جمعه : ۱ آذر ۱۳۹۸

خانه» بایگانی 15 مهر, 1398
دسته ، تاریخ جمعه : ۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۶

روحانی: پسماند و فاضلاب تهران باید ساماندهی شود


 رئیس جمهوری با بیان اینکه «دولت تلاش کرده است کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم را تامین کند»، اظهار داشت: استانداران باید در حمایت از تولید، در مسیر رفع مشکلات بنگاه‌های اقتصادی و افزایش میزان اشتغال بیش از پیش بکوشند.

روحانی با اشاره به محور‌های گزارش‌های هر یک از استانداران در زمینه روند اجرای پروژه‌ها و طرح‌های دولت در این استان‌ها، بر هوشمندسازی شهر‌ها برای تسریع و آسان کردن اداره و مدیریت شهر‌ها تاکید کرد و گفت: دولت الکترونیک سریعتر باید کامل شود تا روند امور و رفع حل مشکلات مردم سرعت بیشتری یابد.

رئیس جمهوری موضوع ساخت مسکن و اصلاح بافت‌های فرسوده را یکی از سیاست‌های اصلی دولت برشمرد و تاکید کرد: این طرح باید در استان‌ها مورد توجه قرار گیرد و زمین‌های دولتی باید در پیشبرد این طرح مورد استفاده قرار گیرند.

روحانی با بیان سرمایه گذاری‌های کلان دولت طی ۶ سال گذشته در حوزه حمل و نقل گفت: توسعه حمل و نقل به ویژه ریلی و جاده‌ای برای دولت مهم است و از جمله پروژه‌های مرتبط با اتوبان‌های شهر‌های اطراف تهران و استان‌های مجاور باید هر چه سریعتر تکمیل شوند.

رئیس جمهور اهمیت حفظ محیط زیست و توجه به صنعت گردشگری را بار دیگر مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: محیط زیست در تمام کشور و بویژه شهر‌های بزرگ از جمله تهران بسیار مهم است و در همین موضوع پسماند و فاضلاب تهران باید هر چه سریعتر ساماندهی شود.

روحانی همچنین استانداران را به ارتباط نزدیکتر با مراجع عظام و علما و بهره گیری از راهنمایی‌های آنان توصیه کرد.
«انوشیروان محسنی بندپی» استاندار تهران، «بهرام سرمست» استاندار قم و «عزیزالله شهبازی» استاندار البرز نیز در این جلسه گزارشی از مطالبات مردم و مسائل و مشکلات موجود در بخش‌های گوناگون استان‌های تحت مدیریت خود و روند اجرای مصوبات قبلی دولت و طرح‌ها و پروژه‌های مختلف بویژه در بخش‌های عمرانی، صنعتی، زیربنایی، فرهنگی، ورزشی و اقتصادی و نیز طرح‌ها و برنامه‌های آتی توسعه‌ای استان از جمله در راستای افزایش زمینه‌های اشتغال برای جوانان ارائه و بر ضرورت حمایت همه‌جانبه دولت از مسئولان اجرایی در استان‌ها تاکید کردند.

در این نشست، استاندار تهران با تشریح اقدامات انجام شده در این استان، ساماندهی پسماند و هوای پاک را از جمله مهمترین دغدغه‌های محیط زیستی مردم استان دانست.

انوشیروان محسنی بند پی همچنین ساخت تصفیه‌خانه‌های جدید برای تامین آب شرب استان تهران، توسعه ۲ هزار تخت بیمارستانی در استان در سال جاری، افزایش کلاس‌های درس در تهران و همکاری بیشتر با خیرین مدرسه ساز و تسهیل حمل و نقل از تهران به شهر‌های استان به ویژه حمل و نقل ریلی را مورد اشاره قرار داد.

بهرام سرمست استاندار قم نیز در این نشست با تاکید بر تعامل نزدیک مسئولین با مردم و حل مشکلات آنها، تلاش برای توسعه استان و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری، ایجاد تسهیلات برای زائران و تلاش برای برای حمایت از تولید و حل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی را از جمله اقدامات استانداری در استان برشمرد.

تسهیل حمل و نقل جاده‌ای و ریلی، توجه ویژه به ایجاد اشتغال، حمایت از صادرکنندگان، تسریع در گازرسانی و تامین آب کشاورزی، تلاش برای حل مشکلات مردم، توجه به ایجاد مسکن برای نیازمندان و تکمیل مسکن مهر نیز از جمله نکاتی بود که از سوی عزیز الله شهبازی استاندار البرز در نشست با رییس جمهور مورد اشاره و تاکید قرار گرفت.


Source link

صادرات غیر نفتی به ۶۱ میلیارد دلار رسید


 فرهاد دژپسند عصر دوشنبه در حاشیه هشتاد و نهمین نشست گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران با تاکید بر لزوم تسهیل شرایط برای بازگشت ارز صادراتی افزود: در صورتی که ارز صادراتی وارد کشور شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به دستور جلسه نشست امروز شورای گفتگو اظهار داشت: محور این جلسه، مالیات و بازگشت ارز صادراتی بود.
دژپسند ادامه داد: برای حذف نفت از بودجه مانند سایر کشور‌های دنیا باید به سمتی برویم که منابع را از طریق مالیات تأمین کنیم.
وی اضافه کرد: در صورتی که این اقدام را با سرعت انجام دهیم امکان دارد بر فعالان اقتصادی کشور فشار وارد شود بنابراین در علوم اقتصادی تاکید می‌شود که رابطه بین رشد اقتصادی و مالیات مورد توجه قرار گیرد.
دژپسند ادامه داد: در سال‌های گذشته منابع حاصل از صادرات از مالیات بر ارزش افزوده معاف بود و به محض اعلام، سازمان امور مالیاتی این نوع مالیات را مسترد می‌کرد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد:، اما از دو سال قبل به دلیل شرایط خاص اقتصادی برای بازگشت ارز صادراتی قانونگذار شرایطی را در نظر گرفت تا اطمینان حاصل شود که ارز به چرخه اقتصادی کشور باز می‌گردد سپس معافیت مالیاتی اعمال شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در ضوابط اجرایی مشکلاتی وجود داشت که قرار شد بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی تا دو هفته آینده این موضوع را بررسی کرده و تسهیلات را فراهم کنند تا صادر کنندگان دستشان باز باشد.
دژپسند ادامه داد: بنابراین اگر صادرکننده نتوانست ارز خود را در مدت چهار ماه بازگرداند با ملاطفت با این موضوع برخورد شود.
وی گفت: در ۱۸ ماه گذشته صادرات غیرنفتی کشور ۶۰ تا ۶۱ میلیارد دلار بوده که بر اساس آخرین آمار ۲۷ میلیارد دلار یعنی حدود ۴۵ درصد بازگشته است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: صادرکنندگان ریشه دار همه تلاششان این است که ارز خود را بازگردانند و ما باید کاری کنیم که ارز بیشتری به چرخه اقتصادی کشور بازگردد.
دژپسند یادآور شد: اگر نیمی از ۵۵ درصدی که هنوز بازنگشته وارد چرخه اقتصادی شود یقین بدانید بخش توجه قابل توجهی از مشکلات حل خواهد شد.
وی درباره موضوع دوم جلسه امروز گفت: یک اشتباه برداشت ازسوی مسئولین و دستگاه‌های اجرایی ذیربط این بود که تعریف اعطای تسهیلات را به صدور ضمانت نامه تسری داده بودند که درباره آن بحث مفصل صورت گرفت که اصلاح شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: مقرر کردیم دستگاه‌های مربوطه باید دلایل را در این باره ارائه کنند که در غیر این صورت، ضوابط اجرایی باید اصلاح شود تا صدور و تحدید ضمانت نامه از موارد مربوط به تسهیلات اعطایی بانکی خارج شود.

