شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸

خانه» بایگانی 2 خرداد, 1398
دسته ، تاریخ شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳

تحریم های آمریکا نظم جهانی را نشانه گرفته است


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،   ظریف پنجشنبه شب به منظور دیدار با مقام های جمهوری اسلامی پاکستان در صدر یک هیات وارد اسلام آباد پایتخت این کشور شد.

 

محمد
جواد ظریف از زمان آغاز دولت امید و تدبیر تاکنون ۹ بار در مقام وزیر امور
خارجه جمهوری اسلامی ایران به پاکستان سفر کرده و سفر امروز نیز دهمین
دیدار وی از همسایه شرقی پاکستان محسوب می شود.

وی در گفت وگو با
خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آنچه بسیار روشن است تحریم های آمریکا در واقع
نظم بین المللی را نشانه گرفته است و اگر با آن مقابله نشود جامعه جهانی
گرفتار می شود.
ظریف افزود: ما امروز شاهد اقدامات قلدرمابانه آمریکا
برای تحمیل تحریم ها علیه ایران و همزمان تحریم علیه چین هستیم و اگر جامعه
جهانی اجاز بدهد این اقدامات ادامه پیدا کند در واقع نظام ارتباطات جهانی
در اختیار افرادی قرار می گیرد که پایبند به هیچ قانونی نیستند.
وی افزود: به همین دلیل همسایگان ما و مجموعه کشورها نیاز دارند برای امنیت جهانی و منافع خودشان با تحریم های آمریکا مقابله کنند.
وزیر
امور خارجه کشورمان گفت: در زمان فعلی منطقه ما شرایط بسیار دشواری را می
گذارند و اقدامات خطرناکی در منطقه در حال شکل گرفتن است که نیاز است در
این خصوص با همسایگان مشورت کنیم.

**روابط دیرینه ایران و پاکستان
ظریف
مشورت با پاکستان درباره تحولات منطقه ای را یکی از اهداف مهم این سفر
عنوان کرد و افزود: بسیار خوشحالیم که یک بار دیگر فرصت سفر به پاکستان را
به دست آوردیم، ما با پاکستان روابط بسیار محکم و دیرینه ای داریم و همواره
اعلام کرده ایم که ارتباط با همسایگان در اولویت سیاست خارجی قرار دارد.

**چابهار و گوادر مکمل یکدیگر
وزیر
امور خارجه ایران که ساعاتی پیش از سفر به پاکستان از بندر چابهار بازدید
کرده بود در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره ظرفیت های همکاری بنادر
چابهار و گوادر نیز گفت: مردم و مسئولان چابهار مصرانه معتقدند که چابهار و
گوادر پاکستان بنادر مکمل یکدیگر هستند.
وی تاکید کرد: ما از ظرفیت
اتصال چابهار و گوادر برخوردار هستیم و سپس می توانیم بندر گوادر را از
طریق سیستم راه آهن ایران به کریدور شمالی و همچنین ترکمنستان، قزاقستان،
آذربایجان، روسیه و حتی ترکیه متصل کنیم.
ظریف با اشاره به طرح اتصال
مسیر راه آهن ایران به عراق، گفت: در این سفر پیشنهادهایی را درخصوص اتصال
بنادر چابهار و گوادر به دولت پاکستان ارائه خواهیم داد.
وزیر امور
خارجه کشورمان قرار است فردا (جمعه) در دیدار با مقام های عالی رتبه
سیاسی-نظامی پاکستان راه های گسترش روابط دو جانبه از جمله تقویت همکاری
های امنیتی، مرزی، گسترش مبادلات تجاری و همچنین تحولات منطقه ای و جهانی
را مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار دهد.
نشست های مهم ظریف شامل دیدار با
عمران خان نخست وزیر پاکستان، ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش، شاه
محمود قریشی وزیر امور خارجه و اسد قیصر رئیس مجلس ملی این کشور است.
این
سومین سفر ظریف به پاکستان از زمان آغاز دولت فعلی این کشور به نخست وزیری
«عمران خان» خواهد بود. محمد جواد ظریف اولین مقام بلندپایه یک کشور خارجی
بود که با آغاز دولت عمران خان ۹ شهریور سال گذشته به اسلام آباد سفر کرد و
تشکیل دولت جدید پاکستان را تبریک گفت.


Source link

کسی توان برکناری پوری حسینی را ندارد/ رئیس قوه قضائیه تخلفات واگذاری ماشین سازی را “فجیع” خواند/ لزوم ورود جدی دادستانی به تخلفات سازمان خصوصی سازی

به گزارش خبرنگار نصر، به دنبال افشای ابعاد مختلف تخلفات سازمان خصوصی سازی در واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز به یک مجرم و اخلال گر بزرگ اقتصادی کشور، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند با دعوت از نمایندگان رسانه های مختلف آذربایجان شرقی خواستار تسریع دستگاه قضایی در برخورد با تخلفات سازمان خصوصی سازی در واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی نا اهل شد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند در این نشست به رویکرد امنیتی برخی نهادها به تلاش مطالبه گرانه بسیج دانشجویی در پیگیری تخلفات سازمان خصوصی سازی اشاره کرد و گفت: برخی عزیزان در برپایی غرفه بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند در راهپیمایی ۲۲ بهمن گذشته که با محوریت پیگیری و شفاف سازی تخلفات سازمان خصوصی سازی در واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی به خصوص گروه ماشین سازی تبریز انجام شده بود، دخالت ها و کارشکنی های غیر مسئولانه ای داشتند.

 

تقابل تذهیب نفس کنندگان عزلت نشین با جریان عدالتخواه و مطالبه گر دانشجویی

علی سنبلی اضافه کرد: متاسفانه رویکرد تذهیب نفس کنندگان عزلت نشین به جای مقابله با عناصر عیان فساد در استان، به تقابل با جریان عدالتخواه و مطالبه گر دانشجویی در مبارزه با فساد معطوف شده است. این گروه افراد با کارشکنی های خود در دو سال گذشته ما را خیلی زجر داده اند.

photo_2019-05-22_01-14-03.jpg

وی با بیان این که قصد داشتیم این کنفرانس خبری را جلوی کارخانه ماشین‌سازی برگزار کنیم، تصریح کرد: از ارگان‌های مختلف برای لغو این کنفرانس خبری فشار وارد کردند و توانستیم بعد از یک هفته تاخیر این کنفرانس را برگزار کنیم، البته قرار بر این بود تا این کنفرانس را در جلوی کارخانه ماشین‌سازی و کنار کارگران برگزار کنیم که مجوز داده نشد.

