جمعه : ۱ آذر ۱۳۹۸

خانه» بایگانی 18 مهر, 1398
دسته ، تاریخ جمعه : ۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۷

آیا پلیس باید فقط قهرمان باشد؟او به تصویری که از رفتار پلیس با مجرمان در این فیلم نشان داده می‌شود انتقاد دارد و می‌گوید رفتار‌هایی مثل هول دادن مجرم به سمت دستگاه بادی اسکنر منع قانونی دارد و انجام نمی‌شود. «بوی باران» هم به نظر رشوند پلیس را کم هوش نشان داده و پلیس اینچنینی، به‌نفع هیچ کس نیست.


Source link

انتقاد از نحوه به تصویر کشیدن "هرمزگان" در سریال ستایشجهانبخش افزود: استان هرمزگان پایتخت مهمان‌نوازی ایران اسلامی با جای دادن و پذیرفتن تمام اقوام اصیل و شریف ایرانی در قلب و جای خود است که همواره مورد بی‌مهری و توهین برخی برنامه‌سازان صدا و سیما قرار می‌گیرد که علی‌رغم اعتراضات مردم شریف این خطه و هشدارهای اهالی فرهنگ و هنر و نخبگان این دیار، باز هم شاهد تکرار اشتباهات،‌ دهن کجی و تحریف تاریخ و فرهنگ و زیر سوال بردن شرافت، سخاوت و مهرورزی آنها هستیم.


Source link

تامین امنیت، مسئولیت همه کشور‌های منطقه است


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مقاله‌ای در روزنامه کویتی الرای نوشت: منطقه هرمز اهمیتی راهبردی در تجارت بین الملل و انرژی دارد.

وی نوشت: روزانه حدود ۱۵ میلیون بشکه نفت از این منطقه در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد و همزمان حجم انبوهی از کالا میان کشور‌های وابسته به این منطقه و بیرون آن دادوستد می‌شود. برای کشور‌های منطقه، امنیت و ثبات با هدف تضمین دسترسی به بازار‌های بین المللی ضرورتی انکارناپذیر است.

قرن‌ها است که امنیت منطقه را کشور‌های منطقه تامین می‌کنند و آن بدون همکاری و تعامل میسر نیست. شرایط بحرانی کنونی ما را باید به این باور برساند، آن چه که منطقه برای نیل به امنیت پایدار بدان نیاز حیاتی داشته و متاسفانه تاکنون از آن بی بهره بوده، رسیدن به این باور مشترک است که امنیت از طریق خرید‌های هنگفت تسلیحات و پیمان‌های نظامی با قدرت‌های خارجی—که با مداخلات مکرر و حمایت از رژیم صهیونیستی بیشترین تهدید را متوجه امنیت منطقه کرده‌اند—حاصل نمی‌شود، بلکه امنیت در گرو اعتماد و تکیه بر مردم و توانمندی‌های ملی و تقویت ارتباطات حسن همجواری با دیگر کشور‌های منطقه است.

منطقه ما از فقر گفتمان جامع منطقه‌ای در حوزه‌های مختلف رنج می‌برد که می‌تواند ریشه صلح و آبادانی را برای همیشه بخشکاند. منطقه ما، بیش از متهم سازی‌های، لفاظی‌های تند و ستیزه جویانه و انباشت و رقابت تسلیحاتی به گفتمان درون منطقه‌ای نیازمند است.

جمهوری اسلامی ایران در گذشته با درک خطرات پیش رو، ۲ ابتکار «مجمع گفتگوی منطقه ای» و «پیمان عدم تعرض» را پیشنهاد داده است. اکنون با آگاهی از افزایش تهدیدات و چالش ها، برای نجات منطقه از لبه پرتگاه ویرانی، ضرورت تحقق گفتمان جدید در منطقه را بیش از گذشته احساس می‌کنیم؛ حفاظت از منطقه را مسئولیت مشترک تمامی کشور‌های متعلق به آن می‌دانیم و اطمینان داریم با مشارکت تمامی کشور‌های حوزه هرمز می‌توان در امواج پرتلاطم، منطقه را به ساحل آرامش و پیشرفت و شکوفایی هدایت نمود.

