پنج شنبه : ۲۵ مهر ۱۳۹۸

خانه» بایگانی 26 شهریور, 1398
دسته ، تاریخ پنج شنبه : ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۶

معرفی چهار دستگاه به عنوان متهم حادثه قطار تبریز،مشهد/ روند پرونده زمانبر شده است

معرفی چهار دستگاه به عنوان متهم حادثه قطار تبریز،مشهد/ روند پرونده زمانبر شده است

  • ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ ۱۷:۱۵
  • ۱۱۲۷۱۹

سخنگوی قوه قضاییه خبرداد؛

معرفی چهار دستگاه به عنوان متهم حادثه قطار تبریز،مشهد/ روند پرونده زمانبر شده است

اسماعیلی گفت: در بررسی اولیه ۴ دستگاه در ارتباط با بروز این حادثه مقصر شناخته شدند که چنانچه اعتراضی نشود دادسرا تصمیم میگیرد و پرونده را به دادگاه می فرستد.

به گزارش آناج، دهمین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در دوره تحول با حضور خبرنگاران قضایی رسانه‌ها برگزار شد.

اسماعیلی در مورد تحقق برنامه تحولی قوه قضائیه گفت: در این مدت شاهد اقدامات موثری در دستگاه قضایی بودیم که با اقبال مردم و نخبگان مواجه شد. صدور دستورالعمل احضار شخصیت‌های حقوقی و فعالان اقتصادی و جلوگیری از اخلال و همچنین ساماندهی زندان‌ها و جمعیت کیفری با ویژگی های ۱۲گانه را شاهد و ناظر بودیم.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص حادثه قطار تبریز مشهد، نیز گفت: موضوع کارشناسی پرونده، زمانبر شده و چون برخی مدیران در مظان اتهام قرار گرفتند اخیرا اولین بررسی انجام شده است.

وی ادامه داد: در این بررسی اولیه ۴ دستگاه در ارتباط با بروز این حادثه مقصر شناخته شدند که چنانچه اعتراضی نشود دادسرا تصمیم میگیرد و پرونده را به دادگاه می فرستد.

انتهای پیام/


Source link

اجرای ۵۰۰ برنامه محوری و ۱۲۰۰ برنامه استانی در هفته دفاع مقدس


سردار سرتیپ بسیجی «بهمن کارگر» رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس در نشست خبری گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس با اشاره به اهمیت احیای فرهنگ دفاع مقدس در سراسر کشور اظهار داشت: ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس در سی و نهمین سالگرد دفاع مقدس برنامه‌های خود را در سراسر کشور به صورت همزمان برگزار می‌کند.

وی در تشریح این برنامه‌ها گفت: این مجموعه اجرای ۵۰۰ برنامه کشوری، هزار و ۲۰۰ برنامه استانی و بیش از ۱۰ هزار برنامه در سطح شهر‌ها و روستا‌های کشور را در هفته دفاع مقدس در دستور کار خود قرار داده است.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با بیان اینکه همه پیشرفت‌ها و پیروزی‌هایی که انقلاب اسلامی امروز به دست آورده است وابسته به مجاهدت‌ها و از خودگذشتگی شهدا، جانبازان و آزادگان در دوران دفاع مقدس است، تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس در این هفته تمرکز بر روی جوانان و نوجوانان با بهره‌گیری از فضای مجازی است؛ تلاش می‌کنیم تا همچون دوران دفاع مقدس با مردمی کردن برخی برنامه‌ها سطح مشارکت و پیشرفت روند کار‌ها را ارتقا دهیم.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس با اشاره به اینکه شعار محوری سی و نهمین سال گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس «ما پیروزیم» است، گفت: یک‌شنبه سی و یکم شهریور با عنوان «قدرت، توانمندی و اقتدار نیرو‌های مسلح» نامگذاری شده، که در این روز با برگزاری رژه نیرو‌های مسلح صلابت و توانمندی نیرو‌های مسلح و قدرت صنعتی و دفاعی کشور در سراسر کشور به نمایش گذاشته می‌شود.

وی با بیان اینکه رژه نیرو‌های مسلح در سراسر کشور به صورت همزمان برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: امسال دو رژه بزرگ برگزار خواهیم کرد؛ یکی در تهران که مسئولیت آن با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشور در مرقد مطهر امام خمینی (ره) برگزار می‌شود. دیگری نیز رژه بزرگ در بندرعباس است که با مسئولیت ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد.

سردار کارگر افزود: روز دوشنبه یکم مهر با عنوان «دانش‌پژوهی، معرفت، جوانان و سربازان» نامگذاری شده، که در این روز بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز عملی و پژوهشی و تقدیر از سربازان و مرزداران غیور کشور را خواهیم داشت.

وی گفت: سه شنبه دوم مهر تحت عنوان «رونق تولید، حمایت مردمی و خود باوری» نامگذاری شده، که در این روز با عنایت به اینکه نمونه بارز اقتصاد مقاومتی در دوران دفاع مقدس شکل گرفته است به موضوعاتی، چون رونق تولید ملی و اقتصادی با رویکرد مدیریت انقلابی و جهادی تاکید می‌شود و همچنین خودباروی به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های تقویت صنعت کشور و موثر در محدود کردن اهداف دشمن در حوزه تحریم‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تصریح کرد: چهارشنبه سوم مهر نیز با عنوان «بصیرت، دشمن شناسی، ولایتمداری و دفاع همه‌جانبه» نامگذاری شده، که نقش ولایت فقیه در بصیرت افزایی عمومی به منظور مقابله با ترفند‌ها و همچنین مقابله با فریب و سلطه دشمن به عنوان الگویی موثر برای نهضت مقاومت مورد توجه قرار می‌گیرد. نقش ولایت فقیه در دشمن شناسی و هدایت جنگ و پس از جنگ نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سردار کارگر بیان داشت: پنج شنبه چهارم مهر با عنوان «شهیدان، جانبازان، آزادگان و فخرآفرینان» نامگذاری شده، که این روز به عطر افشانی مزار شهدا و تجلیل از خانواده‌های معظم شهدای دوران دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم و تکریم از جانبازان و آزادگان اختصاص می‌یابد.

وی گفت: جمعه پنجم مهر نیز با عنوان «معنویت، وحدت ملی، خانواده و ورزش همگانی» نامگذاری شده، که در این روز به همبستگی ملی، حضور باشکوه در نماز جمعه و تقویت سبک زندگی دینی و حفظ و کرامت ارزش‌های اسلامی خانواده و همچنین ورزش همگانی و عمومی توجه خواهد شد.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس تصریح کرد: شنبه ششم مهر با عنوان «رزمندگان، حماسه آفرینان و جهادگران» نامگذاری شده، که در این روز برنامه‌هایی در جهت یادبود حماسه غرورآفرینان عملیات بزرگ ثامن الائمه و بزرگداشت شکست حصر آبادان برگزار می‌شود. همچنین از رزمندگان، جهادگران و حماسه آفرینان دوران دفاع مقدس نیز تجلیل خواهد شد.

وی گفت: یکشنبه هفتم مهر با عنوان «فرماندهان، پیشکسوتان و مسئولان نامگذاری شده که در این روز نیز با توجه به سالروز شهادت فرماندهان شهید فلاحی، فکوری، نامجو، کلاهدوز و جهان آرا و بزرگداشت فرماندهان شهید دوران دفاع مقدس و تقدیر از پیشکسوتان عرصه جهاد و مقاومت انجام می‌شود.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس از برپایی نمایشگاه‌های مختلف فرهنگی، هنری، شامل عکس، پوستر، کتاب، … و بیش از ۶۰۰ نمایشگاه، عطرافشانی ۱۹ هزار گلزار شهید، برگزاری بیش از ۷۰ مسابقه فرهنگی، هنری و ورزشی، برگزاری بیش از ۶۰۰ برنامه یادواره شهدا، رونمایی از ۳۱۶ عنوان کتاب، مراسم تجلیل از ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا در ۱۲۰ برنامه، برگزاری بیش از ۵۰ برنامه شب شعر و خاطره و برگزاری ۴۸ نشست تخصصی با موضوعات مختلف در حوزه دفاع مقدس خبر داد.

