شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸

خانه» بایگانی 24 خرداد, 1398
دسته ، تاریخ شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱

نامه عربستان به شورای امنیت: ایران در حمله به فرودگاه «أبها» دست داشته استوی افزود: برای مقابله با عناد کشورهای متجاوز و ادامه شیوه‌های تجاوزکارانه نظامی، اقتصادی آنها، از هیچ کوششی برای بازدارندگی دشمن و رفع ظلم علیه ملت‌مان دریغ نخواهیم کرد و این، موضوعی است که حقوق بین الملل و قوانین بشردوستانه ما را مکلف به انجام آن کرده است.


Source link

مفتونِ فرهنگِ ایرانی؛ از سه‌تار تا مُرَقَّعگفت‌وگو با «یوشیفوسا سِکی»، ایران‌شناس ژاپنی


Source link

تأیید «آقا» برای دنیا و آخرت من بس استگفت‌وگو با نویسنده کتاب «دلتنگ نباش»


Source link

ادعای آمریکا درباره حمله ایران به دو نفتکش در دریای عمان و پاسخ تند ظریف به آمریکاایران قاطعانه ادعای بی اساس آمریکا در ارتباط با حوادث ۲۳ خرداد تانکرهای نفتکش را رد کرده و آن را با شدیدترین لحن ممکن محکوم می‌کند. فراخواندن ایران به دیپلماسی و بازگشت به میز مذاکره توسط آمریکایی که خود به صورت غیرقانونی از برجام خارج شده، یک طنز است. جنگ و تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران و حضور گسترده نظامی آن کشور در منطقه همواره منشأ اصلی ناامنی و بی ثباتی در منطقه خلیج فارس و جدی‌ترین تهدید علیه صلح و امنیت آن بوده و می باشد.


Source link

آمریکا به تهدیدی برای منطقه و جهان تبدیل شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

رئیس جمهور، در نشست شورای سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای در بیشکک پایتخت قرقیزستان، افزود: امروز هم ما از شرق و غرب باید در برابر افراط گرایی
متحد شویم زیرا افراط گرایی صلح و ثبات و توسعه جهان را تهدید می کندو ما
از آن جهات در برابر داعش در عراق و سوریه جنگیدیم.  

 آمریکا به تهدیدی برای منطقه و جهان تبدیل شده است
آقای روحانی همچنین موقعیت جغرافیایی راهبردی، ذخایر غنی انرژی و معدنی، امنیت پایدار و نیروی انسانی تحصیل کرده ایران را فرصتی ویژه برای سرمایه گذاران و تجار کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای دانست.

رئیس جمهور با تاکید بر این که بهره گیری از این فرصت ها می تواند در کشورهای عضو جهش اقتصادی ایجاد کند، تصریح کرد که تهران آماده ارائه همه تسهیلات برای فعالیت‌های اقتصادی شهروندان، شرکت‌ها و دولت‌های عضو این سازمان است.

متن کامل سخنان دکتر روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 جناب آقای سورونبار جئین بکوف، رییس جمهوری قرقیزستان

رؤسای جمهور و نخست‌وزیران محترم

جناب آقای ولادیمیر ناروف، دبیرکل محترم سازمان همکاری شانگهای

رؤسای محترم هیأت‌های بلندپایه

حضار گرامی،

در ابتدا مایلم مراتب تشکر و قدردانی خود را از آقای سورنبای جئین بکوف، رییس محترم جمهوری قرقیزستان به خاطر میزبانی این اجلاس اعلام نمایم. همچنین خوشحالم که باردیگر فرصت یافتم تا در جمع سران سازمان همکاری شانگهای حضور داشته باشم.

نوزدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای در حالی برگزار می‌شود که جامعه جهانی با چالش‌ها و معضلات بی‌سابقه‌ای روبرو است. تروریسم در انواع مختلف آن، افراط‌گرایی، یکجانبه‌گرایی، مداخله کشورهای فرامنطقه‌ای در امور سایر مناطق و دخالت در امور داخلی سایر کشورها ، جامعه بین‌المللی را در وضعیتی خطیر قرار داده است؛ وضعیتی که می‌تواند ثبات، امنیت و منافع همه کشورهای جهان را تهدید کند.

