شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸

خانه» بایگانی 20 خرداد, 1398
دسته ، تاریخ شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷

نتیجه نهایی گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 رحیم زارع در برنامه تیتر امشب با اشاره به قرائت گزارش کمیسیون متبوعش در صحن امروز مجلس درباره عملکرد دولت در بهبود وضعیت ایران در شاخص‌های کسب و کار گفت: وضعیت ایران در آخرین گزارش‌های بین المللی نشان می‌دهد دولت در سال اول اجرای قانون برنامه ششم موفق به اجرای حکم ماده ۲۲ این قانون درباره بهبود محیط کسب و کار نشده است.

او افزود: همچنین پایش مؤلفه‌های محیطی کسب و کار، از اجرا نشدن صحیح و کامل قوانین مربوط به بهبود مستمر محیط کسب و کار حکایت دارد.

تیتر امشب

 

زارع ادامه داد: بر اساس این گزارش بند الف ماده ۲۲ قانون برنامه ششم دولت را مکلف کرده با اصلاح قوانین، مقررات و رویه‌ها، محیط کسب و کار را به گونه‌ای امن، سالم، سهل و شفاف سازد تا در پایان سال چهارم اجرای قانون برنامه، رتبه ایران در دو شاخص رقابت پذیری بین المللی و شاخص‌های بین المللی حقوق مالکیت در میان کشور‌های منطقه سند چشم انداز به رتبه سوم ارتقا یابد و هر سال ۲۰ درصد از این هدف محقق شود.

در شاخص انجام کسب و کار نیز ایران هر سال ۱۰ رتبه ارتقا یافته و به کمتر از ۷۰ در پایان اجرای قانون برنامه برسد.

او افزود: در این گزارش همچنین آمده که روند و وضعیت اصلاحات در مقررات و سیاست‌های اقتصادی در دو سال اول قانون برنامه ششم نشان می‌دهد دولت به این تکلیف قانونی خود در این دو سال عمل نکرده است و با وجودی که بهبود محیط کسب و کار، هم وعده رئیس جمهور و هم تکلیف قانونی دولت بوده این وعده و تکلیف عملی نشده است.

کاظم سلیمی کارشناس اقتصادی دیگر میهمان برنامه با انتقاد از فلسفه وجودی این نوع از گزارش ها که مجلس با توجه به کارکرد خود( که چیز دیگری است) تهیه می کند گفت: این روالی که مجلس در پیش گرفته است در نجات تولید و مملکت جواب نمی دهد.

تیتر امشب 

او گفت: هرچه شاخص رشد اقتصادی کشور بالاتر باشد همه امورات کشور شامل امنیت، سلامت، بهداشت، رفاه و اشتغالف به تبع آن بالاتر خواهد رفت و هرچه این رقم پایین تر باشد برعکس این موارد اتفاق خواهد افتاد. 

 

او با طرح این سوال که از این گزارش هایی که ارائه می شود چرا مدل اجرایی بیرون نمی آید و کشور به مسیر پسرفت سوق یافته است، تصریح کرد: واقعا کسانی که باید به این گزارش ها عمل کنند، چه کسانی هستند؟

این کارشناس اقتصادی افزود: اگر در کشور اصلاحی بخواهد صورت بگیرد، دست اندرکاران باید به برنامه ریزی هایی که می شود، وفادار باشند و دقیقا به آن عمل کنند. 

 

محمدعلی دهقان دهنوی، معاون وزیر اقتصاد دیگر میهمان برنامه گفت: موضوع بهبود فضای کسب کار مسئله ای است که مربوط به سه قوا و بخش خصوصی است و اینها در کنار یکدیگر می توانند در این باره نقش آفرینی کنند.

 نتیجه نهایی گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی

 

او گفت: در وزارت اقتصاد و دارایی سامانه ای طراحی شده است که تمام مجوزها و به تبع آن تمام استعلام ها در آن ثبت شود و متقاضیان برای اخذ استعلام می توانند به این سامانه مراجعه کنند.

  معاون وزیر اقتصاد گفت: برخی از دستگاه ها با این سامانه همکاری نمی کنند و اشکال این سامانه این است که در طراحی آن الزامات و ضمانت اجرایی قوی پیش بینی نشده است تا دستگاه ها موظف شوند استعلام هایشان را در این سامانه قرار دهند، فرآیندها را استاندارد کنند و از این طریق با مردم ارتباط داشته باشند.
 