 

ماشین سازی تبریز بزرگترین صنایع پشتیبانی کننده صنایع دفاعی و موشکی ایران است

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند تبریز در ادامه به اهمیت استراتژیک گروه صنایع ماشین سازی تبریز در صنعت کشور اشاره کرد و گفت: گروه ماشین سازی تبریز بر اساس اسناد افشا شده ویکی لیکس، از بزرگترین صنایع پشتیبانی کننده صنایع دفاعی و موشکی ایران است و دشمنان بسیار بیشتر از مسئولان ما بر اهمیت این کارخانه استراتژیک واقف هستند.

سنبلی تاکید کرد: بر اساس اسناد و مدارک منتشر شده، اصل خصوصی سازی گروه ماشین سازی تبریز زیر سوال است و این گروه صنعتی قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست.

وی در ادامه به وعده ها در هنگام آغاز اجرای قانون خصوصی سازی اشاره کرد و گفت: آقای محسن رضایی خصوصی سازی را موج دوم انقلاب عنوان کرده بود، حالا چه شده است که چنین قانونی به چنین سرانجامی دچار شد؟ سازمان خصوصی سازی با عملکرد سوال برانگیز و غلط خود بسیاری از صنایع بزرگ کشور را به وضعیت اسفناکی دچار کرده است.

 

وزیر اقتصاد گفته من از برکناری پوری حسینی عاجز هستم!

سنبلی با اشاره به تخلفات سنگین و روشن رئیس سازمان خصوصی سازی، گفت: عجیب است که در دولت کسی توان برکناری آقای پوری جسینی را ندارد و وزیر اقتصاد علی رغم قول خود به نمایندگان مجلس در هنگام اخذ رای اعتماد، گفته بود من از برکناری پوری حسینی عاجز هستم!

photo_2019-05-22_23-50-10 (3).jpg

وی با اشاره به تضییع اموال عمومی و بیت المال توسط سازمان خصوصی سازی و عدم برخورد قانونی با آن، گفت: با ادامه چنین شرایطی احساسی ناخودآگاه به انسان دست می دهد که یک سری دست های پشت پرده به دنبال ادامه این روند است.

 

خواستار خلع ید فوری قربانعلی فرخ زاد از گروه ماشین سازی تبریز هستیم

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند خواستار ورود جدی دستگاه قضایی و دادستان تبریز به بحث تخلفات سازمان خصوصی سازی در واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز شد و گفت: ما خواستار خلع ید فوری قربانعلی فرخ زاد از گروه ماشین سازی تبریز و تعیین تکلیف این صنعت مادر کشور هستیم.

سنبلی از قول رئیس دستگاه قضایی برای تسریع در بررسی پرونده تخلفات رئیس سازمان خصوصی سازی خبر داد و گفت: آقای رئیسی با “فجیع” خواندن این اتفاقات، قول رسیدگی جدی به مسئله کارخانه ماشین‌سازی و در کل به مسائل خصوصی‌سازی در کشور را داد‌.

 

خیانت های بزرگی در واگذاری ماشین سازی تبریز رخ داده است

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند هم در این نشست از عدم صدور مجوز برای برگزاری این نشست در گروه ماشین سازی تبریز انتقاد کرد و گفت: دوستان به ما گفتند که با حضور بسیج در مقابل ماشین سازی تبریز امنیت استان به خطر می افتد! ما می پرسیم امنیت استان به خطر می افتد یا امنیت برخی مدیران متخلف و رانت خواران؟

محمدصالح ترکمان افزود: متاسفانه نگاه امنیتی به بسیج دانشجویی نه تنها در خارج دانشگاه، بلکه در داخل دانشگاه صنعتی سهند هم وجود دارد، نمی دانیم چرا دوستان با بحث بررسی تخلفات سازمان خصوصی سازی و رئیس آن مشکل دارند و معتقدند امنیت کشور با چنین بحث هایی به مخاطره می افتد!

photo_2019-05-22_23-50-10 (2).jpg

وی گفت: ما پس از پیگیری ها و مطالعات ۹ ماهه اطمینان یافتیم که بحث واگذاری سهام گروه ماشین سازی سازی تبریز، اتفاقی ساده نیست و خیانت های بزرگی در واگذاری این کارخانه معظم رخ داده است.

ترکمان اضافه کرد: در بحث واگذاری شرکت کشت و صنعت دشت مغان هم چنین مسائل مشابهی مطرح است که هنوز پاسخ صحیحی به سوالات و ابهامات طرح شده داده نشده است.

وی ادامه داد: پس از اتفاقات واگذاری کشت و صنعت هفت تپه جامعه به بحث خصوصی سازی حساس تر شد و درخواست ها برای شفافیت و برخورد با تخلفات در این حوزه بیشتر شد.

 

اتفاقات در ماشین سازی تبریز عادی نیست

این فعال دانشجوئی‌ در بخشی دیگر از سخنان خود به واگذاری یک شبه و مخفیانه سهام ماشین سازی تبریز در اردیبهشت سال گذشته به قربانعلی فرخ زاد، مجرم و اخلال گر بزرگ اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: چرا باید یک شبه و به صورت ناگهانی کارخانه‌ای به عظمت و اهمیت ماشین‌سازی را به یک فردی با مشخصات قربانعلی فرخ زاد واگذار کنند؟

ترکمان اضافه کرد: این اتفاقات در ماشین سازی تبریز عادی نیست و نیازمند بررسی ویژه دستگاه های مسئول نظارتی و قضایی است.