ظریف نوشت: تامین امنیت منطقه‌ای مسئولیت اصلی همه کشور‌های منطقه است و امنیت باید درون زا و با پرهیز از مداخلات خارجی باشد. سرنوشت مردم و ملت‌های منطقه خلیج فارس بنا به علقه‌های مشترک دینی، فرهنگی، سنتی، تاریخی، جغرافیایی و خانوادگی به یکدیگر پیوند خورده است و امنیت در آن قابل تجزیه و تفکیک نیست، یا همه از امنیت در این منطقه بهره می‌برند یا همه از آن محروم می‌شوند. بر این مبنا «پویش صلح هرمز» توسط رئیس جمهور روحانی در سخنرانی خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه گردید.

محمد جواد ظریف نوشت: «پویش صلح هرمز» با مشارکت هشت کشور وابسته به آن شامل عربستان سعودی، جمهوری عراق، سلطنت عمان، امارات عربی متحده، دولت کویت، دولت قطر، بحرین و جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت لازم و کافی برای تحقق امنیت فراگیر در منطقه از طریق گفتمان درون منطقه‌ای برخوردار است.

این طرح بر اصولی، چون تعهد به اهداف و اصول ملل متحد، حسن همجواری، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، خدشه ناپذیری مرز‌های بین‌المللی، حل و فصل مسالمت آمیز تمامی اختلافات، رد تهدید یا توسل به زور و یا مشارکت در هرگونه ائتلاف یا پیمان نظامی علیه یکدیگر، عدم مداخله در امور داخلی و روابط خارجی یکدیگر، احترام به مقدسات و نماد‌های (رموز) ملی، مذهبی و تاریخی یکدیگر و احترام متقابل، منافع متقابل و جایگاه برابر کلیه دولت‌های منطقه استوار است و دستیابی به اهداف عالی شامل ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه دولت‌ها و مردمان منطقه، تشویق تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و دوستانه، همکاری در ریشه‌کن کردن تروریسم، افراطی‌گری و تنش‌های فرقه‌ای، خنثی سازی تنش‌ها و حل و فصل کلیه اختلافات و درگیری‌ها به شیوه مسالمت آمیز و از طریق گفتگو، تقویت ارتباطات و هشدار‌های پیشگیرانه، تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع، حمایت از محیط زیست و گسترش همکاری، تعامل، کسب و کار، تجارت و سرمایه‌گذاری در سطوح و حوزه‌های مختلف در میان دولت‌ها، مردمان و بخش خصوصی را دنبال می‌کند.

دستیابی به اهداف مورد اشاره، از طریق برگزاری نشست‌ها در سطوح مختلف کارشناسی، وزیران و سران کشور‌ها و نیز متخصصان، اندیشکده‌ها و بخش خصوصی و تشکیل گروه‌های اقدام لازم در حوزه‌های دارای اولویت دنبال خواهد شد.

پیمان عدم تجاوز و عدم مداخله، کنترل تسلیحات و اقدامات اطمینان ساز، ایجاد مناطق عاری از سلاح‌های کشتار جمعی، ارتباطات نظامی و تبادل اطلاعات و داده‌ها، خطوط تماس دائمی، سامانه‌های هشدار پیشگیرانه، مبارزه با مواد مخدر، تروریسم و قاچاق انسان، بهبود امنیت انرژی و آزادی کشتیرانی برای همه، سرمایه‌گذاری مشترک در نفت، گاز، انرژی، ترانزیت و حمل و نقل، ارتقای تعاملات بخش خصوصی، کسب و کار و تجارت، همکاری‌های فرهنگی و اجتماعی از جمله گفتگوی بین مذاهب، تبادلات فرهنگی و توریسم، همکاری‌های علمی از جمله تبادل دانشمندان و دانشجویان، و پروژه‌های مشترک علمی و فناوری، همکاری در حوزه‌های نوظهور سایبری منجمله امنیت سایبری، ایمنی هسته‌ای، حفاظت از محیط زیست به ویژه محیط زیست دریایی و آثار منفی گرد و غبار و ریزگرد‌ها و همکاری‌های انساندوستانه به ویژه در مورد مهاجران، پناهجویان و افراد بی‌خانمان می‌تواند از مصادیق حوزه‌های همکاری و موضوعات مورد بحث در گروه‌های اقدام و نشست‌های ۸ کشور در نظر گرفته شوند.

