جمعه : ۱ آذر ۱۳۹۸

خانه» بایگانی 17 مهر, 1398
دسته ، تاریخ جمعه : ۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۱

ازسرگیری تمرینات تراکتور در غیاب دنیزلی، ملی‌پوشان و خارجی‌ها

ازسرگیری تمرینات تراکتور در غیاب دنیزلی، ملی‌پوشان و خارجی‌ها

تمرینات تیم فوتبال تراکتور پس از چهار روز تعطیلی در غیاب سرمربی، بازیکنان ملی‌پوش و خارجی این تیم از سر گرفته شد.

به گزارش آناج به نقل از سایت رسمی باشگاه تراکتور، پس از استراحتی چهار روزه، تمرینات تراکتور از ساعت ۱۶:۳۰ امروز (چهارشنبه، ۱۷ مهر) در زمین چمن تمرین ورزشگاه بنیان دیزل آغاز شد.

این نوبت از تمرین، زیر نظر سلیمان گوکهان کاراآصلان و بدون حضور بازیکنان ملی‌پوش و خارجی آغاز شد و بازیکنان در ابتدای تمرین، به دویدن دور زمین پرداختند.

محمدرضا اخباری و رضا سیف احمدی زیر نظر مراد آیهان آیدین در حال تمرین بودند.

بازیکنان حاضر در تمرین امروز که بسیار شاداب و پرانرژی بودند، در ادامه تمرین به انجام تمرینات پاسکاری و سپس بازی ترکیبی و فشرده پرداختند که کری خوانی های جالب بازیکنان با یکدیگر، فضای جالبی را در تمرین ایجاد کرده بود.

پس از ۹۰ دقیقه، تمرین امروز تراکتوری ها با سوت سلیمان گوکهان به پایان رسید.

انتهای پیام/


Source link

تجارت خارجی ایران در مسیر توسعه


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حمید زادبوم رئیس کل سازمان توسعه تجارت درباره حجم صادرات گفت: از ۴۲ میلیارد در واقع ۲۰ میلیارد و ۹۴۸ میلیون دلار صادرات و ۲۱ میلیارد و ۲۲۱ میلیون دلار واردات کشور بوده است که نشان دهنده این است که صادرات از نظر ارزشی کاهش ۱۰ درصدی و از نظر وزنی افزایش ۲۲ درصدی داشته است. 

او افزود: از نیمه دوم سال گذشته با توجه به تعهد ارزی صادرکنندگان قیمت پایه صادراتی در گمرک کاهش داشته بنابراین اگر صادرات افزایش هم داشته به دلیل کاهش قیمت گذاری از نظر ارزشی کاهش نشان می  دهد.

زادبوم درباره واردات نیز گفت: واردات نسبت به شش ماهه سال گذشته ۵٫۵ درصد کاهش ارزشی داشته اما از نظر وزنی نیم درصد افزایش نشان می دهد. 

او افزود: صادرات ما بیشتر در حوزه پتروشیمی، فولاد و میعانات گازی ارقام اول را دارند و اقلام کالای اساسی شامل برنج، ذرت و کنجاله نیز ارقام اولیه واردات را تشکیل میدهند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت در ادامه درباره محدودیت واردات نیز گفت: در پایان خرداد ۹۷ براساس تصمیم ستاد اقتصاد مقاومتی واردات هزار و ۳۹ قلم کار ممنوع شد که اثر محدودیت و ممنوعیت در سال گذشته بیشتر نشان داده شد.  او افزود: معمولا تاثیر ممنوعیت و محدودیت واردات در پایان سال مشخص می شود.

 

زادبوم درباره چالش های موجود در بخش صادرات نیز گفت: عوامل ساختاری و مقطعی به دلیل شرایط تحریم در این زمینه  وجود دارد که اولین مشکل ساختاری این است که باید با ترغیب صادرکنندگان و بررسی بازار هدف تولید متناسب با بازارهای صادراتی داشته باشیم اما در شرایط تحریم یکی از مشکلات صادرکنندگان هزینه بخش حمل و نقل است که یک دلیل آن تغییر نرخ عرض عنوان می شود که سازمان بنادر با ارائه تخفیفات و مشوقات در حمل و نقل زمینی و دریایی در حل مشکلات صادرکنندگان می تواند در حل مشکلات در این حوزه کمک می کند. او افزود: همچنین در زمینه تولید صادراتی صادرکنندگان نیاز به تامین مالی بهتر نیز دارند.

زادبوم درباره نقشه راه صادرات گفت: ما هم راهبرد توسعه صادرات داریم هم نقشه راه اما به دلیل تدوین نقشه راه، نقشه صادرات نیز منطبق با آن تدوین خواهد شد که در آن برای هر ۱۷ کشور بازار هدف نیز نقشه راه تعریف شده است اما به  دلیل اینکه در برنامه ششم سالانه ۲۱ درصد رشد صادراتی از نظر ارزشی دیده شده اما به دلیل محقق نشدن آن نسبت به برنامه ششم عقب هستیم ولی با توجه شرایط امروز توانسته ایم به پیشرفت هایی برسیم که نشان از موفقیت صادرکنندگان و واردکنندگان و بخش خصوصی در شرایط تحریم دارد.

زادبوم درباره تسهیل موانع صادرات و توسعه فضای کسب و کار نیز گفت: تعهد ارزی با توجه به شرایط مشکل برگرداندن ارز از مشکلات عمده صادرکنندگان است که نیاز به تسهیل بیشتر دارد. مدت زمان تسویه ارز  همچنین سوپسید در بخش حمل و نقل و مشوق های صادراتی از جمله درخواست های صادرکنندگان است.

 

غنیون معاون دفتر فناوری اطلاعات گمرک در ارتباط تلفنی درباره مجموع تجارت خارجی ایران گفت: در شش ماهه نخست سال جاری بالغ بر ۲۱ و ۲ دهم میلیارد دلار واردات و ۲۰ و ۹ دهم میلیارد دلار نیز صادرات غیر نفتی داشته ایم که نشان می دهد مجموع حجم تجارت خارجی ما در شش ماه نخست سال  از مرز ۴۲ میلیارد دلار عبور کرده و به ۴۲ و یک دهم میلیارد دلار رسیده است.

غنیون گفت: در شش ماهه امسال نسبت به سال گذشته از نظر واردات ۵٫۵ درصد کاهش داشته ایم اما از نظر صادرات از نظر ارزشی ۱۰ کاهش داشته ایم اما از نظر وزنی ۲۲ درصد رشد صادرات داشته ایم که یکی دیگر از اختلافات و دلایل وزنی و ارزشی به ترکیب کالای وارداتی و صادراتی برمی گردد.

