جمعه : ۱ آذر ۱۳۹۸

خانه» بایگانی 6 مهر, 1398
دسته ، تاریخ جمعه : ۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۷

ابلاغ سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری توسط رهبر انقلاب/ سه قوه موظفند اقدامات را زمانبندی و پیشرفت‌ها را گزارش نمایندحضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری را ابلاغ و با توجه به اهمیت موضوع در حاشیه آن مرقوم کردند: «سیاستها به قوای سه‌گانه ابلاغ شود. سه قوه موظفند اقدامات را زمانبندی و پیشرفتها را گزارش نمایند».


Source link

واگذاری و ادغام ۱۰ هزار شعبه بانکی


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 «عباس معمارنژاد» عصر شنبه در نشست خبری با اشاره به اصلاح نظام بانکی و بودجه کشور افزود: باید تا ۱۵ آبان ماه بودجه شرکت‌های دولتی تهیه و به مجلس ارائه شود.
معاون وزیر اقتصاد اضافه کرد: بر این اساس تا پایان مهر ماه به این شرکت‌ها مهلت داده ایم تا گزارشات خود را در اختیار سازمان بودجه قرار دهند.
معمارنژاد اضافه کرد: ۷۳ شرکت مادر تخصصی در کشور فعالیت دارند که ۳۷۰ شرکت در زیر مجموعه آن‌ها قرار دارند؛ دولت در این شرکت‌ها بیش از ۵۰ درصد سهم دارد.
وی به زیان‌ده بودن برخی شرکت‌های دولتی اشاره کرد و ادامه داد: برخی از شرکت‌های دولتی به دلیل ماهیت کارشان زیان‌ده هستند؛ به عنوان مثال شرکت بازرگانی دولتی قیمت گندم را به قیمت تعیین شده از کشاورزان خریداری کرده و آن را به قیمت پایین‌تر به نانوایی‌ها تحویل می‌دهد که این موضوع باعث زیاد شدن این شرکت می‌شود.
معمارنژاد گفت: سال گذشته با توجه به شفاف شدن نظام مالی شرکت‌ها تعداد بیشتری از شرکت‌های زیانده شناسایی شده است.
معاون وزیر اقتصاد درباره واگذاری شرکت‌های دولتی نیز گفت: برخی مسایل درباره شرکت‌هایی که در لیست واگذاری قرار دارند مطرح شد مبنی بر اینکه کار حاکمیتی می‌کنند.
وی اظهار داشت: به همین دلیل کارگروهی در وزارت اقتصاد تشکیل شده تا به این گونه مسائل رسیدگی شود.
معمارنژاد گفت: ۶۰۰ شرکت دولتی در فهرست واگذاری هستند که دولت از یک سهم تا بیش از ۵۰ درصد سهام آن‌ها را در اختیار دارد.
وی درباره بازگشت هپکو نیز افزود: یکی از راهکارها، بازگشت آن به شرکت ایدروست که تصمیم نهایی درباره آن اتخاذ نشده است.
معاون وزیر اقتصاد اضافه کرد: البته امکان دارد که یک مشتری دارای اهلیت پیدا شده و به آن واگذار شود.
معمارنژاد درباره اصلاح نظام بانکی گفت: در این طرح، چالش‌ها و راهکار‌هایی در سه محور مالی، ساختاری و قوانین و مقررات تعیین شده است.
وی با اشاره به ناترازی مالی بانک‌ها گفت: برخی بانک‌ها دارای اموال و دارایی‌های موهوم و منجمد هستند که در پی حل این مشکل هستیم.
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه امسال ۶۰ هزار میلیارد تومان از محل فروش اموال مازاد بانک‌ها پیش بینی شده است، اضافه کرد: شرکت‌هایی مانند گروه سرمایه گذاری امید، نیروگاه جهرم، گروه توسعه ملی و کشت و صنعت کارون واگذار شده یا آماده واگذاری هستند.
معمارنژاد اضافه کرد: از سال ۹۶ تا کنون ۱۴ هزار میلیارد تومان از اموال مازاد بانک‌ها فروخته شده است.
معاون وزیر اقتصاد به وجود برخی مقاومت‌ها در مقابل فروش اموال مازاد بانک‌ها اشاره کرد و گفت: مشکلی که در این بخش وجود داشت این است که هیچ چارچوب مشخصی درباره عرضه اموال مازاد بانک‌ها وجود نداشت که در نهایت پیشنهاد شد که می‌توانند از دستورالعمل‌های مربوط به خصوصی سازی و اصل ۴۴ خاک برای ارزش گذاری و تخصیص وجوه واگذاری استفاده کنند.
وی همچنین به کاهش شعب بانکی اشاره کرد و گفت: پیش بینی می‌شود که ۱۰ هزار شعبه بانکی در سراسر کشور واگذار شود که از محل آن ۸۰ هزار میلیارد تومان از منابع بانک‌ها آزاد می‌شود.
معاون وزیر اقتصاد درباره تعیین تکلیف دولت به بانک‌ها نیز گفت: راهکار‌های مختلفی برای کاهش این بدهی مطرح شده از جمله تبدیل این بدهی به اوراق است.
معمارنژاد یادآور شد: بر اساس گزارش حسابرسی شده سال ۹۶ حدود ۱۰۷ هزار میلیارد تومانی دولت به بانک‌های دولتی بدهی داشته است.
وی ادامه داد: اصلاح نرخ کارمزد خدمات بانکی و افزایش آن و افزایش سرمایه بانک‌ها از جمله راهکار‌های دیگری است که برای اصلاح نظام بانکی پیشنهاد شده است.
معاون وزیر اقتصاد درباره چالش‌های نظام بانکی نیز گفت: عدم استقرار حاکمیت شرکتی، سیاست‌های غیر متمرکز بانک‌ها و اعتبارسنجی نامناسب بانک‌ها از جمله چالش‌های شبکه بانکی کشور به شمار می‌رود.
معمارنژاد تصریح کرد: در صورت پیاده سازی نظام اعتبار سنجی در بانکها، مطالبات غیر جاری بانک‌ها کاهش زیادی خواهد یافت.
وی درباره تخلف برخی بانک‌ها در اعطای وام ازدواج گفت: بانک‌ها باید طبق مقررات نسبت به اعطای این وام‌ها اقدام کنند و در صورت وقوع تخلف این موضوع پیگیری خواهد شد.
معاون وزیر اقتصاد درباره بدهی بخش شرکت‌ها به به بیمه‌ها نیز گفت: یکی از شرکت‌ها بدهی سنگینی به بیمه‌ها داشت که توافق شد بخشی از این بدهی به صورت نقد و برخی به صورت اقساط پرداخت شود.
وی درباره مقابله با حساب‌های بانکی اجاره نیز گفت: به همه بانک‌ها ابلاغ شده است که هیچ حساب بانکی بدون احراز هویت نباید تراکنش داشته باشد.
معمارنژاد تصریح کرد: تراکنشی از طریق حساب‌های بدون هویت انجام نمی‌شود.
وی با اشاره به افزایش اعطای تسهیلات توسط نظام بانکی نیز گفت: در چهار ماه نخست امسال میزان اعطای تسهیلات به بخش‌های مختلف حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است.
معاون وزیر اقتصاد افزود: با توجه به اهمیت بخش تولید اعطای تسهیلات ۶۱ درصد افزایش داشته که نشان‌دهنده اهمیت تولید است.
وی دربارهنصب دستگاه‌های خودپرداز در برخی محل‌ها به جای دستگاه پوز (کارتخوان) برای فرار مالیاتی گفت: دستگاه‌های خودپرداز نباید با هدف جایگزینی با دستگاه‌های کارتخوان باشد و انجام این کار تخلف است.
وی تصریح کرد: نصب دستگاه‌های خودپرداز دارای مقررات خاصی است که توسط بانک‌ها رسیدگی می‌شود.


