اشتباهاتی که فرهاد مجیدی داشت/ دلالها خوب تیمی برای استقلال بستند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
اشتباهاتی که فرهاد مجیدی داشت/ دلالها خوب تیمی برای استقلال بستند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

✅ به گزارش خبرنگار مهر، تحولات تیم استقلال و نقل و انتقالات این تیم این روزها زیر ذره بین کارشناسان، هواداران و منتقدان قرار گرفته است و پیشکسوتان این باشگاه هم نظرات متفاوتی در این خصوص دارند. علی لطیفی پیشکسوت آبی پوشان که از مربیان جوان و صریحاً لهجه فوتبال است در خصوص اتفاقات مربوط […]


به گزارش خبرنگار مهر، تحولات تیم استقلال و نقل و انتقالات این تیم این روزها زیر ذره بین کارشناسان، هواداران و منتقدان قرار گرفته است و پیشکسوتان این باشگاه هم نظرات متفاوتی در این خصوص دارند. علی لطیفی پیشکسوت آبی پوشان که از مربیان جوان و صریحاً لهجه فوتبال است در خصوص اتفاقات مربوط به این باشگاه به شکل تفصیلی به گفتگو پرداخت که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

علت آسیب پذیری استقلال در سالهای اخیر
یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌هایی که استقلال در سالهای گذشته خورده، از همین بحث نقل و انتقالات بوده است. ما الان هر کاری بکنیم این رقابت بین استقلال و پرسپولیس در همه زمینه‌ها وجود دارد. اگر پرسپولیس از تیمی بحران زده تبدیل شد به تیمی با شخصیت در فوتبال ایران شد، یکی از مهم‌ترین عواملش این بود که بعد از برانکو مدیرانش اجازه ندادند تیم شخم زده بشود، کلی بازیکن بروند و کلی بازیکن جدید بیایند.

وقتی این اتفاق در تیمی رقم نمی‌خورد، مربی هر کسی باشد چند قدم جلوست چون بازیکنان کاملاً با هم هماهنگ هستند و به هر لحاظی هم دیگر را می‌شناسند. این فرمولی است که همه تیم‌های بزرگ دنیا آن را رعایت می‌کنند. بزرگ‌ترین عامل ناکامی استقلال در سالهای اخیر همین بوده و مهم‌ترین عامل این اتفاق مدیریت اشتباه این تیم بود.

تابویی که فصل گذشته شکست
این اتفاق ابتدای فصل گذشته روی نداد و به هر طریقی بود، مدیرعامل وقت استقلال شاکله تیم را کاملاً حفظ کرد که من نمی‌دانم چرا بعد از آن برای او هجمه ایجاد شد و عمر مدیریتی‌اش کوتاه شد. اما ابتدای فصل گذشته تمام تیم حفظ شد و تنها روزبه چشمی و علی کریمی از این تیم جدا شدند که به جای آنها هم مهدی پور و مرادمند اضافه شدند.

به جز آن تیم مدیریتی فصل گذشته استقلال خریدهای خوبی از جمله رشید مظاهری، احمد موسوی، محمد نادری، کریم زاده، بابک مرادی و… را هم انجام داد و این نفرات را هم به تیم اضافه کرد. عملکرد مدیران وقت استقلال در ابتدای فصل فوق‌العاده بود.

استقلال کامل و پر ستاره بود
بر خلاف برخی ادعاها و حتی برخی اظهار نظرهای فرهاد مجیدی، استقلال فصل قبل تیمی کامل و پر ستاره بود که کاملاً منطقی بسته شده بود. از درون دروازه که حسینی و مظاهری بودند تا نوک حمله به اندازه کافی در هر پست بازیکنان خوب و تاثیر گذار وجود داشت. استقلال آنقدر خوب بود که در گروه مرگ آسیا اول شود، به فینال جام حذفی برسد و فرهاد مجیدی هم قول یک جام با همین تیم بدهد.

تیم‌های مدعی در لیگ‌های فرسایشی باید نیمکت‌های خوب و قوی داشته باشند و استقلال این ویژگی را داشت. نیمکت این تیم بسیار توانمند بود.

نقاط مثبت و اشتباهات مجیدی
فرهاد مجیدی بعد از حضورش روی نیمکت استقلال کارهای مثبتی انجام داد که مهم‌ترین آن برقراری ارتباط عاطفی با بازیکنان بود که همین ارتباط عاطفی در مقاطعی به داد استقلال رسید. اما او اشتباهاتی هم داشت که همه آنها از سر کم تجربگی بود.