او افزود: در نیمه دوم سال حجم تجارت بیش از نیمه اول سال پیش بینی می شود. در حوزه صادرات غیر نفتی ۵ کشور ( چین، عراق، ترکیه، امارات و افغانستان)، که شرکای تجاری عمده ایران هستند بیشترین صادرات انجام می شود. این ۵ کشور به تنهایی ۷۵ درصد ارزش صادرات و ۷۳ درصد وزن صادرات کشور ما را به خود اختصاص داده اند و سایر کشور ها ۲۷ درصد از وزن و ۲۴ درصد از ارزش صادرات را شامل شده اند.

شرکای تجاری در شش ماهه نخست اول سال (چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان ) از نظر وزنی ۵۳ درصد کل واردات و ۷۰ درصد ارزش کل صادرات را دراین شش ماه به خود اختصاص داده اند.


Source link

زنگنه: آینده صادرات گاز به وضع LNG بستگی دارد


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به نقل از خانه ملت، «بیژن نامدار زنگنه» روز چهارشنبه با اشاره به نشست وزرای انرژی کشور‌های عضو اوپک گازی در روسیه گفت: در این نشست وزاری انرژی ریاست دبیرکلِ روسی اوپک گازی را برای ۲ سال آینده تمدید کرده و گزارش‌هایی در رابطه با وضعیت بازار و قیمت‌ها ارائه کردند.

وزیر نفت با بیان این که آینده صادرات گاز به وضعیت LNG بستگی دارد، گفت: ورود آمریکا به این بازار در حال تبدیل شدن به پارامتر بسیار تعیین‌کننده و تاثیرگذار در تغییر جغرافیای انرژی دنیا است، درواقع آمریکا همانطور که با ورود به عرصه نفت، تمام جغرافیای نفت جهان را بهم ریخته، در گاز و LNG نیز در حال رقابت است.

شکایت روس‌ها از نقش مخرب آمریکا در حوزه گازی
زنگنه با بیان اینکه روس‌ها در نشست اوپک گازی از نقش مخرب آمریکا در حوزه گازی شاکی بودند، اظهار کرد: آمریکا بازار گاز و LNG روسیه را با خط لوله برای صادرات به اروپا دچار مشکل کرده است.

وی مسئله انرژی را تعیین‌کننده و مهم عنوان کرد و گفت: اکنون قیمت گاز پایین است و به نظر می‌رسد؛ بازار گاز در آینده بازار پرچالشی خواهد بود.

زنگنه با بیان اینکه در نشست GECF به جای اتخاذ تصمیمی خاص، بیشتر اطلاعات و تجربیات وزرای انرژی کشور‌ها مبادله می‌شود، اضافه کرد: ایران به‌عنوان سومین تولیدکننده نفت دنیا جایگاه مهمی در اوپک گازی دارد.

وزیر نفت یادآور شد: ایده اولیه تشکیل GECF را ایران در سال ۱۳۸۰ مطرح کرد و نخستین اجلاس بر مبنای تاسیس آن نیز در ایران برگزار شد ضمن اینکه ایران، روسیه و قطر اصلی‌ترین نقش را در اوپک گازی بازی می‌کنند چرا که بیشترین نقش را در تولید گاز دارند.

GECF چیست؟
مجمع کشور‌های صادرکننده گاز یا اوپک گازی که به اختصار (GECF) نامیده می‌شود، سازمان تازه بنیانی است که به منظور هماهنگی در تولید، صادرات و کنترل قیمت گاز طبیعی در سطح جهان در سال ۲۰۰۸ تأسیس شد. کشور‌های عضو مجمع صادرکنندگان گاز، ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) را در اختیار دارند.

گاز طبیعی مایع یا ال‌ان‌جی به گازی گفته می‌شود که موقتاً برای ذخیره‌سازی یا ترابری در حجم بسیار به حالت مایع تبدیل شده‌است، بیشتر شامل متان (بیش از ۹۰ درصد) و مقادیر کمی اتان، پروپان، بوتان و برخی از آلکان‌های سنگین دیگر است، فرایند پالایش ال‌ان‌جی می‌تواند به نحوی طراحی شود، که محصول نهایی تولید شده شامل ۱۰۰ درصد متان باشد. LNG گاز مایع، بی‌بو، بی‌رنگ، غیرسمی و غیرخورنده است، خطراتی که این گاز می‌تواند در پی داشته باشد شامل شعله‌ورشدن، انجماد و خفگی می‌شود.

بیست و یکمین نشست وزیران کشور‌های صادرکننده گاز معروف به اوپک گازی با حضور بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت هفته گذشته در هتل متروپل مسکو برگزار شد


Source link

اعلام رای بازی شاهین کرمانشاه و مس سونگون/ نماینده آذربایجان جریمه نقدی شد

اعلام رای بازی شاهین کرمانشاه و مس سونگون/ نماینده آذربایجان جریمه نقدی شد

  • ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ ۱۵:۴۰
  • ۱۱۳۳۷۹

اعلام رای بازی شاهین کرمانشاه و مس سونگون/ نماینده آذربایجان جریمه نقدی شد

کمیته انضباطی رای دیدار تیم های شاهین کرمانشاه و مس سونگون ورزقان را صادر کرد.

به گزارش آناج به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، مسابقه تیم‌های شاهین کرمانشاه و مس سونگون ورزقان از سری رقابت‌های لیگ برتر فوتسال برگزار شد و از سوی تماشاگران تیم شاهین کرمانشاه تخلفاتی مبنی بر استفاده از شعارهای موهن و پرتاب بطری آب به سمت داوران رخ داد. این تیم به پرداخت ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

تیم مس سونگون نیز به دلیل داشتن ۳ بازیکن اخطاری باید ۳۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

انتهای پیام/


Source link

برگزاری رزمایش غیرمترقبه نیروی زمینی ارتش در ارومیه

برگزاری رزمایش غیرمترقبه نیروی زمینی ارتش در ارومیه

  • ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ ۱۱:۴۴
  • ۱۱۳۳۵۵

برگزاری رزمایش غیرمترقبه نیروی زمینی ارتش در ارومیه

رزمایش غیرمترقبه نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز/چهارشنبه/ با حضور امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش در منطقه «باری» ارومیه برگزار شد.

به گزارش آناج، رزمندگان تیپ ۴۱ مستقل پیاده «قوشچی» از توابع ارومیه به عنوان یکی از یگان‌های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این رَزمایش به تمرین‌های نظامی مختلف در مقیاس بزرگ پرداختند و مانور‌های گوناگون رزمی را اجرا و شبیه‌سازی کردند.
هدف از برگزاری این رزمایش غیرمترقبه حفظ آمادگی رزمی نیرو‌های ارتش، تمرین سرعت عمل و ارزیابی یگان‌های حاضر در رزمایش اعلام شد.
شعار این رزمایش «یک هدف، یک گلوله» بوده و در آن یگان‌های واکنش سریع و متحرک هجومی با پشتیبانی بالگرد‌های هوانیروز حضور یافتند.

تنها خبرنگاران صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از تهران برای پوشش خبری این رزمایش غیرمترقبه دعوت شده بودند.


