شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸

خانه» بایگانی 7 خرداد, 1398
دسته ، تاریخ شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴

اگر پژاک به نفع آمریکا وارد جنگ علیه ایران شود؛ نابود خواهدشد/ ایران و ترکیه می‌توانند علیه گروه‌های تروریستی هم‌پیمان شوندبه عنوان مثال در صورت ادامه این رویکرد خصمانه از طرف گروهک های تروریستی مانند پژاک، ایران می تواند با همکاری ترکیه «گروه های مسلح کرد» را هدف قرار بدهد. این همکاری دو قدرت منطقه برای هدف قرار دادن پژاک و گروه های کرد مسلح دیگر قطعا نتیجه ای جز نابودی کامل آنها نخواهد داشت. به طور حتم بکارگیری چنین رویکردی از سوی ایران، با استقبال ترکیه نیز مواجه خواهد شد.


Source link

مردم به ائتلاف سیاسیون بی‌اعتماد می‌شوند!/ چطور جلوی حرف‌هایی مثل «ائتلاف تا پشت در مجلس معنا دارد» را بگیریم؟با توجه در پیش گرفتن چنین رویکردی از سوی یک گروه سیاسی شناخته و برهم زدن یک شبه یک ائتلاف انتخاباتی که سه سال، مداوم و مستمر ادامه داشته است، می‌توان این گونه تحلیل کرد که ماجرای انتخاب هیأت رئیسه مجلس دهم در سال سوم نشان داد، بسیاری از ائتلاف‌های انتخاباتی یک شبه شکل می‌گیرد و بسیار هم ناپایدار است. به کار گرفتن چنین رویکردی در مجلس، نه تنها چهره جریانات سیاسی در تصمیم گیری‌ها که چنین اقدامات لحظه‌ای می گیرند، تخریب می‌کند،…


Source link

مردم به ائتلاف سیاسیون بی‌اعتماد می‌شوند!/ چطور جلوی حرف‌هایی مثل «ائتلاف تا پشت در مجلس معنادارد» را بگیریم؟با توجه در پیش گرفتن چنین رویکردی از سوی یک گروه سیاسی شناخته شده و برهم زدن یک شبه یک ائتلاف انتخاباتی که ۳ سال به صورت مداوم و مستمر ادامه داشته است، می توان اینگونه تحلیل کرد که ماجرای انتخاب هیات رییسه مجلس دهم در سال سوم نشان داد، بسیاری از ائتلاف های انتخاباتی یک شبه شکل می گیرد و بسیار هم ناپایدار است. بکارگرفتن چنین رویکرد دی مجلس، نه تنها چهره جریانات سیاسی در تصمیم گیری ها که دست به چنین اقدامات لحظه ای می زنند را تخریب می کند…


Source link

ترامپ بدخواه ایران نیست؟ پس تحریم ها برای چیست؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مسایل منطقه با اشاره به سخنان «دونالد ترامپ» در ژاپن درباره ایران نوشت: رئیس جمهور امریکا می‌گوید که قصد صدمه زدن به مردم ایران را ندارد، اگر این‌طور است پس
چرا از توافق هسته‌ای خارج شده و تحریم‌های اقتصادی شدیدی علیه ایران اعمال
کرده است.

 

توافق هسته‌ای در مهار ایران و تعلیق برنامه‌های هسته‌ای و
ممانعت از غنی سازی هسته‌ای توسط این کشور موفق بوده است، باید دید آیا
پیام‌های ترامپ اشاره به این است که او شرط ایران برای بازگشت به توافق
هسته‌ای را خواهد پذیرفت.

عطوان عنوان کرد: می‌توان خلاصه کرد که
ایران از تهدیدات ترامپ هراسی ندارد و پیامی که به همه میانجی‌ها ابلاغ
کرده نیز این است که این کشور به میز مذاکرات بازنخواهدگشت تا زمانی که همه
تحریم‌ها رفع شود و آمریکا به توافق هسته‌ای پایبند باشد.