Source link

پرده برداری از رسوایی "حشمت علوی"بسیاری از کاربران ایرانی با نام “حشمت علوی” کاملا آشنا هستند. او در توئیتر از مخالفان تند و فحاش نظام به حساب می‌آمد، او مدافع سرسخت حمله نظامی به ایران بود. علوی به تخریب چهره‌های نظام می‌پرداخت و البته لشکری نیز که بسیاری از آن‌ها هویت مشخصی ندارند از او حمایت می‌کردند. یکی از کار‌های او انتشار اخبار جعلی برای جوسازی بود.


Source link

رمزگشایی از سفر شینزو آبه به تهرانآیا شینزو آبه حامل پیامی شبیه مدل پیمان صلح سان‌فرانسیسکو و متقاعد کردن ایران برای پذیرش این توافق است؟


Source link

استانی شدن انتخابات مجلس، فرصتی که از دست می‌رودهرچه دایره‌ی انتخاب کنندگان اعضای مجلس بیشتر باشد، جایگاه و حقانیت نمایندگی بیشتر و دارای رنگ و لعاب ملی تری خواهد بود. از همین روی لزوم برگزاری انتخابات پارلمانی از راه حوزه بندی استانی ضرورتی ست انکار ناپذیر که با انتظارات قانونگذار اساسی در اصل ۶۲ تحت عنوان نمایندگی “ملت” همنوایی بیشتری دارد.


Source link

ناکارآمدی نظام مالیاتی عامل تورم و افزایش قیمت ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

علی دینی ترکمانی کارشناس اقتصادی در گفتگوی ۱۸:۳۰ با بیان اینکه عدالت اجتماعی سیاست های متناسب خود را می طلبد، تصریح کرد:
باید نظام مالیاتی کشور اصلاح و تقویت شود و از این طریق مکانیسم های درآمدهای
ثانویه برابرتر و در پس آن بازتوزیع درآمد و ثروت هم اصلاح شود.

 

او
با اشاره به کارکرذهای نظام مالیاتی خاطرنشان کرد: یکی از کارکردها اینست
که مالیات از دهک های بالا اخذ و به دهک های پایین داده شود تا شکاف ها و
نابرابری ها رفع شوند.

 

 گفتگوی 18:30

 

این
کارشناس اقتصادی افزود: اگر نظام مالیاتی از پس
این کارکرد خود برنیاید سیاست های قیمتی ضد خودشان عمل می کنند و اگر قیمت
ها به طور فزاینده ای رهاسازی شوند بار تورمی بالایی خواهد داشت و به طور
زنجیره ای کلیه قیمت ها را افزایش می دهد.

 

 او ادامه داد: اقتصاد ایران مانند خودرویی است که نقص فنی پیدا
کرده و مادامی که اقتصاد ترمیم نشود بازی با قیمت ها در تولید و بهره وری به
جایی نخواهد رسید.

 

اسدالله قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس دیگر میهمان حاضر در برنامه با اعلام اینکه بر اساس برآوردها در سال ۹۸ مجموع یارانه آشکار و پنهان ۸۹۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود، تصریح کرد: یکی از معضلات بزرگ کشور که تعادل اقتصادی را بر هم زده یارانه‌های پنهان است که باید تلاش شود یارانه‌ها به حداقل برسند.

او در تشریح پیاده سازی عدالت اجتماعی در تخصیص یارانه ها، خاطر نشان کرد: ما نباید تنها به سیاست های قیمتی اکتفا کنیم؛ در برخی خانواده ها لوازم خانگی پرمصرفی به کاربرده می شود که خارج از استاندارد مصرف جهانی است و این خانواده ها ناخواسته باعث افزایش مصرف انرژی می شوند؛ طرف دیگر معادله نیز درآمد مردم است که متاسفانه در کشور ما هزینه ها و درآمدها متعادل نیست.

گفتگوی 18:30

 

این عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: در برخی موارد باید به اقشاری از مردم یارانه داده و کمکشان کنیم، مردم نمی‌توانند درآمدشان را با هزینه‌های زندگی‌ تنظیم کنند. متاسفانه امروز کسی که تمکن بالایی دارد از یارانه بیشتری بهره می برد و عدالت اجتماعی در این باره برقرار نیست.