Source link

دشمن هیچگاه عامل پیشرفت نمی‌شود/ باید به سمت تولید شناورهای بدون سرنشین حرکت کنیم

دشمن هیچگاه عامل پیشرفت نمی‌شود/ باید به سمت تولید شناورهای بدون سرنشین حرکت کنیم

فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه دشمنان ملت ایران هیچگاه عامل پیشرفت ما نمی‌شوند، گفت: تمام قدرت‌های جهان بدانند که اگر بخواهند با سرنوشت ملت ایران بازی کنند، با سرنوشت آن‌ها بازی می‌کنیم.

به گزارش آناج، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز(چهارشنبه ۱۷ مهر) در ششمین همایش ملی شناور‌های تندرو در زیباکنار با بیان اینکه استان گیلان نگین درخشان کشور ایران است، گفت: گیلان سرزمین مردانی مبارز، تاریخ‌ساز و ضداستعمار است و هشت هزار شهید این استان همچون ستارگانی در آسمان بی‌کران مقاومت ملت ایران می‌درخشند.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه استقلال سیاسی مهم‌ترین نوع استقلال یک کشور است تصریح کرد: استقلال به معنای حاکمیت یک ملت بر سرنوشت خود و آزادی عمل برای پیشرفت و توسعه است.

وی استقلال سیاسی را به معنای جلوگیری از دخالت بیگانگان دانست و عنوان داشت: استقلال سیاسی زمانی محقق می‌شود که یک ملت در عرصه‌های مختلف روی پای خود بایستد و به توان خود متکی باشد.

فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه وابستگی اقتصاد یک کشور به بیگانگان سبب عدم تحقق استقلال و آزادی آن ملت می‌شود گفت: ما برای مستقل بودن نیازمند این هستیم که در عرصه‌های مختلف اقتصادی، نظامی، علمی و فرهنگی به توان داخلی متکی باشیم.

سردار سلامی با اشاره به تلاش‌های دشمنان انقلاب به منظور سیطره بر ملت ایران خاطرنشان کرد: اگر آرایه‌های علم، فرهنگ، اقتصاد و فناوری توسط بیگانگان تامین شود، هیچ کشوری نمی‌‌تواند مستقل باشد.

وی با بیان اینکه امروز دشمن در موضوع توانمندی هسته‌ای در تلاش است تا استقلال ملت ایران را در این حوزه سلب کند افزود: تدابیر، رهنمودها و ایستادگی مقام معظم رهبری که نماد بارز شرافت و کرامت ملت ایران است و همچنین همراهی وحمایت ملت سبب ناتوانی دشمن در این عرصه شده است.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: تحقق استقلال، آزادی، امنیت و پیشرفت ملت ایران در گرو جهاد کبیر و تلاش برای عدم وابستگی به بیگانگان است.

سرلشکر سلامی با تاکید بر لزوم نشر وگسترش دیدگاه‌های نظام جمهوری اسلامی در سراسر جهان اظهار داشت: ما برای مستقل بودن باید قوی باشیم زیرا یاد گرفته‌ایم که برای پیروزی در مقابل دشمن باید آن‌ها را همواره تعقیب و رصد کنیم.

وی تامین نیازهای کشور با بهره‌مندی از توان داخلی را مهم‌ترین عامل استقلال کشور دانست و ابراز داشت: یک ملت زمانی عزیز و بزرگ می‌شود که مستقل بوده و به بیگانگان وابسته نباشد.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه هیچ قدرتی حق ندارد در سرنوشت ملت ایران دخالت کند گفت: تمام قدرت‌های جهان بدانند که اگر بخواهند با سرنوشت ملت ایران بازی کنند، با سرنوشت آن‌ها بازی می‌کنیم.

سرلشکر سلامی دریا را پیکارگاه اصلی تقابل با دشمنان کشور دانست و تصریح کرد: نیروی دریایی باید توان خود را بیش از پیش بالا ببرد و  به جایی برسد که دریاها در زیر نگاه‌های آن‌ها تسخیر شود.

وی با اشاره به اینکه نیروی دریایی سپاه باید حامل پیام اسلام در دریاها باشد خاطرنشان کرد: امروز بروزترین فناوری‌های دفاعی برای تولید و ارتقاء شناورهای نظامی در اختیار نظام مقدس جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

فرمانده کل سپاه آسیب‌ناپذیر بودن و دستیابی به قدرت اختفا را مهم‌ترین ویژگی شناورهای دریایی دانست و افزود: نگاه همزمان تکنیکی و تاکتیکی سبب می‌شود تا توان ما در تولید و ارتقاء شناورهای نظامی روزانه پیشرفت کند.

سرلشکر سلامی با اعلام اینکه باید به سمت تولید شناورهای بدون سرنشین حرکت کنیم، خاطرنشان کرد: دست‌یابی به چنین دستاوردی با توجه به دانشی که در اختیار داریم امکان‌پذیر است.

وی با تاکید بر اینکه توان دفاعی ایران اسلامی روز به روز در حال پیشرفت است عنوان داشت: امروز باید شبکه‌ای از تمام ظرفیت‌های داخلی ایجاد شود تا بتوانیم با قدرت بیشتری در مقابل دشمنان ایستادگی کنیم.

فرمانده کل سپاه در پایان با تاکید بر اینکه دشمنان ملت ایران هیچگاه عامل پیشرفت ما نمی‌شوند، گفت: امروز مقام معظم رهبری از پیشرفت توان دفاعی ما راضی هستند اما قانع نیستند و به همین دلیل باید تلاش کنیم تا بیش از پیش در این حوزه پیشرفت کنیم.

انتهای پیام/


Source link

جایگزین موگرینی از پارلمان اروپا رای اعتماد گرفت


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

پارلمان اروپا امروز (چهارشنبه) رسما «جوسب بورل» وزیر خارجه پیشین اسپانیا را به عنوان مسئول سیاست خارجی این اتحادیه تایید کرد و او قرار است از ۱۰ آبانماه آینده (ابتدای نوامبر) رسما جایگزین «فدریکا موگرینی» شود.

سیاستمدار ۷۲ ساله اهل کاتالان اسپانیا امروز (چهارشنبه) توانست رای اعتماد پارلمان اروپا را به دست آورد و به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جانشین «فدریکا موگرینی» شود.

بورل که امروز در نشست پارلمان اروپا حضور یافته بود پس از پاسخ به پرسش‌های نمایندگان، موفق به کسب اکثریت آرای آن‌ها برای اتخاذ این سمت شد.

هر چند نامزدی بورل بخشی از بسته توافقی سران اتحادیه اروپا برای تعیین نامزد‌های جدید ریاست شورای اروپا، ریاست کمیسیون اروپا، مسئول سیاست خارجی و بانک مرکزی اروپا بود، اما از نظر قانونی تایید این مسئله از سوی پارلمان اروپا نیز الزامی است.