همچنین از ظرفیت سازمان ملل برای ایجاد یک پوشش بین المللی و رفع نگرانی‌های احتمالی برخی از طرف‌ها و تامین منافع مشروع جامعه بین المللی استفاده خواهد شد. بدیهی است که موفقیت هر طرحی نیازمند مشارکت تمامی اعضا و اعتماد متقابل است.

رئیس جمهور مرا مأمور کرده‌اند که برای اطلاع از نظرات دولت‌ها و نخبگان منطقه و تکمیل و تقویت پیمایش صلح هرمز مشورت‌های خود را شروع نمایم.

نخبگان، اندیشکده‌ها و بخش خصوصی می‌توانند با ارائه نظرات و پیشنهاد‌های سازنده به شکل‌گیری و تقویت پیمایش صلح هرمز کمک نمایند. ما امیدوارانه به تحقق این ابتکار در انتظار واکنش مثبت کشور‌های منطقه بدان هستیم و آمادگی خود را برای ورود به گفتگوی جامع و فراگیر در چارچوب اصول و اهداف فوق الذکر اعلام می‌داریم.


Source link

ابلاغ مصوبات جدید بازارپایه فرابورس


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 از بازار سرمایه محسن خدابخش با برشمردن مصوبات هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با موضوع بازار پایه فرابورس، گفت: روز یکشنبه چهاردهم مهر جلسه‌ای با حضور فعالین بازار پایه فرابورس ایران برگزار شد و امروز باتوجه به تاکید همیشگی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر کسب نظر از فعالین و خبرگان بازار سرمایه، موارد پیشنهادی در اولین جلسه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار بررسی و بند‌هایی مصوب شد. 

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بر اساس مصوبه امروز سازمان بورس و اوراق بهادار در صورت وجود صف خرید یا فروش در سه روز متوالی، چنانچه صف خرید یا فروش در پایان جلسه معاملاتی حداقل دو در ده هزار تعداد کل سهام شرکت باشد در جلسه معاملاتی بعد دامنه نوسان در هر یک از تابلو‌های زرد نارنجی و قرمز به ترتیب ۵، ۴ و ۲ درصد خواهد شد و سپس دامنه نوسان به شرایط قبل بازمی‌گردد و محاسبات صف خرید و فروش مجددا پس از روز اعمال تغییر دامنه نوسان انجام می‌شود.

  محسن خدابخش با بیان اینکه حضور صندوق‌ها در بازار پایه یکی از پیشنهادات و درخواست‌های فعالین بازار پایه بود گفت: بر این اساس صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط و صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام می‌توانند تا ۱۰ درصد از دارایی‌های تحت مدیریت صندوق را در بازار پایه سرمایه گذاری کنند.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در صورتی که قابلیت اتکا و به موقع بودن ارائه اطلاعات ناشر درج شده در بازار پایه مطابق دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بهبود یابد فرابورس ایران می‌تواند نسبت به ارائه پیشنهاد به سازمان در راستای افزایش نسبت سرمایه گذاری صندوق‌ها در بازار پایه اقدام کند.

