شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸

خانه» بایگانی 19 خرداد, 1398
دسته ، تاریخ شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸

یک نفر به شورای سلامت صداوسیما اضافه شد


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، دکتر علی‌عسکری در نشست اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی‌با جمعی از مدیران سازمان صداوسیما بیش از دو ساعت پای صحبت‌ها،دیدگاه‌‌ها، پیشنهادها و انتقادهای تخصصی اعضای این کمیسیون نشست.

رئیس سازمان صداوسیما موضوع بهداشت و درمان را از اولویت‌های اصلی جوامع مختلف به‌ویژه ایران اسلامی دانست و تصریح کرد: کشور ما در ابعاد جهانی به موضوع بهداشت و درمان پرداخته است و امروز در تراز کشورهایی قرار دارد که پیشرفت های فوق العاده‌ای در این زمینه داشته‌اند.

رئیس رسانه ملی با اشاره به اهمیت موضوع سبک زندگی و نقش آن در سلامت مردم نیز تصریح کرد: در رسانه ملی، سرمایه اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار است و برای تحقق این امر باید جامعه پزشکی کشور را حفظ و تقویت کنیم.

 دکتر علی عسکری با بیان اهمیت آموزش عمومی در زمینه بهداشت و درمان تاکید کرد: اولویت اصلی رسانه با موضوعات عمومی در حوزه سلامت است و برای ارتقای سواد رسانه‌ای در زمینه بهداشت و درمان باید موضوعات عمومی‌تر را اولویت داد.

دکتر شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با قدردانی از مساعدت رئیس رسانه ملی برای تشکیل این جلسه، بر اهمیت نقش صداوسیما در بالابردن سواد سلامت جامعه و تبیین سبک زندگی سلامت تأکید کرد و گفت: مهم‌ترین ملاک برای مردم، صحت موضوعات ارائه شده در صداوسیما است و رسانه ملی را به‌عنوان معیار درستی یک موضوع می‌دانند.
او با اشاره به نقش دو شبکه تلویزیونی و رادیویی سلامت رسانه ملی تصریح کرد: شبکه سلامت در ارتقای سطح سلامت جامعه اثرگذار است و اگر سطح سلامت جامعه ارتقا یابد، مشکلات حوزه بهداشت و درمان کم‌تر خواهد شد.

 

دکتر شهریاری با تأکید بر اینکه اعتماد به جامعه پزشکی باید حفظ شود، گفت: نباید با پرداختن به معدودی از پزشکان خطاکار، اعتماد مردم به این گروه از جامعه خدشه‌دار شود و البته ما هم باید بپذیریم نظام نظارتی ما آن قوت کافی را ندارد و باید نظارت‌ها در این زمینه را تقویت کنیم.

وی بر ضرورت ساماندهی تقاضا در حوزه بهداشت و ممانعت از تقاضای القایی تأکید کرد و با بیان اینکه در دعوت از پزشکان و کارشناسان پزشکی باید دقت عمل ویژه داشت، گفت: نظارت‌ها باید بیش‌تر شود و موضوعات بهداشتی نیز باید با کارشناسی و نیازسنجی افراد نخبه اولویت‌بندی و طرح شوند.

در این نشست اعضای کمیسیون بهداشت و درمان نیز درخواست‌هایی را در حوزه برنامه‌های رسانه ملی در زمینه بهداشت و درمان بیان کردند.

قدردانی از عملکرد مطلوب شبکه خبر در حمایت از چای ایرانی، درخواست حمایت رسانه ملی از محصولات کشاورزی داخل کشور، دقت در انتخاب کارشناسان زبده پزشکی در برنامه‌ها و طرح موضوعات کارشناسی شده، استفاده از نخبگان حوزه سلامت و بهداشت در برنامه‌ها و پرهیز از دعوت پزشکان نامعتبر، جامع‌نگری و حفظ بی‌طرفی در تبیین موضوعات این حوزه، معرفی خیرین پیشگیری از ابتلاء به توجه به پزشکی و برجسته‌سازی خدمات آن‌ها، کمک به کمیسیون بهداشت و درمان در موضوع دخانیات و هشدارهای پزشکی در این زمینه، اولویت‌بندی موضوعات بهداشت و درمان (به ترتیب از سبک زندگی تا توسعه حوزه پیشگیری و بهداشت، ایجاد پیوست رسانه‌ای برای برنامه‌های کلان کشور در حوزه سلامت، ارتقای فهم حقوقی مردم از نیازها، تکالیف و حقوق مردم در زمینه سلامت، معرفی جامعه بزرگ سلامت شامل پزشکان ، پرستاران و… و بالا بردن سواد سلامت با دادن اطلاعات تخصصی)، استفاده از خبرنگاران و برنامه‌سازان حرفه‌ای در حوزه سلامت و… از جمله درخواست‌های نمایندگان مجلس در این نشست بود.

رئیس شبکه سلامت سیما و رئیس شورای سلامت رسانه ملی و همچنین رئیس شبکه رادیویی سلامت نیز در این نشست با ارائه گزارشی اجمالی، اهداف و برنامه‌های سلامت‌محور این شبکه‌ها را تبیین کردند.


Source link

هایکو ماس در راه تهران؛ اروپا در فکر هدایت مذاکرات ایران و آمریکاموضوعات سفر ماس به تهران نشان می‌دهد که اروپا یک رویکرد دو محوری در برابر ایران طراحی کرده است که بر ترغیب ایران به حفظ توافق هسته‌ای و آغاز مذاکرات جدید با آمریکا استوار است. اخیرا بخش دوم این رویکرد، یعنی مذاکرات جدید، برجسته‌تر شده است.


