پنج شنبه : ۲۵ مهر ۱۳۹۸

خانه» بایگانی 29 شهریور, 1398
دسته ، تاریخ پنج شنبه : ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۱

پایگاه اطلاع رسانی آناج – دیدار تیم‌‌های فوتبال تراکتور و گل گهر سیرجان

در چارچوب رقابت‌های هفته چهارم لیگ نوزدهم، دیدار تیم‌‌های فوتبال تراکتور و گل گهر سیرجان با برتری یک بر صفر تیم میزبان به پایان رسید.

تاریخ : ۱۳۹۸/۰۶/۲۹ ۲۱:۲۹


Source link

نظر محسن چاوشی درباره شهریارشعر شهریار مانند شعر هیچ شاعر دیگری نیست و او جایی ایستاده است که فقط و فقط مخصوص خود اوست. جهان ادبیات ایران، کهکشان‌های عظیم، باشکوه و بی نظیر فراوانی دارد که هر کدامشان جایی ایستاده‌اند، مقتدر و دل فریب با خصوصیات و شاخصه‌های خاص خود.


Source link

رهبری بی‌نظیر در ایران عامل توسعه محور مقاومت/ بدحجابی و حذف واژه شهید، آب در آسیاب دشمن ریختن است

فرمانده سپاه عاشورا در خطبه‌های پیش از نماز جمعه تبریز؛

رهبری بی‌نظیر در ایران عامل توسعه محور مقاومت/ بدحجابی و حذف واژه شهید، آب در آسیاب دشمن ریختن است

سردار خرم گفت: برخی‌ها آب در آسیاب دشمن می‌ریزند، یکی بحث بدحجابی را دنبال می‌کند و دیگری واژه شهید را حذف می‌کند چه بدانند و چه ندانند این کار آب در آسیاب دشمن ریختن است.

به گزارش آناج، سردار عابدین خرّم در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تبریز با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس اظهار داشت: نیروهای مسلح و مردم در برابر تهاجم شیطانی استکبار در دفاع مقدس چنان ایستادگی کردند که در محاسبات دشمن نبود. اگر دفاع مقدس نبود ما نمی‌توانستیم دشمنانمان را به دنیا معرفی کنیم.

وی ادامه داد: ملت ایران در جنگ تحمیلی اتحاد خودش را هم به دوستان و هم به دشمنان نشان داد و در مقابل دشمنان ایستادگی کرد.

فرمانده سپاه عاشورا با بیان اینکه ماهشت سال جنگیدیم و یک وجب از خاک خود را به دشمن ندادیم، گفت: این در تاریخ بینظیر است و می‌شود ادعا کرد که پیروز دفاع مقدس؛ انقلاب اسلامی،امت اسلامی و رهبری اسلامی بود.

وی افزود: امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند اگر می‌خواهید جنگ نباشد هوشیار باشید و همین هوشیاری باعث شده دشمن ٢٩ سال بعد از قبول قطعنامه جرات تجاوز نظامی به ایران اسلامی را نداشته باشد.

سردار خرّم در خصوص توطئه‌های دشمن عنوان کرد: دشمن هر روز یک توطئه علیه ایران اسلامی به راه انداخته است؛ یک روز جنگ اقتصادی و یک روز تهاجم فرهنگی اما به لطف رهبری بی‌نظیر مقام معظم رهبری واتحاد امت اسلامی توطئه های آنان یکی پس از دیگری خنثی می‌شود.

وی گفت: به لطف رهبری بی‌نظیر در ایران منطقه رنگ‌وبوی تفکر مقاومت گرفته است، اگرچه دشمن ٧ سال است بر علیه کشورهای محور مقاومت هر توطئه‌ای انجام داد و عاقبت شکست خورد.

فرمانده سپاه عاشورا تاکید کرد: داعش را دشمنان پدید آوردند تا تفکر مقاومت را از بین ببرد اما مقام معظم رهبری چند روز قبل ازجوانان عراقی تقدیر کردند زیرا در مقابل داعش کاری، کارستان انجام دادند. به لطف خدا انصارالله و محور مقاومت نیز پیروز خواهند شد.

وی با اشاره به سخنان رهبری در خصوص ورود به مسائل نظامی، اقتصادی و فرهنگی با روحیه جهادی نیز اظهار داشت: برخی آب به آسیاب دشمن می‌ریزند، یکی بحث بدحجابی را دنبال می‌کند و یکی واژه شهید را از خیابان‌ها حذف می‌کند؛ این موضوعات آب به اسیاب دشمن ریختن است چه بعضی‌هابدانند و چه ندانند.

سردار خرّم در پایان خاطرنشان کرد: دشمن اگر چه عملیات روانی شدید راه انداخته اما سردرگم است. به فضل الهی ما عقلانیت و تفکر عاشورایی را در هم آمیخته‌ایم و رو به جلو خواهیم رفت. صبر و ظفر دو یاری هستند که اگر ما داشته باشیم به یاری خداوند پیروز میدان خواهیم بود.

انتهای پیام/


Source link

هیچ مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا انجام نخواهد شد/ انگشت اتهام عربستان به سوی ایران به دلیل شوک نفتی آرامکو

حجت‌الاسلام آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه تبریز؛

هیچ مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا انجام نخواهد شد/ انگشت اتهام عربستان به سوی ایران به دلیل شوک نفتی آرامکو

امام جمعه تبریز گفت: جمهوری اسلامی ایران با وعده مذاکره سردرگم نخواهد شد و هیچ مذاکره‌ای بین مسئولین ایران و آمریکا انجام نخواهد شد.

به گزارش آناج، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه در خصوص امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: در بحث امر به معروف و نهی از منکر باید حرکت کنیم زیرا هدایت از طرف مواعظ حسنه امکان پذیر است و شرط توفیق در امر هدایت به دین، سعه صدر است.

وی افزود: حضرت موسی زمان هدایت مردم، از خداوند خواست سعه صدرش را افزایش دهد. البته اگر می‌ خواهیم امر به معروف و نهی از منکر اثرش بیشتر باشد باید خودمان نیز به آن عمل کنیم.

امام جمعه تبریز در بخش دیگری از سخنانش خطاب به کاندیداهای احتمالی مجلس گفت: کسانی که در انتخابات شرکت می‌کنند خودشان را خدمتگذار مردم بدانند نه حاکم آنان. امام(ره) نیز به مردم توصیه می‌کردند که خدمتگزاری و مردمی بودن نماینده مجلس را در نظر بگیرند.

وی تاکید کرد: متعهد بودن نماینده مجلس به اسلام از دیگر موضوعات مورد تاکید امام راحل بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم درباره اقدام خودجوش جوانان تبریز در مقابله با واژه شهید زدایی عنوان کرد: از جوانانی که در بحث شهیدزدایی  خودجوش به میدان آمدند، تشکر می کنم. شهرداری تبریز نیز اقداماتی انجام داد و امیدواریم دیگر این اتفاق تکرار نشود.

وی با بیان اینکه هیچ مذاکره‌ای بین مسئولین جمهوری اسلامی و آمریکا انجام نخواهد شد، ابراز داشت: جمهوری اسلامی از وعده مذاکره سردرگم نخواهد شد زیرا راه خود را می‌شناسد و امیدواریم مسئولین نیز به تذکرات مقام معظم رهبری توجه کنند.

خطیب نماز جمعه تبریز با اشاره به حمله پهبادی یمن به تاسیسات نفتی عربستان نیز یادآور شد: عربستان مقام سومِ دنیا در بیشترین هزینه‌کرد در مسائل نظامی را دارد اما حمله پهبادی انصارالله یمن به سکوی نفتی آرامکو اشرافیت انصارالله به تاسیسات عربستان را نشان داد.

وی تصریح کرد: عربستان از سر عصبانیت به خاطر این ضربه نظامی و شوک نفتی، ایران را متهم می‌کند که این حمله از خاک ایران صورت گرفته است.

انتهای پیام/


Source link

صفوی: حسرت تسلیم کردن مردم ایران در دل ترامپ خواهد ماند

سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا در سخنانی پیش از نماز جمعه این هفته تهران به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس اظهار کرد: دو رخداد عظیم پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که با مجاهدت ملت صبور و شجاع و در سایه پیروی از ولایت فقیه و به برکت خون پاک شهیدان بدست آمد نظام سلطه جهان را در منطقه غرب آسیا و در جهان به هم ریخت.