عالی جنابان،

مناطق پیرامونی ما با بحران‌های متعددی روبرو است که با از بین بردن زیرساخت‌های اولیه کشورها و بازتولید ناامنی، این مناطق را در شرایط حساسی قرار داده است. از سوی دیگر دولت آمریکا طی دو سال گذشته با  استفاده ابزاری از ظرفیت اقتصادی، مالی و نظامی خود و با اتخاذ رویکرد تهاجمی، کلیه ساختارها و قواعد بین‌المللی را بر هم زده و به تهدیدی جدی برای ثبات منطقه و جهان تبدیل شده است.

همکاران گرامی،

همه ملتها و همه دولتها صرف نظر از باورها و فرهنگهای خود در پی رفاه، توسعه،‌آزادی و حقوق خویش هستند؛ و با حفظ ارزش های دینی و اخلاقی و ملی خویش می‌خواهند در تعامل با یکدیگر در برابر دشمنان مشترک بشریت ایستادگی کنند. امروزه همه ما از شرق تا غرب در برابر خطر افراط‌گرایی باید متحد باشیم. چرا که افراط‌گرایی توسعه، صلح و امنیت جهان را تهدید می‌کند. مهم نیست مسلمان، ‌مسیحی، یهودی،‌ بودایی یا به هر دین و ‌آئین دیگری باشیم؛ مهم این است که در برابر افراط‌گرایی از هر رنگ و نژاد و مذهب متحد باشیم. ما از آن جهت با داعش در عراق و سوریه جنگیدیم  چون تفکر آنا را تفسیری افراطی و ضدانسانی از دین علیه انسانیت می‌دانستیم و در دفاع از شهروندان غیر مسلمانِ این کشورها نیزتردید نکردیم. ما از آن جهت با صهیونیسم مخالفیم که آن‌را یک ایدئولوژی انحرافی در دین یهود می‌دانیم که با ارزشهای انسانی در ستیز است.

ما در عراق و سوریه برای صلح جنگیده ایم. در افغانستان برای نبرد با افراط گرایی در تعامل با سازمان ملل متحد نقش سازنده ای ایفا کرده ایم و در یمن برای برقراری صلح از هیچ تلاشی دریغ نکرده‌ایم. ما همواره درهای گفتگوها و همکاری‌های منطقه‌ای و دوجانبه را با همه همسایگان خود بازگذاشته‌‌ایم و حتی برای حل مسأله فلسطین هم رویکرد دموکراتیک با مراجعه به آرای عمومی را ارائه کرده‌ایم. ما نمی‌خواهیم هیچ ملتی را به دریا بریزیم و غرق کنیم.

ایران جایگاه ویژه فرهنگی و تاریخی در سراسر قاره آسیا دارد. پیوندهای تمدنی ایران، آسیای میانه و شبه قاره گسست‌ناپذیر است؛ شاعران و نویسندگان ایرانی در دلهای مردمان شما خانه کرده‌اند و زبان فارسی در سرتاسر جغرافیای فرهنگی این منطقه سازمان شانگهای گسترده است.

سران محترم سازمان همکاری شانگهای،

جمهوری اسلامی ایران معتقد است که امروزه جامعه بین‌المللی بیش از پیش با معضل یکجانبه‌گرایی به چالش کشیده شده و همچنین مشکلات و پیچیده‌گی‌های جهان امروز به ویژه تروریسم، افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر، چندجانبه‌گرایی  را به یک ضرورت تبدیل کرده است.

برجام دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه است که اثبات کرد چنانچه اراده سیاسی لازم وجود داشته باشد می‌توان، برای حل هر مشکلی به جای تحریم و جنگ از طریق گفتگو و مصالحه بهتر به نتیجه رسید. جمهوری اسلامی ایران به تصریح ۱۵ گزارش‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کلیه تعهدات خویش عمل نموده است، اما متأسفانه آمریکا به طور یکجانبه از برجام خارج شده و دیگر طرف‌ها و کشورها را نیز مورد تهدید قرار می‌دهد تا قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، که خواستار روابط عادی تجاری با ایران است، را نقض کنند.

جمهوری اسلامی ایران در چارچوب ظرفیت‌های برجام از اعضای باقی‌مانده در توافق می‌خواهد، هر چه سریع‌تر به تعهدات خود در بهره‌مندی جمهوری اسلامی ایران از منافع اقتصادی برجام عمل کنند.

