معمای واکسیناسیون سینماگران به روایت آمار/ وعده‌ای که محقق نشد! – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
معمای واکسیناسیون سینماگران به روایت آمار/ وعده‌ای که محقق نشد! – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

✅ خبرگزاری مهر -گروه هنر-نیوشا روزبان: هفتم مردادماه بود که سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه آئین آغاز تزریق واکسن کرونا به خبرنگاران، از آغاز واکسیناسیون سینماگران طی یک هفته آینده خبر داد، این مساله خبر بسیار خوبی برای اهالی سینما به خصوص برای کسانی بود که به دلیل حضور در […]


خبرگزاری مهر -گروه هنر-نیوشا روزبان: هفتم مردادماه بود که سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه آئین آغاز تزریق واکسن کرونا به خبرنگاران، از آغاز واکسیناسیون سینماگران طی یک هفته آینده خبر داد، این مساله خبر بسیار خوبی برای اهالی سینما به خصوص برای کسانی بود که به دلیل حضور در پروژه‌های سینمایی و شرایط متفاوت این حرفه، در معرض خطر ابتلاء به ویروس کرونا بودند. خانه سینما به عنوان نهاد صنفی این هنر-صنعت، با توجه به مکاتباتی که با وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا داشت، لیست اعضایی که در پروژه‌های مختلف سینمایی مشغول به کار هستند را در اختیار مسئولان امر در زمینه واکسیناسیون سینماگران قرار داده بود.

در حالی که با شروع موج پنجم، درصد ابتلاء به کرونا برای همه اقشار جامعه بالا می‌رفت، هنرمندان فعال در عرصه سینما نیز از این امر مستثنی نبودند و هرروز آمار ابتلای این گروه از جامعه بیش از روزهای گذشته در رسانه‌ها منتشر می‌شد. این در حالی است که برخی از تهیه کنندگان با استناد به صحبت‌های وزیر بهداشت در زمینه آغاز واکسیناسیون سینماگران، پروژه‌های خود را کلید زده بودند و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در انتظار دریافت واکسن کرونا بودند. اما انتظار برای عملی شدن قول یک هفته‌ای وزیر بهداشت به ۲۳ روز رسید و در این مدت هیچ خبری از چگونگی آغاز واکسیناسیون سینماگران نشد.

در همین راستا و با توجه به انتشار خبر درگذشت برخی از هنرمندان سینما و تئاتر، بحث چگونگی واکسیناسیون سینماگران را از خانه سینما و وزارت بهداشت جویا شدیم. منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره پیگیری‌های انجام شده برای دریافت واکسن برای سینماگران توضیحاتی را ارائه کرد. با توجه به اینکه برای نگارش این گزارش ترجیح می‌دادیم که توضیحاتی را نیز از سوی وزارت بهداشت داشته باشیم، با کیانوش جهانپور رئیس روابط عمومی و مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت تماس گرفتیم، اما متأسفانه وی به هیچکدام از تماس‌های تلفنی و پیام‌های خبرنگار مهر پاسخ نداد.

درنهایت، صبح روز اول شهریورماه سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به علیرضا رئیسی معاون بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بر توجه به واکسیناسیون هنرمندان با همکاری صندوق حمایت از هنرمندان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد. در بخشی از این نامه آمده است: «ضروری است در اسرع وقت با هماهنگی جناب آقای سیدزاده مدیرعامل محترم صندوق حمایت از هنرمندان که لیست کلیه عزیزان را در اختیار دارند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تقسیم هنرمندان عزیز ثبت نام شده در سراسر کشور بین دانشگاه‌های علوم پزشکی عملیات ثبت نام و انجام ایمن‌سازی این عزیزان علیه کووید – ۱۹ را از همین امروز آغاز نمائید.»

حال باید دید دستوراتی که در این نامه ذکر شده است، چه زمانی عملی می‌شود و اولویت بندی واکسیناسیون هنرمندان برچه اساسی انجام خواهد شد.