سردار کارگر افزود: بازخوانی و بازسازی عملیات‌های دفاع مقدس در ۳۱ استان کشور، تجلیل از سربازان نمونه در ۳۱ استان کشور، برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی، دیدار با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، حماسه‌های دوران دفاع مقدس توسط پیشکسوتان دفاع مقدس در مساجد و نماز جمعه، سخنرانی و بیان خاطرات فرماندهان در مدارس و دانشگاه‌ها و یادواره‌ها، حضور فرماندهان و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس در میزگرد‌های تحلیلی و سیاسی در صدا و سیما، تولید و پخش ویژه برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی با موضوع دفاع مقدس، برگزاری مسابقه نقاشی کودکان با موضوع دفاع مقدس، برگزاری همایش نقش زنان در دفاع مقدس، بازدید رایگان از موزه‌های دفاع مقدس، نکوداشت فرماندهان شهید و تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس و برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب دفاع مقدس از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده برای هفته دفاع مقدس است.

وی در خصوص برنامه‌های ستاد مرکزی مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس کشور از راه اندازی سامانه اعزام راویان برجسته به محافل و یادواره‌های شهدا در هفته دفاع مقدس ویژه تهران خبر داد و گفت: آغاز پویش مردمی «صله ایثار» به منظور دید و بازدید مردم با ایثارگران و خانواده‌های شهدا و رزمندگان دوران دفاع مقدس، افتتاحیه راهیان نور دانش آموزی، راه اندازی رادیو و تلویزیون اینترنتی با عنوان «رادیو دفاع» و «تله دفاع»، طرح یادگار ماندگار (برگزاری ۱۰۰۰ نمایشگاه کتاب در هزار دبیرستان پسرانه و دخترانه)، نکوداشت پیشکسوتان جهاد و مقاومت در ۳۱ استان کشور و همچنین در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، برپایی نمایشگاه عکس و سند منتخب از عملیات ثامن الائمه در سالن عمومی ساختمان آرشیو اسناد ملی، رونمایی از ۲۰۰ عنوان کتاب دفاع مقدس، رونمایی از مجسمه شهید صیاد شیرازی و شهید شوشتری در محل یادمان عملیات مرصاد، تجلیل از راویان و پژوهشگران برتر در حوزه تاریخ شفاهی دفاع مقدس و برگزاری نمایشگاه کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس در نماز جمعه از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده ستاد مرکزی بزرگداشت برای هفته دفاع مقدس است.

سردار کارگر ادامه داد: برپایی نمایشگاه اسناد شهدای روحانی در مساجد شهر، نشست فعالین زنان دانش‌پژوه در عرصه دفاع مقدس همراه با رونمایی ویژه نامه زنان و دفاع مقدس، اجرای طرح اکسیر و خورشید خانه‌ات باش برای ۵۰۰ نفر از خانواده‌های ارتش در تهران و چهار استان دیگر، تهیه برنامه رادیویی بر بلندای آسمان در خصوص معرفی همسران شهدایی که خود در دفاع مقدس نقش اساسی داشتند، مراسم ۱۶ همایش زن و دفاع مقدس در ۱۶ استان، برگزاری یادواره شهدای بهزیستی با نام بچه‌های گمنام، مادران گمنام، برگزاری طرح «درکوی نیک نامان» در منطقه شرق تهران، رونمایی از ۲۰ عنوان کتاب صوتی در حوزه زنان و دفاع مقدس، رونمایی از چهار کتاب مرجع تهیه شده در سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس و رونمایی از سه اثر موسیقیایی از سایر برنامه‌های پیش‌بینی شده است.

وی افزود: برگزاری مرحله استانی سومین جشنواره «ترنم فتح» و معرفی برگزیدگان، برگزاری یادواره شهدای روحانی در حوزه‌های علمیه و تجلیل از روحانیون ایثارگران، اجرای طرح نامگذاری طرح نامگذاری حجره شهدا در حوزه‌های علمیه، ایجاد نمایشگاه تصاویر شهدای روحانی و حضور روحانیت در دفاع مقدس در حوزه‌های علمیه، تولید هشت قسمت ۳۵ دقیقه گفتگو محور با عنوان نشان افتخار با موضوع وحدت نیرو‌های مسلح در دفاع مقدس، رونمایی از دو کتاب شناخت کارگردانان سینمای دفاع مقدس (ابراهیم حاتمی کیا و رسول ملاقلی‌پور)، تولید و پخش مستند‌های شهید محسن حججی، قلک‌های شکسته، قصه‌های مادربزرگ، فرزندان روح الله، هشت دقیقه به دو، ساخت و پخش تیزر روز شمار هفته دفاع مقدس، برگزاری جلسه نقد و بررسی کتاب تاریخ شفاهی مقدس و برگزاری سه نشست تخصصی در طول هفته دفاع مقدس در حوزه تئاتر، سینما و موسیقی با حضور هنرمندان از جمله برنامه‌هایی است که برای گرامیداشت هفته دفاع مقدس در نظر گرفته شده است.

سردار کارگر در ادامه تشریح برنامه‌های ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس خاطرنشان کرد: اعلام فراخوان سومین کنگره ملی شعر، معرفی و اهدای جایزه به منتخبین نخستین جشنواره سرود دانش آموزی دفاع مقدس، تهیه طرح‌های گرافیکی با موضوع هفته دفاع مقدس جهت تبلیغات شهری، درج در مطبوعات و نشر در فضای مجازی، تولید کلیپ با موضوع دفاع مقدس جهت پخش از شبکه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، بازدید از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های فعال در حوزه دفاع مقدس، برگزاری جلسات کتاب در شش استان، اجرای طرح آبونمان کتاب در استان‌ها، اجرای فاز دوم طرح پویش کتابخوان، برگزاری جلسات عصر خاطر در هفته اول مهر در ۷ استان، برگزاری کارگاه آموزشی منطقه‌ای نوقلمان در پنج استان، برگزاری یادواره شهدای دیده‌بان با مشارکت گردان دو پادگان ولیعصر (عج)، نمایشگاه شکست داعش، نمایشگاه آثار و بقایای پهپاد‌های ساقط شده استکبار جهانی، برنامه زنده تلویزیونی خاک پاک و کارگاه تصویرسازی دفاع مقدس با همکاری انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و کانون پرورش فکری، اجتماع بزرگ ۱۰۰۰ نفری بسیجیان جوان در محرم و هفته دفاع مقدس، یادواره شهدای بهداری با مشارکت سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) و برگزاری سومین اجلاس همبستگی با کودکان فلسطینی از دیگر برنامه‌های هفته دفاع مقدس است.

وی در خصوص برنامه‌هایی که سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف در هفته دفاع مقدس اجرا می‌کنند، نیز گفت: اجرای رژه نیرو‌های مسلح در استان هرمزگان با مسئولیت ارتش، تولید مستند‌های نیمه بلند، مراسم تجلیل از کارکنان وظیفه دوران دفاع مقدس و تجلیل از خانواده شهدای سرباز، برگزاری مراسم ویژه در سالروز عملیات‌های غرورآفرین «کمان ۹۹» و «اچ‌۳»، برگزاری کنگره ملی سربازان سرافراز وطن و تبیین الگوی جوانان ایرانی در گام دوم انقلاب و برگزاری جلسات بازخوانی عملیات بزرگ ثامن الائمه در دانشگاه فرماندهی و ستاد آجا ازجمله برنامه‌های تدارک دیده شده ارتش در هفته دفاع مقدس است.