Source link

پس‌لرزه‌های قتل میترا استاد؛ افشاگری کرباسچی علیه اصلاح‌طلبان!کرباسچی همچنین تاکید کرده که برخی اعضای شورای شهر تهران از پرونده نجفی مطلع بوده اند. او نوشته است: “در چهارم مرداد ماه ۱۳۹۶ از ناحیه برخی مقامات مجلس شورای اسلامی به دوستان پیامی رسید که شهرداری دکتر محمدعلی نجفی به علت مسائل شخصی ایشان با چالش‌های بزرگی مواجه می‌شود. پیامی که با بی‌اعتنایی دوستان مواجه شد.”


Source link

مدارک خریداران پایان نامه های تقلبی باطل می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حسین سیمایی صراف، معاون حقوقی وزارت علوم گفت: علاوه بر برخوردهای قضایی، وزارت علوم نیز بر اساس اختیارات خود با متخلفان و دریافت کنندگان پایان نامه های تقلبی برخورد می کند و مجازات هایی نظیر ابطال مدرک، محرومیت موقت از تحصیل به مدت ۵
سال و اخراج و محرومیت دائم در انتظار آنها خواهد بود.

 

 مدارک خریداران پایان نامه های تقلبی باطل می شود

معاون حقوقی وزارت علوم با قدردانی از همکاری نهادهای قضایی و پلیس امنیت در پلمپ ۲۵ موسسه فروش پایان نامه، افزود: این اقدام حدود یک ماه پیش رخ داده است و تمامی اسناد مکتوب و رایانه ای این واحدها توقیف شده است.

 

سیمایی افزود: روند استخراج اطلاعات برای شناسایی مشتریان آنها ادامه دارد، اما در همین زمان کوتاه حدود ۲۰ هزار قرارداد کشف شده است.

معاون حقوقی وزارت علوم افزود: وقتی حدود ۲۰ هزار قرارداد از چنین  واحدهایی کشف می شود، نشان دهنده این است که دستکم ۴۰ هزار تخلف در زمینه تهیه و صدور پایان نامه ها رخ داده است.

سیمایی گفت: در تهیه هر یک از این پایان نامه ها چندین نفر دخیل بوده اند و متاسفانه در مواردی حتی جزئی ترین کارهای دانشجو نیز به همین شکل غیرقانونی انجام شده و مراحل دفاع را هم افرادی از این موسسه انجام داده اند.

معاون حقوقی وزارت علوم با بیان اینکه اگرچه این موسسات، شخصیت حقوقی دارند، اظهار داشت: در این پرونده، رئیس موسسه، دانشجویی که سفارش کار داده و کسانی که کار را انجام داده اند، دارای شخصیت حقیقی هستند.

سیمایی درباره هزینه ای که دانشجویان برای دریافت پایان نامه های خود پرداخت می کردند، گفت: از هریک از این سفارش دهندگان حدود ۳ تا ۱۵ میلیون تومان دریافت شده است و در مواردی، صفر تا صد کارها را موسسه انجام داده که طبیعتا مبلغ دریافتی بیشتر بوده است.

تا یک ماه آینده اطلاعات اولیه قراردادها را استخراج می کنیم افزود: هم اکنون اسامی مختلفی از سفارش دهندگان و تهیه کنندگان پایان نامه ها در اختیار داریم که در اختیار مراجع قرار خواهد گرفت.

تعداد عرضه کنندگان بسیار بیشتر از این ۲۵ واحد است، افزود: شما در حوالی میدان انقلاب هنوز هم می توانید به وفور انواع تبلیغات و بروشورهای جذب مشتری برای پایان نامه ها را ببینید و ما آمادگی داریم که روند برخورد با این موسسه ها را ادامه دهیم.

سیمایی با بیان اینکه وقتی برخوردها ادامه یابد، تخلفات هم کاهش خواهد یافت تصریح کرد پلمپ این ۲۵ موسسه فاز نخست برخورد با اینگونه واحدهاست.

معاون حقوقی وزارت علوم درباره نوع برخورد با کسانی که از این طریق مدرک گرفته اند، گفت: برای اینکه این موضوع مشمول مرور زمان نشود و حساسیت آن کاهش نیابد، ما بر اساس اختیارات خود، خاطیان را به کمیته انضباطی احضار می کنیم و مجازات هایی از جمله ابطال مدرک، محرومیت موقت از تحصیل به مدت ۵ سال و اخراج و محرومیت دائم در انتظار آنها خواهد بود. همچنین ترفیع و پایه ای که به استناد اینگونه مدارک اعمال شده، باطل می شود.

سیمایی با اشاره به اینکه پیش از این قانون قدرتمندی برای برخورد با اینگونه موسسات موجود نبود، گفت: بر اساس مقررات جدید، این موسسات مجرم شناخته می شوند و با آنها برخورد قضایی می شود.

علیرضا سلیمی، دبیر کمیسیون آموزش مجلس نیز با بیان اینکه موضوع فروش پایان نامه ها قابل دفاع نیست، افزود: ما در بحث قانون مشکلی نداریم و همین قانون فعلی می تواند دست مجریان قانون را برای برخورد باز بگذارد.

سلیمی افزود: موضوع پس از قانون، وجود عزم و اراده جدی برای برخورد است که بنده احساس می کنم اراده قاطعی در این زمینه وجود ندارد، هرچند که تمایل به آن موجود است.

مدارک خریداران پایان نامه های تقلبی باطل می شود 

دبیر کمیسیون آموزش افزود: اگر اراده جدی در این زمینه وجود داشت، باید موارد متعددی از معرفی این واحدها به مراجع قضایی رخ می داد که در حال حاضر اینگونه نیست.