 ترامپ بدخواه ایران نیست؟ پس تحریم ها برای چیست؟

وی در ادامه این مطلب که روز سه شنبه در روزنامه «رأی الیوم» منتشر شد، افزود: ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از مواضع سابقش درباره ایران عقب نشینی کرد و لحن مسالمت جویانه ای را جایگزین تشدید امور و زبان تهدید کرده که در هفته‌های گذشته داشت و در ارسال ناو و کشتی‌ها جنگی و بمب افکن‌های «ب ۵۲» و در آخر تصمیم برای ارسال یک هزار و ۵۰۰ سرباز آمریکایی به منطقه، نمود یافت اما باید دید این آشتی جویی ترامپ جدی است یا اینکه یک مانور نظامی برای تکمیل صف قشون ارتش آمریکا است.

عطوان یاد آور شد که بازگشت ترامپ از مواضع سابق خود درباره ایران را از سخنان وی در کنفرانس مطبوعاتیش با نخست وزیر ژاپن در روز دوشنبه مبنی براینکه آمریکا تصمیمی برای تغییر نظام در ایران ندارد و تنها نمی‌خواهد که این کشور به توان هسته‌ای دست یابد، همچنین سکوت «جان بولتون» مشاور امنیت داخلی آمریکا در حالی که وی یکی از جنگ طلبان اصلی دولت ترامپ است، می‌توان دریافت.

این تحلیلگر نوشت: نباید فراموش کرد که «ترامپ دروغگو» است و روزنامه «نیویورک تایمز» تاکنون ۲۰۰ مورد از دروغ‌های وی را شناسایی کرده بهمین دلیل نمی‌توان همه اظهارات او را جدی گرفت همانطور که در مسائل مختلف به این مساله عادت کرده‌ایم که بارزترین نمونه آن پرونده کره شمالی و موشک‌های بالستیک و آزمایش‌های هسته‌ای آن و جنگ تجاری با چین است. ترامپ عادت دارد نخست لحن تند در پیش گیرد و سپس از مواضع خود عقب نشینی کند و پس از آن به دنبال آرام کردن اوضاع باشد. شاید تنها استثنا که در آن وعده‌های خود را عملی می‌کند درباره اعراب است که همه وعده‌های خود را درباره آنها بدون هیچ فیلتری اجرایی می‌کند و دلیل آن نیز مسائلی است که نیاز به شرح و بسط ندارد.

وی ادامه داد که بی شک لحن آرام ترامپ به دلیل این است که به این نتیجه رسیده که هرگونه تجاوز به ایران بدون هزینه نخواهد بود و هزینه‌های سنگینی برای این کشور و متحدان منطقه‌ای آن خواهد داشت، بخصوص که اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس برای هیچ جنگی آماده نیستند و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به پایان مهلت تشکیل کابینه نزدیک است و عربستان و امارات با حمله پهپادهای انتحاری یمنی‌ها روبرو هستند و احتمال بالا رفتن این حملات و احتمال ورود به جنگ شهرها و ضد تأسیسات حیاتی توسط یمنی‌ها ضد عربستان زیاد است.

عطوان نوشت: عقب نشینی آمریکا از موضع تهدید به نفع ایران و کابوسی برای اسرائیل و برخی کشورهای عربی بخصوص عربستان است که معتقد بودند که حمله به ایران از سوی آمریکا نزدیک است چرا که تهران در صورت مذاکرات و قبول شروطش از سوی واشنگتن، از این بحران سربلند بیرون خواهد آمد.

سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ به مرحله فروپاشی تدریجی رسیده و متحد آن در تل آویو هنوز قادر به تشکیل کابینه نشده و کنفرانس داماد وی برای فروش مساله فلسطین در بحرین مورد اقبال واقع نشده و تاکنون تنها امارات و عربستان برای مشارکت در آن اعلام آمادگی کرده‌اند و شانس تشکیل آن ضعیف است و احتمالاً این کنفرانس لغو شود.