به این ترتیب بورل که به عنوان دیپلمات حامی توافق هسته‌ای با ایران شناخته می‌شود، رسما از تاریخ اول نوامبر (دهم آبان) کار خود را آغاز خواهد کرد.

** زندگینامه

این سیاستمدار اسپانیایی متولد کاتالونیا و مخالف استقلال این منطقه، پیش از ورود به سیاست، تحصیلات خود را در رشته مهندسی هواشناسی در مادرید سپری کرد و سپس مدرک کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه استنفورد آمریکا و سپس پاریس گذراند.

بورل تحصیلات خود را تا دکتری در اقتصاد طی کرد. شروع فعالیت سیاسی بورل از سال ۱۹۷۹ به عنوان یک عضو شورای شهر در حومه مادرید کلید خورد.

او در سال ۱۹۸۶ با رسیدن به نمایندگی پارلمان اسپانیا، فعالیت سیاسی خود را بیشتر کرد تا به وزارتخانه‌های اقتصاد و امور عمومی، نخست وزیری و این روز‌ها به وزارت خارجه نیز رسید.
البته بورل گام‌های بزرگتری در حوزه سیاسی برداشت به گونه‌ای که در ژوئیه ۲۰۰۴ به ریاست پارلمان اروپا رسید و تا ژانویه ۲۰۰۷ در این پُست حضور داشت.

** نگاه به برجام و ترامپ
وزیر خارجه پیشین اسپانیا که سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا را به پیش خواهد برد، نگاه منطقی به برجام و نقض عهد آمریکا در این زمینه دارد.

وی در گفتگو با شبکه رادیویی «کادنا سر» (Cadena SER) درباره برجام و افزایش تنش میان ایران و آمریکا تاکید کرده به وضعیت برخورد نظامی نخواهیم رسید و سرانجام کار به عقلانیت ختم خواهد شد.

وی درباره رویکرد کاخ سفید در این زمینه گفته است: «اقدام ترامپ نه تنها نقض برجام، بلکه اساساً خروج از آن بود.»

«ایران برجام را نقض نکرده و الاتر رفتن میزان اورانیوم غنی‌سازی شده فقط در راستای مسائل فنی بوده و فکر نمی‌کنم اراده دیگری پشت این تصمیم ایران بوده باشد.»

خبرگزاری فرانسه از بورل به عنوان یکی از منتقدان ترامپ نامبرده و نوشته است: بورل در جریان بحران ونزوئلا، از سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه دولت کاراکاس انتقاد کرد.

با توجه به سابقه گزینه پیشنهادی برای مسئولیت سیاست خارجی اروپا، بویژه تجربه حضور در ریاست پارلمان این نهاد، انتظار‌ها از او برای کاهش تنش‌زایی با حرکت به سمت دیپلماسی مذاکره بیش از پیش افزایش یافته است.

** بورل در مورد ایران چگونه فکر می‌کند؟
۱. نخستین چیزی که باید در مورد او بدانید این است که او به شدت مخالف یکجانبه‌گرایی آمریکا است. ۵ اردیبهشت بود که او از یکجانبه‌گرایی‌ها و اقدامات مداخله‌جویانه دولت آمریکا از جمله لغو معافیت تحریم‌های نفتی علیه ایران انتقاد کرد و در همایشی درباره روابط اتحادیه اروپا و آمریکا که در مادرید برگزار شد گفت: باید دید که آیا این تصمیم اعمال خواهد شد یا خیر، زیرا این اقدام ممکن است با مخالفت کشور‌های مختلف مواجه شود.

۲. او یکی از حامیان توافق هسته‌ای است و در واکنش به اقدام ایران برای کاهش سطح تعهدات خود گفته بود: «خوشبختانه ایران توافق هسته‌ای را پاره نکرد و باید مانع از پاره شدن کامل آن شد. محکوم کردن توافق هسته‌ای از سوی آمریکا خبر بدی است. خوشبختانه پاسخ ایرانی‌ها در مرز قرار دارد، آن‌ها توافق هسته‌ای را پاره نکردند وگفتند که اگر آمریکا به تعهدات خود عمل نکند آن‌ها نیز به تعهداتشان عمل نخواهند کرد و کار‌هایی را در چارچوب محدودیت توافق انجام می‌دهند.»

۳. در عین حال نباید فراموش کرد که اسپانیا همان کشوری بود که در اوج فضاسازی رسانه‌ای برای نظامی‌سازی خلیج فارس با حضور ناو جنگی آبراهام لینکلن، ناوچه جنگی خود را به طور موقت از ادامه همراهی ناو هواپیمابر آمریکایی که به سمت خلیج فارس در حرکت بود فراخواند.

بورل در همان زمان گفت: دولت همه جوانب این مسئله را بررسی کرده و سپس تصمیم به فراخوان ناوچه گرفته است. منطقه خلیج فارس پر از تنش است که البته نباید این موضوع را خیلی مهم جلوه داد و پیچیده کرد.

۴. محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، دی ماه سال گذشته در محل برگزاری نشست بین‌المللی رایسینا در دهلی نو هندوستان، با جوسب بورل، وزیر امور خارجه اسپانیا دیدار و گفتگو کرده بود. کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی نیز یک سال پیش در اسپانیا با او دیدار کرده بود.

۵. او در بهمن سال گذشته در یک پیام توئیتری، چهلمین سال پیروزی انقلاب را تبریک گفته و ایران را یک قدرت منطقه‌ای خوانده بود.

با این حساب به نظر می‌رسد جوسب بورل، با احتیاط و تجربه بالای دیپلماتیک خود، مواضع دورتری نسبت به آمریکا و نزدیک‌تری نسبت به ایران خواهد داشت هرچند باید هرگونه اظهارنظردرباره عملکرد او در مساله هسته‌ای را به اظهارنظر‌ها و اقدامات آتی موکول کرد.


Source link

نارسایی خیال در برابر سوژه‌های واقعی

حاشیه‌نگاری آناج از مراسم رونمائیِ مستند «بانو»؛

«بانو»، یک فعال اجتماعی و کارآفرین اقتصادی است. تأسیس مرغداری و پرورش ماهی و… برخی از کارهای دورۀ جوانیِ اوست. او در انقلابی‌گری و اسلام‌خواهی، دو شهید به این کشور تقدیم‌ کرده است.