سردار کارگر افزود: آغاز ویژه برنامه‌های کنگره ملی ۹۲ هزار شهید بسیجی در سراسر کشور، برگزاری رژه نیرو‌های مسلح در ۳۱ شهریور در مراکز استان‌ها، بازسازی عملیات‌های دفاع مقدس در استان‌ها، رونمایی از ۱۰۰عنوان کتاب، پیاده روی خانوادگی در روز پنجم مهر، اعزام تیم‌های پزشک عمومی و متخصص به مناطق محروم، اعزام گروه‌های جهادی به مناطق محروم و آسیب دیده از سیل، برگزاری مراسم آبروی کوچه‌ها، افتتاح پروژه‌های عمرانی ورزشی و فرهنگی، برگزاری نشست‌های روشنگری با هدف تبیین بیانیه گام دوم انقلاب و پاسخ به شبهات دفاع مقدس، برگزاری شب شعر و شب خاطره دفاع مقدس در مساجد مدارس و دانشگاه‌های سراسر کشور از برنامه‌های پیش‌بینی شده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سازمان بسیج در گرامیداشت هفته دفاع مقدس محسوب می‌شود.

وی گفت: برگزاری هفتمین محفل انس پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت ناجا، تجلیل از جانبازان آزادگان و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس برنامه‌های تدارک دیده شده نیروی انتظامی در گرامیداشت هفته دفاع مقدس است.

رئیس ستاد مرکزی مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش با به صدا درآوردن زنگ مقاومت در مدارس سراسر کشور و برگزاری یادواره شهدای دانش آموز به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود، گفت: این وزرات‌خانه از فرهنگیان ایثارگر و جانباز و آزاده ادارات و مدارس در هفته دفاع مقدس تجلیل خواهد کرد.

وی تاکید کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با اجرای سلسله برنامه‌های شب خاطره و جنگ دفاع مقدس و برپایی نمایشگاه یاد یاران وارسال پیامک با موضوع دفاع مقدس از طریق اپراتور‌های تلفن همراه به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود.

سردار کارگر گفت: بزرگداشت هفته دفاع مقدس در قالب حماسه سازان وزارت راه و شهرسازی و با محوریت مرکز مقاومت بسیج این وزارت‌خانه، نشست‌های تخصصی پیرامون تشریح نقش وزارت راه و شهرسازی در دفاع مقدس از برنامه‌های پیش‌بینی شده وزارت راه و شهرسازی و برگزاری مراسم خاطره‌گویی توسط ایثارگران شرکت‌ها و تجلیل و تکریم از ایثارگران و نامگذاری تأسیسات و پروژه‌ها به نام شهدای عزیز دفاع مقدس نیز از برنامه‌های پیش‌بینی شده وزارت نیرو در هفته دفاع مقدس است.

وی اظهار داشت: برگزاری مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس با حضور مدیران و کارکنان وزارت نفت، تبیین نقش تاریخی صنعت نفت در دفاع مقدس در نشریه «به رنگ فرهنگ» شرکت نفت، برگزاری نمایشگاه عکس «یاد یاران» صنعت نفت ایران از برنامه‌های تدارک دیده شده وزارت نفت و مراسم پاسداشت هفته دفاع مقدس و تجلیل از خانواده‌های شهدا و جانبازان، برپایی نمایشگاه‌های فیلم، عکس و هنر‌های تجسمی و برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی با محوریت دفاع مقدس از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در هفته دفاع مقدس محسوب می‌شود.

رئیس ستاد مرکزی مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی با برگزاری گردهمایی سراسری فرماندهان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد در تهران به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود، گفت: رونمایی از کتاب اطلس جنگ، کتاب والفجر ۱۰ و کتاب موشک ساعت ۲۵، رونمایی از سامانه سراج و برگزاری جلسه نقد کتاب جاده امن هور از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه در هفته دفاع مقدس است.

وی برگزاری مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تجلیل از هنرمندان و دست‌اندرکاران و مروجان فرهنگ دفاع مقدس را از برنامه‌های پیش‌بینی شده این وزارت‌خانه در هفته دفاع مقدس برشمرد و گفت: بازدید اساتید و دانشجویان از آسایشگاه‌های جانبازان باغ موزه‌های دفاع مقدس، حمایت از کرسی‌های آزاد اندیشی و نشست‌های تخصصی با موضوع دفاع مقدس و برگزاری مراسم شب شعر با موضوع دفاع مقدس، محرم و صفر نیز از برنامه‌های وزارت علوم تحقیقات و فناوری در هفته دفاع مقدس است.

وی ادامه داد: مراسم تجلیل از ۱۰۰ رزمنده دفاع مقدس و خانواده و ایثارگران شاغل در وزارتخانه‌ها، برگزاری همایش‌های ورزش همگانی بالاخص پیادهروی و کوهپیمایی در تمامی استان‌ها و برگزاری مراسم و محافل بزرگداشت شهدای ورزشکار از برنامه‌های وزارت ورزش و جوانان در هفته دفاع مقدس است.

سردار کارگر با بیان اینکه بازدید از موزه صلح همراه با نشست تمدن نوین نوین اسلامی با رویکرد نقش دفاع مقدس از برنامه‌های وزارت امور خارجه در هفته دفاع مقدس است، گفت: تجلیل و تکریم از خانواده‌های شاهد و ایثارگر و نشست با راویان، نویسندگان، هنرمندان و شاعران حوزه دفاع مقدس و نشست تخصصی روایت توانمند شدن زنان ایثار دفاع مقدس از برنامه‌های معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده محسوب می‌شود.

سردار کارگر تصریح کرد: معاونت سیما از طریق ۱۱ شب، تعداد ۵۷۹ برنامه را در ۱۱۳۵ ساعت در قالب‌های ترکیبی، مستند، گزارش، کلیپ، انیمیشن، مستند گزارشی، مسابقه، گفت‌وگوی، ترکیبی، تنظیمی، نمایش داستانی، تولیدی و زنده برنامه سازی خواهد کرد.

وی گفت: همچنین ۱۴ شبکه رادیویی در مجموع ۱۲۱۶ برنامه به مدت ۲۳۲ ساعت به موضوع دفاع مقدس می‌پردازند. سیمای مراکز استان‌ها نیز تعداد ۱۳۷۳۲ برنامه در مدت تقریبی ۶۰۰ ساعت در قالب‌های مختلف به صورت زنده و تولیدی اجرا خواهد کرد. شبکه‌های صدای مراکز استانی نیز ۱۷۴۳۵ ساعت برنامه در قالب‌های مختلف پیامی، کلامی، آوایی، ترکیبی، نمایشی و … تولید می‌شود.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس برگزاری مراسم عطرافشانی، ادای احترام در ۱۹۰۰۰ گلزار مطهر شهدای سراسر کشور، هماهنگی دیدار مسئولین کشوری و لشکری از خانواده‌های معظم شهداو ایثارگر در قالب طرح سپاس و برگزاری همایش تجلیل از فرماندهان دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم، شهدای هسته‌ای، شهدای ترور در مراکز استان‌ها از جمله برنامه‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران برشمرد و گفت: برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در راستای شعار سال و کار آفرینی و اردوی جهادی یک روزه در قالب میز خدمت در یکی از مناطق استان تهران نیز از برنامه‌های پیش‌بینی شده وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محسوب می‌شود.

وی گفت: تجمع بزرگ ۱۲ هزار نفری بسیج کارکنان به مناسبت هفته دفاع مقدس، برگزاری جلسه هم‌اندیشی اساتید درس آشنایی با دفاع مقدس، برگزاری بزرگداشت شهدای ترور ۳۱ شهریور در اهواز از برنامه‌های دانشگاه آزاد در هفته دفاع مقدس است.

سردار کارگر بیان کرد: برگزاری مراسم نکوداشت پیشکسوتان دفاع مقدس در مناطق ۲۲ گانه، برپایی نمایشگاه یاد یاران و رزم نمایش عملیاتی در ۱۱ نقطه شهر با همکاری با سپاه حضرت محمد رسول الله (ص)، برگزاری شب شعر دفاع مقدس، تغییر ظاهر و جلوه‌های بصری شهر تهران با تبلیغات و مضامین دفاع مقدسی، از برنامه‌های شهرداری تهران و برپایی نمایشگاه «محرم در جبهه» و «لایه‌های پنهان جنگ» در نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور و تجلیل از بسیجیان ایثارگر و فرزندان شهدای سازمان از برنامه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است.

