شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸

خانه» بایگانی 4 خرداد, 1398
دسته ، تاریخ شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳

ادعایی درباره دو تماس مهم «سردار سلیمانی» در سال ۲۰۱۸

تاریخ انتشار: Û±Û¹:Û²Û¶ – Û°Û´ خرداد Û±Û³Û¹Û¸

ادعایی درباره دو تماس مهم «Ø³Ø±Ø¯Ø§Ø± سلیمانی» در سال Û²Û°Û±Û¸

یک روزنامه آمریکایی ادعا کرد، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در سال ۲۰۱۸ دو تماس مهم تلفنی با دبیرکل حزب‌الله و فرماندهان دو گروه مقاومتی عراق تماس مهم گرفته است.

به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی «ÙˆØ§Ø´Ù†Ú¯ØªÙ† پست» در مقاله‌ای اعلام کرد، سردار «Ù‚اسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در سال ۲۰۱۸ دو تماس مهم با «Ø¹ØµØ§Ø¦Ø¨ اهل الحق» عراق و «Ø³ÛŒØ¯ حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان داشته است.

در این گزارش آمده است: سلیمانی در آگوست ۲۰۱۸ پس از خروج از جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی ایران چگونگی پاسخگویی به کاهش فروش نفت به دلیل تحریم‌های آمریکا را مورد بررسی قرار داد و شروع به گرفتن چندین تماس مهم کرد.

اولین تماس با فرمانده عصائب اهل‌الحق عراق و «Ú©ØªØ§Ø¦Ø¨ حزب‌الله» عراق بود. بنا به ادعای واشنگتن‌پست، سلیمانی در این تماس‌ها اعلام کرد: «Ø§ÛŒ برادران، شما اکنون از من اجازه دارید؛ مسیر صحیح را بروید».

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت: این افراد مسلح تابع ایران در عراق (عصائب اهل‌الحق و کتائب حزب‌الله) از زمان شکست داعش در راستای اخراج حدود پنج هزار نظامی آمریکایی موجود در عراق تلاش می‌کنند.

در ادامه گزارش مذکور آمده ، تماس دوم سلیمانی با سید حسن نصرالله بود و به وی گفت: «Ø§Ø¦ØªÙ„اف آمریکایی-صهیونیستی در حال توطئه هستند و طوفان در راه است؛ آماده باشید».

سال گذشته، سردار سلیمانی در ویژه‌نامه‌‌ سالانه‌ای که نشریه آمریکایی فارن‌پالیسی برای معرفی Û±Û°Û° اندیشمند برتر دنیا منتشر می‌کند، در فهرست Û±Û° متفکر برتر حوزه دفاعی-امنیتی قرار گرفت.

همچنین سال گذشته، «Ø§Ø³ØªÙ†Ù„ÛŒ مک‌کریستال» ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا و رئیس پیشین فرماندهی مشترک عملیات ویژه این کشور طی اظهاراتی اعلام کرد که قاسم سلیمانی یکی از کاریزماتیک‌ترین رهبران نظامی جهان است. این ژنرال آمریکایی گفت: از چیزهایی که مشاهده کردم می‌توانم بگویم، او بهترین کسی است که آنها دارند. ما زمانی که برای مقابله با ایرانی‌ها تلاش می‌کردیم، او (سلیمانی) را مورد بررسی قرار دادیم. او را زیر نظر گرفتم، او وقتی در میدان جنگ است، بسیار کاریزماتیک است و در محیط‌های مختلفی عملیات داشته که هیچ ژنرال آمریکایی با هر میزان آزادی عملی، نداشته است. قدرت سیاسی که قاسم سلیمانی دارد به او اجازه می‌دهد که کارهای بسیاری انجام دهد. ولی او کارهایش را با آرامش و اثربخشی فوق‌العاده انجام می‌دهد».


Source link

معرفی فهرست شرکت ها و سازمان های اخلالگر نظام مالیاتی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

زمانی معاون سازمان مالیاتی در ارتباط تلفنی با اعلام این خبر گفت: دولت
به این نتیجه رسیده است که باید جراحی های مالیاتی انجام دهد و برخی
دستگاه ها همکاری خوبی داشته اند اما تعدادی از دستگاه ها همکاری نداشته
اند.

 

او افزود: پیش نویس اولیه درباره مالیات عایدی سرمایه تا هفته آینده آماده می شود. مطالعات
مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر درآمد سرمایه نیز در دست تکمیل است و
باید هرنظام مالیاتی ضوابط و ساختار خود را داشته باشد.  

 

معرفی فهرست شرکت ها و سازمان های اخلال در نظام مالیاتی 

معاون سازمان مالیاتی
گفت: یکی از اصلاحات ساختاری که در یک دهه گذشته صورت گرفته معرفی مالیات
مصرف بوده که به عنوان یکی از موفقیت های نظام مالیاتی کشور است اگرچه نیاز
به بازنگری دارد. اصلاح ساختای معافیت های مالیاتی نیز در دستور کار است.

 

ظرفیت مالیاتی در قالب ۲ ساختار ظرفیت با قوانین فعلی ( ظرفیت اقتصادی) و
ظرفیت با وضع نظام های جدید مالیاتی تعیین می شود.

 

زمانی
گفت: شاخص نسبت مالیات ما نسبت به تولید ناخالص دولتی ۹درصد است که نحوه محاسبه آن در کشورهای دیگر متفاوت است.

 

در
کشور ما فقط براساس  نسبت مالیات بر مالیات و مالیات بر ارزش افزوده لحاظ
می شود که هنوز فاصله قابل توجهی با نسبت واقعی داریم. 

 

برای
جبران و پوشش دادن شکاف مالیاتی یکی از ابزارها، طرح جامع مالیاتی است که اقدامات
خوبی در این زمینه صورت گرفته است و در حوزه خدمات الکترونیکی پیشرفت های
خوبی حاصل شده است. 

 

معاون سازمان مالیاتی گفت:
هنوز بین ظرفیت مالیاتی براساس قوانین موجود و آنچه باید وصول شود شکاف
قابل ملاحظه مبتی بر فرار مالیاتی، عدم کارایی ها در نظام مالیاتی و گستردگی
معافیت های مالیاتی است که پیشنهاداتی برای معافیت های مالیاتی داده شده و
در حال بررسی است. 

 

او افزود: گستره معافیت های
مالیاتی در کشور ما بسیار بالاست و حدود ۱۶ نوع معافیت وجود دارد که باید
حذف یا بازنگری شوند به عنوان مثال؛ معافیت های مناطق آزاد، معافیت های بخشی مختلف نیز
درحال بررسی است.

 

 زمانی گفت: در شرایطی به سر می بریم که یک دوران عدم شفافیت و وابسته به اقتصاد نفتی داشته ایم و فرایند اصلاحات نیز زمانبر است.

 

مالیات بر ارزش افزوده هنوز مشکلات دارد و نمی توان حتی یک پایه مالیاتی را یک روزه تقدیم و اجرا کرد و اگر اطلاعات لازم را نداشته باشیم امکان دارد در اجرا به مشکل برخورد کنیم.

 

فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بخش عمده ای از بودجه عمومی کشور را مالیات تامین می کند اما در کشور ما کمتر به مالیات توجه شده است.

 

موسوی گفت: پایه های مالیاتی که در کشور می تواند مورد استفاده قرار گیرد هنوز تعریف نشده اند. مالیات به عنوان جبران هزینه های عمومی دیده شده اما در کشورهای دیگر به عنوان پشتیبان و هدایت راهبردهای اقتصادی استفاده می شود. 

 

معرفی فهرست شرکت ها و سازمان های اخلال در نظام مالیاتی 

او گفت: در کشور ما کاملا برعکس کشورهای دیگر است و مالیات به جای اینکه مشوق تولیدباشد بازدارنده است و در کشور ما ۲۰ تا ۳۰ درصد فرار مالیاتی داریم.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره اجرا نشدن طرح جامع مالیاتی گفت: هرتغییر که اتفاق می افتد یک مقاوتی در بدنه دولت و فعالین شکل می گیرد که طرح جامع مالیاتی نیز مستثنی نیست و با واقعیت موجود فاصله زیادی داریم.

 

ما هنوز باور نکرده ایم که طرج جامع مالیاتی چه منافعی می تواند داشته باشد و نیاز به فرهنگ سازی دارد. از طرفی هم رفتار دولتی که به دست مردم نگاه می کند و رفتار دولتی که مردم به دست او نگاه می کنند وجود دارد و از نظر نظام اجرایی و نظام اطلاعاتی که باید در اختیار سازمان مالیاتی قرار  گیردهمپنان مشکل دارد.

 

موسوی گفت: در ساماندهی مالیاتی که در دولت نهم و دهم صورت گرفت قصد ساماندهی مالیات داشتند با سوداگری هایی که در جامعه وجود دارد هنوز مشکلات مرتفع نشده است.

 

او گفت: ۲ سال است که سازمان مالیاتی قول داده لیست مالیاتی دستگاه ها را ارائه کند که با وجود افراد غیر مولد هنوز به مجلس ارائه نشده است.

وحید شقاقی کارشناس مسائل اقتصادی گفت: مالیات یکی از مهمترین بحث های روز اقتصاد ایران است. دولت مصدق ۲۷ ماه از طرف انگلیسی ها تحریم شد اما توانست نفت را کنار گذاشته و با مالیات دولت را اداره کند.

شقاقی گفت: تا سال ۱۳۰۰ کشور ما بر اساس اقتصاد سنتی اداره می شد اما با حفر اولین چاه نفت از سال ۱۳۰۰ وارد اقتصاد نفتی شدیم. دهه ۵۰ اوج اقتصاد نفتی کشور بود که ما ۶ میلیون بشکه نفت تولید داشتیم که از این تعداد ۵ میلیون بشکه نفت می فروختیم که محمد رضا شا یک اقتصاد نفت محور را ساخت. 

 

معرفی فهرست شرکت ها و سازمان های اخلال در نظام مالیاتی 

او گفت: ما بدون فکر کردن به یکباره از اقتصاد سنتی وارد اقتصاد نفتی شدیم اما نروژ برای ورود به اقتصاد نفتی ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال مطالعه کرد و بعد وارد اقتصاد نفتی شد.

 اقتصاد نفتی یک اقتصاد رانتی است و برخلاف سیاست های ابلاغی از طرف رهبر معظم انقلاب نتوانسته ایم از اقتصاد نفتی خارج شده و اقتصاد را بر اساس مالیات اداراه کنیم.

 

او گفت: به دلیل اینکه عمده مالیات را تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و توده کم درآمد جامعه پرداخت می کنند و نسبت مالیات به تولید در کشور ما حدود ۶ تا ۸ درصد است و ما جز ضعیف ترین کشورها از نظر اداره کشور بر اساس پایه های مالیاتی است چون نظام کشور ما رانتی بوده است.