** فرار مالیاتی ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومانی
وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره فرار مالیاتی نیز گفت: میزان فرار مالیاتی اکنون بدون در نظر گرفتن جرایم حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان است.
وی گفت: علت اختلاف در دامنه اعلامی این است که برخی موارد را باید به عنوان مالیات معوق و نه فرار مالیاتی در نظر گرفت.
وی اضافه کرد: رقم ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومانی ناشی از عدم دقت نیست بلکه به دلیل نوع تفسیر از فرار مالیاتی است.
دژپسند اضافه کرد: خوشبختانه اکنون سازمان امور مالیاتی اقدام خوبی را انجام داده است مبنی بر اینکه اگر مودیان مالیاتی بدهی خود را تا پایان مهرماه پرداخت کنند بدهی آن‌ها بخشیده می‌شود.
وی اضافه کرد: این یک فرصت طلایی است که اگر انجام شود بسیاری از مالیات‌های معوق باز خواهد گشت.
وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره پیشنهاد مسیر سبز مالیاتی گفت: برای فعالان اقتصادی و مودیان مالیاتی که کارنامه مالیاتی قابل قبولی دارند تسهیلات و شرایطی برای سهولت کار در نظر گرفته می‌شود.
دژپسند افزود: بر این اساس همه نیازمندی‌ها و بخش‌های مربوط به کسب و کار باید در مسیر سبز قرار داشته باشند به عنوان مثال مودیان خوش حساب نباید برای دریافت گواهینامه‌های مختلف معطل شوند.
وی اضافه کرد: سازمان امور مالیاتی در حال تدوین دستورالعمل جدیدی است که بر اساس آن مودیان مالیاتی خوش حساب برای اقدامات مختلف با حداقل مشکلات و گرفتاری‌ها روبرو خواهند شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره طرح صندوق مکانیزه فروش نیز گفت: شورای نگهبان دو ایراد گرفت و این طرح را به مجلس بازگرداند و بنابراین هر زمان که تصویب و به قانون تبدیل شود ما آن را اجرا خواهیم کرد.
دژپسند اضافه کرد: ایراداتی که در این طرح مشاهده کردیم قابل رفع شدن است و امیدواریم تا پایان سال اجرایی شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره طرح اصلاح نظام بانکی و رتبه بندی نیز گفت: این طرح مسیر خودش را طی می‌کند و پیشنهاد ما همان طور که قول داده بودیم جلو رفته است.
وی خاطرنشان کرد: این پیشنهاد همچنین در راستای صحبت‌های رئیس جمهوری در زمان آغاز به کار بنده در وزارت اقتصاد بود که تاکید کرد اصلاح نظام بانکی باید جزو اولین اولویت‌های وزارت اقتصاد باشد.
دژپسند اظهار داشت: بر این اساس در وزارت اقتصاد کارگروهی تشکیل دادیم و تجربیات گذشته کالبدشکافی شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: در نظر داشتیم طرحی تهیه شود که قابلیت اجرایی بالا داشته و فقط حرف‌های کلی و شعار نباشد.
دژپسند افزود: علاوه بر مولفه حاکمیت شرکتی، بحث ناترازی بانک ها، مطالبات معوق بانک‌ها از بخش خصوصی و دولتی، افزایش سرمایه بانک‌ها و کفایت سرمایه آن‌ها نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.
وی ادامه داد: همچنین بانک‌ها باید از دارایی‌های منجمد که دارایی سمی به شمار می‌رود خلاص شوند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: همچنین اصلاح مدیریت داخلی بانک‌ها نیز در دستور کار قرار گیرد.
دژپسند اظهار داشت: ما این بحث‌ها را تدوین کرده و در چندین جلسه، نظر مشاوران بخش خصوصی و صاحبان صاحبنظران دانشگاهی را اخذ کرده و ارسال کردیم و منتظر هستیم تا مراحل آن طی شود.
وی ادامه داد:، اما در بانک‌های دولتی این اقدامات را انجام می‌دهیم و در جلسه اخیر که با مدیران عامل بانک‌های دولتی داشتیم به آن پرداختیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: تلاش می‌شود همه اقدامات مورد نیاز اصلاح نظام بانکی برای تشکیل بانک‌های کارآمد را انجام دهیم.
وی گفت: از جمله مسایل ما در این طرح، بحث بانکداری دیجیتال است که معتقدیم اگر بانک‌ها دیجیتالی شود هزینه آن‌ها پایین آمده و قدرت ارائه خدمات آن‌ها بالا می‌رود.
وی ادامه داد: همچنین با اجرای بانکداری دیجیتال روش‌های مدرن اجرا شده، دیوار شیشه‌ای شکل گرفته و سالم سازی می‌شود.


Source link

آنتون چخوف در حوالی خیابان ایرانشهراز سالن بیرون می‌آیی تا شاید چخوف را در اطراف تماشاخانه پیدا کنی، اما با وجود حس حضورش، دیده نمی‌شود. این پزشک آزادی‌خواه و بشردوست، روشن نیست که چرا با وجود مرگ برادرش نیکلاس در اثر سل، نسبت به حملات بیماری سل بی اهمیت است. بیمارى او درشهر «ساخالین» بدتر می‌شود، اما در بازگشت به مسکو، تا سال ۱۸۹۷ میلادی از دریافت مراقبت پزشکى خودداری می‌کند این روند تا زمانی است که بیماری اورا به شدت تهدید می‌کند….


Source link

جهانگیری: اقتصاد کشور شرایط بهتری پیدا کرده است


به نقل از ایرنا اسحاق جهانگیری شامگاه دوشنبه در ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر که نخستین بار خارج از تهران و به میزبانی خراسان جنوبی در سالن اجلاس دانشگاه پیام نور بیرجند برگزار شد افزود: البته به معنای آن نیست که سختی نیست بلکه معیشت مردم در سخت‌ترین شرایط ممکن است و ما این سختی‌ها را با گوشت و پوست و جان خودمان لمس کرده و درک می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ایران کشوری قدرتمند و پرپتانسیل است و مردم آن دارای تمدن و تاریخ هستند اظهار داشت: امیدواریم همانطور که در بخش اقتصاد کشور نتایج خوبی حاصل شده است در بخش زندگی مردم هم این اتفاق رخ دهد.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: البته مردم اشکالاتی هم به مسئولان دارند، اما پای نظام و کشور ایستاده‌اند.

وی ادامه داد: اقدامات دوره دولت یازدهم و دوازدهم، کم سابقه و حتی بی‌سابقه بوده چرا که از ۶ سال آن چهار سال و نیم در تحریم هستیم با این وجود ۱۴ هزار روستا در ابتدای دولت یازدهم گاز داشت، اما امروز ۳۰ هزار روستا گازرسانی شده است.

وی گفت: دولت در شرایط بی‌منابعی، تدبیر و مدیریت کرد که چگونه بدون متکی به بودجه دولت گازرسانی به روستا‌ها انجام شود و این اتفاق افتاد.

جهانگیری گفت: برخی مواقع آنقدر فضا در داخل توسط خود مسئولان منفی می‌شود که دیگر کسی جرات نکند بگوید جمهوری اسلامی کار‌های زیاد کرده است.

