شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸

خانه» بایگانی 1 خرداد, 1398
دسته ، تاریخ شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶

تفکیک بازرگانی از وزارت صمت؛ آری یا خیر؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 محسن کوهکن نماینده مجلس و موافق طرح تفکیک وزارت بازرگانی از صمت گفت: زمانی وزارت صمت امروز متشکل از ۴ وزاتخانه بود..زارت صنایع سنگین، وزارت صنایع، وزارت معادن و وزارت بازرگانی که در اولین اقدام با ادغام وزارت صنایع سنگین و وزارت صنایع به وزارت صنایع تبدیل شد،در گام بعدی وزارت معادن در وزارت صنایع ادغام و به وزارت صنایع و معادن تبدیل شد، در گام سوم وزارت بازرگانی حذف و وزارت صمت تشکی شد.

 

تفکیک بازرگانی از وزارت صمت؛ آری یا خیر؟ 

او افزود: موافقت بنده با تفکیک این وزارتخانه به دلیل شرایط امروز جامعه است چون برخلاف این که غربی ها و آمریکایی ها موضوع جنگ را عنوان می کنند ادعا می کنند جنگ ایران و آمریکا جنگ اقتصادی است و این جنگ مربوط به امروز نیست بلکه سالهاست و از زمان بوش پسر  آمریکا در جنگ اقتصادی با ماست بنابراین واقعیت های جامعه و جنگ اقتصادی ضرورت یک متولی جداگانه را می طلبد.

 

نگاه ما تجارت داخلی نیست بلکه اگر قرار است به سمتی برویم که نقش صادران نفت را کم کنیم باید تولید برای صادرات باشد. به طور مثال در اوایل سال گذشته حدود ۲۲ و نیم میلیارد دلار در اختیار کسانی گذاشته شد که وارداتی برای کشور داشته باشند که این اتفاق نیفتاده است و ایراد اصلی این است که چرا نظارتی در این کار نبوده است؟

 

او گفت: اگر سیستمی داشتیم که اشخاص تصمیم نمی گرفتند شاید اینگونه نبود که باید این وزارتخانه ها تفکیک شوند بنابراین

 به دلیل شرایط فعلی و نگاهی که به مردم و مصرف کننده داشته باشیم باید تفکیک صورت گیرد.

 

کوهکن نماینده موافق تفکیک وزارت بازرگانی از صمت گفت: باید به نظر کارشناسانه دولت نیز توجه کرد و وقتی دولت اصرار بر تفکیک دارد اگر مجلس در اجرا همکاری نکند دولت بعدا اعتراض خواهد کرد بنابراین باید بخش اعمال حاکمیتی را احصا کنیم و بعد اعمال مسئولیت را بخواهیم.

 

او افزود: توسعه تشکیلات مبنی بر زیاد شدن وزارتخانه ها نیست بلکه در جنگ اقتصادی حال حاضر عملکرد یکساله دولت نشان داد که در توزیع و توجه از اقشار ضعیف به خوبی عمل نکرده است پس یکی از کسانی که باید سوال پرسیده شود از وزیر صمت است چون خود وزیر نیز تاکید دارد که جداسازی بهتر است.

 

کوهکن گفت: بهتر است به سمت و سویی برسیم که ارتباط مردم با دستگاه ها به حداقل برسد بنابراین برای حل مشکلات باید به خوداظهاری مردم اعتماد کنیم پس ساختار کوچک کردن حوزه اختیارات است که کلیه کارهای تصدی به مردم واگذار شود.

محمدرضا منصوری نماینده مجلس مخالف طرح تفکیک گفت: اکنون ۱۷ وزارتخانه داریم و معتقدم باید وزارت اقتصاد نیز که وابستگی به وزارت صمت و بازرگانی دارد در دل این وزارتخانه ادغام شود نه اینکه وزارتخانه ها دوباره تفکیک شود.

 

منصوری گفت: مشکل در مدیریت است و باید به فکر راه حل باشیم. وقتی اقتصاد در بخش توزیع و صادرات مشکل دارد بنابراین نباید به دنبال مشکل بزرگتر باشیم پس باید به جای جداسازی به فکر سیستم باشیم. 

 

تفکیک بازرگانی از وزارت صمت؛ آری یا خیر؟ 

او افزود: اگر رئیس جمهور نیز تاکید بر تفکیک و جداسازی دارند پس باید به فکر پاسخ نیز باشند که مشکلات اقتصادی افزوده نشود بنابراین اگر جلوی خطاها و فساد را بگیریم سیستم اصلاح می شود.

 

منصوری گفت: در وزارت راه نیز وقتی از وزارت مسکن جدا شد مشکلات نه تنها کم نشد بلکه بر مشکلات نیز افزوده شد. 

 

او گفت: راه حل این موضوع، نظارت و پیگری به موقع است  چون سیستم درستی نداشته ایم.

تفکیک بازرگانی از وزارت صمت؛ آری یا خیر؟ 

مظفر علیخانی کارشناس در ارتباط تلفنی گفت: ما به عنوان بخش خصوصی با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه مخالف هستیم.

او گفت: ادغام دو وزارتخانه به دلیل ناهماهنگی در سیاست های تجاری و افزایش ورود و خروج کالاها وغیره بود که با هدف کوچک سازی دولت و توانمند سازی  بخش خصوصی بود اما مشکل اساسی این بود که ما ادغام انجام ندادیم بلکه تجمیع انجام دادیم چون برخلاف این که ۲ وزیر یک وزیر شد اما مدیران و مسولان کم نشد و مشکل بعدی این است که به نظر می رسد مشکلات حال حاضر به ۲ فاکتور نامناسب بودن سیاست های ارزی و تحریم ها است بنابراین تعدادی از رویه ها و مجوز ها همچنان به قوت خود باقی است و در مقام اجرا هیچ فرایندی کوتاه نشده است و هیچ رویه ای اصلاح نشده است بنابراین اگر سیاست ها اصلاح و همسو نشود عملا راه به  جایی نخواهیم برد و به نقطه اول بازخواهیم گشت، دولت بزرگ خواهد شد  و مدیران جدید، هزینه های جدید، ساختمان های جدید واختلافات رویکرد موجب خواهد شد دولت به جای سیاست گذاری های لازم وقت را صرف موضوعاتی خواهد کرد که حلال مشکلات نخواهد بود.

 

نماینده مخالف طرح تفکیک وزارتخانه ها گفت: اکنون که یک وزیر عهده دار وزارتخانه است به هرصورت مشکلات را برطرف خواهد کرد اما اگر وزارتخانه جدا شود ۲ وزیر در حل مسائل اختلاف نظر بیشتری خواهند داشت.

 

او افزود: اکنون مشکلات هست  و مردم از توزیع رضایت ندارند اما با جداسازی مشکلات بیشتر خواهدشد. اولین مشکل اختلاف در پست ها خواهد بود.

 

علیخانی گفت: واقعیت این است که ما از یک سو در جنگ اقتصادی قرار داریم و نیازمند این هستیم که در داخل وقت و انرژی و منابع بر اصلاح فرایند تولید، توزیع و غیره باشد پس به جای اینکه از سیاست های انقباضی استفاده کنیم از سیاست های تشویقی استفاده کنیم و با همکاری مجلس و دولت سیاست ها را هماهنگ کنیم چون سیاست های غلط به مشکلاتی منجر شده که در بخش خصوصی و دولت مشکل ساز بوده است.
 


Source link

جدیدترین موضع گیری خصمانه ریاض علیه ایران

تاریخ انتشار: Û±Û¸:Û²Û· – Û°Û± خرداد Û±Û³Û¹Û¸

جدیدترین موضع گیری خصمانه ریاض علیه ایران

دولت سعودی در جلسه ای به ریاست ملک سلمان ضمن طرح ادعاهای بی اساس علیه ایران از تمایل ریاض برای صلح در منطقه دَم زد.