وی ادامه داد: این پیروزی‌ها و مقاومت مدافعین حرم در حوادث چند سال اخیر غرب آسیا نشأت گرفته از منطق و فلسفه عاشورای حسینی است. حقیقتا کربلای ایران و ۸ سال دفاع مقدس در راستای کربلای حسینی معنا و مفهوم پیدا می‌کند. فرزندان شما ملت ایران در ارتش، سپاه، بسیج و جهاد سازندگی که در ۸ سال دفاع مقدس در برابر متجاوزین ایستادند اگر در روز عاشورا بودند در کنار امام حسین (ع) می‌ایستادند.

صفوی با اشاره به دیدار چند روز پیش موکب داران عراقی با مقام معظم رهبری گفت: سال گذشته بعد از راهپیمایی اربعین به دیدار آیت الله ناصری دولت آبادی رفتم و از ایشان پرسیدم فلسفه راهپیمایی اربعین چیست؟ ایشان فرمودند یکی از شعار‌های حضرت مهدی (عج) در زمان ظهور آن است که من فرزند حسین هستم. در این راهپیمایی چند میلیونی اربعین که سال به سال نیز بر شرکت کنندگان آن افزوده می‌شود مردم جهان اول باید به امام حسین (ع) و قیامش معرفت پیدا کنند تا بعد بتوانند به معرفت حضرت مهدی (ع) برسند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با اشاره به یکی از شعار‌های یاران امام مهدی (عج) گفت: یکی از شعار‌های یاران حضرت مهدی (عج) یالثارت الحسین است، یعنی بیایید به خونخواهی امام حسین (ع). فلسفه عاشورا با فلسفه ظهور امام زمان (عج) پیوند دارد و آنچه را در زمان خودمان در همین ۳۰ -۴۰ سال گذشته در منطه می‌بینیم از مسائل سوریه، فلسطین، عراق، یمن و البته پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس شاید زمینه‌ای باشد برای ظهور امام (عج).

وی گفت: من معتقدم همانگونه که خون فرزندان ملت ایران در دفاع مقدس راه کربلا را گشود و ما شاهدیم که در اربعین هر سال میلیون‌ها نفر به کربلا می‌روند خون شهدای مدافع حرم نیز راه قدس را باز می‌کند.

صفوی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اینکه رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، افزود: این وعده مقام معظم رهبری موضوعی است که خداوند متعال می‌خواهد روزیِ مسلمین جهان کند.
صفوی: حسرت تسلیم کردن مردم ایران در دل ترامپ خواهد ماند
دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با اشاره به اقتدار جمهوری اسلامی ایران و افول قدرت ایالات متحده آمریکا اظهار کرد: پس از گذشت ۳۰ سال از پایان دفاع مقدس آیا انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت اسلامی در منطقه غرب آسیا قوی‌تر شده است یا دشمنان انقلاب اسلامی یعنی جبهه آمریکایی و دوستان آن‌ها مانند رژیم صهیونیستی؟ واقعیت این است که متحدین انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت با داشتن توانمندی‌ها و ثروت عظیم مردم و برخورداری از هوش، ایمان و انگیزه و اینکه اهداف حق طلبانه و عدالت خواهانه دارد از متحدین و دوستان آمریکا در منطقه قوی‌تر هستند.

سرلشکر صفوی گفت: اعتبار آمریکا و رژیم‌های دست نشانده آن بین رفته است. این‌ها غیر مردمی هستند، هم اکنون بازیگران اصلی منطقه دو جبهه هستند، یک جبهه انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت و جبهه دیگر آمریکا و متحدین آنهاست. شما این‌ها را با هم مقایسه کنید، شما رهبری شجاعانه سید حسن نصرالله را در لبنان و رهبری نخست وزیر رژیم صهیونیستی را با یکدیگر مقایسه کنید و ببینید کدام یک از آن‌ها حرفشان حق طلبانه و عدالتخواهانه است و کدام یک از آن‌ها شجاعت بیشتری دارند. آیا رهبران جبهه مقاومت با رهبران این کشور‌ها قابل مقایسه هستند.

وی افزود: از نظر مردمی، جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی یکی از پر افتخارترین صحنه‌های افتخار ملت ایران برای اولین بار طی ۲۰۰ سال گذشته این است که انقلاب اسلامی و دولت و ملت ایران در دل معادله و توازن منطقه‌ای قرار گرفته‌اند و در پیروزی‌های منطقه حرف اول را می‌زنند. البته انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری و ملت شجاع و صبور ایران همواره به دنبال صلح و امنیت پایدار هم در منطقه و هم در جهان بوده و هستن. البته نه آن صلحی که چند روز پیش آقای پمپئو در ملاقات با رهبران عربستان از آن نام برد و با دروغ و خدعه می‌خواهد افکار عمومی مردم جهان را فریب دهد.

مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا تاکید کرد: پمپئو قبلاً رئیس سازمان سیا بوده است. کار آن‌ها فریب دادن، خدعه کردن و دروغ گفتن است. آمریکایی‌ها می‌دانند که قدرت نوظهور انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت در حال اوج گیری است و قدرت آمریکا طرفداران آن‌ها در حال افول و نزول است.

سرلشکر صفوی اظهار کرد: سیاست آمریکایی‌ها در منطقه غرب آسیا در رابطه با ایران با شکست مواجه شده است. آمریکایی‌ها در مقیاس جهانی در تک قطبی سازی قدرت و در هژمونی قدرت با شکست مواجه شده‌اند و جهان به سمت چند قطبی شدن قدرت و چندجانبه‌گرایی حرکت می‌کند.

وی ادامه داد: آقای ترامپ به سرنوشت ۶ رئیس جمهور قبل از خودش که آمدند و رفتند و همه آن‌ها نتوانستند اراده سیاسی خود را بر ملت و حکومت ایران تحمیل کنند، دچار خواهد شد. ترامپ با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست و رهبری قدرتمند و خردمندانه مقام معظم رهبری، اتحاد و یکپارچگی قوای سه گانه و ملت ایران سد تحریم‌های ظالمانه آمریکا را خواهد شکست و غرور و تکبر سیاست مداران آمریکا را لگدمال خواهد کرد.

مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا تصریح کرد: ملت مومنف مقتدر و صبور ایران پس از ۳۰ سال از پایان جنگ، درس اقتدار و پیشرفت را به مردم جهان آموختند و مردم جهان ملت ایران را ستایش می‌کنند. هیچ دولت-ملتی نتوانسته این حجم از چالش‌ها و بحران‌های داخلی و خارجی را مانند ترور‌ها فتنه‌های ۷۸ و ۸۸ را دنبال کند و با پیروزی بر آن‌ها غلبه پیدا کند.

سرلشکر صفوی تاکید کرد: آمریکایی‌ها انواع و اقسام دشمنی‌ها و حیله‌ها را برای ترور رهبران و بزرگان ایران و تحمیل جنگ و هم اکنون محاصره اقتصادی و این جنگ و ترور اقتصادی علیه ایران به کار گرفتند، اما در همه قضایا شکست خوردندو ترامپ باید بداند در یک مقابله به مثل در جریان‌های اخیر، ملت ایران یک ملت و یک قدرت الهی و شکست ناپذیر است چرا که یک جریان حق طلب است و آن‌ها یک جریان شیطانی و باطل هستند.

وی خاطرنشان کرد: ملت صبور ایران فشار‌های اقتصادی وتحریم‌ها را پشت سر خواهد گذاشت و از این تنگنای اقتصادی عبور خواهد کرد. میراث ترامپ از ریاست جمهوری آمریکا و ظلم‌های آن به ملت ایران و ملت‌های منطقه جز شکست، انزوا و اختلاف با متحدان تاریخی مثل اروپایی‌ها ثمری نخواهد داد و ترامپ تلخ‌ترین تجربه ریاست جمهوری آمریکا خواهد شد.

مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا گفت: او در نتیجه ظلم‌هایی که به ملت ایران و دیگر ملت‌های مسلمان و غیرمسلمان کرده است، دچار بدعاقبتی خواهد شد و ملت بزرگ ایران پس از گذشت ۳۰ سال از دوران عزتمند دفاع مقدس با یک روحیه صبورانه و شجاعانه و با داشتن رهبری مقتدر، خردمند و شجاع و با حفظ اتحاد و انسجام قوای سه گانه و در یک ائتلاف با جبهه مقاومت و با داشتن نیرو‌های نظامی هوشمند و قدرتمند، قادر است از انقلاب اسلامی و کشور و امنیت کشور و منافع ملی و منافع منطقه خود دفاع کند و پاسخگوی همه سناریو‌های تهدید باشد.
صفوی: حسرت تسلیم کردن مردم ایران در دل ترامپ خواهد ماند
سرلشکر صفوی گفت: با عنایت خداوند متعال و توجهات حضرت، ولی عصر، با عبور افتخارآمیز از مشکلات کنونی، از این تنگنا‌ها عبور کند و پیروزی را به آغوش بگیرد و یک کشور مستقل، آباد، پیشرفته، با امنیت، با رفاه و آسایش را شکل دهد و تمدن نوین اسلامی را محقق کند.

وی تاکید کرد: من به عنوان یکی از فرزندان دفاع مقدس، بشارت و امید می‌دهم که ساختن تمدن نوین اسلامی شدنی است. بروز و ظهور قدرت‌های فرهنگی و تمدنی و ایجاد تغییر در ساختا و شاکله قدرت‌های فعلی جهان و ترسیم نقشه سیاسی جدید جهان در دهه‌های آینده بدون پشتوانه فلسفی و فکری و اعتقادی شدنی نیست.

مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا اظهار کرد: رخداد‌های عظیم سیاسی، اقتصادی و علمی که توانستند جهان را تغییر بدهند همواره بر بستر و پایه یک جهان‌بینی و برخوردار از منظومه‌های فکری، ارزشی، اخلاقی و انسانی و مبتنی بر فطرت بشری استوار بوده اند. همه تحولات عمیق آینده را باید در ریشه‌های فلسفی و اخلاقی و فرهنگی و ایدئولوژی‌های پیشران و الهام‌بخش انسانی و صلح و عدالت‌خواه جستجو کرد.

سرلشکر صفوی تصریح کرد: هرچه بنا‌های اعتقادی و انسانی که تکیه گاه مستحکم تغییرات رخداد‌های آینده هستند قوی‌تر باشند، نظام‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی برآمده از آن‌ها هم از پیش برندگی و تداوم و جاودانگی بیشتر برخوردار هستند.

وی اظهار کرد: انقلاب اسلامی و مجموعه ملت‌ها و کشور‌های اسلامی مشتمل بر ۵۷ کشور و مسلمانان ساکن در سایر کشور‌هایی که عضو سازمان همکاری اسلامی نیستند، دارای آنچنان ظرفیت‌های بی‌نظیر از توانمندی‌های فکری، انسانی و اقتصادی هستند که می‌توانند با الهام‌گیری از اسلام ناب محمدی و با الگوگیری از انقلاب اسلامی و دولت جمهوری اسلامی و با یک همکاری نزدیک و همگرایی، تمدن نوین اسلامی را تحقق بخشند و هندسه قدرت جهانی را به نفع ملت‌ها و کشور‌های اسلامی تغییر بدهند.

مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا گفت: ملت و دولت ایران و انقلاب اسلامی الگویی برای سایر ملت‌های اسلامی هستند. آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و انگلیسی‌ها تلاش کردند دو دولت جعلی را، یکی را در افغانستان و یکی را در عراق، در مقابل انقلاب اسلامی بر سرکار بیاورند، اما با شکست مواجه شدند، اما آن دولتی که باقی ماند، دولت برآمده از رأی مردم بود.

سرلشکر صفوی تاکید کرد: با هوشمندی و استواری ملت ایران و مجاهدت‌های فراموش ناشدنی ۲۰۰ هزار شهید، ۳۰۰ هزار جانباز و ۴۰ هزار آزاده پس از گذشت ۳۰ سال دفاع مقدس، انقلاب اسلامی به یک قدرت منطقه غرب آسیا تبدیل شده است و این قدرت، قدرت شکست ناپذیر است و اگر آمریکایی‌ها به فکر توطئه‌ای باشند ملت ایران آن‌ها را از دریای مدیترانه گرفته تا دریای سرخ و اقیانوس هند پاسخ خواهند داد.

وی افزود: آمریکایی‌ها سخنان سید حسن نصرالله را جدی بگیرند. هر حرکت ضد ایرانی منطقه را دچار دگرگونی می‌کند. آمریکایی‌ها خوب می‌دانند که ما از یک رهبر خردمند و شجاع و از نیرو‌های مسلح قدرتمند برخوردار هستیم و سیاست ایران سیاست ایجاد صلح و امنیت پایدار در منطقه غرب آسیا با خروج نیرو‌های تجاوزگر بیگانه است. این سیاست رهبری و دولت جمهوری اسلامی است و امیدواریم که دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ما بدانند که ایران قصد تهاجم و کشورگشایی ندارد بلکه به دنبال استقرار صلح و امنیت پایدار و البته مدافع حق ملت‌های اسلامی است.

مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی فرمانده کل قوای ایران نیست بلکه فرمانده نیرو‌های مدافع بلاد اسلامی فلسطین، سوریه و یمن است و وقتی می‌گوییم مرجع تقلید و رهبر انقلاب اسلامی مفهومش این است.

سرلشکر صفوی گفت: تمدن نوین اسلامی با عنایت خداوند متعال زمینه ساز ظهور حضرت بقیه‌الله خواهد شد.


Source link

تخم مرغ برای سلامتی مفید است یا مضر؟

در حالی که نتایج برخی از مطالعات نشان‌دهنده ارتباط نامطلوب بین مصرف تخم مرغ و بیماری قلبی است، دیگر مطالعات این ارتباط را رد می‌کنند. اما کدام نتایج معتبرتر است؟

به گزارش آناج، اگر چیزی به‌عنوان غذای کامل وجود داشته باشد، تخم‌مرغ (و تخم پرندگان دیگر) یکی از مدعیان آن است. این ماده‌ غذایی به‌راحتی قابل تهیه، قابل پخت، مقرون‌به‌صرفه و سرشار از پروتئین است.

کریستوفر بلسو استاد علوم تعذیه در دانشگاه کنتیکت در آمریکا می‌گوید: تخم‌مرغ باید تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد یک ارگانیسم را داشته باشد، بنابراین بدیهی است که ازنظر مواد مغذی بسیار متراکم است.

خوردن تخم‌مرغ در کنار غذاهای دیگر به بدن ما کمک می‌کند تا ویتامین بیشتری را جذب کند. برای مثال نتایج یک مطالعه نشان داده است که افزودن یک عدد تخم‌مرغ به سالاد می‌تواند باعث افزایش جذب ویتامین E موجود در سالاد شود. اما ده‌ها سال است که مصرف تخم‌مرغ به‌علت محتوای بالای کلسترول آن که برخی از مطالعات نشان داده‌اند با افزایش خطر بیماری قلبی همراه است، مورد بحث بوده است. زرده‌ کامل یک تخم‌مرغ حاوی حدود ۱۸۵ میلی‌گرم کلسترول است که بیش از نصف مقدار توصیه‌شده کلسترول در دستورالعمل‌های رژیم غذایی آمریکا است (۳۰۰ میلی‌گرم). آیا این بدان معنا است که تخم‌مرغ به‌جای اینکه غذایی ایده‌آل باشد، ممکن است به ما آسیب برساند؟

کلسترول، چربی زردرنگی است که در کبد و روده‌های ما تولید می‌شود و در تمام سلول‌های بدن ما یافت می‌شود. ما معمولا در مورد آن به‌عنوان یک ماده‌ بد فکر می‌کنیم اما کلسترول یکی از واحدهای اساسی سازنده‌ی غشای سلولی است. این ماده همچنین برای ساخت ویتامین D و هورمون‌های تستوسترون و استروژن مورد نیاز است. ما تمام کلسترول مورد نیاز خود را تولید می‌کنیم اما این ماده همچنین در محصولات حیوانی از جمله گوشت گاو، میگو، تخم‌مرغ و نیز کره و پنیر یافت می‌شود.