جمهوری اسلامی ایران، کشوری است با موقعیت جغرافیایی استثنایی و راهبردی که از نظرذخایر انرژی و معدنی بسیار غنی است و در تلاقی کریدورهای تجاری شرق به غرب و شمال به جنوب واقع شده‌است. این ویژگی‌ها در کنار امنیت پایدار و نیروی انسانی تحصیل‌کرده، فرصت‌های بی‌شماری را در اختیار سرمایه‌گذاران و تجّار کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای قرار می‌دهد و استفاده از آن‌ها، می‌تواند زمینه‌ی جهش اقتصادی در کشورهای عضو را فراهم آورد. دولت جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همه‌تسهیلات را برای فعالیت‌های اقتصادی شهروندان، شرکت‌ها و دولت‌های عضو این سازمان در ایران فراهم آورد.

در خاتمه مایلم با اغتنام از فرصت، یکبار دیگر از میهمان‌نوازی میزبان محترم تشکر نموده، برای دولت و مردم قرقیزستان آرزوی سعادت و بهروزی نمایم.

متشکرم

نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری های شانگهای، پیش از ظهر امروز با حضور سران ۱۱ کشور در  بیشکک پایتخت قرقیزستان آغاز به کار کرد

 

در این اجلاس ، روسای جمهور روسیه، چین ، قزاقستان ، تاجیکستان ، ازبکستان و نخست وزیران هند و پاکستان نیز حضور دارند .

 

 آقای روحانی پیش از آغاز رسمی اجلاس امسال شانگهای ، با  “شی جین پینگ”  رئیس جمهور چین دیدار کرد .

آقای روحانی ، با اشاره به اینکه روابط با چین همواره برای ایران راهبردی بوده و خواهد بود ، گفت : ایستادگی  ایران و چین در برابر یکجانبه گرایی آمریکا به نفع آسیا و جهان است .

 

رئیس جمهور چین هم با بیان اینکه ، پکن روابطش را با تهران ، در مسیر راهبردی پیش خواهد برد ، تاکید کرد : به توسعه روابط با ایران ادامه خواهیم داد . شی جی پینگ همچنین تاکید کرد : خروج آمریکا از برجام، اصلی ترین عامل افزایش تنش‌های منطقه ای است .

 

آقای روحانی دیشب برای شرکت در این نشست وارد بیشکک شد. 

 

رئیس جمهور علاوه بر سخنرانی در اجلاس شانگهای با روسای جمهور ،روسیه ،افغانستان و نخست وزیر هند  دیدار و گفتگو می کند .

 

سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ تاسیس  شد. این سازمان نهاد بین دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه سیاسی، اقتصادی و امنیتی بنیان گذاشته شد. چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و هند اعضای اصلی و ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند.

 رئیس جمهور امروز برای شرکت و سخنرانی در نشست سران “کنفرانس تعامل و اقدامات اعتماد ساز در آسیا ” (سیکا) عازم تاجیکستان می شود . 


Source link

نوزدهمین گردهم آیی سران سازمان همکاری شانگهای

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

­

 قرار است رئیس جمهور کشورمان در این اجلاس سخنرانی کند . 

رئیس جمهور ، دیشب برای شرکت در این نشست وارد بیشکک شد.

 نوزدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای با حضور رئیس جمهور

 

در نشست سران کشورهای سازمان همکاری های شانگهای علاوه بر ایران، روسای جمهور روسیه، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان حضور دارند .

روسای جمهور ایران و چین بر گسترش همکاری دو کشور تاکید کردند


آقایان روحانی و “شی جین پینگ” پیش از آغاز اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای ، در بیشکک دیدار و درباره موضوعات منطقه ای و بین المللی گفتگو کردند.

 آقای روحانی همچنین با روسای جمهور چین، روسیه، افغانستان و نخست وزیر هند  دیدار و گفتگو می کند.  

بیش از ۵۲۸ خبرنگار از کشورهای مختلف برای پوشش این نشست حضور یافته اند.

سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ با عضویت شش عضو چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه گذاری شد . این سازمان نهاد بین دولتی است که برای همکاریهای چندجانبه سیاسی، اقتصادی و امنیتی بنیان گذاشته شد.

 چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و هند اعضای اصلی و ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند.

سازمان همکاریهای شانگهای سازمانی برای مقابله با ناتو است و علت اصلی شکل گیری آن مقابله با مداخله احتمالی آمریکا در کشورهای بزرگی چون چین و روسیه یا ایجاد درگیری نظامی در منطقه است.

کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری های شانگهای نه تنها بزرگ ترین توان اقتصادی، نظامی، هسته ای و فضایی جهان را دارا هستند، بلکه بیشترین تولیدکننده و مصرف کننده انرژی در جهان نیز به شمار می آیند.

 

کشورهایی که با بیش از ۲۵٫۱ میلیون کیلومتر مربع یا یک چهارم سطح خشکیهای زمین ‏، حدود یک چهارم جمعیت کره زمین را به خود اختصاص داده اند و بزرگترین تولید کنندگان و مصرف کنندگان انرژی هستند.

اعضای این سازمان هم اکنون یک سوم از رشد تولید ناخالص داخلی جهان و ۸۰ درصد از منطقه قلمرو اوراسیا را شامل می شوند و این نهاد بزرگترین سازمان منطقه ای از لحاظ میزان همکاری های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و نظامی است.

فعالیتهای سازمان همکاری های شانگهای:

مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در کنار جدایی طلبی‎‎‏، مهمترین شعار و همکاریهای امنیتی در کشورهای آسیای مرکزی محور اصلی فعالیتهای اعضای این سازمان است .

اعضای این سازمان در سالهای فعالیتشان پیمانهای امنیتی و نظامی بسیاری را با یکدیگر امضا کردند که به موجب آن در مقابله با تنشهای نظامی هر یک از اعضا با هم همکاری می کنند.

همکاری های اقتصادی :
امضای توافق نامه ای بین اعضای این سازمان برای توسعه همکاریهای اقتصادی با هدف ایجاد منطقه آزاد تجاری ، اجرای طرح های مشترک در حوزه انرژی، اکتشاف و استخراج حوزه های هیدروکربنی جدید و استفاده مشترک از منابع آبی و تشکیل شورای مشترک بانکی بین کشورهای عضو سازمان از مهمترین اقدامات اعضای سازمان شانگهای درحوزه همکاری های اقتصادی بوده است.

 

همکاریهای فرهنگی:

همکاریهای فرهنگی بخشی از چارچوب فعالیت سازمان همکاری های شانگهای است.

 

وزیران فرهنگ کشورهای عضو سازمان برای نخستین بار در ۱۲ آوریل ۲۰۰۲ سند همکاری مشترک فرهنگی را در نشست پکن امضا کردند.

برای سرعت بخشیدن به همکاریهای مشترک فرهنگی، اعضای سازمان در سال ۲۰۰۵ جشنواره و نمایشگاه مشترکی در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار کردند.

رئیس جمهور سپس برای شرکت و سخنرانی در نشست سران “کنفرانس تعامل و اقدامات اعتماد ساز در آسیا ” (سیکا) عازم تاجیکستان می شود .


Source link

چارچوب طرح حیات شبانه مشخص نیست


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سردار ” ایوب سلیمانی” در گفت و گو با پایگاه خبری پلیس درباره طرح “حیات شبانه”، اظهار داشت: این طرح، نیاز به تبیین بیشتری دارد و  یک جایی بایستی به آن پرداخته شود.

وی به اجرای این طرح در تهران اشاره و بیان کرد: قبل از ماه مبارک رمضان، یک مسئله ای مطرح شد که مردم مؤمن روزه دار در طول روز کمتر فرصت بیرون آمدن از خانه را دارند و شب ها به هیئت های قرآنی می روند بر همین اساس زمینه های خدمات مضاعفی در سطح شهر را برای آنها مهیا کنیم.

وی به آماده باش مجموعه پلیس تهران بزرگ در این ایام اشاره و بیان کرد: نیروهای پلیس در تمام طول شب تا هنگام سحر، در همه معابر و خیابان ها حضور و وظیفه تأمین نظم، امنیت و آرامش مردم را برعهده داشتند؛ همچنین به برخی از صنوف اجازه فعالیت داده بودیم تا اگر شهروندان نیاز به خرید داشتند، بتوانند مایحتاج خود را تهیه کنند البته این هدف توجیه پذیر بود به گونه ای که شلوغی خیابان های تهران در شب های ماه رمضان تا سحر، تفاوت چندانی با معابر در طول روز نداشت.

این مقام عالی انتظامی به حضور گسترده مردم در مساجد و حسینیه ها به ویژه در مناسبت های خاص ماه رمضان اشاره و بیان کرد: این حضور امسال، ۱۰۰ درصد بیشتر از سال گذشته بود با توجه به چنین حضوری باید به مردم خدمت ارائه شود.  