مدیرعامل خانه سینما: توقع اضافه از مسئولان نداریم

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اقداماتی که خانه سینما تا امروز برای دریافت واکسن سینماگران مشغول به کار انجام داده است، توضیحاتی ارائه کرد. وی در این رابطه گفت: از ابتدای پاندمی کرونا و طرح واکسیناسیون اقشار مختلف جامعه درباره مقابله با ویروس کرونا، برخی از دوستان در حوزه سینما اعلام کردند که فعالان در این صنعت باید واکسینه شوند، در ابتدا نسبت به این پیشنهاد کمی مخالفت کردیم چرا که معتقد بودیم همه مردم درگیر این ویروس هستند و نباید خود را تافته جدا بافته بدانیم.

وی بیان کرد: اما در حال حاضر، وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا در کنار اعلام گروه‌های سنی مختلف برای واکسیناسیون، برخی از گروه‌های شغلی را در اولویت دریافت واکسن قرار دادند، درست است که این تصمیم گیری ها خوب بود، اما مساله این است که بسیاری از گروه‌های شغلی که اعلام شده است، به راحتی می‌توانند با ماسک و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی به کار خود ادامه دهند.

مدیرعامل خانه سینما ادامه داد: به عنوان جامعه صنفی سینمای ایران، از مسئولان امر برای واکسیناسیون سینماگران، توقع اضافه نداریم، اما انتظار داریم که این مساله را نیز مدنظر قرار دهند که شغل ما، شغل پرخطری است، اگر اهالی سینما فعالیت خود را در شرایط کنونی و با توجه به گسترش ابتلاء به کرونا، متوقف کنند معیشتشان به خطر می‌افتد و اگر هم کار کنند که سلامتشان در خطر است.

معمای واکسیناسیون سینماگران به روایت آمار/ وعده‌ای که محقق نشد!

وی با اشاره به اینکه نباید تصمیم گیری ها برای واکسیناسیون سینماگران، بر مبنای قدرت اقتصادی تعداد معدودی از همکاران، شرایط سنی و یا امکانات ویژه گرفته شود، توضیح داد: مساله ما ۴ هزار آدمی است که در پروژه‌های سینمایی، نمایش خانگی، مستند، کوتاه و غیره کار می‌کنند و امکان تزریق واکسن ندارند، به این جمعیت ۴ هزار نفری نمی‌توان گفت که کار خود را تعطیل کنید و در خانه بنشینید.

شاهسواری گفت: آخرین بار و در ابتدای مردادماه، مکاتباتی با سعید نمکی وزیر بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا برای تصریح در روند تزریق واکسن برای سینماگران داشتیم، در آن زمان در تاریخ ۷ مردادماه، وزیر بهداشت اعلام کرد که سینماگران نیز در اولویت دریافت واکسن قرار می‌گیرند و تاکید شد که طی یک هفته چگونگی واکسیناسیون اعلام می‌شود.

یکی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا مخالف واکسیناسیون است

وی بیان کرد: برهمین اساس، گزارش‌هایی را که در رابطه با پروژه‌های در حال کار و افرادی که در این زمینه مشغول به کار هستند، آماده و لیست افراد را به تفکیک به مسئولان مورد نظر ارائه کردیم، همچنین توافق کردیم که از «ایران مال» به عنوان یک واحد اختصاصی برای واکسیناسیون سینماگران استفاده کنیم و برهمین اساس، گروه‌های سینمایی را برای دریافت واکسن به این مجموعه بفرستیم.

شاهسواری: در حال حاضر، ۴۹ پروژه در حال فیلمبرداری است و کمتر از ۴ هزار نفر فعال هستند، البته برخی از این افراد براساس رده بندی سنی تا امروز واکسن خود را دریافت کرده‌اند، که در نهایت تعداد کسانی که درحال حاضر باید واکسن بزنند، از تعدادی که بیان کردم نیز کمتر می‌شود مدیرعامل خانه سینما ادامه داد: متأسفانه، یک نفر در زمینه واکسیناسیون سینماگران مخالفت جدی دارد که علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا است. تاکید می‌کنم ما تقاضایی خارج از قواعد نداشتیم اما نمی‌دانم این مخالفت‌ها برای چیست.