 

صدا و سیما بحث های ما در مورد تخلفات خصوصی سازی را سانسور کرد

وی گفت: متاسفانه صدا و سیما هم بحث های ما در مورد تخلفات خصوصی سازی را سانسور کرد، معلوم نیست صدا و سیما این وسط کدام طرف است و وظیفه این سازمان که از بیت المال هزینه می کند این وسط چیست؟

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند به تجمع اعتراض آمیز دانشجویان دانشگاه های مختلف در مقابل سازمان خصوصی سازی اشاره کرد و گفت: در ۱۲ دی ماه گذشته این تجمع برگزار شد و ما طی بیانیه ای از این تجمع حمایت کردیم و تعدادی از دوستان ما به نمایندگی در مقابل سازمان خصوصی سازی حضور پیدا کردند که نقطه عطفی در پیگیری تخلفات این سازمان بود.

photo_2019-05-22_23-50-09.jpg

ترکمان به برگزاری مزایده غیر قانونی و مجدد فروش سهام گروه ماشین سازی تبریز در اسفند ماه گذشته اشاره کرد و گفت: سازمان خصوصی سازی برای فرار از پاسخگویی قصد فروش مجدد سهام ماشین سازی را داشت که با فشار افکار عمومی و نمایندگان مجلس این مزایده غیر قانونی لغو شد.

 

سازمان خصوصی سازی در عملکرد اخیر خود کاملا تحت اتهام است

وی اتهامات متوجه به سازمان خصوصی‌سازی کشور را در چند بخش مورد بررسی قرار داد و اذعان داشت: روند پاسخگو نبودن پوری‌حسینی نه تنها باعث لطمه به دولت بلکه باعث لطمه به اصل نظام می‌شود و آسیب‌های جدی به بدنه کارگری وارد می‌کند.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند با بیان اینکه قیمتی که ماشین سازی واگذار شده، حتی کمتر از قیمت زمین های ائل گولی متعلق به این شرکت است، گفت: وقتی به آقای پوری حسینی اعتراض کردیمف گفت ما به این قیمت واگذار می کنیم، اگر شما هم پول بیاورید به شما واگذار می کنیم!

ترکمان در پایان گفت: سازمان خصوصی سازی در عملکرد اخیر خود کاملا تحت اتهام است و امیدوارم دستگاه هایی که روی یک کنفرانس خبری چند دانشجو آن قدر حساسیت داشتند، روی عملکرد سوال برانگیز سازمان خصوصی سازی هم همین قدر حساسیت به خرج دهند.

انتهای پیام/


Source link

روحانی: ملت ایران بار دیگر دشمنان را در جنگ اقتصادی پشیمان خواهد کرد


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن
روحانی شامگاه پنجشنبه در دوازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران،
اظهارداشت: ما تنها به سخن و شعار نمی‌گوئیم که در برابر دشمن با عزت
ایستاده‌ایم، بلکه شهدا گواهان ما در این مهم هستند.

 

رئیس جمهوری با
تاکید بر اینکه خرمشهر نماد بزرگ در دفاع مقدس و گواه تاریخ و عزت ملی
ماست، گفت: روز اشغال خرمشهر و عقب‌نشینی سنگربانان و اشغال‌ این شهر،
سخت‌ترین روزها و غم‌انگیزترین ساعات بود، اما زیباترین روزهای دفاع مقدس،
آزاد سازی و فتح خرمشهر بود که لبخند بر لبان همه ملت نشاند.

 

روحانی با
اشاره به اینکه فتح خرمشهر تنها یک پیروزی ساده نبود، بلکه توانستیم یک شهر
را با همه اشغالگران بازپس بگیریم، گفت: خرمشهر به گونه‌ای فتح شد که ۱۹
هزار سرباز و افسر عراقی اسیر شدند و تمام بسیجیان و رزمندگان و حتی جوانان
و نوجوانان، صدها عراقی را اسیر کردند و به پشت جبهه‌ها می‌آوردند و آن
روزها، عزت و سربلندی ما بود.

 

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه امروز نیز
جوانان کشور بار دیگر برای فتح‌هایی همچون خرمشهر آماده‌اند، گفت: آنچه را
که اگر از ما بگیرند و روز سقوط ماست، ‌ایمان ملت است و تا ایمان و رابطه و
عبادت با حق و پیروی از امام علی(ع) در دل جوانان و ایرانیان باشد، از
دشمن شکست نخواهیم خورد.

 

روحانی با بیان اینکه در زمان ۸ سال دفاع مقدس
فشار و حمله نظامی و اشغال سرزمین بود، اما امروز با جنگ اقتصادی و حمله به
رفاه و شرایط زندگی مردم روبرو هستیم، تصریح کرد: این حمله از یک جهت
پیچیده‌تر از حمله قبل است و امروز نیاز به ایستادگی و مقاومت داریم و
دشمنان باید بفهمند یاس و ناامیدی در دل ما راه ندارد و اگر سرزمین ما
بمباران شود و باز هم شهید، جانباز و اسیر دهیم، دست از هدف استقلال و عزت
کشور برنخواهیم داشت.

 

رئیس جمهوری افزود: این پیامی است که بعد از ۳۰
سال از جنگ به جهان مخابره می‌شود و بسیاری از نسل جوان ما جنگ و روزهای
دفاع مقدس را ندیده اند اما در عین حال امروز شاهد مقاومت، ایستادگی و
ایثار دیگری هستند.

 

روحانی با اشاره به اینکه امروز همه توطئه و توان
دشمن در این است که در برابر آنها سر فرود بیاوریم و استقلال خود را زیر پا
بگذاریم، افزود: فرهنگ ایثار و ایستادگی باید مسیر ما را مشخص کند و امروز
مشخص کرده است. دشمنان فشار می‌آورند تا ما را از عزت و استقلال خود
پشیمان کنند اما بار دیگر ملت نشان خواهد داد که توطئه‌های آنان به ثمر
نخواهد نشست و دشمنان را بار دیگر پشیمان می کند.

 

رئیس جمهوری با بیان
اینکه بیش از یکسال علیرغم تحریم‌های شدید و مشکلات فراوان مردم سر فرود
نیاوردند و صدای ملت،‌صدای ایستادگی و مقاومت بود، تصریح کرد: صدای ذلت و
تسلیم از ایران و ملت بلند نخواهد شد و با فداکاری، ایثار و اتحاد بر دشمن
پیروز خواهیم شد.

 

روحانی با اشاره به اینکه آنچه دشمن در اختیار داشت
قدرت مادی بود و همه دنیا با تمام توان به آنها کمک کردند و در کنارشان
بودند، ‌گفت: اما ما تنها بودیم و تنها با ایمان و اخلاص حرکت کردیم و ملت
وحدت، انقلاب و استقلال را حفظ کرد و فداکاری را به عنوان یک راه انتخاب
نمود.