 

 شقاقی گفت: ۵۰ پایه مالیاتی داریم که ۵ سرفصل اصلی دارد که با توجه به اینکه مالیات بازتوزیع ثروت و نهاد استفاده برای دولت و . . است مشکل دارد که نیاز به اصلاح دارد.

 

هنوز اقتصاد نفتی در کشور حاکم است و یک اقتصاد رانتی نفتی را هنوز نتوانسته ایم تغییر دهیم. مالیاتی که از توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته شد نیز موجب یک رانت بزرگ ارزی شد بنابراین مجبور هستیم قوانین جسورانه مالیاتی داشته باشیم چون هنوز به شفافیت تن نداده ایم و نهادهای ما مبتنی بر عدم عقلانیت بوده اند.

 

او گفت: پایه های مالیاتی موجود فقط ۱۰ درصد ثروتمندان جامعه را درگیر می کند و بیشتر مردم عادی جامعه درگیر مالیات هستند.

 

شقاقی گفت: پایه های مالیاتی ابرطبقه و ثروتمندان را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین با اصلاح قوانین مالیاتی می توان انقلابی را در اداره کشور بر اساس اقتصاد مالیاتی بوجود آورد چون مهمترین رکن اقتصاد کشور باید برپایه اقتصاد باشد.


Source link

جای خالی نهادهای نظارتی در جدال چند نفر از نمایندگان مجلس با «بیژن زنگنه»برخی می گویند«چون زنگنه اجازه فروش نفت را به برخی نداده و شرط فروش نفت به افراد را دادن تعهد به منظور جلوگیری از شکل گیری بابک زنجانی های جدید ذکر کرده است، برخی عصبانی اند و تلاش می کنند با انتشار چنین اخبار به خواسته های خود برسند.». برخی دیگر هم زنگنه را متهم می کنند؛در حالی که در این میان جای یک نهاد نظارتی که منصفانه و بی طرفانه اصل موضوع را بررسی و با خطارکار یا خطاکاران در مجلس یا وزارت نفت برخورد کند به شدت خالی است.


Source link

تحول آرام رئیسی در قوه قضائیه

تاریخ انتشار: Û±Û¸:Û±Û° – Û°Û´ خرداد Û±Û³Û¹Û¸

فرارو- چند ماه پس از انتصاب ابراهیم رئیسی به عنوان رییس قوه قضائیه، حالا نشانه‌هایی از تغییر در دستگاه قضایی مشاهده می‌شود. آیت الله رئیسی در دو ماه اخیر هوای تازه‌ای را در نهاد قضاوت کشور دمیده است. تغییر برخی مدیران قضایی، نشانه‌هایی از تغییر رویه‌ها و مواضع متفاوت رییس جدید قوه قضائیه امیدواری‌هایی برای ایجاد تحول در این نهاد کلیدی کشور ایجاد کرده است.

انقلاب آرام رئیسی؟!

رییسی به دنبال تحول در قوه قضائیه است

به گزارش فرارو، رهبر معظم انقلاب در اسفند ماه سال گذشته طی حکمی آیت‌الله ابراهیم رئیسی را به سمت ریاست قوه قضائیه منصوب کردند. با این انتصاب ده سال ریاست آیت الله آملی لاریجانی به پایان رسید. در حکم مقام معظم رهبری برای رئیسی آمده بود: «Ø³Ù†Ø¯ تحول قضائی پیشنهادی جنابعالی را ملاحظه کردم. بر اساس مشورت‌ها و نظرات کارشناسی، آنرا مفید و کارساز میدانم.»

مفاد این سند تاکنون اعلام نشده است، اما رهبر معظم انقلاب برای بهبود آن توصیه‌هایی ارائه کردند.

سند تحول قضایی هر چه باشد باید در عمل به اجرا در آید. دو ماه زمان کافی برای محک زدن رویکرد و رویه عملکردی آیت الله رئیسی نیست، اما می‌توان در همین دو ماه روند تلاش برای ایجاد تغییر را مشاهده کرد.

تغییر درقوه قضائیه در دو ماه اخیر آرام، اما محسوس بوده است. چند مقام عالی رتبه قضایی از جمله سخنگوی قوه قضائیه و دادستان تهران تغییر کرده اند. برگزاری دادگاه مفاسد اقتصادی سرعت بیشتری به خود گرفته و چند دانه درشت که سالهاست پرونده آن‌ها در جریان است بالاخره پشت میز محاکمه قرار گرفتند.

رئیسی درباره مفاسد اقتصادی معتقد است: «ÙØ³Ø§Ø¯ در کشور ما فراجناحی است و اصلاً مربوط به یک جناح و جریان خاص نیست. مقوله فساد نکته‌ای است که هیچکس نباید آن را در هیچ بخشی از جامعه قبول کند. ممکن است فساد رخ دهد؛ اما فساد نباید لانه کند و مطلقاً نباید اجازه داد فساد در هیچ جای جامعه لانه کند.»

 

یکی دیگر از تغییرات محسوس این بوده است که موضع گیری‌های سیاسی مقامات عالی قضایی به شدت کاهش یافته است. به ویژه شخص آیت الله رئیسی به ندرت درباره مسائل سیاسی و مسائلی غیر از مسائل مربوط به قوه قضائیه اظهار نظر می‌کند و در صورت اظهار نظر نیز وارد جزییات و مسائل مناقشه برانگیز نمی‌شود. این در حالی است که او در کنار اینکه یک قاضی است سیاستمدار نیز به حساب می‌آید.

در دوران ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی به طور معمول شاهد اظهار نظر‌های تند و تیز ایشان و یا مدیران قوه قضائیه درباره مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور بودیم. اظهار نظر‌هایی که در بسیاری از موارد بحث برانگیز می‌شدند.

حالا به نظر می‌رسد ابراهیم رئیسی قصد دارد این روند را تغییر دهد، البته برای محک این تصمیم باید منتظر گذر زمان بود و دید که این رویه تداوم خواهد داشت یا نه.

اتفاق دیگری که این روز‌ها خیلی به آن پرداخته می‌شود، دیدار رییس قوه قضائیه با مدیران و اصحاب رسانه بود. دیداری بی‌سابقه که در آن آیت الله رئیسی از رویکرد تازه قوه قضائیه نسبت به رسانه‌ها سخن گفت.

رییس دستگاه قضایی اظهار کرد: «Ù‚وه قضاییه از کسانی‌که علیه این قوه حرفی زده‌اند و احیانا کیفر خواستی برایشان صادر شده، گذشت می‌کند.»

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد که این قوه خود را موظف به حمایت از آزادی رسانه‌ها و مطبوعات می‌داند و معتقد است که این آزادی به نفع مردم و کشور است. در عین حال به عقیده او، بیان انتقادات از جانب رسانه‌ها حتما می‌تواند به رفع اشکالات و نواقص در نظام اداری به قوه قضائیه کمک کند.

او البته بر حفظ و رعایت خطوط قرمز و فاصله با رسانه‌های دشمن تاکید کرد. از طرف دیگر او گفت که نقد باید “سازنده” و “منصفانه” باشد.

پس از این نشست که با استقبال اهالی مطبوعات روبه رو شد، سخنگوی قوه قضائیه از رفع توقیف قریب الوقوع نشریه صدا خبر داد. به گفته اسماعیلی سقف توقیف مطبوعات به دلیل تخطئی از مصوبه شورای عالی امنیت ملی دو ماه است و به زودی نشریه صدا رفع توقیف می‌شود.

البته در سوی دیگر برخی اقدامات قوه قضائیه از سوی ناظران با انتقاد روبه رو شده است. در هفته‌های اخیر بازداشت چند خبرنگار و روزنامه‌نگار از جمله مرضیه امیری و کیوان صمیمی با واکنش‌های فراوانی همراه بوده است. صدور حکم برای چند نویسنده عضو کانون نویسندگان نیز نگرانی‌ها برانگیخته است و نهایتا اینکه صدور قرار وثیقه سنگین یک میلیاردی برای مسعود کاظمی، روزنامه نگار بحث برانگیز شده است.

البته قوه قضائیه می‌گوید پرونده‌هایی همچون پرونده مرضیه امیری خبرنگار روزنامه شرق ربطی به کار رسانه‌ای او ندارد و در زمره پرونده‌های اقدام علیه امنیت ملی است.

 

بیشتر بخوانید:

 

انقلاب آرام رئیسی؟!
واکنش‌ها به عملکرد رئیسی
کارنامه کوتاه چند ماهه رئیسی از سوی برخی ناظران نیز مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از ناظران از سخنان رییس قوه قضائیه در دیدار با اهالی رسانه تمجید کرده اند.

عباس عبدی در این معتقد است: “این نشست می‌تواند آغاز خوبی باشد برای تفاهم بیشتر و کاهش مشکلات رسانه‌ها که به نفع دستگاه قضایی نیز هست.”

به گفته عبدی “پیش از این نیز شواهد امیدبخشی از سیاست‌های مدیریت جدید در امور گوناگون و حتی عزل و نصب‌ها و گفتار عمومی دیده می‌شد با این حال، هنوز تا رسیدن به درک مشترک و تفاهمی سازنده میان دو طرف راه درازی وجود دارد که باید طی شود.”

با این حال این عضو برجسته انجمن صنفی روزنامه نگاران از بخشی از سخنان آیت الله رئیسی انتقاد کرد، آنجا که رییس قوه قضائیه برای نقد دو شرط “منصفانه” و “سازنده” را ذکر کرد. عبدی نوشت: «Ù¾Ø³ÙˆÙ†Ø¯ سازنده و منصفانه به کلمه نقد ایجاد مشکل می‌کند.

در حقیقت اگر نقد منصفانه نباشد، با پاسخ دادن به آن می‌توان لبه تیز نقد را به سمت نقدکننده برگرداند؛ بنابراین در مقام پذیرش و رد نقد، نمی‌توانیم از این پسوند‌ها استفاده کنیم.»

اما از سوی دیگر برخی فعالان سیاسی نیز در فضای مجازی خواستار آن شدند که رییس قوه قضائیه پیگیر پرونده‌هایی همچون مسعود کاظمی نیز باشد. محمود صادقی نماینده مجلس در این باره در توئیتی نوشت: «Ø¢Ù†Ú¯ÙˆÙ†Ù‡ که وکیل مسعود کاظمی توصیف می‌کند نه تنها اثری از رویکرد‌های رئیس جدید قوه قضائیه در شعبه رسیدگی کننده دیده نمی‌شود، بلکه ظاهرا به طرز عامدانه‌ای باد مخالف هم وزیدن گرفته است! آقای رئیسی آیا دادگاه انقلاب تحت مدیریت شما نیست؟!»

همچنین عملکرد قوه قضائیه در مبارزه با مفسدان اقتصادی که از ابتدای سال جدید وارد فاز تازه‌ای شده است، مورد تمجید ناظران قرار دارد. بسیاری برگزاری دادگاه‌های علنی، صریح و بی پرده را مثبت ارزیابی می‌کنند.