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی در خصوص راهکار حل این معضل تصریح کرد: ما در بحث انرژی نباید سیاسی برخورد کنیم که البته در در دولت های قبل این اتفاق افتاده که به ضرر اقتصاد کشور تمام شده است.

مصطفی رجبی مشهدی معاون برنامه ریزی توانیر میهمان تلفنی برنامه، با اعلام اینکه بیشترین اختصاص یارانه پنهان شامل مشترکان پرمصرف است تصریح کرد: این دسته مشترکان حدود ۱۰ برابر بیش از استانداردها مصرف می کنند که باید شناسایی شوند. 

او با ارائه تجربه موفق کشورهای توسعه یافته در زمینه حامل های انرژی گفت: این کشورها یارانه بسیار کمی به انرژی می پردازند اما ایران در بخش پرداخت یارانه انرژی، در دنیا رتبه اول را دارد که لازم است همه در صرفه جویی انرزی حداکثر تلاش خود را بکنند.

 گفتگوی 18:30

 

معاون برنامه ریزی توانیر تاکید کرد: یارانه انرژی مشترکان پرمصرف طبق دستور العمل وزارت نیرو باید کم و مشترکان کم مصرف تشویق و در مواردی بستانکار شوند.


Source link

سریال سخنان جنجال‌ساز مسئولان از آیت‌الله جنتی تا رضا اردکانیانبیان اینگونه سخنان از سوی چهره‌های همچون آیت الله جنتی، احمد علم‌الهدی و حتی علی اکبر ولایتی دور ذهن و آنقدر عجیب نیست که اینگونه اظهارات از سوی یک مقام دولتی مطرح می‌شود. چرا که دولت حسن روحانی از ابتدا با این نگاه و رویکرد موضع مخالف داشت. شاید فشار اقتصادی و وضعیت تحریم‌ها کار را به جایی رسانده است که این گفتمان به دولت هم سرایت کرده است.


Source link

ظریف: جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بسیار خطرناک است/ وزیر خارجه آلمان: تلاش می کنیم برجام ادامه یابدظریف با بیان اینکه ما امروز فرصت داشتیم درخصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کرده و دیدگاه‌های خودمان را به صراحت مطرح کنیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم تلاش‌های دوستان ما در آلمان و سایر شرکای ما در ۱+۴ برای حفظ برجام به نتیجه برسد و حتماً ما نیز در این تلاش‌ها با آن‌ها همکاری می‌کنیم.


Source link

ظریف: جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بسیار خطرناک استظریف با بیان اینکه ما امروز فرصت داشتیم درخصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کرده و دیدگاه‌های خودمان را به صراحت مطرح کنیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم تلاش‌های دوستان ما در آلمان و سایر شرکای ما در ۱+۴ برای حفظ برجام به نتیجه برسد و حتماً ما نیز در این تلاش‌ها با آن‌ها همکاری می‌کنیم.


Source link

موسوی: درخواستی از روسیه برای خرید اس ۴۰۰ نداشته‌ایم/ امیدی به اینستکس نبسته‌ایمما از مواضع فدراسیون روسیه به عنوان یکی از اعضای باقی مانده در برجام تشکر می‌کنیم. روسیه در کنار کشور چین پایبندی خود به این توافقنامه را در حرف و عمل نشان داده است. البته این کشورها نیز محدودیت‌های خاص خود را دارند ولی در برابر دیگر کشورهای عضو برجام ابتکارات خوبی را در زمینه سیاسی و اقتصادی با ایران در میان گذاشته‌اند و بخشی از این اقدامات شروع شده است که من در اینجا برای بیان آن‌ها معذوریت دارم ولی ابتکارات خوبی به صورت دو جانبه و چند جانبه صورت گرفته است.


Source link

ایران ارزشی برای لفاظی‌ های آمریکا قایل نیست


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

موسوی در خصوص پیشنهاد آمریکا برای مذاکره بدون پیش شرط با
ایران گفت: ایران هیچ گونه اهمیتی برای این گونه لفاظی‌ها و
حرکات زیگزاکی ایالات متحده قائل نیست.