 

رئیس جمهوری تصریح کرد: امروز روز ایستادگی و مقاومت است وبه ملت
ایران با صراحت می‌گویم با ایستادگی، وحدت و مقاومت می‌توانیم آمریکا، رژیم
صهیونیستی و ارتجاع منطقه را شکست دهیم.

 

روحانی در ابتدای سخنان خود با
اشاره به اینکه «اساس تجاوز وحشیانه به کشور و ایستادگی ملت در ۸ سال دفاع
مقدس در این خلاصه می‌شود که در آن شرایط حساس تاریخی و سال‌های اولیه
انقلاب که شرایط خاص استقرار انقلاب و عدم آمادگی نیروهای مسلح بود»، گفت:‌
دشمن با حمله و تجاوز به دنبال این بود تا روحیه ما را بشکند و اگر ۳۱
شهریور ۵۹ مردم در برابر هجوم و بمباران ساعات اولیه روحیه خود را از دست
می‌دادند، در جنگ ناموفق می‌شدیم.

 

وی با اشاره به جمله امام راحل که
دشمنی سنگی انداخته و مردم ما پاسخ آن را خواهند داد، اظهار داشت: مردم با
قدرت ایستادند و ۵ صبح فردای سخنان امام (ره)، ۱۴۰ فروند هواپیما به رژیم
صدام پاسخ دادند و اهدافی را در داخل عراق بمباران کردند.

 

رئیس جمهوری
ادامه داد: جنگ در همان چند ساعت خاتمه یافت و دشمن فهمید که مردم، سپاه،
ارتش و بسیج با همه وجود برای دفاع از شرف، ‌عزت و استقلال کشور، می‌ایستد و
آن ۵ صبح همان علامت به دشمن بود که مردم با همه توان در صحنه‌اند.

 

پیش
از سخنان رئیس جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی معاون
رئیس جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، با گرامیداشت یاد و خاطره
شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و حماسه‌سازان سوم خرداد و تبریک
روز مقاومت، ایثار و پیروزی به ملت بزرگ ایران، گفت: سوم خرداد برای ملت
ایران روزی بزرگ و پرخاطره است.

 

معاون رئیس جمهوری و رئیس بنیاد شهید و
امور ایثارگران، اظهار داشت: سوم خرداد سال ۶۱ پرشورترین، زیباترین و از به
یادماندنی‌ترین روزهای کشور ماست چرا که رزمندگان اسلام در این روز در
خرمشهر، ‌معجزه آفریدند و کاری کردند که دوست و دشمن وادار به تحسین شدند.

 

وی
با بیان اینکه فتح خرمشهر به فرموده امام راحل فتح ارزش‌ها بود، گفت:‌
باید تلاش کنیم تا حماسه‌های دوران دفاع مقدس در تاریخ کشور، حفظ و نگهداری
شده و به نسل‌های آینده انتقال پیدا کند.


Source link

من ببرم پیچیده به بالای خشم و هیاهودکتر اسکندر صالحی


Source link

من ببرم پیچیده به بالای ترس و هیاهودکتر اسکندر صالحی


Source link

دادگاه فساد نفتی؛ علیرضا زیباحالت منفرد مرموز یا مظلوم؟!

تاریخ انتشار: Û±Ûµ:Û°Û· – Û°Û² خرداد Û±Û³Û¹Û¸

فرارو- بلاخره پس از گذشت سه سال دادگاه علیرضا زیباحالت منفرد، مشهور به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی به جریان افتاد. حالا او در دادگاهی علنی اتهامات کلان خود را پاسخ می‌دهد. علیرضا زیباحالت منفرد در جلسه دادگاه گفته که بابک زنجانی و تیمش تقصیر‌ها را گردن او انداخته است.

دادگاه فساد نفتی؛ علیرضا زیباحالت منفرد مرموز یا مظلوم؟!علیرضا زیباحالت منفرد متولد سال ۵۲ و متاهل است

به گزارش فرارو، سال Û±Û³Û¹Û´ سید حمید حسینی از عضو هیات مدیره اتحادیه صادر کنندگان نفت و گاز و پتروشیمی در نوشته‌ای به وجود یک فرد مرموز در پرونده بابک زنجانی اشاره کرد. فردی که در دادگاه بابک زنجانی نیز چند باری از او صحبت شد، ولی هیچ اطلاع دقیقی درباره او در دست نبود.

در آن زمان کسی نام علیرضا زیبا حالت منفرد را نشنیده بود. تا اینکه یک سال بعد هویت این فرد مرموز افشا شد. دی ماه سال ۹۵ دادستان تهران از دستگیری فردی مرتبط با پرونده بابک زنجانی خبر داد. این دستگیری در دومنیکا و توسط پلیس اینترپل انجام شده بود.

آن زمان دادستان تهران این فرد را اینگونه معرفی کرد “متهم دستگیر شده که جعبه سیاه فعالیت‌های مجرمانه بابک زنجانی در خصوص اخذ مجوز فعالیت و خرید بانک اف. آی. آی. بی توسط متهم اصلی پرونده محسوب می‌شود.”


اما پس از دستگیری و استرداد زیباحالت منفرد برگزاری دادگاه او حدود سه سال به وقفه افتاد، در این مدت حکم متهمان دیگر پرونده صادر شد. بابک زنجانی به اعدام محکوم شد، دو متهم به حبس ابد محکوم شدند و برای دیگر متهمان نیز احکامی صادر شد.

هیچ گاه دلیل این تاخیر در برگزاری دادگاه او مشخص نشد. اما بالاخره حالا دادگاه او به جریان افتاده است. کیفرخواست زیبا حالت منفرد Û¹Û¸ صفحه‌ای است.

کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت، جعل و… از اتهامات اوست.

زیباحالت منفرد به نوعی مهره اصلی بابک زنجانی در جابه جایی پول و نفت است. شرکت ملی نفت شاکی اوست.

منفرد با ایجاد شرکت‌های صوری در مالزی و تاسیس یک بانک برای بابک زنجانی به عنوان رابط او با خریداران نفت فعالیت می‌کرده است.

این متهم بابت جابجایی هر حواله‌ای مبالغ زیادی را از شرکت ملی نفت دریافت کرده است. همچنین فلاح هروی از دیگر متهام پرونده فساد نفتی در اقاریر خود گفته است که Û¹Û° درصد منابع زنجانی که حواله می‌گردید از حساب منفرد می‌رفته است.

