سه شنبه : ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

خانه» بایگانی1398
دسته ، تاریخ سه شنبه : ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۹

تعیین تکلیف ۴ هزار پرونده


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حجت الاسلام محسنی اژه‌ای رئیس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه در نشست خبری ضمن تبریک فرارسیدن این هفته و گرامیداشت یاد شهدای نظام افزود: هیچ گاه یاد و خاطره شهدای بزرگ از ذهن مردم از یاد نمی‌رود و هیچ گاه جنایتی که تروریست‌ها در بعد از انقلاب و به ویژه در هفتم تیر انجام دادند، محو نمی‌شود و مردم به یاد دارند که چه کسانی از این تروریست‌ها حمایت می‌کنند و کشور‌هایی که این تروریست‌های جانی را در دامن خود گرفته‌اند، در ذهن ملت باقی خواهد ماند.

وی گفت: از اول اردیبهشت تا امروز ۱۰ آیین نامه و لایحه‌ای که بخشی از آن‌ها زمان قانونی‌شان گذشته بود، انجام شد و کار کارشناسی ۸ آیین نامه انجام و تدوین و ابلاغ شد و دو لایحه به دولت ارسال شد. ۶ تا ۷ مورد دیگر از آیین نامه‌ها به زودی در هفته‌های آینده کارشان تمام خواهد شد و اگر مجموع این لوایح در دولت و مجلس انجام شود قدم بزرگی برای بعضی از امور است که برداشته می‌شود.

 

معاون اول قوه قضائیه گفت: بیش از ۶۰۰ پرونده با ماده ۴۷۷ تعیین تکلیف قطعی
و رئیس قوه قضائیه نیز بیش از ۲ هزار پرونده را جهت بررسی دوباره امضا کرد. 

وی افزود: بدیهی است که در گام دوم انقلاب باید در همه بخش‌های نظام گام های تحولی و نو برداشته شود و قوه قضاییه هم از این امر مستثنی نیست و در این دوره جدید که ریاست محترم قوه قضاییه همزمان با گام دوم انقلاب دوره‌شان همزمان شده است برنامه‌هایی دارند. قرار است برنامه‌ها در ۳ بخش کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت انجام شود.

اژه ای گفت: یکی از مواردی که در سند تحول قوه قضائیه پیش بینی شده استفاده از ظرفیت‌های موجود در قوه قضاییه است و ما مطالعه کردیم که ببینیم آیا از همه ظرفیت‌های موجود استفاده کردیم یا خیر و برای این کار با همه صاحب‌نظران قوه قضائیه صحبت و سیاست‌های کلی هم ملاحظه شد که می‌توان با روحیه انقلابی از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

معاون اول قوه قضاییه گفت: استفاده از ظرفیت‌های دو قوه دیگر مجلس و دولت باید انجام شود و هیئت رئیسه و تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس با ریاست قوه جلساتی داشتند و متعاقب آن برنامه‌ریزی شد که چگونه می‌شود از ظرفیت بیشتر مجلس در گام دوم انقلاب استفاده کرد و بر همین اساس در حال برنامه‌ریزی هستیم که جلسات مشترکی با دولت و کل هیئت دولت داشته باشیم تا در آنجا هم بتوانیم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

محسنی اژه‌ای افزود: در این مدت کوتاه رئیس قوه قضاییه به ۶ استان سفر کرد و با مجموعه دستگاه قضایی آن استان، حقوقدانان، وکلا، دانشجویان، اصحاب رسانه، حوزه علمیه و با بعضی از افراد در بخش خصوصی و با بعضی از بخش‌های دیگر جامعه ظرف همین مدت جلسه داشت. در خصوص مسایلی مانند زنان در جامعه نظر‌هایی گرفته شده است.