وی گفت: برگزاری نشست و همایش حضور اولیای تربیتی با موضوع آشنایی با فرهنگ دفاع مقدس، برگزاری کارگاه‌های فرهنگی، هنری و ادبی از برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و برگزاری جلسات تبیین بیانیه گام دوم انقلاب با حضور اساتید، و دیدار ریاست جمعیت هلال احمر و نماینده، ولی فقیه و مدیران با خانواده شهدای امدادگران و ایثارگران از برنامه‌های جمعیت هلال احمر و همچنین برپایی نمایشگاه کتاب محصولات و دستاورد‌ها با موضوع دفاع مقدس و برپایی کانون اندیشه ورز با موضوع نقش رهبری ومردم در پیروزی انقلاب و بیداری اسلامی از برنامه‌های پیش‌بینی شده راه آهن جمهوری اسلامی ایران در هفته دفاع مقدس است.

سردار کارگر با درخواست از دستگاه‌های مختلف و مردم افزود: هفته دفاع مقدس، هفته جشن ملی است بر این اساس انتظار می‌رود سیمای شهر به همین مناسبت تغییر کند؛ در این هفته بیشتر کار‌های تبلیغاتی صورت می‌گیرد؛ زیرا در طول مابقی روز‌های سال برنامه‌های تبیینی انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: در دفاع مقدس همه حضور داشتند؛ لذا تجلیلی که انجام می‌شود، فقط تجلیل از نیرو‌های مسلح نیست، بلکه تجلیل از عموم مردم است، زیرا در دفاع مقدس مردم از اقشار و ادیان مختلف حضور داشتند و نقش آفرین بودند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ادامه داد: امنیتی که امروز داریم بواسطه از خود گذشتگی رزمندگان در دوران دفاع مقدس است؛ البته توانمندی که امروز در بخش دفاعی داریم را نباید ملاک قرار داد، بلکه باید بازگردیم به سال‌های ابتدایی آغاز جنگ تحمیلی و اینکه در آن دوران حتی گونی سنگرسازی و سیم خاردار هم به ما نمی‌دادند.

وی عنوان کرد: امروز بواسطه همان ایثارگری رزمندگان در دفاع مقدس در قله افتخار و اقتدار قرار داریم؛ زیرا همان گونه که عنوان شد زمانی وارد کننده گونی سنگری و سیم خاردار بودیم؛ اما امروز جزو کشور‌های پیشرفته بویژه در بخش دفاعی هستیم و این باعث شده تا به بازدارندگی دست یابیم.

سردار کارگر تصریح کرد: امروز وقتی پهپاد آمریکایی را با سامانه پدافندی بومی ساقط می‌کنیم آن را با صدای بلند اعلام می‌کنیم و اینکه هر کس به مرز‌های کشورمان تعدی کند، با آن برخورد خواهیم کرد.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس در ادامه بیان داشت: مردم می‌دانند در پایان دفاع مقدس یک وجب هم از خاک کشورمان را به دشمن ندادیم و این لطف خدا و حضور مردم در جبهه‌ها بود؛ لذا انتظار داریم سخنرانان در محافلی که حضور می‌یابند بویژه برای جوانان و نوجوانان به نکاتی در مقایسه توانمندی‌های کشورمان در ابتدای جنگ تحمیلی و سال‌های اخیر نکاتی را اشاره کنند.

وی همچنین از برپایی نمایشگاه‌هایی در موضوع دفاع مقدس در برخی از کشور‌ها به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات و وابستگان نظامی کشور خبر داد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در پاسخ به سئوالی درباره حذف نام شهدا از خیابان‌های شهر، اظهار داشت: حذف نام شهدا به طور حتم سهوی و مقداری کج سلیقگی بوده وکسی قصدی برای حذف نام شهدا از سیمای شهر نداشته است؛ البته در این رابطه تذکرات لازم به مسئولان هم داده شد و شهرداری هم در تلاش است تا این موضوع را اصلاح کند.

سردار کارگر در ادامه با تاکید بر اینکه در این قبیل موضوعات باید کار از مجاری مربوطه پیگیری شود و کمتر همدیگر را متهم کنیم، گفت: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اسیر مسائل جناحی نمی‌شود؛ لذا اگر در کشور چنین موضوعاتی حادث شود به طور حتم پیگیری می‌کنیم؛ البته خیلی از کار‌هایی که انجام می‌دهیم را رسانه‌ای نمی‌کنیم، چون ممکن است مردم نگران شوند.

وی همچنین عنوان کرد: در جمهوری اسلامی ایران کسی جرأت نمی‌کند برای موضوع شهدا و دفاع مقدس چنین کاری انجام دهد و اگر در این بین کسی هم بخواهد شیطنتی انجام دهد باید بداند که کشور ما جای چنین کار‌هایی نیست؛ زیرا وقتی شهدای گمنام قرار است، تشییع شوند یا از مقام شهدا تجلیلی صورت گیرد، همه مردم حضور پیدا می‌کنند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در پاسخ به سئوال دیگری به برگزاری دومین جشنواره فعالان دفاع مقدس و مقاومت در فضای مجازی در سال آینده اشاره کرد و ادامه داد: در خصوص نظارت بر کتب منتشر شده در حوزه دفاع مقدس این کار برعهده این بنیاد است که با همکاری وزارت ارشاد صورت می‌گیرد؛ البته اصل بر حمایت از نویسندگانی است که می‌خواهند در این رابطه آثاری را منتشر کنند.

وی افزود: کسانی که می‌خواهند در رابطه با دفاع مقدس آثاری را منتشر کنند می‌توانند با مراجعه به ادارات این بنیاد در استان‌ها اسناد و مدارک مورد نیاز را دریافت کنند؛ البته هرچند نظارت برای جلوگیری از تحریف است، اما با این حال بعضی آثارهم منتشر می‌شود که بدون ارجاع به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس است که در این گونه آثار اشکالاتی وجود دارد.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس گفت: این گونه آثار، چون بر پایه آثار و اسناد نیست، اشکالاتی در آن‌ها وجود دارد به همین خاطر در تلاش هستیم تمام آثاری که قرار است در رابطه با دفاع مقدس منتشر شود با نظارت این بنیاد باشد حتی رمانی هم که نوشته می‌شود باید به وقایع دفاع مقدس نزدیک باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه در برخی از فیلم‌های دفاع مقدس مشاهده می‌شود دفاع مقدس را به گونه‌ای نشان می‌دهند که در آن دوران فقط شور بوده در صورتی که برای انجام یک عملیات بعضا یک تا دو سال طرح ریزی عملیاتی صورت می‌گرفت.


Source link

از تخلیه منازل تا پیش‌بینی اهالی/ دیوارهای بتنی مقاوم نیستند

از تخلیه منازل تا پیش‌بینی اهالی/ دیوارهای بتنی مقاوم نیستند

ریزش کوه در خیابان شهید ولی‌پور منطقه باغمیشه باعث ایجاد خسارت و مسدود شدن محل عبور و مرور شده است.

به گزارش آناج، صبح امروز سه شنبه ریزش کوه در خیابان شهیدولی پور منطقه باغمیشه باعث ایجاد خسارت و مسدود شدن محل عبور و مرور شده است.

ساعت۹ : قلیزاده مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز با اشاره به این حادثه اظهار داشت: ریزش کوه موجب مسدود شدن مسیر خیابان شد. با اعلام وقوع این حادثه از حوالی ساعت ۷ صبح امروز نیروهای امدادی آتش نشانی به محل حادثه اعزام و هم اکنون نیز در محل حادثه حضور دارند.

وی ادامه داد: تا به این لحظه گزارشی از صدمات جانی وجود ندارد و گزارشات تکمیلی از این رخداد متعاقبا اعلام خواهد شد.