گروه فرهنگی آناج: امروز چهارشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۸، قرار است که مستند «بانو» در «سینماقدس» تبریز رونمایی شود. شخصیت محوریِ مستند، خانم «عصمت احمدیان» است که فعالیت‌های اجتماعی‌ و فرهنگی و زندگیِ سال‌های پس از جنگِ او روایت می‌شود. در ادامه، حاشیه‌هایی از مراسم رونمایی را می‌خوانید:

استقبال از «بانو» در تبریز

ساعت ۱۵ است و نیم‌ساعتی تا شروع اکران مانده است. جمعیت خوبی آمده است و می‌توان انتظار یک اکرانِ پرمخاطب را کشید. بیشترِ مخاطبان خانم هستند؛ باتوجه به عنوان و شخصیت مستند، شاید منطقی هم باشد. خانوادۀ شهدا، فعالان فرهنگی و شخصیت‌های مشهور هم کم‌وبیش از راه می‌رسند. «اسوتچی»، عضو سابق شورای شهر، وارد سالن سینما شده است. یکی از عوامل برنامه، درب سمت چپ را برای ورود پیشنهاد می‌دهد اما او قبول نمی‌کند! می‌گوید از همان دری می‌روم که همه می‌روند. میزبان هم جواب می‌دهد: «حاج‌آقا من که می‌دانم شما اهل ورود تشریفاتی و درب اختصاصی نیستید اما منظورم این است که جمعیت خانم‌ها در سمت راست شلوغ است و آقایان سمت چپ نشسته‌اند!» همین‌طور هم هست. تقریباً ۱۵۰ نفر در سالن حضور دارند و تقریباً هشتاد درصد آن‌ها خانم هستند.

دوره‌های کارگاهی «فیلم‌سازی» و «داستان‌نویسی»

از حال‌وهوای سالن می‌توان فهمید که چیزی به اکران مستند نمانده است. قبل از شروع برنامه، تیزرهای مختلفی پخش می‌شود. یکی از تیزرها مربوط به کتاب «ساده‌رنگ» است. «مجید دلدوزی»، راوی کتاب هم در سالن نشسته است. مجری بالای سِن می‌رود و توضیحاتی دربارۀ برنامه می‌دهد. اشاره‌ای به «بلیط اختیاری» می‌کند و اینکه هرکس تمایل داشت، می‌تواند مبلغِ دل‌خواهِ خودش را در پاکت بگذارد و در بیرون سالن تحویل دهد. مطالبی هم دربارۀ کارگاه آموزشیِ «فیلم‌سازی» و «داستان‌نویسی» می‌گوید و به پوسترهای بیرونِ سالن ارجاع می‌دهد. بیرون می‌روم تا پوسترها را ببینم. دوره‌ها ازسوی «دفترمطالعات جبهۀ فرهنگی انقلاب اسلامی» برگزارخواهد شد. اساتید دوره‌ها هم به‌ترتیب، «قربانعلی طاهرفر» و «مهدی نورمحمدزاده» هستند.

بلیط اختیاری برای حمایت از سینمای انقلاب

می‌خواهم وارد سالن شوم اما بحث «بلیط اختیاری» برایم جذاب‌شده است. به‌سراغ میزی می‌روم که برای تحویل‌دادن بلیط قرارداده‌اند. البته بیشتر میز خوشامدگویی است تا بلیط‌فروشی! مسئول میز فروش، پاکتی را به مخاطبان تحویل می‌دهد و خوشامدگویی می‌کند. تقریباً بیشتر افراد می‌پرسند «یعنی لازم نیست چیزی بدهیم؟» او هم به برگۀ داخلِ پاکت و پایانِ اکران ارجاع می‌دهد. یکی از پاکت‌ها را برمی‌دارم. در قسمتی از بلیط نوشته است: «اگر ماهیانه در هر کدام از ۱۵۰ هزار مرکز اکران‌ مردمی در سراسر کشور، فقط ۲۰ نفر بلیط ۱۰۰۰ تومانی بابت دیدن فیلم خریداری کنند، هرماه می‌توان هزینۀ تولید ۷۲ فیلم سینمای انقلاب را تأمین کرد». کار جالبی است. حداقلش این است که اگر از فیلمی خیلی‌خوشم آمد، می‌توانم پول بیشتری بدهم و بالعکس، اصلاً پولی ندهم. از مسئول بلیط‌ ها می‌پرسم که بلیط‌فروشی در اکران‌های قبلی هم همین‌طور بود؟ چه‌جوری است؟ چیزی می‌مانَد؟ می‌گوید، هرکسی خواست پول می‌دهد و هرکس هم نخواست، پول نمی‌دهد. در اکران‌های قبلی، شخصی ۵۰هزارتومان داده بود، شخصی هم پاکتِ خالی داده بود. معمولاً مردم حمایت می‌کنند.

بانوی ایران‌زمین

ساعت ۱۶ است و فیلم شروع می‌شود. آرام‌آرام محو تماشا می‌شوم. «بانو»، قصۀ زندگی‌اش را از مقطع ازدواج روایت می‌کند. هرچه زمان بیشتر می‌گذرد، تعجب و تحسینم بیشتر می‌شود. این حس را در چهرۀ بقیه هم می‌توان دید. «بانو»، یک فعال اجتماعی و کارآفرین اقتصادی است. تأسیس مرغداری و پرورش ماهی و… برخی از کارهای دورۀ جوانیِ اوست. او در انقلابی‌گری و اسلام‌خواهی، دو شهید به این کشور تقدیم‌کرده است. خودش هم در پشت‌جبهه، ستاد راه‌انداخته است؛ ستادی برای تعمیر پوتین رزمندگان و خیاطی و… . «بانو» پس از جنگ، دوباره به خدمات اجتماعی بازمی‌گردد. برای برخی شغل جور می‌کند. برای دختران، کارگاه قالی‌بافی تأسیس می‌کند. در خانواده هم چیزی کم نمی‌گذارد. یک همدمِ همراه برای همسر و مادر دل‌سوز برای فرزندانش است. همین‌هاست که او را بانوی ایران‌زمین کرده است.

بلیط ۳۰هزارتومانی مستند «بانو»

نیم‌ساعتی از شروع اکران گذشته است و یکی از مخاطبان از سالن خارج می‌شود. به دنبالش، من هم می‌روم. کنجکاو شده‌ام که ببینم چه مبلغی را داخل پاکت گذاشته است! از مسئول بلیط‌ها اجازه می‌گیرم تا مبلغ پاکت را ببینم. کمی بی‌میل است اما قبول می‌کند. اولین بلیط، یک اسکناس پنج‌هزارتومانی است. بعداً از مسئول اکران، میزان کل فروش را هم می‌پرسم. می‌گوید که بالاترین مبلغ بلیط اختیاری ۳۰هزارتومان و جمع‌کل فروش هم ۳۶۵هزارتومان بود.