Source link

هشدار انصارالله به آل سعود


 البخیتی در مصاحبه با شبکه خبری “العهد”، گفت که ما هنوز پاسخی از سوی سعودی‌ها درباره طرح آتش بس مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی از طریق کانال‌های مستقیم یا غیرمستقیم دریافت نکرده ایم.

وی افزود: تا زمانی که ائتلاف سعودی به حمله‌های خود به اراضی یمن ادامه می‌دهد، تمایلی به پاسخگویی درباره اخبار روزنامه‌ها مبنی بر پذیرش طرح آتش بس از سوی عربستان نداریم.

المشاط روز ۲۹ شهریور در سخنانی گفته بود که حملات پهپادی و موشکی به عربستان را به صورت مشروط متوقف می‌کنیم و امیدواریم که این اقدام با پاسخ (مثبت) ائتلاف سعودی همراه باشد.

البخیتی در ادامه گفت که ابتکار عمل ما (برای برقراری آتش بس میان دو طرف) سقف زمانی دارد. اگر طرف سعودی پاسخی به این طرح ندهد، حملات موشکی و هوایی ما به عمق سعودی ادامه خواهد یافت تا اهداف و مواضع مهمتر را هدف قرار بدهد.

وی خطاب به نیرو‌های متجاوز گفت: رهبری سعودی باید از این فرصت برای خروج آبرومندانه از جنگ با و کمترین خسارت استفاده کند، زیرا (آنچه که در) آینده (رخ خواهد داد) وسیعتر و بزرگتر خواهد بود.

البخیتی تصریح کرد: ابتکار عمل یمن مربوط به همه کشور‌های شرکت کننده در ائتلاف سعودی است و شامل توقف حمله‌های امارات به یمن نیز می‌شود. اینکه در این طرح به حملات امارات به یمن اشاره‌ای نشده، به این معنا نیست که موضع ثابت ما درباره عقب نشینی کامل نیرو‌های اماراتی از یمن تغییر کرده است.

وی درباره برخی اخبار منتشر شده در خصوص میانجی‌گری عمان با هماهنگی آمریکا برای برقراری صلح در یمن نیز گفت، واشنگتن یکی از طرف‌های حمله به یمن است و مذاکره با این کشور به معنای صحبت با طرف دشمن خواهد بود. ادامه جنگ یمن به لحاظ اقتصادی به نفع آمریکا است تا منطقه به بازاری برای فروش سلاح‌های این کشور تبدیل شود.

این مقام انصار الله تاکید کرد که، طرف یمنی به آمریکا اعتماد نمی‌کند و هرگز نمی‌پذیرد که واشنگتن به عنوان میانجی ایفای نقش کند. توقف حملات به یمن به نفع دو طرف یمنی و سعودی و اماراتی خواهد بود؛ اما این مسئله با منافع اقتصادی و راهبردی آمریکا در منطقه تناقض دارد.