سلیمی با بیان اینکه در این زمینه وزارت علوم باید به عنوان مدعی جدی این امر وارد شود، افزود: تاکنون چند استاد یا رئیس دانشگاه به دلیل این تخلفات اخراج شده اند؟

سیمایی در پاسخ به این اظهارات گفت: ما اراده جدی برای برخورد داریم اما واقعیت این است که قانون دست ما را بسته است.

وی افزود: اگر قانون صراحت داشت که وزارت علوم در صورت مشاهده تخلف، می تواند وارد شود، ما این کار را می کردیم.

سلیمی پاسخ داد: قانون در این زمینه اشکالی ندارد.

دبیر کمیسیون آموزش افزود: وقتی قانونی تصویب می شود، خود به خود ضابط و مجری آن هم مشخص می شود.

سلیمی گفت: وقتی تهیه و ارائه پایان نامه تقلبی جرم اعلام می شود، وزارت علوم به عنوان متولی این امر باید برای برخورد ورود کند. ضمن اینکه آئین نامه های مورد نیاز برای برخورد را دولت می تواند تهیه کند.

سیمایی با بیان اینکه آئین نامه باید در چارچوب قانون باشد، اظهار داشت: در پیشنهاد اولیه وزارت علوم هم مطرح شده بود که اجازه ورود و برخورد به وزارتخانه داده شود اما در بررسی های مجلس مخالفت شد.

سلیمی با رد این بخش از اظهارات سیمایی گفت: چنین موضوعی در پیشنهاد اولیه وزارت علوم نبود و ما با کمترین تغییر آن را تصویب کردیم.

دبیر کمیسیون آموزش تصریح کرد: با این حال اگر وزارت علوم این موضوع را به مجلس ارائه کند، ما حاضر به همکاری هستیم.

سیمایی با استقبال از این اعلام آمادگی سلیمی، گفت: خوشحالم که دستاورد این برنامه این شد که زمینه اصلاح قانون فراهم شود و ما آماده ایم و می توانیم تا آخر هفته پیشنهاد خود را به مجلس ارائه دهیم.


Source link

ماموریت دشوار شینزو آبه در تهرانآبه می‌داند که موفقیت تلاشش، علاوه بر نظر مساعد ایران، به نظر مثبت سایر طرف‌ها در منطقه هم بستگی دارد. به همین دلیل، او پیش از سفر به ایران با سه تن از رهبران منطقه‌ای، که با ایران اختلافاتی دارند، تماس گرفت. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، درباره سفر آتی آبه به تهران تماس‌هایی از نخست‌وزیر ژاپن دریافت کردند.


Source link

نظرتان درباره درخواست رئیس‌جمهور برای کسب اختیارات بیشتر چیست؟نظرتان درباره درخواست رئیس‌جمهور برای کسب اختیارات بیشتر چیست؟
به نظرتان اختیارات ریاست‌جمهوری در شرایط فعلی در ایران پاسخگوی تهدیدها و اتفاقات مهم پیش‌رو هست؟
روحانی تا چه میزان از ظرفیت اختیارات کنونی‌اش استفاده کرده است؟


Source link

جنگ اقتصادی جنگ علیه مردم عادی است


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

­ظریف در حاشیه بازدید از دبیرستان علامه حلی در تهران اظهار داشت : در شرایطی که دولت آمریکا از یک طرف فشارها را افزایش می دهد و از سوی دیگر ادعای تمایل به مذاکره دارد جمهوری اسلامی ایران نگرش خود و واقعیت ها را برای دنیا بیان می کند.

وی افزود : در دنیای امروز نیاز هست در برابر سیاست های یکجانبه گرایانه آمریکا و در برابر  فشارهایی که امروزه به همه دنیا وارد می شود به این رفتارهای آمریکا پاسخ متناسب بدهیم .

وزیر امور خارجه با اشاره به نحوه رفتار ترامپ با مکزیک اضافه کرد : شما نحوه رفتار با مکزیک را مشاهده کردید حتی ترامپ بعد از امضای توافق نفتا از مکزیک باج خواهی و این کشور را مجبور کرد که سیاستش را عوض کند .

ظریف ادامه داد : همچنین نوع رفتار و روشی که آمریکا با دولت چین اتخاذ کرد را دیدید لذا جمهوری اسلامی ایران لازم است در صحنه سیاسی فعال باشد و ما با کشورهای دوست خود گفتگو می کنیم و مسئولیت هایشان را در قبال توافق هسته ای و نظام بین الملل توضیح می دهیم تا اگر بتوانند اقدامی در زمینه متوقف کردن جنگ اقتصادی داشته باشند.

وزیر امور خارجه گفت: همانطور که می دانید ما امروز جنگ اقتصادی داریم و ترامپ صراحتا اعلام کرده که وارد جنگ اقتصادی شده ایم و الان آنچه اتفاق افتاده همان جنگ اقتصادی است .

ظریف اضافه کرد : در جنگ نظامی مشخص است نظامیان وارد جنگ می شوند اما در جنگ اقتصادی معنایش علیه مردم عادی است و باید راهی پیدا کنیم تا این واقعیت ها را به دنیا منتقل کنیم .  

آقای ظریف با انتقاد از اروپایی ها که همچنان به جای عمل کردن حرف می زنند ، گفت : در جایگاهی نیستید که به ما انتقاد کنید قرار بود روابط اقتصادی با ایران عادی سازی شود بگویید در این زمینه چکاری کرده اید.

 

وزیر خارجه به اروپایی ها یادآور شد دو مهلت ۶۰ روزه دادیم تا وظایفتان را بر اساس برجام انجام دهید ، ضمن اینکه اقدامات بعدی ما  ، متناسب با اقدامات شما خواهد بود .