در این بین برخی نیز معتقدند باید قوه قضائیه خانه تکانی اساسی هم انجام دهد و در ادامه خانه تکانی با مفسدان درونی سازمان نیز با قاطعیت برخورد شود. علیرضا زاکانی فعال سیاسی اصولگرا در این باره می‌گوید: «Ù‚وه قضائیه اکنون اقدامات خوبی انجام می‌دهد که منشأ امید است و حرف‌هایی که آقای رئیسی می‌زند و جهت‌گیری‌هایی که دنبال می‌کند بسیار مناسب است.»

به گفته زاکانی”یکی از کارویژه‌های ایشان این بود که برخی افراد که در قوه قضائیه دچار فساد بودند را برکنار کرد، معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند و اتفاقاً محاکمه کردن فردی که فساد آشکاری دارد و توسط آقای رئیسی کنار گذاشته شده کمک می‌کند که جهت آینده در قوه قضائیه تثبیت شود.”

 

 


Source link

فرارو | حالِ خوب


تاریخ انتشار: Û±Û¸:Û°Û´ – Û°Û´ خرداد Û±Û³Û¹Û¸

نادر قنبری؛ طایفه آدیمزاد عجیب و شگفت آور است. یک روز عبوس و گرفته در میان خوشی دیگران و روزی سر خوش و شاداب در روزی که نباید. اصلا انگار تکلیفش با خودش مشخص نیست و خود نمی‌داند در پی چیست. روزمرگی کردن عادت بس نادرستی شده که این طایفه از آن بیزارند، اما مثل قاب عکسی ثابت به دیوار اصلا در پی تغییرش نیستند.

هر روز صبح پس از برخاستن از خواب تا آخر شب مشق‌های تکراری و شب، هنگام خواب مرور آن چه در طول روز رفت و فردا خواهد آمد و در این میان جمله‌ای کلیشه‌ای که دائم بهم یادآوری می‌کنند که ” نمیدانم چرا حالم خوب نیست. “

اتفاقات را چند عامل خلق میکنند که مهمترین آن‌ها وراثت، محیط، موقعیت و خود انسان‌ها هستند که سهم هر کدام مشخص و واضح است. چیزی که باید پذیرفت آن است که خالق حال خوب و بد، خود خود خود ما انسان‌ها هستیم. محیط و دیگران می‌توانند کمی تعادل مرا بر هم زنند، اما هیچکدام نمیتوانند چگونگی بروز رفتار مرا به من تحمیل نمایند. عواملی که ذکر شد حتی قادر نیستند نوع بینش مرا درباره چیزی تا خود من نخواهم تغییرش دهم، جابجا نمایند.

حال اگر دنبال حال خوب می‌گردیم به نکات زیر کمی فکر کنیم:
Û±. امروزه کسی حال خوب دارد که هویت و شخصیتش یکی باشد. یعنی هر چیزی که هست همان را زندگی کند نه کمتر و نه بیشتر. این کار حال همه ما آدم‌ها را خوب می‌کند. همه ما. اینطور دیگر مجبور نیستیم برای اینکه از دیگران عقب نیوفتیم تقلا کنیم و حال خود را خراب و خرابتر کنیم.

Û². از کنار مواهب زیبایی که خدای مهربان در اختیارمان گذاشته به راحتی عبور نکنیم. واقعا آیا تا به حال شده یک روز صبح پس از برخاستن از خواب سپاسگزارش باشیم که اجازه داده روزی دیگر در کنار عزیزانمان زندگی کنیم. این که چشمهایمان هنوز می‌بینند و گوشهایمان هنوز می‌شنوند. یادآوری و شکر گزاری مواهب خدای مهربان بطور روزانه حال همه ما را خوب خواهد کرد.

Û³. با معنا زندگی کنیم. نیچه میگوید: “آنکه با چرایی زندگی خویش ساخته با چگونگی آن هم خواهد ساخت. ” قطعا هر کدام از ما برای معنا و مفهومی زندگی می‌کنیم میگویید نه کمی با دقت به اطراف خود بنگرید. خانواده، همسر و فرزندان، پدر و مادر عزیز و بسیاری معنا‌های اخلاقی و ارزشی دیگر.

Û´. بهره بردن از لذت‌های حلال از اموری است که حتی مورد تاکید اولیای الهی نیز بوده است. لذت و بهره از نعمات آفرینش در کنار معنای زندگی، حس و حال خوبی به همه ما می‌بخشد که بار‌ها امتحانش کرده ایم.

۵. توجه به معنویات و ارتباط با خالق هستی در بروز یک حال خوب تاثیر بسزایی دارد. نجوا با کسی که خالق ماست و دوستمان دارد راهی است برای دریافت انرژی از منبع بیکران الهی.

در پایان یادمان باشد این خود ما هستیم که خالق حال خوب و بد هستیم و تا تغییر را از خود آغاز نکنیم اتفاقی برایمان رخ نخواهد داد.


Source link

ضربه‌ای که ترامپ به آمریکا زد

تاریخ انتشار: Û±Û¸:Û°Û² – Û°Û´ خرداد Û±Û³Û¹Û¸

ضربه‌ای که ترامپ به آمریکا زد

فرارو- اقدام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در خروج یکجانبه از توافقات بین المللی، که در دوره دمکرات‌ها مذاکره شده است، علاوه بر ضربه زدن به اعتبار آمریکا، موجب شده است که سیاست خارجی آمریکا بیش از پیش به کشمکش‌های بی‌پایان میان دو حزب دمکرات و جمهوریخواه وابسته شود.

به گزارش فرارو، ترامپ از همان اوایل ورود به کاخ سفید مخالفت خود را با بسیاری از توافقات بین المللی آمریکا اعلام کرد. او، به رغم مخالفت جامعه بین المللی، به طور یکجانبه از توافق آب‌وهوایی پاریس و نیز برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و تعدادی دیگر توافق تجاری و تسلیحاتی خارج شد. بسیاری از ناظران معتقدند که دلیل اصلی خروج ترامپ از بعضی توافقات یادشده، خصوصا برجام، این است که توافقات مزبور توسط رئیس‌جمهور دمکرات قبل از او، یعنی باراک اوباما، مذاکره شده بودند. همین مسئله موجب شده است که در آینده هرگونه توافق با آمریکا ممکن است توسط رئیس‌جمهور بعدی لغو شود. وبگاه مجله آمریکایی «Ø§Ø³Ù„یت»ØŒ طی یادداشتی به قلم جاشوا کیتینگ، با اشاره همین نکته، تبعات بلندمدت اقدامات ترامپ برای سیاست خارجی آمریکا را تشریح کرد.

در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای دولت اوباما با ایران، سناتور تام کاتن، به همراه Û´Û· تن از همکاران جمهوریخواه خود، نامه‌ای به سران ایران نوشت و هشدار داد که امضای هرگونه توافق هسته‌ای، به مثابه یک توافق اجرایی میان سران ایران و آمریکا خواهد بود و لذا با تمام شدن دوره ریاست‌جمهوری اوباما، رئیس‌جمهور بعدی «Ø¨Ø§ یک امضا» آن را لغو خواهد کرد. دمکرات‌ها به شدت از اقدام جمهوریخواهان برای کارشکنی در مذاکرات هسته‌ای خشمگین شدند. اما نهایتا توافق در دوره اوباما امضا شد تا اینکه دونالد ترامپ بیش از یک سال پیش، در هشتم ماه مه ۲۰۱۸، به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌های کشورش را بار دیگر علیه ایران اعمال کرد.

به نوشته اسلیت، اکنون اغلب نامزد‌های دمکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوی ۲۰۲۰، قول داده‌اند که به برجام بازگردند؛ و این متضمن رفع تحریم‌هایی است که ترامپ بازگردانده است. طنز روزگار این است که دمکرات‌ها از رویه قدیمی جمهوریخواهان تقلید می‌کنند. جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا، که چند سال صرف مذاکره بر برجام کرده بود، برای نجات این توافق با همتایان ایرانی دیدار کرده است. ترامپ ادعا کرده است که کری به ایرانیان گفته که تا پایان ریاست‌جمهوری او صبر کنند. این روزها، صحبت از صبر کردن تا پایان دولت ترامپ امر شایعی شده است. سوزان تورنتون، دستیار موقت سابق وزیر خارجه آمریکا اوایل ماه جاری در شانگ‌های گفت: چین نباید برای حل و فصل جنگ تجاری فعلی عجله کند و تا زمان روی کار آمدن یک دولت دیگر در آمریکا صبر کند. در رابطه با توافق اقلیمی پاریس هم تقریبا همه نامزد‌های دمکرات قول داده‌اند به آن بازگردند.

این مجله آمریکایی ادامه داد: این وضعیت خوبی نیست. نه فقط به این خاطر که ترامپ شانس خوبی برای پیروزی مجدد در انتخابات را دارد. بلکه اگر این مسئله عرف شود که همه توافقاتی که با یک رئیس‌جمهور آمریکایی امضا می‌شوند فقط در دوره همان رئیس‌جمهور باقی خواهند ماند، چرا کشور‌ها بار دیگر با آمریکا توافق امضا کنند. اگر کل رویه تحولات سیاست خارجی آمریکا به این مسئله وابسته شود که آیا در کاخ سفید یک رئیس جمهور دمکرات حضور دارد یا جمهوریخواه، این امر برای مدت طولانی پس از پایان ریاست‌جمهوری ترامپ بر روابط بین المللی تاثیر بی‌ثبات‌کننده‌ای خواهد داشت.