البخیتی گفت: نقش آمریکا در یمن تخریبی خواهد بود و رهبری عربستان و امارات باید این مسئله را درک کند.

اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز پیشتر به همراه کشور‌های آلمان، سوئد و کویت با انتشار بیانیه‌ای مشترک، از اعلام آتش‌بس انصارالله یمن استقبال کردند.

عربستان و امارات از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.

بر اثر این تجاوز، تاکنون هزاران یمنی کشته یا زخمی شدند و پس از گذشت پنج سال از به راه انداختن این جنگ، عربستان همچنان مصر است که به حملات بی نتیجه خود به یمن ادامه دهد.


Source link

احضار همسر حاج طالع به دادگاه

ادامه ی فشارها بر رهبر محبوس جنبش اتحاد مسلمانان جمهوری آذربایجان؛

خانم لیلا اسماعیل زاده امروز به خبرنگار میدان تی وی گفته است که در روزهای گذشته وی را به اتهام “انتقال مخفیانه و غیرقانونی گوشی موبایل به داخل زندان” به دادگاه فراخوانده مورد بازجویی قرار داده اند.

گروه بین الملل آناج: حاج طالع باقرزاده روحانی مجاهدی آذربایجانی است که  بیشترین میزان حبس را در بیدادگاه های جمهوری آذربایجان دریافت کرده و به اتهامات واهی از جمله اقدام علیه حکومت و تروریسم، به ۲۰ سال زندان محکوم شده است.

در سال ۲۰۱۵ و پس از هجوم پلیس و نیروهای امنیتی وزارت کشور به قصبه نارداران،وی به همراه تعدادی از دینداران آن منطقه دستگیر و در دادگاه جنایی باکو محکوم شد اما این پایان ماجرا نبود.

تخریب شخصیت و اقدامات این روحانی مبارز آذربایجانی همواره در دستور کار وزارت امنیت جمهوری آذربایجان قرار داشته و سعی کرده اند با انواع تهمت و افتراء،خانواده ی وی را نیز تحت فشار قرار دهند.روزی با اتهام حمایت ارامنه از حاج طالع باقرزاده و امروز هم به اتهام ارتابط با بیرون اززندان با استفاده از تلفن همراه!

خانم لیلا اسماعیل زاده امروز به خبرنگار میدان تی وی گفته است که در روزهای گذشته وی را به اتهام “انتقال مخفیانه و غیرقانونی گوشی موبایل به داخل زندان” به دادگاه فراخوانده مورد بازجویی قرار داده اند.

خانم اسماعیل زاده گفته است:من گوشی تلفن را پنهان نکرده بودم.همه می دانند که حاج طالع تحت شدیدترین تدابیر امنیتی زندانی است و کسی فکرش را هم نمی کند بیتواند به داخل زندان قوبوستان،تلفن همراه وارد کند.

وی در توضیح این مساله گفته است:یک گوشی همراه خراب که به عنوان اسباب بازی توسط فرزندم استفاده می شد،در زمان مراجعه به زندان همراهم بود اما چون باتری و صفحه ی شماره گیری نداشت،در زمان ورود به زندان هم توجه نگهبانان را جلب نکرد، اما امروز همین مساله به عنوان یک موضوع جنایی یاد می شود!

متاسفانه در این زمینه برادرم را نیز چندین بار برای بازجویی به اداره پلیس احضار کرده اند و ما میدانیم که این مساله فقط برای فشار بر ما و شخص حاج طالع می باشد.

همسر حاج طالع باقرزاده گفته است بازپرس گفته بود باید کارشناس در مورد کارکردن یا خراب بودن تلفن همراه مد نظر،جواب دهد و ظاهرا رای مورد نظر خود را دریافت کرده اند که باز هم مرا تحت فشار گذاشته اند در حالی که این موضوع از ابتدا هم برای فشار بیشتر بر شخص حاج طالع برنامه ریزی شده است.

فشار بر علیه حاج طالع و خانواده وی همواره در جمهوری آذربایجان ادامه خواهد داشت چون خود ایشان در جریان دادگاه گفته بود:حتی در زندان هم به مبارزه ادامه خواهیم داد.

 

انتهای پیام/


Source link

فعالان قوم گرایی در صف اول نشست ضد ایرانی

طبق شواهد موجود، این مراسم هرچند به بهانه‌ی درگذشت ایوب وورغون برگزار گردیده اما شرکت کنندگان ایرانی قوم‌گرا در آن به ایراد سخنرانی علیه تمامیت ارضی کشورمان پرداخته اند.

گروه بین الملل آناج:۲۴ ام سپتامبر(دوم مهر) شهر استانبول طی یک نشست،میزبان اعضای جریانات قوم گرایی بود که به بهانه ی گرامیداشت درگذشت ایوب وورغون برگزار گردید.

ایوب وورغون رئیس سازمان پذیرش دانشجو در زمان ریاست جمهوری ائلچی بیگ بود و بسیاری ازجریانات قوم گرایی،وی را یک عضو فعال و تاثیر گذار در آن زمان می دانستند.

