جمعه : ۱ آذر ۱۳۹۸

خانه» اخبار ویژه » پرداخت کل خسارت های بخش کشاورزی استان خوزستان تا یکماه آینده
تاریخ انتشار سه شنبه 23 مهر 98 - 23:44

پرداخت کل خسارت های بخش کشاورزی استان خوزستان تا یکماه آینده


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

غلامرضا شریعتی  استاندار خوزستان در تیتر امشب گفت: ۲۳ هزا رو ۴۸۶ پرونده برای برآورد خسارت های کشاورزی تشکیل شده و بیش از ۱۱ هزار و ۲۳۸ پرونده با ۵۰ درصد بلاعوض پرداخت شده است که مابقی هم منتظر تائید پژوهشگاه فضایی است. 

برای تسهیلات قرض الحسنه هم ۱۱ هزار و ۱۰۰ پرونده با مبلغ ۲۵۶ میلیارد تومان که تاکنون ۴۰ میلیارد تومان پرداخت شده است. پرداخت قرض الحسنه عقب تر از بلاعوض است اما در پرداخت بلاعوض مشکلی نداشته ایم.

۴۲ درصد راههای اصلی و ۵۸ درصد راههای روستایی استان آسیب دیده است که مشغول تکمیل هستیم امکان برگزاری مناقصه فراهم شده ولی زمانبر است.

استاندار خوزستان گفت: با جلساتی که با معاون اول رئیس حمهور و وزیر کشور داشتیم روند پرداخت خسارت ها سرعت گرفت و از ۳ هزار پرونده که توقف داشتیم به ۱۱ هزار و ۳۰۰ پرونده رسیدیم، مجددا روند پرداخت ها کند شده است که با همکاری پژوهشگاه فضایی پرداخت ها انجام خواهدشد. 

سیدمحمد موسوی  مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت جهاد کشاورزی گفت: مراحل پرداخت بلاعوض در هفت مرحله ثبت در سامانه سجاد، کمیته تخصصی برای بازدید و تایید اولیه، بررسی پژوهشکده فضایی، کنترل کد ملی در ثبت احوال و بعد کارگروه استان مرحله بعدی را به عهده دارد. وزارت کشور برای کنترل این دو مرحله را اضافه کرده است.

او افزود: تا امروز از  ۲۹۷ پرونده ۲۶۰ هزار پرونده بازدید میدانی شده است و ۲۳۰ هزار پرونده به کارگروه استانی مورد بررسی قرار گرفته است.

از ۲۶ هزار پرونده در استان خوزستان ۲۳ هزار و ۴۸۸ پرونده تائید شده است و نزدیک ۱۲ هزار پرونده به تایید پژوهشگاه فضایی رسیده و پرداخت شده است و حدود ۱۰۰۰ پرونده هم در بانکها به مرحله پرداخت رسیده است. نزدیک ۱۰ هزار پرونده هم در مرحله نهایی بررسی قرار دارد که حداکثر یک ماه آینده کل ۲۶ هزار پرونده خسارت های کشاورزی استان خوزستان با همکاری بیشتر بانک ها پرداخت تسهیلاتی بانکها نیز عملیاتی خواهد شد.

او افزود: ۴۶۳ میلیارد تومان کمک بلاعوض از ۹۲۶ میلیارد تومان تخصیص یافته است و ۹۱۰ میلیارد تومان تسهیلات هم به عهده بانکهاست که باید پرداخت شود. 

موسوی درباره استان لرستان گفت: تاکنون ۳۱ هزار پرونده تشکیل و ثبت شده است و از این تعداد ۳۰ هزار و ۸۰۰ پرونده بررسی شده که از این تعداد ۲۷ هزار و ۷۵۱ پرونده در کارگروه استان تائید شده است.

او افزود: اگرچه پژوهشگاه فضایی در تائید پرونده ها کند عمل کرده اما وزارت کشور متمرکز شده و این پژوهشگاه را موظف به پیگیری و سرعت کرده است. از ۷ هزار پرونده تاکنونبه پرداخت رسیده و ۲ هزار پرونده نیز تسهیلات بانکی پرداخت شده است. در استان لرستان هم با همکاری پژوهشگاه فضایی پرداخت ها تا یکماه و نیم آینده تکمیل خواهدشد.

 

موسوی افزود: تا امروز ۴۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض ، ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به کشاورزان پرداخت شده است و ۱۸۵ ملیارد تومان غرامت سیل به کشاورزان پرداخت شده است. ۹۰ درصد پرونده ها بررسی و بازدید میدانی شده است و ظرف حداکثر تا ۲ ماه اینده کمک های بلاعوض در استان های آسیب دیده عملیاتی می شود. 

محمد رودباری مدیرکل دفتر مدیریت بحران سازمان راهداری درباره راههای استان خوزستان گفت: بیش از ۲ هزار کیلومتر از راهها و ۷۰۰ ابنیه فنی خسارت واردشده است که ۲۳۰ میلیارد تومان دولت در دوقالب ملی و استانی برای استان خوزستان ابلاغ کرده است و راهداری با امکانات و تجهیزات خود اقدامات را انجام داده است، با برگزاری مناقصات باید راهها تکمیل و ساخته شود و برنامه زمان بندی تعریف می شود اما حداکثر تلاش را داریم.

رودبارری گفت: به راههای لرستان ۷۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد شده است ، ۶۰۰ کیلومتر از راههای اصلی و فرعی، ۷۰۰ پل آسیب و تخریب دیده است که بیشترین تخریب و آسیب در استان لرستان بوده است. ۲۷۵ پروژه برای استان لرستان تعریف شده و ۲۴۸ میلیارد تومان هم با تخصیص ۸۰ درصد در لرستان تخصیص داده شده است. 

او افزود: ۳۰۰ کیلومتر از راههای گلستان آسیب دیده است که ۹۰ میلیارد تومان برای راهها در دو قالب استانی و ملی تخصیص یافته و ۱۱۸ پروژه تعریف شده است و پروژه ها در حال انجام است. با استفاده امکانات و تجهیزات خسارت راهها را ترمیم و بازسازی کرده ایم.

گودرز امیری معاون عمرانی استاندار لرستان در ارتباط تصویری گفت: در بخش کشاورزی ۳۰ هزار و ۸۰۶ پرونده تشکیل شده که از این تعداد ۲۸ هزار پرونده در کارگروه و ۱۰ هراز پرونده نیز به تائید پژوهشگاه فضایی رسیده است و از این تعداد ۵ هزار پروده پرداخت نقدی شده است.

۸۶۰۰ پرونده نیز به بانکها معرفی شده که از این تعداد ۲ هزار و ۳۰۰ تا پرداخت شده است و ۱۸ هزار پرونده هم در دست بررسی است که پس از تائید پرداخت خواهد شد.

هادی حق‌شناس استاندار گلستان در ارتباط تصویری گفت: در بخش کشاورزی از ۲۵ هزار پرونده تشکیل شده، ۱۷ هزار پرونده تائید قطعی و پرداخت شده است و ۸ هزار پرونده به استان برگشت داده شد و مجدد برای تائید به پژوهشگاه ارسال شده است.

در مجموع ۹۰ میلیارد تومان بلاعوض پرداخت شده است. در تسهیلات از ۱۲ هزار  و ۸۴۶ پرونده معرفی شده به بانک، ۹۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است. 

 

 


Source link

به اشتراک بگذارید...

نظر خود را بگذارید