ستاد تبلیغات انتخاباتی ریچارد نیکسون، با وعده تغییر سیاست‌های دولت لیندون جانسون، گفتگو‌های صلح ویتنام را نابود کرد. انتقال قدرت از کارتر به ریگان نیز، مانند انتقال از اوباما به ترامپ برای حکومت‌های خارجی مایه نگرانی بود. با این حال، روسای جمهور هر دو حزب، حداقل در برابر ائتلاف‌های بین المللی و اهداف کلان سیاست خارجی، که با اختلافات سیاسی داخلی متضاد بود، اشتراک نظر داشتند. این امر، نوعی تدوام ایجاد کرده بود که به کارگیری دیپلماسی را ممکن ساخته بود. در اینجا یک استثنا وجود دارد و آن «Ø³ÛŒØ§Ø³Øª مکیسکوستی» است. این سیاست به قانون سفت و سختی گفته می‌شود که دولت ریگان آن را اجرا کرد و به موجب آن سازمان‌های مردم نهاد برای دریافت کمک‌های مالی دولتی باید تایید کنند که سقط جنین اجرا نکنند و این امر را هم در برنامه‌ریزی خانواده ترویج نکنند. بیل کلینتون، این سیاست را لغو کرد. اما جروج دبیلو بوش آن را احیا کرد. سپس باراک اوباما بار دیگر آن را لغو کرد. اما دونالد ترامپ بار دیگر آن هم به شکلی سختگیرانه‌تر آن را احیا کرد. به گفته اسلیت، امروز سیاست خارجی آمریکا بیش از پیش شبیه سیاست مکسیکوسیتی شده است. به عبارت دیگر، هر حزبی که قدرت را می‌گیرد، سیاست حزب قبلی را معکوس می‌کند. به طور سنتی، بین دو حزب اصلی امریکا در زمینه سیاست خارجی، اختلاف چندانی وجود ندارد. بیشتر اختلافات درباره سیاست‌های داخلی است. اکنون، اما اختلافات در زمینه خارجی هم بیشتر شده است. با توجه به سازوکار پیچیده کنگره، رئیس‌جمهور می‌تواند به طور نسبی در سیاست خارجی آزادانه عمل کند، اما در سیاست داخلی اینگونه نیست. حتی اگر برنی سندرز هم رئیس‌جمهور شود، بعید است که بتواند موافقت دو حزب را برای برای تصویت یک موضوع مناقشه‌برانگیز داخلی در کنگره بدست آورد. ولی او قطعا می‌تواند سیاست متفاوتی در برابر ایران اتخاذ کند. اما حتی این هم در سال‌های شاهد تغییراتی بوده است. محال بودن جلب حمایت جمهوریخواهان از سیاست خارجی اوباما به این معنی بود که او اکثر دستاورد‌های سیاست خارجی خود – مانند برجام، توافقنامه پاریس و عادی سازی روابط با کوبا- را از طریق فرمان اجرایی اجرا کند. این مسئله بدین معناست که می‌توان فرامین اجرایی اوباما را با فرامین اجرایی دیگری لغو کرد.

به گفته اسلیت، سیاست خارجی آمریکا به طور روزافزون از مناقشات داخلی تاثیر می‌پذیرد. به عنوان نمونه، مسئله حمایت آمریکا از اسرائیل، یک مسئله فراحزبی بود. اما در دوره ترامپ، این حمایت به آرمانی برای حزب جمهوریخواه درآمد و دمکرات‌ها از آن فاصله گرفتند. یا اینکه، ویکتور اوبان، نخست‌وزیر مناقشه‌برانگیز مجارستان، که به اردوگاه راست افراطی متعلق است و اولین رهبری بود که کاندیداتوری ترامپ را در سال Û²Û°Û±Û¶ تایید کرد، هفته گذشته در آستانه انتخابات پارلمان اروپا به گرمی مورد استقبال ترامپ در کاخ سفید قرار گرفت. این در حالی است که هم بوش و هم اوباما، اهمیتی به اوبان نمی‌دادند.

اسلیت در پایان هشدار داد که تغییر سیاست خارجی آمریکا با تغییر روسای جمهور این کشور، می‌تواند سیاست خارجی آمریکا را تضعیف کند. علاوه بر این، اگر سایر کشور‌ها از قبل بدانند برخی سیاست‌ها فقط در دوره زمامداری یک حزب اجرا می‌شوند، انگیزه پیدا خواهند کرد که در انتخابات آمریکا مداخله کنند یا روی آن تاثیر بگذارند. به گفته اسلیت، آمریکایی‌ها به طور فزاینده در داخل آمریکا در دو کشور متفاوت زندگی می‌کنند و بزودی ممکن است در خارج هم با آن‌ها به عنوان دو کشور متفاوت رفتار خواهد شد.


Source link

روایت محسن هاشمی از نحوه ترور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

تاریخ انتشار: Û±Û·:Û³Û· – Û°Û´ خرداد Û±Û³Û¹Û¸

روایت محسن هاشمی از نحوه ترور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
چهار خرداد سالروز ترور ناموفق آیت‌الله هاشمی رفسنجانی توسط گروهک فرقان است.

به گزارش تسنیم، از ابتدای تشکیل نظام نوپای جمهوری اسلامی برخی گروهک‌ها و احزابی که مخالف روند انقلاب اسلامی بودند، برای مهار انقلاب و جلوگیری از تشکیل جمهوری اسلامی یا دست به آشوب می‌زدند و یا شخصیت‌های اصلی انقلاب را ترور می‌کردند.

از جمله افرادی که ترورشان ناکام ماند، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. عصر روز جمعه چهارم خرداد ۱۳۵۸، هنگامی که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از اعضای اصلی شورای انقلاب در خانه بود، دو نفر از اعضای گروهک تروریستی «ÙØ±Ù‚ان» به قصد ملاقات وی و با ادعای این که حامل نامه‌‏ای از جانب یکی از مقامات مملکتی هستند، اجازه حضور خواسته و داخل منزل شدند. در آن روز بر حسب اتفاق، پاسدار محافظ هاشمی در منزل نبود و جوان ضارب با سوء استفاده از این موقعیت، قصد ترور داشت که بر اثر درگیر شدن با آقای هاشمی، موفق به انجام نقشه‏‌اش نشد و گلوله به جای حساسی از وی اصابت نکرد. در اثر این سوء قصد، آقای هاشمی از پشت هدف اصابت گلوله واقع و برای مداوا به بیمارستان منتقل شد.

خبر ترور آیت‌الله هاشمی در روزنامه Ûµ خرداد سال ÛµÛ¸

روایت محسن هاشمی از نحوه ترور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
به مناسبت سالگرد ترور آیت‌الله هاشمی، محسن هاشمی رفسنجانی فرزند مرحوم هاشمی در گفتگو با تسنیم، به تشریح جزئیات ترور پدرش پرداخت.محسن هاشمی در این گفتگو با بیان اینکه این ترور حدود سه ماه بعد از پیروزی انقلاب اتفاق افتاده بود و تا آن‌زمان هنوز سیستم حفاظت مشخصی برای شخصیت‌ها تعیین نشده بود، گفت: حتی شهید مطهری هم بدون حفاظت در خیابان ترور شده بود. وی افزود: حدود یک‌ماه ونیم قبل از ترور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، اولین ترور گروهک فرقان که شهادت سپهبد قرنی بود، اتفاق افتاد. طبیعی بود که بعد از این دو اقدام، احساس خطر نسبت به فعالیت‌های تروریستی علیه مسئولان انقلاب احساس شود و به دلیل اینکه در سپاه، حفاظت آموزش دیده‌ای وجود نداشت از سوی کمیته محلی برای حفاظت افرادی تعیین می‌شدند، اما هنوز آموزش و نظم کافی در تیم حفاظت وجود نداشت، حتی ماشین ضدگلوله در اختیار شخصیت‌ها نبود و آیت الله هاشمی رفسنجانی با پژوی ÛµÛ°Û´ خود در سطح شهر تردد می‌کردند.

مصاحبه مطبوعاتی مرحوم هاشمی بعد از ترور در بیمارستان

روایت محسن هاشمی از نحوه ترور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
محسن هاشمی افزود: در زمان ترور، از دونفری که برای محافظت تعیین شده بودند، یکی از این افراد در خانه حضور نداشت و نفر دوم نیز آماده مواجه با چنین خطری نبود، این‌ها دلایل موفق شدن تیم ترور به هدف قرار دادن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ضعف در حفاظت بود. در زمان ترور، از دونفری که برای محافظت تعیین شده بودند، یکی از این افراد در خانه حضور نداشت و نفر دوم نیز آماده مواجه با چنین خطری نبود، این‌ها دلایل موفق شدن تیم ترور به هدف قرار دادن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ضعف در حفاظت بود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه وی زمان ترور کجا بود، تصریح کرد:، چون برای دو محافظی که در خانه بودند، امکاناتی از سوی کمیته تامین نمی‌شد، من برای تهیه مایحتاج آن‌ها به میدان تجریش رفته بودم، در بازگشت دیدم که وضعیت خیابان‌ها در نزدیکی خانه غیرعادی است و زمانی که خودم را به خانه رساندم همسایه‌ها گفتند که آقای هاشمی را ترور کردند و ایشان را که زخمی شده به بیمارستان بردند که خودم را به بیمارستان رساندم. ایشان خوشبختانه قبل از اینکه تروریست بتواند اسحله را بکشد، متوجه نقشه شدند و با گرفتن دست فرد ضارب نگذاشتند که عمل کند و فرد دومی که در حیاط بود با مشاهده این صحنه به داخل اتاق می‌آید و دو گلوله به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اصابت کرده بود که با مداخله مادرم خانم عفت مرعشی، نمی‌توانند کار را تمام کنند و Û² تروریست فرار می‌کنند.

هاشمی، درباره تحلیل آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از ترور خود نیز گفت: ایشان برای اینگونه حوادث آمادگی داشت و حتی برای شهادت خود را آماده کرده بود، بنابراین با شجاعت با تروریست‌ها درگیر شد، جریانی که اقدام به ترور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، شهید مطهری و سپهبد قرنی و بعد دکتر مفتح و دیگر شخصیت‌های انقلابی کرد، جریانی منحرف و واپس‌گرا به لحاظ فکری بود که فهم صحیح و درستی از دین نداشتند و عمدتا بدلیل کج فهمی دست به این اقدامات زدند، این جریان را می‌توان به نوعی ادامه جریان خوارج دانست که عمدتا جوانان فریب خورده و احساساتی وهیجانی بودند که براثر برداشت‌های غلط دست به این کار‌ها می‌زدند.

وی با بیان اینکه “تفکر شهید مطهری و نقش ایشان در انتقاد از تفکرات انحرافی و التقاطی موجب کینه گروهک فرقان به آیت‌الله هاشمی و نهایتاً طرحی ترور ایشان شده بود، افزود: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، نیز از سال‌های آخر قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نسبت به انحرافات در برخی گروه‌های انقلابی و مبارز حساس بودند و این جریانات نسبت به ایشان نیز کینه داشته وسعی در ترور ایشان کردند.
جریانی که اقدام به ترور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، شهید مطهری و سپهبد قرنی و بعد دکتر مفتح و دیگر شخصیت‌های انقلابی کرد، جریانی منحرف و واپس‌گرا به لحاظ فکری بود که فهم صحیح و درستی از دین نداشتند و عمدتا بدلیل کج فهمی دست به این اقدامات زدند

وی در پایان گفت: البته از این ترور دو تعبیر ماندگار در تاریخ ثبت شد، پیام متفاوت امام خمینی که در آن آمده بود: “جناب حجت الاسلام مجاهد متعهد، آقای هاشمی عزیز … ” و ایشان در این پیام می‌افزایند: “مدرس حالا هم زنده است. مردان تاریخ تا آخر زنده هستند. بدخواهان باید بدانند هاشمی زنده است، چون نهضت زنده است؛ ” و تعبیر رهبرمعظم انقلاب در خطبه خرداد سال Û±Û³Û¸Û¸ که تصریح کردند: “آقای هاشمی را همه می‌شناسند. من شناختم از ایشان مربوط به بعد از انقلاب و مسئولیت‌های بعد از انقلاب نیست؛ من از سال Û±Û³Û³Û¶ -یعنی ÛµÛ² سال قبل- ایشان را از نزدیک می‌شناسم. آقای هاشمی از اصلی‌ترین افراد نهضت در دوران مبارزات بود؛ از مبارزین جدی و پیگیرِ قبل از انقلاب بود؛ بعد از پیروزی انقلاب از مؤثرترین شخصیت‌های جمهوری اسلامی در کنار امام بود؛ بعد از رحلت امام هم در کنار رهبری تا امروز. این مرد بار‌ها تا مرز شهادت پیش رفت. “


Source link

یادداشت تخت روانچی در روزنامه واشنگتن پست

تاریخ انتشار: Û±Û·:Û°Û³ – Û°Û´ خرداد Û±Û³Û¹Û¸

یادداشت تخت روانچی در روزنامه واشنگتن پست
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با انتشار یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست، با تشریح موانع گفت وگو با آمریکا، خاطرنشان کرد: اظهارات ترامپ نشان داد که برای آسیب رساندن به ملت ایران مصمم هستند.