 

سخنگوی
وزارت امور خارجه در خصوص تحرکات دیپلماتیک برای حفظ برجام و هشدار‌های مسکو به
کشور‌های عضو و پیشنهاد ابتکاری تجاری برای منتفع شدن ایران از برجام گفت:
ما از مواضع فدراسیون روسیه به عنوان یکی از اعضای باقیمانده در برجام تشکر
می‌کنیم این‌ها در کنار جمهوری خلق چین پایبندی خودشان را در حرف و عمل در
برجام نشان دادند این کشور‌ها محدودیت‌ها و معذوریت‌های خاص خود را دارند،
ولی در مقابل بقیه کشور‌هایی که در برجام بودند این دو کشور ابتکارات خوبی
گذاشتند.

 

 موسوی در نشست خبری هشدار داد: اگر سه کشور اروپایی عضو برجام در
مهلت باقی مانده کمتر از یک ماه آینده گام عملی، ملموس و بزرگتر، فارغ از
حمایت‌ های سیاسی از برجام برندارد ایران گام دوم را با
قاطعیت بر خواهد داشت.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مهلت باقی مانده
از ضرب الاجل کشورمان برای ایفای تعهدات ۱+۴ گفت: مواضع اصلی را در این
باره آقای ظریف دیروز اعلام کرد، انتظار ما از اروپا به ویژه سه کشور
اروپایی عضو ۱+۴ این بوده و هست که به تعهداتشان به ویژه پس از خروج غیر
قانونی آمریکا از برجام عمل کنند.

 وی تصریح کرد:​ با این حال شاهدیم که این کشور‌ها یا نخواستند و یا نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند که این بسیار تاسف بر انگیز است.

 

سخنگوی
وزارت امور خارجه افزود: اینکه در جهان متمدن کنونی کشوری، قانون داخلی
وضع و آن را به شکل فراسرزمینی علیه دیگر کشور‌ها اعمال کند و خلاف اصول
رویه‌ها، اجازه روابط تجاری با دیگر کشور‌ها ندهد جای تاسف است در قرن ۲۱
هنوز شاهد چنین یکجانبه گرایی هستیم و متاسفانه برخی کشور‌ها نیز آن را
می‌پذیرند.

 

 موسوی با بیان این که تاکنون اقدام عملی ویژه‌ای که
خواسته‌های جمهوری اسلامی را تامین و ما را قانع کند از جانب اتحادیه اروپا
و اعضای اروپایی برجام شاهد نبوده ایم ابراز امیدواری کرد: در مهلت باقی
مانده که کمتر از یک ماه است این اتحادیه گام عملی، ملموس و بزرگ‌تر فارغ
از حمایت‌های سیاسی بردارند، چون می‌دانند در غیر این صورت جمهوری اسلامی
ایران گام دوم را با قاطعیت بر خواهد داشت.

 

سخنگوی وزارت خارجه گفت: اگر اینستکس می‌توانست چاره ساز باشد تا حالا خواسته هایمان را تامین می‌کرد.

 

موسوی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص تعلل اروپا در انجام
اقدامات عملی در راستای تعهداتش و تلاش برای ایجاد باب جدیدی از مذاکرات با
ایران در موضوعات مدنظر خود و واشنگتن افزود: ما نیت خوانی نمی‌کنیم، اما
آنچه که اروپایی‌ها علنی ابراز کرده اند و ما هم علنا و هم در جلسات خصوصی
به آن‌ها پاسخ داده ایم، ایران مبنایی به نام برجام دارد و به
چیزی فراتر از برجام و یا مسائل فرابرجامی فعلا نمی‌پردازد و معتقد است
اجرای تعهدات همه طرف‌های حاضر در برجام باید انجام شود.

 

معتقدیم حاشیه
پردازی و پرداختن به مسائلی که واقعا کمکی به این شرایط نمی‌کند از طرف
اروپایی‌ها باید کنار گذاشته شود و به اصل موضوع و به تعهدات که در برجام و
ذیل ان است بپردازند انتظار ما چیزی جز برجام یک کلمه کمتر یا بیشتر نیست.

 

وی
در خصوص سفر وزیر امورخارجه آلمان و تضمین برای اجرای اینستکس گفت: آنچه
که قرار بود اروپایی‌ها انجام دهند و در این مدت انجام داده اند، اما ما را
راضی نکرده و نخواهد کرد.