به گزارش مهر به نقل از النشره، دولت عربستان مدعی شد: دعوت سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان برای برگزاری دو نشست در مکه در راستای تمایل ملک سلمان برای رایزنی و هماهنگی با کشورهای برادر برای تقویت امنیت و ثبات در منطقه به ویژه پس از رفتارهای نظام ایران و وکلایش در منطقه و تبعات خطرناک آن بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی و ثبات بازارهای جهانی نفت است.

در جلسه کابینه سعودی به ریاست ملک سلمان، وی اعلام کرد: عربستان به دنبال صلح در منطقه است و تمام تلاش خود را برای ممانعت از وقوع هر جنگی انجام خواهد داد و همواره دستانش را برای صلح دراز می‌کند و به دنبال محقق کردن آن است.

دولت سعودی ادعا کرد: حق ملت‌های منطقه از جمله ملت ایران است که در امنیت وثبات زندگی کند و در راستای توسعه حرکت کند. جامعه بین المللی باید به مسئولیت خود در اتخاذ موضع قاطع در قبال نظام ایران برای مهار آن و ممانعت از تلاش‌های مخرب و هرج و مرج در دنیا عمل کند و ایران و وکلایش را از اقدامات منع کند و خطر را از منطقه دور کند.


Source link

هدف اسرائیل و عربستان، از تشویق ترامپ به برخورد با ایران چیست؟

تاریخ انتشار: Û±Û¸:Û²Û² – Û°Û± خرداد Û±Û³Û¹Û¸

هدف اسرائیل و عربستان، از تشویق ترامپ به برخورد با ایران چیست؟

نشریه «Ø¢Ø³ÛŒØ§ تایمز» با اشاره به اینکه هراس گسترده‌ای نسبت به این موضوع ایجاد شده که آمریکا و متحدان آن ممکن است عملیات نظامی علیه ایران را آغاز کند، می‌نویسد: «ÛŒÚ© ناو هواپیمابر ایالات متحده آمریکا و بمب‌افکن‌های بی‌۵۲ آن کشور در حال حاضر در منطقه مستقر شده‌اند.» 

به گزارش اعتماد، اکنون بیش از یک سال است که آمریکا یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران که میان آن کشور و شش قدرت جهانی بوده خارج شده است. آمریکا نه تنها تحریم‌های اقتصادی را مجددا بر ایران تحمیل کرده بلکه کشورهای دیگر را نیز مجبور کرده که حجم تجارت‌شان با آن کشور را به شدت کاهش دهند. این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها تاکید کرده که ایران مفاد برجام را رعایت کرده است. با این حال، ترامپ مصمم است تا با افزایش نفوذ لابی دولت اسرائیل و شخص نتانیاهو و افزایش تاثیرگذاری آنان بر آمریکا علیه ایران اقدام کند.

ایران ثروت نفت و گاز را در اختیار دارد، میزان و سطح دانش و توانایی‌های ایران تقویت شده است و با توجه به استقلال ملی و تجربیات تاریخی وابسته به آن ایران اکنون یک تهدید برای اسرائیل است. علاوه بر آن، دولت ایران مدافع مستحکم دولت سوریه است که مخالف اشغال بلندی‌های جولان توسط اسرائیل است. ایران با حزب الله لبنان نیز در ارتباط است. از سوی دیگر، آمریکا و اسرائیل تصمیم دارند تا از طرح موسوم به «Ù…عامله قرن» برای حل مناقشه طولانی‌مدت اسرائیل و فلسطین رونمایی کنند؛ این در حالی است که این طرح از سوی فلسطینی‌ها و اکثر مردم غرب آسیا رد شده است. در نتیجه، امریکا و اسرائیل عصبانی هستند. در این میان، ایران نیز مخالف راه‌حل اسرائیلی و آمریکایی است. 

این نشریه در ادامه می نویسد: این جالب است که اسرائیل چنین خصومتی علیه ایران را از خود نشان دهد، در حالی که در ایران کلیمیان نه تنها از سوی قانون اساسی ایران برسمیت شناخته شده‌اند بلکه نماینده‌ای در مجلس آن کشور دارند. این موضوع در غرب آسیا منحصر‌به‌فرد و کم‌سابقه است. این نشانه‌ای از ناکامی اسرائیل در اثبات تعهد واقعی خود نسبت به یهودیان است. 

همچنین، یکی دیگر از متحدان نزدیک ترامپ در منطقه یعنی عربستان نیز به دنبال تضعیف ایران است. نخبگان عربستان انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ میلادی را تهدیدی برای موقعیت خود دیدند؛ انقلابی اسلامی که مخالف با سلطه امریکا در منطقه بود و مخالف حکومت‌های سلطنتی. با افزایش نفوذ ایران در غرب آسیا به ویژه پس از جنگ امریکا و بریتانیا علیه عراق، نخبگان عربستان بیشتر نسبت به افزایش قدرت ایران نگران شدند و از آمریکا خواستند تا نقش ایران را در منطقه محدود سازد. آنان نگران افزایش قدرت شیعیان در عراق پس از سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ میلادی به این سو بوده‌اند.

در همین حال، «Ø§Ù…ÛŒ گودمن» خبرنگار معروف صلح‌طلب آمریکایی و برنده جوایز متعددی چون جایزه «Ù†ÙˆØ¨Ù„ آلترناتیو» معتقد است که «Ø¬Ø§Ù† بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ اشتیاق زیادی برای حمله نظامی علیه ایران دارد؛ امری که می‌تواند کابوسی برای جهان باشد.

«Ø§Ù…ÛŒ گودمن» که برنامه‌های معروفی در شبکه «Ø¯Ù…وکراسی هم‌اکنون» شبکه نزدیک به چپ‌های آمریکایی مدافع صلح دارد، می‌گوید: در کارزار انتخاباتی، ترامپ علیه سیاست مداخله امریکا در کشورهای دیگر شعار داد و از مداخلات نظامی خارجی در افغانستان و عراق انتقاد کرد. او در اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی در توئیتی نوشته بود: «Ø¢ÛŒØ§ می‌توانید باور کنید که جنگ افغانستان طولانی‌ترین جنگ تاریخی ما است؟ او خواستار بازگشت نیروهای امریکایی به خانه شده بود. او در کنفرانسی در سال ۲۰۱۸ میلادی در مورد سوریه گفت که خواستار بازگشت نیروهای آمریکایی به آمریکا است. او گفته بود در نتیجه جنگ در خاورمیانه در ۱۷ سال گذشته آمریکا بیش از ۷ تریلیون دلار از دست داده است و در مقابل هیچ چیزی به دست نیاورده است. با این حال، با وجود شعارهای قبلی او، سیاست کنونی ترامپ در خاورمیانه آمریکا را در معرض جنگ با ایران قرار داده است. گزینه‌ای که جان بولتون و پمپئو از آن پشتیبانی می‌کنند. بولتون میل خود برای تغییر رژیم در ایران را پنهان نکرده است. او همین آرزو را برای کوبا و ونزوئلا دارد».

گودمن در ادامه می‌افزاید: «Ø§Ú©Ù†ÙˆÙ† او جنگ‌طلب است اما در دوره جوانی در دهه ۷۰ میلادی زمان دانشجویی در دانشگاه ییل مخالف جنگ آمریکا در ویتنام بود. او گفته بود: من دوست نداشتم در یک زمین کشت برنج در جنوب شرقی آسیا در جریان جنگ بمیرم. اکنون زمان آن فرارسیده که جنبش ضدجنگ در آمریکا و اعضای کنگره بر دولت ترامپ فشار آورند. جهان جنگ با ایران را نمی‌خواهد».


Source link

پمپئو باز هم به ایران تهمت زد

تاریخ انتشار: Û±Û¸:Û²Û± – Û°Û± خرداد Û±Û³Û¹Û¸

پمپئو باز هم به ایران تهمت زد

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای بار دیگر به اتهام‌زنی به ایران پرداخت و گفت: واشنگتن تلاش می‌کند تا نفوذ منطقه‌ای ایران را محدود کند. وی مدعی شد که «Ø¨Ø§Ø¨ لوینسون» جاسوس سیا و مأمور سابق اف‌بی‌آی که از بیش از یک دهه است که ناپدید شده، در ایران در بازداشت به سر می‌برد.

