صدای بخش خصوصی رکن نهم برنامه‌های وزیر ارتباطات باشد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
صدای بخش خصوصی رکن نهم برنامه‌های وزیر ارتباطات باشد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

✅ به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در بیانیه‌ای ضمن اعلام موضع در مورد سوابق و برنامه‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نظرات خود را به عنوان رکن نهم برنامه‌های ارائه شده با عنوان «صدای بخش خصوصی» منتشر کرد. در این بیانیه آمده است: «سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با […]به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در بیانیه‌ای ضمن اعلام موضع در مورد سوابق و برنامه‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نظرات خود را به عنوان رکن نهم برنامه‌های ارائه شده با عنوان «صدای بخش خصوصی» منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: «سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با نگاه کارشناسی، برنامه محور و فنی خود به بررسی و تحلیل سوابق و برنامه‌های دکتر عیسی زارع پور وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدام کرده است.

ضمن استقبال از جوان بودن ایشان و تحصیلات در دانشگاه‌های معتبر ایران و جهان و نیز موافقت حداکثری با مواردی همچون هدفگذاری برای دستیابی به سهم ۱۰ درصدی از اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی در افق ۱۴۰۴، الکترونیکی کردن ۱۰۰ درصدی خدمات پرکاربرد دولتی و ارائه خدمات به صورت یکپارچه، مطابقت با الگوهای موفق در کشورهای دنیا در مورد تنظیم مقررات و ارتباطات و ایجاد حداقل یک اپراتور ماهواره مخابراتی، باید گفت:

۱- به دلیل آنکه حوزه فاوا همواره در لبه فناوری‌های نوین قرار دارد، لذا برای نیل به اهداف تعیین شده در برنامه پیشنهادی، نیازمند حفظ و نگهداشت آن در برابر مخالفان شفافیت و فناوری هراسان هستیم.

۲- صاحبان کسب و کارهای حوزه ICT منتظر اعلام موضع شفاف تصمیم‌سازان در مورد فیلترینگ، طرح موسوم به صیانت از فضای مجازی، قانونگذاری در حوزه فناوری‌های نوظهور، استفاده حداکثری از فضای مجازی، مجوز زدایی، خود تنظیم‌گری، اقناع (و نه تحمیل) استفاده از شبکه ملی اطلاعات، مواجهه با سو ء استفاده از نام تولید داخل و تولید گلخانه‌ای به جای صادرات تولیدات داخلی، نگاه همه جانبه به امنیت سایبری به دور از برخوردهای سلبی و محدود کننده با کسب و کارها، بر اساس واقعیت‌های اقتصادی مبتنی بر منافع ملی، پذیرش نظارت مشاوران حوزه فاوا همانند مهندسین مشاور صنعت ساختمان، سلامت الکترونیک، تعدد نهادهای متولی مجوز دهنده، توجه ویژه به توسعه پهنای باند ثابت کشور، چگونگی استفاده بهینه از ظرفیت پست بانک که در برنامه پیشنهادی به آن توجه نشده است، تعامل بالغانه با فناوری‌های نوظهور مالی، پذیرش واقعیت تحریم‌های وسیع بین‌المللی و پرهیز از خود تحریمی هستند.

۳- راهبری حوزه وسیع فاوا به ویژه در زمینه فناوری‌های نوظهور صرفاً با اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات امکان پذیر نیست و تمهید فرماندهی واحدی در کل دولت و حاکمیت ضرورت دارد. لذا به منظور هم‌افزایی حداکثری، لازم است علاوه بر هماهنگی بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز ملی فضای مجازی، مدیران ارشد فناوری (CIO) تمامی دستگاه‌های حاکمیتی با محوریت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات (و در تعامل با صنف) همسو شوند.

۴- لازم است برنامه عملیاتی با زمانبندی اجرایی بر اساس واقعیت‌ها و پتانسیل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شود تا در صورت عدم دستیابی به اهداف تعیین شده در بازه‌های زمانی مورد نظر، امکان بازطراحی و استفاده از برنامه‌های جایگزین برای نیل به اهداف دولت سیزدهم در حوزه فاوا محقق شود. نکته مهم بررسی مستمر میزان پیشرفت برنامه‌ها و نحوه رفتار وزیر در صورت عدم حصول به نتایج مندرج در برنامه‌های پیشنهادی است که به صورت معمول در برنامه‌های پیشنهادی وزرا مغفول مانده است.

۵- این سازمان با رصد دقیق و مداوم فعالیت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی ۴ سال پیش رو، از تمام ظرفیت خویش در حمایت از تصمیمات فنی و حرفه‌ای و همچنین اعلام نقدها و کاستی‌ها استفاده خواهد کرد و عمیقاً بر این باور است که ضمانت اجرای برنامه‌های پیشنهادی اخذ مشورت و پذیرش و اعمال نظر بخش خصوصی، نه به شکل شعاری و صرفاً بخشنامه‌ای، بلکه با قبول و باور به این واقعیت که باید تصمیمات در مورد کسب و کارها را فعالینی اخذ کنند که بهای اصلی تصمیمات را پرداخت می‌کنند و تبعات آن را می‌پذیرند. لذا حاکمیت، ضمن کاهش تصدی گری، بهتر است به سیاستگذاری و نظارت هدفمند بپردازد.

در انتهای این بیانیه تاکید شده است: «سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در تکمیل ارکان ۸ گانه برنامه ارائه شده وزیر ارتباطات، نظرات خود را با عنوان «رکن نهم؛ صدای بخش خصوصی» به تفکیک رئوس برنامه‌های پیشنهادی دکتر زارع پور اعلام می‌کند.

نظرات کارشناسی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با عنوان «رکن نهم؛ صدای بخش خصوصی» به تفکیک رئوس برنامه‌های وزیر ارتباطات در این لینک قابل دسترسی است.

📢


💻
منبع

👁‍🗨 ۳ رسانه عمومی امین ارسباران :
در #تلگرام، #اینستاگرام #سایت
✅ پایگاه خبری و تحلیلی امین ارسباران(اهر آنلاین )

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
🔗 تلگرام پایگاه خبری امین ارسباران https://t.me/aminArasBaranNew
🔗 اینستاگرام پایگاه خبری امین ارسباران https://instagram.com/aminarasbaran.ir
🌏 وب سایت پایگاه خبری امین ارسباران
https://aminarasbaran.ir