 

ظریف همچنین با انتقاد از سیاست غربی ها در منطقه ، گفت: سیاست های غرب در منطقه ما جز خسارت چیزی نداشته است و به رژیم های خودکامه اجازه داده که جنایت انجام دهند .

* وزیر خارجه که برای اطلاع از نتایج طرح پژوهشی ـ دانش آموزی ” ماموریت من ” درباره تحریم ها و خروج آمریکا از برجام به مدرسه علامه حلی رفته بود ، در جمع دانش آموزان هم گفت: آمریکا بر خلاف تبلیغاتش در موضع ضعف قرار دارد و جمهوری اسلامی ایران در موضع قدرتست . ظریف با بیان اینکه شکست‌های آمریکا در منطقه از جمله نشانه‌های ضعف روز افزون این کشور است ، افزود : تلاش کشورها برای حذف دلار از معاملات دو و چندجانبه‌ نیز افق اقتصادی آمریکا را به ضعف کشانده است .

 

وزیر خارجه تاکید کرد : ایران بدون تردید آینده بسیار درخشانی خواهد داشت و ملت ایران باید به خود و سیاست‌های نظام افتخار کند .


Source link

مکرون مطابق میل میهمانش سخن می‌گوید


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،


لاریجانی گفت: این گونه مطالب از زبان ترامپ بعید نیست، اما
این مطالب از زبان مکرون هیچ سنخیتی با محتوای مطالبی که در مذاکرات
متعدد حضوری و تلفنی با روحانی رئیس جمهور کشورمان منتقل می‌کردند،
نداشت، ظاهرا ایشان با هرکس ملاقات و مذاکره دارد مطابق میل او سخن می‌گوید
لذا اگر مکرون اینقدر در حل مسائل بین‌المللی و در خط و نشان کشیدن
برای سایر ملت‌ها متبحر است، بهتر نیست مشکلات کشور خود را سر و سامان دهد
که اینقدر کشته و زخمی روی دست ملت فرانسه باقی نماند؟

 

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشینه ۱۹
خرداد) در نطق پیش از دستور ضمن تبریک عید سعید فطر همچنین گفت: لازم
می‌دانم از حرکت گسترده و هوشمندانه ملت عزیز در روز قدس سپاسگذاری کنم که
در مقابل دسیسه شیطانی اخیر رژیم صهیونیستی و آمریکا به سرنوشت ملت
فلسطین غیرت دینی و انقلابی خود را نشان دادند و معامله بزرگ قلابی قرن را
معادله بی‌هویتی رژیم صهیونیستی بدل کردند.

 وی افزود: سال‌ها پیش رهبری معظم در مسئله فلسطین راه حل دقیقی را ارائه و چند روز پیش نیز آن را دوباره طرح کردند و آن رجوع به آرای ملت
فلسطین که از چند جزء تشکیل شده است، اول، در مسئله فلسطین همه اطراف و
سازمان ملل با حل دموکراتیک همه پرسی تن در دهند، دوم، همه آوارگان فلسطین
به وطن اصلی خود بازگردند و سوم همه فلسطینی‌ها در یک رفراندوم نسبت به
حکومت آتی خود اعلام نظر کنند.

 رئیس مجلس افزود: در حکومت مورد نظر فلسطین که با آرای
اکثریت آنان تشکیل می‌گردند، نسبت به یهودیان انتقال یافته به این سرزمین
تصمیم گیری شود، آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی اگر به دنبال حل مسئله مزمن
در منطقه هستند، راه حل دموکراتیک این است و اگر به دنبال کلاه برداری
سیاسی هستند، بدانند با مقاومت قوی در منطقه مواجه هستند.

وی گفت: وزارت امور خارجه این نظریه را در مجامع
بین‌المللی دنبال کند، بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب در روز چهاردهم
خرداد و به مناسبت سالروز رحلت پیشوای بزرگ انقلاب حضرت امام (ره) عمیق،
استوار و راهگشای حرکت ملت در شرایط فعلی بود، ایستادگی و مقاومت
هوشمندانه، عاقلانه و شجاعانه و مبتکرانه در ابعاد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و
دیپلماتیک راهبرد دقیقی است که علاوه بر اینکه طراحی موذیانه دشمن را خنثی
می‌کند، به افزایش قدرت ملی کشور مدد می‌رساند.

 لاریجانی گفت: توجه به اولویت نخست کشور که موضوع اقتصاد است و توجه
ویژه به استقلال اقتصادی و کارآفرینی، تولید ملی و رفع موانع آن در حیطه
وظایف دولت و مجلس است که در این زمینه یکی از موضوعات مهم مسئله مسکن در
کشور است.

 رئیس مجلس افزود: در بررسی‌ های مرکز پژوهش‌های مجلس بین ۵۰
تا ۸۰ درصد درآمد متوسط افراد را مسکن در بر می‌گیرد که این امر بسیار
غیرمتعادل است؛ یکی از روش‌های کاهش قیمت مسکن، بیرون کشیدن زمین از بورس
بازی است و البته داشتن طرحی فراگیر برای ساخت و ساز مسکن نیز ضروری است.

  وی گفت: یکی از مسائل و چالش‌ها که نمایندگان به آن
می‌پرداختند همین موضوع بوده است، لذا کمیسیون عمران در این زمینه جلساتی
را با مسئولان مربوطه برگزار کند و نهایتا در جلسه‌ای با حضور وزیر مسکن،
رئیس مرکز پژوهش‌ها، رئیس بانک مرکزی، رئیس بنیاد مسکن و رئیس کمیسیون
عمران ابعاد آن بررسی شد که تحقق ایده یک میلیون مسکن در سال از سطح روستا
تا شهر‌های کوچک و بزرگ چگونه می‌تواند انجام پذیرد و نحوه پشتیبانی دولت و
تسهیلات بانکی در سطوح مختلف و حجم کلان تسهیلات در این زمینه مشخص شد.