به گزارش فارس، «Ù…ایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای گفت: واشنگتن تلاش می‌کند با تضعیف متحدان ایران، از نفوذ منطقه‌ای ایران بکاهد. پامپئو که در یک برنامه رادیویی به مجری‌گری «Ù‡ÛŒÙˆ هویت» صحبت می‌کرد، درباره اینکه آیا ایران هیچ‌یک از درخواست‌های دوازده‌گانه آمریکا را اجرا کرده، گفت: «Ù…ا دوازده تغییری را که می‌خواستیم در رفتار جمهوری اسلامی ایران و سران این رژیم ببینیم، تشریح کردیم. پاسخ این است که، نه. هیچ‌کدام از آن دوازده مورد، که همه آن‌ها هم موارد ساده و منطقی هستند… اتفاق نیافتاده‌اند.»

توقف برنامه موشکی، توقف کامل غنی‌سازی و پایان دادن به حمایت از گروه‌های مقاومت از جمله خواسته‌هایی بود که پامپئو پارسال مطرح کرد.

آزادی زندانی‌ها «Ø§Ø¹ØªÙ…ادساز» است

او در پاسخ به این سؤال که آیا نشانه‌ای مبنی بر تصمیم ایران برای آزادی آمریکایی‌های بازداشت‌شده در ایران وجود دارد یا نه، گفت: «Ø¯Ø± برهه‌ای نشانه‌هایی ظاهر شد مبنی بر اینکه ممکن است آن‌ها در حال حرکت به آن سو باشند، اما هرچند که نمی‌توانم درباره جزئیات مشخص اظهار نظر کنم، اما ما همچنان مجدانه در تلاش هستیم تا همه آمریکایی‌های بازداشت‌شده را به خانه بازگردانیم.»

وی همچنین بار دیگر مدعی شد که «Ø¨Ø§Ø¨ لوینسون» جاسوس سیا و مأمور سابق اف‌بی‌آی که از بیش از یک دهه است که ناپدید شده، در ایران در بازداشت به سر می‌برد. این در حالی است که جامعه اطلاعاتی آمریکا در گزارش‌هایی که به رسانه‌ها درز پیدا کرده، احتمال حضور این فرد را در ایران را بسیار ضعیف دانسته است.

پامپئو درباره اینکه آیا آزادی زندانی‌های آمریکایی می‌تواند از میزان تنش در روابط واشنگتن و تهران بکاهد، گفت: «Ù…Ù† همیشه معتقدم که هر کاری که کسی بتواند انجام دهد، از جمله کوچکترین گام اعتمادساز، چیز خوبی است. به همین جهت… آزادی این زندانی‌ها که به غلط در ایران بازداشت شده‌اند، اقدامی خوب و قطعا گامی در جهتی درست است.»

وی در این مصاحبه به بازداشت شمار زیادی از اتباع ایران در آمریکا و در نقاط دیگر جهان به اتهام دور زدن تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده علیه ایران اشاره‌ای نکرد. بر اساس گزارشی که اخیرا منتشر شده، آمریکا ماه‌هاست گروهی از دانشمندان ایرانی را با اتهامات مربوط به تحریم‌ها، در بازداشت نگه داشته است.

مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران، اولویت آمریکا

پامپئو سپس فعالیت‌های منطقه‌ای را «Ú†Ø§Ù„Ø´ مرکزی» ایران برای آمریکا توصیف کرد. وی گفت: «Ú†Ø§Ù„Ø´ مرکزی برآمده از ایران، به کارگیری این نیرو‌های نیابتی است و هدف راهبرد ما تضعیف ظرفیت آن‌ها برای حمایت از این نیرو‌های نیابتی بوده است.»

وزیر خارجه آمریکا سپس ایران را به ارسال موشک به لبنان، سوریه و یمن متهم کرد و مدعی شد در عراق هم ایران «Ø´Ø¨Ù‡ نظامیان شیعه» را جذب کرده که این امر به تضعیف توانایی حاکمیتی دولت عراق منجر شده است. پیش از این گزارش شده بود که پامپئو در سفرش به بغداد مقام‌های این کشور را برای انتخاب میان ایران و آمریکا تحت فشار قرار داده است. پامپئو در ادامه مصاحبه افزود: «Ø§ÛŒÙ†‌ها فعالیت‌های فوق‌العاده ثبات‌زدایی در خاورمیانه هستند و [مقابله با آن‌ها]جزء مهمترین اهداف سیاست ما برای مقابله با ایران است.»

اتهام‌زنی به ایران در ارتباط با حادثه فجیره

او در پاسخ به سؤالی درباره عامل حادثه اخیر برای چند کشتی نفت‌Ú©Ø´ در بندر «ÙØ¬ÛŒØ±Ù‡» امارات عربی متحده، مدعی شد: «Ù…ا هنوز به یک جمع‌بندی قطعی که بتوانیم به صورت عمومی اعلام کنیم، نرسیده‌ایم، اما با توجه به تمام درگیری‌های منطقه‌ای که در یک دهه گذشته شاهد بوده‌ایم و همچنین با توجه به شکل این حملات، به نظر می‌رسد که کاملا ممکن است که ایران پشت این حملات بوده باشد.»

پامپئو با بیان اینکه واشنگتن به تلاش برای حفاظت از منافع ایالات متحده در منطقه و «Ø¨Ø§Ø²Ø¯Ø§Ø´ØªÙ† ایران از سوء رفتار در منطقه» ادامه می‌دهد، گفت: تشدید اوضاع در منطقه می‌تواند به «Ø§ÙØ²Ø§ÛŒØ´ قیمت نفت و بروز هرج و مرج در بازار نفت منجر شود، که ایران… این را برای خود سودمند می‌داند.»

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از این مصاحبه بار دیگر مقام‌های ارشد دولت سابق آمریکا از جمله «Ø¬Ø§Ù† کری» وزیر خارجه پیشین این کشور را به تلاش برای تضعیف راهبرد کاخ سفید در قبال ایران متهم کرد و گفت: پیام آن‌ها به ایران این است که صبر کند تا دوره دولت کنونی آمریکا به پایان برسد. پامپئو گفت: «Ø§ÛŒÙ†‌ها مشکلی ندارد، اما وقتی شما برای تضعیف سیاست ایالات متحده تلاش می‌کنید… این نه تنها اشتباه است، بلکه ممکن است حتی خلاف قوانین ایالات متحده باشد.»

«ØªÙ‡Ø¯ÛŒØ¯ واقعی» ایران

وی سپس «ØªÙ‡Ø¯ÛŒØ¯» ناشی از فعالیت‌های ایران را «Ù…عتبر و واقعی» توصیف کرد و گفت: «Ù…ا تصمیم گرفتیم بخشی از دیپلمات‌هایمان را از عراق خارج کنیم. این کار بی‌دلیل انجام نشد… انتظار من این است که تک تک اعضای کنگره به تلاش ما برای بازداشتن ایران از اقدام علیه منافع ایالات متحده در عراق و دیگر نقاط خاورمیانه بپیوندند و ضمنا از اقدامات ما برای محافظت از آمریکایی‌ها در هرکجا که در حال خدمت هستند، کاملا حمایت کنند.»

پامپئو در مورد شایعه اختلاف نظر میان او و «Ø¬Ø§Ù† بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مورد ایران، گفت: «Ù‡ÛŒÚ† اختلافی میان ما وجود ندارد. این داستان‌ها برای دورهمی و مهمانی‌های واشنگتن دی‌سی خوب است…، اما اشتباه نکنید، این‌ها مسائل پیچیده‌ای هستند و همه ما داریم برای حل آن‌ها و رسیدن به پاسخ درست تلاش می‌کنیم تا آن را در اختیار رئیس‌جمهور ایالات متحده، که تنها کسی است که نظرش واقعا اهمیت دارد، قرار دهیم و مجموعه‌ای از گزینه‌ها و اطلاعاتی واقعا مبتنی بر اطلاعات درست را به او بدهیم تا او بر مبنای آن‌ها برای حفاظت از منافع آمریکا در سرتاسر خاورمیانه تصمیم بگیرد و ریسک بی‌ثباتی در آن منطقه را کاهش دهد.»