وی افزود: یکی از مسایلی که پیش از این هم بود و شاید ادامه هم داشته باشد، ماده ۴۷۷ است که مربوط به فرجام خواهی فوق العاده می‌شود. تشخیص این فرجام خواهی به شخص رئیس قوه قضاییه سپرده شده که کار مشکلی است و در این مدت کوتاه با یک اقدام انقلابی و زحمت فوق العاده همکاران ما بیش از ۶۰۰ پرونده از این ماده ۴۷۷ تعیین تکلیف قطعی شده و بیش از دو هزار پرونده توسط رئیس قوه قضائیه جهت بررسی دوباره امضا شد. ۱۷۰۰ پرونده هم برای امضای نهایی آماده است. در مجموع نزدیک به چهار هزار مورد از این پرونده‌ها بررسی یا در حال ارسال به دیوان عالی است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: به دنبال برگزاری جلسه مشترک با هیئت دولت هستیم تا به نتایج مطلوبی در زمینه سند تحول اساسی در قوه قضائیه برسیم.

 

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: در سه ماه گذشته و با ریاست جدید دستگاه قضا، در مجموع چهار هزار پرونده تعیین تکلیف شده است.


Source link

تحلیل زیباکلام درباره پیام انتخاباتی قالیباف؛ قالیباف برای ریاست جمهوری برنامه دارد«آقای قالیباف می‌خواهد روی این موج سوار شود تا خودش را به عنوان یک رییس جمهور جوان و به نمایندگی از نسل جوان مطرح نمایند. آقای قالیباف قطعا برای انتخابات ریاست جمهوری برنامه دارد. اگر قرار باشد سه نامزد جدی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری آینده مطرح شود، قالیباف یکی از آنهاست.»


Source link

امروز جنگ اراده هاست


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (سه‌شنبه) در مراسم بهره برداری از «ترمینال-گالری سلام» فرودگاه امام خمینی (ره) گفت: امروز روز فرخنده‌ای است، زیرا در شرایطی که دشمنان می‌خواهند وانمود کنند ایران نمی‌تواند توسعه و پیشرفت داشته باشد، علیرغم میل آنها ما شاهد تحرک تازه در اقتصاد کشور عزیزمان ایران هستیم.
وی افزود: امروز اساس جنگ بدخواهان با ما، جنگ امید یا جنگ اراده‌ها است. آنها می‌خواهند به هدفی امیدوار باشند و به توطئه و نقشه شوم خود که همان ناامید کردن ملت ایران از آینده توسعه کشور است، دست یابند. ملت بزرگ ایران هم متقابلاً نمی‌خواهد عزت و سربلندی خود را از دست دهد و می‌خواهد دشمن را نسبت به اهداف شوم خود ناامید کند. در این راستا ما می‌بینیم که هم اقدامات آنها برای فشار به ملت ایران افزایش یافته و هم عکس العمل نظام جمهوری اسلامی ایران در برابر این فشارها بیشتر شده است.

روحانی در ادامه تصریح کرد: در پایان، پیروز این نبرد ملت خواهد بود به این دلیل که طرف مقابل ما ملت نیست، ما با هیچ ملتی جنگ نداریم، بلکه طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم تجربه هستند و در این طرف داستان گروهی از مسئولین کشور نیستند، بلکه تمام ملت ایران یکپارچه در این مبارزه حضور دارند.

رئیس‌جمهور گفت: آن‌ها دشمنی خود را به طور مستقیم علیه فرد فرد ملت ایران قرار دادند و در این تقابل طبقات ضعیف‌تر و اقشار کم درآمدتر فشار بیشتری را تحمل می‌کنند اما بی تردید در این مبارزه موفق نخواهند بود.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات عمرانی در حال انجام در کشور اشاره کرد و گفت: پایانه مسافربری سلام در فرودگاه امام خمینی (ره) ظرف دو سال با تلاش متخصصین و مهندسین کارگران و مدیران کشور ساخته شده است. یک زمانی بود که اگر کشوری ادعا می‌کرد یک ترمینال را ظرف یک تا دو سال ساخته است ما تعجب می‌کردیم که چطور توانست ظرف این مدت یک ترمینال با این عظمت را بسازد، اما امروز به شکر خدا شاهد این هستیم که فرزندان این سرزمین با تکیه بر اراده خود و امیدی که به آینده دارند و عشق به وطن و ملت می‌توانند پروژه‌هایی که با پروژه‌های مشابه خود در کشورهای دیگر همسانی دارد، رقابت کنند.