وی با اشاره به مساله حاشیه نشینی در شهر‌ها افزود: در جلسه‌ای که با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شده بود این مساله مطرح شد لذا پیشنهادی برای ایجاد اشتغال در روستا‌ها مطرح و تصویب شد که در نتیجه اکنون اعلام می‌شود سبد اشتغال روستایی تغییر کرده و بیش از ۲۰۰ هزار شغل در روستا‌ها ایجاد شده است.

فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور تاکید کرد: باید مسائل روستا‌ها را به صورت جدی دنبال کنیم و به مسائل مختلف روستا‌ها بپردازیم.

وی گفت: کشور در شرایط خطیری است، اما در دل این شرایط خطیر بن بست وجود ندارد و نباید مایوس شویم که بگویند هیچ راهی نیست بلکه از دل این شرایط می‌توان بهترین فرصت‌ها را به وجود آورد.

جهانگیری افزود: جمهوری اسلامی در چنین شرایطی توانمندی و اقتدار خود را نشان داد که کانون ثبات منطقه است و نشان داد برای حل مسائل منطقه، جمهوری اسلامی بخشی از راه حل منطقه است.

وی گفت: آمریکایی‌ها فریب اطلاعات غلط را خوردند و باور کردند جمهوری اسلامی با تحریم جدید از بین می‌رود و گرنه بعید می‌دانم که سیستم اداره حکومت آمریکا دست به اشتباه به این بزرگی بزند.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: آمریکا گمان می‌کرد با این تحریم حتما اقتصاد ایران به فروپاشی می‌کشد و مردم به خیابان‌ها می‌ریزند تا جمهوری اسلامی نتواند جشن چهل سالگی انقلاب را برگزار کند.

وی تصریح کرد: نباید تحت تاثیر فضای منفی قرار گیریم که می‌خواهد روحیه ما را خرد کند و در حد توان دولت، ملت و نظام ایستادیم که طرح‌های آمریکا شکست خورد.

جهانگیری با بیان اینکه با اقدامات آمریکا به اقتصاد ایران شوک وارد شد گفت: اقتصاد ایران دچار تلاطم شد، اما امروز که یک سال و نیم گذشته یکی از مهمترین شاخص‌های اقتصادی برهم زدن قیمت‌ها در بازار بود که به هر حال نسبت به سال گذشته از ثبات بهتری در اقتصاد کشور برخوردار هستیم چرا که ارز وارد دوره باثبات شده، تورم کاهنده در پیش گرفته و رشد اقتصاد رو به بهبود است.

وی اظهار داشت: بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته ۳۲۰ هزار شغل در کشور ایجاد شد و تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۶۳ هزار شغل جدید را ایجاد کردیم و معلوم است که اقتصاد مستحکم و پابرجا داریم.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی واردات کالا در ۶ ماه نخست امسال گفت: این کاهش واردات بر مبنای سیاستگذاری بوده، ولی صادرات به میزان مدت مشابه سال قبل از آن است و علت اینکه مقدار کمی کاهش را نشان می‌دهد این است که در نحوه محاسبه صادرات تغییراتی دادیم و به صورت طبیعی ارزش آن بیش از آنچه اعلام شده است.

وی با بیان اینکه ۲۲ درصد صادرات کالا‌های کشور از نظر وزنی در ۶ ماه نخست امسال افزایش یافته است گفت: آمریکا بعد از نفت مهمترین مرکزی که در تحریم روی آن فشار گذاشت سیستم حمل و نقل کشور بود و تقریبا تمام شبکه کشتیرانی و نفت کش جمهوری اسلامی را به انواع و اقسام تحریم کردند.

جهانگیری گفت: روز‌های اول تحریم آمریکا، بزرگترین خرید کشتی را انجام دادیم، چون از سال‌های قبل با کشوری رایزنی کرده بودیم که ۶ فروند کشتی کانتینربر خریداری کنیم و در همان ایام وارد کشور کردیم و آن وقت آمریکایی‌ها خبردار شدند.

وی افزود: امروز بیش از ۷۰ میلیون تن کالا در همین کشتی‌ها صادر شده است که آمریکا فکر می‌کنند تحریم کردند و از بیمه شدن کشتی‌ها نیز جلوگیری کردند.

وی اظهار داشت: بورس ایران موفق‌ترین بورس منطقه است و نشان می‌دهد مردم به جای اینکه پول را صرف خرید دلار و سکه کنند به آینده کشور اطمینان دارند لذا با پول خود سهام کارخانه می‌خرند.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه اقدام دولت در بخش آب و خاک در تاریخ کشور بی‌سابقه بوده است ادامه داد: با عنایت رهبر معظم انقلاب موافقت شد که هشت میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شود و تقریبا بخش عمده پروژه‌های نیمه تمام سد‌های مناطق مرزی در طول ۶ سال تکمیل شد.

وی با اشاره به آمار ارایه شده از سوی وزیر نیرو در این همایش گفت: در دولت سابق متوسط آبرسانی به روستا‌ها در سال ۲۶۳ روستا بود و در این دولت متوسط آبرسانی به روستا‌ها در سال به یک هزار و ۶۹۳ روستا رسیده است.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: براساس آخرین آمار ۱۲۲ میلوین تن محصول کشاورزی در روستا‌ها تولید می‌شود لذا تراز منفی تجاری محصولات کشاورزی کشور به شدت کاهش پیدا کرده است در صورتی که زمانی هشت میلیارد دلار تراز تجاری بخش کشاورزی منفی بود.

وی با بیان اینکه بار سنگین حفاظت و حراست امنیت غذایی کشور به‌عهده روستا و عشایر است گفت: وظیفه داریم قدردانی کنیم که یک راه آن همین همایش‌ها است.

جهانگیری یکی از جهت گیری‌های نظام جمهوری اسلامی را عدالت و مورد تاکید امام و رهبری عنوان کرد و افزود: اقدامات زیرساختی در بسیاری از مناطق شهری و روستایی انجام شده که بی‌نظیر است البته امروز دیدیم که بسیاری از خیابان‌های شهر درح سربیشه خاکی است و دستور دادیم باید کوچه‌های آن آسفالت باشد.

وی از خراسان جنوبی به عنوان استانی مهم و راهبردی یاد کرد و گفت: این استان در بخش مرزی کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی، سابقه تاریخی و تمدنی و همجواری با افغانستان نقش بسیار مهم و تعیین کننده دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم مشکلات استان به حداقل برسد اظهار داشت: باید زمینه‌های توسعه جدی استان با استعداد‌های موجود بیش از پیش فراهم شود.

جهانگیری با اشاره به ۱۵ مهر روز ملی روستا و عشایر و برگزاری همایشی به همین منظور در خراسان جنوبی اظهار داشت: می‌طلبد که دولتمردان سفر‌های دیگری خاص مسایل استان داشته باشند تا به محدودیت‌های موجود رسیدگی شود.

وی گفت: تدبیر معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهور برای برگزاری همایش روز روستا و عشایر در استانی که جمعیت روستایی بیشتری دارد ابتکار جالبی بود و خراسان جنوبی بالای ۴۰ درصد جمعیت روستایی دارد که درصد بالایی است.

وی افزود: بخش درح تقریبا به غیر از مرکز آن که در سال ۹۵ شهر شده، بقیه قسمت‌های آن روستا است که در مرز کشور قرار گرفته و جمعیت بسیار زیادی در آن ساکن هستند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه مساله روستا و عشایر جزو مسائل جدی و تعیین کننده کشور است گفت: این اهمیت به خاطر مسایل فرهنگی، تمدنی و اقتصادی بوده و رسیدگی به مسایل روستا در ایران به عنوان کشور متمدن و تاریخ ساز حتما باید در اولویت باشد.