جانشین فرمانده ناجا به اظهارات برخی از اعضای شورای شهر تهران مبنی بر اینکه چرا طرح حیات شبانه پس از ماه رمضان ادامه پیدا نکرد، اشاره و تصریح کرد: ماه رمضان، ماه ویژهای است و شب زنده داری و مناجات شبانه مورد تاکید دین ما است؛ برهمین اساس به غیر از این ماه، چرا باید طرح مزبور را انجام دهیم؟

سردار سلیمانی تصریح کرد: برای اینکه پاسخگوی نظم و امنیت باشیم نمی توانیم مجموعه نیروهای ناجا را در طول سال، هر روز در آماده باش نگه داریم و از سوی دیگر نمی توانیم به مردم بگوییم در نیمه های شب در خیابان ها حضور داشته باشند اما نظم و امنیت آنها به ما ربطی ندارد؛ به خصوص در نیمه های شب  که اراذل و اوباش، سارقان و مجرمان تلاش می کنند با استفاده از چنین موقعیت زمانی که کمترین نظارت در آن وجود دارد و حتی دوربین های شهری نیز کمتر فعال است، اقدامات مجرمانه خود را انجام دهند.

این مقام عالی انتظامی کشور خاطرنشان کرد: ابتدا بایستی روشن شود که طرح حیات شبانه به چه علتی در طول سال ادامه پیدا کند؛ در صورتی که قصد تقلید از کشورهای اروپایی را داریم باید بدانیم در چنین کشورهایی سر ساعتی مشخصی صنوف فعالیت خود را در شب تعطیل می کنند؛ برهمین اساس بایستی مشخص شود از کجا می خواهیم اقتباس بگیریم و با چه ضرورتی این کار را انجام دهیم و علت اینکه برخی از مغازه ها و صنوف تا صبح باز باشد، چیست؟

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه عقلا و متولیان امور شهر بایستی برای این موضوع استدلال منطقی و اصولی داشته باشند، گفت: یک بخش از طرح مزبور، پیوست امنیتی است که نیروی انتظامی متولی آن می باشد؛ تاکنون رسما کسی از ما در این رابطه چیزی درخواست نکرده است .

این مقام ارشد انتظامی با عنوان این مطلب که طرح حیات شبانه، در کجا، چه وسعت، حجم و یا میزان نیرو، اجرا شود و همچنین الزامات آن را چه کسی برای ما تهیه می کند و پلیس قرار است محافظ چه کسانی باشد؟ گفت: علاوه بر اینکه طرح مزبور نامفهوم است، نقش و جایگاه آن را نمی دانیم و اینکه قرار است در چه گستره ای اجرا شود تا برای آن جایگاهی تعریف کنیم.

جانشین فرمانده ناجا به اشکالات طرح حیات شبانه اشاره کرد و گفت: طرح مزبور باید قبل از اینکه بیان، تبیین و تدوین شود در جلسات کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد و پس از مشخص شدن جوانب آن، رسانه ای شود.

وی با اشاره به اظهارنظرهای مطرح شده درباره این طرح، گفت:  برخی عنوان می کنند که مشکلات مربوط به آن را مرتفع کرده اند و عده ای دیگر آن را نفی می کنند؛ در حالیکه اگر شما هوشمندانه هدف گذاری کرده بودید که در ۵۰ نقطه از سطح شهر این طرح اجرا شود چرا به یکباره تعداد آن را به ۵ نقطه تقلیل دادید؛ علت این تغییر برچه اساس و استدلالی صورت گرفته؟،در صورتی که اگر استدلال شما بر سر عدد ۵۰ محکم بود،بایستی پای آن می ایستادید.

وی با بیان اینکه در موضوعات اجتماعی، سازمان ها، مسئولیت های مختلف دارند و نیروی انتظامی نیز بخشی از این مسئولیت ها را برعهده دارد، اعلام کرد: نیروی انتظامی قرار نیست به جای کسی کار کند یا  مانع انجام وظایف قانونی دیگران شود؛ ما فقط می توانیم درباره نقش و جایگاه خود حرف بزنیم.

سردار سلیمانی از متولیان امور شهر تهران خواست تا به صورت شفاف طرح را ارائه دهند البته طرحی که مراحل خود را طی کرده و تاییدیه های لازم آن اخذ شده باشد؛ همچنین الزامات امنیتی آن نیز مشخص و تصمیم های لازم در این زمینه از سوی متولیان آن گرفته شود.