 

موسوی افزود: گام اولی که اروپایی‌ها بعد از خروج ایالات متحده برداشتند
دیرهنگام بود و همان موقع هم اعلام کردیم این گام اگرچه کورسوی امیدی
ایجاد می‌کند، اما به شدت دیر است و تعللاتی را که بعد از اعلام این
سازوکار انجام دادند هم ما به حساب نتوانستن اروپایی‌ها در اراده‌ای برای
ایستادگی در مقابل خواسته‌های فرا قانونی و رویه‌های بین المللی گذاشتیم.

 

وی
گفت: ما به اینستکس هم خیلی امید نداریم اگر اینستکس چاره کار بود تا به
حال می‌توانست چاره ساز باشد و خواسته‌های ایران را تامین
کند اکنون فیشر رئیس اینستکس همراه وزیر خارجه المان در ایران هستند که
قرار است با مقامات ایران و نهاد متناظر ایرانی اش گفتگو کند
باید دید این‌ها در این فرصت باقیمانده واقعا چه پیشنهاد ملموس و قابل
قبولی که بشود روی آن فکر کرد ارائه خواهند داد.

 

درباره جاسوس آمریکایی لبنانی نظری ندارم سخنگوی
وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که برخی منابع دیروز اعلام کردند
احتمالا جاسوس آمریکایی لبنانی با زندانیان ایرانی مبادله خواهد شد، گفت:
من درباره مسائل امنیتی اظهارنظری ندارم و در این رابطه باید از مراجع
ذیربط این موضوع پیگیری شود.

 

موسوی در پاسخ به این سوال که نخست وزیر
ژاپن چهارشنبه به ایران سفر خواهد کرد و آبه قرار است با دولتمردان
ملاقات کند تا نشستی را در سازمان ملل ترتیب دهد و میان ایران و آمریکا
میانجیگری کند آیا این ملاقات نتیجه مثبتی خواهد داشت؟ افزود: ما قبلا
اعلام کردیم که سفر آبه به ایران یک سفرمهم، تاریخی و منحصر به فرد است که
بعد از حدود چهل سال توسط یک مقام ارشد ژاپنی در حد رییس دولت انجام می‌شود
و با توجه به اهمیت ژاپن به عنوان یک کشور مهم در شرق آسیا و همینطور
ایران در غرب آسیا طبیعتا این سفر بسیار مهمی است و مورد توجه قرار گرفته
به طبع دو کشور دیدگاه‌ها و مواضع خاص خود را دارند و ما نگرانی‌هایی
درباره مسایل منطقه‌ای و بین المللی داریم.

 

موسوی ادامه داد: طرف ژاپنی
هم نگرانی‌هایی درباره مسایل منطقه‌ای و بین المللی دارد انشاء الله تعمیق و
توسعه خوبی در روابط دو کشور شکل خواهد گرفت و در کنار آن درباره
اصلی‌ترین مسایل منطقه‌ای و بین المللی و همچنین تنش‌هایی که وجود دارد بحث
و تبادل نظر خواهدشد و دو طرف نظر‌های خود را ارایه خواهند داد.

 

وی
گفت: در این باره ایران نیز آمادگی دارد تا نظرات همه دوستان
خود درباره مهمترین مسایل منطقه‌ای و بین المللی را بشنود من از کلمه
میانجیگری در سفر آبه و ملاقات با مقامات ایرانی استفاده نمی‌کنم، اما
آماده شنیدن نظرات دوستانمان در مواضع مختلف هستیم.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: خواسته ما از کشور‌های باقی مانده در
برجام این است که اگر حسن نیت دارند تروریسم اقتصادی که به ناحق در جمهوری
اسلامی ایران اعمال و تحمیل شده را بتوانند رفع کنند.

