تخصیص اعتبار ویژه وزیر میراث فرهنگی برای مقاوم سازی مسجد جامع تسوج
تخصیص اعتبار ویژه وزیر میراث فرهنگی برای مقاوم سازی مسجد جامع تسوج

✅ پایگاه خبری و تحلیلی امین ارسباران: اعتبار مقرر شده توسط وزیر میراث فرهنگی برای مقاوم سازی مسجد جامع تسوج تا پایان امسال تخصیص می یابد.به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی امین ارسباران از تسوج، این مطلب را دکتر ذاکر معاون عمرانى استاندار آذربایجان شرقی در هفدهمین جلسه کارگروه مقاوم سازى مسجد جامع تاریخی […]


پایگاه خبری و تحلیلی امین ارسباران: اعتبار مقرر شده توسط وزیر میراث فرهنگی برای مقاوم سازی مسجد جامع تسوج تا پایان امسال تخصیص می یابد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی امین ارسباران از تسوج، این مطلب را دکتر ذاکر معاون عمرانى استاندار آذربایجان شرقی در هفدهمین جلسه کارگروه مقاوم سازى مسجد جامع تاریخی تسوج اعلام کرد و افزود: به دنبال بازدید اخیر دکتر ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری کشور از مسجد جامع تسوج و ارزیابی میدانی وضعیت سازه این مسجد، دستورات لازم برای رسیدگی و مرمت سریع این بنای به یادگار مانده از دوران ایلخانیان صادر شده است.
در این جلسه حجت‌الاسلام بجانى، امام جمعه تسوج طی سخنانی با اشاره به اینکه اکثر مراسم مذهبى تسوج در این مسجد برگزار مى‌شود و مردم منطقه علاقه خاصى به این میراث ارزشمند تاریخی دارند از حضور دکتر ضرغامی و مسئولان عالی استان و شهرستان که طی بازدید وزیر میراث فرهنگى از مسجد جامع تسوج وی را همراهی می‌کردند، تسریع در تحقق قولهاى مساعد مدیران مربوطه را خواستار شد.
در ادامه، دکتر آخوندی گزارشى از روند مطالعه و نتایج اولیه بررسی وضعیت ساختمان مسجد ارایه و بر لزوم آغاز سریعتر روند مقاوم سازى با توجه به کاهش شدید استحکام سازه تاکید کرد.
مهندس جواد کلاهدوزان، فعال اجتماعی و عضو هیات امناء مسجد نیز با اشاره به پیگیری های مستمر صورت گرفته طی ۱۳ ماه اخیر که به دستور چندین ماه قبل استاندار آذربایجان شرقی و بازدیدهاى متعدد مدیران و کارشناسان از مسجد انجام شده تاکید کرد: با توجه به این که این پیگیری ‌ها متاسفانه نتیجه عملی چندانی نداشته امیدوارم استانداری از محل اعتبارات سفر استانى رئیس جمهور نسبت به تخصیص بودجه لازم برای مقاوم سازی سازه مسجد مساعدت کند تا خدای ناکرده ترک فعل شروع به موقع مقاوم سازى این بناى ارزشمند تاریخی از سوى مدیران موجبات سست شدن بیشتر سازه، گسترش ترک ها، جدا شدن دیوارها از طاق ها و آسیب جدی و غیر قابل جبران به سازه مسجد نشود.

دکتر ذاکر در پاسخ تاکید کرد : تمام سعى مسئولان ارشد استان بر این امر استوار است تا اعتباری که وزیر میراث فرهنگی قول داده، قبل از پایان سال تخصیص یابد و در این زمینه با امضاى استاندار مکاتبات لازم صورت گرفته است.
وی همچنین برای تامین اعتبار لازم براى تکمیل مطالعات ارزیابی وضعیت سازه مسجد از محل هاى ممکن قول مساعد داد و گفت: از محل اعتبارات استانى و شهرستانى نیز پیش بینى هاى لازم انجام گردیده است.
در این جلسه آقایان طباطبایی و و دکتر آخوندى معاون دانشگاه هنر اسلامی تبریز و مشاور عالى مقاوم سازى بناهاى تاریخى نیز حضور داشتند.


گزارش پایگاه خبری و تحلیلی امین ارسباران حاکی است مسجد جامع تسوج به عنوان یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی ثبت شده کشور مدتی است که به علت عدم انجام تعمیرات اساسی و واقع شدن در معرض آسیب های طبیعی، در برخی دیوراه ها شاهد ترک و شکاف بوده و در صورت تداوم بی توجهی ها ممکن است به گنبدها و محراب مسجد نیز خسارات جبران ناپذیری وارد شود.
مشاهده برخی شکاف ها و ترک ها در دیوارها و بنای مسجد جامع تسوج، نگرانی هایی را در بین اهالی این شهر، کارشناسان میراث فرهنگی و دوستداران بناهای تاریخی ایجاد کرده است. به همین منظور برخی از مراکز علمی و ادارات و مردم این شهر موضوع استحکام بخشی آن را با جدیت دنبال می کنند.
اگر به پیشانی در ورودی مسجد نگاهی بیندازید، کتیبه فرمانی را خواهید دید که در سال ۹۸۹ هجری قمری با استفاده از خط ثلث برجسته و زیبا روی سنگ فلفلی یک پارچه نقر شده است.
مرحوم «کارنگ» در یکی از کتاب‌های خود، این کتیبه را به سلطان محمد صفوی نسبت داده‌اند. ولی از طرفی در منابع این‌گونه آمده که سلطان محمد دو سال قبل از تاریخ این کتیبه در گذشته است. بنابراین در کل باید اشاره کنیم که در مورد سازنده این مسجد نمی‌توان اظهار نظر قطعی کرد.
مسجد جامع تسوج به عنوان تنها مسجد باقی مانده از دوران ایلخانی در کنار دو عنصر تاریخی حمام و بازار این شهر، به عنوان عناصر مهم تاریخی و تاثیرگذار فرهنگی تسوج شناخته شده‌اند.
این اثر تاریخی در تاریخ اول فروردین سال ۱۳۴۷ هجری شمسی و با شماره ۷۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کتیبه مسجد جامع تسوج