شنبه : ۳ اسفند ۱۳۹۸

خانه» اخبار ویژه » کاردار سفارت امریکا در بغداد احضار شد
تاریخ انتشار شنبه 2 شهریور 98 - 08:13

کاردار سفارت امریکا در بغداد احضار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 محمد علی ا لحکیم، وزیر خارجه عراق با احضار “برایان مک فیترز” که در نبود سفیر، مسئولیت سفارت امریکا را بر عهده دارد، از وی خواست تا واشنگتن به تعهداتش در توافق همکاری راهبری با بغداد پایبند باشد.

این اقدام وزارت خارجه عراق در زمانی صورت گرفت که در هفته‌های اخیر ۴ انبار تسلیحاتی ارتش عراق که حشد شعبی از آنها استفاده می‌کند، هدف انفجارهای مبهم قرار گرفت و ابومهدی المهندس، معاون رئیس سازمان حشد الشعبی نظامیان آمریکایی را مسئول اول و آخر حملاتی دانست که به دست مزدوران یا با هواپیماهای پیشرفته صورت می گیرد.

ابومهدی به هشدار داد پدافند حشدالشعبی از این پس هر پهپاد بیگانه ای را که در آسمان عراق پرواز کند، پهپاد دشمن تلقی کرده و سرنگون خواهد کرد.

کاردار سفارت امریکا در بغداد احضار شد

به دنبال این رخدادها، عباس العیساوی از رهبران جریان حکمت ملی به رهبری سید عمار حکیم، تاکید کرد عراق به حراست از حریم هوایی خود نیاز دارد.

العیساوی در بیانیه‌ای خاطر نشان کرد اختلافات هر چه که می‌خواهد باشد، طرفی که انبارهای تسلیحات را هدف قرار داده، چه آمریکایی باشد و چه اسرائیلی، واقعیت این است که ما به حاکمیت بر حریم هوایی خود نیاز داریم و برای این منظور باید سامانه های دفاعی که قادر باشد از حریم هوایی‌مان در برار هرگونه تجاوزی دفاع کند، در اختیار داشته باشیم.

فاضل الفتلاوی عضو فراکسیون صادقون، وابسته به جریان صدر نیز گفت: هیچ گزینه‌ای در برابر عراق جز خرید سامانه دفاع هوایی از ایران وجود ندارد.

وی افزود: عراق از ایالات متحده آمریکا هیچ رهاوردی جز ویرانی و خرابی نداشته و به همین خاطر نظامیان آمریکایی باید خاک عراق را ترک کنند.

الفتلاوی افزود دولت و وزارت دفاع عراق باید کانال‌هایی را برای ارتباط و گفت‌وگو با روسیه و ایران به منظور خریدن سامانه دفاع هوایی پیشرفته برای حمایت از حریم هوایی عراق در برابر تجاوزات مکرر بگشایند.

نوری المالکی نخست وزیر اسبق و رئیس ائتلاف دولت قانون هم هشدار داد در صورت اثبات دست داشتن اسرائیل در تجاوزات اخیر، عراق با قدرت پاسخ این تجاوزگری‌ها را خواهد داد.

مالکی در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد اگر اسرائیل به حملات خود به عراق ادامه دهد، عراق به میدان نبردی تبدیل خواهد شد که بیش از یک دولت در آن شرکت دارند. وی افزود امنیت منطقه‌ای که عراق محور اساسی در آن را شکل می‌دهد، امنیت مشترک و حمایت از آن، مسئولیت همه کشورهاست و اگر ثابت شود که اسرائیل حاکمیت عراق را هدف قرار داده، امنیت منطقه را به خطر انداخته و معادلات برهم خواهد خورد.

تظاهرات عراقی‌ها در اعتراض به هدف قرار گرفتن مقرهای حشد شعبی

رسانه‌های عراق گزارش دادند که ده‌ها نفر از مردم شهر الرمادی در استان الانبار در اعتراض به تجاوزات اخیر به مقرهای حشد شعبی تظاهرات کردند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات پارچه نوشته‌هایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شد بود مردم استان الانبار حملات هوایی به مقرهای حشد شعبی مقدس از سوی آمریکا و اسرائیل را محکوم می‌کنند.

شیخ رافع عبدالکریم الفهداوی رئیس شورای عشایر ضد تروریسم در استان الانبار، حملات هوایی اخیر به مقرهای حشد شعبی را محکوم کرد.

الفهداوی گفت عشایر الانبار قاطعانه با حملات وحشیانه به مقرهای وابسته به حشد شعبی مخالف است،‌ حملاتی که از سوی هواپیماهای اسرائیلی با حمایت نظامیان آمریکایی انجام شده است.

وی افزود در صورت ادامه این حملات هوایی و تجاوزات آشکار، در صحنه میدانی با نیروهای حشد و دولت با این تجاوزات مقابله خواهیم کرد.

الفهداوی تاکید کرد عشایر استان الانبار برای هر هدف نظامی که دولت عراق برای دفع چنین حملاتی فرمان دهد، آماده خواهند بود.


Source link

به اشتراک بگذارید...

نظر خود را بگذارید