Source link

تصاویری از محل قتل همسر محمد علی نجفیهمسر دوم محمد علی نجفی شهردار سابق تهران به قتل رسید. براساس اطلاعات موجود همسر نجفی در خانه مسکونی خود در منطقه سعادت آباد به قتل رسیده است.


Source link

تنش ایران و آمریکا و جریان مشکوک رسانه‌ای در آمریکانکته مشترک اغلب گزارش‌های مزبور، استناد به مقامات ناشناسی است که هیچ راهی برای بررسی صحت و سقم ادعا‌های آنان وجود ندارد. بزرگنمایی تهدیدات ادعایی ایران و معرفی کردن اقدامات نظامی آمریکا در منطقه به عنوان تلاشی برای ایجاد بازدارندگی در برابر ایران، خط مشی اصلی و مشترک اغلب گزارش‌های فوق است.


Source link

سخنان عجیب روحانی؛ دهباشی شنبه شب چه کسی بوده است؟!این سخنان به شکل ویژه با انتقاد روزنامه کیهان روبه رو شد. کیهان گزارش اصلی خود را به سخنان روحانی اختصاص داد و او را متهم به “پوپولیسم” کرد. کیهان نوشت: «مگر می‌شود در برابر مردمان مظلوم و آگاه و به همین راحتی داعیه این را داشته باشید که از پشت «شیشه دودی» در چند دقیقه از ولنجک تا پاستور «تمام چهره‌های مردم» را می‌بینید و «نظرسنجی» می‌کنید؟!»


Source link

پیام محرمانه ظریف در بغداد به واشنگتندر همین رابطه، یک منبع آگاه دیپلماتیک به بی‌بی‌سی عربی گفته است که ظریف در سفر اخیرش به بغداد، از طریق عراق پیام قاطعی از جانب تهران به واشنگتن ارسال کرد؛ مبنی بر اینکه ایران به آمریکا اجازه نمی‌دهد آن را اصطلاحا «قورباغه آب‌پز» کند. طبق ادعای این منبع، مفاد پیام ظریف هشدارآمیز بود. همین منبع در توصیف پیام ظریف گفت: ایران «بین جنگ اقتصادی و جنگ نظامی تفاوتی قائل نمی‌شود و به آمریکا اجازه نمی‌دهد که روی حرارت کم آن را بپزد و بمیراند.»


Source link

لزوم حمایت دیپلماتیک از هنرمندان محبوس در هند

نام این هنرمند تبریزی وحید گل‌بوستانی‌ است. با یک جستجوی ساده می‌توان رزومه‌ی او را در عالم هنر موسیقی به دست آورد: برنده‌ی جایزه‌ی بهترین نوازنده‌ی تنبک از جشنواره‌ی موسیقی فجر سال ۷۷، برنده‌ی تندیس سربی جشنواره‌ی ماه، برنده‌ی هفت جایزه‌ی اول موسیقی تئاتر از جشنواره‌های سراسری، پنج جایزه دوم، هفت جایزه‌ی سوم، اجراهای متعدد در شهرهای مختلف ایران و خارج از کشور و… . همین رزومه می‌تواند گویای این واقعیت باشد که گل‌بوستانی چه استعداد درخشانی‌ست. هم‌چنان که اغلب استعدادهای درخشان مورد بی‌مهری روزگار قرار می‌گیرند گل‌بوستانی هم از این دایره بیرون نمی‌ماند. او به بیماری صعب‌العلاج ام‌اس دچار می‌شود و مدت‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کند. ازدواج او با دختری که مثل خودش درگیر این بیماری‌ست نشان از روح بزرگ او دارد. وقتی تلاش برای درمان در ایران به دلایل مختلف به نتیجه‌ای نمی‌رسد هم تلاش می‌کنند تا خود را به خارج از کشور برسانند تا آن‌جا برای بیماری خود درمانی بیابند. از این‌جا تراژدی واقع زندگی‌شان شروع می‌شود. افتادن در دام شبکه‌ی قاچاق انسان و دل بستن به وعده‌های دروغین، آن‌ها را به هند می‌کشاند و همان‌جا جعلی بودن پاسپورت‌شان معلوم می‌شود. بازداشت و راهی زندان می‌شوند. همسر باردار گل‌بوستانی در زندان وضع حمل می‌کند و نوزاد این هنرمند در زندان بنگلور هند به دنیا می‌آید!

