شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸

خانه» اخبار ویژه » تعیین تکلیف ۴ هزار پرونده
تاریخ انتشار سه شنبه 28 خرداد 98 - 19:11

تعیین تکلیف ۴ هزار پرونده


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حجت الاسلام محسنی اژه‌ای رئیس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه در نشست خبری ضمن تبریک فرارسیدن این هفته و گرامیداشت یاد شهدای نظام افزود: هیچ گاه یاد و خاطره شهدای بزرگ از ذهن مردم از یاد نمی‌رود و هیچ گاه جنایتی که تروریست‌ها در بعد از انقلاب و به ویژه در هفتم تیر انجام دادند، محو نمی‌شود و مردم به یاد دارند که چه کسانی از این تروریست‌ها حمایت می‌کنند و کشور‌هایی که این تروریست‌های جانی را در دامن خود گرفته‌اند، در ذهن ملت باقی خواهد ماند.

وی گفت: از اول اردیبهشت تا امروز ۱۰ آیین نامه و لایحه‌ای که بخشی از آن‌ها زمان قانونی‌شان گذشته بود، انجام شد و کار کارشناسی ۸ آیین نامه انجام و تدوین و ابلاغ شد و دو لایحه به دولت ارسال شد. ۶ تا ۷ مورد دیگر از آیین نامه‌ها به زودی در هفته‌های آینده کارشان تمام خواهد شد و اگر مجموع این لوایح در دولت و مجلس انجام شود قدم بزرگی برای بعضی از امور است که برداشته می‌شود.

 

معاون اول قوه قضائیه گفت: بیش از ۶۰۰ پرونده با ماده ۴۷۷ تعیین تکلیف قطعی
و رئیس قوه قضائیه نیز بیش از ۲ هزار پرونده را جهت بررسی دوباره امضا کرد. 

وی افزود: بدیهی است که در گام دوم انقلاب باید در همه بخش‌های نظام گام های تحولی و نو برداشته شود و قوه قضاییه هم از این امر مستثنی نیست و در این دوره جدید که ریاست محترم قوه قضاییه همزمان با گام دوم انقلاب دوره‌شان همزمان شده است برنامه‌هایی دارند. قرار است برنامه‌ها در ۳ بخش کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت انجام شود.

اژه ای گفت: یکی از مواردی که در سند تحول قوه قضائیه پیش بینی شده استفاده از ظرفیت‌های موجود در قوه قضاییه است و ما مطالعه کردیم که ببینیم آیا از همه ظرفیت‌های موجود استفاده کردیم یا خیر و برای این کار با همه صاحب‌نظران قوه قضائیه صحبت و سیاست‌های کلی هم ملاحظه شد که می‌توان با روحیه انقلابی از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

معاون اول قوه قضاییه گفت: استفاده از ظرفیت‌های دو قوه دیگر مجلس و دولت باید انجام شود و هیئت رئیسه و تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس با ریاست قوه جلساتی داشتند و متعاقب آن برنامه‌ریزی شد که چگونه می‌شود از ظرفیت بیشتر مجلس در گام دوم انقلاب استفاده کرد و بر همین اساس در حال برنامه‌ریزی هستیم که جلسات مشترکی با دولت و کل هیئت دولت داشته باشیم تا در آنجا هم بتوانیم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

محسنی اژه‌ای افزود: در این مدت کوتاه رئیس قوه قضاییه به ۶ استان سفر کرد و با مجموعه دستگاه قضایی آن استان، حقوقدانان، وکلا، دانشجویان، اصحاب رسانه، حوزه علمیه و با بعضی از افراد در بخش خصوصی و با بعضی از بخش‌های دیگر جامعه ظرف همین مدت جلسه داشت. در خصوص مسایلی مانند زنان در جامعه نظر‌هایی گرفته شده است.

وی افزود: یکی از مسایلی که پیش از این هم بود و شاید ادامه هم داشته باشد، ماده ۴۷۷ است که مربوط به فرجام خواهی فوق العاده می‌شود. تشخیص این فرجام خواهی به شخص رئیس قوه قضاییه سپرده شده که کار مشکلی است و در این مدت کوتاه با یک اقدام انقلابی و زحمت فوق العاده همکاران ما بیش از ۶۰۰ پرونده از این ماده ۴۷۷ تعیین تکلیف قطعی شده و بیش از دو هزار پرونده توسط رئیس قوه قضائیه جهت بررسی دوباره امضا شد. ۱۷۰۰ پرونده هم برای امضای نهایی آماده است. در مجموع نزدیک به چهار هزار مورد از این پرونده‌ها بررسی یا در حال ارسال به دیوان عالی است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: به دنبال برگزاری جلسه مشترک با هیئت دولت هستیم تا به نتایج مطلوبی در زمینه سند تحول اساسی در قوه قضائیه برسیم.

 

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: در سه ماه گذشته و با ریاست جدید دستگاه قضا، در مجموع چهار هزار پرونده تعیین تکلیف شده است.


Source link

به اشتراک بگذارید...

نظر خود را بگذارید