شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸

خانه» بایگانی 3 خرداد, 1398
دسته ، تاریخ شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۵

مذاکره با دیوانه‌شرور و جنگ‌طلب بی‌فایده است/ چرا عکس شهیدمهدوی کنار دست رهبری بود؟متن یادداشت دبیر شورای عالی امنیت ملی به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر بدین شرح است: سوم خرداد سال ۶۱ وقتی در خرمشهر، جوانان انقلابی، سنگ بنای روز ملی ایثار، مقاومت و پیروزی را با خون خود بنا نهادند، تاریخ ساز شدند. همان زمان، صداهایی در دنیا بلند شد که امروز وقت مذاکره است. اگر نه، تاریخ، جنگ‌طلب‌ها! را تنبیه می‌کند…


Source link

عباس عبدی: جوانگرایی به شیوه احمدی‌نژاد انجام نشود

تاریخ انتشار: Û±Û·:Û±Û² – Û°Û³ خرداد Û±Û³Û¹Û¸

عباس عبدی: جوانگرایی مدنظر رهبری به شیوه احمدی‌نژاد انجام نشود

تاکید مجدد Ø±Ù‡Ø¨Ø± انقلاب بر جوانگرایی در آستانه گام دوم انقلاب در دیدار با دانشجویان، نکته‌ای بود که بیش از همه به چشم ناظران سیاسی آمد، به‌ویژه اینکه این بار رهبری به روشنی از حضور جوانان در سطح مدیریت کلان کشور و مدیران ارشد نظام سخن گفتند.

در همین راستا عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید جوانگرایی مدنظر رهبر انقلاب اگر به شیوه دولت‌احمدی نژاد انجام شود، برون‌دادی نخواهد داشت چرا که مدیران جوانی که در دولت احمدی‌نژاد روی کار آمدند، بی‌پرواتر، ØºÛŒØ±Ù…سئول‌تر و غیر پاسخگوتر عمل کردند.

این روزنامه‌نگار اصلاح طلب که با خبرآنلاین گفتکو کرده، درباره جوانگرایی در سطح مدیران ارشد می‌گوید: «Ø§Ú¯Ø± بتوان گردش نیرو را براساس صلاحیت انجام داد و ساختاری تعبیه کرد که بر اساس صلاحیت، مدیران را انتخاب کند، دیگر پیر یا جوان بودن مدیر مسئله نیست.»

مشروح گفت‌وگوی خبرآنلاین با عباس عبدی را در ادامه می‌خوانید:

آقای عبدی! رهبر انقلاب در دیدار اخیر با دانشجویان از حضور مدیران جوان و حزب‌اللهی در سطح مدیران بالا دستی و مدیریت کلان کشور سخن گفتند؟چه تفسیری از این بخش از بیانات رهبری دارید؟

بنده تفسیر خاصی ندارم فقط برداشت خودم را از اصل موضوع توضیح می‌دهم. نبودن جوانان در حوزه مدیریت تمام مشکل ما نیست، درست است که این موضوع به عنوان یک مشکل مطرح است اما یک مشکل مقدم بر این موضوع وجود دارد که ابتدا باید آن را حل کرد. شما تصور کنید که یک فوتبالیست به سن Û´Û° سالگی می‌رسد، این فرد، فوتبالیست خوبی بوده است، ولی اکنون قدرت بازی در Û¹Û° دقیقه را ندارد، در این شرایط می‌گویند که یک بازیکن جوان بیاورید تا توان بازی کردن داشته باشد.

حالا تصور کنید که مرا با ۶۰ سال سن را در یک تیم فوتبال برای بازی بگذارند، الان مشکل فقط پیر بودن من نیست، مسئله این است که من مطلقا صلاحیت بازی به عنوان فوتبالیست را ندارم. در چنین تیمی هم اگر جوان انتخاب شود قطعا جوانی که صلاحیت ندارد را انتخاب می‌کنند، بنابر این مشکل اصلی حضور افراد فاقد صلاحیت است چه جوان چه میانسال و چه پیر.