وی تاکید کرد: در حال حاضر، ۴۹ پروژه در حال فیلمبرداری است و کمتر از ۴ هزار نفر فعال هستند، البته برخی از این افراد براساس رده بندی سنی تا امروز واکسن خود را دریافت کرده‌اند، که در نهایت تعداد کسانی که درحال حاضر باید واکسن بزنند، از تعدادی که بیان کردم نیز کمتر می‌شود.

مدیرعامل خانه سینما یادآور شد: فعالان حوزه سینما، به دلیل موارد مختلفی از جمله اینکه در بسیاری از موارد هنگام کار نمی‌توانند ماسک بزنند، مانند بازیگران و یا اینکه امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی در این حرفه چندان وجود ندارد، در خطر هستند.

شاهسواری در پایان گفت: به هرحال، نمی‌توان تولید در سینما، شبکه نمایش خانگی و حتی تلویزیون را متوقف کرد. رده سنی کسانی که در پروژه‌های سینمایی کار می‌کنند، همگی جوان هستند و با توجه به اینکه سن بسیاری از آنها به سن تزریق واکسن نرسیده است، کاملاً در خطر هستند.

وضعیت آماری درگیری صنوف مختلف سینما با کرونا

درهمین راستا برای ارائه گزارشی کامل از وضعیت اعضای خانه سینما در شرایط کنونی، با تعدادی از صنوفی که اعضای آنها در پروسه تولید فیلم در معرض ابتلاء به کرونا هستند تماس گرفته و اطلاعاتی را شامل تعداد اعضا، تعداد افرادی که به دلیل ابتلاء به کرونا طی ۲ سال گذشته فوت کرده‌اند، تعداد افرادی که در این مدت به کرونا مبتلا شده‌اند و درصد اعضایی که هنوز به سن دریافت واکسن نرسیده‌اند دریافت کردیم که در ادامه در چارچوب یک جدول در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

از جمله نکاتی که باید در این جدول آماری مد نظر قرار گیرد، این است که بنا به دلایل مختلف، نتوانستیم اطلاعات مورد نظر را از برخی صنوف دریافت کنیم. همچنین در بخش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا، اکثر صنوف آمار دقیقی در دست نداشتند، چرا که معتقد بودند هرچند درگیری اعضای صنف به این ویروس بالا است، اما با توجه به اینکه بسیاری از هنرمندان تمایل ندارند خبر ابتلای خود به این ویروس را در اختیار صنف قرار دهند، نمی‌توانند اطلاعات دقیقی در این رابطه در اختیار خبرگزاری مهر قرار دهند.

همچنین باید به این مساله نیز تاکید شود با توجه به اینکه سازمان صدا و سیما مدتی است که شرایط برای دریافت واکسن افراد تحت پوشش خود را چه در خود سازمان و چه کسانی که در پروژه‌های وابسته به این سازمان فعالیت می‌کنند، فراهم کرده است، تعداد معدودی از اعضای خانه سینما به واسطه حضور در سریال‌های تلویزیونی واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

معمای واکسیناسیون سینماگران به روایت آمار/ وعده‌ای که محقق نشد!

معمای واکسیناسیون سینماگران به روایت آمار/ وعده‌ای که محقق نشد!

📢


💻
منبع

👁‍🗨 ۳ رسانه عمومی امین ارسباران :
در #تلگرام، #اینستاگرام #سایت
✅ پایگاه خبری و تحلیلی امین ارسباران(اهر آنلاین )

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
🔗 تلگرام پایگاه خبری امین ارسباران https://t.me/aminArasBaranNew
🔗 اینستاگرام پایگاه خبری امین ارسباران https://instagram.com/aminarasbaran.ir
🌏 وب سایت پایگاه خبری امین ارسباران
https://aminarasbaran.ir