زیباحالت منفرد در این جابه جایی‌ها پورسانت‌های کلان دریافت کرده است.

منفرد همچنین متهم است که در جهت نشان دادن کسری در محموله‌های نفتی، اقدام به اضافه کردن آب به میعانات نفتی کرده است. منفرد یک نفتکش با نام نخست وزیر دومنیکا خریداری کرده که حالا با پرچم این کشور تردد می‌کند.

او همچنان برای خرید انبار و محل نگهداری محصولات نفتی اقداماتی در چین و مالزی انجام داده بود. او از این راه توانسته بود ۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار کسب کند.

دادگاه فساد نفتی؛ علیرضا زیباحالت منفرد مرموز یا مظلوم؟!

قاضی صلواتی رسیدگی به پرونده منفرد را بر عهده دارد

 

منفرد چه می گوید؟
متهم در دفاعیاتش ادعا‌های مطرح شده را رد کرد و توپ را در زمین بابک زنجانی و همکارانش انداخت. زیباحالت منفرد گفت که سه بار بیشتر بابک زنجانی را ندیده است.

او مدعی شد که برای دور زدن تحریم‌ها و کمک به کشور وارد همکاری با زنجانی شده است. منفرد گفت: «Ù…Ù† اعتراف می‌کنم در کشوری غیر از وطنم به نفع وطنم ممنوعیت‌های ناشی از تحریم‌ها را نقض کردم. من توانمند بودم که در راستای خدمت به وطن در مسیری قرار گیرم که آن را امروز دکترین تحریم می‌نامیم. من با اعتماد به اینکه بابک زنجانی در حال دور زدن تحریم‌های بین المللی است و مورد وثوق است این اقدام را انجام دادم بنده به هیچ عنوان هیچ نیتی جز آن که عرض کردم نداشتم و از طرفی هیچگونه رابطه علت و معلولی با همکاری بنده و اتهامات بابک زنجانی وجود نداشته است.»

او آنچه را که “تحصیل مال نامشروع” در پرونده خوانده شده است را “دستمزد” کار خود دانست. او همچنین مدعی شده که در یک مورد متوجه صدور ال سی تقلبی توسط زنجانی شده و آن را اطلاع رسانی کرده که روابطش با زنجانی شکرآب شده است. به گفته منفرد پس از آن زنجانی به او گفته است “پایت را از گلیمت درازتر نکن!”

او درباره انبار محصولات نفتی در چین توضیح داد که هیچ اطلاعی از قرارداد زنجانی با طرف مقابل نداشته است و او فقط یک ارتباط را برقرار کرده است.

منفرد همچنین ادعای اضافه کردن آب به نفت را از بیخ و بن رد کرد. او گفت که این ادعا فقط از سوی شمس یکی دیگر از متهمان پرونده مطرح شده و پایه و اساسی ندارد.

به گفته منفرد: «Ù‡Ø¯Ù از طرح این ادعا جبران کسری میعانات در جا‌های دیگر است که توسط متهمان دیگر سعی شده این اتهام به من چسبیده شود.»

او همچنین گفته که هیچگونه وجهی بابت حق الزحمه از زنجانی نگرفته بلکه تمامی دریافتی‌اش پورسانتی بوده است که از یک شرکت مالزیایی گرفته است.

او بزرگترین اشتباه خود را این دانسته که پس از دستگیری زنجانی به ایران بازنگشته است. به گفته منفرد “متاسفانه عدم حضور من در ایران بنا به توصیه آقای شمس بود تا زمینه را برای انداختن بخشی از تقصیر علیه بنده فراهم کنند، شمس طی تماس تلفنی به من گفت زور گربه بیرون قفس از شیر داخل قفس بیشتر است. آقایان فکر نمی‌کردند که توسط پلیس اینترپل به کشور بازگردم.”

او اقاریر محکومان دیگر پرونده از جمله فلاح هروی و شمس را زیر سوال برد و آن‌ها را تکذیب کرد.

دادگاه فساد نفتی؛ علیرضا زیباحالت منفرد مرموز یا مظلوم؟!

مهدی شمس دیگر متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی با منفرد در دادگاه جدال لفظی پیدا کرد

در این پرونده نام زنی چینی به نام “یو” مطرح است که ظاهرا انباردار محموله‌ها در چین بوده است. متهمان دیگر پرونده می‌گویند زیباحالت منفرد با این زن همکاری و تبانی کرده و Û¶Û° میلیون دلار به جیب زده است. اما منفرد این ادعا را رد کرد و گفت یو را نمی شناسد و فقط “یک میلیون و Û²Û°Û° هزار دلار سود بردم.”

او می‌گوید خانم یو را مهدی شمس به او معرفی کرده است. در دادگاه مهدی شمس به ادعا‌های منفرد پاسخ داد و گفت: «Ù…Ù† منفرد را انسان گرفتاری می‌دانستم، ولی الان با اتهاماتی که او به من زده من این حق را برای خودم قائلم که علیه او به دلیل نشر اکاذیب شکایت کنم و برای صحبت‌هایم مدرک دارم.»

شمس گفت: «Ø¢Ù‚ا منفرد به من می‌گوید ایران نیا در حالی که آن موقع به او گفتم اگر ریگی به کفش نداری ایران نیا بنابراین اگر نصیحت قابل تفسیر توسط او بود اول خودم به ایران نمی‌آمدم تا گرفتار نشوم.»

او همچنین تاکید کرد که بر خلاف ادعای منفرد او قرارداد‌هایی را امضا کرده است. شمس اسنادی در این باره به دادگاه نشان داد.

با وجود اینکه تاکنون Û´ جلسه دادگاه جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی برگزار شده و نکات مهمی در آن مطرح شده است، اما به نظر می‌رسد هنوز این پرونده اسرار دیگری هم دارد که شاید در جلسات بعدی از آن‌ها رونمایی شود.

علیرضا زیباحالت منفرد به نوعی در دادگاه خود را یک قربانی بزرگ معرفی می کند. فردی که گرفتار تیم بابک زنجانی شده است و آنها برای فرار از محاکمه تقصیرها را گردن او انداخته اند. فعلا مشخص نیست او مظلوم نمایی می کند و یا اینکه واقعا تیم زنجانی او را گرفتار، دادگاه به زودی در این باره حکم می کند و سرنوشت جعبه سیاه هم روشن می شود. شاید پس از آن حکم اعدام بابک زنجانی نیز اجرا گردد.


