توسعه صنایع کوچک اولویت دولت باشد/ لزوم حل مشکل تامین آب و برق – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
توسعه صنایع کوچک اولویت دولت باشد/ لزوم حل مشکل تامین آب و برق – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

✅ به گزارش خبرنگار مهر، یکی از راه‌های پویایی اقتصاد در شرایط سخت اقتصادی، تقویت بنیه‌های صنعتی با راه‌اندازی و حمایت از صنایع کوچک و متوسط ایجاد بستر مناسب فعالیتی برای آن‌هاست. صنایع کوچک و متوسط، چابک تر و انعطاف پذیرتر هستند و در شرایط مختلف اگر محصولی تولید کنند و با مشکل مواجه شوند، […]به گزارش خبرنگار مهر، یکی از راه‌های پویایی اقتصاد در شرایط سخت اقتصادی، تقویت بنیه‌های صنعتی با راه‌اندازی و حمایت از صنایع کوچک و متوسط ایجاد بستر مناسب فعالیتی برای آن‌هاست.

صنایع کوچک و متوسط، چابک تر و انعطاف پذیرتر هستند و در شرایط مختلف اگر محصولی تولید کنند و با مشکل مواجه شوند، بلافاصله محصول را دیگری که مورد نیاز است، جایگزین آن کرده و به تولید می‌پردازند؛ گزارش‌ها نیز نشان می‌دهد که صنایع کوچک و متوسط توانسته‌اند سهمی حدود ۸۰ درصدی از صنایع کشور و سهمی ۴۵ درصدی از اشتغالزایی را به خود اختصاص دهند.

توسعه صنایع کوچک اولویت دولت باشد

یدالله صادقی رئیس سازمان صمت استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه اگرچه به دلیل شرایط اقتصادی تاب‌آوری صنایع کوچک و متوسط کم شده اما ظرفیت‌های زیادی در این بخش وجود دارد، گفت: با توجه به اینکه صنایع کوچک و متوسط نقش مهمی در تأمین زنجیره نیاز واحدهای صنعتی بزرگ دارند، نیاز است که دولت سیزدهم توسعه و حمایت از این صنایع را در دستور کار خود قرار دهد.

وی یادآور شد: جذب سرمایه، بازدهی سریع و ایجاد ضریب اشتغال از ویژگی‌های صنایع کوچک و متوسط است که می‌توان بهترین استفاده را از این ظرفیت‌ها کرد و انتظار می‌رود دولت سیزدهم به این امر توجه داشته باشد.

صادقی گفت: همچنین با توجه به سهم نزدیک به ۵۰ درصدی صنایع کوچک در اشتغالزایی و سهم بالای ۸۰ درصد از کل صنایع کشور، توسعه صنایع کوچک، متوسط و زودبازده به عنوان یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای برون‌رفت از رکود اقتصادی مطرح است.

وضعیت تأمین آب و برق صنایع کوچک

بنابراین با توجه به نقش مؤثر صنایع کوچک و متوسط در اقتصاد کشور به نظر می‌رسد دولت سیزدهم باید از طریق سیاست‌هایی از جمله اعطای تسهیلات مالی، تزریق بودجه عمرانی جهت تکمیل زیرساخت شهرک‌ها و نواحی صنعتی، برگزاری دوره‌های آموزشی و آشنایی مدیران با قوانین کسب و کار و تجارت، کاهش سهم کارفرما در صنایع کوچک و متوسط از بیمه تأمین اجتماعی، اجرای تورهای صنعتی، اعزام هیأت‌های تجاری و صنعتی به نمایشگاه‌های داخلی و خارجی در جهت پیشرفت و توسعه این بخش گام بردارد.

همچنین با توجه به اینکه واحدهای مستقر در شهرک‌ها همچنان با مشکل تأمین برق مواجه هستند و از ۱۸ هزار و ۴۷۱ مگاوات برق مورد نیاز آن‌ها، فقط ۹۹۴۶ مگاوات تأمین شده و همچنان ۸۵۲۵ مگاوات کسری وجود دارد و در زمینه تأمین آب نیز از نیاز ۳۰ هزار و ۱۷ لیتر بر ثانیه، ۱۶ هزار و ۳۵۸ لیتر بر ثانیه تأمین شده و ۱۴ هزار و ۴۶۰ لیتر بر ثانیه کسری وجود دارد، نیاز است که دولت سیزدهم در تأمین آب و برق این بخش برنامه‌ریزی کند.

جایگاه اقتصادی صنایع کوچک در ایران

بر این اساس، بررسی‌ها از وضعیت شهرک‌ها و نواحی صنعتی که میزبان صنایع کوچک و متوسط هستند نشان می‌دهد که در حال حاضر ۵۰۵ شهرک و ۳۲۴ ناحیه صنعتی و ۳ منطقه ویژه اقتصادی در حال بهره‌برداری، ۸۱ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری، ۹۳ هزار و ۹۲۳ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۴۸ هزار و ۱۲ واحد صنعتی و ٣١۴۵ واحد کارگاهی در کشور وجود دارد که زمینه اشتغال مستقیم ۹۶۲ هزار و ۲۴۳ نفر در سراسر کشور را فراهم کرده است.

همچنین از ۴۸ هزار و ۱۲ واحد مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، ۱۲ هزار و ۴۰۲ معادل ۲۵.۸ درصد در صنایع فلزی، ۱۰ هزار و ۵۶۱ معادل ۲۲ درصد در صنایع شیمیایی، ۸۱۳۸ معادل ۱۷ درصد غذایی و آشامیدنی، ۵۵۹۹ واحد معادل ۱۱.۶ درصد در کانی غیرفلزی، ۳۵۹۰ واحد معادل ۷.۴ درصد در حوزه خدمات، ۳۴۸۶ واحد معادل ۷.۲ درصد در صنایع سلولزی، ۲۶۰۸ واحد معادل ۵.۴ درصد در صنایع نساجی و ۱۶۲۸ واحد معادل ۳.۴ درصد در صنعت برق و الکترونیک فعال هستند.

📢


💻
منبع

👁‍🗨 ۳ رسانه عمومی امین ارسباران :
در #تلگرام، #اینستاگرام #سایت
✅ پایگاه خبری و تحلیلی امین ارسباران(اهر آنلاین )

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
🔗 تلگرام پایگاه خبری امین ارسباران https://t.me/aminArasBaranNew
🔗 اینستاگرام پایگاه خبری امین ارسباران https://instagram.com/aminarasbaran.ir
🌏 وب سایت پایگاه خبری امین ارسباران
https://aminarasbaran.ir