ساعت۱۰ :اکبر دشتی سخنگوی آتش نشانی آذربایجان شرقی در پی حادثه ریزش کوه در شهرک باغمیشه تبریز به خبرنگار آناج گفت:، خوشبختانه تا کنون صدمات جانی گزارش نشده است.

وی افزود: این حادثه صبح روز سه شنبه در خیابان ولی پور واقع در شهرک باغمیشه اتفاق افتاد که در پی این حادثه ماموران آتش نشانی بلافاصله در محل حضور به هم رسانیدند.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: محدوره خیابان ولیپور و کوچه های منتهی به این خیابان بسته شده  که با تردد افراد حاضر در محل شاهد اتفاقی ناگوار باشیم. برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی این محدوده  خالی از سکنه شده است .

گفتنی است؛ ساکنان این منطقه خانه های خود را ترک کرده و انتشعابات گاز، برق این منطقه نیز قطع شده است.

ساعت ۱۰/۴۵ : مهدوی فرماندار تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، اظهار داشت: خوشبختانه این حادثه، به افراد حاضر در محل آسیبی نرسانده است و فقط باعث مسدود شدن عبور و مرور در محل شده است.

وی خاطرنشان کرد: انباشت آب در قسمت های بالایی کوه باعث ایجاد رانش و سپس ریزش شده است. عوامل امدادی در منطقه حضور دارند.

فرماندار تبریز خاطر نشان کرد: به علت ادامه ریزش فعلا برداشت خاک از منطقه دخطر انجام نمی‌شود. به علت احتمال اختلال در شبکه برق و گازرسانی عوامل مربوطه  به محل اعزام شده اند.

به گفته ساکنان محله، ارتفاع کوه از ساختمان‌های مجاور زیاد است و این ریزش از ساعت ۲ بامداد آغاز شده است. عوامل امدادی در منطقه حضور دارند ولی به علت ادامه ریزش، نمی توانند به محل حادثه نزدیک شده و عملیات بازگشایی و برداشت را انجام دهند.

ساعت ۱۱/۳۰ : محمد اشرف‌نیا عضو شورای شهر تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، با اشاره به ریزش کوه در منطقه باغمیشه تبریز اظهار داشت: منطقه باغمیشه و رشدیه بر روی گسل قرار گرفته است ولی اینکه ساختمانی در روی گسل ایجاد نشود صحیح نیست.

وی گفت: وضعیت منطقه، استحکام و فونداسیون بندی باید به طور مشخص  عنوان بندی شود. خود کوه عینالی تبریز خالی از سنگ است و این توده‌های خاکی که به شکل سنگ در محل حادثه مشاهده می‌شود، سنگ خالص نبوده بلکه به علت شرایط زمین‌شناسی به شکل تخته سنگ دیده می‌شوند. اگر این توده‌های خالی با آب مخلوط شوند از هم پاشیده و به صورت کلوخ در خواهند آمد.

عضو شورای شهر تبریز خاطرنشان کرد: این حادثه ناشی از عوامل مختلفی می‌تواند باشد، حرکت و جابجایی گسل تبریز می‌تواند دلیل کلی این حادثه باشد. دوم اینکه ورود آب و مخلوط با خاک باعث نشست زمین و ایجاد رانش شده است.

اشرف‌نیا تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی که متولی طرح تفصیلی شهرها می‌باشد در همان زمانی که قرار بود در این منطقه منازل مسکونی ساخته شود، ابتدا باید نوع سازه و طرح‌هایی را مشخص می کرد که با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه، در دراز مدت باعث آسیب رسیدن به مناطق مسکونی نشود.

وی ادامه داد: ساکنان این منطقه، فعلا باید از سکونت در این مکان خودداری کنند و مدیریت بحران استان، محلی را برای اسکان موقت این همشهریان در نظر بگیرد. همچنین تدابیر مناسب برای استحکام این منطقه اندیشیده شود.

اشرف‌نیا عنوان کرد: در این حادثه مسئولیت اصلی با مدیریت بحران و دستگاه‌های ذی ربط است، شهرداری نیز در این حادثه دخیل است ولی متولی اصلی سازمان مسکن و شهرسازی است. بعد از بررسی دلایل وقوع این حادثه تمامی دستگاه‌ها باید همت کنند و از بروز حادثه ای مشابه جلوگیری شود. طرح های مطالعاتی در دستور کار قرار گیرد.

۱۱/۴۰ :شهرداری دیواره های بتنی آماده را در محل حادثه حاضر کرده تا در صورت ادامه ریزش به عنوان مانع در برابر رانش کوه عمل کنند ولی ساکنان منطقه با این اقدام مخالفت می کنند که در صورت ریزش با شدت بیشتر این دیواره‌ها توان مقاومت نخواهند داشت و باعث آسیب رسیدن به ساختمان‌های اطراف خواهد شد.

۱۲ظهر: شهردار تبریز با حضور در محل وقوع رانش کوه در شهرک باغمیشه گفت: آوار برداری این حادثه به محض پایدار شدن شرایط آغاز می شود.

 ایرج شهین باهر در حاشیه بازدید از آخرین وضعیت رانش کوه در منطقه شهرک باغمیشه اظهار داشت: این حادثه صبح امروز رخ داده و همکاران ما از اولین دقایق وقوع حادثه در محل حاضر شده اند.

او در خصوص علت وقوع این حوادث گفت: هرچند این حادثه یک اتفاق طبیعی و از حوادث غیرمترقبه است اما متاسفانه در گذشته توجه ویژه ای به موضوع پایدار سازی جداره های موجود در شهرک باغمیشه نشده است.

شهردار تبریز با اشاره به اینکه از حد غربی تا حد شرقی این شهرک جداره ها پایدار سازی نشده تصریح کرد: این حادثه فرصت مناسبی را برای پیگیری اداری و قضایی قصور شرکت هایی که این شهرک را تفکیک کرده اند، بوجود آورد. ما قطعا این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

۱۴بعد از ظهر: محمد باقر هنربر در گفت‌وگو با آناج در خصوص آخرین وضعیت ریزش کوه در باغمیشه اظهار داشت:با حضور متخصصان وکارشناسان حوادث، ساعت ۱۱ جلسه ای برگزارشد، در نهایت کارشناسان امر به این نتیجه رسیدند که رانش کوه نبوده بلکه ریزش ناشی از نشست زمین بوده است.

وی گفت: عامل اصلی ریزش ناپایداری و سستی خاک بوده است. به همین خاطر تعداد ۱۰۰ خانواده را از منطقه خطر دور کردیم و شهرداری دیواره‌های بتنی در مقابل ساختمان‌ها قرار داد  تا اگر شدت ریزش بیشتر شود این دیواره‌ها موج ریزش را کنترل کنند.

مدیریت بحران استان در خصوص عملیات خاکبرداری خاطرنشان کرد: عملیات خاکبرداری با حضور متخصصان وکارشناسان این حوزه وماشین آلات شهرداری واداره راه وشهرسازی استان  که در محل مستقر شدند شروع شده است تا طرح ایمنی وپایداری در این محل انجام شود.

هنربر در خصوص احتمال عدم پایداری دیوار بتنی یادآور شد: تدبیری صورت گرفته است که سنگ‌های بالای کوه تخلیه شده تا هنگام ریزش از شدت خسارت ها کاسته شود. برای اسکان خانواده های آسیب دیده نیز هماهنگی هایی با آموزش وپروش و شهرداری صورت گرفته تا درخود باغمیشه مدارس وسالن هایی ورزشی جهت اسکان در اختیار این خانواده قرار داده شود.

انتهای پیام/


Source link

آخرین نسخه برای درمان نسخه‌های بدخط پزشکان/ بایدها و نبایدهای نسخه‌ی الکترونیکی

با انسجام اطلاعاتی در حوزه نظام سلامت صورت می‌گیرد؛

آخرین نسخه برای درمان نسخه‌های بدخط پزشکان/ بایدها و نبایدهای نسخه‌ی الکترونیکی

استقرار کامل مرحله نسخه‌نویسی الکترونیکی پس از مرحله نسخه‌پیچی است. به همین دلیل قرار است اتصال داروخانه‌ها به سامانه زودتر صورت گیرد.

