نباید از جیب کشاورزان و دامداران به مصرف کننده یارانه بدهیم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
نباید از جیب کشاورزان و دامداران به مصرف کننده یارانه بدهیم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

✅ به گزارش خبرنگار مهر، سیدجواد ساداتی نژاد وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در جلسه بررسی صلاحیت خود با اشاره به اینکه مجلس یازدهم حامی کشاورزان کشور بوده است اظهار امیدواری کرد این نگاه تا پایان مجلس ادامه پیدا کند. وی اضافه کرد: کاری که مجلس یازدهم در تشکیل شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک انجام داد یک […]به گزارش خبرنگار مهر، سیدجواد ساداتی نژاد وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در جلسه بررسی صلاحیت خود با اشاره به اینکه مجلس یازدهم حامی کشاورزان کشور بوده است اظهار امیدواری کرد این نگاه تا پایان مجلس ادامه پیدا کند.

وی اضافه کرد: کاری که مجلس یازدهم در تشکیل شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک انجام داد یک درد ۴۰ ساله را در جامعه کشاورزی کشور بهبود بخشید. همچنین قانون امنیت غذایی که در دستور کار مجلس است بسیاری از چالش‌ها و مشکلات کشاورزان را برطرف می‌کند و بسترساز تحولات گسترده خواهد بود.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشاورزی ضامن امنیت غذایی کشورها است، گفت: در همه دنیا تأمین غذای مردم برعهده دولت‌هاست و این مسئله در قانون اساسی کشورها نیز ذکر شده است و امنیت غذایی اولویت اول کشورها است و هیچ اولویتی بالاتر از آن برای دولت‌ها وجود ندارد.

کشورها به دنبال اقتدار غذایی هستند

ساداتی نژاد تصریح کرد: امنیت غذایی امروزه در دنیا از تأمین غذا به قدرت غذا ارتقا یافته و کشورها به دنبال اقتدار غذایی هستند.

وی اضافه کرد: بنابراین اقتدار غذایی همراه با اقتدار نظامی دو اولویت کشورهای جهان است و کشورها برای رسیدن به قدرت غذایی با یکدیگر رقابت می‌کنند.

ساداتی نژاد با بیان اینکه برای رسیدن به قدرت غذا ما به اقتدار کشاورزی نیاز داریم گفت: باید ببینیم که در حال حاضر در ایران در چه وضعیتی قرار داریم.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ظرفیت کشور در حوزه کشاورزی هم در منابع طبیعی و هم در منابع انسانی بی نظیر است، ادامه داد: ۸۴ میلیون هکتار مرتع، ۱۴ میلیون هکتار جنگل، ۳۸ میلیون هکتار اراضی که شرایط کشت دارند و ۱۸ میلیون هکتار اراضی در حال کشت در کشور داریم. همچنین بخش کشاورزی ۱۹ درصد اشتغال و ۲۰ درصد سهم صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص داده است.

ساداتی نژاد اضافه کرد: ۴.۵ میلیون نفر بهره بردار در بخش کشاورزی فعال هستند. به عبارتند جمعیتی بیش از ۲۰ میلیون نفر یعنی یک سوم جمعیت کشور در بخش کشاورزی فعال هستند.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه ما می‌توانیم در خاورمیانه و جنوب غرب آسیا دارای اقتدار غذایی باشیم، گفت: متأسفانه در حال حاضر این کرسی در اختیار کشور دیگری است و متعلق به جمهوری اسلامی ایران نیست و ما با توجه به وضعیت‌های موجود باید در جایگاه خودمان قرار بگیریم.

کشاورزی کشور نیازمند تحول است / ‏‬ ۴ اصل برنامه کشاورزی دولت سیزدهم

وی اضافه کرد: برای دستیابی به اقتدار کشاورزی نیازمند تحول در این بخش هستیم و برنامه‌ای که برای حوزه کشاورزی در دولت سیزدهم نوشته شده با این افق و چشم‌انداز تدوین شده است.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه پذیرای نقطه نظرات و انتقادات تمامی صاحب نظران در این حوزه هستیم، گفت: ۴ اصل در برنامه ما حاکم است. که نخستین مورد، اصل «همه با هم» است. آنچه که در جهاد سازندگی نیز مطرح بود و موجب توسعه مناطق محروم کشور ما شد.

ساداتی نژاد تاکید کرد: تمام عناصر هفتگانه اکوسیستم جهش تولید باید با هم فعالیت کنند تا بتوانیم به اهداف خود در بخش کشاورزی برسیم.

وی اصل دوم را «ما می توانیم» عنوان و اضافه کرد: مشکلات بخش کشاورزی و همچنین مشکلات اقتصادی کشور فراوان است و ما به همراه تشکل‌ها، نخبگان، صاحب نظران و فعالان بخش اعتقاد داریم که با تحول در بخش کشاورزی می‌توانیم به تولید پایدار و اقتصادی دست پیدا کنیم.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اصل سوم را «یک بار برای همیشه» عنوان کرد و گفت: ما در بخش کشاورزی شاهد مشکلاتی هستیم که یک بار برای همیشه باید این مشکلات را حل کنیم.