بالاتر از حِشمت و «ستایش»

دوباره وارد سالن می‌شوم. چشمم به پرده خیره است اما ذهنم «بانو» را با برخی از سریال‌های تلویزیون مقایسه می‌کند. او یک الگوی قابل‌دسترس است. مگر سینما می‌تواند به چنین سوژه‌ای بی‌اعتنایی کند؟ از مقایسۀ «بانو» با برخی شخصیت‌های سریال‌های تلویزیونی خنده‌ام‌گرفته است! قطعاً اگر ۲۰ سطل آب هم به قصۀ «بانو» ببندیم، باز به‌مراتب قصه‌ای جذاب‌تر و تماشایی‌تر از امثال «ستایش» خواهد شد؛ او نه فقط «بانو»تر از ستایشِ لوس‌ و نُنُر است بلکه «مرد»تر از لوطی‌گری‌های «حشمت» هم هست. اصلاً «بانو» زن است که باشد؛ لوطی‌گری که سبیل و چشم‌غُره‌رفتن نمی‌خواهد. مِن‌بعد هرکه حرفی از لوطی‌گری زد، بگویید: «بانو». اگر پرسید چرا، بگویید: «خوزستان، اهواز، بهشت‌شهدای اهواز، قطعۀ شهدای کربلای ۴ و ۵، مزار شهید اسماعیل فرجوانی». بگذریم که پای «بانو» در «واقعیت» است و پای «ستایش» در خیال! اصلاً فیلم‌سازی که قصه‌بافی نمی‌خواهد! یک دوربین می‌خواهد و یک کتابی مثل «دختر تبریز».(خاطرات صدیقه صارمی)

به احترام خانوادۀ شهدای جبهۀ مقاومت

چراغ‌ها روشن می‌شود. برخی از مخاطبان را انگار تازه می‌بینم. دو روحانی هم به جمع افراد سالن اضافه شده‌اند. برخلاف مجریِ آغازِ برنامه که آقا بود، خانم مجری به‌روی صحنه می‌رود. قرار است که همسر شهید «فرهنگی‌والا» و مادر شهید «عدالت‌اکبری» و مادر شهید «جوانی»، دربارۀ مستند «بانو» گفت‌وگو کنند. باهم به بالای سِن می‌روند و حضار به احترمشان می‌ایستند. مادر شهید «عدالت‌اکبری» بیشتر از بقیه صحبت می‌کند. از نظر او، «بانو» به‌خوبی توانسته است حالات مادران شهدا را روایت کند. به‌خصوص آنجاکه بانو می‌گوید با بالاکشیدن شیشۀ ماشین، در خفا برای فرزندانش گریه می‌کند. مادر شهید هم می‌گوید ما نه بی‌محبت به فرزندانمان هستیم و نه به‌خاطر محبت مادری، فرزندانمان را از مسیر آرمان‌خواهی‌شان بازمی‌گردانیم. مادر شهید «جوانی» از ایمان قوی می‌گوید. اگر ایمان قوی شد، مثل «بانو» می‌توانیم کارهای زیادی انجام دهیم. همسر شهید «فرهنگی والا» هم دربارۀ جهاد خانم ها می‌گوید؛ اینکه دربارۀ جهاد و پشتیبانی امثال «بانو» کمتر دیده و شنیده‌ایم.

به سایت «عماریار» یا «حسینیه‌هنر» مراجعه کنید

در پایان برنامه، خانوادۀ شهدای جبهۀ مقاومت از آقای «محمدرضا اکبری»، تدوینگر «بانو» تقدیر می‌کنند. او فارسی حرف می‌زند اما مادرش اهل تبریز است و در تبریز زندگی می‌کند. مجری اعلام می‌کند افرادی که خواهان اکران‌مردمی «بانو» هستند، به «حسینیه‌هنر» یا سایت «عماریار» مراجعه کنند. گعده‌ها و حلقه‌های مختلفی شکل‌گرفته است. مخاطبان گروه‌گروه باهمدیگر حرف می‌زنند و برخی هم به‌سراغ خانوادهای شهدا رفته‌اند. تقریباً نیم‌ساعتی طول می‌کشد تا گفت‌وگوها و گعده‌ها تمام شود. همه رفته‌اند. تنها، چندنفری از مخاطبان مشغول مصاحبه هستند.

انتهای پیام/


Source link

جهش علمی کشور، یک واقعیت عیان است/ استفاده از بمب اتم، حرامِ قطعی و شرعی

رهبر انقلاب در دیدار نخبگان علمی کشور مطرح کردند؛

جهش علمی کشور، یک واقعیت عیان است/ استفاده از بمب اتم، حرامِ قطعی و شرعی

رهبر انقلاب فرمودند: هیچ دلیلی ندارد که برای تولید و نگه‌داشت سلاحی که استفاده از آن مطلقاً حرام است، هزینه کنیم.

به گزارش آناج، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار دو هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، ادامه پیشرفت علمی کشور را در کوران حرکت پرشتاب علمی جهان، کاملاً ضروری و حیاتی خواندند و با اشاره به شوق سرشار، انگیزه تحسین برانگیز و اعتماد به نفس جوانان نخبه تأکید کردند: هر جوان نخبه پاره تن ایران عزیز ماست و برای رفع مشکلات نخبگان باید سند راهبردی امور نخبگان را کاملاً جدی اجرا و پیگیری کرد.

ایشان مطالبی را که ۱۲ نفر از نخبگان در این دیدار بیان کردند و تأمل جوانان نخبه در خصوص مسائل مهم کشور را بسیار خوب و لذتبخش ارزیابی کردند و با تأکید به مسئولان مربوطه برای دنبال کردن مطالبات و پیشنهادهای نخبگان گفتند: حرکت علمی آغاز شده در کشور نیازمند استمرار است، البته رتبه‌های بالای علمی ایران در برخی رشته‌های نوپا مانند نانو و زیست‌فناوری بسیار افتخارآمیز است اما به هیچ‌وجه کافی نیست و نباید ما را قانع کند، بلکه باید پیشرفت علمی با شتاب ادامه یابد.

رهبر انقلاب با اشاره به بازدید روز گذشته خود از نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان، وجود انگیزه، اعتماد به‌نفس و خودباوری در حرف و عمل جوانان متخصص را نشانه‌ای شوق‌انگیز از استمرار جریان علمی در کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: این جوانان فقط نخبگان ۳۰ شرکت از چهار هزار شرکت دانش‌بنیان کشور بودند که این عدد باید در طول یک مدت محدود و مشخص، چندین برابر شود.

ایشان لازمه تحقق این هدف را ایجاد زیرساختهای قانونی در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان و رفع موانع پیشِ روی آنها برشمردند و گفتند: مکرراً تأکید کرده‌ایم که محیط کسب و کار باید اصلاح شود مثلاً مجوزی که باید ظرف یک هفته صادر شود، شش ماه زمان نبرد، موازی‌کاری‌های غلط حذف، و انحصار برداشته شود.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان چند نکته خطاب به نخبگان جوان پرداختند. «اجرا و تحقق جدی سند راهبردی امور نخبگان» اولین نکته مورد تأکید حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود.

ایشان اجرای کامل این سند را موجب رفع بسیاری از مشکلات در زمینه پیشرفت علمی،  تجاری‌سازی محصولات علمی و فناوری و حل سایر مشکلات بخش علمی خواندند و گفتند: بنیاد نخبگان موظف است به این سند بپردازد و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نیز باید با به‌روزرسانی این سند، تحقق آن را مطالبه و دنبال کند.