هنرمندان سرمایه‌های ملی هستند و دولت‌ها حافظان سرمایه‌های ملی! از این رهگذر دولت‌مردان کشورمان وظیفه دارند که از این سرمایه‌های ملی نیز حمایت کنند. در این نوشته سعی شده به یکی از مجراهای دیپلماتیک که ظرفیت رهاسازی این زوج را دارد اشاره گردد.

نهاد شناخته شده‌ی «حمایت دیپلماتیک» روشی مسالمت‌آمیز و شناخته شده در حقوق بین‌الملل است که در شرایطی مشابه با این مورد خاص توانسته است راهگشا باشد.

حمایت دیپلماتیک که در گذشته فاقد پشتوانه‌ی حقوقی محکمی بوده، امروزه به یکی از نهادهای مترقی حقوق بین‌الملل بدل گشته است و روزبه‌روز به تعداد کشورهایی که اتباع زیان‌دیده‌ی خود را در کشورهای بیگانه مورد حمایت قرار می‌دهند افزوده می‌شود.

نوعی حمایت سیاسی که یک دولت نزد دولتی دیگر، به منظور جبران خسارتی که بر اثر ارتکاب عمل متخلفانه‌ی بین‌المللی به یکی از اتباع او(اعم از حقیقی یا حقوقی) وارد شده است، به عمل می‌آورد. این قاعده‌ی عرفی، ماهیتاً تکلیفی برای دولت‌ها مقرر نمی‌دارد بلکه، حقی است که مربوط به آن‌ها بوده و تابع شرایطی خاص از قبیل وجود رابطه‌ی تابعیت و طی مراحل داخلی از سوی زیان‌دیده است.

با توجه به استدلال دیوان بین‌المللی دادگستری در قضیه‌ی بارسلونا تراکشن(۱۹۷۰م)، مواد طرح کمسیون حقوق بین‌الملل ۲۰۰۶ در خصوص تعریف و تعیین دامنه‌ی مفهوم حمایت دیپلماتیک، و همین‌طور دکترین مختلف حقوق بین‌المللی نظیر «فرض واتل» و مهم‌تر از همه، اقدامات عینی کشورهای مختلف و اعطای حمایت دیپلماتیک به اتباع خود، همگی نشان از جا افتادگی و پشتوانه‌ی حقوقی این نهاد دارند.

 

کمیسیون حقوق بین‌الملل که از سال ۱۹۴۷ میلادی، وظیفه‌ی تدوین و توسعه‌ی حقوق بین‌الملل را به عنوان یکی از اهداف منشور ملل متحد بر عهده داشته، در سال ۲۰۰۶ میلادی طرح حمایت دیپلماتیک را به تصویب رساند و سعی کرد با تفاسیر موسع از مقررات مربوطه، بیشترین حمایت‌های ممکن برای افراد را در نظر بگیرد. ماده‌ی ۲ طرح، صراحت دارد که دولت‌ها حق دارند حمایت دیپلماتیک را اعمال کنند. در این طرح، الزامی برای دولت ایجاد نشده است بلکه، اجرای این نهاد از سوی دولت‌ها جنبه‌ی اختیاری دارد. ماده‌ی ۳ نیز اعمال حمایت دیپلماتیک را حق دولت می‌داند، نه تکلیف آن.