تجمع کلسترول در سرخرگ

کلسترول به‌وسیله‌ مولکول‌های لیپوپروتئینی موجود در خون به سرتاسر بدن منتقل می‌شود. هر فرد دارای ترکیب متفاوتی از انواع مختلف لیپوپروتئین‌ها است و این ترکیب فردی در تعیین خطر توسعه‌ی بیماری قلبی نقش دارد. کلسترولی که از نوع لیپوپروتئین‌های دارای چگالی کم (LDL) است که به آن کلسترول بد نیز گفته می‌شود، از کبد به سرخرگ‌ها و بافت‌های بدن منتقل می‌شود.

پژوهشگران می‌گویند که این امر می‌تواند منجر به تجمع کلسترول در رگ‌های خونی و افزایش خطر بیماری قلبی‌عروقی شود. البته آن‌ها به‌طور قطعی مصرف کلسترول را با افزایش خطر بیماری قلبی‌عروقی ارتباط نداده‌اند. درنتیجه، دستورالعمل‌های غذایی کشور آمریکا و نیز بریتانیا دیگر محدودیت کلسترول ندارند. درعوض، روی محدود کردن مقدار مصرف چربی‌های اشباع تأکید می‌شود که می‌توانند موجب افزایش خطر توسعه‌ی بیماری قلبی‌عروقی شوند.

غذاهای حاوی چربی‌های ترانس موجب افزایش سطوح LDL می‌شوند. اگرچه برخی از روغن‌های ترانس به‌طور طبیعی در محصولات حیوانی یافت می‌شوند اما بیشتر آن‌ها به‌طور مصنوعی ساخته می‌شوند و در بیشترین مقدار در محصولاتی مانند کره‌های گیاهی، اسنک‌ها و برخی از غذاهای به‌شدت سرخ شده یا تنوری مانند شیرینی‌ها و کیک‌ها دیده می‌شود.

در همین حین، علاوه‌بر میگو، تخم‌مرغ تنها غذای پرکلسترولی است که میزان روغن اشباع در آن کم است. ماریا لوز فرناندز استاد علوم تغذیه از دانشگاه کنتیکت که در پژوهش اخیر خود هیچ ارتباطی را بین مصرف تخم‌مرغ و افزایش خطر بیماری قلبی‌عروقی پیدا نکرد، می‌گوید: درحالی‌که کلسترول موجود در تخم‌مرغ بسیار بالاتر از کلسترول موجود در گوشت و دیگر محصولات حیوانی است، این چربیِ اشباع است که موجب افزایش کلسترول خون می‌شود. این موضوع سال‌ها به‌وسیله‌ مطالعات مختلف نشان داده شده است.

امروزه به‌علت اینکه می‌دانیم بدن ما می‌تواند کلسترولی را که می‌خوریم، جبران کند، بحث درمورد اثرات سلامتی تخم‌مرغ تا حدی تغییر کرده است. الیزابت جانسون استاد علوم تغذیه از دانشگاه تافتس در بوستون می‌گوید: سیستم‌هایی در بدن وجود دارند که به‌علت عمل آن‌ها، برای بیشتر افراد کلسترول موجود در مواد غذایی یک مشکل نیست.

در یک مطالعه مروری متشکل از ۴۰ مطالعه، جانسون و گروهی از پژوهشگران دیگر هیچ مدرک قانع‌کننده‌ای را درمورد ارتباط بین کلسترول موجود در رژیم غذایی و بیماری قلبی پیدا نکردند. او می‌گوید: انسان‌ها ازنظر مصرف کلسترول موجود در رژیم غذایی تنظیم خوبی دارند و خودشان کلسترول کمتری خواهند ساخت.

وقتی به تخم‌مرغ می‌رسد، کلسترول ممکن است حتی خطر کمتری برای سلامتی داشته باشند. بلسو توضیح می‌دهد که کلسترول، زمانی‌که در سرخرگ‌های ما اکسیده می‌شود، خطرناک‌تر است اما درمورد کلسترول موجود در تخم‌مرغ اکسیداسیون اتفاق نمی‌افتد.

او می‌گوید: زمانی‌که کلسترول اکسیده می‌شود، ممکن است خاصیت التهابی آن زیاد شود و در تخم‌مرغ انواع مختلفی از آنتی‌اکسیدان‌ها وجود دارد که از اکسیده شدن آن پیشگیری می‌کند.

همچنین، برخی از کلسترول‌ها واقعا برای ما خوب هستند. کلسترولی که از نوع لیپوپروتئین‌های دارای چگالی بالا (HDL) است، به کبد می‌رود و در آنجا شکسته شده و از بدن حذف می‌شود. تصور می‌شود که HDL از طریق پیشگیری از تجمع کلسترول در خون دارای اثر محافظتی دربرابر بیماری قلبی‌عروقی باشد. فرناندز می‌گوید: مردم باید درمورد کلسترول‌هایی که در خون آن‌ها گردش می‌کنند و می‌توانند منجر به بیماری قلبی شوند، نگران باشند.

چیزی که اهمیت دارد، نسبت HDL به LDL است، زیرا بالا رفتن مقدار HDL، اثرات LDL را خنثی می‌کند. بلسو می‌گوید درحالی‌که بیشتر ما می‌توانیم کلسترولی را که مصرف می‌کنیم را با کلسترولی که در کبد خود می‌سازیم، خنثی کنیم اما حدود یک‌سوم از ما پس از مصرف آن دچار ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش در سطح کلسترول خون می‌شویم.

بلسو می‌گوید آزمایش‌ها نشان داده‌اند احتمال افزایش LDL پس از خوردن تخم‌مرغ در افراد سالم و لاغر بیشتر است. آن‌هایی که دارای اضافه وزن، چاقی یا دیابت هستند، افزایش کمتری را در LDL و افزایش بیشتری را در مولکول‌های HDL تجربه خواهند کرد. بنابراین اگر شما در آغاز سالم‌تر باشید، نسبت‌به حالتی که دچار اضافه وزن باشید، تخم‌مرغ می‌تواند تأثیر منفی بیشتری داشته باشد، اما اگر شما سالم‌تر باشید، همچنین احتمال بیشتری وجود دارد که سطح HDL خوبی داشته باشید و بنابراین افزایش در LDL احتمالا مضر نیست.

مطالعات زیادی نشان داده‌اند که تخم‌مرغ برای سلامت قلب خوب است. نتایج تجزیه‌و‌تحلیلی که روی اطلاعات نیم میلیون فرد چینی انجام شد و مقاله‌ آن در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، حتی رابطه‌ی برعکسی را نشان داد: مصرف تخم‌مرغ با کاهش خطر بیماری قلبی همراه بود. احتمال مرگ در اثر بیماری قلبی در کسانی که هر روز تخم‌مرغ می‌خوردند، ۱۸ درصد کمتر بود و احتمال مرگ ناشی از سکته نیز در آن‌ها ۲۸ درصد پایین‌تر بود. همچون مطالعه‌ قبلی، این مطالعه نیز مشاهده‌ای بود و نمی‌توانست رابطه علی و معلولی را مشخص کند: آیا افراد بالغ سالم‌تر تخم‌مرغ بیشتری می‌خوردند یا اینکه تخم‌مرغ موجب سالم‌تر شدن آن‌ها شده بود؟ این موضوع می‌تواند موجب سردرگمی شود.

درحالی‌که این مطالعات موجب می‌شود دوباره مسئله‌ی تأثیر کلسترول موجود در تخم‌مرغ روی سلامتی مورد بحث قرار گیرد، ما برخی از راه‌هایی را که تخم‌مرغ می‌تواند روی خطر بروز بیماری تأثیر بگذارد، می‌شناسیم. یک راه، ازطریق ترکیبی به نام کولین است که ممکن است به ما در محافظت دربرابر بیماری آلزایمر کمک کند. این ترکیب از کبد نیز محافظت می‌کند. اما کولین اثرات منفی نیز دارد. کولین به‌وسیله‌ میکروب‌های روده به مولکولی که TMO نامیده می‌شود، متابولیزه می‌شود که این مولکول جذب کبد شده و به TMAO تبدیل می‌شود. TMAO با افزایش خطر بیماری قلبی‌عروقی ارتباط دارد. بلسو می‌خواست بداند که آیا خوردن مقدار زیادی کولین از راه تخم‌مرغ می‌تواند موجب افزایش TMAO شود.