مشکل ما فقط این نیست که نیروهای ما پیر هستند و باید با جوانان عوضشان کنیم، مگر در دوره احمدی نژاد این اتفاق نیفتاد؟ برون‌داد آن چه فاجعه‌ای بود؟ پیر و جوان بودن مدیران، فرع بر یک مسئله دیگر است، مشکل اصلی این است که گردش آزاد نیرو در ایران وجود ندارد و انتصاب‌ها براساس صلاحیت نیست، در نتیجه با این وضعیت پیر و جوان بودن نیرو در برون‌داد مدیریت فاقد صلاحیت فرقی ندارد. اگر بتوان گردش نیرو را براساس صلاحیت انجام داد و ساختاری تعبیه کرد که براساس صلاحیت، مدیران را انتخاب کند، دیگر پیر یا جوان بودن مدیر مسئله نیست. و بطور عادی جوانان می‌آیند و جانشین می‌شوند. آمدن جوانان خوب است اما به شرطی که مبتنی بر ساز و کار انتخاب و انتصاب نیروهای با صلاحیت باشد. در این صورت جوانان با صلاحیت جانشین افراد بزرگتر از خود می‌شوند. در غیر این صورت جوانانی که خواهند امد بدتر از پیران عمل خواهند کرد.

شخصا معتقدید این جوانگرایی باید در سمت هایی چون ریاست جمهوری، ریاست دیگر قوا و Ú©Ø§Ø¨ÛŒÙ†Ù‡ کلید بخورد یا …

از نظر من در این مشکل تفاوتی در سطوح رئیس جمهور، وزرا و سایر مسئولان وجود ندارد. گردش نیرو باید براساس صلاحیت باشد و امکان آن باشد که افراد شایسته جایگزین شوند و پیر و جوان بودن افراد تفاوتی ندارد. زمانی که این همه مانع برای ورود نیرو می‌گذاریم، نتیجه‌اش این می‌شود که آن فرد مسئول چه پیر باشد و چه جوان، تفاوت خاصی ایجاد نمی‌کند، کما اینکه در دوره احمدی‌نژاد دیدیم افراد جوانی در رأس کار قرار گرفتند و یک بخشی از آنها فاجعه‌بار عمل کردند.

بخش عمده‌ای از وضعیت ولنگاری اداری امروز میراث دوران احمدی‌نژاد است. هرکسی(جوان یا پیر) که آمد بی‌پرواتر، غیرمسئول‌تر و غیر پاسخگوتر عمل کرد و به همین شکل پیش رفت. بخش عمده‌ای از فساد گسترده‌ای که وجود دارد، مربوط به آن دوره است.

بنابراین جوانگرایی به خودی خود مشکلی را حل نمی‌کند، درست مانند تیم فوتبالی که سنش بالا رفته است. وقتی قرار است از جوانان استفاده شود باید بهترین جوانان را بیاوریم تا جایگزین نیروهایی که سنشان بالا رفته است شوند نیروهایی که در مقطع زمانی خودشان بهترین نیروها باشند.

اگر گردش کار درست باشد به طور عادی این اتفاق خواهد افتاد، در هیچ تیم با اعتباری جوانگرایی تبدیل به مساله نخواهد شد. بهترین و با سابقه‌ترین و پرافتخارترین نیروهایشان را به محض افول با جوانان جایگزین می‌کنند. به طور عادی کسی که نتواند خوب بدود و سنش بالا رفته باشد، خودش کناره‌گیری می‌کند تا فرد جوان و با صلاحیت جایگزینش شود. زیرا می‌داند ادامه کار موجب بدنامی و هو کردن او خواهد شد. اگر دیدید یک تیم با میانگین سنی ÛµÛ° سال دارد بازی می‌کند دنبال جوانگرایی آن نباشید بلکه دنبال این باشید که مشکل ریشه‌ای او چیست که حاضر به تغییر مدیرانش نشده است.