به گزارش العالم، مجید تخت روانچی در یادداشت خود در روزنامه واشنگتن پست تصریح کرده است:

«Ø±ÙˆØ² Û² مه (Û±Û² اردیبهشت ماه)، ایالات متحده معافیت‌های مربوط به واردات نفت از ایران را متوقف کرد. این تصمیم گام دیگری در راستای جنگ اقتصادی ایالات متحده علیه ایران بود. سیاست “فشار حداکثری” برای ایجاد اختلال در اقتصاد ایران و وادار کردن ایران برای ورود به مذاکره با شرایط مدنظر ایالات متحده اعمال شد تا یک معاهده هسته‌ای جدید، جایگزین توافق سال Û²Û°Û±Ûµ که با دولت اوباما و پنج قدرت جهانی مذاکره شده بود، گردد.

ایران این آخرین اقدام غیرقانونی آمریکا را نیز مردود دانست، همان طور که سال گذشته نیز خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای، یعنی “برنامه جامع اقدام مشترک” یا “برجام” را رد کرده بود. ایران همواره خروج آمریکا از برجام را نقض فاحش قوانین بین المللی و از جمله قطعنامه Û²Û²Û³Û± شورای امنیت سازمان ملل متحد دانسته است. در واقع، تصمیم ایران برای ماندن در توافق هسته‌ای، برخلاف خروج ایالات متحده از آن، به درخواست‌های کشور‌های اروپایی انجام شد تا به آن‌ها فرصت کافی را برای جبران آنچه ایران در اثر خروج یکجانبه و عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش از دست داده بود، بدهد.

کشور متبوع من یکسال صبورانه منتظر ماند، ولی هیچ گونه اقدام جبرانی اقتصادی ملموس را دریافت نکرد. به همین دلیل، ایران گزینه دیگری جز توقف برخی از تعهدات خود – نظیر رعایت محدودیت میزان ذخایر اورانیوم با غنای پایین و همین طور ذخایرآب سنگین – برای مدت دو ماه ندید، در حالی که هنوز به اعضای باقیمانده در برجام و به ویژه اروپا، مهلت دیگری را داده است تا تعهدات خود را بر اساس این توافق به طور کامل به انجام برسانند و زیان‌های ایران را جبران کنند. استدلال اساسی ما این است که از ما – و در واقع از هیچ شخص عاقل دیگری- نمی‌توان انتظار داشت که یک طرفه به یک توافق چند جانبه پایبند بماند.

رویکرد ایالات متحده نسبت به ایران فاقد انسجام بوده و روشن نیست. در عوض، این سیاست با یک خصومت بیمارگونه هدایت می‌شود. این یک موضوع مخفی نیست که تعدادی از مقامات بلندپایه آمریکایی – و برخی از رهبران خاورمیانه‌ای – به رئیس جمهور آمریکا، فشار می‌آورند که یک سیاست تند و سخت در قبال ایران اتخاذ کند و حتی خواستار “تغییر رژیم” در ایران شده‌اند. این گروه، از آنچه که ما آن را ” گزارش‌های اطلاعاتی جعلی ” می‌خوانیم، برای اثبات این باور غلط استفاده می‌کنند که ایران مسئول همه مشکلات خاورمیانه است و اینکه باید با هر وسیله و هزینه‌ای و حتی اقدام نظامی با ایران مقابله کرد.

اعزام اخیر ناو جنگی ایالات متحده به خلیج فارس، نتیجه اتکا به همین گزارش‌های اطلاعاتی جعلی است، این در حالی است که حتی اعضای کنگره و متحدان آمریکا هم از این گزارش‌های جعلی حمایت نکرده‌اند. اخیراً، من توجه آقای آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد را به نیاز به ایجاد یک ساختار امنیتی در خلیج فارس جلب کردم. در عین حال خیلی روشن می‌گویم که با وجودی که ما تمایلی به جنگ در منطقه، نه با ایالات متحده و نه با هر کشور دیگری نداریم، ولی به شدت در برابر هر گونه تجاوز علیه کشورمان ایستادگی خواهیم کرد. به نظر می‌رسد برخلاف دیدگاه برخی از همکاران نزدیک ترامپ، وی قصد جنگ با ایران را نداشته باشد. با این حال، رویکرد وی نسبت به ما متناقض است – بعضی اوقات ما را تهدید می‌کند و در برخی مواقع دیگر خواستار گفت: وگو می‌شود.

پیشنهاد ایالات متحده در مورد گفت: وگو با ایران، سه مانع عمده پیش رو دارد:

اول آنکه تاریخ نشان می‌دهد که مذاکرات واقعی و سازنده نمی‌تواند زیر سایه ارعاب، اجبار و تحریم‌ها شکل بگیرد. گفتگو وقتی می‌تواند موفقیت آمیز باشد که هر دو طرف به اصل احترام متقابل پایبند باشند و از موضع برابر مذاکره کنند.

دوم اینکه دولت ترامپ با صدای متحد در مورد نیاز به گفت: وگو با ایران صحبت نمی‌کند. کسانی که مشتاق تحریک برای یک درگیری هستند، تلاش می‌کنند تا امکان هرگونه گفت: وگوی مفید و معنی دار را تخریب کنند؛ و سرانجام اینکه، خروج ناگهانی ترامپ از توافق هسته‌ای برجام در سال قبل که بدون هیچ دلیل موجهی – و بر خلاف مخالفت یکپارچه جامعه جهانی با آن- صورت گرفت، باعث نگرانی زیادی برای انجام هر معامله جدید در آینده شده است، چرا که ممکن است به سرنوشت مشابهی در فقدان تضمین برای عدم تکرارش مواجه شود.

طی ماه جاری، ترامپ گفت که ایالات متحده “به دنبال آسیب رساندن به ایران نیست. “، اما در Û²Û° مه (Û³Û° اردیبهشت ماه)، ادعا کرد که “اقتصاد ایران همچنان سقوط می‌کند – و این برای مردم ایران بسیار ناراحت کننده است”. این‌ها شواهد واضحی هستند که ایالات متحده مصمم است که به مردم ایران آسیب برساند و این اقدام بر اساس قوانین بین المللی یک جنایت است. تحت چنن شرایطی، کدام ملت عاقلی به پیشنهاد آمریکا برای گفت: وگو اعتماد می‌کند؟

سیاست “فشار حداکثری” آمریکا علیه ایران شکست خورده است. هیچیک از خواسته‌های ناعادلانه دولت ترامپ برآورده نشده است و من می‌توانم اطمینان بدهم که سیاست فشار مؤثر نخواهد بود. بعلاوه سیاست فشار حداکثری چه دستاورد عملی داشته است؟ تنها دستاوردش این بوده که ایالات متحده را در عرصه بین المللی منزوی کرده و شکاف بیشتری بین آمریکا و متحدانش ایجاد کرده است. این سیاست همچنین باعث خشم و رنجش تمامی آحاد ایرانیان نسبت به ایالات متحده شده است. آری، تحریم‌های غیرقانونی به مردم ایران لطمه می‌زند، اما سیاست‌های ایران را تغییر نمی‌دهد.

در طول تاریخ، ایرانیان همیشه در برابر تحمیل اراده دیگران مقاومت کرده و برای هزاران سال دوام آورده‌اند. این واقعیت برای هر مورخی کاملاً روشن است. ایرانیان از زبان تهدید و ارعاب نفرت دارند و در عوض همیشه نشان داده‌اند که احترام را با احترام پاسخ می‌دهند.»


Source link

مهدی پاکدل: هیچ‌کس رنج‌های اصغر فرهادی را ندید

تاریخ انتشار: Û±Û·:Û°Û³ – Û°Û´ خرداد Û±Û³Û¹Û¸

تلویزیون به هنرمندان خود بی‌اعتماد است

از پیرمردی که پشت چارچوب در نشسته عذرخواهی می‌کنند. دقایقی قبل از پیرمرد خواسته‌اند که کمی آن‌طرف‌تر بایستد تا چارچوب برای عکاسی خالی باشد. عکاسی که تمام می‌شود، مهدی پاکدل خیلی خودمانی پشت میز می‌نشیند؛ آماده و هیجان‌زده.

 

به گزارش روزنامه شهروند، گفتگو با موضوع کم‌کاری‌اش در تلویزیون و البته دلخوری‌اش از سیاست‌های حاکم بر این رسانه آغاز می‌شود و با توضیح درباره نقشش در «ÙˆÙ‚تی کبوتر‌ها ناپدید شدند» که این روز‌ها روی صحنه دارد و چند مسأله جنبی دیگر ازجمله هنرمندان سفارشی‌ساز، تاثیرشان در سیاست و اجتماع و سلایق هنری خود در زمینه بازیگری ادامه پیدا می‌کند.

 

«Ø±Ø³Ø§Ù†Ù‡ می‌تواند خیلی قوی‌تر عمل کند، نباید طوری رفتار کند که مردم به آن اعتماد نداشته باشند، اما درحال حاضر رسانه ملی به هنرمندان خود هم بی‌اعتماد است. قشر عظیمی از مردم دستشان از این رسانه همگانی دور است و تلویزیون مال آن‌ها نیست.» بیشتر از دو دهه است که مهدی پاکدل در سینما و تلویزیون و تئاتر فعالیت دارد و به قول خودش برادرانش نقش ویژه‌ای در رسیدن به این جایگاه دارند.

 

او از آن دست هنرمندانی است که تابه‌حال اجازه نداده حاشیه‌های معمول بازیگران او را احاطه کند، حتی در بحرانی‌ترین دوره زندگی‌اش یعنی جدایی. البته مثل خیلی از ما، دوست ندارد از زندگی خصوصی‌اش و دل‌نگرانی‌های آن روزهایش حرف بزند. مهدی پاکدل را تا‌به‌حال بیشتر در نقش‌های مثبت دیده و شناخته‌ایم و حالا در نمایش «ÙˆÙ‚تی کبوتر‌ها ناپدید شدند»

 

که از چندوقت قبل در تئاتر مستقل درحال اجراست، نقش منفی دارد و همین جذابیت کار را برایش بیشتر کرده است: «Ú©Ù… پیش آمده است که در فضای بازیگری، نقش منفی بازی کنم، اما نقشی که در نمایش «ÙˆÙ‚تی کبوتر‌ها ناپدید شدند» را بازی کرده‌ام، نقش منفی جذابی است و خوشحالم که آن را بازی می‌کنم.» در ماه‌های آینده در دو پروژه تئاتر دیگر ازجمله فرانکنشتاین هم حضور خواهد داشت که هر دو در جای خود جالب است و جنجالی.