او مطالعاتی را پیدا کرد که گزارش کرده بودند تا ۱۲ ساعت پس از مصرف تخم‌مرغ، افزایش در سطح TMAO موجود در خون تداوم دارد. پژوهش‌های انجام‌شده در مورد مصرف تخم‌مرغ و افزایش سطح TMAO تنها افزایش موقتی در TMAO را نشان داده‌اند. TMAO به‌عنوان نشانگری برای بیماری قلبی درنظر گرفته می‌شود که در هنگام ناشتا اندازه‌گیری می‌شود. بلسو این موضوع را به این مساله تشبیه می‌کند که چگونه سطح قند خون ما به‌طور موقت پس از خوردن کربوهیدرات افزایش می‌یابد اما افزایش سطح گلوکز خون تنها زمانی با دیابت ارتباط دارد که به‌طور مدام وجود داشته باشد. او می‌گوید این شاید مربوط به مزایای مفید کولین پس از خوردن تخم مرغ باشد.

فرناندز می‌گوید: مشکل زمانی وجود دارد که کولین به‌جای جذب شدن در خون به روده‌ بزرگ برسد؛ جایی که در آن تبدیل به TMA و سپس TMAO می‌شود. اما درمورد تخم‌مرغ، کولین جذب می‌شود و به روده‌ی بزرگ نمی‌رود، بنابراین موجب افزایش خطر بیماری قلبی نمی‌شود.

در همین حال، دانشمندان درحال کشف مزایای سلامتی دیگر تخم‌مرغ هستند. برای مثال، زرده‌ تخم‌مرغ یکی از بهترین منابع لوتئین است. لوتئین رنگدانه‌ای است که با بینایی بهتر و کاهش خطر بروز بیماری چشم مرتبط است. جانسون می‌گوید: دو نوع لوتئین در شبیکه‌ی چشم وجود دارد که می‌تواند با عملکردی نظیر فیلتر نور آبی از شبکیه دربرابر آسیب نوری محافظت کند، زیرا مواجهه با نور باعث وارد آمدن آسیب به چشم می‌شود.

درحالی‌که پژوهشگران با درک تأثیرات متفاوت تخم‌مرغ و علت آن فاصله‌ زیادی دارند، بیشتر پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این ماده‌ غذایی خطری برای سلامتی نداشته و احتمالا مزایای سلامتی زیادی برای ما به همراه دارد. با این حال، خوردن تخم‌مرغ به‌عنوان صبحانه در هر روز سالم‌ترین انتخاب نیست؛ حداقل این طور توصیه می‌شود که ما رژیم غذایی متنوعی داشته باشیم و فقط تخم‌مرغ نخوریم.

منبع:زومیت

انتهای پیام/

اگر چیزی به‌عنوان غذای کامل وجود داشته باشد، تخم‌مرغ (و تخم پرندگان دیگر) یکی از مدعیان آن است. این ماده‌ غذایی به‌راحتی قابل تهیه، قابل پخت، مقرون‌به‌صرفه و سرشار از پروتئین است.

کریستوفر بلسو استاد علوم تعذیه در دانشگاه کنتیکت در آمریکا می‌گوید: تخم‌مرغ باید تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد یک ارگانیسم را داشته باشد، بنابراین بدیهی است که ازنظر مواد مغذی بسیار متراکم است.

خوردن تخم‌مرغ در کنار غذاهای دیگر به بدن ما کمک می‌کند تا ویتامین بیشتری را جذب کند. برای مثال نتایج یک مطالعه نشان داده است که افزودن یک عدد تخم‌مرغ به سالاد می‌تواند باعث افزایش جذب ویتامین E موجود در سالاد شود. اما ده‌ها سال است که مصرف تخم‌مرغ به‌علت محتوای بالای کلسترول آن که برخی از مطالعات نشان داده‌اند با افزایش خطر بیماری قلبی همراه است، مورد بحث بوده است. زرده‌ کامل یک تخم‌مرغ حاوی حدود ۱۸۵ میلی‌گرم کلسترول است که بیش از نصف مقدار توصیه‌شده کلسترول در دستورالعمل‌های رژیم غذایی آمریکا است (۳۰۰ میلی‌گرم). آیا این بدان معنا است که تخم‌مرغ به‌جای اینکه غذایی ایده‌آل باشد، ممکن است به ما آسیب برساند؟

کلسترول، چربی زردرنگی است که در کبد و روده‌های ما تولید می‌شود و در تمام سلول‌های بدن ما یافت می‌شود. ما معمولا در مورد آن به‌عنوان یک ماده‌ بد فکر می‌کنیم اما کلسترول یکی از واحدهای اساسی سازنده‌ی غشای سلولی است. این ماده همچنین برای ساخت ویتامین D و هورمون‌های تستوسترون و استروژن مورد نیاز است. ما تمام کلسترول مورد نیاز خود را تولید می‌کنیم اما این ماده همچنین در محصولات حیوانی از جمله گوشت گاو، میگو، تخم‌مرغ و نیز کره و پنیر یافت می‌شود.

تجمع کلسترول در سرخرگ

کلسترول به‌وسیله‌ مولکول‌های لیپوپروتئینی موجود در خون به سرتاسر بدن منتقل می‌شود. هر فرد دارای ترکیب متفاوتی از انواع مختلف لیپوپروتئین‌ها است و این ترکیب فردی در تعیین خطر توسعه‌ی بیماری قلبی نقش دارد. کلسترولی که از نوع لیپوپروتئین‌های دارای چگالی کم (LDL) است که به آن کلسترول بد نیز گفته می‌شود، از کبد به سرخرگ‌ها و بافت‌های بدن منتقل می‌شود.

پژوهشگران می‌گویند که این امر می‌تواند منجر به تجمع کلسترول در رگ‌های خونی و افزایش خطر بیماری قلبی‌عروقی شود. البته آن‌ها به‌طور قطعی مصرف کلسترول را با افزایش خطر بیماری قلبی‌عروقی ارتباط نداده‌اند. درنتیجه، دستورالعمل‌های غذایی کشور آمریکا و نیز بریتانیا دیگر محدودیت کلسترول ندارند. درعوض، روی محدود کردن مقدار مصرف چربی‌های اشباع تأکید می‌شود که می‌توانند موجب افزایش خطر توسعه‌ی بیماری قلبی‌عروقی شوند.

غذاهای حاوی چربی‌های ترانس موجب افزایش سطوح LDL می‌شوند. اگرچه برخی از روغن‌های ترانس به‌طور طبیعی در محصولات حیوانی یافت می‌شوند اما بیشتر آن‌ها به‌طور مصنوعی ساخته می‌شوند و در بیشترین مقدار در محصولاتی مانند کره‌های گیاهی، اسنک‌ها و برخی از غذاهای به‌شدت سرخ شده یا تنوری مانند شیرینی‌ها و کیک‌ها دیده می‌شود.

در همین حین، علاوه‌بر میگو، تخم‌مرغ تنها غذای پرکلسترولی است که میزان روغن اشباع در آن کم است. ماریا لوز فرناندز استاد علوم تغذیه از دانشگاه کنتیکت که در پژوهش اخیر خود هیچ ارتباطی را بین مصرف تخم‌مرغ و افزایش خطر بیماری قلبی‌عروقی پیدا نکرد، می‌گوید: درحالی‌که کلسترول موجود در تخم‌مرغ بسیار بالاتر از کلسترول موجود در گوشت و دیگر محصولات حیوانی است، این چربیِ اشباع است که موجب افزایش کلسترول خون می‌شود. این موضوع سال‌ها به‌وسیله‌ مطالعات مختلف نشان داده شده است.

امروزه به‌علت اینکه می‌دانیم بدن ما می‌تواند کلسترولی را که می‌خوریم، جبران کند، بحث درمورد اثرات سلامتی تخم‌مرغ تا حدی تغییر کرده است. الیزابت جانسون استاد علوم تغذیه از دانشگاه تافتس در بوستون می‌گوید: سیستم‌هایی در بدن وجود دارند که به‌علت عمل آن‌ها، برای بیشتر افراد کلسترول موجود در مواد غذایی یک مشکل نیست.