رهبر انقلاب از تعبیر حزب‌اللهی و متدین برای مدیران جوان استفاده کردند، شاید برخی این تعبیر را ناظر بر جریان اصولگرایی قلمداد کنند و آن را به نفع یک جریان مصادره کنند، از نظر شما این تعابیر رهبری شامل چه کسانی می‌شود؟

من صلاحیتی ندارم که نظر ایشان را تعبیر کنیم. به گمانم هر فرد با صلاحیتی که توانایی کار داشته و در یک رقابت برابر بالا آمده باشند جزو این دسته‌ هستند. زمانی که فردی انقلابی و حزب‌اللهی، خودش می‌بیند که یک فرد با صلاحیت‌تری از او وجود دارد هیچ‌وقت حاضر نمی‌شود جای آن فرد را بگیرد و اگر ماند معلوم می‌شود که فرد انقلابی و حزب‌اللهی نیست. بنابراین هر فردی که صلاحیت دارد فارغ از تعلقات فکریش باید بتواند در جایگاه مناسب قرار بگیرد.

رهبری در برخی انتصابات اخیر این جوانگرایی را کلید زدند مثلا تغییرات در قوه قضاییه یا برخی رده های نظامی، چقدر این رویکرد Ø±Ù‡Ø¨Ø±ÛŒ می‌تواند در سطوح مدیریتی دیگر نظام مبنا و الگو قرار گیرد؟

همانطور که گفتم هرگاه و در هر ساختاری جوانانی که انتخاب می‌شوند از نظر صلاحیتی کامل و شایسته باشند و از افراد پا به سن گذاشته قبلی بهتر باشند قطعا نتایج مطلوبی به دست می‌آید، اما اگر صلاحیت‌شان تفاوتی نداشته یا کمتر باشد، باید بگویم که متاسفانه در این شرایط نه تنها نتایج مطلوبی نمی‌گیریم بلکه باید انتظار نتایج بدتری را کشید. بنابراین باید امیدوار بود و این نتایج جوانگرایی را تا حد زیادی تجربه کرد. فکر می‌کنم تا پایان سال می‌توانیم نتایجش را ببینیم.

به نظر می‌رسد این جوانگرایی پس از Û´Û° سال خیلی دیر اتفاق افتاده است و باید از سال ها پیش احزاب و جریانات سیاسی کشور به سمت کادرسازی پیش می رفتند.

بله قطعا دیر رخ داده است و الان هم فکر نمی‌کنم تنها با آوردن نیروی جوان مشکل حل شود، چون مشکل ایران فقط سن مدیران نیست. باید پرسید که چرا تا به حال نمی‌گذاشتند جوانان روی کار بیایند؟ حتما یک عاملی وجود دارد که ساختار عمومی اجازه حضور جوانان را نمی‌دهند، باید این عامل را حل کرد. این مدیران اگر بخواهند جوان بیاورند، فردی را می‌آورند که شبیه خودشان یا ضعیف‌تر باشد. بنابر این تا وقتی که عامل تبعیض و بی‌صلاحیتی وجود دارد مشکل حل نمی‌شود و در نتیجه ابتدا باید به عامل تبعیض در ساختار مدیریتی مراجعه و آن را حل کرد.

۲۷۲۱۶

 


Source link

آخرین اقدام پیش از سخنگویی دولت* علی ربیعی


Source link

باید تجربه «آزادسازی خرمشهر» را به آمریکایی‌ها یادآوری کنیم/ می‌خواهند «توهم جنگ» را به مردم ایران گران بفروشند!«محسن رضایی» فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس درباره ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر نیز سال گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفت: اگر ما در همان مرز می‌ماندیم و آتش‌بس می‌کردیم، ممکن بود تا ۴۰ یا ۵۰ سال جنگ طول بکشد و معلوم نبود چه زمانی جنگ تمام می‌شود. ممکن بود صدام هر چند سال یک بار دوباره وارد خاک ما شود. لذا ما تصمیم گرفتیم از اروند رود عبور کنیم و پشت مرز بایستیم…


Source link

راه اندازی مس سرچشمه همزمان با فتح عظیممحمد صادق عرب*


Source link

ادعای برایان هوک: ایران قصد داشت به منافع آمریکا حمله کند

تاریخ انتشار: Û±Û³:Û²Û¶ – Û°Û³ خرداد Û±Û³Û¹Û¸

ادعای برایان هوک: ایران قصد داشت به منافع آمریکا حمله کند

«Ø¨Ø±Ø§ÛŒØ§Ù† هوکم نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز مدعی شد که «Ø§ÛŒØ±Ø§Ù† در تدارک برنامه ریزی برای حمله به منافع آمریکا بود؛ این چیزی است منابع اطلاعاتی ما به خوبی نشان می‌دهد.»