 

 در نشست خبری موسوی، خبرنگاری پرسید شاهد صحبت‌های تکراری ترامپ هستیم در مورد دست
نیافتن ایران به سلاح هسته‌ای و دیدار نتانیاهو با یکی از مقامات اسبق
سازمان بین المللی انرژی اتمی و تاکید او بر اینکه ایران دروغگو است و گفته
بودند که ایران به دنبال سلاح اتمی است حالا با توجه به اینکه ما کاهش سطح
تعهدات خود را داشتیم و امروز هم جلسه نشست شورای حکام شروع می‌شود نگاه
ایران نسبت به اظهار نظر ترامپ چیست؟

 

موسوی پاسخ داد:​ در حال حاضر دولت ترامپ با خروج غیر قانونی خود از
برجام در موقعیتی نیست که بخواهد برای ایران تعیین شرط کند و
یا همزمان وقتی فشار حداکثری و تحریم‌های به قول خودشان شکننده بر ایران و
مردم ایران سامان می‌دهند دم از مذاکره بزنند آنچه الان برای ایران مهم
است فارغ از حضور آمریکا در هر جا و یا هر کاری که انجام می‌دهد مبنایی به
نام برجام است که ما معتقدیم جدای از آمریکا، اروپایی‌ها وکشور‌های
باقیمانده در برجام باید به تعهدات خود در برجام عمل کنند.

 

وی با اشاره
به اینکه مشکل ما در حال حاضر با برخی کشور‌ها بحث انرژی هسته‌ای نیست گفت:
این مشکل دروغین و غیر ضروری است که توسط برخی از کشور‌ها تزریق شده به
افکار عمومی و جمهوری اسلامی ایران با حسن نیت این فشار و این تبلیغات را
با مذاکرات برجام خنثی کرد که این نشان می‌دهد مشکل اصلی آن‌ها با جمهوری
اسلامی ایران موضوع هسته‌ای نیست و هر گونه شرایطی که مطرح می‌کنند و شروطی
که قبلا مطرح شده بازی انحرافی است.

 

 سخنگوی وزارت امور خارجه افزود:
این‌ها به دنبال فشار و تبلیغات هستند و مذاکراتی که آن‌ها مطرح می‌کنند
مذاکره‌ای نیست که جمهوری اسلامی ایران بتواند بر روی آن حساب کند مبنای ما
مشخص است.

 

موسوی گفت: رفع تروریسم اقتصادی برضد ایران خواسته ما از
کشور‌های باقی مانده در برجام و اروپاست که نه تنها جلوی تروریسم و فشار
اقتصادی علیه ملت ایران را بگیرند موظف هستند روابط تجاری جمهوری اسلامی
ایران با سایر کشور‌های جهان را عادی کنند و خودشان بخشی از مشکل نباشند.

 

 وی
در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اینکه وزیر امور خارجه آلمان گفته است
کشور‌های منطقه باید یکی از طرف‌های مورد توافق با ایران باشند در مورد
مسائل فراتر از هسته‌ای درخصوص موشک‌های بالستیک افزود: من نمی‌دانم او بر
اساس چه مبنایی این سخنان را بیان کرد، اما جمهوری اسلامی ایران آمادگی
دارد که با همه کشور‌های حوزه خلیج فارس در خصوص نگرانی هایشان گفتگو کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پس از پایان مهلت ۶۰ روزه جمهوری اسلامی
به اروپا در خصوص اقدامات برجام گام دوم را باقدرت بیشتری برخواهیم داشت.

 

موسوی افزود: در نامه‌ای که ریاست جمهور به سران کشور‌های باقیمانده
به برجام داد اقدام مرحله دوم ما به صراحت اعلام شد اگر ببینیم که اقدامات
عملی و ملموس و ویژه‌ای از سوی کشور‌های باقیمانده در برجام صورت نمی‌گیرد و
همزمان تروریسم اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه پیدا کند گام دوم
با قدرت بیشتر برداشته خواهد شد.

 

وی در ادامه در خصوص سوال یکی از
خبرنگاران درباره وضعیت پرونده اسدی گفت: کار‌ها در حال جلو رفتن است
اقدامات سیاسی و دیپلماتیک در جریان است و در کنار آن اقدامات حقوقی و
قضایی و وکلای مجربی که در پرونده اسدی در حال کار هستند بسیار تلاش
می‌کنند تا بی گناهی وی را ثابت کنند.

 


سخنگوی وزارت امورخارجه تاکید کرد: مقامات آلمان یا اتحادیه اروپا در
موقعیتی نیستند که برای جمهوری اسلامی ایران تعیین شرط یا ابراز نگرانی
کنند.