اراضی کشاورزی را در دوره چهار ساله وزارت خود، سنددار می‌کنم

ساداتی نژاد یکی از این مشکلات را سنددار کردن اراضی کشاورزی عنوان کرد و گفت: با روند فعلی تا ۳۰ سال آینده نیز نمی‌توان اراضی کشاورزی کشور را سنددار کرد اما برنامه ما این است که در طول ۴ سال دوره وزارت، زمین‌های کشاورزی صاحب سند شده باشند و ما در پایان دوره، این موفقیت را جشن بگیریم.

وی این مسئله را موجب هویت دار شدن کشاورزان دانست و گفت: در حال حاضر اگر کشاورزی بخواهد یک وام بگیرد با ۳ ضامن با خود ببرد که این درست نیست.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اصل چهارم «هیچ تصمیمی گرفته نخواهد شد، مگر بر پایه علم» است، گفت: ما کشاورزی را اقتصاد می‌دانیم و نگاه غیرتجاری و غیر اقتصادی به این حوزه را قبول نداریم. دلیل اینکه تاکنون سرمایه وارد این بخش نشده همین نگاه‌های نادرست بوده است.

قیمت محصولات کشاورزی باید واقعی باشد / نباید از جیب کشاورزان به مصرف کننده یارانه بدهیم

ساداتی نژاد تاکید کرد: نگاه ما به بخش کشاورزی و دامداری به عنوان یک بنگاه تولیدی است نه بنگاه خیریه و به همین جهت باید قیمت محصولات کشاورزی واقعی باشد نه دستوری.

وی تصریح کرد: ما نباید از جیب کشاورز و دامدار به مصرف کننده یارانه بدهیم.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه در تمام دنیا به بخش کشاورزی یارانه داده می‌شود، ادامه داد: حمایت از بخش کشاورزی باعث ایجاد تولید و اشتغال پایدار و جلوگیری از مهاجرت از روستاها می‌شود. اگر ما از بخش کشاورزی حمایت نکنیم از دنیا عقب می‌مانیم و شاهد از دست رفتن اشتغال و مهاجرت مردم به شهرها خواهیم بود. بنابراین پولی را که بعداً می‌خواهیم صرف مدیریت این موارد کنیم باید از همان ابتدا در اختیار بخش کشاورزی قرار دهیم.

ساداتی نژاد اضافه کرد: با ظرفیت عظیم تشکیل‌ها، اتحادیه‌ها و تعاونی‌های بخش کشاورزی می‌توانیم قیمت محصولات را رقابتی و دست واسطه‌ها را از این حوزه حذف کنیم.

وی با بیان اینکه واقعی‌ترین بخش خصوصی در کشور ما بخش کشاورزی است، گفت: کشاورزی تنها حوزه‌ای است که اقتصاد مقاومتی را به درستی اجرا کرده است.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های مغفول مانده و فراموش شده در حوزه کشاورزی اظهار داشت: روحیه جهادی و عزم جهادی از وزارت جهاد کشاورزی رفته است و ما باید مجدداً آن را احیا کنیم.

ساداتی نژاد با بیان اینکه روستاها و ظرفیت آنها به فراموشی سپرده شده است، گفت: این در حالی است که روستا کانون تولید است اما متأسفانه ما به گونه‌ای آنها را مدیریت می‌کنیم که تبدیل به شهر شوند و این مسئله باید با مدیریت واحد حل شود تا مهاجرت از روستاها کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه کشت دیم در کشور فراموش شده است، افزود: این در حالی است که ما ظرفیت فراوانی در حوزه کشت دیم داریم اما متأسفانه عمده تولیدات ما، آبی است.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی حوزه شیلات را از دیگر ظرفیت‌های مغفول بخش عنوان کرد و گفت: ما ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی داریم اما الگوی توسعه ساحل و دریا را فراموش کرده‌ایم و ظرفیت‌های بزرگی مثل پرورش ماهی در قفس غافل مانده‌ایم.

ساداتی نژاد با بیان اینکه در وزارت جهاد کشاورزی تفویض اختیار گسترده به استان‌ها و شهرستان‌ها می‌دهند، گفت: تصمیمات باید در میدان و شهرستان درباره فرآیندهای دامی و کشاورزی گرفته شود. همچنین از قطب‌های کشاورزی حمایت ویژه می‌کنیم.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی افزود: باید به سمت کشاورزی تجاری حرکت کنیم. برای دستیابی به این هدف در نخستین گام کشاورزی قراردادی راه اندازی خواهم کرد تا چه زمانی کشاورز محصول تولید کند اما روی دستش بماند؟ در دنیای امروز بذری کاشته نمی‌شود مگر اینکه مشتری برای آن باشد.

کشاورزی قراردادی در دنیا ۴۰ درصد و در ایران تنها یک درصد است!

وی تأکید کرد: در دنیا ۴۰ درصد کشاورزی قراردادی است اما در ایران تنها یک درصد کشاورزی قراردادی داریم. باید قبل از کشت، کشاورز قرارداد را با صنایع مربوطه امضا کند.