به گزارش آناج، نایب رئیس وقت انجمن داروسازان ایران اعلام کرده بود: «سالانه حدود ۴۵ هزار نفر از ایرانی‌ها قربانی دستخط بد پزشکان شده، داروی اشتباهی به آن‌ها داده می‌شود و از این تعداد ۳ هزار نفر به دلیل خطاها و عوارض دارویی جان خود را از دست می‌دهند».

آماری در خور تأمل که حالا به نظر می‌رسد با جایگزین شدن نسخه‌نویسی الکترونیک به جای نسخه‌های سنتی دستخوش تغییر شود. البته آن طور که کارشناسان می‌گویند کاهش خطاها و تداخل دارویی تنها بخشی از فواید نسخه‌نویسی الکترونیکی است.

زمان گسترش طرح به تمام کشور

 کورش فرزین، معاون بیمه سلامت ایران از آغاز اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی در کشور از سال گذشته خبر می‌دهد و امیدوار است اگر کار با همین سرعت پیش برود بتوان سال آینده اجرای این طرح را به همه شهرستان‌ها گسترش داد.

فرزین در خصوص زیرساخت‌های اجرای این طرح می‌گوید: در اینجا دو بحث مطرح است که یکی مربوط به مطب‌ها و دیگری مربوط به کلینیک‌ها و داروخانه‌هاست. بیشتر پزشکان در حال حاضر در مطب‌های خود نرم‌افزار یا سیستمی برای نسخه‌نویسی الکترونیکی ندارند. بنابراین در مطب‌ها وضعیت کمی متفاوت است اما در مجموع با توجه به سامانه راه‌اندازی شده وزارت بهداشت و پنلی که سازمان بیمه سلامت و همچنین سازمان نظام پزشکی برای این منظور تهیه کرده، زیرساخت‌ها برای اجرای طرح فراهم است. یعنی سازمان بیمه سلامت، سرویس‌های خود را آماده کرده و وزارت بهداشت هم استانداردهای تبادل اطلاعات و پرونده الکترونیک سلامت را طراحی کرده است، امکان اتصال تمام مراکز بر اساس استانداردی که وزارت بهداشت تعریف کرده است وجود دارد. موضوع دیگر بستگی به مراکز دارد و ما می‌خواهیم کار بر اساس یک نظم جلو برود بنابراین هرچه پزشکان و مراکز درمانی زودتر و بیشتر وارد این فضا شوند طبعاً اجرای طرح با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.

وی اگرچه معتقد است پزشکان بابت تهیه سخت‌افزار و به ویژه نرم‌افزار مربوط به نسخه‌نویسی الکترونیک متحمل هزینه‌هایی می‌شوند اما از رقم این هزینه‌ها اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

فرزین استقبال پزشکان از طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی را بسیار خوب توصیف می‌کند به طوری که می‌گوید پزشکی را در آذربایجان شرقی می‌شناسد که ماهی ۹۰۰ نسخه الکترونیکی تجویز می‌کند.

 چالش‌های اجرای طرح

جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت نیز از مناسب بودن روند اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی خبر می‌دهد و می‌گوید: به زودی همه ایرانیان دارای پرونده الکترونیک سلامت خواهند شد و به دنبال آن شاهد اتصال این پرونده به مراکز دولتی و سپس به مراکز عمومی و خصوصی و داروخانه‌ها خواهیم بود. قاعدتاً در این مرحله نسخه‌پیچی الکترونیکی استقرار پیدا می‌کند و پس از آن نسخه‌نویسی الکترونیک و حاکمیت هوشمند گادلاین‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. این‌ها مرحله به مرحله است که امیدواریم بتوانیم در ماه‌های آینده به تدریج نسخه‌پیچی الکترونیک را با توجه به اتصال داروخانه‌ها برقرار کنیم و پس از آن وارد مرحله نسخه‌نویسی الکترونیکی در مطب‌ها و حتی کلینیک‌های خصوصی شویم.

سخنگوی سابق سازمان غذا و دارو اضافه می‌کند: اتصال داروخانه‌ها به سامانه به معنی ورود به فاز نسخه‌پیچی الکترونیک است که به نظر می‌رسد بخش عمده آن تا پایان آبان ماه شکل می‌گیرد ولی این موضوع به معنای نسخه‌نویسی کامل الکترونیکی نیست. این نسخه‌پیچی است. چون ممکن است مراکز خصوصی، مطب‌ها و مراکز درمانی خصوصی به سامانه متصل نشده باشند.

استقرار کامل مرحله نسخه‌نویسی الکترونیکی پس از مرحله نسخه‌پیچی است. به همین دلیل قرار است اتصال داروخانه‌ها به سامانه زودتر صورت گیرد چون بخشی از نسخه‌نویسی توسط بخش خصوصی و بخشی هم دولتی است و در مراکز تابع وزارت بهداشت تجویز می‌شود.

 هر مرحله‌ای از اجرای این طرح چالش‌های خاص خود را دارد. در مرحله اولیه یک سری چالش‌های فنی و سخت‌افزاری وجود داشت مثل نقاط کور اینترنت، گسترش شبکه فیبر نوری به دورترین مناطق روستایی که با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا حد زیادی این چالش‌ها برطرف شده است.

چالش بعدی هم مربوط به مرحله پرونده الکترونیک بود. در این مرحله چالش وجود سامانه‌های متعدد در حوزه‌های مختلف نظام سلامت، سازمان‌های مختلف بیمه‌گر و همچنین سازمان‌هایی که برای استحقاق‌سنجی و استعلام هویت هستند وجود داشت که بخش عمده آن با تغییر کدهای مشترک بین سامانه‌ها و تجمیع این سامانه‌ها برطرف شده است و در بقیه موارد هم که شامل اتصال سامانه‌های برخی از سازمان‌های بیمه‌گر دیگر است با طی مراحل فنی در حال انجام است.

این موضوع نیازمند این است که کدهای اخلاقی را بر اساس فرهنگ و زیربناهای فرهنگی و حقوقی کشور خودمان تعریف کنیم که در این زمینه نیز گام‌هایی برداشته شده است. با تغییراتی که ایجاد می‌شود مقاومت‌هایی از سوی گروه‌های هدف رخ می‌دهد که این چالش با فرهنگ‌سازی و تعامل خوب اجتماعی به تدریج در حال رفع شدن است.

سخنگوی وزارت بهداشت هزینه‌هایی را که به بخش خصوصی و یا حتی بخش دولتی برای اتصال به سامانه وارد می‌شود از دیگر چالش‌های اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی می‌داند و می‌گوید: اگرچه این هزینه به نظر اندک می‌آید اما می‌تواند بر بخشی از ارائه‌کنندگان خدمات فشار وارد کند که مشوق‌های مالی، وام‌های قرض‌الحسنه و مسائلی اینچنینی را در نظر گرفته‌ایم تا این چالش هم رفع شود.

 اصل نسخه الکترونیک بر پایه امضای الکترونیک است اما این موضوع در حوزه صنوف است. به هر حال نظام پزشکی به عنوان متولی این صنف به این موضوع ورود کرده و در حال حاضر بخش اعظم پزشکان دارای امضای الکترونیک هستند و به نظر نمی‌آید در این زمینه مشکل خاصی به لحاظ فنی پیش بیاید. ضمن اینکه نظام پزشکی هم در این خصوص چیزی به ما اعلام نکرده است.

 با اجرای این برنامه به یک مجموعه واحد و منسجم اطلاعاتی در حوزه نظام سلامت دست می‌‌آید که برنامه‌ریزان در داخل و یا خارج نظام سلامت می‌توانند بر اساس آن‌ها تصمیماتی درست‌تر برای تأمین دارو، تجهیزات پزشکی، تخصیص بهینه منابع، نظارت بر شبکه توزیع دارو و تجهیزات پزشکی اتخاذ کنند. موضوع قاچاق معکوس یا نشت دارو و تجهیزات پزشکی از زنجیره و بازار رسمی را کاهش می‌یابد.