Source link

دنبال بزرگ نمایی خطر «جنگ موهوم» هستند/ پاسخ سخت و نابودکننده به دشمن می‌دهیم/ لحظه‌ای از حیله آمریکا و رئیس‌جمهور متوهمش غافل نیستیم/ «دست بر ماشه» مهیای برچیدن بساط هر متجاوزی هستیمسرلشکر باقری در این پیام یادآور شد: به یاری خداوند، آحاد ملت و مسئولین دستگاه های مختلف به ویژه دولت و سکانداران سیاست خارجی کشور- که خود را در یک آزمون و قضاوت بزرگ تاریخی یافته‌اند- تحت تدابیر و رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، مهندسی «آرایش جنگی» مقتدر و متناسب با الزامات نبرد اقتصادی و نیز مواجهه پیروزمندانه با دیگر توطئه های امروز جبهه دشمن را با به کارگیری اراده راسخ و عزم مستحکم و پولادین، شکست قطعی دشمن در این نبرد پیچیده را مقدر کنند…


Source link

عده‌ای ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند اما چیزی وارد نمی‌کنند


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای ظهر امروز در آئین معارفه رئیس کل دادگستری استان اصفهان اظهار داشت: امروز از یک طرف مردم به‌دلایل گوناگون، انتظار بالایی از قوه قضائیه پیدا کرده‌اند و انتظار دارند که قوه قضائیه برای حل بسیاری از ناراستی‌ها، ناهنجاری‌ها و نارسایی‌هایی وارد شود و از برخی مسائل جلوگیری کند و این توقع زیادی نیست.

او خاطرنشان کرد: اصفهان استانی بافرهنگ و عالم‌پرور است و سرداران زنده و سرداران شهید این استان در تارک تاریخ ایران برای همیشه با درخشش خاصی وجود دارند، اصفهان جایی است که در یک روز بیش از ۳۰۰ شهید را تشییع کرده‌اند.

وی تصریح کرد: این اصفهان نیاز به خدمت ویژه دارد، از یک طرف این انتظار به‌حق مردم شهیدپرور باهنر و بافرهنگ اصفهان است و باید این توقع را برآورده کنیم.

معاون اول قوه قضائیه بیان کرد: دشمن همه تلاش خود را بر این گذاشته تا در اقتصاد به ما فشار بیاورد، تلاش دشمن بیشتر شده است، بنابراین مسئولیت مضاعف باید داشته باشیم تا اقدامات ظالمانه دشمن را رد کنیم.

وی گفت: امروز عده‌ای خواسته و یا ناخواسته در زمین دشمن بازی می‌کنند، دشمن به اقتصاد مردم فشار می‌آورد و از همه توان استفاده می‌کند و عده‌ای در داخل خواسته یا ناخواسته همین کار را انجام می‌دهند، جنس را احتکار و یا گران می‌فروشند.

محسنی اژه‌ای اظهار داشت: عده‌ای در واردات، ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی می‌گیرند اما چیزی وارد نمی‌کنند و چوب لای چرخ اقتصاد می‌گذارند و در جهت خواست دشمن مردم ما را ناراضی‌تر می‌کنند، اینجا ضرورت دارد آنان را بازخواست و با آنها برخورد کنیم و جای گذشت نیست.

وی افزود: باید کاری کنیم که این مسائل سریع‌تر و دقیق‌تر به پایان برسد، ناهنجاری‌هایی در کشور وجود دارد و نباید اجازه دهیم دشمن جسور شود و قانون‌شکنی کند.

معاون اول قوه قضائیه خاطرنشان کرد: همه دست به دست هم بدهیم تا جلوی ناهنجاری‌های آشکار را بگیریم و این تنها یک راه زندان، حبس و شلاق ندارد، برای ایران بد است که برخی به مقدسات و تلاش خانواده شهدا دهن‌کجی می‌کنند، زمانی که با هنجارشکنی‌ها برخورد نشود دیگر خانواده‌ها از امر به معروف می‌ترسند.

وی تصریح کرد: این فضا باید تغییر کند، همین عزیزان جنگ را اداره کردند و کشور را تا امروز از همه مخاطرات نجات دادند، ما قانون و وظیفه داریم، اما برخی رسماً قانون‌شکنی و پلیس را تهدید می‌کنند.

محسنی اژه‌ای تأکید کرد: باید بایستیم و اگر ایستادیم آن‌ها عقب‌نشینی می‌کنند، باید بررسی کنیم چه‌تعداد کیفرخواست‌ پذیرفته نمی‌شود، باید آسیب‌شناسی شود چه‌میزان احکام ما در دیوان عالی و دادگاه بدوی تغییر می‌کند، پرونده زمانی که کیفرخواست می‌خورد و محرز می‌شود نباید جابه‌جا شود.

وی گفت: کار زیاد و سخت است و حجم کار زیاد است، همه قضات ما ممکن است سنوات بالایی نداشته باشند و تجربه کافی و وافی را کسب نکرده باشند، باید با همفکری و نظارت مستمر و مباحثات علمی در مقاطع خاص بررسی و کار کنیم و کار مردم را زودتر و سریعتر انجام دهیم.

معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: یکی از مشکلات دستگاه قضا این طول کشیدن‌هاست، باید کاری کنیم که ورودی پرونده کم شود و یکی از کارهایی که باید صورت گیرد این است همدل شویم، باید مشورت کنیم تا بهتر کارها را پیش ببریم.

وی افزود: باید شورای حل اختلاف برای صلح و سازش تلاش کند تا فلسفه مدنظر اجرا شود، در این باره دست استمداد به‌سوی همه بزرگواران دراز می‌کنم.

محسنی اژه‌ای خاطرنشان کرد: اگر این حجم ورودی پرونده افزایش پیدا کند هر میزان هم که قاضی اضافه کنیم کفاف نمی‌دهد، ورودی پرونده‌ها باید کاهش یابد، خواهش می‌کنم به خانواده قوه قضائیه در این استان برسید و عزت آن‌ها را حفظ کنید.