ساداتی نژاد تصریح کرد: از توسعه ارزش زنجیره غذایی و همچنین صنایع تبدیلی حمایت می‌کنم. ضمن اینکه کشاورزی را بر اساس اقلیم و بیلان آبی توسعه خواهیم داد؛ بر این اساس توان تکنولوژیکی هر دشت با الگوی کشت مستقل تقویت خواهد شد.

بحث الگوی کشت، باید یک بار برای همیشه حل شود

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی ادامه داد: یکی از مواردی که یک بار برای همیشه باید حل شود، الگوی کشت است. در همه برنامه‌های توسعه ۵ ساله موضوع الگوی کشت آمده اما اجرا نشده است. کشاورز باید بداند که در منطقه کم آب چه بذری بکارد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ضایعات کشاورزی بسیار بالاست. ۱۳ میلیارد مترمکعب آب برای ۴۰ هزار میلیارد تومان ضایعات کشاورزی که معادل ۳۰ درصد محصولات است، هدر می‌رود.

ساداتی نژاد در خصوص سایر برنامه‌های خود اظهار داشت: تقویت امنیت غذایی پایدار، ادامه طرح خودکفایی کالاهای اساسی، احیای مرغ لاین آرین، تولید دانه‌های روغنی و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی در دستور کار است.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی افزود: ما کشاورزی دانش بنیان را تقویت کرده و تلاش می‌کنیم سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی در کنار کشاورزان قرار گیرد.

قانون تمرکز باید به شکل کامل اجرا شود

وی به اجرای کامل قانون تمرکز اشاره و تصریح کرد: باید بازار در کنار تولید قرار بگیرد. همچنین کاهش ریسک تولید و ارتقا بیمه محصولات کشاورزی در دستور کار است که در نتیجه آن سطح پوشش بیمه‌های کشاورزی افزایش می‌یابد.

ساداتی نژاد یادآور شد: توسعه گلخانه‌ها، توسعه کشت گیاهان دارویی و زنجیره‌های ارزش افزوده این گیاهان، توسعه میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری در منطقه مکران، حمایت از شرکت‌های تعاونی و تشکل‌های صنفی بخش کشاورزی، راه اندازی سامانه سوت زنی در وزارت جهاد برای گزارش فساد در این وزارتخانه و همچنین جلوگیری از زمین خواری در برنامه‌های اینجانب قرار دارد.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با اشاره به خالی بودن ۴۰ درصد ظرفیت مرغداری‌ها، گفت: از تمام ظرفیت تولید محصولات پروتئینی بهره مند می‌شویم. همچنین از ظرفیت تولید گوشت قرمز و شیلات استفاده خواهیم کرد.

وی افزود: متوسط سن کشاورزان در دنیا ۳۰ سال اما در ایران ۵۶ سال است. باید جوانان را به کشاورزی تشویق کنیم و این امکان پذیر نیست جز اینکه کشاورزی ما مدرن شود.

۸۰ درصد کشاورزان دنیا بیمه تأمین اجتماعی دارند، در ایران ۲۵ درصد

ساداتی نژاد به دیگر برنامه‌های خود در زمینه فعالیت‌های رفاهی کارکنان اشاره و تصریح کرد: تأمین اجتماعی کشاورزان در ایران ۲۵ درصد است. این در حالی است که ۸۰ درصد کشاورزان دنیا بیمه تأمین اجتماعی دارند.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی تأکید کرد: قرار است کشاورزی را بر اساس آب مجازی توسعه دهیم. از کشت فرا سرزمینی حمایت کرده و در تقویت مراتع و جنگل‌ها کوشش خواهیم کرد. برای حفاظت از آب و خاک، لایحه جامع آبخیزداری را ارسال می‌کنم؛ پژوهشکده آبخیزداری نیز احیا خواهد شد.

وی به تقویت کشت چوب اشاره و تأکید کرد: در کوتاه مدت برای تأمین نیازهای اساسی مردم و راه اندازی قرارگاه مصارف غذایی روزانه برنامه داریم.

وی در پایان با تشکر از مردم کاشان و آران بیدگل بابت اعتمادی که به وی برای انتخاب دو دوره نمایندگی در مجلس کرده‌اند، گفت: اگر رأی بیاورم نماینده ویژه و معین برای مردم کاشان در مجلس انتخاب می‌شود. من کشاورز زاده هستم و دست کشاورزان را می بوسم. وزیری خواهم بود که سراغ کشاورزان می‌روم و در دفتر کار خود نمی‌نشینم.

📢


💻
منبع

👁‍🗨 ۳ رسانه عمومی امین ارسباران :
در #تلگرام، #اینستاگرام #سایت
✅ پایگاه خبری و تحلیلی امین ارسباران(اهر آنلاین )

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
🔗 تلگرام پایگاه خبری امین ارسباران https://t.me/aminArasBaranNew
🔗 اینستاگرام پایگاه خبری امین ارسباران https://instagram.com/aminarasbaran.ir
🌏 وب سایت پایگاه خبری امین ارسباران
https://aminarasbaran.ir