به گزارش فارس، وی با اشاره به این ادعا تاکید کرد که «Ø§Ú¯Ø± ایران اول حمله کند آمریکا در دفاع از خود با نیروی نظامی پاسخ خواهد داد و در این این راستا در حالت دفاعی و آمادگی برای مقابله با این تهدیدات قرار دارد.»

برایان هوک که ادعای مقامات آمریکایی طی چند هفته اخیر را تکرار می‌کرد همچنین مدعی شد: گزارشهای اطلاعاتی ما در چندین روز متوالی نشان می‌داد که ایرانیها قصد حمله به منافع آمریکا داشتند و ارتش آمریکا نیز به سرعت آرایش لازم برای دفاع از خود را تغییر داد.

بسیاری از تحلیلگران و قانونگذاران آمریکا معتقدند که مقامات کاخ سفید در این زمینه اغراق می‌کنند و هیچ تهدید مستقیمی از سوی ایران علیه آمریکا در منطقه وجود ندارد. مقامات ایرانی نیز این ادعاها را در راستای تلاش آمریکا برای تنش سازی در خلیج فارس خوانده‌اند.

برخی منابع خبری روز گذشته مدعی شده بودند که ارتش آمریکا قصد دارد ۱۰۰۰۰ هزار نیروی نظامی به منطقه غرب آسیا اعزام کند.

با این حال «Ù¾Ø§ØªØ±ÛŒÚ© شاناهان» وزیر دفاع موقت آمریکا این گزارشها را رد کرده و گفته است که چنین اخباری دقیق نیست.

شاناهان که در جمع خبرنگاران پنتاگون حضور داشت گفت گزارش‌های منتشرشده درباره طرح اعزام ÛµÛ°Û°Û° نیرو به خاورمیانه برای مقابله با ایران نادرست هستند. وی گفت: «Ù†Ù‡ خبری از اعزام Û±Û°Û°Û°Û° نیرو هست نه ÛµÛ°Û°Û° نیرو. این گزارش‌ها دقیق نیستند.»

شاناهان همچنین اضافه کرد: «Ø¯Ø±Ø¨Ø§Ø±Ù‡ اعداد مبالغه می‌شود. شما منابع خوب زیادی در اختیار دارید؛ ولی چیزی که به شما می‌گویم این است که این منابع اطلاعات صحیحی در اختیارتان قرار نمی‌دهند.»

«Ø³ÛŒ‌ان‌ان»ØŒ «Ø¢Ø³ÙˆØ´ÛŒØªØ¯Ù¾Ø±Ø³»ØŒ «ÙˆØ§Ù„‌استریت‌ژورنال» و برخی از دیگر رسانه‌های آمریکا پنجشنبه گزارش دادند مقام‌های پنتاگون قرار است طرحی در خصوص اعزام چندین هزار نظامی به خاورمیانه را تقدیم مقام‌های دولت «Ø¯ÙˆÙ†Ø§Ù„د ترامپ»ØŒ رئیس‌جمهور آمریکا کنند.

شاناهان، علی‌رغم تکذیب این گزارش‌ها تأیید کرد که پنتاگون قصد دارد برای «Ù…حافظت از نیروهای آمریکایی» شمار نیروهای خود در منطقه غرب آسیا را افزایش دهد.


Source link

بازیگر «پایتخت» از عشق نافرجامش در ۱۹ سالگی پرده برداشت!