چندسالی می‌شود که انگار بیشتر تمرکزتان روی تئاتر و سینماست و کمتر در تلویزیون دیده شده‌اید. فکر می‌کنم آخرین کارتان با رسانه ملی سریال کیمیا بود که خیلی هم دیده شد، اما انگار دیگر کار با تلویزیون را کنار گذاشته‌اید؟
کنار نگذاشته‌ام. ما بازیگریم. نمی‌توانیم بگوییم دیگر در این فرمت کار نمی‌کنیم یا فقط در تئاتر کار می‌کنیم. این حرف‌ها مقطعی است. اگر شرایط در تلویزیون خوب شود، چراکه نه! در تلویزیون هم کار می‌کنم. ما بچه تلویزیون هستیم و از آن‌جا رشد کرده‌ایم. اتفاقا تلویزیون را خیلی دوست دارم، چون رسانه فراگیر همگانی است، اما الان شرایط جالب نیست؛ بنابراین ترجیح می‌دهم با این نگرش و سیاست‌گذاری‌ها در تلویزیون نباشم.

جالب است چند وقت قبل در رسانه‌ها به نقل از شما گفته بودند که با تلویزیون قهر کرده‌اید.
قهرکردن کار بچه‌هاست. مگر می‌توانیم با محل کارمان قهر کنیم. ممکن است مدیران کنونی چند‌سال دیگر نباشند، اما ما که با آن کار کرده‌ایم، مگر می‌توانیم نباشیم.

دقیقا منظورتان از سیاست‌های غلط صدا و سیما یا همان رسانه ملی که به قولی خانه خودتان بوده است، چیست؟
منظورم کارکرد رسانه است. رسانه می‌تواند خیلی قوی‌تر عمل کند، نباید طوری رفتار کند که مردم به آن اعتماد نداشته باشند، اما درحال حاضر رسانه ملی به هنرمندان خود هم بی‌اعتماد است. قشر عظیمی از مردم دستشان از این رسانه همگانی دور است و تلویزیون مال آن‌ها نیست. من هم ترجیح می‌دهم تا زمانی که تلویزیون برای مردم نباشد و سیاست‌گذاری برای بهره‌گیری عادلانه همه مردم انجام نشود، با آن کار نکنم و به سینما و تئاتر بپردازم.

این روز‌ها هم که تئاتر جدید «ÙˆÙ‚تی کبوتر‌ها ناپدید شدند» را روی صحنه دارید و به نظر کار متفاوتی است. البته خودتان هم در جایی گفته بودید که این کار نسبت به کار‌های قبلی‌تان متفاوت‌تر است، درباره تفاوت این نقش برای خودتان، توضیح دهید.
این بحث کمی کلی است. کم پیش آمده است که در فضای بازیگری، نقش منفی بازی کنم، اما نقشی که در نمایش «ÙˆÙ‚تی کبوتر‌ها ناپدید شدند» را بازی کرده‌ام، نقش منفی جذابی است و خوشحالم که آن را بازی می‌کنم. در جزییات نقش هم سعی کردم با نقش‌های قبلی ام متفاوت‌تر باشد.

همان ابتدا وقتی نمایشنامه را خواندید، چه ویژگی از نقشی جز منفی‌بودن، شما را جذب کرد که باعث شد آن را قبول کنید؟
فارغ از نقشم، نمایشنامه بسیار نمایشنامه خوبی است. قصه جنگ جهانی را دنبال می‌کند، اما فضاسازی مدرنی هم دارد و این موضوع خیلی توجهم را جلب کرد. درباره نقش هم به نظرم ما به‌عنوان مخاطب در فضای درام قصه شخصیت‌های باهوش را دوست داریم و سروان پُرکُف در این نمایش فوق‌العاده آدم باهوشی است اگرچه افکار منفی دارد، اما باز هم برایم جالب و جذاب است.

سروان پُرکُف در واقع یک آدم زمینی است که ما هر روز در اطرفمان نظیر او را می‌بینیم، بازی کردن در این نقش باید جذاب باشد، اما می‌خواهم بدانم برای شما بازی‌کردن در این‌گونه نقش‌ها جالب‌تر است یا نقش‌هایی که به فضای فانتزی نزدیک می‌شود؛ مثل نقشی که در افسون معبد سوخته داشتید؟
نقش‌هایی که درام را جلو می‌برند و رفتارشان برای تماشاگر ایجاد سوال می‌کند را خیلی دوست دارم، به‌ویژه در تئاتر، چون وقت بیشتری داریم و به لحظه، لحظه شخصیت فکر می‌کنیم. اگرچه نقش‌های فانتزی هم دنیای خود را دارد، اما نقش‌های زمینی را بیشتر ترجیح می‌دهم. من در تئاتر، همه نوع فضایی را تجربه کرده‌ام، رئال یا فانتزی. همه آن‌ها را دوست دارم، اما علاقه من بیشتر به فضا‌های معمایی و جنایی است، حتی رمان‌هایی را هم که می‌خوانم، در این زمینه است.

با توجه به این‌که در این تئاتر به هنرمندان سفارشی‌ساز اشاره شده است و خودتان هم در مصاحبه‌های قبلی تاکید زیادی بر روی آن داشتید، فکر می‌کنید بیشتر چه کسانی مخاطب آن هستند؟ در کل دوست دارید چه کسانی به تماشای این تئاتر بیایند؟
نمایشنامه بشدت شبیه فضای خودمان است. جوان‌ها فکر می‌کنند کار‌های هنری‌شان حتما باید مورد تأیید جایی باشد، بنابراین ممکن است جواب خیلی از سوالاتشان را در این‌باره بگیرند؛ این‌که بازی‌های سیاسی چطور روی فرهنگ تأثیر می‌گذارد و برعکس. فرهنگ می‌تواند چه اتفاقاتی را رقم بزند که سیاست را دستخوش تغییر کند. برای قشری که این فضا را دیده باشند، جذاب است و شاید پاسخ پرسش‌های خود را بگیرند.

از تأثیر این هنرمندان صحبت کردید. این هنرمندان سفارشی ساز چه تاثیری بر سیاست و جامعه می‌گذارند؟
هر سیستمی بازو‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای خود را دارد و نقطه اوج استفاده از این بازو‌ها برای شکل‌دهی فرهنگی در دوران کمونیسم بوده است. در دوره استالین بر جزیی‌ترین رفتار انسان‌ها دخالت داشتند، از خوراک و پوشاک هم گذشته بود و حتی فکر او را می‌خواندند. نمایشنامه می‌گوید هیچ چیزی به‌ویژه هنر را نمی‌توانید به زور به دست بیاورید. هنر، فضای آزاد می‌خواهد. فکر باید در عالم فرهنگ و هنر به پرواز دربیاید تا تاثیرگذار باشد. اگر بخواهید آن را با سیمان و سنگ و در واقع اجبار شکل دهید، شدنی نیست. سخت‌ترین متریال را هم استفاده کنند تا شکلی که سیستم می‌خواهد را بگیرد، نمی‌شود و چیزی که فرهنگ عامه مردم می‌خواهد، پیروز می‌شود. حرف نمایشنامه این است که آلمان، روسیه، نازی و کمونیست هم که باشید، نمی‌توانید شکل چیزی که مردم می‌خواهند را عوض کنید.

سروان پُرکُف نسبت به بقیه بازیگران نمایش، زمان خیلی کمی روی صحنه است و در واقع وقت بسیار کمتری برای معرفی و بازی خود دارد؛ اگرچه درنهایت نمایش را جمع می‌کند. برای رسیدن به این نقش چقدر تمرین کردید و به‌طور کل این نقش چه چالش‌ها و سختی‌هایی را برای شما ایجاد کرد؟
من کم تمرین کردم یعنی یک‌ماه، چون گروه از ماه‌های قبل درگیر نمایش بودند و بعد به آن‌ها اضافه شدم. همیشه متاسفم که چرا وقت بیشتری نداشتم. روزی هم که با آقای کوشکی و خانم هستی صحبت کردم، گفتم درست است که این نقش زمان کمی در نمایش حضور دارد، ولی نقش سختی است. گفتند تو می‌توانی بیا. تمرین کردیم، خوشبختانه کمک‌هایشان خیلی مثمرثمر بود. خوشبختانه مدیا درباره این نوع کاراکتر‌ها زیاد است و فیلم‌های زیادی هم درباره استبداد آن دوران وجود دارد. زیاد هم مابه‌ازای آن را دیده‌ایم، بنابراین با یک سرچ ساده می‌شد به آن‌ها رسید. جالب است که، چون هنر‌های تجسمی خوانده‌ام، با نقاشی به کاراکتر می‌رسم. مثلا درباره سروان پُرکُف به نقاشی‌های اگون شیله که نگاه اکسپرسیونیستی در کارهایش دارد و آناتومی آدم‌ها را کار می‌کند، نگاه کردم و کار‌های او خیلی برای فضاسازی این کاراکتر به من کمک کرد.

به کاراکتر‌های این‌چنینی در تاریخ هم رجوع کردید، مثلا افرادی مثل هیتلر یا استالین که بسیار هم معروف هستند؟
نه. به همین کاراکتری که نویسنده آورده بسنده کردم، نقش آنقدری فرصت نداشت که بخواهم برایش شناسنامه بچینم. البته به این موضوع فکر کردم، اما باید خیلی زود ماکرویوی القا کنم که چطور آدمی است و به همین دلیل شاید بیشتر به سمت تیپ برود تا شخصیت.

شما همیشه چه در سینما و تلویزیون و البته بیشتر در تئاتر با آدم‌های تازه‌کار و کمتر دیده‌شده کار کرده‌اید. این نوع کار چه امتیازاتی برای شما دارد؟
این شیوه کار را دوست دارم، به‌ویژه در زمینه تئاتر. تئاتر فرصت می‌دهد با نگاه‌ها و فکر‌های تازه و نو کار کنید و بچه‌هایی که پر از شور آرتیستی هستند. این‌ها من را تازه نگه می‌دارد، ضمن این‌که در تئاتر اگر اشتباه کردید، هزینه آن کمتر است و البته تا به حال هم اشتباه پیش نیامده است. تازگی تئاتر را دوست دارم. هر تئاتر دنیایی تازه را خلق می‌کند، اما در تلویزیون و سینما فرمول‌هایی وجود دارد و ممکن است که خیلی از مسائل دست آفرینش‌های کارگردان یا نویسنده نباشد، گیشه یا شبکه آن را تعیین می‌کند. در آن‌جا مسائل مختلفی دست‌به‌دست هم می‌دهد تا اثری قوی از آب دربیاید، اما در تئاتر می‌شود با هزینه کمی دنیای نویی ساخت و تجربه کرد. این ویژگی را دوست دارم، برای همین هر سال یک تئاتر کار می‌کنم.

