دولت سیزدهم اقتصاد صنعت برق را با توسعه ابزارهای مالی بهبود ببخشد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
دولت سیزدهم اقتصاد صنعت برق را با توسعه ابزارهای مالی بهبود ببخشد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

✅ داود منظور، قائم‌مقام سابق شرکت توانیر و عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به تورم بالا، کسری بودجه بالای دولت و نوسانات شدید ارز در بحث اقتصادی و از طرفی بحث‌های زیربنایی تأمین برق، با توجه به خاموشی‌های اخیر و همچنین تأمین آب […]داود منظور، قائم‌مقام سابق شرکت توانیر و عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به تورم بالا، کسری بودجه بالای دولت و نوسانات شدید ارز در بحث اقتصادی و از طرفی بحث‌های زیربنایی تأمین برق، با توجه به خاموشی‌های اخیر و همچنین تأمین آب استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان لزوم همکاری و انسجام میان این وزارتخانه‌ها به شدت احساس می‌شود که به نظر می‌رسد در کابینه معرفی شده این هماهنگی وجود دارد.

این کارشناس اقتصاد انرژی افزود: البته نظرات در مورد هر یک از وزرای معرفی شده متفاوت هست اما به طور میانگین بخواهیم نمره بدهیم، تیم معرفی شده به مجلس نمره قابل قبولی کسب می‌کند.

منظور در ارزیابی وزیر پیشنهادی نیرو گفت: آقای محرابیان با توجه به اینکه تحصیلات مرتبطی با اقتصاد و صنعت دارند، و تجربیاتی که در بخش صنعت و مدیریت طرح‌های مهر ماندگار داشتند می‌توانند گزینه مناسبی برای وزارت نیرو باشند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در صنعت آب و برق دو بعد مهم مهندسی و اقتصادی باید مدنظر قرار بگیرد، افزود: در بعد مهندسی ما با مشکل خاصی مواجه نبوده و نیستیم. در واقع اگر به توانمندی مدیران و کارشناسان داخلی کارآمد میدان داده شود می‌توانند از پس همه کلان‌پروژه‌ها بر بیایند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

قائم‌مقام سابق توانیر ادامه داد: اما بعد اقتصادی صنعت آب و برق این روزها به مشکل جدی خورده است و تأمین منابع مالی لازم برای توسعه نیروگاه‌ها، توسعه خطوط انتقال برق و شبکه‌های توزیع و همچنین تأمین منابع برای مهار آب‌های سطحی و آبرسانی و تصفیه‌خانه از نگرانی‌های جدی است که توسعه این صنعت در سالهای اخیر را محدود کرده است.

منظور افزود: با توجه به ناترازی‌هایی که در سالهای اخیر در صنعت برق شاهد آن بودیم، نیاز به افزایش ظریفت نیروگاهی ضروری است و حتی قرارداد احداث ۱۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید با نیروگاه‌های خصوصی منعقد شد ولی به خاطر مسائل مالی به نتیجه نرسید.

این کارشناس اقتصاد انرژی در ادامه گفت: برای رفع این مشکلات نیاز به توسعه ابزارهای مختلف مالی از جمله استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه، استفاده از ظرفیت‌های مشارکت عمومی و خصوصی، استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی و همچنین استفاده از فاینانس خارجی در صورت کاهش تحریم‌ها وجود دارد که با توجه به دانش اقتصادی آقای محرابیان امید است بتوانند این ظرفیت‌ها را برای توسعه صنعت برق فعال کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا توسعه خودتامینی برق توسط صنایع بزرگ امکانپذیر است، گفت: با توجه به آشنایی وزیر پیشنهادی با بخش صنعت و امکان استفاده بیشتر از ظرفیت بازار سرمایه، افزایش خودتامینی برق توسط صنایع بزرگ امکانپذیر است و در برنامه وزیر پیشنهادی هم به افزایش ده هزار مگاوات ظرفیت از طریق صنایع بزرگ اشاره شده است که این ۱۰ هزار مگاوات را صنایع بزرگ برای مصارف خودشان یا فروش به سایر متقاضیان می‌توانند ایجاد کنند.

📢


💻
منبع

👁‍🗨 ۳ رسانه عمومی امین ارسباران :
در #تلگرام، #اینستاگرام #سایت
✅ پایگاه خبری و تحلیلی امین ارسباران(اهر آنلاین )

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
🔗 تلگرام پایگاه خبری امین ارسباران https://t.me/aminArasBaranNew
🔗 اینستاگرام پایگاه خبری امین ارسباران https://instagram.com/aminarasbaran.ir
🌏 وب سایت پایگاه خبری امین ارسباران
https://aminarasbaran.ir