یکی از مهم‌ترین اشتباهات فرهاد مجیدی این بود که بعد از شکست مقابل ذوب آهن و پرسپولیس عنوان کرد تیم توسط دلال‌ها بسته شده است که این نه تنها توهین به مدیران وقت و محمود فکری، بلکه توهین به مجموعه بازیکنان تیم هم بود؛ این در حالی است که حتی اگر بر فرض اینکه تیم را دلال‌ها هم بسته بودند، الحق تیم خوبی بسته بودند. دلال‌های فهیم و فوتبال فهمی بودند که تیمی بستند که توانسته به الاهلی ۵ گل بزند و سرگروه گروه مرگ در آسیا بشود.

اشتباه دیگر مجیدی روابط سینوسی و عمدتاً غیر دوستانه‌اش با مدیریت باشگاه است. او فصل گذشته هم با مدیرعامل باشگاه روابط غیر دوستانه‌ای داشت و در این فصل هم سوابق هم همینطور. اما گویا امروز روابطش با مدیر باشگاه بسیار دوستانه است. مجیدی باید خیلی بهتر از این روابطش با مدیران را مدیریت کند و همزمان تعامل و تعادل در این روابط دیده شود.

اشتباهاتی که فرهاد مجیدی داشت/ دلالها خوب تیمی برای استقلال بستند

باید اسکلت استقلال در نقل و انتقالات حفظ شود
هر مربی و مدیر بزرگ و با تجربه‌ای باید در قدم اول نقل و انتقالات اسکلت و شاکله تیمش را حفظ کند و در قدم بعدی نقاط ضعف تیمش را پوشش نقاط ضعف است تا یک یارگیری خوب انجام شود. در این زمینه همه مربیانی که کاملاً بازیکن جوان یا بازیکن باتجربه گرفتند اشتباه کردند و باید تلفیقی از بازیکن جوان و باتجربه مطرح بگیرند.

مجیدی و مدیریت باید به این نکته توجه کنند که اگر بازیکن جوان هم می‌گیرند در حد ملی بگیرند. استقلال جای تجربه اندوزی نیست. اگر قرار است بازیکن جوان بی تجربه بگیرد باید از آکادمی خودش بگیرد. تا اینجا در خصوص جذب بازیکن جوان آینده دار خوب عمل کرده اما هنوز بازیکن شاخصی ندیدم.

استقلال باید با سپاهان و پرسپولیس مقایسه شود
همه افرادی که در این روزها برای استقلال یار می‌گیرند، متوجه باشند پرسپولیس و سپاهان رقبای اصلی هستند و شما بازیکنانی که جذب می‌کنید را با بازیکنانی که این دو تیم جذب کرده‌اند مقایسه کنید. بازیکنی که به استقلال می‌آید یا باید ملی پوش باشد یا ستاره در سطح ملی. استقلال با توجه به اینکه باید در لیگ قهرمانان حاضر شود و باید فصل بعد قهرمان شود، نیازمند بازیکنانی در سطح کیفی بسیار بالاتر است.

توصیه به فرهاد مجیدی
یک روز به منصوریان گفتم شاید هوادار یک مقدار به خاطر محبوبت کمتر انتقاد کند و آستانه تحملش نسبت به شما در مقایسه با دیگران بالاتر باشد، اما بالاخره این آستانه تحمل حدی دارد. الان هم به فرهاد مجیدی همین حرف را می‌زنم. شاید هوادار به دلیل سابقه و محبوبیت شما در زمان بازیگری بیشتر از دیگران فرصت بدهد، اما این تحمل حدی دارد و اگر روند قهرمان نشدن‌ها با شما ادامه داشته باشد، قطعاً هوادار واکنش نشان می‌دهد.

به عنوان یک دوست و همبازی قدیمی مجیدی و به عنوان کسی که سال‌ها با هم زندگی کردیم و در خانه همدیگر رفت و آمد کردیم این را می‌گویم با این نفراتی که الان استقلال جذب می‌کند نمی‌توان با اطمینان گفت که استقلال موفق می‌شود. اگر قایدی را از دست داده‌ایم باید بازیکنی نزدیک به قایدی جذب کنیم. آیا این‌طور شده؟

مجیدی تیم قبلی را متهم به خوب بسته نشدن کرد و حالا باید نشان بدهد که تیم خوب بستن چیست؛ که چیزی تا اینجای کار من نمی‌بینم. امیدوارم به خاطر دل هوادار هم که شده از این به بعد اتفاقات خوبی را شاهد باشیم.

📢


💻
منبع

👁‍🗨 ۳ رسانه عمومی امین ارسباران :
در #تلگرام، #اینستاگرام #سایت
✅ پایگاه خبری و تحلیلی امین ارسباران(اهر آنلاین )

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
🔗 تلگرام پایگاه خبری امین ارسباران https://t.me/aminArasBaranNew
🔗 اینستاگرام پایگاه خبری امین ارسباران https://instagram.com/aminarasbaran.ir
🌏 وب سایت پایگاه خبری امین ارسباران
https://aminarasbaran.ir