«مأیوس نشدن از القائات منفی جریانی بددل که جنبش علمی کشور را انکار می‌کند» توصیه بعدی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به جوانان نخبه بود.

ایشان افزودند: یک جریان بددل و بدخواه که متأسفانه در داخل دانشگاهها نیز حضور دارد، اصل جهش علمی کشور را که یک واقعیت عیان است، انکار و تلاش می‌کند با القاء اینکه هیچ اتفاق علمی مهمی رخ نداده است، مردم را دچار تردید و نخبگان را ناامید کند، اما شما در مقابل این جریان هرگز مأیوس نشوید.

رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از کارهای زشت این جریان بددل را دلالی و انتقال نخبگان مستعد به خارج از کشور دانستند و گفتند: جوان نخبه به ایران تعلق دارد و پاره تن کشور است، اما آنها به دنبال دلسرد کردن و یا فریفتن او با وعده‌های پولی یا غیر پولی و موهوم هستند که مسئولان وزارتخانه‌های بهداشت و علوم موظفند از دانشگاهها در مقابل این جریان مراقبت کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: برخلاف القائات این جریان، مقامات عالی کشور از مشکلات و اخبار منفی هم با خبر هستند اما یقیناً جنبه‌های مثبت جریان علمی کشور بر جنبه‌های منفی آن غلبه دارد.

ایشان هنر انقلاب اسلامی را جرأت دادن به مرد و زن، و پیر و جوان برای ورود به میادین دشوار از جمله ورود در میادین علمی که حتی تحسین دشمنان را نیز به دنبال داشته است، خواندند و با یادآوری مواردی از افتخارات علمی کشور گفتند: استفاده از ظرفیت علمی در بخشهای مختلف کشور به «بالا بردن قدرت دفاعی»، «درمان و پزشکی پیشرفته و کنترل بیماری‌ها»، «مسائل فنی مهندسی»، «زیست‌فناوری و تولید محصولات با دوام با فناوری نانو» و «فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای»، منجر شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: با وجود این دستاوردهای واضح، برخی افراد حرکت علمی کشور را تخریب و انکار و اگر بتوانند برسر راه آن مانع‌تراشی می‌کنند.

ایشان افزودند: البته این موانع باید برداشته شود و مسئولیت به عهده مسئولان مراکز مربوط است، اما شما جوانان عزیز به حرکت پر شوق، مضاعف و بدون وقفه خود در مقابل این جریان انحرافی ادامه دهید.

رهبر انقلاب اسلامی، توجه به علوم انسانی را در همه نهادهای نخبگانی از جمله بنیاد نخبگان ضروری خواندند و گفتند: وقتی جوان نخبه ایرانی، در زمینه مهندسی در تراز جهانی عمل می‌کند و در ساخت دستگاههای بسیار پیچیده، کارهای بسیار مهمی انجام می دهد، طبعاً حضور او در عرصه‌هایی مانند اقتصاد، حقوق و مدیریت و ارائه راه حل برای مشکلات اقتصادی و آسیب های اجتماعی، مؤثر و راهگشا خواهد بود.

ایشان برخی مشکلات اقتصادی موجود را ناشی از کمبود تحقیق علمی دانستند و افزودند: با دانش نخبگانی می توان راه حلهای خوبی برای این مسائل یافت.

حضرت آیت‌الله خامنه ای با تأکید بر اجرای کامل سند بسیار ارزشمند نقشه علمی کشور افزودند: حضور نخبگان جوان در عرصه علوم انسانی موجب می شود پرورش اندام علمی کشور به صورت متناسب صورت گیرد، نه اینکه یک بخش فوق العاده قوی باشد و بخشی دیگر ضعیف و کم جان.

رهبر انقلاب همراه بودن علم با فرهنگ صحیح انسان‌دوستی را زمینه ساز استفاده بشر از منافع حقیقی علم و دانش خواندند و یادآوری کردند: علم بسیار مهم و بسیار نافع هسته ای وقتی با فرهنگ غلط قدرت طلبی همراه شد، به تولید بمب هسته ای انجامید و به تهدید بزرگ دنیا و بشریت تبدیل شد.

حضرت آیت‌الله خامنه ای با اشاره به موضع قاطعانه و شجاعانه جمهوری اسلامی درباره حرمت شرعی استفاده از بمب هسته ای تأکید کردند: ما با وجود اینکه می توانستیم در این راه قدم برداریم، براساس حکم اسلام عزیز کاربرد این سلاح را حرام قطعی شرعی اعلام کردیم، بنابراین هیچ دلیلی ندارد که برای تولید و نگه‌داشت سلاحی که استفاده از آن مطلقاً حرام است، هزینه کنیم.

ایشان پایبندی جدی به مبانی دینی و شرف ملی را دو الزام مجموعه های نخبگانی برشمردند و افزودند: دانشمند ایرانی وقتی با فرهنگ اسلامی و ایرانی آمیخته می شود، عنصر راهبردیِ حیات ملت می شود و به کشور روح و توان می بخشد.

رهبر انقلاب در زمینه ضرورت همراهی علم با فرهنگ صحیح افزودند: ما از شاگردی و یادگیری هیچ ابایی و ننگی نداریم اما نمی خواهیم دانشگاههای ما باز تولید «دانشگاههای امریکایی با همان فرهنگ غلط غربی» باشند.

ایشان با ابراز خرسندی از فضای ایرانی- اسلامیِ مجموعه های فعال در عرصه های سلولهای بنیادی، نانو، زیست فناوری و هسته ای گفتند نخبگان فعال در این زمینه ها، کار علمی را نوعی جهاد می دانند و این تفکر و نگرش در همه محیطهای دانشگاهی مورد نیاز است.

حضرت آیت‌الله خامنه ای در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان تأکید کردند: شرایط ما با شرایط دیگران متفاوت است. ما باید ایرانی بیندیشیم، ایرانی فکر کنیم و ایرانی زندگی کنیم که رعایت و اجرای الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی می تواند به این هدف کمک شایانی کند.

ایشان تقلید از فرهنگ دانشگاههای غربی را باعث از بین رفتن نوآوری و ابتکارات علمی خواندند و گفتند: تقلید از دیگران، نوزایی و نشاط حقیقی علمی را هم از بین می برد.

رهبر انقلاب اسلامی در ششمین نکته سخنان خود، جامعه نخبگانی را به ایفای نقش در زمینه دیپلماسی عمومی فراخواندند.

ایشان گردآوردن «نخبگان ایرانِ فرهنگیِ بزرگ» یعنی نخبگان قلمرو وسیع فرهنگ ایرانی در قرنهای گذشته را نمونه ای از ظرفیت بالقوه جامعه نخبگانی خواندند و افزودند: ارتباط گیری و گردآوری نخبگان منطقه غرب آسیا، جهان اسلام، محور مقاومت و حتی گردآوری نخبگان حق‌جوی عالم در همه کشورها از جمله امریکا و اروپا می تواند با نوعی نهادسازی به ارائه و ترویج «دانش پاک و با شرافت» و «اندیشه درست» منجر شود.