  وی ادامه داد: الزام ناشران بورسی حاضر در بازار سرمایه به افزایش شفافیت اطلاعات مالی یکی دیگر از درخواست‌ها بود و بر این اساس از تاریخ ابلاغ این مصوبه شرکت‌هایی که صورت‌های مالی سالیانه حسابرسی شده آن‌ها تا دو سال مالی متوالی ارائه نگردد مدیران شرکت علاوه بر جریمه نقدی حسب مورد سلب صلاحیت خواهند شد.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: با هدف ارتقای شفافیت شرکت‌های بازار پایه و با توجه به اینکه معاملات این شرکت‌ها قبلا در بازار مورد معامله قرار گرفته است، در صورت درخواست ناشر، مقرر شد این شرکت‌ها در هیئت پذیرش فرابورس در اولویت بررسی باشند.

وی عنوان کرد: با توجه به درخواست فعالان بازار پایه مبنی بر اجرا نشدن مصوبه شورا در خصوص نمایش ندادن مظنه‌های قیمت پس از شش ماه، تصمیم گرفته شد این موضوع در شورای عالی بورس مجددا مطرح شده و بر اساس مصوبه ایشان اقدام لازم صورت پذیرد.

  خدابخش گفت: امکان انجام خرید اعتباری و قرار گرفتن سهام درج شده در بازار پایه به عنوان ارزش تضمین نیز مورد تصویب قرار گرفته و بر این اساس ضرایب مربوطه توسط کمیته پایش ریسک بازار تعیین و ابلاغ می‌شود.  وی ادامه داد: اداره نظارت بر بازار سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت‌های بورس و فرابورس ایران نظارت‌های روزانه و آنلاین در بازار انجام می‌دهند و برخی از اقدامات پیشگیرانه از قبیل عدم تایید معاملات یا تذکرات کتبی و شفاهی از جمله این اقدامات می‌باشد؛ و بعد نظارت‌های آنلاین تریگر‌های فعال در بازار مورد بررسی ویژه قرار گرفته و تخلفات احتمالی به مرجع رسیدگی به تخلفات اعلام می‌گردد. علی رغم این موضوع مقرر شد معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران به شکل ویژه کد‌های حقیقی و حقوقی فعال در بازار پایه را رصد کرده و در صورت احراز تخلف، علاوه بر پیگیری قانونی، موارد به شورایعالی بورس و اوراق بهادار گزارش گردد.

  در خصوص بازار گردانی در بازار پایه نیز با توجه به اینکه این موضوع در دستورالعمل‌های فعلی این بازار نیز وجود دارد مقرر شد در صورت درخواست برای بازارگردانی در این بازار موارد در اسرع وقت بررسی و نصاب‌ها تعیین گردد.

  مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: باوجود اینکه پیش از این نیز رویه این سازمان اخذ نظرات از فعالین و خبرگان بازار سرمایه بوده است و در خصوص بازار پایه نیز همین رویه اجرا شده بود عنوان کرد در خصوص بازار پایه مجددا موارد پیشنهادی نمایندگان فعالین بازار پایه که در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، بر اساس تاکید رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مجددا در هیئت مدیره سازمان بورس اوراق بهادار بررسی و ترتیب اثر داده شد.

وی ادامه داد: سازمان بورس و همه بورس‌ها و فرابورس ایران همواره با فعالین بازار سرمایه و خبرگان این بازار در تعامل هستند و همواره موارد پیشنهادی مد نظر قرار گرفته است و امیواریم که در سایه این تعاملات بازار سرمایه پر رونقی داشته باشیم.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان گفتگو به سرمایه گذاران توصیه کرد همواره از رفتار هیجانی در بازار سرمایه پرهیز و با علم و آگاهی داد و ستد کنند.

  وی ادامه داد: با توجه به توسعه روز افزون بازار‌های مالی به سرمایه گذاران توصیه می‌شود همواره نسبت به افزایش سواد مالی خود اهتمام ورزیده و در صورت لزوم از خدمات شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری یا سبدگردان‌های دارای مجوز برای سرمایه گذاری استفاده کنند.

وی همچنین عنوان کرد سرمایه گذاری در واحد‌های صندوق‌های سرمایه گذاری با توجه به ریسک پذیری افراد نیز راهکار دیگری برای سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار سرمایه می‌باشد.