رئیس مجلس گفت: امروز ابعاد این موضوع در این جلسه علنی مجلس مطرح و
آراء نمایندگان استفاده خواهد شد، البته این موضوع یکی از مسائل مهم جامعه
مخصوصا برای جوانان است که مجلس روی آن تمرکز کرده و قطعا تا وصول نتیجه
پیگیری و نظارت خواهد شد.

 رئیس مجلس افزود: از رئیس جمهور عراق که در کنفرانس اخیر
در عربستان با درایت و سهم درست از شرایط منطقه از جایگاه ملت رشید عراق
پرده از مسئله سازی سعودی برداشت و از ملت ایران حمایت کرد، تشکر می‌کنم،
همچنین از دولت محترم سوریه در این زمینه سپاسگذاری می‌کنم.


Source link

رونمایی و الحاق سامانه پدافند هوایی پیشرفته «۱۵ خرداد»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

همزمان با ایام سالروز رحلت بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران و قیام ۱۵
خرداد «سامانه پدافند هوایی ۱۵ خرداد» ساخت متخصصان و دانشمندان سازمان
صنایع هوافضای وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح طی مراسمی با حضور امیر
سرتیپ«امیر حاتمی» وزیر دفاع و امیر سرتیپ«علیرضا صباحی‌فرد» فرمانده
نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی رونمایی و تحویل این نیرو شد.

رونمایی از سامانه پدافند هوایی پیشرفته« ۱۵ خرداد» 

امیر حاتمی در این مراسم گفت: فرزندان غیور ملت ایران در وزارت
دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با اتکال به ذات اقدس الهی و تحت زعامت رهبر انقلاب و فرمانده معظم کل قوا و با حمایت‌های بی دریغ
دولت خدمتگزار و ملت سرافراز ایران موفق شدند دستاورد جدید و ارزشمندی در
حوزه پدافند هوایی به نام «۱۵ خرداد» را به ملت شریف و نیرو‌های مسلح مقتدر
ایران تقدیم کنند.


وی افزود: پیرو تشکیل نیروی پدافند هوایی به عنوان نیروی چهارم ارتش
ایران و تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) با
مسئولیت فرمانده کل ارتش ایران با حکم مبارک فرمانده معظم کل
قوا و برای انجام دقیق‌تر مأموریت‌های کلان و خطیر پدافندی نظام مقدس
جمهوری اسلامی در سطح راهبردی، وزارت دفاع بر خود فرض می‌داند همان‌طور که
فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی) پدافند هوایی را اولویت اول نیرو‌های
مسلح برشمردند با تولید و ساخت پیشرفته‌ترین تجهیزات پدافندی متناسب با
نیاز کشور و نوع تهدیدات پیش رو پدافند هوایی را با هدف ارتقاء امنیت و
صیانت از آسمان ایران تأمین و پشتیبانی کند.

 سرتیپ حاتمی با بیان اینکه ایران به حکم عقل و منطق برای
تامین امنیت ملی و دفاع از منافع ملی خویش روز به روز به توان دفاعی خود
می‌افزاید و در این مسیر از کسی اجازه نمی‌گیرد، گفت: از آنجا که مأموریت
نیروی پدافند هوایی ارتش ایران بسیار حساس بوده و به تعبیری
در خط مقدم مقابله با دشمنان ایران محسوب می‌شود، سامانه سلاح پدافند هوایی
۱۵ خرداد که نماد خودباوری، خوداتکایی و دسترنج متخصصان داخلی کشورمان است
به عنوان یک دستاورد مهم دفاعی و پیشرفته متناسب با فناوری روز دنیا تحویل
نیروی پدافند هوایی می‌شود.

 وزیر دفاع با اشاره به حضور پایگاه‌های متعدد نیرو‌های فرامنطقه‌ای
مستقر در کشور‌های اطراف ایران گفت: با بررسی تحولات اخیری که پیرامون
کشور عزیزمان رخ داده است و البته اتفاقاتی که به واسطه ایجاد داعش در
سوریه و عراق شکل گرفته است، می‌بینیم که سمت و سوی نبرد‌های امروزی متفاوت
از گذشته و به سمت تهدیدات موشکی و هوایی رفته است.

 تنها
راهکار مقابله با تهدیدات هوایی و موشکی به طور قطع در اختیار داشتن یک
پدافند هوایی پیشرفته، به‌روز، مجهز و کارآمد و با وجود
تحریم‌های شکننده در حوزه‌های دفاعی و نظامی، ملت ما شاهدند که هیچ سدی
جلودار عزم و اراده فرزندان برومند ایران اسلامی در حوزه پشتیبانی از
نیرو‌های مسلح نبوده و نخواهد بود.

وی با تشریح پروژه سامانه سلاح پدافند هوایی«شهدای سوباشی» با نام
سامانه پیشرفته پدافند هوایی «۱۵ خرداد» که متخصصان سازمان صنایع هوا
فضای وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است، گفت: در شبکه جامع پدافند هوایی
کشور لازم است گستره‌ای از سامانه‌های پدافند هوایی با برد‌های مختلف از
چندکیلومتر تا چندصد کیلومتر به‌کار گرفته شوند و بر این اساس، این سامانه
می‌تواند اهدافی نظیر جنگنده و پهپاد‌های مهاجم را در برد ۱۵۰ کیلومتر
شناسایی و تا برد ۱۲۰ کیلومتر ردگیری کند و توانایی شناسایی اهداف
پنهان‌کار در برد ۸۵ کیلومتر و درگیری و انهدام آن‌ها را در برد ۴۵
کیلومتری را دارا است.