تاریخ انتشار: Û±Û³:Û²Ûµ – Û°Û³ خرداد Û±Û³Û¹Û¸

بازیگر «Ù¾Ø§ÛŒØªØ®Øª» از عشق نافرجامش در Û±Û¹ سالگی پرده برداشت!

مجید واشقانی که سابقه بازی در سریال «Ù¾Ø§ÛŒØªØ®Øª» را دارد، از عشق نافرجامش در سن Û±Û¹ سالگی پرده برداشت و تاکید کرد که هیچ وقت آن حس و حال را تجربه نکرده است.

به گزارش خبرآنلاین، برنامه «Ø§Ø®ØªÛŒØ§Ø±ÛŒÙ‡» که در ایام ماه رمضان همزمان با لحظات افطار با شکلی تازه از شبکه پنج سیما پخش می‌شود، شامگاه پنجشنبه دوم خرداد میزبان مجید واشقانی، بازیگر سریال‌های تلویزیون بود.

او در بخشی از این برنامه درباره عشقی که در زندگی خود از دست داده صحبت کرد و گفت: «Ø¨Ø§ توجه به موضوع برنامه، به یاد علاقه و عشق خودم افتادم؛ من در سال Û·Û¸ زمانی که نوزده ساله بودم، در یک تور گردشگردی عاشق دختری شدم که تا الان که Û²Û° سال از آن می‌گذرد دیگر این حس و حال را تجربه نکردم! نمی‌دانم بگویم شکست عشقی خوردم یا خیر، اما حس و حال آن روزهایم بسیار متفاوت بود و هیچ وقت تکرار نشد.»


Source link

ترکیه: به خاطر آمریکا با ایران قطع رابطه نمی‌کنیم

تاریخ انتشار: Û±Û³:Û²Û³ – Û°Û³ خرداد Û±Û³Û¹Û¸

ترکیه: به خاطر آمریکا با ایران قطع رابطه نمی‌کنیم

معاون رئیس‌جمهور ترکیه در مصاحبه با روزنامه «Ø¯ÛŒÙ„ÛŒ صاباح» درباره مسائل مختلفی از جمله تحریم‌های آمریکا علیه ایران، توافق منبج، مهاجران سوری و افزایش اسلام‌هراسی در غرب صحبت کرد.

به گزارش فارس، «ÙÙˆØ§Ø¯ اُکتای» معاون رئیس‌جمهور ترکیه گفت که این کشور در آینده نزدیک به حضور شبه‌نظامیان کُرد سوری و یگان‌های مدافع خلق (ی.Ù¾.Ú¯) در شمال سوریه خاتمه می‌دهد و اجازه نخواهد داد که هیچ گذرگاه تروریستی در جنوب مرزهای ترکیه تشکیل شود.

اُکتای در مصاحبه مفصل با روزنامه دیلی صاباح با اشاره به موضع ترکیه درباره توافق منبج و مباحثات با آمریکا درباره منطقه امن احتمالی در شمال سوریه، توضیح داد: «Ù…وضع ما در این باره تغییری نکرده است. وضعیت در ادلب نمی‌تواند پایدار شود. گشت‌ها و تمرین‌های نظامی مشترک در منبج شروع شده اما هنوز این شهر از اعضای Ù¾.Ú©.ک، نیروهای دموکراتیک سوریه یا ی.Ù¾.Ú¯ پاکسازی نشده است».

وی با بیان اینکه خطر گذرگاه تروریستی در جنوب مرزهای ترکیه هنوز وجود دارد، تصریح کرد: «Ø¯ÛŒØ± یا زود تروریست‌ها را از منطقه پاکسازی می‌کنیم… کشورهایی خارج از منطقه هستند که برای خودشان در ادلب منافعی قائل شده‌اند. نیروهای ائتلاف آمریکایی نیز در این منطقه هستند. آنها می‌خواهند در مرزهای جنوبی ترکیه یک گذرگاه تروریستی ایجاد کنند و انتظار هم دارند که ما ساکت بمانیم. اما ما سکوت نمی‌کنیم. اگر این ائتلاف به گذرگاه تروریستی کمک کند، قطعا علیه آنها اقدام می‌کنیم».