وی اضافه کرد: استاندار خراسان جنوبی در سفر به شهر درح گزارشی ارایه کردند که با توجه به آثار این منطقه از نظر تاریخی می‌طلبد مسئولان استان این مناطق تاریخی را احیا کنند.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: روستایی در خراسان جنوبی که بیشتر جمعیت آن اهل سنت است در سال گذشته هفت هزار توریست داخلی و ۸۰۰ توریست خارجی به این روستا سفر کردند که واقعا برای مردم ایران حتی اسم این روستا شاید ناآشنا باشد و نیاز است مطرح شود چرا که تقویت ملی و اقتدار را به دنبال دارد و مردم با شناخت گذشته خود احساس غرور می‌کنند.

وی افزود: مسئولان باید به روش‌هایی این گذشته تاریخی را مکتوب و مستند کنند، زیرا نمی‌شود ۸۰۰ توریست خارجی از یک روستا در مرز بازدید کنند، ولی بسیاری از مسئولان حتی با اسم چنین روستایی که ویژگی‌هایی ممتاز تاریخی دارد، آشنا نباشند.

جهانگیری اظهار داشت: روستا‌ها جاذبه‌های طبیعی و گردشگری زیادی دارند و می‌توان با کمک روستاییان و عشایر اقتصاد کشور را به خودکفایی نزدیک کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید برای استان خراسان جنوبی برنامه توسعه تهیه کنیم گفت: رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز مامور شده و سفر‌هایی انجام داده و امید است برنامه توسعه استان تهیه شود.

معاون اول رئیس جمهوری که امروز از برخی مناطق استان بازدید هوایی داشت، گفت: باید برچسب محرومیت را از استان خراسان جنوبی برداریم، زیرا این استان پرظرفیت و پرپتانسیل است و نباید بگوییم محروم است، چون عده‌ای فکر می‌کنند در استان محروم نباید کار انجام داد.

وی با تاکید بر اینکه راه آهن باید از خراسان جنوبی عبور کند، مورد تشویق حضار قرار گرفت و ادامه داد: هزار و ۶۰۰ کیلومتر راه آهن را از چابهار شاید نتوان همزمان به مشهد رساند لذا باید فازبندی کنیم که چابهار تا زاهدان به سرعت در حال انجام است و امسال هم با مجوز رهبر معظم انقلاب ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برداشت می‌شود و تا آخر دولت چابهار به زاهدان وصل شود.

وی گفت: مسیر زاهدان به زابل نیز شروع شده و یونسی به گناباد نیز در حال اجرا است که از طرف بیرجند به گناباد نیز باید به قطعات مختلف تبدیل و یکی پس از دیگری شروع شود.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: امروز توافق‌های خوبی در منطقه سربیشه امضا شد که مهمترین پیام این بود چهار نقطه مرزی محروم به چهار نهاد سپرده شد و با کمک مسئولان استان و در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی محرومیت از این منطقه برطرف شود.

وی گفت: بعد از جنوب کرمان و هرمزگان این گام سوم محرومیت‌زدایی است که امیدواریم با سرعت به نتیجه برسد.

جهانگیری در خصوص آبرسانی اظهار داشت: برای مجتمع آبرسانی هم از ظرفیت ماده ۵۶ و هم از ظرفیت‌های دیگر استفاده می‌شود تا مساله آبرسانی به روستا‌ها حل شود.

وی گفت: احداث هزار هکتار گلخانه در خراسان جنوبی را وزیر جهاد کشاورزی با جدیت دنبال می‌کند و توافق نامه‌ای هم امروز امضا شد که اهمیت دارد.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: ساخت ۱۰ هزار خانه محرومان توسط بنیاد مسکن و کمیته امداد در استان شروع شده و وزیر ورزش و جوانان نیز ۱۰۰ خانه ورزشی را متعهد شد.

وی گفت: خراسان جنوبی استاندار دلسوز، فعال و پای کار دارد که دنبال حاشیه درست کردن نیست لذا انتظار می‌رود که مردم و دولت از وی حمایت کنند تا طرح‌های توسعه‌ای و روستایی پیگیری و به نتیجه برسد.

جهانگیری افزود: برنامه روشنی برای توسعه استان خراسان جنوبی پیش بینی می‌شود که امید است به تحقق نزدیک شود.

وی که از میان جمعیت متنی درخصوص شهرستان زیرکوه را مشاهد کرد و با قرائت اینکه «شهرستان زیرکوه دشتی که غبارش را بهره ایران و آب آن نصیب افغانستان شده» گفت: امروز به من گفتند در مرز شیب آب به سمت افغانستان است و می‌خواهیم چاه برداشت بزنیم، ولی وزارت نیرو موافقت نمی‌کند که نیاز است وزیر نیرو بررسی کند و نسبت به مسایلی که وجود دارد، حتما نمی‌گذاریم مردم اذیت شوند.

معاون اول رئیس جمهوری به همراه چهار وزیر و مسئولان کشوری روز دوشنبه برای شرکت در ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر و افتتاح چند طرح عمرانی وارد خراسان جنوبی شد.

هشت تفاهم‌نامه در این همایش امضا شد که چهار تفاهم‌نامه متعلق به خراسان جنوبی است.

۲ هزار و ۴۸۰ طرح حوزه روستایی با حضور معاون اول رئیس جمهوری در ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر به صورت ویدئو کنفرانس در سراسر کشور به بهره برداری رسید.

افتتاح طرح آبرسانی به بیرجند از محمدشهر، آغاز عملیات اجرایی مدرسه شبانه روزی در سربیشه، بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های روستایی و عشایری و رونمایی از تمبر یادبود روز روستا و عشایر از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه جهانگیری به خراسان جنوبی بود.


Source link

اظهارات صالحی امیری درباره سرمربی تیم امید


 «سیدرضا صالحی امیری» امروز (دوشنبه) در حاشیه نشست دیپلماسی ورزشی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تصویر ایران در منطقه و جهان نباید نفتی باشد بلکه باید فرهنگی باشد. در کنار رویداد‌های ورزشی باید رویکرد فرهنگی داشته باشیم و در بازی‌های المپیک توکیو هم با همین رویکرد حاضر می‌شویم. در سال ۲۰۲۰ تصویر جدیدی از ایران به نمایش خواهیم گذاشت.

وی درباره تصویب اساسنامه کمیته المپیک توضیح داد: ما اساسنامه را بعد از ۲ دهه به روز کردیم که در نهایت روز گذشته تصویب شد.

صالحی امیری درباره تیم فوتبال امید نیز بیان کرد: نهاد‌های ورزشی ایران از این تیم امید حمایت می‌کنند و هیچ دخالتی هم در این زمینه ندارند و تنها حمایت مالی و معنوی دارند. شنبه جاری با حضور وزیر ورزش و رئیس فدراسیون فوتبال برای موفقیت تیم امید جلسه‌ای برگزار می‌شود که نتیجه‌اش در همان روز اعلام خواهد شد.

رئیس کمیته المپیک با اشاره به وضعیت تیم امید این نکته را هم اضافه کرد که کمیته ملی المپیک در انتخاب «فرهاد مجیدی» به عنوان سرمربی تیم امید هیچ مداخله‌ای نداشته است.