این مراسم ظاهرا برای سالگرد ایوب وورغون و با دعوت از افرادی همچون اسکندر حمیداف وزیر کشور سابق جمهور آذربایجان و برخی از اعضای جنبش به اصطلاح بیداری آذربایجان (ج ن و ب ی) و همچنین برخی نمایندگان تشکل‌های ترک گرای ترکیه برگزار گردیده است.

در این نشست بولنت مشه اوغلو رئیس اتحادیه اورال و نایب رئیس سازمان استانبول برای برقراری روابط با جهان ترک ها که میزبان اصلی برگزاری نشست بوده، گفته است هرچند ایوب وورغون را نمی شناسد! اما می داند وی در زمان الچی بیگ برای برقراری حکومت ترک ها، تلاش زیادی کرده است.

ظاهرا در این مراسم یکی از اعضای شناخته شده ی قوم گرایان به نام مجید ماکویی زاده که با نام مستعار ائلیار ماکویی نیز شناخته می شود، پس ازبزرگداشت یاد و خاطره ایوب وورغون، در مورد مسائل روز منطقه و آذربایجان سخنرانی کرده است.

طبق شواهد موجود،این مراسم هرچند به بهانه ی درگذشت ایوب وورغون برگزار گردیده است اما شرکت کنندگان ایرانی جریانات قوم گرایی در آن به ایراد سخنرانی بر علیه تمامیت ارضی کشورمان پرداخته اند.

این فرد که خود را معاون رئیس جنبش بیداری آذربایجان می نامد در صفحه ی توئیتری خود نیز به موضوع کنفرانس اشاره کرده و گفته است:کنفرانسی در ترکیه با موضوع استقلال آذربایجان (ج ن و ب ی) برگزار گردید.

فراوانی برگزاری نشست های اینچنینی در کشور ترکیه، به اندازه ای شده است که دیگر کمتر حساسیت رسانه ها و حتی خبرنگاران را برمی انگیزد.غالب نشست ها و کنفرانس های قوم گرایان در شهرهای مختلف ترکیه،به همراه با شعارهای تجزیه طلبانه و استفاده از نمادها و پرچم های مجعول میزبانی می شود ولی متاسفانه جواب درخوری از طرف ایران،به برگزاری و میزبانی این نشست ها داده نمی شود.

انتهای پیام/


Source link

چرا دولت در حذف یارانه ثروتمندان تعلل می کند؟/ آمارهای مبهم وزارت تعاون در معرفی پردرآمدها

چرا دولت در حذف یارانه ثروتمندان تعلل می کند؟/ آمارهای مبهم وزارت تعاون در معرفی پردرآمدها

فرهنگی گفت: وزارت تعاون، تاکنون آمار دقیقی از تعداد افرادی که در دهک‌های بالا و پردرآمدی بوده‌اند و یارانه‌شان را حذف می کند، ارائه نداده است.

به گزارش آناج، محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر حذف یارانه افراد پردرآمد اظهار داشت: طبق قانون بودجه سال ۹۸ و برنامه ششم توسعه، نمایندگان مجلس به دولت این اختیار را داده‌اند که یارانه نقدی پردرآمدها را حذف کند و این امر لازم الاجراست؛ اما با روش و مکانیزم اجرایی که دولت در پیش گرفته موافق نیستم.

وی افزود: هنوز مشخص نیست که دولت به طور دقیق یارانه چه تعداد از پردرآمد‌ها را حذف خواهد کرد و وزارت تعاون آمار دقیقی از تعداد افرادی که در دهک‌های بالا و پردرآمدی بوده‌اند و یارانه‌شان را حذف می کند، ارائه نداده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه دولت می‌تواند با ابزارهای گوناگونی که مجلس در اختیار او قرار داده، نسبت به حذف یارانه دهک‌های پردرآمد اقدام کند، تصریح کرد: پیدا کردن افراد نیازمند واقعی برای اعطای یارانه دشوار نیست و دولت می‌تواند از بهزیستی، کمیته امداد، هلال احمر و سایر بخش‌هایی که با نیازمندان در ارتباط هستند، کمک بگیرد.

نماینده تبریز در مجلس ادامه داد: از سوی دیگر دولت با توجه به اینکه سامانه حقوق و دستمزد، فعالیت مالی برخی بنگاه‌ها و دارندگان کسب و کار و جایگاه‌های مدیریتی که برای برخی تعریف شده است را در اختیار دارد به نظر نمی رسد شناسایی افراد پر درآمد کار مشکلی باشد. اما چرا دولت در حذف یارانه ثروتمندان تعلل می کند، مشخص نیست.

فرهنگی گفت: متاسفانه زمانی که از مسئولان درباره میزان دقیق حذف یارانه پردرآمد‌ها سؤال می‌شود، به پاسخ‌های کلی اکتفا می‌کنند و حتی بعضاً آمار‌های کلی از سوی آنها  ارائه می‌‌شود و به طور شفاف مشخص نیست که چه میزان از یارانه پردرآمد‌ها حذف خواهد شد.

نماینده مردم تبریز در مجلس دهم تاکید کرد: قطعا اگر مکانیزم دقیق برای حذف یارانه ثروتمندان وجود ندارد، دولت اجازه قطع یارانه افراد را ندارد و اگر روش و مکانیزم این مسئله ایجاد شده، دولت میتواند نسبت به قطع یارانه افراد مشمول در قانون اقدام کند.