 امیر حاتمی ویژگی برجسته دیگر این سامانه را هدف‌گیری آن عنوان کرد و
افزود: سامانه پدافند هوایی ۱۵ خرداد قادر است تعداد شش هدف را به طور
همزمان شناسایی و ردگیری کند و علیه شش هدف عملیات شلیک و انهدام را انجام
دهد.

 از دیگر ویژگی‌های بارز این سامانه سلاح قابلیت تحرک پذیری آن است؛ به
گونه‌ای که زمان حاضر به جنگ و عملیاتی شدن آن کمتر از پنج دقیقه است.

 وزیر دفاع توسعه‏‌ی سامانه‌های پدافند هوایی نیرو‌های مسلح را یکی از
ضرورت‌های دفاعی هر کشوری دانست و افزود: با وجود تحریم و عدم در اختیار
قراردهی این‌گونه سامانه سلاح‌ها از طرف کشور‌های دیگر، بومی‌سازی این
سامانه از طریق طراحی و توسعه در داخل کشور مورد توجه ویژه قرار گرفته است
تا بتوان پوشش دفاعی مناسبی را در مقابل تهدید‌های مختلف هوایی با قابلیت
عملیاتی بالا جهت مقابله با سلاح‌های استراتژیک دشمن ازجمله هواپیما‌های
جنگنده، بمب افکن‌های رادارگریز، موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز و انواع
پهپاد‌ها ایجاد کرد.

 در این میان نقش سامانه‌های برد بلند و متوسط کشور در
بازدارندگی از تهاجم دشمنان و تهدید اهداف هوایی برای محافظت از تأسیسات
حیاتی و شهر‌های بزرگ بسیار حائز اهمیت است.

 امیر حاتمی در تشریح سایر ویژگی‌های این سامانه پیشرفته افزود: این
سیستم مجهز به رادار آرایه فازی با امکان درگیری همزمان با چند هدف و
سکو‌های پرتاب مستقل است که در آن از موشک «صیاد ۳» استفاده شده است.

 وی امکان درگیری موثر با اهداف هوایی با قابلیت‌های آفندی بالا مانند
هواپیما‌های شناسایی، بمب افکن‌ها و جنگنده‌های تاکتیکی را از دیگر
قابلیت‌های این سامانه برشمرد.

سرتیپ حاتمی افزود: این سامانه درصورت وجود اهداف کروز در ناحیه کشندگی سامانه سلاح، قابلیت انهدام اهداف مذکور را دارد.

 وی قابلیت کارایی بالا در سطوح کنترل و هدایت عملیات، قدرت تحرک‌پذیری
بالا و زمان عکس العمل کوتاه را از ویژگی‌های دیگر سامانه ۱۵ خرداد عنوان
کرد و گفت: این سامانه در برد عملیاتی بالا و ناحیه کشندگی گسترده (با
اهدافی که در محدوده ارتفاع ۱۵۰ کیلومتر تا ۲۷ کیلومتر و در برد هفت
کیلومتر تا ۷۵ کیلومتر قرار دارند) می‌تواند درگیر شود.

 وزیر دفاع افزود: ما امروزه در حوزه ساخت فناوری‌ها، تجهیزات و
سامانه‌های پدافند هوایی به سطحی از رشد، بالندگی و توسعه رسیده‌ایم که
نیرو‌های مسلح ما در مقابل هرگونه تهدیدات هوایی و موشکی بدون نیاز به کمک
سایر کشور‌ها می‌توانند از حدود و ثغور ایران اسلامی حفاظت و حراست کنند.

 وزیر دفاع در پایان با تبریک این موفقیت بزرگ به محضر فرماندهی معظم کل
قوا، ملت شریف ایران و نیرو‌های مسلح، از تلاش‌ها و مجاهدت‌های دانشمندان،
متخصصان و مدیران سازمان صنایع هوا فضای وزارت دفاع که در بخش‌های مختلف با
تولیدات ارزشمند خود قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران را به اوج
رسانده‌اند، تشکر و قدردانی کرد.


Source link

واگذاری یک میلیون هکتار زمین دولتی به انبوه سازان مسکن

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

­عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست علنی امروز مجلس ، به ارائه گزارشی از عملکرد این وزارتخانه در حوزه مسکن پرداخت و گفت: حوزه مسکن به عنوان پیش برنده امر اقتصاد و تولید است و ضمن اینکه نسبت به یکی از اولویت های جامعه رفع نیاز می کند، می تواند محرک سایر حوزه های اقتصادی نیز باشد.

 یک میلیون هکتار زمین دولتی در اختیار پیمانکاران مسکن ساز قرار می گیرد

وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر در حوزه مسکن با عدم تعادل روبه رو هستیم که موجب رکود مسکن شده است، تصریح کرد: افزایش قیمت مصالح، افزایش قیمت ارز، کاهش ارزش ریال و عدم رقابت و فعالیت در حوزه مسکن با سایر حوزه ها در زمینه سوددهی باعث رکود مسکن شده است که مشکلات آن مستقیما روی دوش مردمی است که فاقد مسکن هستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ۵۰ درصد درآمد خانوار صرف مسکن می شود که میزان بالایی است، اظهار داشت: در سال ۹۷ و ابتدای سال ۹۸ با افزایش قیمت مسکن و عدم تعادل در عرضه و تقاضا و همچنین افزایش قیمت مصالح روبه رو بودیم که اگر ادامه یابد این رکود بیشتر می شود.