 

موسوی، درباره اعلام وزیر امورخارجه آلمان مبنی بر ابلاغ نگرانی
اتحادیه اروپا از برنامه موشکی کشورمان در سفر به تهران تصریح کرد: این ایران است که از وضع نابسامانی بی تصمیمی در اتحادیه اروپا و
عمل نکردن آنان به تعهدات برجامی شان و نیز اقداماتشان در منطقه نگرانی
دارد.

 

وی افزود: نگرانی ما به ویژه از اقدام این کشور‌ها در فروش
تسلیحات کشتارجمعی به متجاوزان در منطقه غرب آسیاست بنابراین آنکه نگرانی
دارد و طلبکار است ما و مردم منطقه هستیم و آنان حق ندارند و در موقعیتی
نیستند که از مسائل فرابرجامی جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کنند.

 

موسوی،
همچنین درباره زمان پیوستن کشورمان به سازمان همکاری شانگ‌های به عنوان
عضو دائم، این سازمان را از نهاد‌های مهم منطقه‌ای دانست که جمهوری اسلامی
ایران با توجه به اعتقاد به چند جانبه گرایی مایل است بخشی از این سازوکار
باشد.

 

وی گفت: اکنون ما به عنوان عضو ناظر در این بلوک قدرتمند حضور
داریم و موضوع عضویت دائم کشورمان در این سازمان که از قبل مطرح بوده
نیازمند برخی اقدامات فنی است که در این اجلاس یا جلسات بعدی سازمان
شانگ‌های نهایی می‌شود و کشورمان به این سازمان مهم منطقه‌ای می‌پیوندد.

 

سخنگوی
وزارت خارجه درباره سفر وزیر امور خارجه آلمان به ایران گفت: ایران نظامی است که باوجود اختلاف سلیقه‌ها درمسایل کلان در سیاست
خارجی صدای واحدی دارد و سیاستی که ایران از طریق وزارت خارجه اعلام می‌کند
نظراتی است که جمیع جهات را در بردارد و اروپا بداند که همیشه صدای واحد
از ایران خواهد شنید.

 

موسوی در پاسخ به این سوال که حدود سه ماه پیش
خبری منتشر شد مبنی بر اینکه سفارت پرتغال صدور روادید را برای اتباع
ایرانی متوقف کرده است آیا وزارت خارجه در جریان امور این سفارت خانه است
یا خیر؟ گفت: فکر می‌کنم این موضوع پیرو مشکلی بود که برای یکی از کارمندان
این سفارت خانه پیش آمد و فردی قصد داشت تا با تفنگ ساچمه‌ای سوء قصدی
داشته باشد به دلیل اینکه این سفارت خانه جمع و جور است این فرد از گردونه
کار خارج شد و مجبور شدند تا برخی از خدمات کنسولی خود را فعلا متوقف کنند،
اما آخرین خبر را ندارم که آیا همچنان صدور روادید برای اتباع ایرانی
متوقف است یا نه.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به اینکه با گذشت شش دوره از مذاکرات
صلح افغانستان همچنان در این کشور جنگ به شدت ادامه دارد و پارسال ایران ابتکار عمل را به دست گرفت و با طالبان وارد مذاکره شد و به
تازگی هم یک نماینده ویژه در امور افغانستان به نام طاهریان تعیین شده، اما
تحرک جدیدی در حوزه صلح افغانستان دیده نمی‌شود آیا فکر نمی‌کنید
دغدغه‌های وزارت امورخارجه ایران درخصوص برجام و تحریم‌ها موجب شده تا
گفتگوی صلح افغانستان از محور اولویت‌ها دور شود افزود: همسایگان ایران
همواره در اولویت‌های ما بوده اند، زیرا ما ۱۵ کشور همسایه داریم که همه
آن‌ها در هر سطحی از روابط با ما که باشند برای ما حائز اهمیت هستند
بنابراین اینکه افغانستان از اولویت خارج شده و یا کمرنگ شده است رد می‌کنم
و شما باید عدم نتیجه گیری مذاکرات صلح افغانستان را در مسایل فرامنطقه‌ای
و دخالت‌های غیر سازنده این نیرو‌ها جستجو کنید که مایل نیستند تا منطقه
ما رنگ ثبات، آرامش و امنیت را به خود ببینند.