انتهای پیام/


Source link

افزایش ۲۳۹ درصدی حمایت‌های نقدی انجمن حمایت از زندانیان تبریز

افزایش ۲۳۹ درصدی حمایت‌های نقدی انجمن حمایت از زندانیان تبریز

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان تبریز از افزایش ۲۳۹ درصدی حمایت‌های نقدی انجمن حمایت از زندانیان تبریز خبر داد.

به گزارش آناج، محمدعلی نصرتی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با تسلیت ایام محرم و گرامی‎داشت یاد و خاطره دفاع مقدس اظهار کرد:  کمک‌های نقدی ارائه شده انجمن به خانواده های زندانیان با ۲۳۹ درصد افزایش از یک میلیارد و ۳۱۰ میلیون و ۷۸۷ هزار ریال در ۵ ماهه سال ۹۷ به ۴ میلیارد و ۴۴۳ میلیون و ۶۷۸ هزار و ۵۶۰ ریال در ۵ ماهه سال ۹۸ رسیده است.

وی افزود: جاودانه‎ترین و ماندگارترین سرمشق‎هایی که به بشریت ارائه شده حادثه کربلا است.؛ کربلا یک فرهنگ، نقشه راه و الگو برای تشخیص راه و زندگی درست است.

نصرتی افزود: امروز آبشخور نظام عاشورا است و معتقدیم کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا است؛ انقلاب در تداوم حرکت سید الشهدا است و درس‎های بسیاری از کربلا آموخته‎ایم و باید بیاموزیم.

وی ابراز داشت: سخنان آتشین حضرت زینب (س) به ما درس می‎دهد تا پیروان همواره در حال انجام تکلیف هستند و هیچ حادثه‌ای سبب نمی‎شود از انجام تکلیف بازمانند.
این مسوول با بیان اینکه امام معادلات سلطه را به هم زدند و مسیر تاریخ را عوض کردند، افزود: مهمترین سرمایه و دستمایه ما دین و مکتب ما است و دفاع مقدس نیز تداوم همین باورها است.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان تبریز خاطرنشان کرد: مردم با درک درستی از توطئه‌های دشمن در تمام عرصه ها به نحوی شایسته حضور می‎یابند و نقش ایفا می‌کنند.

  نصرتی در ادامه صحبت‎های خود به تشریح فعالیت‎های انجمن حمایت از زندانیان پرداخت و گفت: این انجمن از تشکل های مردم نهاد قدیمی به شمار می رود که بیش از یک سده سابقه فعالیت دارد؛ این یک نهاد غیر دولتی است که عمدتا از طریق مردم و خیران اداره می شود.

وی افزود: وظیفه این نهاد در ارتباط با زندانیان و خانواده‌های آنها و کمک به برنامه‌های فرهنگی، مذهبی و تربیتی برای اصلاح زندانیان است.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان تبریز تصریح کرد: بخش عمده وظایف انجمن مربوط به خانواده زندانیانی هستند که نیازمند هستند.

وی به مواردی مثل کمک به تامین نیازهای زیستی و مواد غذایی از طریق الکترونیکی و ارائه کارت اعتباری به مبلغ ماهیانه از ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان، ارائه پکیج تحصیلی به دانش‌آموزان خانواده‌های زندانیان و کمک به درمان خانواده‌های زندانیان اشاره کرد.

نصرتی ادامه داد: به همت تعدادی از خیران با ۴ داروخانه قرارداد بستیم تا به خانواده‌های نیازمند با معرفی انجمن داروی رایگان ارائه شود.

این مسوول با بیان اینکه مهم تر از هر موضوع دیگری انجمن می‎خواهد انسجام خانواده‌های زندانیان را حفظ کند، افزود: ما دنبال ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس در خانواده هستیم تا بنیان خانواده زندانیان حفظ شود.

وی اذعان داشت: تلاش می‎کنیم مدل جدیدی از حمایت‌های دارای معنی و مفهوم و تعیین کننده را ارائه دهیم که نیاز به فرهنگ‌سازی اعتمادسازی و الگوسازی دارد؛ هر قدر مردم از ما حمایت کنند به همان میزان امکان مانور ما افزایش خواهد یافت.

 مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان تبریز اعلام کرد: کمک‎های نقدی ارائه شده انجمن به خانواده‌های زندانیان با ۲۳۹ درصد افزایش از یک میلیارد و ۳۱۰ میلیون و ۷۸۷ هزار ریال در ۵ ماهه سال ۹۷ به ۴ میلیارد و ۴۴۳ میلیون و ۶۷۸ هزار و ۵۶۰ ریال در ۵ ماهه سال ۹۸ رسیده است.

وی تصریح کرد: ما به ۲۴۳ خانواده کارت اعتباری صادر کرده‌ایم حدود ۴۰۰ خانواده تحت پوشش انجمن قرار دارد.

نصرتی اذعان داشت: در مجموع ۱۲ میلیارد و ۵۷۰ میلیون و ۲۷۱ هزار و ۲۰۰ ریال درآمد سال ۹۸ انجمن بوده و برآورد هزینه سال حدود ۸ میلیارد و ۱۹۷ میلیون ۳۸۹ هزار و ۲۸۴ ریال است.