این مقام عالی انتظامی کشور ادامه داد: نیروی انتظامی وظیفه دارد تا زمینه آرامش، امنیت، شادی،نشاط و کسب و کار مردم را مهیا کند اما باید بداند در چه محیط و فضایی و برای چه موضوع و در چه بازه زمانی و با چه حجمی از کاربری و … این کار انجام شود  که این نیازمند برنامه ریزی برای مجموعه ای است که داعیه دار نظم و امنیت مردم و جامعه است.

وی خاطرنشان کرد: انتظار داریم تا زمانی که مراحل این طرح طی نشده است ، بی مورد فضای جامعه ملتهب نشود به گونه ای که کسی آن را تایید یا تکذیب کند.

جانشین فرمانده ناجا گفت: نیروی انتظامی وظیفه خود را به جد و جهد تا آن جایی که تعیین شود و مراجع قانونی به ما اعلام کنند با قدرت و قاطعیت و بدون هیچ اغماضی انجام خواهد داد.


Source link

اهداف مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه در تهران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سیداحمدرضا علائی‌طباطبایی – دبیر مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه در گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر، گفت: طبق منشور سازمان ملل متحد، امور و اهداف سازمان ملل از طرف ۶ رکن اصلی و چندین زیرمجموعه انجام می پذیرد که یکی از این ارکان، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد “اکوسوک” است.

 

اهداف برگزاری مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه با حضور 62 کشور در تهران 

طباطبایی افزود: اسکاپ برای دگرگون ساختن منطقه آسیا و در پی توسعه پایدار، اهداف چند گانه توسعه را در دستور کار کمیته های خود قرار داده است.
وی افزود: یکی از این اهداف، تقویت ابزارهای اجرا و احیای مشارکت جهانی برای تحقق توسعه پایدار علم، فناوری و نوآوری است که برعهده کمیته نوآوری و فناوری آن گذاشته شده است.
وی گفت: بهانه اصلی برگزاری مجمع، معرفی توانمندی ایران در حوزه های مختلف علم و فناوری بود.
 علائی طباطبایی افزود: نمایندگان ۶۲ کشور از نزدیک با ظرفیت های ایران آشنا شدند.
وی گفت: قبلاً متخصص های کشورهای مختلف در مواجهه با پیشرفت علمی ایران ناباورانه بود اما حضور آنها در کشور و بازدید های میدانی، پیشرفت های علمی ایران را برای آنها باورمند کرد.
طباطبایی با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان و چندین پارک فناوری کشور در نوع خودشان سرآمد هستند، افزود: ما دنبال اشتراک تجارب با کشورهای مختلف هستیم.
وی افزود: تجاری سازی فناوری و استفاده از تجارب کشورهای مختلف در تجاری سازی فناوری از دستاوردهای ما در این مجمع بود.

دبیر مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه با اشاره به موضوعاتی که در مجمع مطرح شد، گفت: ۶ نشست تخصصی با موضوعات مختلف از جمله راهکار دولت‌ها در ارتقای استارت آپ ها، زنان، نوآوری و فناوری، پارک ها و مراکز رشد و فناوری، «سرمایه گذاری و تجاری سازی، همکاری‌های جنوب-جنوب از دستور کارهای مجمع در تهران بود.

 

اهداف برگزاری مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه با حضور 62 کشور در تهران 

اکبر قنبرپور _ معاون توسعه فناوری پردیس هم در گفتگوی تلفنی با برنامه ۱۸:۳۰، گفت: همجواری و همزمانی مجمع با نمایشگاه فناوری ۲۰۱۹ برکات زیادی داشت و باب گفتگوهای بین دولتی و شرکتی را فراهم کرد.
وی افزود: بخش مجزایی برای سرمایه گذارها در مجمع و نمایشگاه در نظر گرفته بودیم و بیش از ۳۰۰ جلسه در این حوزه برگزار شد و قسمت بزرگی از این جلسات به نتیجه منجر شد.
وی افزود: خیلی از کشورهای عضو مجمع قدم های ابتدایی را بر می دارند که ما ۱۵ سال پیش این مراحل را گذرانده ایم و به همین دلیل این کشورها دنبال انتقال فناوری از ایران بودند.

قنبرپور افزود: مجمع می تواند این فرصت تجاری سازی فناوری را در اختیار ایران قرار دهد.

