شنبه : ۳ اسفند ۱۳۹۸

خانه» اخبار ویژه » باید به خودروسازان داخلی اعتماد کنیم
تاریخ انتشار یکشنبه 26 خرداد 98 - 23:44

باید به خودروسازان داخلی اعتماد کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

عبدالله رضیان در برنامه تیتر امشب درباره جلسه غیرعلنی امروز وزیر صمت با موضوع بازار خودرو گفت: یکی از مواردی که در این جلسه مطرح شد ضرورت اعتماد به خودروسازان داخلی و شرکت های دانش بنیان بود که بر اساس آن مقرر شد از این طریق بتوانیم بخشی از قطعات شامل تحریم را در کشور بسازیم.

 

او افزود: نقدینگی ارزی موضوع دیگر مورد بحث بود که تامین آن باعث می شود با تولید قطعات لازم، نقایص خودروهایی که در پارکینگ ها مانده برطرف شود و با توجه به قول های داده شده، خودروها را طی یک ماه آینده به چرخه عرضه برگردانیم و به تعهداتمان در قبال مصرف کنندگان عمل کنیم.

تیتر امشب

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن با تاکید بر اینکه باید تمهیداتی اتخاذ کنیم تا حقوق مصرف کنندگان رعایت شود، تصریح کرد: طبق پیش بینی  رئیس مجلس مکانیزمی ترتیب داده شده تا وزارت و کمیسیون اقتصاد و صمت در کنار بانک مرکزی این صنعت را از بن بست ایجاد شده خارج کنند و البته تصمیم گیری هایی نیز در این باره شده است.

 

او اعلام کرد: در جلسه امروز همچنین مقرر شد سوالاتی که امروز مطرح شده تا دو هفته آینده نهایی و به پیگیری معاونت ها برسد.

 

رضیان ادامه داد: درباره قیمت گذاری ها نیز نتیجه مشخصی حاصل نشد و یکی از چالش های مهم جلسه امروز بود که باید در خصوص قیمت ها چاره اندیشی کنیم و خروجی آن به کمیسیون بیاید، سپس روی نتیجه آن بحث و تصمیم گیری شود. 

 

ولی ملکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در کل دنیا صنایع مختلف به صنعت خودرو وابسته است، تصریح کرد: رکود این صنعت نیز صنایع وابسته را دچار رکود می کند.

 

تیتر امشب 

 

او افزود: در اینکه خودورهای تولید داخل در شان ملت ایران نیست، سوء مدیریت، تغییر زود هنگام  مدیران، وجود سایه سیاست بر صنعت خودرو و  اجحاف در حق مردم هست شکی نیست اما ما به عنوان نمایندگان مردم همیشه از حقوق آنان دفاع کرده و می کنیم.

 

او در تشریح افزایش قیمت بی رویه خودرو از ابتدای امسال گفت: بانک مرکزی در اقدامی ناشیانه نرخ سپرده بانکی را از ۲۰ به ۱۸ کاهش داد و بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به صنعت خودرو سرازیر شد و این تمرکز نقدینگی افزایش غیر منطقی را به همراه داشت؛ اما چون به موقع هشدار داه شد بانک مرکزی نرخ سپرده ها را به روال قبل برگرداند و قیمت خودروها متعادل شد.

امیرحسین کاکایی کارشناس صنعت خودرو میهمان دیگر برنامه، در بخشی از این گفتگو  در خصوص چالش های صنعت خودرو گفت: برخی از چالش ها مرتبط به موضوع تحریم هاست و باید به فکر دور زدن تحریم ها باشیم.

 تیتر امشب

 

او خاطرنشان کرد: دولت از اردیبهشت ۹۷ به پیشواز تحریم ها رفت و چالش های جدی در قطعات خودرو حتی پیش از وقوع تحریم ها اتفاق افتاد.

 

کاکایی گفت: چالش دیگر موضوع قیمت گذاری دستوری خودروها و کمبود شدید نقدینگی است که باعث قفل شدن صنعت خودرو شد و در مجموع دوعامل نقدینگی و ارز هر دو عامل این معضل شده است.


Source link

به اشتراک بگذارید...

نظر خود را بگذارید