وی محل‎های درآمد انجمن را کمک و هدایای اشخاص حقیقی، درآمد حاصل از مشارکت، در آمد مشاغل و فعالیت‌های اقتصادی، درآمد حاصل از فروش دارایی‌ها و هزینه‎های انجمن را شامل هزینه‌های حمایتی، هزینه های دفتر انجمن، هزینه فعالیت‌های اقتصادی و … عنوان کرد.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان تبریز با بیان اینکه ۲۴۳ نفر آقا و دو نفر زندانی خانم تحت پوشش انجمن قرار دارند، گفت: شماره حساب بانک ملی انجمن ۰۱۰۵۹۲۴۷۱۹۰۰۰ و شماره کارت۶۰۳۷۹۹۷۵۹۹۰۴۴۶۳۴ آماده دریافت کمک‎های نقدی شهروندان است.

انتهای پیام/


Source link

مرزبانان ۶ تن موادمخدر کشف کردند

فرمانده مرزبانی ناجا از کشف حدود ۶ تن موادمخدر در ۱۵ روز اخیر خبر داد.

به گزارش آناج، سردار قاسم رضایی در تشریح اقدامات مرزبانان در ۱۵ روز گذشته اظهار کرد: مرزبانان در بازه مذکور با اقدامات هدفمند در سه عملیات در حوزه شرق کشور، ۸۰۰، ۶۰۰ و هزار و ۱۰۰ کیلو انواع موادمخدر را با درگیری‌، دستگیری‌ها و توقیف خودروها کشف کرده‌اند و این نشان می‌دهد که حجم تولید و ترانزیت در منطقه بالا گرفته است.

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به کشف موادمخدر در مرز میرجاوه و سراوان نیز گفت: حدود یک تن و ۲۰۰ کیلو مواد مخدر در جنوب شرق و مجموعاً در حوزه شرق کشور در ۱۵ روز اخیر، حدود چهار تن کشفیات مواد مخدر داشته‌ایم.

وی افزود: در این عملیاتها هفت قاچاقچی دستگیر شده‌اند که حین درگیری و تیراندازی بعضی از آنها مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

این مقام انتظامی از کشف مواد مخدر توسط مرزبانان آبادان نیز خبر داد و تصریح کرد: در چند روز گذشته در یک عملیات منسجم قریب بر ۷۰۰ کیلوگرم مواد مخدر از قاچاقچیان کشف و در ادامه در حوزه استحفاظی دشت آزادگان ۱۵ کیلو شیشه از یک قاچاقچی کشف شد.

به گفته رضایی، در مجموع، در ۱۵ روز اخیر، قریب بر ۶ تن موادمخدر توسط مرزبانان کشف و از ورود آن به کشور جلوگیری شده است.

فرمانده مرزبانی ناجا متذکر شد: مرزبانان کشورهای همسایه خود مسئول امنیت مرزهایشان هستند و مرز مشترک دو کشور باید مشترک مدیریت شود.

وی ادامه داد: در حوزه مرز پاکستان تعامل خوبی را دستگاه‌های مرزبانی، امنیتی و نظامی پاکستان شروع کرده‌اند اما عقبه این کشفیات به آن طرف مرز برمی‌گردد.

این مقام انتظای مرزهای ایران اسلامی را برای قاچاقچیان و سودجویان ناامن دانست و یادآور شد: مرزبانان نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با حضور شبانه‌روزی در مرزها، با هرگونه پدیده قاچاق برخورد خواهند کرد و قاچاقچیان بدانند که سدی محکم به نام مرزبانان در مقابل آنها ایستادگی خواهند کرد

منبع: تسنیم

انتهای پیام/


Source link

احتمال برکناری دولت بوریس جانسون


 یک روز پیش از برگزاری کنفرانس سالانه حزب حاکم محافظه کار، «استورات هوزی» نماینده حزب ملی اسکاتلند از احتمال رای گیری درباره عدم صلاحیت دولت جانسون در روز‌های آینده خبر داد و گفت، احزاب مخالف درباره زمان برگزاری این رای گیری در حال مذاکره هستند.

وی افزود: ما ناگزیر از برگزاری لایحه عدم صلاحیت هستیم، چون اعتمادی به اینکه نخست وزیر طبق قانون عمل و مهلت برگزیت را بر اساس لایحه پارلمان تمدید کند، وجود ندارد.

این سیاستمدار اسکاتلندی که پیشتر رهبر حزب ملی اسکاتلند بود با اشاره به پایان مهلت عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا تصریح کرد که این تنها راه باقیمانده برای تمدید مهلت برگزیت است.

به باور او، این رای گیری ممکن است سه شنبه پیش‌رو برگزار شود.

روز گذشته (جمعه) نیز «نیکلاس استرجن» سر وزیر اسکاتلند به حمایت از حزب کارگر انگلیس و تشکیل دولت موقت «جرمی کوربین» چراغ سبز نشان داد تا به گفته او جلوی فاجعه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا گرفته شود.

اکنون حزب حاکم محافظه کار به رهبری بوریس جانسون در وضعیت شکننده در پارلمان قرار دارد.

این حزب با ائتلاف حزب اتحادگرای دمکراتیک ایرلند شمالی ۲۹۷ کرسی در اختیار که از حد نصاب ۳۲۰ کرسی برای تشکیل دولت کمتر است.