او نهایتا درباره توییت «Ø¯ÙˆÙ†Ø§Ù„د ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که ایران را به نابودی تهدید کرده بود، و اینکه آیا با ترامپ موافق است، گفت: «Ø¨Ù„ه، ما تصریح کرده‌ایم که به ایران اجازه نمی‌دهیم که پشت نیرو‌های نیابتی‌اش پنهان شود. اگر منافع ایالات متحده هدف قرار گیرند، چه مستقیما توسط ایران و چه توسط نیرو‌های نیابتی این کشور، ما به نحو مقتضی به ایران پاسخ می‌دهیم.»

در روز‌های گذشته رسانه‌ها و مقام‌های آمریکایی تلاش کرده‌اند تا فضایی تنش‌آلود علیه ایران ایجاد کنند. «Ù…ارک دوبوویتز» رئیس لابی صهیونیستی «Ø¨Ù†ÛŒØ§Ø¯ دفاع از دموکراسی‌ها» عنوان کرده است که این فضا و اظهارات ضدایرانی مقام‌های آمریکایی، بخشی از راهبرد کاخ سفید برای اعمال فشار روانی به ایران و امتیازگیری از جمهوری اسلامی است.

ترامپ اخیرا در مصاحبه با شبکه «ÙØ§Ú©Ø³ نیوز» اذعان کرده است که به دنبال جنگ با ایران نیست، چراکه می‌داند چنین جنگی به شدت به اقتصاد آمریکا ضربه می‌زند.


Source link

(تصاویر) حضور جرمی کوربین در مراسم افطار با مسلمانان

تاریخ انتشار: Û±Û¸:Û±Û³ – Û°Û± خرداد Û±Û³Û¹Û¸

(تصاویر)حضور جرمی کوربین در مراسم افطار با مسلمانان

رهبر حزب کارگر انگلیس در مراسم افطاری با مسلمانان در دومین سالگرد حمله تروریستی به مسجد پارک فینزبری انگلیس شرکت کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری، پرس آسوسیشن، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر با هدف اعلام همبستگی و اتحاد در مراسم افطار دومین سالگرد حمله تروریستی به مسجد پارک فینزبری انگلیس شرکت کرد.

کوربین در این مراسم گفت: من می‌خواهم فرزندان ما در جهانی بزرگ شوند که این جهان تنوعی از زیبایی‌های مختلف داشته باشد. اگر آن‌ها در جهانی بزرگ شوند که بر اساس تبعیض و نفرت باشد، زندگی آن‌ها سخت‌تر، غیر قابل تصورتر بوده و توام با مشکلات جمعی خواهد بود. مشکلاتی که هرگز نخواهند توانست آن‌ها را حل کنند. جهانی که بر اساس تقسیم بندی باشد، قادر به حل مسائل بزرگ نیست. همچنین برخی از نمایندگان محافظه کار در این مراسم حضور داشتند.

در حمله تروریستی به مسجد فینزبری، علی ÛµÛ± ساله کشته شد و Û±Û² نفر دیگر از مسلمانان زخمی شدند. این حادثه در نزدیکی مسجد فینزبری پارک در خیابان سون سیسترز در شمال لندن زمانی رخ داد که نمازگزاران بعد از اقامه نماز در حال خروج از مسجد بودند که ناگهان خودرویی آن‌ها را زیر گرفت. در این مراسم دختر علی نیز حضور داشت.

وی گفت: من دو سال بعد از دست دادن پدرم هنوز می‌بینیم که جوامع مختلف می‌توانند در کنار هم جمع شوند. آن‌ها با یکدیگر متحد هستند. تروریست‌ها و نژاد پرستان نمی‌توانند ما را از یکدیگر جدا کنند.

(تصاویر)حضور جرمی کوربین در مراسم افطار با مسلمانان

(تصاویر)حضور جرمی کوربین در مراسم افطار با مسلمانان

(تصاویر)حضور جرمی کوربین در مراسم افطار با مسلمانان

 

 

 

 


Source link

پمپئو: ایران هیچ‌کدام از شروط دوازده‌گانه ما را اجرا نکرده است

تاریخ انتشار: Û±Û·:Û²Ûµ – Û°Û± خرداد Û±Û³Û¹Û¸

پمپئو: ایران هیچ‌کدام از شروط دوازده‌گانه ما را اجرا نکرده است

وزیر امور خارجه آمریکا در تازه‌ترین اظهارات خود گفت: ایران هیچ‌کدام از خواسته‌های دوازده‌گانه ما را اجرا نکرده است.

به گزارش اسپوتنیک، «Ù…ایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در مورد افزایش اختلاف میان ایران و آمریکا گفت: ما دوازده تغییر را که می‌خواستیم در رفتار جمهوری اسلامی ایران و سران آن‌ها ببینیم اعلام کردیم، اما ایران هیچ‌کدام از خواسته‌های دوازده‌گانه را اجرا نکرده است.

وی در ادامه در مورد تاثیر تبادل زندانیان در بهبود روابط ایران و آمریکا گفت: همیشه معتقدم که هر کاری که کسی بتواند انجام دهد که اعتماد را ایجاد کند، اقدام مثبتی است بنابراین آزادی زندانیان گامی اعتمادساز است.

پمپئو در ادامه ایران را به انجام فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در منطقه محکوم کرد و در این باره مدعی شد: ایران با حضور در کشور‌های مختلف و نفوذ در این کشورها، باعث بی‌ثباتی در منطقه شده است ما می‌خواهیم این اقدامات را محدود کنیم.

وی همچنین در مورد نقش ایران در حادثه الفجیره مدعی شد: ما هنوز به جمع‌بندی قطعی در این زمینه نرسیدیم. اما شکل این حمله و شواهدی که وجود دارد، این احتمال را تقویت می‌کند که ایران در این حمله نقش داشته باشد.

این مقام کاخ سفید هم‌چنین درباره توییت تهدیدآمیز ترامپ علیه ایران گفت: ما اعلام کرده‌ایم که اگر منافع ایالات متحده هدف قرار گیرند، چه به صورت مستقیم توسط ایران و چه توسط نیرو‌های نیابتی آنها، ما به شدت پاسخ خواهیم داد.


Source link

سقف توقیف نشریه در قانون جدید مطبوعات ۲ ماه شد

تاریخ انتشار: Û±Û·:Û°Ûµ – Û°Û± خرداد Û±Û³Û¹Û¸

سقف توقیف نشریه در قانون جدید مطبوعات ۲ ماه شد

سخنگوی قوه قضاییه گفت: مصوبات شورایعالی امنیت ملی برای مطبوعات لازم‌الاتباع است و در صورت تخلف دادگاه می‌تواند نشریه را به طور موقت تا دو ماه توقیف کند.

به گزارش تسنیم، غلامحسین اسماعیلی در نشست اصحاب رسانه با رئیس قوه قضاییه، پس از طرح مطالبی از سوی مدیران مسئول رسانه‌ها و پیش از آغاز سخنان آیت الله رئیسی، با اشاره به جلسه‌ای که وی با جمعی از خبرنگاران برگزار کرد، گفت: جلسه‌ای نه در این حد، اما در یک تراز پایین‌تر روز دوشنبه بین بنده و جمعی از خبرنگاران برگزار شد و آنجا هم من توفیق داشتم شنونده نقطه نظرات خبرنگاران بودم؛ آن جلسات نیز حسب‌الامر ریاست قوه قضاییه ادامه خواهد داشت.

اسماعیلی با اشاره به بحث توقیف مطبوعات افزود: تبصره ۲ ماده ۵ قانون مطبوعات صراحت دارد که مصوبات شورای عالی امنیت ملی برای مطبوعات لازم الاتباع است و در صورت تخلف؛ دادگاه می‌تواند نشریه متخلف را موقتا تا دو ماه توقیف کند.