سوالی که مطرح می‌گردد این است که به لحاظ قواعد و رویه‌ی حقوق بین‌الملل، آیا دستگاه دیپلماسی کشورمان حق حمایت دیپلماتیک از این زوج را دارد؟

در پاسخ باید گفت با نظر به رویه‌ی حقوق بین‌الملل و مواد طرح کمیسیون حقوق بین‌الملل ۲۰۰۶، جهت تحقق حمایت دیپلماتیک عناصری می‌بایست وجود داشته باشند که مهم‌ترین آن‌ها وجود «رابطه‌ی تابعیت بین شخص زیان‌دیده و کشور اعمال‌کننده‌ی حمایت دیپلماتیک» است. با توجه به سوابق موجود، این اشخاص تنها دارای تابعیت ایرانی بوده و حتی دارای تابعیت مضاعف نیز نیستند.

شرط دیگر «قاعده‌ی طی مراحل داخلی» است. فلسفه‌ی این قاعده این است که اولاً به دولت مربوطه فرصت داده شود وضعیت خسارت‌دیده را در سیستم حقوقی خود بررسی و ترمیم کند ثانیاً، احترام به حاکمیت دولت‌ها حفظ شود ثالثاً، از میزان دعاوی بین‌المللی تا حدی کاسته شود. با توجه به گذشت نزدیک به یک‌ونیم سال از دستگیری این زوج و طرح دعاوی مختلف در محاکم کشور هند و پیگیری‌های مکرر خانواده این زوج، نهایتا وکلای زیان‌دیدگان تلویحا به عجز خود اشاره کرده‌اند. لذا این شرط نیز نمی‌تواند مانعی بر سر راه «حمایت دیپلماتیک» تلقی شود.

شرط سوم به عنوان شرط پایانی، «پاکدستی مدعی»ست. اساس این اصل در حقوق بین‌الملل عرفی قرار دارد و در طرح کمسیون حقوق بین‌الملل ۲۰۰۶ اشاره‌ای به آن نشده است. با توجه به عدم سوءنیت زیان‌دیدگان و گرفتاری آن‌ها در دام قاچاقچیان انسان و حسن شهرت این زوجین، ارتکاب عمل غیرقانونی از سوی این افراد نیز بعید به نظر می‌رسد.

با توجه به آن‌چه ذکر شد و با عنایت به روابط دوستانه‌ی دو کشور هند و ایران، علاوه بر توسل به نهاد شناخته‌ی شده‌ی «حمایت دیپلماتیک»، ورود مسئولان محترم وزارت امور خارجه‌ی کشورمان به این ماجرا نیز می‌تواند در سرعت بخشیدن به حل‌وفصل آن نقشی اساسی بازی کند.

آزادی وحید گل‌بوستانی و خانواده‌اش و بازگشت آن‌ها به ایران، در حکم حمایت از سرمایه‌ی ملی‌ و بازگرداندن آن ملت و کشور ایران است!

مهدی ولی‌زاده فرد-  دکتری حقوق اتحادیه اروپا

انتهای پیام/


Source link

موسوی: دپیلماسی ایران وارد فاز جدیدی شده است/ مذاکره‌ای با آمریکا نداریماین دیپلمات ارشد در پاسخ به سوالی درباره ضرب الاجل ۶۰ روزه به اروپا و اینکه تحولی در این زمینه رخ نداده، گفت: نامه ای که روحانی به سران ۱+۴ نوشت و بیانیه شورای عالی امنیت مای مواضع ما به روشنی بیان شد.اگر ببینیم در این مدت تحول خاصی رخ دهد ما به این رایزنی ها و گفتگو ها ادامه خواهیم داد در غیر این صورت جمهوری اسلامی ایران گام دوم را پس از ۶۰ روز با قاطعیت برخواهد داشت.


Source link