Source link

برنامه‌های تلویزیون برای شب‌های قدر


 شبکه‌های سیما همزمان با لیالی قدر تدارک گسترده‌ای
برای پوشش مداحی، سخنرانی و مراسم احیا از اماکن متبرکه و زیارتی پیش‌بینی
کرده است.

*شب نوزدهم

شبکه یک سیما؛ قرائت دعای «جوشن کبیر»
از بارگاه «ثامن‌الحجج» و مراسم احیاء در «حرم رضوی» توسط حجت‌الاسلام
«علم‌الهدی» را به صورت زنده پخش می‌کند. همچنین در شب‌های احیا زیارت
مخصوص امام‌رضا (ع) نیز در حرم مطهر امام رضا (ع) تلاوت می‌شود.

دوربین‌های
شبکه‌های دو و چهار با حضور در «مصلای حضرت امام خمینی (ره)» و حرم مطهر
«حضرت معصومه (س)» با سخنرانی حجج الاسلام والمسلمین «پناهیان» و «سیدمهدی
میرباقری» این شب را احیا می‌دارد.

قرائت دعای «ابوحمزه ثمالی» در
طول لیالی قدر در دستور کار شبکه سه سیماست و مراسم احیای این شب توسط
حجت‌الاسلام‌والمسلمین «شیخ حسین انصاریان» در حسینیه «همدانی‌ها» خواهد
بود.

حرم مطهر «حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)» از دیگر اماکن متبرکه است
که هر سال در شب‌های قدر میزبان خیل عظیم عاشقان و روزه‌داران است. به همین
مناسبت شبکه پنج از این حرم شریف پخش خواهد شد و بینندگان این شبکه در شب
نوزدهم می‌توانند دعای «جوشن کبیر» را همراه با حاضران در حرم، زمزمه کنند.
همچنین حجت‌الاسلام «رفیعی» سخنرانی این مراسم را برعهده دارد.

دوربین‌های
شبکه قرآن سیما در شب نوزدهم با حضور در حرم مطهر «امام خمینی (ره)» این
مراسم را توسط حجت‌الاسلام «هاشمیان» پوشش خواهند داد.

پخش مراسم شب
نوزدهم از دانشگاه «امام صادق (ع)» با سخنرانی حجج‌الاسلام «سعدی» و
«میرلوحی» و همچنین «مسجد مقدس جمکران» با سخنرانی حجت‌الاسلام «سیدحسین
مومنی» از شبکه‌های آموزش و افق پوشش داده خواهد شد.

*شب بیست و یکم

قرائت
دعای «جوشن کبیر» از بارگاه «ثامن‌الحجج»، حرم مطهر «حضرت معصومه (س)»، و
حرم مطهر «حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)» از شبکه‌های یک، دو و چهار پخش می‌شود؛
و مراسم احیاء توسط حجج‌الاسلام «رئیسی»، «رفیعی» و «قرنی» در شب بیست و
یکم ماه مبارک رمضان که مصادف با شب شهادت حضرت علی (ع) است، برگزار
می‌شود.

شبکه سه؛ سخنرانی و به جا آوردن مراسم احیا با حضور
حجت‌الاسلام و المسلمین «شیخ حسین انصاریان» را از «حسینیه همدانی‌ها» پخش
می‌کند.

شبکه پنج سیما از «مسجد مقدس جمکران» سخنرانی حجت‌الاسلام
«سیدمهدی میرباقری» و شبکه آموزش از دانشگاه «امام صادق (ع)» سخنرانی
حجج‌الاسلام «قرائتی» و «میرلوحی» را همراه با قرائت دعای جوشن کبیر پوشش
می‌دهد.

شبکه قرآن از حرم مطهر «امام خمینی (ره)» مراسم احیا را
توسط حجت‌الاسلام والمسلمین «ناطق نوری» به صورت زنده پخش می‌کند. همچنین
دوربین‌های شبکه افق با حضور در مصلای «حضرت امام خمینی (ره)» مراسم شب قدر
با سخنرانی حجت الاسلام «پناهیان» را پوشش می‌دهد.

*شب بیست و سوم

شبکه
یک سیما؛ قرائت دعای «جوشن کبیر» از بارگاه «ثامن‌الحجج» و برگزاری مراسم
احیاء در «حرم رضوی» توسط حجت الاسلام «سید احمد خاتمی» را پخش می‌کند.

دوربین‌های
شبکه‌های دو، چهار و پنج با حضور در حرم مطهر «حضرت معصومه (س)»، «دانشگاه
تهران» و حرم مطهر «حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)» در شب بیست و سوم دعای جوشن
کبیر را پخش می‌کند. همچنین احیای این شب نیز توسط حجج الاسلام «سیدمهدی
میرباقری»، «قرائتی» و «سیدحمید میرباقری» برگزار می‌شود.

پخش
سخنرانی و به جا آوردن مراسم احیا توسط حجت‌الاسلام و المسلمین «شیخ حسین
انصاریان» از «حسینیه همدانی‌ها» برای شب بیست و سوم از آنتن شبکه سه سیما
پخش می‌شود.

برگزاری مراسم احیای شب بیست و سوم در شبکه قرآن و
معارف بر عهده حجج‌الاسلام والمسلمین «پناهیان» است که از «مصلای امام
خمینی (ره)» پخش خواهد شد.

دوربین‌های شبکه آموزش مراسم احیا و
قرائت دعای جوشن کبیر را از حرم مطهر «امامزاده صالح (ع)» با سخنرانی
حجت‌الاسلام «رئیسی» پوشش می‌دهند. همچنین شبکه افق نیز قرائت دعای جوشن
کبیر را از «امامزاده آقا علی عباس (ع)» و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین
«انصاری» به صورت زنده پخش می‌کند.

شایان ذکر است هر شب ۸ واحد سیار
در این اماکن مقدس مستقر هستنند و ۸۴۰ نفر از عوامل مرکز تولید و فنی سیما
وظیفه پوشش شب‌های قدر را به عهده دارند.


Source link

تحرکات آمریکا در عراق برای منع انتقال دلار به ایران

تاریخ انتشار: Û±Û³:Û°Û² – Û°Û² خرداد Û±Û³Û¹Û¸

تحرکات آمریکا در عراق برای منع انتقال دلار به ایران

فرارو– یک مقام بلندپایه وزارت خزانه‌داری آمریکا به بغداد سفر و با رهبران این کشور درباره راه‌های جلوگیری از انتقال دلار از عراق به ایران گفتگو کرده است.