وی تصریح کرد: ابلاغ این مصوبه با قوه قضاییه نیست؛ بلکه با شورای عالی امنیت ملی و حسب مورد با وزارت ارشاد است؛ بنابراین ما در قوه قضاییه تکلیفی در رابطه با این مصوبه نداریم.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: بر این اساس توقیف یک نشریه به سبب تخلف از مصوبه شورای عالی امنیت ملی، موقت است و سقف این توقیف نیز در قانون جدید دو ماه در نظر گرفته شده است.

اسماعیلی بیان داشت: در مورد نشریه صدا نیز قرار شد همین اتفاق رخ دهد بنابراین این نشریه رفع توقیف خواهد شد و به حیات خود ادامه می‌دهد؛ البته رسیدگی به تخلفات آن در دادگاه و با حضور هیئت منصفه انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان الزام قاضی به متابعت از نظر هیئت منصفه را غیرشرعی می‌داند، گفت: با این وجود در سال‌های اخیر که من در دادگستری تهران حضور داشتم، بیش از ۹۵ درصد، نظرات هیئت منصفه را دادگاه مراعات کرده است؛ یعنی مغایرت نظرات هیئت منصفه با دادگاه‌ها کمتر از ۵ درصد بوده است.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به موضوع کفالت و پذیرش پروانه نشر که در سخنان مدیران مسئول رسانه‌ها مطرح شد، گفت: این امر یک موضوع حقوقی است. جایی که قرار کفالت است، باید بین کفیل و مکفول‌عنه دو شخص باشد؛ ما وثیقه را از صاحب وثیقه قبول می‌کنیم؛ اما هیچکس نمی‌تواند کفیل خودش بشود؛ کاسب هم نمی‌تواند با جواز کسبش کفیل خودش شود؛ اما می‌تواند کفیل دیگری شود؛ بنابر این دارنده پروانه نشر نیز نمی‌تواند با پروانه خودش کفالت خودش را بکند؛ اما هرکدام از شما مدیران مسئول رسانه‌ها با پروانه خود می‌توانید کفالت دیگری را انجام دهید.

وی با اشاره به اظهارات یکی از اصحاب رسانه مبنی بر بازداشت برخی عناصر رسانه‌ای گفت: درست است یک نفر در بازداشت است؛ اما بازداشت این فرد ارتباطی با حوزه رسانه ندارد؛ نه بابت مقاله و نه بابت کار رسانه‌ای بوده است؛ بلکه آن فرد به اتهام اقدام علیه امنیت و اخلال در نظم عمومی در کف خیابان بازداشت شده است. درست است آن فرد شغل رسانه‌ای دارد، اما برخوردی که با او شده، هیچ ارتباطی به حوزه رسانه نداشته و براساس گزارش ضابطین پرونده‌ی او در مرحله تحقیقات مقدماتی است.


Source link

میانجیگری‌ها میان ایران و آمریکا موفق می‌شود؟

تاریخ انتشار: Û±Û¶:Û³Û³ – Û°Û± خرداد Û±Û³Û¹Û¸

میانجیگری‌ها میان ایران و آمریکا موفق می‌شود؟

فرارو- با اوج‌گیری تنش‌ها میان ایران و آمریکا، چندین کشور برای تنش‌زدایی میان دو طرف پا در میانی کرده‌اند. اما این رفت‌وآمدها، که غالبا با هدف جلوگیری از تشدید تنش‌های نظامی میان تهران و واشنگتن صورت گرفته است، تاکنون بنا به دلایل متعدد به گشودن باب مذاکرات میان دو طرف منجر نشده است.

به گزارش فرارو، در چند هفته گذشته، خصوصا پس از اجرای کل تحریم‌های نفتی ایران، تنش‌ها در منطقه به شکل ملموسی افزایش یافته است. آمریکا، با ادعای اینکه منافعش در خاورمیانه از ناحیه ایران تهدید شده است، تجهیزات نظامی متعددی نظیر ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب‌افکن‌های بی ۵۲، به خلیج فارس اعزام کرد و برخی دیپلمات‌های غیرضروری خود را از عراق خارج کرد. به رغم اینکه تهران و واشنگتن تاکید می‌کنند که خواهان جنگ با یکدیگر نیستند، اما افزایش نگرانی‌ها از احتمال وقوع یک نوع سوء محاسبه، موجب شده است که چندین کشور، مانند عراق، عمان، قطر، سوئیس و حتی ژاپن برای تنش‌زدایی میان ایران و آمریکا اقدام کنند.

جدیدترین تلاش‌ها در این زمینه، مربوط به عراق است. منابع عراقی می‌گویند عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، قصد دارد که برای پایان دادن به جدال میان ایران و آمریکا، راهکاری ارائه کند. یک منبع آگاه، با بیان این خبر، به خبرگزاری «Ø¨ØºØ¯Ø§Ø¯ الیوم» گفته است عبدالمهدی تصمیم گرفته که به تهران و واشنگتن فرستادگانی اعزام کند و پیشنهادات عراق برای گشودن باب مذاکرات در بغداد را به دو طرف تحویل دهد. همین خبرگزاری در گزارش دیگری اعلام کرد محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق بزودی – احتمالا روز چهارشنبه یا پنج‌شنبه – به تهران سفر می‌کند و با مقامات ایرانی درباره یک مسئله «Ø®ÛŒÙ„ÛŒ مهم» مرتبط با تحولات فعلی منطقه گفتگو خواهد کرد. عراق، پیش از این هم، برای تنش‌زدایی میان ایران و آمریکا وساطت کرده بود، اما در این زمینه موفقیت چندانی به دست نیاورد. در اواسط ماه مه، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اقدامی ناگهانی، به عراق سفر و با عبدالمهدی دیدار کرد. پس از این دیدار، منابع عراقی اعلام کردند که پومپئو از عبدالمهدی خواسته است که به آغاز مذاکرات میان ایران و آمریکا کمک کند.

علاوه بر عراق، عمان نیز برای وساطت میان ایران و آمریکا اقدام کرده است. روز دوشنبه، یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان، در سفری غیرمنتظره وارد تهران شد و با همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف، گفتگو کرد. سفر ناگهانی بن علوی، در حالی صورت گرفته است که تنش‌ها میان ایران و آمریکا در منطقه به سطح کم‌سابقه‌ای رسیده است. به همین دلیل، برخی ناظران این گمانه‌زنی را مطرح کرده‌اند که دیپلمات عمانی ممکن است پیامی از جانب واشنگتن به تهران آورده است. خصوصا که چند روز پیش، مایک پومپئو با قابوس بن سعید، سلطان عمان، تلفنی گفتگو کرده بود. روزنامه فرامنطقه‌ای «Ø§Ù„عرب»ØŒ به نقل از دیپلمات‌های غربی، مدعی شد که بن علوی از جانب آمریکا به ایران پیامی آورده که در آن واشنگتن برای مذاکره با تهران ابراز تمایل کرده است. این منابع مدعی شدند که سفر بن علوی به تهران، پس از آن انجام شد که پومپئو چند روز پیش در تماسی تلفنی به سلطان عمان اطلاع داد که هدف آمریکا، «Ø¨Ø±Ø§Ù†Ø¯Ø§Ø²ÛŒ نظام» ایران نیست؛ بلکه تغییر رفتار آن است و به همین دلیل واشنگتن تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرده است. پیش از بن علوی، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر، هم پنهانی سفری به ایران داشت تا به تنش‌زدایی در خلیج فارس کمک کند، اما ظاهرا موفقیتی به دست نیاورد.

هنوز به طور دقیق معلوم نیست که چرا تلاش‌های میانجیگری چند کشور تا به حال در کمتر کردن تنش‌ها یا گشودن باب مذاکرات موفقیت‌آمیز نبوده است، اما در مجموع می‌توان چند گمانه‌زنی را مطرح کرد.