 

اهداف برگزاری مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه با حضور 62 کشور در تهران 

سیدفرهنگ فصیحی _ مدرس دانشگاه هم در گفتگوی تلفنی گفت: کشورهای عضو این مجمع نوآوری بیشتر کشورهای در حال توسعه هستند و با مشکلاتی هم مواجه هستند اما ارتباط و گفتگو با این کشورها می تواند بسیاری از مشکلات ما و آنها را حل کند.
وی افزود: کنار هم قرار گرفتن ها و به اشتراک گذاشتن تجارب می تواند ظرفیت جدیدی ایجاد کند.

فصیحی گفت: در مقوله فنی، تکنولوژی و حتی مدیریتی برگزاری مجمع در تهران موفق بود.

 


Source link

تهران میزبان ۶۲ کشور در مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سیداحمدرضا علائی‌طباطبایی – دبیر مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه در گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر، گفت: طبق منشور سازمان ملل متحد، امور و اهداف سازمان ملل از طرف ۶ رکن اصلی و چندین زیرمجموعه انجام می پذیرد که یکی از این ارکان، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد “اکوسوک” است.

 

اهداف برگزاری مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه با حضور 62 کشور در تهران 

طباطبایی افزود: اسکاپ برای دگرگون ساختن منطقه آسیا و در پی توسعه پایدار، اهداف چند گانه توسعه را در دستور کار کمیته های خود قرار داده است.
وی افزود: یکی از این اهداف، تقویت ابزارهای اجرا و احیای مشارکت جهانی برای تحقق توسعه پایدار علم، فناوری و نوآوری است که برعهده کمیته نوآوری و فناوری آن گذاشته شده است.
وی گفت: بهانه اصلی برگزاری مجمع، معرفی توانمندی ایران در حوزه های مختلف علم و فناوری بود.
 علائی طباطبایی افزود: نمایندگان ۶۲ کشور از نزدیک با ظرفیت های ایران آشنا شدند.
وی گفت: قبلاً متخصص های کشورهای مختلف در مواجهه با پیشرفت علمی ایران ناباورانه بود اما حضور آنها در کشور و بازدید های میدانی، پیشرفت های علمی ایران را برای آنها باورمند کرد.
طباطبایی با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان و چندین پارک فناوری کشور در نوع خودشان سرآمد هستند، افزود: ما دنبال اشتراک تجارب با کشورهای مختلف هستیم.
وی افزود: تجاری سازی فناوری و استفاده از تجارب کشورهای مختلف در تجاری سازی فناوری از دستاوردهای ما در این مجمع بود.

دبیر مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه با اشاره به موضوعاتی که در مجمع مطرح شد، گفت: ۶ نشست تخصصی با موضوعات مختلف از جمله راهکار دولت‌ها در ارتقای استارت آپ ها، زنان، نوآوری و فناوری، پارک ها و مراکز رشد و فناوری، «سرمایه گذاری و تجاری سازی، همکاری‌های جنوب-جنوب از دستور کارهای مجمع در تهران بود.

 

اهداف برگزاری مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه با حضور 62 کشور در تهران 

اکبر قنبرپور _ معاون توسعه فناوری پردیس هم در گفتگوی تلفنی با برنامه ۱۸:۳۰، گفت: همجواری و همزمانی مجمع با نمایشگاه فناوری ۲۰۱۹ برکات زیادی داشت و باب گفتگوهای بین دولتی و شرکتی را فراهم کرد.
وی افزود: بخش مجزایی برای سرمایه گذارها در مجمع و نمایشگاه در نظر گرفته بودیم و بیش از ۳۰۰ جلسه در این حوزه برگزار شد و قسمت بزرگی از این جلسات به نتیجه منجر شد.
وی افزود: خیلی از کشورهای عضو مجمع قدم های ابتدایی را بر می دارند که ما ۱۵ سال پیش این مراحل را گذرانده ایم و به همین دلیل این کشورها دنبال انتقال فناوری از ایران بودند.

قنبرپور افزود: مجمع می تواند این فرصت تجاری سازی فناوری را در اختیار ایران قرار دهد.