وی افزود: کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش اراده محکم برای حمایت از تیم ملی امید داریم. سیاست جاری در کمیته ملی المپیک این است در انتخاب سرمربی و کادرفنی دخالت نکند و جلسات هم جنبه مشورتی دارد. شنبه جلسه‌ای را در ستاد عالی با حضور وزیر ورزش و «مهدی تاج» رییس فدراسیون فوتبال برگزار می‌کنیم و نتایج را از طریق سرپرست کاروان به اطلاع خواهیم رساند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا وضعیت تیم امید جای نگرانی ندارد؟ تاکید کرد: اطلاع دارم رییس فدراسیون در تلاش است موانع و مشکلات امید را رفع کند.

صالحی امیری در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه فدراسیون فوتبال برای انتخاب «حمید استیلی» به عنوان سرمربی تیم امید با کمیته المپیک مشورت کرد یا خیر؟ گفت: در انتخاب کرانچار، مجیدی و استیلی مداخله‌ای نداشتیم و طبعا فدراسیون فوتبال پاسخگو خواهد بود. مطمئن هستیم فدراسیون فوتبال دلسوز است.

رئیس هیات اجرایی کمیته المپیک در ادامه گفتگو با خبرنگاران درباره وضعیت حضور «کیانوش رستمی» و «سعید علی حسینی» در پیکار‌های گزینشی المپیک در کشور سوییس، توضیح داد: علی حسینی و رستمی در این پیکار‌ها در سوییس ثبت نام نشدند. اما در حال پیگیری موضوع در سوییس هستیم. سهراب مرادی هم با هماهنگی که انجام شد به سوییس می‌رود. اگر هم مجوز حضور این ٢ ورزشکار به سوییس صادر نشود به طور قطع مطالبه‌ای در این خصوص نداریم، چون ۲ هفته تاخیر داشتیم.

وی همچنین درباره انتخاب دبیر اجرایی این کمیته نیز بیان کرد: یکی از ملاحظات ما تصویب اساسنامه بود که انجام شد و حداکثر تا یک ماه دیگر دبیرکل را معرفی خواهیم کرد.

صالحی امیری درباره تسویه حساب بدهی ارزی فدراسیون دوومیدانی به کمیته المپیک گفت: هیچ کدام از فدراسیون‌ها به ما بدهی ندارند. گاهی فدراسیون‌ها بخاطر مشکلات خود، علی‌الحساب مبلغی را دریافت و بعد تسویه می‌کنند. دوومیدانی بخشی از بدهی ارزی خود را پرداخت کرده و باید بگویم که کمیته ملی المپیک به ۵۲ فدراسیون بدهکار است.

همچنین «مهدی علی‌نژاد» رییس کمیسیون بین‌المللی کمیته ملی المپیک نیز در نشست هم اندیشی دیپلماسی ورزشی گفت: برای موفقیت در حوزه‌های فنی، دیپلماسی ورزشی اهمیت دارد و اگر ندانیم با چه محیط حقوقی روبرو هستیم، راه ارتباط و برخورد با آن را نمی‌دانیم. ما در مجامع جهانی ضعیف هستیم و باید عناصر قدرت را شناخته و ارتباط برقرار کنیم.

وی ادامه داد: در مناقشات باید بدانیم با چه گروهی در IOC در ارتباط هستیم. ۷۰ نفر از ۱۱۵ نفر به صورت فردی عضو کمیته بین‌المللی می‌شوند که عموما ورزشی نیستند. ۱۵ ورزشکار نیز در این کمیته پست دارند.

رییس کمیسیون بین الملل کمیته المپیک گفت: اکثر اعضا به گونه‌ای با سیاست در ارتباط هستند. در سال ۲۰۱۱ با رئیس فدراسیون جهانی و نایب رئیس IOC جلسه داشتیم. او گفت برای ریاست نامزد نمی‌شود، چون دنیا اجازه نمی‌دهد کسی از حزب کمونیسم چین رئیس شود.

علی‌نژاد در ادامه به تشریح ساختار کمیته بین‌المللی المپیک پرداخت و گفت: عمده درآمد آن‌ها از حق پخش است. آن‌ها در تلاش هستند تا درآمد‌ها را کمیته‌های ملی المپیک کشور‌ها و فدراسیون‌های بین‌المللی و میزبان مسابقات بپردازند.

رئیس فدراسیون ووشو افزود: کمیته‌های المپیک مجمعی به نام انوک دارند که به صورت قاره‌ای نیز بخش‌هایی دارند. برخی فدراسیون‌های بین‌المللی عضو رسمی بازی‌های رسمی المپیک هستند. فدراسیون‌هایی عضو می‌شوند که رشته‌های آن‌ها در المپیک حضور دارند.

علی‌نژاد گفت: با تایید اساسنامه جدید بحث دخالت دولت در فدراسیون‌ها را برای همیشه نخواهیم داشت.

وی افزود: اگر می‌خواهیم دیپلماسی داشته باشیم در ابتدا باید در فدراسیون‌های جهانی عضو کمیته بین‌المللی المپیک صاحب کرسی باشیم. باید عناصر قدرت را در مجامع شناسایی کنیم و با آن‌ها ارتباط منطقی داشته باشیم. سرمایه‌گذاری در این موضوع ارزش زیادی دارد و هر چه در این بخش کار کنیم کم است.


Source link

برندگان جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۹ معرفی شدند


به نقل از مهر، ویلیام جی کائلین جونیور، سر پیتر جی راتکلیف و گرگ ال اسمنزا موفق شدند نوبل پزشکی ۲۰۱۹ را دریافت کنند.

این دانشمندان برای اکتشافات خود درباره چگونگی فرایند احساس کردن و سازگاری سلول‌ها با میزان اکسیژن برنده این جایزه شدند.

قرن‌ها است که انسان اهمیت بنیادین اکسیژن را درک کرده است، اما اینکه سلول‌ها چگونه خود را با تغییرات سطح اکسیژن وفق می‌دهند، ناشناخته بود. نوبل پزشکی امسال به تحقیقاتی ارائه شده که نشان دهنده مکانیسم مولکولی فرایند وفق دادن مولکول‌ها با سطوح مختلف ذخایر اکسیژن است. سنجش میزان اکسیژن اهمیت زیادی در علم پزشکی دارد و مسیر را برای ایجاد استراتژی‌های مختلف در جهت مقابله با سرطان، نوعی کم خونی (آنمی) و بسیاری از بیماری‌های دیگر فراهم کرده است.

ویلیام جی کائلین جونیور استاد پزشکی دانشگاه هاوارد است. این دانشمند ۶۱ ساله (متولد ۱۹۵۷ میلادی) در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز برنده جایزه لاسکار اوارد شده بود.

سرپیتر جی راتکلیف یک پزشک انگلیسی ۶۵ ساله و دانشمند بیولوژی مولکولی است که درباره واکنش‌های سلولی به کمبود اکسیژن تحقیقاتی انجام داده است.

گرگ ال سمنزا متولد آمریکا و ۶۳ ساله است. او استاد آنکولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز است. او همچنین مدیر پروژه عروق در انستیتو مهندسی سلول‌ها است.

چرا تحقیق برندگان نوبل مهم است

حیوانات و انسان برای تبدیل غذا به انرژی به اکسیژن نیاز دارند. اهمیت بنیادین اکسیژن قرن‌ها است که درک شده، اما اینکه چگونه سلول‌ها خود را با سطوج مختلف اکسیژن وفق می‌دهند مدت‌ها ناشناخته بوده است.

این دانشمندان در حقیقت فرایند مولکولی شناسایی کرده اند که فعالیت ژن‌ها در واکنش به سطوح مختلف اکسیژن را تنظیم می‌کند. اکتشافات نوین برندگان جایزه نوبل پزشکی امسال در حقیقت مکانیسم یکی از حیاتی‌ترین فرایند‌های سازگاری حیات را نشان می‌دهد.