نخست اینکه، ایران شرایط فعلی را برای ورود به مذاکرات با آمریکا مناسب نمی‌داند. آمریکا شدیدترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران اجرا و در مجاورت ایران نیرو‌های نظامی مستقر کرده است. جمهوری اسلامی، این شرایط را برای شروع مذاکره سازنده نمی‌داند و بار‌ها اعلام کرده است که مذاکره تحت فشار را قبول ندارد.

در همین رابطه، حسن روحانی، رئیس‌جمهور، اخیرا گفته است که او طرفدار مذاکره و دیپلماسی است، اما آن را در شرایط فعلی قبول ندارد. او گفت: «Ø´Ø±Ø§ÛŒØ· امروز به هیچ عنوان شرایط مذاکره نیست و امروز شرایط ما شرایط مقاومت و ایستادگی است.» رئیس دفتر روحانی نیز، اظهارات مشابهی بیان کرده است.

طبق ادعای روزنامه کویتی «Ø§Ù„قبس»ØŒ به همین دلیل است که ایران پیشنهاد مذاکراتی که بن علوی به تهران آورده بود را رد کرد. این روزنامه به نقل از منابع دیپلماتیک مدعی شد ایران به بن علوی گفته است که زیر فشار تحریم‌ها و استقرار ناو‌های امریکایی در منطقه، مذاکره نخواهد کرد. کما اینکه شروطی که بن علوی از جانب آمریکایی‌ها به تهران منتقل کرد، «Ø¨ÛŒ‌رحم و به مثابه تسلیم» ایران بود. گفته می‌شود که علوی درخواست‌های دوازده‌گانه پومپئو را به تهران آورده بود. اگر چنین چیزی درست باشد، نشان دهنده این مسئله است که آمریکا تمایلی به مذاکره با ایران در مقطع فعلی ندارد. چرا که لیست درخواست‌ها، از مدت‌ها پیش علنی بود و نیازی به انتقال آن توسط یک واسطه وجود ندارد. به هر حال، واسطه، باید بتواند یک پیام متفاوت و محرمانه انتقال بدهد تا زمینه مذاکرات فراهم شود.

به نظر می‌رسد که این عدم تمایل به مذاکرات، در دو طرف وجود دارد. برخی تحلیلگران معتقدند که ایران به دو دلیل تمایلی به مذاکره با دولت دونالد ترامپ ندارد؛ نخست آنکه، ایران معتقد است که ترامپ با خروج از توافق هسته‌ای، غیرقابل اعتماد شده است. دوم؛ ایران مایل است که ثابت کند جنگ روانی فعلی آمریکا و تهدیدات نظامی آن علیه ایران کارآمد نیست.

نکته دیگری که در تلاش‌های میانجیگری قابل توجه است، سوء تفاهمی که بعضی میانجیگران دارند. اکثر کشور‌هایی که برای وساطت میان تهران و واشنگتن به تکاپو افتاده‌اند، خصوصا عراق، گمان می‌کنند که آمریکا و ایران بزودی وارد جنگ خواهند شد. این در حالی است که در حال حاضر هیچکدام از دو طرف تمایلی به جنگ ندارند. از این رو، کشور‌های واسطه در واقع برای دفع چیزی وساطت می‌کنند که اساسا در برنامه‌های دو طرف نزاع وجود ندارد. این نکته را می‌توان از اظهارت محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور ایران، استنتاج کرد. واعظی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا میانجیگری عراق برای روابط میان ایران و آمریکا موثر است، افزود: «Ù¾Ø³ از خروج آمریکا از برجام کشور‌ها و شخصیت‌های مختلف به دنبال حفظ برجام هستند و اینکه در منطقه درگیری به وجود نیاید، اما با توجه به اهمیت برجام آن‌ها به دنبال جلب نظر و رضایت ایران می‌باشند، اما این به معنای مذاکره میان ایران و آمریکا نیست.»


Source link

زیباحالت منفرد ۶۰ میلیون دلار بابت ذخیره نفت‌ها به جیب زد!

تاریخ انتشار: Û±Û¶:Û°Û³ – Û°Û± خرداد Û±Û³Û¹Û¸

زیباحالت منفرد Û¶Û° میلیون دلار بابت ذخیره نفت‌ها به جیب زد!

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد به ریاست قاضی صلواتی در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد.

به گزارش میزان، قاضی صلواتی در چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد ضمن قرائت ماده ۳۵۴ و ۳۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری از وکلای شرکت نفتی HK خواست در جایگاه حاضر شود.

شکاری یکی از وکلای شرکت نفتی HK در جایگاه حاضر شد و گفت: بنده و آقای صادقی قهاره به وکالت از شرکت ملی نفت ایران و HK شکایت خود را از علیرضا زیبا حالت منفرد اعلام می‌کنیم، ادله شکایت نیز در کیفرخواست به خوبی بیان شده است و اگر لازم شد توضیحات را ارائه می‌دهیم.

قاضی صلواتی خطاب به متهم علیرضا زیبا حالت منفرد از وی خواست برای ادامه دفاعیات در جایگاه حاضر شود.

متهم زیبا حالت منفرد در بیان دفاعیات خود گفت: در کیفرخواست بیش از نیمی از ۵۸ صفحه مربوط به اقدامات مجرمانه بابک زنجانی و شرکای وی است و فقط چند بار از بنده نام برده شده است.

وی افزود: متاسفانه عدم حضور من در ایران بنا به توصیه آقای شمس بود تا زمینه را برای انداختن بخشی از تقصیر علیه بنده فراهم کنند، شمس طی تماس تلفنی به من گفت: زور گربه بیرون قفس از شیر داخل قفس بیشتر است. آقایان فکر نمی‌کردند که توسط پلیس اینترپل به کشور بازگردم.

متهم منفرد اضافه کرد: اظهارات و اقاریر متهمین علیه بنده کذب محض است و پس از دستگیری با ضابطین همکاری لازم را داشته‌ام.

وی مدعی کذب بودن اظهارات زینب مددی هماهنگ کننده امورات بابک زنجانی شد و گفت: خانم مددی اظهار داشته که بنده چندین بار در سال به دفتر بابک زنجانی رفت و آمد داشته ام این در حالی است که در طول مدت آشنایی ام فقط سه بار به آنجا مراجعت داشتم.

متهم منفرد بیان کرد: همچنین طبق اظهارات خانم مددی مدیریت “آی بن” با بنده بوده است در حالی که طبق بررسی‌ها مشخص شد بنده هیچ نقشی چه در مراحل ثبت و چه در مدیریت آن نداشته‌ام. همچنین تاسیس بانک CIMB که Û´Û° سال پیش در مالزی تاسیس شد را به عهده من گذاشته‌اند. کیفرخواست متنافض و حاوی مطالب کذب است.

متهم گفت: حدود Û´ هزار حواله به نام بابک زنجانی انجام داده‌ایم و به ازای هر حواله ÛµÛ° دلار می‌گرفتم حوالجات ارسالی از بانک FIIB بوده است، اما بازپرس نتیجه گیری ناصوابی کرده است مبنی بر اینکه این درآمده از شرکت “آی بن” است.

وی اضافه کرد: آقای مالاژ مدیرعامل گرین مالین فردی مالزیایی تبار است و دو کشتی برای انبارداری نفت ایران قرار می‌دهد و قرار بر این می‌شود که این موضوع مخفی و پوشیده بماند. ماهانه یک دلار و Û±Û° سنت بابت هر بشکه نفت آن را اجاره دادند و آقای شمس و بابک زنجانی با آن موافقت کردند بنده از جهت دلسوزی به چانه زنی ادامه دادم و آن را به Û¹Ûµ سنت رساندم. برآیند تمام تحقیقات این بود که اینجانب با جان و دل مسئولیت حسن انجام کار را از طریق دو کشتی فراهم کردم. دلیل اعتماد بابک زنجانی به من حسن انجام کار و امانتداری من بود.