معاون رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه این کشور به همکاری با روسیه و ایران درخصوص توافق ادلب ادامه می‌دهد، افزود: «Ú©Ø³Ø§Ù†ÛŒ که می‌خواهند منطقه را بی‌ثبات کنند، باید بدانند که ترکیه موج جدیدی از مهاجران از سوریه را تحمل نخواهد کرد. هم‌اکنون ۱۵۰ هزار نفر از خانه‌های خود در ادلب آواره شده‌اند. چه کسی از آنها مراقبت خواهد کرد؟ ما قادر به تامین مخارج موج جدید مهاجران در ترکیه نیستیم».

اُکتای درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز تاکید کرد: «Ø§ÛŒØ±Ø§Ù† همسایه ترکیه است، نه یک کشوری در فاصله ۱۰ هزار کیلومتری. فقط به دلیل اینکه برخی کشورها می‌خواهند همسایه ما را تحریم کنند، ما نمی‌توانیم روابط تجاری و اقتصادی خودمان را قطع کنیم».

وی ضمن تاکید بر غیرممکن بودن قطع روابط تجاری و اقتصادی ترکیه با ایران، خاطر نشان کرد: «ØªØ±Ú©ÛŒÙ‡ همواره با طرفِ برحق بوده است. این در تاریخ هم مشخص است. موضع ما این است که ما منافع خودمان را داریم و باید به آنها بپردازیم. به همین دلیل ما نمی‌توانیم هر زمان که شما (آمریکا) بخواهید از تصمیمات شما پیروی کنیم».

معاون رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه تنش‌زایی اخیر آمریکا با ایران، هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای ندارد، افزود: «Ø¨Ø§ شدت‌گرفتن تنش‌ها بین ایران و آمریکا، باید حواسمان به دیگر تحولات یا نقشه‌هایی باشد که قرار است در منطقه اجرا شود».

اُکتای در بخش دیگری از صحبت‌هایش ضمن اشاره به افزایش اسلام‌هراسی در غرب، آن را نتیجه سیاست‌های عوام‌فریبانه مقامات غربی دانسته و گفت: «Ù‡Ø± زمانی که در اروپا انتخاباتی برگزار می‌شود، اظهارات ضد اسلامی و ضد مهاجراتی در کمپین‌های سیاسی فراگیر می‌شود».


Source link

پمپئو و ادعاهایی دیگر علیه ایران

تاریخ انتشار: Û±Û³:Û±Ûµ – Û°Û³ خرداد Û±Û³Û¹Û¸

پمپئو و ادعاهایی دیگر علیه ایران

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه اظهارات خصمانه مقامات این کشور علیه کشورمان، مدعی شد که تهدید از سوی ایران هنوز هم وجود دارد و تحریم‌های نفتی ایران بر بازار جهانی نفت تاثیر منفی نداشته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌بی‌سی درباره ادعاهای اخیر دولت آمریکا علیه ایران گفت: تهدید ایران هنوز هم باقی است. به نظرم منصفانه است بگوییم ما شانس آوردیم که برخی از اقدامات تاکتیکی آن‌ها در پیش روی خود را به هم زدیم. اما مطمئن باشید که هنوز هم هشدار بالایی وجود دارد؛ ما هنوز هم سعی داریم مطمئن شویم که منابع درستی به کار گرفته باشیم.