Source link

اعزام ۲ دوچرخه‌سوار تبریزی در تیم ملی

۲ دوچرخه‌سوار جوان تبریزی به همراه تیم ملی ایران به مسابقات آسیایی اعزام می‌شوند.

به گزارش آناج، مسابقات دوچرخه‌سواری پیست قهرمانی آسیا ۲۰۲۰ از ۲۵ مهر در کره جنوبی برگزار می‌شود. این مسابقات در بخش آقایان و بانوان و در ۲ رده جوانان و بزرگسالان برگزار می‌شود.

در بخش نیمه استقامت جوانان ۲ دوچرخه‌سوار تبریزی در تیم ملی حضور داشته و در مسابقات شرکت خواهند کرد.

علی لبیب و آیدین بامرد به همراه ۲ دوچرخه‌سوار دیگر، تیم ملی جوانان کشور را در مسابقات قهرمانی آسیا تشکیل داده و در ماده‌های تعقیبی تیمی و انفرادی روی پیست خواهند رفت.

 

انتهای پیام/


Source link

رتبه چهارمی آذربایجان‌شرقی در آزادی زندانیان مالی/ پیش‌بینی معافیت مالیاتی، برای افزاد خَیّر

رتبه چهارمی آذربایجان‌شرقی در آزادی زندانیان مالی/ پیش‌بینی معافیت مالیاتی، برای افزاد خَیّر

جولایی گفت: معافیت مالیاتی کمکهای خیران نیز از طرح های خوبی است که با فرهنگ سازی آن می توان نتایج مثبتی در افزایش مشارکت خیران حاصل کرد.

به گزارش آناج، مدیر عامل ستاد دیه کشور با اعلام این خبر در دیدار با خیران تبریز گفت: این بیش از ۱۳هزار زندانی جرایم غیرعمدکشور منتظر خیرانزندانیان با مبلغ بدهی ۲ هزار میلیارد تومان هستند که بیشتر آنها را محکومان مالی چک شامل می شوند.

وی گفت: در سالهای اخیر به همت خیران و عنایت ویژه مقام معظم رهبری ۱۳۰ هزار زندانی جرایم غیر عمد آزاد شده اند و امیدواریم با تصویب و اجرایی شدن قوانین کاهنده جرایم غیر عمد تعداد این نوع زندانیان کاهش یابد.

جولایی افزود : اخیرا قانون بیمه اجباری شخص ثالث و اصلاح قانون چک تصویب شده است و با اصلاح و تصویب قانون مهریه و نفقه با راهکارهای قانونی، شرعی و رعایت منافع طرفین، زندانیان مهریه و نفقه کاهش خواهند یافت.

رئیس ستاد دیه کشور خاطرنشان کرد: هم اکنون حوادث کارگاهی در کشور معضل بزرگی است و کارفرمایان زیادی را روانه زندان می کند که این مشکل امیدواریم در مجلس پیگیری و قانون نظام ساختمانی و حوادث مربوط به آن نیز اصلاح شود.

وی بیان داشت : این روزها طرح کشوری جدیدی برای آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد با عنوان بخشایش حسینی و نوید آزادی در حال اجراست و در این طرح زائران اربعین می توانند بخشی از هزینه خود را با پرداخت کمک به سامانه *۷۸۰ *۷۷۷۷# (ستاره ۷۸۰ ستاره ۷۷۷۷ مربع ) برای آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد اختصاص دهند.

جولایی یادآور شد: معافیت مالیاتی کمکهای خیران نیز از طرح های خوبی است که با فرهنگ سازی آن می توان نتایج مثبتی در افزایش مشارکت خیران حاصل کرد. آذربایجان شرقی نیز عملکرد مناسب و طرح های خوبی در زمینه آزادسازی زندانیان دارد و در این زمینه رتبه چهارم کشوری را کسب کرده است.

مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی نیز گفت: هم اکنون در استان ۴۶۸ زندانی جرایم غیر عمد داریم که مبلغ بدهی آنها ۱۵۰ میلیارد تومان است.

تقی پور افزود: مشارکت مردم در استان در زمینه اهدای کل یا بخشی از هزینه مراسم ختم عزیزانشان به ستاد دیه برای آزادی زندان جرایم غیر عمد افزایش یافته است و در یک سال و نیم اخیر با مشارکت ۲۰۸ خانوار ۱۱۳ نفر زندانی آزاد شده اند.

وی گفت : مشارکت هیئت های حسینی استان نیز افزایش پیدا کرده و آزادی ۷۲ زندانی را تا پایان سال متعهد شده اند که تا کنون ۲۲ نفر با کمک آنان آزاد شده اند.

انتهای پیام/


Source link

بازگشت مازولا به تمرینات تراکتور + تصاویر

تمرین امروز تیم فوتبال تراکتور با حضور وینگر برزیلی این تیم پیگیری شد.

به گزارش آناج به نقل از سایت رسمی باشگاه تراکتور، بازیکنان تیم فوتبال تراکتور از ساعت ۱۱:۳۰ امروز (پنجشنبه، ۱۸ مهر) تمرینات خود را زیر نظر سلیمان گوکهان کاراآصلان آغاز کردند.

مازولا که در هفته‌های گذشته برای مداوای مصدومیت خود راهی ترکیه شده بود، دیشب به تبریز برگشت و از امروز به تمرینات گروهی تیم اضافه شد.

علاوه بر مازولا، ویلیان میمبلا و یوکیا سوگیتا نیز به تمرینات تراکتور اضافه شدند.

بازیکنان تراکتور در تمرین امروز، پس از دویدن دور زمین، به انجام حرکات کششی پرداختند و سپس تمرینات پاسکاری را در دستور کار خود قرار دادند.

در ادامه تمرین، سرخ‌پوشان به دو گروه تقسیم و به انجام بازی دستگرمی پرداختند.

غلامرضا صادقیان، مدیرعامل باشگاه تراکتور نیز در تمرین امروز تیمش حضور داشت و نظاره‌گر کار بازیکنان بود. 

تصاویری از تمرین امروز تراکتور را در ادامه مشاهده می‌کنید:

انتهای پیام/


Source link

پایگاه اطلاع رسانی آناج – مشک برداشت که سیراب کند دریارا…

ببینید؛

اولین روایت داستانی گروه اختصاصی متنا از راهپیمائی اربعین.

ببینید؛

مشک برداشت که سیراب کند دریارا…

اولین روایت داستانی گروه اختصاصی متنا از راهپیمائی اربعین.


Source link

قبضه‌ی بازار روسیه با محصولات منطقه آزاد ارس/ فرش قرمز، زیر پای تولیدکنندگان

معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی مطرح کرد؛

قبضه‌ی بازار روسیه با محصولات منطقه آزاد ارس/ فرش قرمز، زیر پای تولیدکنندگان

طهماسبی گفت: نشان گوجه فرنگی ایران به همت باغداران منطقه آزاد ارس در بازار روسیه پررنگ شده است.

به گزارش آناج، طهماسبی معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی در همایش طرح توسعه گلخانه‌های کشور در منطقه آزاد برنامه ریزی برای احداث ۵۸۰۰ هکتارگلخانه درکشور اظهار داشت: برای اجرای این طرح تاکنون مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان پرداخت شده و به ۵۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیاز است.

وی افزود: باید با تعامل، به حل مشکلات گلخانه‌ای پرداخت به طوری که پیش از این از بابت احداث گلخانه، از مردم هزینه دریافت می‌کردند، اما تلاش کرده ایم و مانع این اقدام سازمان حفاظت از محیط زیست شدیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: خوشبختانه نشان گوجه فرنگی ایران به همت باغداران منطقه آزاد ارس در بازار روسیه پررنگ شده است که جای تقدیر دارد.