متهم در ارتباط با مشارکت در ارسال حواله از ایران به مالزی افزود: حدود Û´ هزار حواله به نام زنجانی انجام دادم به ازای هر حواله ÛµÛ° دلار می‌گرفتم صددرصد تراکنش‌ها موفقیت آمیز بود.

وی اضافه کرد: فلاح هروی در اظهارات خود بیان داشته است که نود درصد منابع بابک زنجانی از مالزی حواله شده و از حساب‌های منفرد بوده است و خرید و اداره بانک FIIB توسط اینجانب عنوان شده است این درحالی است که در چارت سازمانی این بانک بنده یکی از اعضای کمیته حسابرسی بوده‌ام و نام من در آنجا افتخاری بود تا در مواقع لزوم برای نفوذ در مقامات مالزی استفاده شود و اعضای هیئت مدیره بانک FIIB زنجانی، فلاح هروی، ساروخانی، سعیدی، غفاری، علی دیوان دره‌ای بوده‌اند.

این متهم افزود: ادعاهای آقای مهدی شمس در بیانات خود دروغ‌های فاحشی است که من به آن اعتراض دارم.

منفرد افزود: درباره شرکت یورونست در تحقیقات مقدماتی در تاریخ Û³/Û¸/Û¹Û² بازپرسی شخصی اقرار داشته که از این شرکت خبر ندارم و وجود نداشته. من می‌پرسم چطور وجود خارجی ندارد و این شخص ادعا کرده شرکت به نام او ثبت شده است.

این متهم گفت: آقای قاضی، شما حکم بابک زنجانی، مهدی شمس و حمید فلاح هروی را انشاء کرده‌اید و می‌توانید کذب گفتارهای من با مهدی شمس را درک کنید.

وی افزود: حسب اظهارات مهدی شمس در تاریخ Û²Û¶/Û±Û°/Û¹Û¶ مبنی بر هزینه انبارداری باید بگویم تفاوت، تناقض و افترا در این اقرارها مشهود است. تناقضات فاحش مهدی شمس در طرح اطلاعات واهی بی‌اساس بوده و این راستی‌آزمایی به دلیل نبودن من قابل قبول نیست و من خواهان بررسی این موارد هستم.

منفرد گفت: او در اقاریر خود بیش از Û±Û° مرتبه از شخصی بدون نام به عنوان نماینده سنگاپوری شرکت ایزو یاد کرده‌اند که نماینده سنگاپوری شرکت ایزو خود اظهاراتی داشته و اجازه بدهید در خصوص نام نماینده سنگاپور اطلاعاتی بدهم.

وی ادامه داد: نماینده سنگاپوری شرکت ایزو آقای بجنوردی معروف به کاپیتان بجنوردی کارمند اخراجی شرکت نفت‌Ú©Ø´ بوده است و پس از دستگیری زنجانی به خانم یو، طی تماس تلفنی، قبولی هرگونه پیشنهادی را می‌دهند که صدای این نفت را درنیاوریم و در یک اقدام بی‌شرمانه به من گفتند پول آن را ۵۰، ÛµÛ° با هم تقسیم خواهیم کرد.

قاضی صلواتی در این لحظه به متهم زیبا حالت منفرد تذکر داد و گفت: شما اجازه ندارید در دفاعیات به بازپرس توهین کنید مواظب اظهارات خود باشید.

وی گفت: درباره اتهام خرید Ûµ فروند کشتی به شخص اول دومینیکا این موضوع بدون هیچ ادله‌ای فقط بر اساس شنیده‌ها مطرح شده است.

در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان خطاب به متهم علیرضا زیبا حالت منفرد گفت: در کدام حوزه با بابک زنجانی فعالیت اقتصادی داشتید؟

متهم منفرد پاسخ داد: در دو حوزه ثبت شرکت‌های صوری در مالزی برای انجام حوالجات و پیدا کردن مخازن نفتی.

نماینده دادستان پرسید: شغل شما در مالزی چه بود؟ و چند شرکت تاسیس کردید؟

متهم پاسخ داد: کار من دکوراسیون ساختمان در مالزی بود و به هیچ عنوان در نفت و بانک تخصص نداشتم. شرکت‌هایی که تأسیس کردم سوئیفت، اینترنشنال ایزو و پترو مستر بود که ریاست دادگاه خواستند در مورد صحبت نکنیم. این شرکت‌ها را به نام خودم و برای انجام حوالجات از ایران ثبت کرد و برای استفاده بابک زنجانی بوده است در تمام شرکت‌ها رئیس هیئت مدیره بوده‌ام.

نماینده دادستان گفت: در دفاعیات خود مطالب را طوری بیان کردید که انگار شما نقشی نداشته‌اید، شما در کدام شرکت امضای مجاز داشتید؟

متهم گفت: در شرکت “آی بن” نقشی نداشتم و در بانک FIIB امضا داشتم.

نماینده دادستان گفت: آیا از طرف این بانک به عنوان نماینده به بانک دیگر معرفی شدید؟

متهم پاسخ داد: از طرف بانک ارزش طی یک نامه‌ای معرفی شدم، چون بابک زنجانی مسلط به زبان انگلیسی نبود معرفی نامه به من داد تا مراحل خرید بانک را به اتمام برسانم.

وکیل شرکت HK از متهم پرسید: بانک FIIB در این میان نقش مهمی داشته است، چون LC‌ها را تأیید می‌کرده و بابک زنجانی در تاسیس آن نقش مهمی داشته است، LC‌ها را شرکت اس تی تی بنکرز بازگشایی می‌کرد. نقش شما در تاسیس این شرکت چه بوده است؟ به اظهارات خانم مهربانی نیز در این زمینه اشاره شود.

متهم منفرد گفت: شرکت اس تی تی بنکرز چند سال قبل در اقلیم کردستان ثبت شده بود و به نام اس تی تی بود که در دوبی شرکت اس تی تی بنکرز ثبت شد و کار صرافی را از کیش به دوبی انجام می‌دادند، زنجانی به من گفت توسط وکلایش در مالزی توانسته‌اند بانکی تأسیس کنند؛ اما چون تابعیت ایرانی داشتند در نهایت موفق به تاسیس بانک نشدند بنده نقشی در شرکت اس تی تی بنکرز نداشتم.

نماینده دادستان گفت: ارتباط اس تی تی بنکرز را با FIIB توضیح دهید؟

متهم اظهار کرد: بنده اصلا در عملیات بانک FIIB نقشی نداشتم و هیچ سمتی نیز نداشتم.

نماینده دادستان گفت: مستندات در پرونده موجود است گردش کار و نتیجه پرونده اصلی به پرونده شما ضمیمه شده است.

متهم گفت: زمانی که FIIB ثبت شد نام من در چارت سازمانی به عنوان افتخاری و مشاور بوده است تا از نفوذم برای رفع مشکل استفاده کنم وقتی FIIB به بانک ملت منتقل شد چارت عوض شد.

قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: شما در FIIB مشاور ویژه بوده اید نقش خود را کمرنگ نشان می‌دهید در صورتی که اگر اقدامات مجرمانه شما نبود بابک زنجانی هیچ وقت نمی‌توانست به عملیات مجرمانه برسد.

نماینده دادستان گفت: حلقه نهایی جهت اینکه بابک زنجانی به نیت مجرمانه خود برسد شما هستید. اگر متواری نبودید در پرونده اصلی به پرونده شما رسیدگی می‌شد.

متهم گفت: بنده متواری نبودم، ۱۵ سال است که خارج از کشور هستم و مقیم کشور مالزی هستم.

نماینده دادستان گفت: شما از جریان تشکیل پرونده مطلع بودید.

متهم پاسخ داد: قطعا از تشکیل پرونده اطلاع داشتم، پیگیر هم بودم، اما فکر نمی‌کردم به بنده ارتباطی داشته باشد.

قاضی صلواتی گفت: شما ازبانک منابع سرشاری داشتید کارمندها را شما استخدام کردید و امکانات را برای کارهای مجرمانه بابک زنجانی فراهم کردید. شما همه کاره FIIB و شرکت‌های صوری بابک زنجانی بودید.