در مقابل حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین با ۲۴۵ کرسی اگر بتواند حمایت سایر احزاب سیاسی همچون حزب ملی اسکاتلند و لیبرال دمکرات را کسب کند، می‌تواند بدون برگزاری انتخابات سراسری حزب حاکم را کنار زده و دولت تشکیل دهد.

مشکل اصلی حزب کارگر سیاست یک بام و دوهوایی است که در رابطه با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در پیش گرفته است.

رهبر چپ‌گرای این حزب مخالف اجرای برگزیت بدون توافق است، اما گفته می‌شود که طرفدار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است. این موضع با سیاست رسمی برخی احزاب سیاسی مخالف برگزیت تفاوت دارد.

به طور مثال حزب لیبرال دمکرات به رهبری «جو سوینسون» با ۱۸ کرسی در پارلمان، رسما مخالف برگزیت و طرفدار برگزاری دوباره همه پرسی برگزیت است. به همین خاطر سوینسون با تشکیل دولت موقت به رهبری کوربین مخالف است.

با این حال استورات هوزی می‌گوید: اگر لیبرال دموکرات‌ها درباره موضع برگزیت جدی هستند باید دست از بازی‌های سیاسی برداشته و با سایر احزاب همسو شوند.

با فعال شدن لایحه عدم صلاحیت دولت، نمایندگان درباره ادامه کار یا برکناری دولت رای‌گیری می‌کنند.

اگر دولت نتواند اعتماد نمایندگان را جلب کند، پارلمان ۱۴ روز فرصت دارد تا به دولت جایگزین رای بدهد. اما اگر در این فرصت دولت جایگزین تشکیل نشد، انتخابات سراسری برگزار می‌شود.

انگلیس حدود یک ماه دیگر مهلت دارد تا درباره چگونگی خروج از اتحادیه اروپا به توافق رسیده یا بدون توافق این اتحادیه را ترک کند.

نمایندگان مجلس ماه گذشته به لایحه‌ای رای دادند که اگر نخست وزیر تا ۱۹ اکتبر یعنی ۱۲ روز مانده به اجرای برگزیت، به توافق نرسد، مهلت عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا را تمدید کند.

جانسون می‌گوید هد ف او برگزیت بی توافق نیست، اما اگر این اتفاق هم بیافتد دولت او همه اقدامات احتیاطی لازم را انجام داده است.


Source link

علل مرگ و میر در سنین ۶۰ تا ۶۹ سال

علیرضا رئیسی، روز شنبه در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی سالمند برگزار شد، افزود: مراقبت های دقیق و کامل در مراحل قبل از دوره سالمندی مانند، دوره قبل از تولد، کودکی، نوجوانی، جوانی و میانسالی، سالمندی سالم را تضمین می کند. در سالمندی، فقط بحث سن و سال مطرح نیست، بلکه داشتن دوران سالمندی سالم اهمیت زیادی دارد و برای رسیدن به سالمندی سالم، ضرورت دارد که در تمامی مراحل رشد و نمو، تمام ابعاد سلامتی، مدنظر قرار گرفته شود و برنامه های حوزه سالمندی از قبل آماده و طراحی شده باشد.

وی ادامه داد: بسیاری از ناتوانی ها و بیماری هایی که سالمندان را گرفتار می کند، ناشی از عدم مراقبت و عدم رشد و تکامل مناسب در سنین پایین تر از جمله کودکی، جوانی و میانسالی است، لذا ضرورت دارد که سالمندی را فراتر از یک مقطع سنی و در یک فرآیند بنگریم، اگر ما سالمندی را از سن ۶۰ سالگی به بالا در نظر گرفته و برنامه هایمان را متمرکز بر این رده سنی طراحی و عملیاتی کنیم، نمی توان برنامه های تضمین کننده ای برای سلامت سالمندان تدارک دید. بنابراین، نیاز است که در طی دوره رشد و بالندگی و نمو افراد قبل و بعداز تولد، بسته های خدمت در حوزه سلامت را مدنظر قرار دهیم تا بتوان سالمندان سالمی داشته باشیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، در خصوص سیمای سلامت سالمندان، گفت: در طی سه تا چهار دهه گذشته، امید به زندگی ایرانیان از ۵۰ سال، به بالای ۷۰ سال رسیده است؛ به عبارت دیگر در زمان کنونی درصد افراد بالای ۵۰ سال با توجه به افزایش نرخ امید به زندگی، درصد بالاتری دارد، امید به زندگی در مردان ۶۰ تا ۶۴ سال، ۲۱.۴ و در زنان ۶۰ تا ۶۴ سال، ۲۳.۴ سال است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۵ بر اساس آخرین آمار، ۹.۲۸ درصد جمیعت کشور، سالمند بوده اند که این میزان در حال حاضر، به ۱۰ درصد رسیده است، افزود: وضعیت در کشور ما به گونه ای است که تا ۳۰ سال آینده، شاهد افزایش جمعیت سالمند به ۳۰ درصد خواهیم بود، یعنی در ۳۰ سال آینده، از هر سه نفر، یک نفر سالمند است.

رئیسی با تاکید بر ضرورت اتخاذ تصمیمات و اجرای برنامه های مدون در جهت سالمندی سالم، اظهار کرد: نه تنها بحث سلامت سالمندی، بلکه بحث جوان سازی جمعیت و افزایش زاد و ولد نیز اهمیت زیادی دارد.