به گزارش فرارو، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، اخیرا در یک گفتگو تلویزیونی گفته است که او جنگ اقتصادی با ایران را بر جنگ نظامی ترجیح می‌دهد. مقامات آمریکایی برای محقق کردن این هدف ترامپ، دو بخش اصلی اقتصاد ایران –صادرات نفتی و تعاملات مالی و بانکی – را تحت فشار قرار داده‌اند.

از اوایل ماه مه، آمریکا معافیت‌های موقت فروش نفت ایران به هشت کشور را لغو و کل صادرات نفت آن را ممنوع کرد. به موازات تحریم‌های نفتی، تعاملات بانکی ایران با خارج هم تحریم شد. اما اگر روابط بانکی ایران با اروپا به راحتی قطع شد، قطع این روابط با عراق کار آسانی نیست. خصوصا که آمریکایی‌ها معتقدند عراق یکی از مهمترین راه‌های دور زدن تحریم‌های ایران است.

مارشال بیلینگزلی، دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا، از روز دوشنبه به عراق رفت و با مقامات عالیرتبه این کشور نظیر برهم صالح، رئیس‌جمهور، محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان، و فؤاد حسین، وزیر امور مالی، دیدار کرد. یک مقام بلندپایه عراقی، در گفتگو با روزنامه «Ø§Ù„عربی الجدید» جزئیات دیدار‌های بیلینگزلی را افشا کرد و گفت: مقام آمریکایی به همتایان عراقی لیستی از شرکت‌ها و بانک‌های ایرانی داد که از طریق عراق، تحریم‌ها را دور می‌زنند ولذا عراق باید همکاری با آن‌ها را متوقف کند.

این مقام عراقی، که نخواست نامش فاش شود، تاکید کرد آمریکایی‌ها می‌خواهند عدم انتقال دلار از عراق به ایران را تضمین کنند. آنان لیستی از شرکت‌ها و بانک‌های ایرانی دارند که با سرمایه‌های هنگفت در عراق کار می‌کنند و دلار آمریکا را در مقیاس بزرگ از بازار‌های عراق تهیه و به ایران ارسال می‌کنند.

مقام عراقی با بیان اینکه آمریکایی‌ها اطلاعات کاملی از راه‌های دور زدن تحریم‌ها و انتقال ارز از عراق به ایران دارند، افزود دستیار وزیر خزانه‌داری تهدید کرده است که چنانچه بغداد فعالیت‌های ممنوع شده ایران را متوقف نکند، تحریم‌هایی بر عراق اعمال خواهد شد.

الحلبوسی پس از دیدار با بیلینگزلی، با صدور بیانیه‌ای رسمی، اعلام کرد که دو طرف راه‌های تقویت همکاری میان عراق و آمریکا، ضرورت توسعه بخش بانکی عراق و اجرای اصلاحات اقتصادی از طریق فعال‌سازی سامانه‌های الکترونیکی در تبادلات پولی را مورد بررسی قرار دادند. دفتر صالح نیز اعلام کرد که رئیس‌جمهور عراق و دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا، روابط دو جانبه، خصوصا در زمینه‌های اقتصادی و بانکی، را بررسی کردند.

بیانیه وزیر امور مالی عراق پس از دیدار با دستیار وزیر خزانه‌داری به طور واضح به تحریم‌های ایران اشاره کرده است. در این بیانیه آمده است که بیلینگزلی به تحولات سیاسی منطقه و اقدامات آمریکا برای اجرای تحریم‌ها علیه ایران پرداخته است. طبق این بیانیه، بیلینگزلی، توضیح مختصری درباره سیاست آینده آمریکا، روابط دو جانبه عراق و آمریکا، خصوصا در زمینه اقتصادی و مالی، ارائه کرده است.

حسین نیز با بیان اینکه وضعیت در منطقه پیچیده و حساس است، ابراز امیدواری کرد که مشکلات به روش مسالمت‌آمیز و دیپلماتیک و از راه گفتگو حل‌وفصل شود. از دیدگاه وزیر عراقی، هر گونه نزاع بر همه کشور‌های منطقه، خصوصا عراق، تاثیر منفی خواهد گذاشت.

گفته می‌شود که چهار بانک ایرانی، از جمله بانک پارسیان و بانک ملی ایران، در عراق شعبه دارند. شش بانک دیگر نیز وجود دارد که با بازرگانان عراقی مشترک است. افزون بر این، بیش از Û·Û° صرافی و دفتر انتقال پول میان دو کشور وجود دارد. با این حال، کارشناسان معتقدند مسئله اصلی، انتقال ابتدایی پول از طریق راه‌های زمینی است که واشنگتن تلاش می‌کند جلوی آن را بگیرد. منابعی در پارلمان عراق می‌گویند آمریکا موضع عراق نسبت به تحریم‌های ایران را رصد می‌کند. طلال الزوبعی، نماینده پارلمان، به العربی الجدید گفته است عراق در تحریم‌های واشنگتن علیه تهران نقش خواهد داشت. الزوبعی معتقد است که آمریکایی‌ها در رابطه با عراق سختگیر هستند و می‌خواهند کل درآمد‌های داخل و خارج شده از عراق را زیر نظر بگیرند. الزوبعی عنوان کرد: «Ø¢Ù†Ú†Ù‡ برای ما مهم است، دور بودن عراق از تحریم‌ها علیه ایران است. باید بانک‌ها و شرکت‌های انتقال مالی عراق از ریسک‌های تحریم‌های آمریکایی حفظ شوند تا کشور در امنیت باشد. چرا که منفعت عراق بالاتر از همه است.»

رعد الدهلکی، نماینده پارلمان عراق، نیز گفته است که آمریکا از آنچه در رابطه با پرونده ایران اتفاق می‌افتد، غافل نیست. این نماینده با بیان اینکه دیدگاه آمریکا واضح است، پیش‌بینی کرد که ناقضان تحریم‌های ایران با پیامد‌های بی‌رحمانه‌ای مواجه خواهند شد. الدهلکی افزود: «Ø¨Ø§ÛŒØ¯ بی‌طرف شویم و به میدان جنگ تبدیل نشویم. ما نباید هزینه نزاع آمریکا و ایران را بپردازیم.»


Source link