در یک مطالعه مروری متشکل از ۴۰ مطالعه، جانسون و گروهی از پژوهشگران دیگر هیچ مدرک قانع‌کننده‌ای را درمورد ارتباط بین کلسترول موجود در رژیم غذایی و بیماری قلبی پیدا نکردند. او می‌گوید: انسان‌ها ازنظر مصرف کلسترول موجود در رژیم غذایی تنظیم خوبی دارند و خودشان کلسترول کمتری خواهند ساخت.

وقتی به تخم‌مرغ می‌رسد، کلسترول ممکن است حتی خطر کمتری برای سلامتی داشته باشند. بلسو توضیح می‌دهد که کلسترول، زمانی‌که در سرخرگ‌های ما اکسیده می‌شود، خطرناک‌تر است اما درمورد کلسترول موجود در تخم‌مرغ اکسیداسیون اتفاق نمی‌افتد.

او می‌گوید: زمانی‌که کلسترول اکسیده می‌شود، ممکن است خاصیت التهابی آن زیاد شود و در تخم‌مرغ انواع مختلفی از آنتی‌اکسیدان‌ها وجود دارد که از اکسیده شدن آن پیشگیری می‌کند.

همچنین، برخی از کلسترول‌ها واقعا برای ما خوب هستند. کلسترولی که از نوع لیپوپروتئین‌های دارای چگالی بالا (HDL) است، به کبد می‌رود و در آنجا شکسته شده و از بدن حذف می‌شود. تصور می‌شود که HDL از طریق پیشگیری از تجمع کلسترول در خون دارای اثر محافظتی دربرابر بیماری قلبی‌عروقی باشد. فرناندز می‌گوید: مردم باید درمورد کلسترول‌هایی که در خون آن‌ها گردش می‌کنند و می‌توانند منجر به بیماری قلبی شوند، نگران باشند.

چیزی که اهمیت دارد، نسبت HDL به LDL است، زیرا بالا رفتن مقدار HDL، اثرات LDL را خنثی می‌کند. بلسو می‌گوید درحالی‌که بیشتر ما می‌توانیم کلسترولی را که مصرف می‌کنیم را با کلسترولی که در کبد خود می‌سازیم، خنثی کنیم اما حدود یک‌سوم از ما پس از مصرف آن دچار ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش در سطح کلسترول خون می‌شویم.

بلسو می‌گوید آزمایش‌ها نشان داده‌اند احتمال افزایش LDL پس از خوردن تخم‌مرغ در افراد سالم و لاغر بیشتر است. آن‌هایی که دارای اضافه وزن، چاقی یا دیابت هستند، افزایش کمتری را در LDL و افزایش بیشتری را در مولکول‌های HDL تجربه خواهند کرد. بنابراین اگر شما در آغاز سالم‌تر باشید، نسبت‌به حالتی که دچار اضافه وزن باشید، تخم‌مرغ می‌تواند تأثیر منفی بیشتری داشته باشد، اما اگر شما سالم‌تر باشید، همچنین احتمال بیشتری وجود دارد که سطح HDL خوبی داشته باشید و بنابراین افزایش در LDL احتمالا مضر نیست.

مطالعات زیادی نشان داده‌اند که تخم‌مرغ برای سلامت قلب خوب است. نتایج تجزیه‌و‌تحلیلی که روی اطلاعات نیم میلیون فرد چینی انجام شد و مقاله‌ آن در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، حتی رابطه‌ی برعکسی را نشان داد: مصرف تخم‌مرغ با کاهش خطر بیماری قلبی همراه بود. احتمال مرگ در اثر بیماری قلبی در کسانی که هر روز تخم‌مرغ می‌خوردند، ۱۸ درصد کمتر بود و احتمال مرگ ناشی از سکته نیز در آن‌ها ۲۸ درصد پایین‌تر بود. همچون مطالعه‌ قبلی، این مطالعه نیز مشاهده‌ای بود و نمی‌توانست رابطه علی و معلولی را مشخص کند: آیا افراد بالغ سالم‌تر تخم‌مرغ بیشتری می‌خوردند یا اینکه تخم‌مرغ موجب سالم‌تر شدن آن‌ها شده بود؟ این موضوع می‌تواند موجب سردرگمی شود.

درحالی‌که این مطالعات موجب می‌شود دوباره مسئله‌ی تأثیر کلسترول موجود در تخم‌مرغ روی سلامتی مورد بحث قرار گیرد، ما برخی از راه‌هایی را که تخم‌مرغ می‌تواند روی خطر بروز بیماری تأثیر بگذارد، می‌شناسیم. یک راه، ازطریق ترکیبی به نام کولین است که ممکن است به ما در محافظت دربرابر بیماری آلزایمر کمک کند. این ترکیب از کبد نیز محافظت می‌کند. اما کولین اثرات منفی نیز دارد. کولین به‌وسیله‌ میکروب‌های روده به مولکولی که TMO نامیده می‌شود، متابولیزه می‌شود که این مولکول جذب کبد شده و به TMAO تبدیل می‌شود. TMAO با افزایش خطر بیماری قلبی‌عروقی ارتباط دارد. بلسو می‌خواست بداند که آیا خوردن مقدار زیادی کولین از راه تخم‌مرغ می‌تواند موجب افزایش TMAO شود.

او مطالعاتی را پیدا کرد که گزارش کرده بودند تا ۱۲ ساعت پس از مصرف تخم‌مرغ، افزایش در سطح TMAO موجود در خون تداوم دارد. پژوهش‌های انجام‌شده در مورد مصرف تخم‌مرغ و افزایش سطح TMAO تنها افزایش موقتی در TMAO را نشان داده‌اند. TMAO به‌عنوان نشانگری برای بیماری قلبی درنظر گرفته می‌شود که در هنگام ناشتا اندازه‌گیری می‌شود. بلسو این موضوع را به این مساله تشبیه می‌کند که چگونه سطح قند خون ما به‌طور موقت پس از خوردن کربوهیدرات افزایش می‌یابد اما افزایش سطح گلوکز خون تنها زمانی با دیابت ارتباط دارد که به‌طور مدام وجود داشته باشد. او می‌گوید این شاید مربوط به مزایای مفید کولین پس از خوردن تخم مرغ باشد.

فرناندز می‌گوید: مشکل زمانی وجود دارد که کولین به‌جای جذب شدن در خون به روده‌ بزرگ برسد؛ جایی که در آن تبدیل به TMA و سپس TMAO می‌شود. اما درمورد تخم‌مرغ، کولین جذب می‌شود و به روده‌ی بزرگ نمی‌رود، بنابراین موجب افزایش خطر بیماری قلبی نمی‌شود.

در همین حال، دانشمندان درحال کشف مزایای سلامتی دیگر تخم‌مرغ هستند. برای مثال، زرده‌ تخم‌مرغ یکی از بهترین منابع لوتئین است. لوتئین رنگدانه‌ای است که با بینایی بهتر و کاهش خطر بروز بیماری چشم مرتبط است. جانسون می‌گوید: دو نوع لوتئین در شبیکه‌ی چشم وجود دارد که می‌تواند با عملکردی نظیر فیلتر نور آبی از شبکیه دربرابر آسیب نوری محافظت کند، زیرا مواجهه با نور باعث وارد آمدن آسیب به چشم می‌شود.

درحالی‌که پژوهشگران با درک تأثیرات متفاوت تخم‌مرغ و علت آن فاصله‌ زیادی دارند، بیشتر پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این ماده‌ غذایی خطری برای سلامتی نداشته و احتمالا مزایای سلامتی زیادی برای ما به همراه دارد. با این حال، خوردن تخم‌مرغ به‌عنوان صبحانه در هر روز سالم‌ترین انتخاب نیست؛ حداقل این طور توصیه می‌شود که ما رژیم غذایی متنوعی داشته باشیم و فقط تخم‌مرغ نخوریم.