آن‌ها مبنایی برای درک انسان از چگونگی تاثیرگذاری میزان اکسیژن بر متابولیسم سلولی و فعالیت‌های فیزیولوژیکی را نشان می‌دهند. این اکتشافات همچنین به کشف استراتژی‌هایی برای مقابله با کم خونی، سرطان و بیماری‌های دیگر منجر می‌شود.

اهمیت اکسیژن
اکسیژن با فرمول O ۲ یک پنجم اتمسفر زمین را تشکیل می‌دهد. این ماده برای حیات حیوانات و انسان‌ها لازم است و به طور معلول میتوکندریایی سلولی موجودات زنده با کمک آن غذا را به انرژی تبدیل می‌کند. اوتو واربروگ برنده نوبل پزشکی در سال ۱۹۳۱ میلادی این واکنش را در فرایند‌های آنزیمی کشف کرد. طی تکامل، مکانیسم‌هایی به وجود آمدند تا وجود ذخیره کافی اکسیژن برای بافت‌ها و سلول‌ها را تضمین کنند. رگ کاروتید که در مجاورت رگ‌های خونی بزرگ در دو سمت گردن است سلول‌های خاصی در خود دارد که میزان اکسیژن را می‌سنجند. کرنیل هیمنز برنده نوبل پزشکی ۱۹۲۸ میلادی نشان داد سنجش میزان اکسیژن خون به وسیله کاروتید، نرخ تنفس انسان را کنترل می‌کند و تحقیقات تاثیرگذار سه دانشمند نوبل از دهه ۱۹۹۰ میلادی آغاز شده است.

کشف HIF
علاوه بر سازگاری سریع و کنترل شده حیات با سطح اکسیژن کم (هیپوکسیا) به وسیله بدنه کاروتید، فرایند‌های سازگاری فیزیولوژیکی اساسی دیگری نیز وجود دارد. یکی از واکنش‌های کلیدی فیزیولوژیکی نسبت به سطح اندک اکسیژن، افزایش سطح هورمون اریتروپویتین (EPO) است که به افزایش تولید گلبول‌های قرمز خون منجر می‌شود. اهمیت کنترل هورمونی اریتروپویتین در اوایل قرن بیستم مشخص شد. اما فرایند آن ناشناخته بود.

گرگ سمنزا ژن EPO و فرایند تنظیم آن براساس میزان مختلف اکسیژن را مطالعه کرد. او در تحقیقات خود از موش‌های مهندسی ژنتیک شده استفاده کرد تا بخش خاصی از دی ان‌ای را شناسایی کند که نزدیک ژن EPO قرار دارد و به طور غیر مستقیم نسبت به هیپوکسیا واکنش نشان می‌دهد.

پیتر راتکلیف نیز درباره تنظیمات وابسته o ۲ در ژن EPO مطالعاتی انجام داد. هر دو گروه تحقیقاتی متوجه شدند مکانیسم سنجش اکسیژن نه فقط در سلول‌های کلیه بلکه در تمام بافت‌های بدن وجود دارد.

این اکتشافات مهم نشان می‌دهند مکانیسم مربوط به سنجش اکسیژن کلی است و در انواع مختلف سلول انجام می‌شود.

سمنزا تمایل داشت تا اجزای سلولی این فرایند را شناسایی کند. او با کشت سلول‌های کبد در آزمایشگاه مجموعه پروتئین‌هایی کشف کرد که به روشی وابسته به اکسیژن با بخش‌های مشخص شده در دی ان‌ای پیوند برقرار می‌کردند. او این مجموعه را عامل القایی هیپوکسیا (HIF) نامید.

تلاش‌های گسترده‌ای برای تصفیه مجموعه HIF آغاز شد و در سال ۱۹۹۵، سمنزا توانست برخی از یافته‌های کلیدی خود از جمله شناسایی ژن‌های رمزگذاری شده HIF را منتشر کند. تحقیقات نشان داد HIF از دو پروتئین متصل کننده به DNA، به اصطلاح فاکتور‌های رونوشتی تشکیل شده است که اکنون به نام‌های HIF-۱α و ARNT شناخته می‌شوند. اکنون محققان می‌توانند این معما را حل کنند. این پژوهش به محققان کمک کرد تا مولفه‌های دیگر این فرایند را درک و شیوه عملکرد آن‌ها را درک کنند.

VHL یک کشف غیر منتظره

هنگامی که سطح اکسیژن زیاد باشد، سلول‌ها حاوی HIF-۱α بسیار کم هستند. با این حال، هنگامی که سطح اکسیژن کم است، مقدار HIF-۱α افزایش می‌یابد به طوری که می‌تواند به ژن متصل شود و بنابراین ژن EPO و سایر ژن‌های دارای بخش DNA اتصال دهنده HIF را تنظیم کند.

پژوهش‌های چند گروه تحقیقاتی نشان داد HIF-۱α، که در وضعیت عادی به سرعت عادی تخریب می‌شود، در حالت هیپوکسیا مصنونیت دارد و تخریب نمی‌شود.

هنگامیکه سطح اکسیژن طبیعی است، یک دستگاه سلولی به نام پروتئازوم، HIF-۱α را تخریب می‌کند. در چنین شرایطی یک پپتید کوچک، یوبیکویتین، به پروتئین HIF-۱α اضافه می‌شود. یوبی کوئیتین به عنوان برچسب پروتئین‌های تعیین شده برای تخریب در پروتئازوم عمل می‌کند. چگونگی اتصال یوبی کوئیتین به HIF-۱α به روش وابسته به اکسیژن همچنان نامشخص بود.

پاسخ به این سوال به طور غیر منتظره کشف شد. تقریباً همزمان با تحقیقات سمنزا و راتکلیف برای بررسی تنظیم ژن EPO، ویلیام کائلین جونیور، پژوهشگر سرطان مشغول پژوهش درباره سندرم ارثی به نام «فون هیپل-لیندا» (بیماری VHL) بود. این بیماری ژنتیکی در خانواده‌هایی با جهش‌های ارثی VHL، خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

کائلین نشان داد که ژن VHL پروتئینی را رمزگذاری کرد که از بروز سرطان جلوگیری می‌کند. همچنین تحقیقات او نشان داد سلول‌های سرطانی فاقد ژن VHL دارای سطح غیر طبیعی ژن‌های تنظیم کننده هیپوکسیا هستند. اما هنگامیکه ژن VHL دوباره در مجاورت سلول‌های سرطانی قرار گرفت، سطح طبیعی ژن‌های مذکور احیا شد.

این یک سرنخ مهم بود که نشان می‌داد VHL به نوعی در کنترل پاسخ‌ها به هیپوکسیا دخیل بوده است. تحقیقات دیگر سرنخ‌هایی را فاش کرد که نشان می‌دادند VHL بخشی از یک مجموعه است که پروتئین‌ها را با یوبی کویتین برچسب گذاری می‌کنند.

سپس راتکلیف و گروه تحقیقاتی اش به کشفی کلیدی دست یافتند. آن‌ها متوجه شدند VHL می‌تواند از لحاظ جسمی با HIF-۱α ارتباط برقرار کند و برای تخریب آن در سطح اکسیژن طبیعی لازم است. این امر به طور قطعی VHL را به HIF-۱α مرتبط کرد.