حضرت آیت‌الله خامنه ای، با نقد برخی کم‌کاری‌ها در ارائه راه سوم برخاسته از انقلاب اسلامی به جهانیان گفتند: راه ما نه سوسیالیستی است نه متکی بر لیبرال دمکراسی. ما به برکت اسلام راه سومی را به ملتها ارائه کرده ایم که باید بیش از پیش با سخن منطقی و عمل خود، دل ها را به این راه سودمند برای بشریت جذب کنیم و ملتها را از نفوذ روزافزون فرهنگ منحط غرب نجات دهیم.

رهبر انقلاب در آخرین فراز سخنانشان در جمع دو هزار نخبه جوان بر ایجاد و گسترش امید تأکید کردند و گفتند: نخبگان، اساتید و پیشروان حرکت علمی نگذارند امید به وجود آمده برای پیشرفت علمی کشور دچار اختلال شود.

ایشان در همین زمینه افزودند: در کشور البته مشکلات مختلفی وجود دارد اما نباید این مشکلات را یک‌طرفه و بدون توجه به موفقیتها مدام مطرح و بر سر آن مرثیه خوانی کرد، چرا که در این صورت امید در دل جوانان کم فروغ می شود.

رهبر انقلاب اسلامی توجه و تبیین موفقیت‌های بزرگ را از وظایف نخبگان در قبال نسل جوان دانستند و افزودند: استعداد ایرانی بعد از انقلاب به‌وجود نیامده بلکه موهبتی همیشگی و خدادادی است، اما انقلاب با میدان دادن به این استعدادها، ایران را از حالت راکد و عقب افتاده و وابسته، به کشوری مستقل، در حال پیشرفت و برخوردار از موفقیتهای فراوان تبدیل کرد که باید به این واقعیات توجه کامل داشت.

ایشان نتایج «مقایسه پیشرفت‌های علمی دانشگاهها در چهل سال اخیر را با قبل از انقلاب» حیرت‌آور خواندند و افزودند: این حرکت عظیم البته در اول راه است، اما به فضل الهی و همت نخبگان و جوانان به اوج خواهد رسید و جوان ایرانی باید با این نگاه به آینده بنگرد.

حضرت آیت‌الله خامنه ای توکل، تقوا و معنویت را مایه امید حقیقی و روزافزون خواندند و به نخبگان جوان توصیه کردند: هرچه می توانید دل های پاکتان را پاک‌تر کنید و در حرف و عمل خداوند کریم را همواره مدنظر داشته باشید، آن وقت همراهی و یاری خدا را در پیشرفت مداوم احساس و درک خواهید کرد.

رهبر انقلاب در پایان سخنانشان با تکرار سخنان چند سال قبل خود یادآوری کردند: گفته ایم که باید به گونه ای پیشرفت کنیم که ۵۰ سال بعد هر نخبه ای و هر کسی که در جهان خواست تازه‌های علم را فرا بگیرد، ناچار به دانستن زبان فارسی باشد و تحقق این هدف، حتماً در دایره هوش و استعداد و همت ایرانی امکان پذیر است.

انتهای پیام/


Source link

ثروتمندان ۲۳ برابر بقیه یارانه بنزین می‌گیرند!

به گزارش اناج،یارانه‌های پنهان، یارانه‌های غیرمستقیمی است که سالانه با رقم چند صد هزار میلیاردی پرداخت می‌شود، در واقع عدم نفع دولت به دلیل فروش کالاهای تولیدی در داخل با قیمت پایین‌تر از خارج از کشور است.

طبق آنچه پیش از این مسئولان سازمان برنامه و بودجه اعلام کردند در سال معادل ۹۸۷ هزار میلیارد تومان پرداختی از این بابت وجود دارد که عمدتا در سوخت، کالاهای اساسی و دارو خلاصه می‌شود؛ از رقم  بیش از ۹۰۰ هزار میلیاردی یارانه‌های پنهان حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به حوزه انرژی و نفت و مشتقات آن اختصاص دارد که بیش از ۲۰۰ هزارمیلیارد تومان آن متعلق به بنزین است.

سهم چند برابری دهک دهم در یارانه پنهان

توزیع ناعادلانه ضریب اصابت یارانه پنهان به ویژه در حوزه انرژی بین دهک‌ها بارها مورد بحث قرار گرفته است، چراکه دهک‌های ثروتمندان معمولا مصرف کالا و خدمات بیشتری دارند و در این حالت از یارانه بیشتری نیز بهره‌مند می‌شوند.

این در حالی است که در حال حاضر و  در حوزه یارانه‌ای که در حوزه سوخت پرداخت می‌شود، دهک دهم که ثروتمندترین گروه جامعه به شمار می‌رود ۲۳ برابر سایر دهک‌ها از آن بهره‌مند است.

همچنین دهک‌های بالا ۳.۶ برابر سایر دهک‌ها از یارانه برق و ۲.۵ برابر یارانه گاز دریافت می‌کنند.

در مورد کالاهای اساسی نیز که دولت به ویژه در تامین ارز آن هزینه سنگینی را متحمل می‌شود سهم دهک‌ دهم نسبت به سایر دهک‌ها ۴.۷ برابر است.

یارانه پنهانی که گروه ثروتمند بابت دارو دریافت می‌کنند نیز قابل تامل است؛ به گونه‌ای که ۱۹.۵ برابر سایر دهک‌ها که از درآمد پایین‌تری برخوردار هستند از یارانه دارو استفاده می‌کنند.  

از سال گذشته قرار بود که با ارائه‌ بسته‌ای از دولت به مجلس و با پیشنهادهایی که از سوی نمایندگان مطرح می‌شود، راهکاری برای ساماندهی وضعیت یارانه‌های پنهان اندیشیده شده و برای سال جاری اجرایی شود، اما در نهایت به نتیجه‌ای نرسید.

این در حالی است که احتمالا برای سال آینده برنامه جدی‌تری در مورد یارانه‌های پنهان در نظر گرفته شود، چرا که دولت در بودجه منابع نفتی را به طور کامل از هزینه‌های جاری جدا خواهد کرد و در این حالت باید منابع جدیدی معرفی شود.

آن‌طور که نوبخت -رئیس سازمان برنامه و بودجه- اعلام کرده جایگزین‌های نفت در سال آینده افزایش درآمدهای مالیاتی با تعریف پایه‌های جدید و احتمالا حذف یارانه‌های پنهان در برخی بخش‌ها خواهد بود.

در حالی این روزها دولت حذف یارانه‌ نقدی را در دستور کار دارد که نتایج نشان داده معترضان به حذف یارانه، افراد حاضر در دهک‌های بالای درآمدی هستند که گردش چند میلیاردی مالی دارند، این افراد نه تنها از یارانه بالای پنهانی برخوردار می‌شوند که راضی به از دست دادن یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی هم نیستند!


Source link