پمپئو ادامه داد: به یاد دارم که وقتی کارزار فشار حداکثری را آغاز کردیم، حرف‌هایی درباره نمایش این که نفت به صد و پنجاه دلار برسد وجود داشت. مخاطبان باید بدانند که نفت در حال حاضر پایین‌تر از دوم ماه مه [سال گذشته] است که ما از برجام خارج شدیم. فکر می‌کنم امروز صبح که به اینجا آمدم، نفت خام برنت حدود Û¶Û¹ دلار بود و این پایین‌تر از زمانی است که ما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک سازمان تروریستی اعلام کردیم. ما اطمینان داریم که سخت تلاش کرده‌ایم تا بازار نفت به اندازه کافی تأمین باشد و امیدوارم بتوانیم آن را همچنان حفظ کنیم. فکر می‌کنم بتوانیم.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین درباره تمایل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به مذاکره با ایران و وجود تفاوت در دیدگاه‌ها پیرامون این موضوع گفت: رئیس‌جمهور [آمریکا] به وضوح گفته است که مذاکره در زمان مناسب اهمیت دارد. نظر من و جان بولتون در این باره جالب توجه است. نظر رئیس جمهور نیز واقعاً اهمیت دارد؛ وی گفته است که او در زمان مناسب، وقتی که ایرانی‌‎ها به این نتیجه برسند که مذاکره به نفع آن‌ها است، آماده خواهیم بود تا دعوت آن‌ها را بپذیریم.

مایک پمپئو در آخر برای توضیح این که آیا مطمئن است کابینه کنونی آمریکا تنها کسانی هستند که موضع آمریکا را به مقامات ایران نشان می‌دهند گفت: متأسفانه من مطمئن نیستم که کسان دیگری نخواهند که از طرف آمریکا سخن گفته و علیه سیاست‌های رئیس جمهور فعالیت کنند. ای کاش می‌توانستم این را بگویم که از این مطمئنم. نیستم. من دیده‌ام که جان کری به مونیخ سفر می‌کند. یک کنفرانس امنیتی هر ساله در آن‌جا برگزار می‌شود. کری همراه با ارنست مونیز، وندی شرمن و بقیه گروهی [آمریکایی] که برجام را که اساساً موجب شکست آمریکا می‌شد اجرایی کردند، در آن‌جا حضور داشت. این همان چیزی است که ما امروز سعی در اصلاح آن داریم. نه من مطمئن نیستم که ما در چنین موقعیتی باشیم.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در گفت‌وگوی اختصاصی خود با شبکه خبری سی‌ان‌ان با انتقاد از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک [برجام] اظهار داشت: ما [در برجام] با حسن نیت عمل کردیم اما نمی‌خواهیم با کسانی که زیر تعهداتشان زده‌اند گفت‌وگو کنیم.

ظریف تصریح کرد: ما تسلیم تهدید نمی‌شویم. ایران هرگز تحت فشار مذاکره نمی‌کند. شما نمی‌توانید ایرانی‌ها را تهدید کنید و سپس از آنها انتظار تعامل داشته باشید. راه درست برای این کار احترام است، نه تهدید.

این مقام بلند پایه ایران تاکید کرد که ایران با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا وارد مذاکره نخواهد شد مگر اینکه این کشور با اجرای تعهداتش در برجام به تهران احترام بگذارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: آنچه می‌خواهیم این است که نفت خود را بفروشیم. آمریکا با قلدری اجازه نمی‌دهد که دیگران نفت ما را خریداری کنند. تحریم‌های آمریکا تروریسم علیه شهروندان ایرانی است.

کیوان خسروی سخنگوی شورای عالی امنیت ملی نیز درباره موضع ایران در برابر مذاکره با آمریکا در یادداشتی کوتاه نوشت: به صراحت گفته‌ایم تا رفتارها عوض نشود، تا حقوق کشور تأمین نشود، تا از لفاظی به اقدام عملی تغییر مسیر ندهند، راه همین است. به هیچ وجه مذاکره‌ای در کار نخواهد بود.


Source link

دیدار ظریف با فرمانده ارتش پاکستان

تاریخ انتشار: Û±Û³:Û±Û´ – Û°Û³ خرداد Û±Û³Û¹Û¸

دیدار ظریف با فرمانده ارتش پاکستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای خود با مقامات عالی پاکستان، امروز با ژنرال باجوا، فرمانده ارتش این کشور، دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایسنا، طرفین در این دیدار بر روابط دوستانه و مبتنی بر همکاری و تفاهم میان دو کشور، اهمیت امنیت مرزهای دو کشور و تشدید تلاش‌ها علیه تروریسم تاکید و در خصوص موضوعات منطقه‌ای تبادل نظر کردند.


Source link