 

وی افزود: برای ما رفاه و
توسعه افغانستان مثل سایر همسایه‌ها اهمیت دارد و اعتقاد داریم هرچه
همسایگان ما در رفاه، آرامش، ​امنیت و ثبات سیاسی باشند، به رفاه، آرامش،
امنیت و ثبات سیاسی ایران کمک کرده اند.

 

سخنگوی
وزارت امور خارجه در خصوص پیشنهاد آمریکا برای مذاکره بدون پیش شرط با
ایران گفت: ایران هیچ گونه اهمیتی برای این گونه لفاظی‌ها و
حرکات زیگزاکی ایالات متحده قائل نیست.

 

 موسوی در خصوص تحرکات دیپلماتیک برای حفظ برجام و هشدار‌های مسکو به
کشور‌های عضو و پیشنهاد ابتکاری تجاری برای منتفع شدن ایران از برجام گفت:
ما از مواضع فدراسیون روسیه به عنوان یکی از اعضای باقیمانده در برجام تشکر
می‌کنیم این‌ها در کنار جمهوری خلق چین پایبندی خودشان را در حرف و عمل در
برجام نشان دادند این کشور‌ها محدودیت‌ها و معذوریت‌های خاص خود را دارند،
ولی در مقابل بقیه کشور‌هایی که در برجام بودند این دو کشور ابتکارات خوبی
گذاشتند.

 

 وی افزود: معذوریت دارم از اینکه برخی از این ابتکارات را
بازگو کنم و به همین نکته بسنده می‌کنم که چنین چیزی وجود دارد و ابتکارات
بسیار خوبی به صورت دوجانبه وچند جانبه هست و ما هم قدردان هستیم، اما این
اقدامات چه از طرف دوستان ما و چه از طرف بقیه اعضای باقیمانده در برجام
ناکافی و لازم است در مقابل یکه تازی و اقدامات فراسرزمینی و تروریسم
اقتصادی ایالات متحده یک صدای واحد داشته باشند و یک پیام واحدی را به
زورگویی‌ها و بازی‌های آمریکایی‌ها بدهند.

 

 موسوی در خصوص اظهارات وزیر
خارجه قطر در خصوص مذاکره ایران با آمریکا گفت: آنچه که وزیر خارجه قطر گفت
خواندم گمان نمی‌کنم منظورش گفتگوی به معنای مذاکره باشد.

 

وی به ایران
آمده بود و گفتگو‌هایی داشت، قطری‌ها به عنوان یک کشور منطقه نگرانی‌هایی
دارد واین نگرانی‌ها را طبیعتا با همه طرف‌ها در میان می‌گذارد و از طرف ما
و یا کسی ماموریت نداشته است.

 

ما شنونده نظرات همه کشور‌های منطقه و
دوستان و تمام کسانی که ابراز نگرانی می‌کنند هستیم، اما معتقدیم برای کاهش
این نگرانی‌ها و کاهش تنش‌ها به ریشه‌های اصلی بپردازند و نشان دهند که
کانون تنش‌ها و بحران‌ها در منطقه ما کیست و کجاست؟

 

 سخنگوی وزارت امور
خارجه در خصوص پیشنهاد آمریکایی‌ها برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران گفت: ایران اهمیتی برای این گونه لفاظی‌ها و حرکات زیگزاکی
ایالات متحده قایل نیست آنچه که ما می‌بینم تروریست اقتصادی و فشار روانی
علیه کشور ماست.

 

 وی افزود: ما شاهد یک سیاست فریبکارانه و همزمان مذاکره
و فشار حداکثر اقتصادی هستیم که به هیچ وجه برای جمهوری اسلامی ایران به
عنوان کشوری مستقل، قدرتمند و قانونمدار قابل قبول نیست ما زمانی به چنین
لفاظی‌ها فکر خواهیم کرد که همراه با اقدامات عملی، تغییر رویکرد و تغییرات
عملکردی و عملی باشد، نمونه اصلی و مصداق بارزش اقدامات عملی برای کاهش و
رفع تروریستم اقتصادی علیه ملت ایران است و تا آن روز جمهوری اسلامی ارزشی
برای این حرف‌ها و درخواست‌ها قایل نیست.


Source link