به این ترتیب بسیاری از تکه‌های پازل در جای خود قرار گرفتند. اما هنوز دانشمندان نمی‌دانستند سطح O ۲ چگونه واکنش بین VHL و HIF-۱α را تنظیم می‌کند. تحقیقات متمرکز بر بخش خاصی از پروتئین HIF-۱α بود که برای تخریب وابسته به VHL اهمیت زیادی داشت. کائلین و راتکلیف هر دو معتقدند کلید سنجش O ۲ در این دامنه پروتئین قرار دارد.

در سال ۲۰۰۱، این دو پژوهشگر به طور همزمان مقالاتی منتشر کردند که نشان می‌داد در شرایطی که سطح اکسیژن نرمال است، گروه‌های هیدروکسیل در دو موقعیت خاص به HIF-۱α اضافه می‌شوند.

این اصلاح پروتئینی بنام هیدروکسیلاسیون پرولیل، سبب می‌شود VHL به طور کامل HIF-۱α را تشخیص دهد و به آن متصل شود؛ بنابراین فرایند مذکور نشان می‌دهد چگونه سطح اکسیژن طبیعی فرایند تخریب سریع HIF-۱α را با کمک آنزیم‌های حساس به اکسیژن (به اصطلاح پرولیل هیدروکسیلاز) کنترل می‌کند. تحقیقات بیشتر راتکلیف و دیگران نشان داد پرولید هیدروکسیلاز مسئول این فرایند است. همچنین این پژوهش‌ها نشان داد عملکرد فعال کننده ژن HIF-۱α با هیدروکسیلاسیون وابسته به اکسیژن تنظیم می‌شود؛ بنابراین برندگان جایزه نوبل ۲۰۱۹ توانسته بودند مکانیسم سنجش اکسیژن را توضیح و نحوه عملکرد آن را نشان دهند.

به گزارش مهر، جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی هر ساله توسط انستیتوی کارولینسکا سوئد به دانشمندان و پزشکان در زمینه‌های مختلف فیزیولوژی یا پزشکی اعطا می‌شود.

این جایزه یکی از پنج جایزهٔ نوبل است که بنا بر وصیت‌نامه سال ۱۸۹۵ آلفرد نوبل برای مشارکت‌های برجسته در زمینه‌های فیزیک، شیمی، ادبیات، اقتصاد، صلح و فیزیولوژی یا پزشکی اهدا می‌شود.

بر اساس وصیت نوبل این جایزه توسط بنیاد نوبل اداره می‌شود و توسط کمیته‌ای متشکل از پنج عضو منتخب آکادمی علوم سلطنتی سوئد و یک دبیر اجرایی که توسط مؤسسه کارولینسکا انتخاب می‌شود به برندگان اعطا می‌شود. این جایزه هر سال در تاریخ ۱۰ دسامبر که مصادف با سالگرد درگذشت آلفرد نوبل است در استکهلم به برندگان اهدا می‌شود. این جایزه اگرچه معمولاً به عنوان جایزهٔ نوبل پزشکی شناخته می‌شود، اما آلفرد نوبل به‌طور خاص در وصیت نامه خویش اظهار داشته که این جایزه به «فیزیولوژی یا دارو» اهدا شود. به همین دلیل، این جایزه می‌تواند در طیف وسیعی از زمینه‌ها اهدا شود.

اولین جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال ۱۹۰۱ به امیل آدولف فون برینگ، از آلمان اهدا شد.

جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۱۸ به طور مشترک به جیمز پی. آلیسون ایمنی‌شناس آمریکایی و تاسوکو هونجو ایمنی شناس ژاپنی به خاطر تلاش در راه توسعه درمانی برای سرطان تعلق گرفت.


Source link

جذابیت تور دوچرخه‌سوری ایران – آذربایجان افزایش یافته است/ پخش زنده، وجه تمایز دوره سی‌وچهارم

جذابیت تور دوچرخه‌سوری ایران – آذربایجان افزایش یافته است/ پخش زنده، وجه تمایز دوره سی‌وچهارم

مدیر فنی تور بین‌المللی دوچرخه‌سواری ایران – آذربایجان اعلام کرد، پخش زنده یکی از تفاوت‌های دوره سی‌وچهارم این مسابقات نسبت به ادوار قبلی بود.

به گزارش آناج، رسول هاشم‌کندی با اشاره به برگزاری سی‌وچهارمین دوره تور دوچرخه‌سواری ایران – آذربایجان اظهار داشت: رقابت سخت و نفس‌گیر ورزشکاران تا روز آخر و توزیع مناسب پیراهن‌های تور در بین ورزشکاران تیم‌های مختلف نشان دهنده تناسب مسیرهای انتخاب شده با سطح تیم‌های حاضر در این مسابقه بود.

وی خاطرنشان کرد: البته سه سال هست که این موضوع مورد توجه کمیته فنی تور قرار گرفته و بخاطر این موضوع جذابیت تور افزایش پیدا کرده است. 

رئیس هیات دوچرخه‌سواری آذربایجان‌شرقی و مدیر فنی تور بین‌المللی دوچرخه‌سواری ایران – آذربایجان در مورد پخش زنده این رقابت‌ها نیز گفت: یکی از تفاوت‌های دیگر سی و چهارمین دوره تور ایران آذربایجان پخش زنده این رویداد از شبکه ورزش و شبکه‌های دیگر بود که امیدواریم در سال آتی شاهد حضور حامیان مالی در این تور باشیم.

گفتنی است؛ سی‌وچهارمین دوره این مسابقات با حضور ۱۴ تیم داخلی و خارجی در ۵ مرحله به مسافت ۸۷۸٫۴ کیلومتر برگزار شد که درنهایت «ساوا نویکوف» رکابزن جوان تیم لوکوسفینیکس روسیه در بخش انفرادی و تیم «تیان‌یوده» چین در مجموع تیمی عناوین قهرمانی را کسب کردند.

انتهای پیام/


Source link

درالزامات زیست‌محیطی، تعارف نداریم/ مسئولیت اجتماعی پتروشیمی و پالایشگاه تبریز در قبال مردم کوجووار

درالزامات زیست‌محیطی، تعارف نداریم/ مسئولیت اجتماعی پتروشیمی و پالایشگاه تبریز در قبال مردم کوجووار

قاسمی گفت: شرکتهای پتروشیمی و پالایشگاه تبریز علاوه بر کنترل آلودگی هوا، مسئولیت های اجتماعی در قبال مردم کوجووار دارند که باید به آن ها عمل کند.

به گزارش آناج، حمید قاسمی مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی، با اشاره به ذات آلایندگی صنایع نفتی اظهار داشت: دو شرکت پتروشیمی و پالایشگاه تبریز در پی نظارتها و پایش های این اداره کل در سالهای اخیر برنامه های خوبی در راستای کاهش آلایندگی داشته اند و بدلایل مختلف کمی از برنامه زمانبندی عقب هستند که امیدواریم با تلاشهای مسئولین این شرکت سریعا اقدامات خود را عملی کنند.

قاسمی با تاکید بر اینکه در قانون تنها مرجع تشخیص آلایندگی سازمان حفاظت محیط زیست است گفت: همکاران  حفاظت محیط زیست استان در خصوص آلایندگی هیچ صنعتی کوتاه نیامده و ما صرفا بدنبال کاهش آلایندگی و حفط محیط زیست هستیم.

وی با اشاره به حساسیت بالای این اداره کل بر روی پایش آلایندگی صنایع نفتی افزود: از گذشته تا کنون بیشترین و شدیدترین نظارتها را بر روی این دو واحد داشته ایم و در خصوص اجرای الزامات حفظ محیط زیست با هیچ فردی تعارف نداریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در ادامه این نشست گفت: اگر بخشی نگری کنیم در هیچ حوزه ای موفق نخواهیم شد، برای کشور اشتغال، تولید و اقتصاد مهم اند، اما مهم تر از آن ها محیط زیست و سلامت مردم است.