وزیر کشور در ادامه با اشاره به طرح رئیس جمهور برای مسکن دار شدن مردم، ابراز داشت: طبق این طرح بافت های فرسوده باید احیا شوند و در این زمینه، زمین های ارزان قیمت و تسهیلات بانکی تخصیص می یابد همچنین رئیس مجلس به وزارت کشور توصیه کرد تا از همه ظرفیت های قانونی خود در حوزه انسجام دستگاه ها برای مسکن دار شدن مردم استفاده کند.

وی به برخی اختیارات وزارت کشور اشاره و بیان کرد: طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری ها علاوه بر صدور پروانه ساختمانی می توانیم در ساخت منازل ارزان قیمت نیز مشارکت کرده و تسهیلات ارزان قیمت بدهیم همچنین شهرداری ها موظف هستند برای متقاضیان مسکن تسهیلاتی جهت احداث خانه بدهند.

رحمانی فضلی ادامه داد: همچنین شهرداری ها موظف به تهیه فهرستی از اراضی بایر با قابلیت مسکن سازی هستند و باید اعلام کنند تا تسهیلات برای اعطای مجوز قانونی برای واحدهای فرسوده داده شود همچنین تسهیلات تشویقی در این زمینه در نظر گرفته شده که براین اساس ۵۰ درصد بخشودگی عوارض و تراکم تشویقی در نظر گرفته شده است.

وزیر کشور اضافه کرد: بناهای بالای ۳۰ سال شامل این طرح هستند که ما برای تشویق مالکان و پیمانکاران در حوزه مالیات نیز مشوق هایی در نظر گرفته ایم که اگر به ما اختیار داده شود می توانیم در حوزه رونق مسکن مثمرثمر باشیم.

وی افزود: همچنین بیش از یک میلیون هکتار زمین دولتی در سراسر کشور وجود دارد که وزارت کشور می تواند آن ها را در اختیار واحدهای مسکن ساز قرار دهد، همچنین با ارتباط با وزارت راه می توانیم فضاهای مناسب تری را به مناطقی که قابلیت ساخت مسکن دارند اضافه کنیم.

وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: همچنین با اختیاری که در حوزه توزیع منابع در استان ها و شهرستان ها داریم آمادگی همکاری با وزارت راه، بنیاد مسکن و پیمانکاران مسکن ساز را داریم.

رئیس مجلس نیز توصیه کرد استانداری ها با بنیاد مسکن در این زمینه همکاری کنند.

 

ایجاد موسسات اجاره داری در دستور کار وزارت راه 

وزیر
راه و شهرسازی گفت: در زمینه اجاره بها براساس قانون ساماندهی، ایجاد
موسسات اجاره داری که بتواند به صورت حرفه ای بازار را ساماندهی کند، در
دستور کار قرار گرفته است. 

محمد اسلامی در نشست علنی امروز
مجلس شورای اسلامی، گفت: با ایجاد موسسات اجاره داری از طریق استارت آپ ها
می توانیم رابطه مالک و مستأجر را معنادار سازیم و واسطه گری ها را کاهش دهیم تا به قشر مستأجر آسیب کمتری وارد شود.

 بررسی طرح ملی مسکن در جلسه امروز مجلس

اسلامی
افزود: در بحث وضعیت مسکن در بدو ورود به وزارتخانه مهمترین اقدام ما روان
سازی و ایجاد گشایش در تولید و عرضه آن بود تا بتوانیم تولید مسکن را به
جریان پایدار تبدیل کنیم.

 

وزیر راه و شهرسازی با
اشاره به اینکه مهمترین دغدغه ما این بود که بتوانیم شرایط را برای خانه
اولی ها هموار کنیم، ادامه داد: ما باید می توانستیم مسکن مهرهای نیمه تمام
را تعیین تکلیف کنیم، در حال حاضر جز مواردی که دارای مباحث حقوقی و قضایی
هستند، همگی تعیین تکلیف شده اند و برخی  واحدها فاقد متقاضی هستند.

 

وی
با تاکید بر اینکه توانسته ایم برنامه تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در
سال های ۹۸ و ۹۹ در کنار پروژه های مسکن مهر در برنامه خود قرار دهیم،
عنوان کرد: یکی از شاخص های نیاز مسکن میزان ازدواج ها است، در سال ۹۷ در
حدود ۵۳۷ هزار ازدواج ثبت شده که اگر ۲۰ درصد آن توان خرید مسکن داشته
باشند، باید برای ۸۰ درصد باقی مانده برنامه ریزی کنیم.

 

اسلامی
گفت: یکی از دو محور برای توانمندسازی ساخت مسکن، فراهم کردن زمین بوده،
باید با فراهم کردن شرایط ارائه جواز ساخت مسکن و عرصه زمین، تولید را روان
کنیم. فراهم کردن زمین در روستاها و شهرها در دستور کار قرار گرفته و
سازمان ملی زمین و مسکن ماموریت یافته تا در جهت پشتیبانی در عرضه زمین
اقدام کند.

 

این عضو دولت دوازدهم با بیان اینکه در
شورای عالی شهرسازی و معماری، این سیاست روان سازی شده تا در مکان هایی که
زیرساخت ها فراهم است و معابر پاسخگو هستند، افزایش تراکم صورت بگیرد و در
شهرهای کوچک که عرصه زمین کم است در قالب ایجاد شهرک ها زمین های لازم
فراهم شود، گفت: با هماهنگی در شورای پول و اعتبار، تلاش شده منابع مالی که
در اختیار سازندگان قرار می گیرد، به خریداران منتقل شود و به این منابع
افزایش قابل توجهی داده شود.