انتهای پیام/


Source link

منازل مسکونی در حومه ریزش کوه باید تخلیه شوند

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز در گفت‌‌و‌گو با آناج؛

منازل مسکونی در حومه ریزش کوه باید تخلیه شوند

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر گفت: ساکنان این منطقه، فعلا باید از سکونت در این مکان خودداری کنند و مدیریت بحران استان، محلی را برای اسکان موقت این همشهریان در نظر بگیرد.

محمد اشرف‌نیا عضو شورای شهر تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی آناج به محل حادثه، با اشاره به ریزش کوه در منطقه باغمیشه تبریز اظهار داشت: منطقه باغمیشه و رشدیه بر روی گسل قرار گرفته است ولی اینکه ساختمانی در روی گسل ایجاد نشود صحیح نیست.

وی گفت: وضعیت منطقه، استحکام و فونداسیون بندی باید به طور مشخص  عنوان بندی شود. کوه عینالی تبریز خالی از سنگ است و این توده‌های خاکی که به شکل سنگ در محل حادثه مشاهده می‌شود، سنگ خالص نبوده بلکه به علت شرایط زمین‌شناسی به شکل تخته سنگ دیده می‌شوند. اگر این توده‌های خالی با آب مخلوط شوند از هم پاشیده و به صورت کلوخ در خواهند آمد.

عضو شورای شهر تبریز خاطرنشان کرد: این حادثه ناشی از عوامل مختلفی می‌تواند باشد، حرکت و جابجایی گسل تبریز می‌تواند دلیل کلی این حادثه باشد. دوم اینکه ورود آب و مخلوط با خاک باعث نشست زمین و ایجاد رانش شده است.

اشرف‌نیا تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی که متولی طرح تفصیلی شهرها می‌باشد در همان زمانی که قرار بود در منطقه منازل مسکونی ساخته شود، ابتدا باید نوع سازه و طرح‌هایی را مشخص می کرد که با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه، در دراز مدت باعث آسیب رسیدن به مناطق مسکونی نشود.

وی ادامه داد: ساکنان این منطقه، فعلا باید از سکونت در این مکان خودداری کنند و مدیریت بحران استان، محلی را برای اسکان موقت این همشهریان در نظر بگیرد. همچنین تدابیر مناسب برای استحکام این منطقه اندیشیده شود.

اشرف‌نیا عنوان کرد: در این حادثه مسئولیت اصلی با مدیریت بحران و دستگاه‌های ذی ربط است، شهرداری نیز در این حادثه دخیل است ولی متولی اصلی سازمان مسکن و شهرسازی است. بعد از بررسی دلایل وقوع این حادثه تمامی دستگاه‌ها باید همت کنند و از بروز حادثه ای مشابه جلوگیری شود. طرح های مطالعاتی در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام/


Source link

واکنش میراث فرهنگی به ثبت ملی درخت "عباس کیارستمی"شهرام شریفی – مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دماوند – نیز در گفتگو با تاکید بر این‌که باید براساس مستندات و مدارک حرف بزنیم، اظهار می‌کند: یک اشتباه یا یک سوتفاهم رخ داده است، درختی که در گیلان از آن صحبت می‌شود نیز قابل ثبت است، چون در فیلم‌های کیارستمی وجود داشته است، هر چند گفته می‌شود آن درخت از بین رفته و باید فضای گذشته را با جابه‌جایی درخت‌های دیگر احیا کنند.


Source link

لزوم برخورد با عوامل حذف واژه “شهید” از تابلوی معابر/ ادامه کار “مزار شهدا” تا زمان بازگشت به حال سابق

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان‌شرقی؛

لزوم برخورد با عوامل حذف واژه “شهید” از تابلوی معابر/ ادامه کار “مزار شهدا” تا زمان بازگشت به حال سابق

عباسقلیزاده گفت: شهرداری تبریز و شهرداری مناطق از این موضوع اطلاع نداشتند و مساله سازماندهی شده نبود و توسط برخی کارکنان شهرداری این اتفاق رخ داده بود لذا با خاطیان مساله برخورد خواهد شد.

به گزارش آناج، سردار اصغر عباسقلیزاده پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: اگر بتوانیم فرهنگ دفاع مقدس را در جامعه نشر دهیم قطعا تمام مشکلات ما حل می‌شود. در حالیکه دنیای شرق و غرب حامی صدام بود اما ایران با توکل به خدا، ایمان رزمندگان و هدایت‌های امام راحل توانست در جنگ تحمیلی پیروز شود.

وی ادامه داد: همانطور که امام (ره) فرمودند در جنگ تحمیلی کفر در برابر ایمان قرار گرفته بود و اگرچه کشورمان درگیر تحریم، تجزیه طلبی و جنگ بود توانست مقابل کل دنیا بایستد در حالیکه اگر یکی از این اتفاقات برای یکی از کشورها رخ می‌داد قطعا شکست می‌خوردند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس در خصوص برنامه‌های هفته دفاع مقدس عنوان کرد: رئیس ستاد برگزاری هفته دفاع مقدس استاندار و دبیر آن اداره کل حفظ آثار است که در جلسات هماهنگی برنامه‌های مورد نظر به جمع بندی رسیده و به تمام ادارات و ارگان‌ها ابلاغ شده است.

وی افزود: از جمله مهمترین برنامه‌های هفته دفاع مقدس رژه نیروهای مسلح، افتتاح نمایشگاه هفته دفاع مقدس در پارک شمیم پایداری و برگزاری شب‌ خاطره است.

سردار عباسقلیزاده با بیان اینکه شعار محوری هفته دفاع مقدس امسال شعار “ما پیروزیم” است، گفت: سی‌ویک شهریور یعنی نخستین روز هفته دفاع مقدس با برگزاری رژه نیروهای مسلح و افتتاح نمایشگاه دفاع مقدس در پارک شمیم پایداری همراه خواهد بود.

وی ابراز داشت: روز دوم این هفته با شب خاطره، روز سوم با تجلیل از کارآفرینان و تلاشگران سپاه برای محرومیت‌زدایی، روز چهارم با شب خاطره نیروهای مسلح با محوریت ارتش، روز پنجم با غبارروبی مزار شهدا و دیدار با خانواده شهدا و تجلیل از ایثارگران و روز ششم با شب خاطره نیروی انتظامی همراه خواهد بود.

این مقام مسئول تشریح کرد: همچنین یکی از فرماندهان دفاع مقدس سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته خواهد بود. روز شنبه نیز شب خاطره جهادسازندگی و روز یکشنبه شب خاطره مختص پیشکسوتان دفاع مقدس برگزار خواهد شد.

وی افزود: در ایام هفته دفاع مقدس ایستگاه صلواتی و چادر بیمارستان شهید محلاتی برای ویزیت رایگان در تمام ساعات دایر خواهد بود و همچنین طبق هماهنگی‌ها پیش از ظهر نیز دانش آموزان با حضور در پارک موزه شمیم پایداری می‌توانند از نمایشگاه بهره‌مند شوند.

سردار عباسقلیزاده در پاسخ به سوالی در خصوص تاخیر در تکمیل پارک موزه دفاع مقدس یادآور شد: انتقاد قابل قبول است اما برابر قولی که شهرداری داده اگر بتوانیم به وعده‌ها عمل کنیم ظرف دو سال آینده موزه را آماده بازدید خواهیم کرد.

وی با اشاره به اقدامات اخیر درباره حذف واژه شهید از معابر عنوان کرد: شهرداری تبریز و شهرداری مناطق از این موضوع اطلاع نداشتند و مساله سازماندهی شده نبود و توسط برخی کارکنان شهرداری این اتفاق رخ داده بود. شهرداری تبریز نیز از این موضوع ناراحت است و با خاطیان مساله برخورد می‌شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس با اشاره به یکسان‌سازی مزار شهدا یادآور شد: مزار شهدا دغدغه همه است و بعد از سخنان مقام معظم رهبری بنیاد شهید رویکرد را تغییر داده و تا زمانیکه وضعیت به حالت سابق برگردد کار را ادامه خواهیم داد.