منبع:زومیت

سلامت نیوز: تخم مرغ برای سلامتی مفید است یا مضر؟


Source link

موحدی کرمانی: شیطان، عفاف را از زنان و غیرت را از مردان می گیرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 آیت‌الله موحدی کرمانی، خطیب نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته تهران با تاکید بر توجه به آموزش و پرورش در مدارس گفت: اگر فرزندان ما تربیت شوند، آمریکا و پست‌تر و لعین‌تر از او هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

 آیت‌الله موحدی کرمانی با اشاره به واقعه کربلا اظهار کرد: در ارتباط با ریشه‌یابی کربلا صاحب نظران نظرات مختلفی را ابراز کردند، اما چه خوب است که از خود حضرت سیدالشهدا سوال کنیم که چه شد این جنایتکاران این جنایت عظیم را مرتکب شدند؟ این‌ها که خود را مدعی مسلمان بودن می‌دانستند و پیامبر اکرم را رسول‌الله می‌دانستند چطور حاضر شدند این رفتار را بکنند؟ شیطان آن‌ها را از یاد خدا برد و یاد خدا از خاطره آن‌ها محو شد. برادران عزیز این یک هشدار است. ممکن است هر فردی گرفتار این بیماری شود. وقتی یاد خدا از انسان‌ها دور شد ممکن است انسان‌ها هر جنایتی را مرتکب شوند.
موحدی کرمانی: شیطان، عفاف را از زنان و غیرت را از مردان می گیرد
خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به خطبه ۲۵۹ نهج البلاغه بیان کرد: یاد خدا دل را نورانی می‌کند و صیقل می‌زند. دل یعنی همان که فرمود قلب مومن جای من است. وقتی دل نورانی شد گوشی که سنگین شده و سخن حق را نمی‌شنود به برکت نورانی شدن قلب می‌شنود. به نامه اعمال چند ساله خود نگاه کنیم و ببینیم چه کردیم. چرا انقلابی که آن قدر شهید داد، داده و می‌دهد را به بازی گرفتیم و با خون شهدا بازی کردیم؟ با بیت المال چه کردیم؟ به اندازه حقوقی که برداشتیم برای مردم کار کردیم؟ آیا می‌دانیم درد مردم چیست؟

وی خاطرنشان کرد: مسئول از خودش سوال کند اگر دید باید برگردد، ناله‌ها و فریادهایش را زیادتر کند شاید خدا به دادش برسد. مومنین خیلی به یاد خدا هستند. یک آن از یاد خدا رفتن، طعمه شیطان شدن است. شیطان کنار خانه خدا و حرم امام حسین هم که باشی دست بردار نیست. حالا که شیطان از ما دست بردار نیست ما هم نباید از یاد خدا دست برداریم. شیطان با غضب عقل را می‌دزدد.

موحدی کرمانی عنوان کرد: شیطان فرهنگ عفاف، حجاب و غیرت را از مردان و زنان می‌گیرد. این کشور، کشور امام زمان و امام حسین است. بی بند و باری دشمن امام حسین است. امام حسین کشته شد که این چنین نشود. بی عفتی و بی غیرتی کشور اسلامی را ساقط می‌کند. مگر آندلس ساقط نشد؟ با خون شهدا بازی نکنید. با کشور اسلامی بازی نکنید. با غرور و غیرت جوانان کشور بازی نکنید. شیطان می‌گوید می‌توانی ده هزار دلار بدزدی نمی‌دزدی؟ خاک بر سرت!

خطیب نمازجمعه تهران افزود: امیدوارم خداوند رییس قوه قضاییه را بیش از پیش یاری کند. البته ایشان خوب موفق است و دارد دانه به دانه دزد‌ها را محاکمه می‌کند. ما هم ایشان را یاری و برایشان دعا می‌کنیم.

نمازگزاران با شعار”رییسی، رییسی حمایتت می‌کنیم” اظهارات خطیب نماز جمعه را تائید کردند.
موحدی کرمانی: شیطان، عفاف را از زنان و غیرت را از مردان می گیرد
وی در ادامه ایراد خطبه‌ها ضمن توصیه نمازگران به تقوا با اشاره به مناسبت بازگشایی مدارس تصریح کرد: این دانش آموزان چند ساعت در اختیار آموزگاران و امانت‌های وزین الهی هستند. این‌ها در فصلی هستند که به دست آموزگاران ساخته می‌شوند. این دوران عمر، روحشان و قلبشان مانند زمین خالی آماده برای کِشت است. اگر خدای ناکرده از زبان شما برخی از مبانی دین تشکیک و متزلزل شد این بچه دیگر متزلزل بار می‌آید. این‌ها می‌توانند به دلیل بی توجهی آموزگار از ابتدا آلوده شوند. آموزگاران به خودتان رحم کنید که وقت عبور از صراط مرتب از امانت و صله رحم سوال می‌شود. با امانت الهی، انقلاب و بچه‌ها چه کار کردید؟
موحدی کرمانی: شیطان، عفاف را از زنان و غیرت را از مردان می گیرد
موحدی کرمانی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش دو مسئولیت دارد. بار پرورش خیلی سنگین است و این قضیه ساده نیست. اگر توجه شود نوجوانی ساخته می‌شود که مایه افتخار اسلام و انقلاب می‌شود. اگر این‌ها تربیت شوند قطعا کشور بیمه می‌شود. آمریکا و پست‌تر و لعین‌تر از او هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.


Source link

سقف وام مسکن جوانان افزایش یافت

سقف وام مسکن جوانان افزایش یافت

  • ۱۳۹۸/۰۶/۲۹ ۱۳:۴۹
  • ۱۱۲۷۶۷

سقف وام مسکن جوانان افزایش یافت

مدیر امور طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن از افزایش سقف تسهیلات پرداختی از محل حساب‌های پس‌انداز مسکن جوانان افتتاحی سال ۱۳۹۸ خبر داد.

یه گزارش آناج،محمد حسن مرادی از افزایش سقف تسهیلات پرداختی از محل حساب‌های پس‌انداز مسکن جوانان افتتاحی سال ۱۳۹۸خبر داد و گفت: برای افتتاح‌کنندگان حساب در سال ۱۳۹۸، ضرایب لازم برای استفاده از سقف تسهیلات در پایان سال پنجم ۸.۹۷ برابر حداقل واریزی ماهیانه در شهر تهران، ۶.۵۸ برابر حداقل واریزی ماهیانه در شهرهای بزرگ و ۵.۰۲ برابر حداقل واریزی ماهیانه برای سایر شهرهاست.

وی اعلام کرد: سقف تسهیلات اعطایی و مبالغ واریزی برای حساب‌های پس‌انداز جوانان افتتاحی سال ۱۳۹۸ در مناطق مختلف جغرافیایی افزایش یافت. بر این اساس، سقف تسهیلات متعلقه براساس تقسیم بندی جغرافیای در پایان سال پنجم برای حساب‌های افتتاحی طی سال‌ جاری در شهر تهران، شهرهای بزرگ (کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز، قم، شیراز و کرمانشاه) و سایر شهرها به ترتیب ۱۵۰۰، ۱۱۰۰ و۸۴۰ میلیون ریال و در پایان سال پانزدهم به ترتیب ۲۵۰۰، ۲۱۰۰ و ۱۸۴۰ میلیون ریال خواهد بود.

مرادی اظهار کرد: چنانچه دارنده حسابی بخواهد در پایان سال پنجم تا پانزدهم از سقف تسهیلات فوق الذکر استفاده کند باید سپرده‌گذاری خود را با مبالغی بیشتر آغازکند. برای افتتاح کنندگان حساب در سال ۱۳۹۸، ضرایب لازم برای استفاده از سقف تسهیلات در پایان سال پنجم ۸.۹۷ برابر حداقل واریزی ماهیانه در شهر تهران، ۶.۵۸ برابر حداقل واریزی ماهیانه در شهرهای بزرگ و ۵.۰۲ برابر حداقل واریزی ماهیانه برای سایر شهرهاست. همچنین، حداقل مبلغ واریزی ماهیانه برای افتتاح کنندگان حساب پس انداز مسکن جوانان در سال ۹۸ مبلغ ۵۰۰ هزار ریال است که این رقم در سال‌های بعدی تا پایان دوره ۱۵ ساله به تدریج افزایش یافته و به یک میلیون و ۶۰ هزار ریال می‌رسد.

به عنوان مثال اگر فردی قصد دارد در تهران پس از گذشت ۵ سال از افتتاح حساب، از تسهیلات ۱۵۰۰ میلیون ریالی استفاده کند، باید در سال اول به جای ماهانه ۵۰۰ هزار ریال، ۴ میلیون و ۴۸۵ هزار ریال در حساب خود سپرده‌گذاری کند.