 

اهداف برگزاری مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه با حضور 62 کشور در تهران 

سیدفرهنگ فصیحی _ مدرس دانشگاه هم در گفتگوی تلفنی گفت: کشورهای عضو این مجمع نوآوری بیشتر کشورهای در حال توسعه هستند و با مشکلاتی هم مواجه هستند اما ارتباط و گفتگو با این کشورها می تواند بسیاری از مشکلات ما و آنها را حل کند.
وی افزود: کنار هم قرار گرفتن ها و به اشتراک گذاشتن تجارب می تواند ظرفیت جدیدی ایجاد کند.

فصیحی گفت: در مقوله فنی، تکنولوژی و حتی مدیریتی برگزاری مجمع در تهران موفق بود.

 


Source link

نوزدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای با حضور رئیس جمهور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

­رئیس جمهور ، دیشب برای شرکت در این نشست وارد بیشکک شد.

 نوزدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای با حضور رئیس جمهور

 

در نشست سران کشورهای سازمان همکاری های شانگهای علاوه بر ایران، روسای جمهور روسیه، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان حضور دارند .

 آقای روحانی علاوه بر سخنرانی در اجلاس شانگهای با روسای جمهور چین، روسیه، افغانستان و نخست وزیر هند  دیدار و گفتگو می کند.  

بیش از ۵۲۸ خبرنگار از کشورهای مختلف برای پوشش این نشست حضور یافته اند.

سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ با عضویت شش عضو چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه گذاری شد . این سازمان نهاد بین دولتی است که برای همکاریهای چندجانبه سیاسی، اقتصادی و امنیتی بنیان گذاشته شد.

 چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و هند اعضای اصلی و ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند.

سازمان همکاریهای شانگهای سازمانی برای مقابله با ناتو است و علت اصلی شکل گیری آن مقابله با مداخله احتمالی آمریکا در کشورهای بزرگی چون چین و روسیه یا ایجاد درگیری نظامی در منطقه است.

کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری های شانگهای نه تنها بزرگ ترین توان اقتصادی، نظامی، هسته ای و فضایی جهان را دارا هستند، بلکه بیشترین تولیدکننده و مصرف کننده انرژی در جهان نیز به شمار می آیند.

 

کشورهایی که با بیش از ۲۵٫۱ میلیون کیلومتر مربع یا یک چهارم سطح خشکیهای زمین ‏، حدود یک چهارم جمعیت کره زمین را به خود اختصاص داده اند و بزرگترین تولید کنندگان و مصرف کنندگان انرژی هستند.

اعضای این سازمان هم اکنون یک سوم از رشد تولید ناخالص داخلی جهان و ۸۰ درصد از منطقه قلمرو اوراسیا را شامل می شوند و این نهاد بزرگترین سازمان منطقه ای از لحاظ میزان همکاری های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و نظامی است.

فعالیتهای سازمان همکاری های شانگهای:

مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در کنار جدایی طلبی‎‎‏، مهمترین شعار و همکاریهای امنیتی در کشورهای آسیای مرکزی محور اصلی فعالیتهای اعضای این سازمان است .

اعضای این سازمان در سالهای فعالیتشان پیمانهای امنیتی و نظامی بسیاری را با یکدیگر امضا کردند که به موجب آن در مقابله با تنشهای نظامی هر یک از اعضا با هم همکاری می کنند.

همکاری های اقتصادی :
امضای توافق نامه ای بین اعضای این سازمان برای توسعه همکاریهای اقتصادی با هدف ایجاد منطقه آزاد تجاری ، اجرای طرح های مشترک در حوزه انرژی، اکتشاف و استخراج حوزه های هیدروکربنی جدید و استفاده مشترک از منابع آبی و تشکیل شورای مشترک بانکی بین کشورهای عضو سازمان از مهمترین اقدامات اعضای سازمان شانگهای درحوزه همکاری های اقتصادی بوده است.

 

همکاریهای فرهنگی:

همکاریهای فرهنگی بخشی از چارچوب فعالیت سازمان همکاری های شانگهای است.

 

وزیران فرهنگ کشورهای عضو سازمان برای نخستین بار در ۱۲ آوریل ۲۰۰۲ سند همکاری مشترک فرهنگی را در نشست پکن امضا کردند.

برای سرعت بخشیدن به همکاریهای مشترک فرهنگی، اعضای سازمان در سال ۲۰۰۵ جشنواره و نمایشگاه مشترکی در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار کردند.

رئیس جمهور سپس برای شرکت و سخنرانی در نشست سران “کنفرانس تعامل و اقدامات اعتماد ساز در آسیا ” (سیکا) عازم تاجیکستان می شود .


Source link