وی گفت: بیشترین آمار سالمندان در کشور، مربوط به استان گیلان و کمترین آمار به استان سیستان و بلوچستان اختصاص دارد.

رئیسی درخصوص رشد جمعیت به سمت سالمندی بیان کرد: دو استان البرز و مازندران در مورد رشد جمعیت به سمت سالمندی رتبه بالاتری دارند و کمترین رشد سالمندی به استان گیلان اختصاص دارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درخصوص توزیع سنی سالمندی خاطرنشان کرد: تعداد مردان سالمند به ازای هر ۱۰۰ زن سالمند، ۹۷.۶ درصد است. یعنی، تعداد مردان سالمند، ۲.۴ درصد از زنان سالمند کمتر است. نرخ مشارکت اقتصادی سالمندان ۱۲.۲ است، یعنی افراد سالمندی که هنوز نان آور خانوار هستند.

وی با بیان اینکه در ایران ۸۹ درصد مردان سالمند و ۴۴.۷ درصد زنان سالمند دارای همسر هستند، افزود: ۲۶.۵ درصد سرپرستان خانوارهای سالمندسرپرست، به تنهایی زندگی می کنند. این موضوع از نظر اجتماعی اهمیت دارد و باید در مورد آن برنامه ریزی شود.

رئیسی با بیان اینکه بیش از نیمی از خانوارهای زن سرپرست، زنان سالمند هستند. نکته قابل توجه این است که تعداد زنان تنهای سالمند سرپرست خانواده، در ایران بالا است که سازمان های حمایتی باید براین امر توجه ویژه داشته باشند.

وی در خصوص وضعیت بیمه سالمندان تصریح کرد: در کشور ما، ۹۴ درصد از سالمندان بیمه پایه داشته و ۳۱.۳۴ درصد از سالمندان تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند. براساس آمار، نیاز سالمندان به بستری شدن، دو برابر افراد دیگر است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درخصوص فعالیت هایی که سالمندان به آن مشغول هستند، گفت: اکثر سالمندان، اوقات خود صرف مراقبت های شخصی، فعالیت های فراغتی، فعالیت های مذهبی و فعالیت های اجتماعی داوطلبانه می کنند، ۱۲ درصد آنها نیز هنوز در فعالیت های اقتصادی فعالیت دارند.

رئیسی درخصوص دلایل عمده مرگ و میر سالمندان در کشور، خاطرنشان کرد: بالاترین میزان مرگ و میر در سنین ۶۰ تا ۶۹ سال در مردان و زنان، به ترتیب، بیماری های قلبی عروقی، دیابت، بیماری های کلیوی و سرطان ها است.

وی ادامه داد: میزان شیوع فشارخون بالا در افراد بالای ۶۰ سال، ۳۴.۶ درصد است و از این تعداد، کمتر از ۴۰ درصد، تحت کنترل بوده و داروهای مناسب دریافت می کنند، شیوع دیابت در افراد بالای ۶۰ سال، حدود ۱۱ بوده که کمتر از ۴۰ درصد آنها تحت کنترل هستند، شیوع چربی خون نیز، حدود ۳۳ درصد است و ۶۰ درصد از آنها خدمات درمانی دریافت می کنند.

رئیسی با اشاره به اینکه سالمندان کشور، ۳۶ درصد دچار اضافه وزن، ۲۲ درصد چاق و ۴ درصد لاغر هستند، افزود: همچنین، ۵۶.۵ درصد سالمندان فعالیت فیزیکی کافی ندارند. ۲۱ درصد سالمندان نیز سابقه مصرف دخانیات دارند.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد سالمندان کمربند ایمنی خود را می بندند، افزود: ۲۶ درصد سالمندان حداقل یک بار زمین خورده اند و ازاین تعداد، ۲۱ درصد منجر به شکستگی استخوان ها شده است. لذا بحث سقوط، یکی از مباحث مهم حوزه سالمندی است.

رئیسی با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد سالمندان دچار مشکلات دهان و دندان هستند، گفت: در مطالعاتی که داشتیم، یکی از شکایات سالمندان، فراموشی است که ۳۶ درصد آنها به همین دلیل، به پزشک مراجعه کردند. ۴۰ درصد سالمندان از عینک استفاده می کنند. ۸۲ درصد سالمندان شرکت کننده در این مطالعه، از زندگی شان رضایت داشتند و ۴۵ درصد آنها از مشکلات خواب شاکی بودند.

وی در ادامه این نشست خبری، از رونمایی از سندملی سالمندان در نهم مهر ۹۸ خبر داد و گفت: این سند منجر به هم راستایی و هم افزایی بین سازمان ها و دستگاه های ذی ربط از جمله، وزارت بهداشت، وزارت رفاه، شهرداری، بهزیستی و سازمان های مردم نهاد در حوزه سالمندان شده و نقطه عطفی برای خدمت رسانی دقیق، علمی و  بهتر به سالمندان محسوب می شود و با درنظرگرفتن وضعیت سیمای سلامت سالمندان بسیار کمک کننده خواهد بود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان گفت: در وزارت بهداشت از ۲ سال قبل، برنامه های منسجمی در حوزه سالمندی آغاز شده و تمامی معاونت در این زمینه ماموریت محور شده اند. این برنامه ها آغاز شده و درحال عملیاتی شدن است.


Source link