به هر حال این نوع کار ریسک هم دارد، کمااینکه ممکن است حیثیت هنری هنرمند را زیر سئوال ببرد. هیچ‌وقت چنین ماجرایی برای شما پیش نیامده؟ بهتر بگویم این ریسک‌پذیری باعث پشیمانی شما نشده است؟
پشیمانی چیز بی‌ارزشی است و اصلا وجود ندارد. در عالم سینما و تئاتر پشیمانی و شکست وجود ندارد، همه چیز درس تازه است. البته گاهی کار‌هایی را قبول کرده‌ام که روز اول وقتی سر صحنه رفتم، فهمیدم اشتباه بوده است، اما نمی‌توانم از آن‌ها نام ببرم. البته همان‌ها هم کلی درس داشته است. کافی است آدم کمی درباره زندگی کنجکاو باشد. ممکن است از کار لذت کافی نبرد، اما با آدم‌های جدیدی آشنا می‌شود و هر آدم یک سبک و شیوه زندگی جدید است که باعث بالارفتن آگاهی انسان می‌شود.

این سوال البته کمی کلیشه‌ای است، اما می‌پرسم. کدام یک از نقش‌هایی را که از همان ابتدای ورود به عرصه بازیگری تا به حال بازی کرده‌اید، بیشتر از همه دوست دارید؟
همه نقش‌هایم را دوست دارم، اما کنسرت- نمایش سی فضای دلچسبی داشت. در «Ø§ÙØ³ÙˆÙ† معبد سوخته» هم نقشم را خیلی دوست داشتم، همین‌طور راسکولنیکُف در جنایات و مکافات. حس خوبی است که یکی از بزرگترین کاراکتر‌های ادبیات را بازی کنید، هم عجیب است و هم دلچسب. کار‌هایی که با برادرم انجام دادم هم همین‌طور، چون همیشه تاریخ معاصر را بررسی می‌کند و من آن فضا‌ها را دوست دارم. نقشم در چهارراه استانبول هم تا همیشه برایم ماندگار است.

همه ما ایرانی‌ها با ماجرای پلاسکو و مظلومیت آتش‌نشانان خاطرات تلخی داریم و احتمالا شما هم همین‌طورید. بازی در این فیلم و در چنین نقشی چه حال و هوایی برایتان داشت؟
تیم‌های واقعی آتش‌نشان در روز واقعه پلاسکو سر صحنه بودند و صحنه‌هایی را تعریف می‌کردند که دست و پای آدم می‌لرزید. من به‌عنوان بازیگر، مسئولیت سنگینی بر دوش داشتم. به هرحال آدم‌های زیادی نگاهشان به این فیلم بود که زحمات آتش‌نشانان را به‌خوبی نشان دهد. به نظرم آن لحظاتِ آتش‌نشانان با زحمت آقای کیایی خیلی خوب از کار درآمد.

می‌خواهم یک سوال کلی بپرسم. در چند‌سال گذشته در حوزه تئاتر با پروژه‌های بزرگ تئاتری و نمایش – موسیقی روبه‌رو بوده‌ایم که به اصطلاح به آن‌ها تئاتر لاکچری و پرخرج می‌گویند. بعضی‌ها به این نمایش‌ها نقد دارند و معتقدند که با این کار، فضای هنری تئاتر از بین خواهد رفت. شما این را قبول دارید؟
به نظرم این حرف‌ها درست نیست. هر جامعه‌ای به همه فضا‌های تئاتری نیاز دارد و این‌ها یکسری موقعیت و امکان است. دلیلی ندارد که همه مردم از چیزی که من خوشم می‌آید، خوششان بیاید. متاسفانه در چند‌سال اخیر شعاری اشتباهی برای تئاتر ساختیم با عنوان «ØªØ¦Ø§ØªØ± برای همه» که در جشنواره‌ها هم از آن استفاده می‌شود، مثل این‌که بگویند پنی‌سیلین برای همه، در صورتی‌که پنی‌سیلین برای بیمار است. تئاتر شکل‌های مختلفی دارد؛ یک نفر روحوضی دوست دارد و دیگری شکسپیر، سارتر یا بیضایی. چرا همه باید چیزی را که من دوست دارم از زندگی هستی و هنر دریافت کنم، دریافت کنند؛ در صورتی که در هیچ جای دنیا چنین قاعده‌ای نیست و در جشنواره‌های بین‌المللی دیده‌ام که همه نوع هنرمندی و از هر قشری با هم دوستانه برخورد می‌کردند و هیچ‌کس جایگاه بالاتری ندارد. همیشه حسرت خورده‌ام که چرا ما در فضای کارمان این‌طور نیستیم؛ مثلا می‌گوییم چرا تئاتری به تلویزیون یا سینما آمده یا برعکس. همه همکاریم، مگر فاصله بدترین و بهترین ما چقدر است؟ نمی‌دانم چرا همه دنبال حذف‌کردن و نادیده‌گرفتن یکدیگر هستیم. چه‌بسا شاید گاهی حذف‌کردن دیگران بهتر از نادیده‌گرفتن آن‌ها باشد.

بله، فکر می‌کنم به همین دلیل شوخی بامزه‌ای هم در میان مردم رواج دارد درباره دیکتاتور درونی ایرانی‌ها.
بله، نادیده‌گرفتن دیگران کار دیکتاتورمآبانه‌ای است، برای همین شعار نمایش ماست که: من سینماگر و فیلمساز وابسته‌ام. فکر می‌کنیم افراد وابسته از ما خیلی دورند، در صورتی‌که برای وابستگی لازم نیست حتما از جایی پول بگیریم و سفارشی کار کنیم. شاید منِ نوعی که به ادعای خودم با این مسائل می‌جنگم بدون این‌که بدانم وابسته تفکری باشم که در درست بودن آن Ø´Ú© است و زاویه دیدم را تنگ کرده است. همه ما ممکن است ندانیم سرمایه کاری که انجام می‌دهیم از کجا می‌آید. گفتمان زمانی شکل می‌گیرد که نگاه من باز باشد و به همه عقاید احترام بگذارم.

بگذریم آقای پاکدل! فیلم سینمایی نرگس مست را سال ٩٦ با آقای دُری کار کردید، به نظر فیلم جالبی باید باشد، چون یک ماجرای تاریخی جذاب است، اما به اکران نرسیده است. برای اکران آن مشکل خاصی وجود دارد؟‌
نمی‌دانم. فارابی هم از این فیلم حمایت کرد. فیلمنامه جالبی هم دارد و اتفاقا در آن هم در کنار پرداختن به زندگی عارف قزوینی، شاعر و تصنیف‌ساز ایرانی به موضوع استبداد هنر اشاره می‌شود. خوشحالم که در آن بازی کردم، اما نمی‌دانم سرانجام آن چیست؛ اصلا اکران می‌شود یا نه.

شما همیشه از بازیگرانی بوده‌اید که خود را از حاشیه دور نگه داشته‌اید. حتی در سخت‌ترین شرایطی که حاشیه‌هایی پیش آمد به نظرم خوب توانستید ماجرا را از سر بگذرانید. در دورانی که بسیاری از هنرمندان درگیر حاشیه‌ها شده‌اند، شما چطور از آن فاصله گرفتید؟
با آمدن رسانه‌های جدید مثل اینستاگرام، آدم باید مراقب باشد؛ در غیر این‌صورت به خود می‌آیی و می‌بینی ١٠‌سال از عمرت طبق الگو‌های غلط و علاقه‌مندی یکسری آدم دیگر گذشته است؛ به خاطر آن‌ها پست گذاشته‌ای، به خاطر آن‌ها فضای مجازی را فضای حقیقی خودت کرده‌ای و با موج افکار دیگران زندگی کرده‌ای. اما من ترجیح می‌دهم در این فضا فقط کنجکاوی‌های شخصی‌ام را نشان دهم و در قید و بند به اشتراک گذاشتن زندگی شخصی خودم در این فضا نیستم. شاید همین شیوه من را کمی دور نگه داشته است. دلم نمی‌خواهد چیزی که در دنیای واقعی از آن لذت می‌برم را سریع به اشتراک بگذارم.

فکر می‌کنید مهدی پاکدل از نظر کاری در این ٢٠‌سال چه تغییراتی کرده است؟
خودم متوجه تغییرات نمی‌شوم و مخاطبان آن را می‌فهمند، اما سعی کردم بهتر از دیروز باشم و آگاهی‌ام را بیشتر کنم.

برادرتان حسین پاکدل چه تاثیری در این سیر داشت؟
من از همه اطرافیانم تأثیر می‌گیرم. دوست دارم به همه نگاه کنم و در رفتارشان دقیق شوم. کنجکاوم و از آن لذت می‌برم. از همه درس می‌گیرم، برادر بزرگتر که جای خود دارد. من چشم باز کردم با آدمی مواجه شدم که کتاب می‌خواند و آگاهی مهمترین مسأله زندگی‌اش بود. چیزی که الان هستم را مدیون برادر‌های بزرگترم هستم، نه فقط حسین که مسعود هم. او در زمینه عکاسی به من خیلی کمک کرد و دیدن را یادم داد. از این نظر خیلی خوش‌شانس بودم.

گرافیک را چرا رها کردید؟
رها نکردم و الان کار‌هایی در این زمینه انجام می‌دهم، منتها از این راه درآمد کسب نمی‌کنم.

همیشه درباره متن‌های ایرانی و خارجی چالشی وجود دارد، این‌که خیلی از مخاطبان و برخی از بازیگران و هنرمندان به متن‌های خارجی گرایش بیشتری در تئاتر دارند و به‌ندرت به متن‌هایی که توسط نویسندگان ایرانی نوشته شده است، توجه نشان می‌دهند. در مورد شما هم این قاعده صدق می‌کند؟
فرقی نمی‌کند کار ایرانی یا خارجی باشد. من متن‌های خوب را ترجیح می‌دهم. ما نمایشنامه‌های خوبی داریم. متن‌های خانم نغمه ثمینی در «Ø§ÙØ³ÙˆÙ† معبد سوخته» و کنسرت- نمایش سی مثل شعر است و من واقعا لذت می‌بردم از دیالوگ‌ها یا کار‌های برادرم مثل «Ú©Ø§Ø¨ÙˆØ³ حضرت اشرف» که متن جذابی است. Ù¦ پادشاه از ناصرالدین‌شاه تا محمدرضا شاه را در یک قصه کابوس‌وار بررسی می‌کند. اگر این قصه را نویسنده خارجی می‌نوشت، همه به‌به و چه‌چه می‌کردند. البته این نمایش هم به قدر کافی قدر دید و جایزه بهترین نمایشنامه فجر را گرفت، اما در کل انگار همیشه مرغ همسایه غاز است.