 

وی ادامه داد: تلاش شده
تا منابع مالی که در سال ۹۷ ، یکصد هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده
بود، افزایش یابد و عدد فرضی سالانه حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان را برای
پشتیبانی این برنامه که بتواند ۶۰ درصد مبلغ ساخت را به عنوان معدل قیمت
تمام شده در نظر گرفته شده است، تامین کند.

 

وزیر راه
و شهرسازی در پایان با تاکید بر اینکه باید توجه کنیم، التهابات موجود در
بازار که متأثر از تحرکات دشمن است، دامن مسکن را نیز گرفته، خاطرنشان کرد:
باید با هوشیاری و پایداری با تولید حداقل ۵۰۰ هزار واحد با این تحرکات
مقابله کنیم.

 

 به ۲ میلیون و ۳۵۸ هزار واحد مسکونی روستایی نیاز داریم
­

 

رئیس بنیاد مسکن هم گفت: به ۲ میلیون و ۳۵۸ هزار واحد مسکونی روستایی نیاز داریم که باید سالانه ۲۰۰ هزار واحد آن ساخته شود.

 واگذاری یک میلیون هکتار زمین دولتی به انبوه سازان مسکن

علیرضا تابش در نشست علنی امروز  مجلس شورای اسلامی، افزود : وظیفه قانونی ما مسکن و عمران روستاهاست، طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۷ تعداد آبادی های کشور ۶۲ هزار است که ۳۹ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار، ۲۰ میلیون و ۷۳۰ هزار نفر از جمعیت کشور را تشکیل می دهند و ۲۶ درصد جمعیت کل کشور را شامل می شود.

 

رئیس بنیاد مسکن  با بیان اینکه تعداد واحد مسکونی روستایی کشور ۵ میلیون و ۳۷۸ هزار واحد است، تصریح کرد: عملکرد طرح مسکن روستایی از سال ۷۴ تا ۸۴ تنها ۲۰۰ هزار واحد بود که این عملکرد در سال ۸۴ به بعد در قالب طرح جامع بهسازی مسکن روستایی با تولید سالانه ۲۰۰ هزار واحد رشد و توسعه یافت.

 

وی با اشاره به اینکه هدف از طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی، افزایش تاب آوری سکونتگاه های روستایی در برابر سوانح طبیعی است، ادامه داد: اهم اقدامات انجام شده در این بخش شامل ساخت یک میلیون و ۶۹۲ هزار واحد مسکونی مقاوم در سراسر کشور به غیر از تعداد واحدهای مسکونی است که در اثر سیل و حوادث بازسازی شده است.

 

تابش با تاکید بر اینکه وضعیت مسکن آسیب پذیر در نقطه شروع طرح جامع مسکن ۷ درصد بود که در پایان آن ۴۲٫۵ درصد مسکن موجود مقاوم شد و افزایش تاب آوری سکونتگاه ها عملی گردید، تصریح کرد: قرارداد ساخت یک میلیون و ۸۹۱ هزار واحد مسکونی بسته شد که برای آن اعتبار بانکی معادل ۱۶ هزار و ۸۲۵ میلیارد تومان در قالب تسهیلات در نظر گرفته شد که رقم قابل توجهی است.

 

وی با بیان اینکه ۱۶۹ هزار پایان کار ساخت مسکن روستایی صادر شده است، گفت: از سال ۸۴ تا ۹۸، ۴۰۳ هزار واحد مسکن روستایی بازسازی شده است که مجموعا تعداد ۲ میلیون و ۹۶ هزار واحد بهسازی و مقاوم سازی شد، این در حالی است که قبل از سال ۸۴ تنها ۱۸۷ هزار واحد بازسازی شده بود.

 

تابش افزود: در توافق ۱۴۰۵ به ۵ میلیون و ۳۷۷ هزار واحد مسکن روستایی نیاز داریم، نسبت کمبود مسکن انباشت شده به خانوار ۶۸۸ هزار واحد است همچنین نیاز ناشی از افزایش جمعیت طی دوره ۱۰ ساله ۹۵ تا ۱۴۰۵، ۹۵ هزار واحد است که اگر یک میلیون و ۵۸۵ هزار واحد را نیز مقاوم سازی کنیم ۷۰درصد واحدهای مسکونی مقاوم سازی می شود.

 

رئیس بنیاد مسکن با اشاره به اینکه به ۲ میلیون و ۳۵۸ هزار واحد مسکن روستایی نیاز داریم که باید سالانه ۲۰۰ هزار واحد آن ساخته شود، ادامه داد: در سال ۹۷ مصوبه تامین ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی صادر و به بانک ها ابلاغ شد و تقسیم اعتبارات صورت گرفت.
وی افزود: سقف اعتبار مسکن روستایی ۸ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد، همچنین سقف تسهیلات فردی نیز از ۲۵ میلیون تومان به ۴۵ میلیون تومان افزایش داده شده است.

 

تابش با بیان اینکه سود تسهیلات مسکن روستایی ۵ درصد است و تضمین نامه آن توسط دولت صورت می گیرد همچنین سفته زنجیره ای نیز تضمین نامه ای است که توسط مردم ارائه می شود، گفت: برای ۷ هزار واحد مسکن آسیب دیده در سیل تامین اعتبار ابلاغ شده که شامل ۲۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه است.

 

وی همچنین خاطرنشان کرد: طرح هادی در ۸ هزار روستا نیاز به بازنگری دارد، با الحاق لکه ها از حاشیه طرح به درون آن مشکل کمبود زمین در روستاها برطرف می شود.
رئیس بنیاد مسکن در پایان گفت در زمینه توسعه روستاها نیاز به نشست وجود دارد که رئیس مجلس دستور داد در کمیسیون عمران مجلس این نشست برگزار شود. 

 


Source link