طهماسبی ادامه داد: در مباحث کنترل اقلیم، تهویه و انرژی، طرح‌های بسیار خوبی ارائه شده است که برای توسعه صنعت گلخانه سازی، کسب و کار‌های متعددی ایجاد شده است.

معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی افزود: بانک کشاورزی، توجه ویژه به واحد‌های گلخانه‌ای دارد تا از طریق ارائه تسهیلات مربوط، از مشکلات گلخانه داران کاسته و امکان فعالیت تقاضامحور این مراکز فراهم شود.

طهماسبی با اشاره به اینکه توسعه گلخانه‌ها برای کاهش مصرف آب در کشور ضروری است تصریح کرد: می‌توان بیش از ۷۰ درصد تولید گوجه فرنگی کشور را در گلخانه‌ها انجام داد.

وی یادآور شد: با فرهنگ سازی صورت گرفته در سال‌های اخیر، مشخص شد اقلام تولیدی گلخانه‌ای بسیار سالم بوده و عناصر طبیعی آن کنترل شده اند در حالی که در گذشته، تولیدات سمی قلمداد می‌شد.

معاون وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: کارآفرینان کوچک می‌توانند به تولیدکنندگان بزرگ تبدیل شوند و باید بر سر راه آن‌ها فرش قرمز پهن کرد.

انتهای پیام/


Source link

تولد دوباره بسکتبال در دیار آذربایجان/ توفارقان، رویای جوانان آذرشهری برای المپیک!

تولد دوباره بسکتبال در دیار آذربایجان/ توفارقان، رویای جوانان آذرشهری برای المپیک!

ورزش بسکتبال در استان آذربایجان‌شرقی با ظهور تیم توفارقان آذرشهر در لیگ برتر تولدی دوباره را تجربه خواهد کرد.

گروه ورزشی آناج؛ بسکتبال در کنار فوتسال، دوچرخه‌سواری و شیرجه جزو معدود رشته‌های ورزشی در آذربایجان‌شرقی است که توانسته جام قهرمانی لیگ برتر باشگاه‌های کشور را برای این استان به ارمغان بیاورد. تیم شهرداری تبریز در سال ۱۳۹۶ برای اولین و آخرین بار فاتح سوپرلیگ شد اما خیلی زود شیرینی این قهرمانی به تلخی گروید و با یک تصمیم ناگهانی ریشه تیم اوج گرفته دیار آذربایجان در همان قله موفقیت خشک شد.

بسکتبال اولین قربانی در پی رای صادره از شورای حل اختلاف استان مبنی بر انحلال تیم‌های ورزشی شهرداری تبریز بود. تیم غیربومی که با همین بهانه فرصت حضور در جام باشگاه‌های آسیا را از دست داد! چراکه شورای شهر تبریز به شرط بومی‌گرایی با ادامه بقای تیم‌ها موافقت کرده بود. گرچه ادامه این حیات، عمری کوتاه داشت و تیم‌های باقی مانده شهرداری تبریز نیز بعد از دو سال از صفحه روزگار محو شده و به تاریخ پیوستند. 

در واقع، بسکتبال فرزند ناتنی در ورزش تبریز بود که در سالیان اخیر از چتر حمایتی مسئولان ورزش استان خارج شده بود. البته باید اذعان کرد که این امر از زمان حضور ایوب بهتاج در راس ریاست عالی ورزش استان تفاوت چشم‌گیری داشته و حالا خبر خوب برای طرفداران این ورزش دانشگاهی این است که بعد از دو فصل، تیم توفارقان از شهرستان آذرشهر امسال در سوپرلیگ باشگاه‌های کشور حضور خواهد داشت و این می‌تواند تولدی دوباره باشد.

تیم توفارقان که تیمی تازه تاسیس بوده و قدمتی سه ساله دارد، در سال ۹۵ با حضور در لیگ استانی راه خود را در رشته بسکتبال آغاز کرد. این تیم به سرعت پله‌های ترقی را طی کرد بطوریکه در همان سال نخست با قهرمانی در لیگ استان به لیگ دسته دو باشگاه‌های کشور صعود کرد و در ادامه در اولین سال حضور در این مسابقات نیز موفق شد جواز حضور در لیگ دسته یک را کسب کند.