وی در پایان در خصوص عقب‌نشینی دشمنان از سخنان خصمانه گفت: دشمن نتوانسته به اهداف خود دست پیدا کند و به همین دلیل عقب‌نشینی کرده اگر آمریکا می‌توانست حمله کند امروز این کار را می‌کرد اما توانایی چنین کاری را نداشت. وقتی رهبر انقلاب می‌گویند جنگ اتفاق رخ نمی‌دهد یعنی این اتفاق رخ نمی‌دهد زیرا ایشان همه مسائل را تحلیل می‌کنند.

انتهای پیام/


Source link

بلعیده شدن شرافت و رذالت در قسمت پایانی هیولادر خلاصه‌ی قسمت پایانی هیولا آمده است: «هوشنگ تصمیم می‌گیرد تا برای نجات گروگان‌ها مدبر را تحویل بدهد. اما در آخرین لحظه، ته مانده‌ی شرافتش همه چیز را عوض می‌کند.»


Source link

نمایش «سعادت لرزان، مردمان تیره‌روز» در تبریز روی صحنه می‌رود

نمایش «سعادت لرزان، مردمان تیره‌روز» در تبریز روی صحنه می‌رود

اجرای نمایش «سعادت لرزان، مردمان تیره‌روز» از امروز (سه‌شنبه) در تبریز آغاز می‌شود.

به گزارش اناج، نمایش «سعادت لرزان، مردمان تیره‌روز» آخرین نمایش تابستانی تئاتر تبریز است که از امروز در مجتمع فرهنگی و هنری ۲۹ بهمن تبریز روی صحنه می‌رود.

این نمایش مضمونی سیاسی و اجتماعی دارد که در سال ۹۳ نیز اجرا شده و گروه کتل تبریز آن را بازتولید کرده است. کارگردانی نمایش «سعادت لرزان، مردمان تیره‌روز» بر عهده یعقوب صدیق جمالی بوده و علیرضا نادری نویسنده این نمایش است.

حامد منافی، سعیده حامد، جمال ساقی‌نژاد، بیتا آزادی، کوثر صالحی، یوسف اکبرزاده و نیلوفر علی‌پور نیز به عنوان بازیگر در این نمایش ایفای نقش کرده‌اند. هادی زرگری‌پور نیز به عنوان تهیه‌کننده در بازتولید نمایش «سعادت لرزان، مردمان تیره‌روز» حضور دارد.

زنگ افتتاح این نمایش توسط مادران اعضای گروه کتل به صدا درآمده و شامگاه روز گذشته نیز اجرای ویژه اصحاب رسانه و اهالی هنر روی صحنه رفت. این نمایش هر روز از ساعت ۱۹:۳۰ اجرا می‌شود.

انتهای پیام/


Source link

ریزش کوه، حاصل خاکبرداری‌های مفرط بود/ شکاف راس فرانشیب منطقه در حال گسترش است

ریزش کوه، حاصل خاکبرداری‌های مفرط بود/ شکاف راس فرانشیب منطقه در حال گسترش است

سیروس اسماعیلی اظهار داشت: زمانی که شهرک سازی ها کلید خورد، حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ متر از دامنه کوه خاکبرداری شد و به سمت گسل شمالی پیش روی اتفاق افتاد، این موارد باعث شد تا شیب دامنه تند شود.

سیروس اسماعیلی، زمین شناس تبریزی در گفت و گو با آناج با اشاره به دلیل ریزش کوه در منطقه باغمیشه تبریز گفت: این ریزش حاصل زمین لغزش قدیمی به طول ۳ کیلومتر در حد فاصل میدان ونک تا پارک بانوان باغمیشه در موازات خیابان ولیپور است.

وی افزود: این زمین لغزش روی زمین لغزش های قدیمی رخ داده است، زمین لغزش هایی که حاصل زمین لرزه های مخرب گذشته بوده است که در گسل شمالی تبریز اتفاق افتاده. زمین لغزش های امروز هیچ ارتباط مستقیمی با فعالیت گسل شمالی تبریز ندارد.

این زمین شناس اظهار داشت: منطقه ای که امروز در آن شاهد زمین لغزش هستیم یکی از محل هایی است که به خوبی گسل تبریز در آن رخنمون پیدا کرده است و می شود لایه های گسل تبریز را به خوبی مشاهده کرد. در این منطقه می توان دید که چگونه لایه های قدیمی به روی لایه های جوان راندهشده اند.

اسماعیلی خاطر نشان کرد: منطقه باغمیشه قبل از اینکه ساخت و سازها در آن شروع شود، دارای دامنه پایدار با شیب ملایم بود. یعنی گذشت زمان و اتفاقات طبیعی باعث شده بود دامنه این کوهها استحکام پیدا کرده و پایدار باشند.

وی افزود: حدود ۲۰ الی ۲۵ سال قبل زمانی که شهرک سازی ها اتفاق افتاد، حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ متر از دامنه کوه خاکبرداری شد و به سمت گسل شمالی پیش روی اتفاق افتاد، این موارد باعث شد تا شیب دامنه تند شود و برخی جاها حتی به شیب ۷۰ درجه و شاید بیشتر هم رساندند.

وی افزود: بعد از سال ۷۷ و خاکبرداری های صورت گرفته، چند عامل دست به دست هم داد تا شاهد شرایط امروز باشیم. ثقل و گرانش زمین از یک طرف، شیب تندی که در اثر خاکبرداری های مفرط صورت گرفت از طرف دیگر و جنس خاک رسوبی منطقه هم که قابلیت تورم دارد در کنار این ها باعث شده تا از ۵ سال قبل در ده متری راس فرانشیب شکافی ایجاد شود که این شکاف روز به روز در حال گسترش است.

اسماعیلی گفت: بارندگی های اخیر به خصوص بارندگی های گسترده ابتدای امسال باعث شد این شکاف که در حدود یک متر پهنا و صد متر ارتفاع داشت، افزایش پیدا کند به طوری که این شکاف در بعضی جا ها به حدود ۱۰ متر رسیده است. این شکاف از سمت غرب به سمت شرق یعنی میدان ونک در حال گسترش است.

وی بیان داشت: بارندگی وقتی صورت می گیرد، آبهای سطحی به داخل شکاف زه کشی می شوند. وقتی آبها به داخل شکاف وارد شدند، خاکهای رس زیرین متورم شده و روان می شوند و باعث فشار و حرکت خواهند شد.

این کارشناس با اشاره به هشدار هایی که از چند سال قبل برای این منطقه داده می شد گفت: از حدود شانزده سال قبل اخباری در رابطه با شنیده شدن صداهای ترک و برخورد سنگ ها از سمت اهالی در باغمیشه دائما مخابره می شد.

وی اظهار داشت: فرو نشست زمین در این منطقه عامل و هشدار دیگریست که در سالهای گذشته اتفاق افتاده. از حدود سال ۸۱ فرو نشست محرز مناطق شمالی باغمیشه شروع شده است و این را می توان از ترک های ایجاد شده در ساختمانها و همچنین شکستگی دیوار چینهای سنگی حاشیه کوه به خوبی مشاهده کرد و تشخیص داد.

اسماعیلی گفت: بارندگی ها و فرو نشست ها باعث شده در برخی قسمت از این مناطق شاهد شیب منفی باشیم، یعنی شیب از ۹۰ درجه هم بیشتر شده و از صبح امروز زمین لغزش در منطقه ای به پهنای ۱۰۰ متر و طول حدودا ۲۰۰ متر شروع شده است.

وی در پایان گفت: این زمین لغزش ها احتمال دارد لایه های بالادستی را هم تحریک کرده و شاهد ادامه ریزش ها باشیم، هرچند به قطع نمی توان در مورد ادامه ریزش ها نظر داد ولی آنچه که مسلم است لایه های بالادستی سست شده اند.

 

 

 

 

 


Source link