قاسمی ادامه داد: بنده به عنوان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان باید به مردم پاسخ بدهم و آماده شنیدن پیشنهادات و انتقادات سازنده شما هستیم و شرکتهای پتروشیمی و پالایشگاه تبریز علاوه بر کنترل آلودگی هوا، مسئولیت های اجتماعی در قبال مردم کوجووار دارند که باید به آن ها عمل کند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در پایان گفت: اجرای طرح های کاهش اثرات زیست محیطی پتروشیمی و پالایشگاه تبریز طبق برنامه زمان بندی ضروری است چرا که تولید، اشتغال باید همراه با رعایت مسایل زیست محیطی باشد.

انتهای پیام/


Source link

سردرگمی احتمالی رانندگان/ حواس جمعی شرط اول

در هیچ کدام از طرح‌های ترافیک، فیلترهای چندگانه وجود ندارد به دین گونه که هم فیلتر زوج و فرد و هم فیلتر زمان وجود داشته باشد چرا که تا مدتها موجب سردرگمی رانندگان خواهد شد.

به گزارش آناج، پس از مدت‌ها طرح ترافیک به کلانشهر تبریز هم رسید و از امروز قرار است خودروها در محدوده مرکزی شهر با توجه به شماره پلاک خود تردد نمایند. حضور در طرح ترافیک تبریز به شکل زوج و فرد است و رانندگان باید از شماره پلاک خود مطلع باشند.

اما ماجرای طرح‌های ترافیک در تبریز به چندسال قبل باز گشته و معمولا این طرح‌ها در فصول سرد سال آن‌هم به دلیل آلودگی هوا مورد توجه بسیاری از مسئولان قرار می‌گیرد اما اینبار گویا عزم پلیس راهور و سازمان ترافیک شهرداری برای اجرای طرح جدی است.

هرچند طرحی که از امروز در تبریز به اجرا در آمده از چندین روز پیش به صورت آموزشی و ارشادی در حال اجرا بود اما از امروز که پای جریمه هم به میان خواهد آمد احتمالا به مشکل افتادن مردم قابل پیش بینی است خصوصا طرح مذکور منقطع بوده به طوری که دارای زمان بندی خاصی است.

یعنی رانندگان باید قبل از ورود به طرح علاوه بر دانستن پلاک خود به ساعت خود نیز نگاهی انداخته و در صورت بلا مانع بودن از منطقه مرکزی تبریز عبور کنند. به طور مثال رانندگان از ساعت ۱۰ الی ۱۴٫۳۰ و ۱۷ الی ۲۰ حق ندارند وارد طرح شوند مگر به شرط تطبیق پلاک و روز اما در غیر این ساعات امکان تردد هر خودرویی وجود دارد و یا سوال دیگری که مطرح میگردد این است که مثلا از ساعت ۱۴٫۳۰ تا ۱۷ به هیچ وجه در محدوده مرکزی تبریز ترافیکی وجود نخواهد داشت؟

تقریبا در هیچ کدام از کلانشهرهای کشور طرح‌های ترافیک، فیلترهای چندگانه ندارند به دین منظور که در طرح ترافیک هم فیلتر زوج و فرد و هم فیلتر زمان وجود ندارد چرا که تا مدتها موجب سردرگمی رانندگان خواهد شد.

از طرف دیگر با توجه به کوتاه شدن روزها در شش ماهه دوم سال، بار ترافیکی در محدوده بازار تبریز از ساعات ابتدایی تا هنگام غروب و پس از آن نیز ادامه داشته و این امر نیز موجب ادامه روند مذکور خواهد شد.

از دیگر ایرادات احتمالی طرح ترافیک تبریز سردرگمی و اشتباه رانندگان در ساعات تغییر و اعمال طرح خواهد بود. فی المثل راننده‌ایی دقایقی قبل از ساعات شروع قسمت دوم(ساعت ۱۷ تا ۲۰) بخواهد وارد طرح شود و به این خیال که تا زمان طرح از محدوده خارج خواهد شد اما به دلیل ترافیک نتواند از این محیط خارج شود علاوه بر فشارات روانی و ترس از ثیت جریمه توسط دوربین های ترافیکی احتمال تصادف به دلیل عجله نیز افزایش خواهد یافت.

در هر صورت طرح ترافیک زوج و فرد از امروز در محدوده مرکزی تبریز به اجرا درآمده و رانندگان باید از این پس نسبت به تردد در این خیابان ها دقت لازم را داشته باشند. لازم به توضیح است که تردد خودروهای سرویس مدارس، تاکسی ها، وانت های دارای پروانه کسب از سازمان بار در محدوده اجرای طرح زوج و فرد مجاز است.

انتهای پیام/

 


Source link

درالزامات زیست‌محیطی با کسی تعارف نداریم/ مسئولیت اجتماعی پتروشیمی و پالایشگاه تبریز در قبال مردم کوجووار

درالزامات زیست‌محیطی با کسی تعارف نداریم/ مسئولیت اجتماعی پتروشیمی و پالایشگاه تبریز در قبال مردم کوجووار

قاسمی گفت: شرکتهای پتروشیمی و پالایشگاه تبریز علاوه بر کنترل آلودگی هوا، مسئولیت های اجتماعی در قبال مردم کوجووار دارند که باید به آن ها عمل کند.

به گزارش آناج، حمید قاسمی مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی، با اشاره به ذات آلایندگی صنایع نفتی اظهار داشت: دو شرکت پتروشیمی و پالایشگاه تبریز در پی نظارتها و پایش های این اداره کل در سالهای اخیر برنامه های خوبی در راستای کاهش آلایندگی داشته اند و بدلایل مختلف کمی از برنامه زمانبندی عقب هستند که امیدواریم با تلاشهای مسئولین این شرکت سریعا اقدامات خود را عملی کنند.

قاسمی با تاکید بر اینکه در قانون تنها مرجع تشخیص آلایندگی سازمان حفاظت محیط زیست است گفت: همکاران  حفاظت محیط زیست استان در خصوص آلایندگی هیچ صنعتی کوتاه نیامده و ما صرفا بدنبال کاهش آلایندگی و حفط محیط زیست هستیم.

وی با اشاره به حساسیت بالای این اداره کل بر روی پایش آلایندگی صنایع نفتی افزود: از گذشته تا کنون بیشترین و شدیدترین نظارتها را بر روی این دو واحد داشته ایم و در خصوص اجرای الزامات حفظ محیط زیست با هیچ فردی تعارف نداریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در ادامه این نشست گفت: اگر بخشی نگری کنیم در هیچ حوزه ای موفق نخواهیم شد، برای کشور اشتغال، تولید و اقتصاد مهم اند، اما مهم تر از آن ها محیط زیست و سلامت مردم است.

قاسمی ادامه داد: بنده به عنوان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان باید به مردم پاسخ بدهم و آماده شنیدن پیشنهادات و انتقادات سازنده شما هستیم و شرکتهای پتروشیمی و پالایشگاه تبریز علاوه بر کنترل آلودگی هوا، مسئولیت های اجتماعی در قبال مردم کوجووار دارند که باید به آن ها عمل کند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در پایان گفت: اجرای طرح های کاهش اثرات زیست محیطی پتروشیمی و پالایشگاه تبریز طبق برنامه زمان بندی ضروری است چرا که تولید، اشتغال باید همراه با رعایت مسایل زیست محیطی باشد.

انتهای پیام/


Source link