شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸

خانه» اخبار ویژه » پایان عبرت آموز دلخوشی به خنده های زهردار
تاریخ انتشار سه شنبه 28 خرداد 98 - 11:05

پایان عبرت آموز دلخوشی به خنده های زهردار


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

هنوز مشخص نشده با درخواست خانواده مرسی برای دفن وی در مقبره خانگی موافقت شده است یا خیر.

در حالی که خانواده مرسی بر دفن وی در مقبره خانگی اصرار داشتند مقامات مصری اعلام کرده بودند وی باید در قبرستان عمومی دفن شود. گروه اخوان‌المسلمین مصر فوت مرسی را قتل عمد خواند و  دولت مصر را مسئول این موضوع دانست.

«محمد سویدان» عضو ارشد اخوان‌المسلمین گفت: مرگ محمد مُرسی «جنایت» و «قتل عمد» محسوب می‌شود.

رئیس‌جمهور سابق مصر ، دیروز در جلسه محاکمه‌اش  بیهوش شد و پس از آن فوت کرد. محمد مرسی نخستین رئیس جمهور مصر پس از سرنگونی حسنی مبارک بود که در سال ۲۰۱۳  از سمتش برکنار و زندانی شد. خبر مرگ محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر تایید شد. این خبری بود که روز دوشنبه بر روی خروجی خبرگزاری های جهان قرار گرفت. مرسی به همان سرنوشت روسای جمهوری کشورهایی دچار شد که تلاش می کردند تا بقای حکومت و قدرتشان را با نزدیکتر شدن به شیطان بزرگ، آمریکای جنایتکار، تداوم ببخشند، اما اکنون  به عنوان یک الگو برای سایر روسای جمهور ممالک دیگر شناخته  می شوند.

طی سال های گذشته، بارها و بارها صحنه ی سیاسی کشورهای مختلف، به ویژه ملل اسلامی، دستخوش تغییرات شگرفی شده است به نحوی که هر رئیس جمهور و دولتی که خود را بیشتر وابسته سران کاخ سفید کرده است، دوره افول و نابودی اش را زودتر از موعد نظاره گر بوده است.

اگر در دهه های گذشته و تاریخ حداقل ۱۰۰ ساله ی اخیر عبور کنیم، اما نمی توان از سرنوشت صدام حسین، رئیس جمهور مخلوع و معدوم حزب بعث عراق، به راحتی گذشت. همان دیکتاتوری که به واسطه حمایت های استکبار جهانی به رهبری آمریکا، انواع جنایات ضدبشری را در حق ملت خود و سایر ملل اسلامی همسایه مرتکب شد.

از بمباران شیمیایی شهرهای عراق گرفته تا تحمیل جنگی ۸ ساله به جمهوری اسلامی و نیز، حمله به کشور کویت، همه و همه بخشی از جنایات دیکتاتور نابوده شده حزب بعث عراق بوده است. ولی با پایان یافتن تاریخ مصرف و ماموریت وی ، به بدترین شکل ممکن نه تنها از صحنه سیاست، بلکه از حیات و زندگی نیز خلع و به زباله دان تاریخ سپرده شد.

در ماجرای بیداری اسلامی نیز اتفاقات این چنینی کم نبوده است و اکثر دیکتاتورهای وابسته به آمریکا و دلخوش به خنده های شیطانی او، از بن علی تا مبارک، با اولین اعتراض مردمانشان، عقبه حمایتی خود را از دست رفته دیده و به ناگاه مشاهده کردند که مقامات امریکایی که مصداق عینی و کامل حزب باد و موج سواری هستند، وقتی جریان باد را از سمت مخالف تشخیص دادند، در چشم به هم زدنی، تمام حمایت های قبلی را فراموش و خود را داعیه دار حقوق بشر و مردم نشان دادند و جزو حامیان سرنگونی دیکتاتورهای قبلی مامور قرار گرفتند.

در ماجرای محمد مرسی نیز دقیقا همین مساله اتفاق افتاده است. قفسی که برای محاکمه حسنی مبارک تعبیه شده بود، امروز جایگاه مرگ رئیس جمهوری است که پس از انقلاب مردم مصر، به قدرت رسیده بود اما در حین قدرت، به سمت وعده و وعیدهای آمریکا غش کرد.

اگرچه دیکتاتور مبارک به واسطه ی خشم مردم و انقلابی که در ادامه موج بیداری اسلامی به وجود آمده بود، سرنگون شد اما داستان مرسی نیز دست کمی از آن نداشت. با این تفاوت که میزان حمایت سران کاخ سفید از دیکتاتور سابق مصر دهها سال ادامه داشت اما از رییس جمهوری که به واسطه ی حمایت مردم سر کار آمده بود، چند ماه نیز به طول نینجامید.

مرسی، فقط چندماه به خنده هایی آمریکایی اعتماد کرد که نتیجه اش، کودتا، محاکمه، مرگ در قفس و از دست رفتن اهداف انقلاب مردم مسلمان مصر شد.
و این سریال ناپایان، سرنوشت همه ی دولت ها و روسای جمهوری است که “صداقت آمریکایی” را باور کرده اند و به حریف عهدشکن اعتماد می کنند.

در واقع، سران ایالات متحده از تمام قدرتمندانی که اظهار وفاداری به آنها می کنند، تا جایی حمایت می کند که از آنها کاری برآید و آن زمانی که تاریخ مصرفشان تمام شده به نظر برسد، خود امریکایی ها اولین مدافع برکناری و نابودی آنان می شوند.

نکته قابل ذکر این است که میان مرسی و صدام، تفاوت های بسیاری وجود دارد و آن اینکه محمد مرسی با رای مردم بر سر کار آمده بود و بر همین رای نیز مغرور شد اما صدام به صورت دیکتاتورمآبانه حکومت می کرد اما سرنوشت هردوی آنها، به جهت فاصله گرفتن از مردمانشان و اعتماد بر دشمن، به یک نقطه مشترک رسید.

در جبهه مقابل، دولت ها و حکومت هایی که سنگ بنایشان مقاومت در برابر استکبار جهانی است، با اینکه از سوی آنان در محدودیت و محرومیت های مختلف قرار می گیرند، اما به واسطه ی تکیه و اعتماد قطعی به ملت خود، همواره در کشاکش های سیاسی و غیرسیاسی پیروز میدان بوده و حکومتشان نیز باقدرت پاربرجا مانده است.


Source link

به اشتراک بگذارید...

نظر خود را بگذارید