متهم پاسخ داد: وجود خارجی در ساختار بانک نداشتم هیچ کدام از Û´ هزار حواله نیز به مشکل نخورد بنده چطور می‌توانستم حدس بزنم بابک زنجانی می‌خواهد کاری کند آن هم وقتی که در روند کارمشخص شد وی شخصی است که مورد وثوق وزیران وقت بوده است.

نماینده دادستان پرسید: شما سهامدار کدام بانک بودید و نقش خود را در خرید بانک گرجستان توضیح دهید؟

متهم گفت: به هیچ عنوان سهامدارنبودم و در خرید بانک گرجستان نقشی نداشتم.

نماینده دادستان گفت: چه میزان نفت تحویل شما شد؟

متهم پاسخ داد: Ûµ فروند کشتی نفت Ú©Ø´ میعانات گازی پارس جنوبی که مدت‌ها روی کشتی مانده بود و هیچ کس به خاطر مسائل زیست محیطی انبارداری آن را قبول نمی‌کرد.

نماینده دادستان گفت: در اظهاراتتان گفته‌اید Û²Û° میلیون بشکه بوده است.

متهم پاسخ داد: تا آنجایی که خاطرم هست حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیون بشکه بوده است. زمانی که شرکت ایزو تحریم شد آقای زنجانی با شرکت HK در این زمینه صحبت کردند.

نماینده دادستان گفت: شما هیچ نفتی از شرکت ایزو نفروختید؟ جمع کل کسری نفت چقدر بود؟

متهم پاسخ داد: هیچ نفتی نفروختم تنها مورد کسری که شمس نیز به آن اشاره کرد کشتی‌ای به نام هرکولس بوده است که قرارداد آن با شرکت گلان مالین بود که کشتی را از آنجا به مبلغ یک میلیون و ÛµÛ°Û° هزاردلار در ماه اجاره کرده‌اند.

نماینده دادستان گفت: طبق گزارش بازرسان بانک مرکزی، شما مجوزی برای فعالیت بانکی نداشتید.

نماینده دادستان گفت: آیا اس تی تی بنکرز بانک بوده است؟

متهم پاسخ داد: اس تی تی بنکرز یک جواز مشاوره صرافی و جواز نقل و انتقال حوالجات داشته است که از اقلیم کردستان عراق جواز داشته است.

قاضی صلواتی گفت: شما کارمند زنجانی بوده‌اید، چه منفعتی از ذخیره نفت‌ها بردید؟

متهم پاسخ داد: یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار سود بردم.

قاضی صلواتی گفت: شما Û¶Û° میلیون دلار بابت ذخیره نفت‌ها به جیب زده‌اید، حتی وقتی در مالزی بودی از دانشجویان مقیم مالزی کلاهبرداری می‌کردی و در اظهارات شمس و بابک زنجانی به این مورد اشاره شده است.

متهم پاسخ داد: یک میلیون و Û²Û°Û° هزار دلار سود برده‌ام در این زمینه اگر اسناد و مدارکی وجود دارد حتما می‌پذیرم.

نماینده دادستان پرسید: چقدر به خانم یو بابت انبارداری نفت دادید؟ دراظهاراتتان گفته‌اید که شناختی از وی ندارید؟

در ادامه نماینده دادستان خطاب به متهم پرسید شما در اظهارات خود گفته‌اید خانم یو را نمی‌شناسید و آقای بجنوردی معرفی کرده شما قرارداد نداشته‌اید.

متهم پاسخ داد: نه نداشتم.

نماینده دادستان پرسید: چرا خانم یو به شما پیشنهاد سود حاصل از فروش نفت را به صورت ۵۰، ÛµÛ° می‌دهد.

متهم گفت: آقای مهدی شمس با من تماس گرفتند که این محموله برای خانم یو است.

نماینده دادستان پرسید: پس شما خانم یو را می‌شناختید چطور با شما تمام گرفت؟

متهم پاسخ داد: از طرف کاپیتان بجنوردی با من تماس گرفتند کاپیتان گفته‌اند فروش آن ۵۰، ÛµÛ° بین ما تقسیم می‌شود.

نماینده دادستان پرسید: شما قرارداد فروش نفت را امضا کردید؟

متهم پاسخ داد: نه، من قرارداد پیش فروش نفت را امضا کردم.

نماینده دادستان پرسید: درباره فروش پالایشگاه سریلانکا آن را چه کسی انجام داد؟

متهم پاسخ داد: من خبر ندارم.

در این هنگام قاضی صلواتی مهدی شمس را که از محکومین پرونده است خواست در جایگاه حاضر شود و در باره اظهارات زیبا حالت توضیح بدهد.

شمس در جایگاه حاضر شد و گفت: من منفرد را انسان گرفتاری می‌دانستم، ولی الان با اتهاماتی که او به من زده من این حق را برای خودم قائلم که علیه او به دلیل نشر اکاذیب شکایت کنم و برای صحبت‌هایم مدرک دارم.

متهم شمس که به عنوان مطلع حاضر شده بود گفت: تخصص من در کشتی‌رانی، هواپیمایی و مسائل بانکی است و دکترای اقتصاد دارم تاسف می‌خورم که مسائل را به من اتهام زدند در حالی که مدارکی به من داده بودند را ترجمه کردم.

وی افزود: با او هیچ ارتباطی نداشتم، چون می‌خواستم خود را درگیر مسئله‌ای نکنم که برای منفرد مشکلی ایجاد کند، اما الان چیز دیگری می‌بینم.

شمس گفت: آقا منفرد به من می‌گوید ایران نیا در حالی که آن موقع به او گفتم اگر ریگی به کفش نداری ایران نیا بنابراین اگر نصیحت قابل تفسیر توسط او بود اول خودم به ایران نمی‌آمدم تا گرفتار نشوم.

وی تصریح کرد: درباره انبارها باید بگویم زنجانی به من زنگ زد و من این مطالب را Û¶ سال قبل هم گفته‌ام البته شاید الان حضور ذهن نداشته باشم، اما طبق پرونده و رسیدهای انباری یک میلیون و Û±Û°Û° هزار تن در ذخایر چین تخلیه شد که همه این‌ها را منفرد امضا کرده بود.

در این هنگام شمس یکی از این سندها را به دادگاه نشان داد و گفت: آقای منفرد ادعا می‌کند هیچ قراردادی امضا نکرده، باید بگویم امضا کرده‌اند در شرکت کشتی هرکلولس را نیز آقای منفرد امضا کرد.

وی ادامه داد: تمام بارنامه‌ها که جعلی هم صادر شده اشتباه است شرکت ISA مال شما بود و امضاهای شما اینجا است.

شمس گفت: این بارنامه‌های جعلی که شما نماینده ISA بوده‌اید و امضا می‌کردید.

شمس به قراردادهای نفتی اشاره کرد که با امضای منفرد بوده است.

شمس ادامه داد: هر آنچه که من گفتم مستند است و تمام سوئیفت‌های شرکت‌ها موجود است و همه را تقدیم دادگاه می‌کنم.

قاضی صلواتی در این هنگام از مهدی شمس پرسید: درباره فروش نفت به سریلانکا توضیح دهید.

شمس توضیح داد طبق قرارداد در سربرگ ICC به مالزی فروخته شده و ۱۰۰ هزار تن به سریلانکا با سر برگ ایزو فروخته شده است که مجری این کار آقای کاپیتان بجنوردی بود.

شمس گفت: موضوع آب در نفت محرز و مدارک موجود است. آقای زیباحالت منفرد آقای مالوژ را معرفی کرد.

در این هنگام قاضی صلواتی ختم جلسه را اعلام کرد و گفت: دادگاه رسیدگی به پرونده را به روز یکشنبه Ûµ خرداد ساعت Û±Û° صبح موکول می‌کنم.


Source link

نفوذ اپوزیسیون برانداز در لابی‌های آمریکامجتبی حسینی *


Source link