نماینده شهرستان آذرشهر گرچه در لیگ دسته یک نتوانست به سیر پیشرفت خود تداوم بخشد و آن‌ها در راهیابی به مراحل پایانی و جمع ۴ تیم برتر ناکام ماندند ولی با این حال، روند صعودی این تیم بین سطوح و لیگ‌ها که بصورت پلکانی طی می‌شد، متوقف نشد و این تیم در فصل جدید به جای حضور در لیگ دسته یک از لیگ برتر سر درآورده است و با تیمی جوان در این مسابقات شرکت خواهد کرد. 

سیامک ویسی که به عنوان سرمربی تیم بسکتبال توفارقان آذرشهر در لیگ برتر معرفی شده است، درباره برنامه این تیم جهت حضور در این مسابقات اظهار داشت: «با توجه به بودجه‌ای که داریم برنامه‌ریزی کرده‌ایم. برنامه ما این است که بتوانیم با ترکیبی از بازیکنان جوان وارد لیگ شویم و به جوان‌ترهای بسکتبال هم فرصت بدهیم. ما به دلیل مسائل مالی نمی‌توانیم بازیکن مشهوری جذب کنیم به همین دلیل نفراتی جوان و یکدست وارد تیم می‌کنیم.»

وی در واکنش به این سوال که آیا نگران نیست تیمش زنگ تفریح شود، نیز گفت: «ما به جوان‌ها اعتماد می‌کنیم. من سال‌ها با بازیکنان جوان کار کرده‌ام و دوست دارم به آنان میدان بدهم. البته کار کردن با جوانان سخت است اما می‌دانم که توانایی‌هایی دارند و می‌توانند خودشان را نشان بدهند.»

از طرفی، میزبانی آذرشهر از مسابقات موضوعی است که شاید برای علاقمندان این ورزش جای سوال باشد و اینکه آیا این شهر امکانات لازم برای برگزاری مسابقات لیگ برتر را دارد یا خیر؟ در پاسخ به این پرسش نیز سرمربی تیم بسکتبال توفارقان اعلام کرد: «مسئولان فدراسیون از سالن آذرشهر بازدید کردند و قرار شده که کف‌پوش عوض شود. نزدیک به ۲ هفته باید در تبریز به تمرینات‌مان ادامه بدهیم تا سالن خودمان آماده شود. مسابقات‌مان هم در سالن آذرشهر برگزار خواهد شد.»

بدیهی است که تقسیم رشته‌های ورزشی به شهرستان‌ها امری مبارک در ورزش استان خواهد بود اما به شرطها و شروطها، از جمله توجه به ورزش شهرستان‌ها، ایجاد زیرساخت و امکانات و شناسایی پتانسیل‌ها که در سایه چنین رویکردی می‌توان این بستر را برای ورزش‌های دیگر در سایر شهرستان‌ها نیز فراهم ساخته و پرورش داد. تکواندو و شهرستان میانه بهترین مثال برای چنین رویکردی است که در سال‌های اخیر با رونمایی از استعدادهای خود جهانی شده است.

با تمام این تفاسیر، باید منتظر ماند و دید کارنامه آسمان‌خراش‌های توفارقانی‌ در لیگ برتر بسکتبال با چه نمراتی امضاء خواهد شد و آیا رویای جوانان آذرشهری در این ورزش تیمی و دانشگاهی که سهمیه المپیک ۲۰۲۰ هم برای ایران رزرو شده است و در سال منتهی به این مسابقات نیز قرار داریم، جهت درخشش در لیگ برتر و راهیابی به تیم ملی برای بازی در این آوردگاه جهانی رقابت‌های ورزشی تعبیر می‌شود یا خیر؟

انتهای پیام/


Source link