مرادی در این باره افزود: یکی ازمزایای حساب پس اندازمسکن جوانان برنامه ای بودن حساب می باشد و این امکان را به سپرده گذار می دهد که بتواند واریزی های خود را طی ۵ تا ۱۵ سال به صورت ماهیانه یا سالیانه و یا یکجا در زمان افتتاح حساب واریز کند. از دیگر مزایای این حساب، استفاده از تسهیلات جوانان برای خریدیا احداث و تکمیل یک واحد مسکونی، جعاله و توأم با حساب صندوق پس انداز مسکن یکم، اوراق گواهی حق تقدم به صورت انفرادی و زوجین است.

وی همچنین تاکید کرد: هرکدام از سپرده گذارانی که در سال‌ جاری و قبل از صدور این بخشنامه اقدام به افتتاح حساب کرده اند باید برای اطلاع از کسری حساب و تکمیل موجودی به شعبه افتتاح کننده حساب مراجعه کنند.

گفتنی است در حال حاضر نرخ سود تسهیلات با سپرده از محل حساب پس انداز مسکن جوانان ۹ درصد وحداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ سال است که بیشترین دوره بازپرداخت اقساط در شبکه بانکی کشور است

 

انتهای پیام/


Source link

۷۸۰ هزار دانش آموز آذربایجان شرقی مهرماه به مدرسه می روند

۷۸۰ هزار دانش آموز آذربایجان شرقی مهرماه به مدرسه می روند

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی از تحصیل ۷۸۰ هزار دانش آموز استان همزمان با مهرماه خبر داد.

به گزارش آناج، جعفر پاشایی، با اشاره به تعداد دانش آموزان استان ابراز داشت: امسال تعداد ۷۸۰ هزار نفر دانش آموز وارد مدرسه می شوند که در ۸ هزار و ۲۰۰ مدرسه و ۳۶ هزار کلاس درس مشغول تحصیل خواهند شد.

وی افزود: ستاد استقبال از مهر در استان آذربایجان شرقی از ۲۳ تیرماه امسال تشکیل شد که رضایتمندی اولیا و مربیان در اولویت برنامه ها بود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی با اشاره به تعداد نیروی انسانی آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: حدود ۴۱ هزار و ۵۰۰ نفر معلم و مدیر و ۱۰ هزار کارکنان آموزش و پرورش به دانش آموزان خدمات می دهند که ساماندهی آن ها و تجهیزات مدارس رسالت سنگینی است.

پاشایی در ادامه با اشاره به وضعیت نیروی انسانی در آموزش و پرورش استان تصریج کرد: امسال جزو سال هایی بود که حدود ۳ هزار نفر معلم بازنشسته داشتیم، در مهرماه امسال تقریبا هزار و ۲۵۰ نفر از دانشگاه فرهنگیان به عنوان معلم وارد دستگاه تعلیم و تربیت می شوند.

وی با اشاره به اینکه بابت کمبود نیروی انسانی نگرانی نداریم، ادامه داد: با تعیین تکلیف استخدام نهضتی ها و حق التدریسی ها، هزار و ۶۲۰ نفر نیز برابر قانون از نهضت سوادآموزی ها و حق التدریسی ها سازماندهی شده و پذیرش شدند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی تاکید کرد: با توجه به تغییر برخی کتب درسی، تصمیم گرفته شده روزهای پنجشنبه  و جمعه هر هفته، معلمان جدید توانمندسازی شده و آموزش داده شوند.

پاشایی اذعان داشت: براساس اعلام وزیر آموزش و پرورش، در پایان مهرماه امسال به شکل استخدامی، آزمون اخذ شده و با گذراندن دوره های آموزشی، افراد جدیدی به صورت استخدام آزاد وارد بدنه تعلیم و تربیت می شوند.

وی همچنین با تشریح روند اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش در استان گفت: برای مهرماه امسال ۷۱ پروژه آموزشی همزمان با بازگشایی مدارس افتتاح می شود اما برخی مدارس و کلاس ها در اولویت بهسازی هستند، ۱۰۰ میلیارد تومان آورده خیرین در استان آذربایجان شرقی است که در هیچ کدام از استان ها اتفاق نیفتاده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی ادامه داد: مدرسه خشتی و گلی در استان آذربایجان شرقی نداریم و اگر در جایی چنین مدرسه ای وجود داشته باشد حتی در صورت نیاز، باید تخریب شده و مدرسه ایمن احداث شود.

پاشایی تصریح کرد: ۳ مدرسه به صورت شبانه روزی با همکاری فرمانداری اسکو برای مهرماه امسال در شهر جدید سهند در حال احداث است.

وی در بخش دیگری از روند افزایشی تعداد دانش آموزان خبر داد و اظهار داشت: تعداد دانش آموزان استان آذربایجان شرقی یک درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی بر ضرورت مهارت آموزی دانش آموزان تاکید کرد و گفت: روند توجه به رشته های فنی حرفه ای و کاردانش در سراسر کشور و آذربایجان شرقی بهبود پیدا کرده و مردم از این مراکز کارآفرینی استقبال می کنند.

پاشایی افزود: از خیرین می خواهیم که بیشترین سرمایه گذاری و ساخت و ساز را در حوزه هنرستان ها انجام دهند، مسیر هنرستان ها کوتاه ترین و راحت ترین راه برای رسیدن به اشتغال و کارآفرینی است.

وی همچنین با ابراز رضایت از همکاری های بین بخشی آموزش و پرورش استان با سایر دستگاه ها عنوان کرد: آموزش و پرورش همکاری خوبی با دانشگاه علوم پزشکی دارد و تلاش می کنیم از همه ظرفیت های موجود در استان اعم از زمین های چمن و سالن های ورزشی و استخرها استفاده کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی با اشاره به برنامه ریزی در بخش دانش آموزی و همکاران در جهت رفاه آن ها تصریح کرد: استان آذربایجان شرقی یکی از مقاصد سفر فرهنگیان سراسر استان بود، حتی در تابستان چندبار تعداد مراکز را افزایش دادیم.

پاشایی افزود: امروز دنیا در مسیر آموخته های خارج از مدرسه و همراه با اردو و دست ورزی دانش آموزان حرکت کرده است و ما نیز باید در این مسیر گام برداریم، دانش آموزان در طول سال به اردوهای درون مدرسه ای، درون منطقه ای و کشوری اعزام می شوند.

وی در پایان بر ضرورت روان سازی ارتباط خانه و مدرسه تاکید کرد و اظهار داشت: نظام تعلیم و تربیت بدون حضور اولیای دانش آموزان موفق نخواهد بود و منظور از حضور، کمک مردمی نیست، اولیای دانش آموزان برای انتقال میزان یادگیری دانش آموزان به خانه و معلمان، با مدارس در ارتباط تنگاتنگ باشند.

 

انتهای پیام/


Source link

۱۷ سپتامبر روز جهانی ایمنی بیمار

۱۷ سپتامبر روز جهانی ایمنی بیمار در مراسمی در بیمارستان شهید مدنی تبریز گرامی داشته شد.

به گزارش آناج، نظری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این مراسم گفت: یکی از ۱۰ علت اصلی مرگ و ناتوانی در جهان بروز وقایع ناخواسته به دنبال مراقبت غیر ایمن است.

او افزود: برای اجرای برنامه‌های ایمنی بیمار و ارائه خدمات درمانی مطلوب و ایمن، همه بیمارستان‌ها در دانشگاه علوم پزشکی تبریز سعی می‌کنند فرهنگ ایمنی بیمار را پیاده سازی کنند.

به گفته او، در حال حاضر از ۱۴۰ استاندارد ایمنی بیمار که از سوی وزارت بهداشت به بیمارستان‌ها ابلاغ شده است، بیش از ۸۵ درصد استاندارد‌ها به طور کامل استقرار یافته که برنامه ریزی شده است تا پایان سال اجرای این میزان به ۱۰۰ درصد برسد.

او اضافه کرد: پیاده سازی فرهنگ ایمنی بیمار مستلزم تعهد مدیریت ارشد بیمارستان‌ها و ایجاد محیطی بدون سرزنش برای گزارش خطا‌های درمانی به صورت خود اظهاری است.

نظری ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز با توجه به شناسایی عوامل خطر برای بیماران در بیمارستان‌ها برای پیشگیری و کاهش این خطا‌ها برنامه ریزی کرده است.

انتهای پیام/


Source link