راستی سرگذشت کنسرت- نمایش سی چه شد؟ سال گذشته با وجود اخبار زیادی که درباره‌اش منتشر شد، در نهایت روی صحنه نرفت آیا در آینده دوباره اجرا خواهد شد؟‌
نمی‌دانم. همایون شجریان تصمیماتی گرفته و موکول کرده به آینده. امیدواریم سال آینده وضع بهتر شود و دوباره اجرا کنیم. این تجربه و شبی چهار‌هزار مخاطب جذاب است، رویایی است. یکی از لحظات لذت‌بخش تئاتر اصلا پیروزی بر همین استرسی است که آدم روی صحنه تئاتر دارد.

گاهی بازیگر وقتی یک شخصیت را در داستانی می‌خواند ممکن است به خود بگوید آهان! این نقش من است. تا به حال برای شما چنین چیزی پیش آمده که نمایشنامه یا متنی را خوانده باشید و دلتان بخواهد آن نقش را بازی کنید؟
همیشه دلم می‌خواست نقش یاگو در نمایشنامه اُتِلو اثر شکسپیر را بازی کنم، البته تا به حال این فرصت پیش نیامده است و امیدوارم پیش بیاید.

چه برنامه‌ای برای آینده دارید؟
سال ٩٨ خودم را خیلی درگیر تئاتر کردم. بعد از این نمایش، دوباره در همین سالن نمایشنامه‌ای از فلورین زلر کار می‌کنم. این شیوه برای اولین‌بار است که در ایران به این صورت اجرا می‌شود؛ یک شب نمایش پدر و شب بعد نمایش مادر اجرا می‌شود و یک نوع تئاتر سریالی است. مفهوم این نمایش درباره زوال عقل است. ایده اجرای جذابی دارد و به نظرم تجربه جالب و تازه‌ای است. بعد هم نمایش فرانکنشتاین را در سالن اصلی تئاتر شهر با ایمان افشاریان روی صحنه خواهیم برد که کار فوق‌العاده‌ای است. البته پیشنهاد کارکردن این رمان به‌صورت نمایش را خودم به ایمان دادم، چون مابه‌ازا‌های زیادی دارد و مناسب با حال امروز جامعه است. ما در دنیای مدرن مقهور دست‌ساخته خودمان شده‌ایم. همه هیولایی به اسم موبایل دستمان است که دکتر فرانکنشتاین ساخته است. پدر همه را درمی‌آورد و حواسمان به آن نیست.

فکر می‌کنم مهدی پاکدل در این سال‌ها بازیگر موفقی بوده است. خودتان این مهدی پاکدل را مدیون چه چیز‌هایی می‌دانید؟
اول این‌که فکر نمی‌کنم آدم موفقی باشم، اما تلاش می‌کنم که باشم. موفقیت فقط با پشتکار، زحمت و رنج به دست می‌آید و چیز دیگری نیست. هیچ‌وقت کسی با خنده موفق نشده است. هر آدم موفقی را که در دنیا ببینید، رنج کشیده است. میکل آنژ می‌گوید «Ù‡Ù†Ø± دستاورد رنج و عشق است». شغل ما هم دستاورد رنج و عشق است و هیچ‌جور دیگر نمی‌توانید به خالص بودن هنر دست پیدا کنید؛ بقیه ماجرا سانتی‌مانتالیسم و الکی است. اصغر فرهادی نمونه بارز این مفهوم است. خیلی‌ها می‌گویند چه لذتی می‌برد از این همه شهرت، اما هیچ‌کس آن همه سختی، مرارت، مصیبت، سفر‌های طولانی، رنج‌های دوری از خانواده و آن شیب وحشتناکی را که طی کرده، ندیده است؛ فقط لحظه‌ای را دیدند که اسکار را بالا برد. او از بسیاری از لذت‌های زندگی که ما داشته‌ایم، دست کشیده و برای رسیدن به آن لحظه فکر کرده است. همه را نادیده می‌گیریم و فقط آن لحظه موفقیت را می‌بینیم. امیدوارم همه فکر نکنیم می‌شود این مسیر را یک‌شبه طی کرد.

آقای پاکدل به تازگی مدل شده‌اید؟
همیشه برایم جالب است که بتوانم ایده‌هایی که در ذهنم دارم و از فضای مد هم دور نیست عملی کنم. الان ‏هم با خانه مد راد کار می‌کنم که یک اتاق فکر دارد و ایده‌های جذاب آنان در حوزه لباس پوشیدن با هم‏فکری انجام می‌شود. خوشحالم که بشود فضای تازه‌ای در حوزه لباس پوشیدن ایجاد کرد. شاید هم علاقه‌ام ‏به خاطر نزدیکی این فضا به دنیای گرافیک است. همه لیاقت خوب دیدن و خوب زندگی کردن را داریم و ‏استعداد داریم که نوع غذا خوردن و پوشاک‌مان جهانی شود. چرا ما نوع پوشاک‌مان را صادر نکنیم؟ مگر ایرانیان ‏بد تیپ هستند؟ ایرانی‌ها اگر به خودشان برسند جزو خوشتیپ‌ترین آدم‌های جهان هستند، اما انگار همیشه ‏مرغ همسایه غاز است. ‏

پس بیشتر نگاه حمایتی داشتید.
ایرانی بودن برند برایم جذاب و مهم بود که قبول کردم. درحالی‌که پیش از این بار‌ها برای تبلیغات کت و ‏شلوار یا ساعت از سوی برند‌های خارجی پیشنهاد‌هایی حتی با ده برابر رقمی که در این قرار ‏داد بود به من داده شده است، اما قبول نکردم. تفاوتی که این تیم دارد و من را مجاب به همکاری کرد این است که در کل ‏پروسه تولید لباس، عکاسی و تبلیغات آن همه مشارکت دارند و من این روند را دوست دارم. ‏

چند وقت است که بااین گروه کار می‌کنید؟
از یک‌سال قبل. ‏

البته تا به حال بیلبورد‌های این کار را در سطح شهر ندیده‌ام.
از اول هم قرار نبود بیلبورد کار کنیم، همه چیز فقط در اینستاگرام است، اما اگر بنا به کار کردن روی بیلبورد ‏برای‌سال آینده باشد، قطعا یک نگرش و فضای تازه‌ای را پیاده خواهیم کرد. ‏


Source link

آیا زنان به هیأت رئیسه مجلس راه می‌یابند؟

تاریخ انتشار: Û±Û·:Û°Û± – Û°Û´ خرداد Û±Û³Û¹Û¸

آیا زنان به هیأت رئیسه مجلس راه می‌یابند؟

امروز و فردا صحن علنی مجلس در اختیار انتخابات درونی خانه ملت برای انتخاب ترکیب هیأت‌رئیسه قرار دارد؛ موضوعی که با توجه به نزدیک بودن انتخابات مجلس برای خیلی از وکلای مردم حساس محسوب می‌شود. این‌بار هم مانند دوره‌های قبل، بحث حضور زنان در ترکیب هیأت‌رئیسه آن‌قدر داغ بوده که از چند روز پیش چهره‌های فراکسیون‌های تاثیرگذار مجلس درباره‌اش اظهار نظر کرده‌اند و نوع اظهار نظر‌ها القا‌کننده این بوده که هیچ زنی حتی در بین نامزد‌های هیأت‌رئیسه هم قرار ندارد.

 

به گزارش روزنامه شهروند، حتی از طرف فراکسیون امید که انتظار می‌رود به این موضوع حساسیت لازم را نشان دهد؛ مثلا جلال میرزایی، یکی از اعضای این فراکسیون، دو روز پیش به تابناک گفته بود: «Ø¯Ø±Ø®ØµÙˆØµ حضور زنان همان‌طور که گفتم اصرار داریم، ولی خود خانم‌ها مثل این‌که خیلی تمایل ندارند که در هیأت‌رئیسه باشند! وقتی چند نفر از زنان با هم کاندیدا می‌شوند، کار به مشکل می‌خورد، چون رأی‌ها تقسیم می‌شود و هیچ‌یک رأی لازم را کسب نمی‌کنند؛ بنابراین اگر یک نفر از بین آن‌ها کاندیدا شود، صد‌درصد می‌توانند وارد هیأت‌رئیسه شوند. به نظر من اگر زنان خودشان به این جمع‌بندی برسند که یک نفر کاندیدا داشته باشند، پیش‌بینی من این است که حتما می‌توانند در هیأت رئیسه باشند.»

با وجود این حرف‌ها، پروانه مافی، نماینده مردم تهران در گفتگو با «Ø´Ù‡Ø±ÙˆÙ†Ø¯» نه‌تن‌ها از تمایل زنان برای حضور در ترکیب هیأت‌رئیسه می‌گوید، بلکه خبر از نامزدی خودش برای ورود به این ترکیب هم می‌دهد. او می‌گوید: «Ø´Ø®ØµØ§ در این مورد اعلام آمادگی کرده‌ام و چند نفر دیگر از زنان نماینده هم اعلام نامزدی کرده‌اند، حالا باید ببینیم که در نهایت هنگام اعلام فهرست‌ها چند نفر باقی می‌مانند، اما این‌که خانم‌ها تمایلی نشان نداده‌اند، حرف درستی نیست.»

مافی در مورد اهمیت حضور زنان در ترکیب هیأت‌رئیسه مجلس می‌گوید: «ÙˆÙ‚تی صحبت از اهمیت حضور زنان می‌شود، برخی سعی می‌کنند ماجرا را تقلیل بدهند، اما واقعا مهم است که زنان سهمی از ترکیب هیأت‌رئیسه داشته باشند، چون نه‌تن‌ها این حضور می‌تواند نشان دهد که باب رسیدن زنان به مراتب بالاتر باز است و زنان شایسته برای چنین منصب‌هایی کم نیستند، بلکه اهمیتی فراتر از یک اقدام نمادین هم دارد و می‌تواند تا حد زیادی تصمیم‌های مردانه را تعدیل کند.»

او ادامه می‌دهد: «Ø®Ø¯Ø§ÙˆÙ†Ø¯ انسان‌ها را از دو جنس مختلف و از اقوام گوناگون آفریده است، پس چرا نباید در جایگاهی بااهمیت مانند هیأت‌رئیسه خانه ملت شاهد حضور افراد شایسته از جنس‌ها و قومیت‌های مختلف باشیم؟ وقتی تمام هیأت‌رئیسه مرد باشند، طبیعتا برخی تصمیم‌گیری‌ها، اولویت‌سنجی‌ها و… مردانه خواهد بود و این، جایگاه نمایندگان زن و به‌تبع موکلان زن را پایین می‌آورد.»

پیش از این، یک‌بار آن هم در مجلس ششم دو زن یعنی سهیلا جلودارزاده و شهربانو امانی به ترکیب هیأت‌رئیسه راه یافته بودند.


Source link