جمعه : ۱ آذر ۱۳۹۸

خانه» علمی و پزشکی » ماه برای آخرین بار در سال ۹۵ گرفت
تاریخ انتشار شنبه 23 بهمن 95 - 11:03

ماه برای آخرین بار در سال ۹۵ گرفت

امین ارسباران:حجت الاسلام والمسلمین «علیرضا موحد نژاد» رئیس کمیته علمی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری نیز پیش تر درخصوص وقوع این ماه گرفتگی گفته بود: در آخرین ماه گرفتگی نیم سایه ای سال ۹۵ که بامداد شنبه رخ می دهد ما شاهد تمام قرص ماه خواهیم بود، اما با دستگاه های نورسنج مشخص می شود که نور ماه کم شده است.
حجت الاسلام موحد نژاد افزود: ماه گرفتگی نیم سایه ای ساعت ۲ و ۴ دقیقه بامداد روز شنبه آغاز می شود و این نیم سایه ساعت ۶ و ۲۳ دقیقه بامداد پایان می یابد.
او گفت: البته حین این ماه گرفتگی ساعت ۴ و ۱۹ دقیقه قدری تیرگی را در شمال ماه شاهد خواهیم بود.
رئیس کمیته علمی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری تأکید کرد: در این رویداد ماه گرفتگی نیم سایه ای خواندن نماز آیات واجب نیست.


همچنین مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران نیز پیش تر از وقوع آخرین ماه گرفتگی سال در بامداد ۲۳ بهمن ماه خبر داده و گفته بود: ساعت ۰۲:۰۵دقیقه بامداد شنبه ۲۳ بهمن، ماه وارد نیمسایه زمین می شود و در ساعت ۰۴:۱۴ بامداد، گرفت به میانه خود خواهد رسید.
مسعود عتیقی افزود: با وجود آنکه به این واقعه خسوف غیر مرئی گفته می شود و چشم انسان حساسیت لازم را برای مشاهده این نوع گرفت ماه ندارد اما در اوج گرفت یعنی ساعت ۰۴:۱۴ دقیقه بامداد شنبه، بخش های شمالی ماه قدری تیره تر دیده خواهد شد و در ساعت ۰۶:۲۴ دقیقه صبح شنبه، ماه از نیمسایه زمین خارج خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد که به جز قاره اقیانوسیه، اهالی غرب آسیا، اروپا و آفریقا، شرق کانادا و آمریکا از ورود تا خروج ماه از نیمسایه را مشاهده خواهند کرد.
عتیقی گفت: تقریباً کل چهار قاره آسیا، آمریکا، اروپا و آفریقا در زمان گرفت ماه، این جرم را در آسمان خود دارند (در زمان گرفت، شرق آسیا در وضع غروب ماه و غرب آمریکا در وضع طلوع ماه قرار دارند).
به گزارش ایرنا، سال ۹۵ با سه نویت ماه گرفتگی همراه شده بود که همگی از نوع نیمسایه ای بودند که در فروردین، دی و بهمن ماه امسال رخ دادند.
در آخرین گرفت از این سری که در بامداد شنبه ۲۳ بهمن به وقت تهران به وقوع پیوست، این گرفت متعلق به دوره (ساروس) ۱۱۴ بود و پنجاه و دومین گرفت از ۷۱ گرفت این ساروس بود.

به اشتراک بگذارید...

نظر خود را بگذارید