وی افزود: افتتاح ترمینال فرودگاهی شاید با افتتاح پروژه‌های دیگر اقتصادی متفاوت باشد. افتتاح ترمینال یعنی حضور صنعت هوانوردی و همکاری بین مدیران فرودگاهی و نیروی انتظامی. افتتاح ترمینال، همکاری بین مدیران آن ترمینال و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و یعنی همکاری بخش‌های مختلف تا بتوانند این کار بزرگ را به مقصد برسانند. همکاری و هماهنگی ارگان‌های مختلف به معنی همکاری و تعاون و وحدت بخش‌های مختلف برای راه اندازی یک پروژه مهم خدماتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در یک کشور است.

روحانی با بیان اینکه ما امروز نیازمند یک تحرک و یک پرش به سمت توسعه هستیم، تصریح کرد: علی رغم تحریم‌ها و فشارها هواپیماهای ما به طور منظم در حال پرواز هستند. اگر کشوری از لحاظ خرید قطعات هواپیما و تعمیرات هیچ مشکلی نداشته باشد، ارائه صنعت هوانوردی آسان است اما علیرغم همه مشکلاتی که در این حوزه داریم امروز باید از همه بخش‌های صنعت هوانوردی خود تشکر کنم که در همه زیرساخت‌ها و هماهنگی‌ها کار را که آسان و ساده هم نیست به خوبی انجام می‌دهند و صنعت هوانوردی ما در سطح کشورهای پیشرفته جهان در حال حرکت است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در این حوزه کمبودها و مشکلات داریم اما این کمبودها قابل رفع هستند. دولت یازدهم و دوازدهم یکی از تلاش‌هایی که داشت رونق در صنعت هوایی کشور بود و پس از توافق هسته‌ای و فضایی که در روابط بین‌الملل ایجاد شد، توانستیم بعد از چند ده سال تعدادی هواپیمای مدرن وارد کشور کنیم که این شاید یکی از خواسته‌ها و آرزوهای مردم ما بود.


Source link

پایان عبرت آموز دلخوشی به خنده های زهردار


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

هنوز مشخص نشده با درخواست خانواده مرسی برای دفن وی در مقبره خانگی موافقت شده است یا خیر.

در حالی که خانواده مرسی بر دفن وی در مقبره خانگی اصرار داشتند مقامات مصری اعلام کرده بودند وی باید در قبرستان عمومی دفن شود. گروه اخوان‌المسلمین مصر فوت مرسی را قتل عمد خواند و  دولت مصر را مسئول این موضوع دانست.

«محمد سویدان» عضو ارشد اخوان‌المسلمین گفت: مرگ محمد مُرسی «جنایت» و «قتل عمد» محسوب می‌شود.

رئیس‌جمهور سابق مصر ، دیروز در جلسه محاکمه‌اش  بیهوش شد و پس از آن فوت کرد. محمد مرسی نخستین رئیس جمهور مصر پس از سرنگونی حسنی مبارک بود که در سال ۲۰۱۳  از سمتش برکنار و زندانی شد. خبر مرگ محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر تایید شد. این خبری بود که روز دوشنبه بر روی خروجی خبرگزاری های جهان قرار گرفت. مرسی به همان سرنوشت روسای جمهوری کشورهایی دچار شد که تلاش می کردند تا بقای حکومت و قدرتشان را با نزدیکتر شدن به شیطان بزرگ، آمریکای جنایتکار، تداوم ببخشند، اما اکنون  به عنوان یک الگو برای سایر روسای جمهور ممالک دیگر شناخته  می شوند.

طی سال های گذشته، بارها و بارها صحنه ی سیاسی کشورهای مختلف، به ویژه ملل اسلامی، دستخوش تغییرات شگرفی شده است به نحوی که هر رئیس جمهور و دولتی که خود را بیشتر وابسته سران کاخ سفید کرده است، دوره افول و نابودی اش را زودتر از موعد نظاره گر بوده است.

اگر در دهه های گذشته و تاریخ حداقل ۱۰۰ ساله ی اخیر عبور کنیم، اما نمی توان از سرنوشت صدام حسین، رئیس جمهور مخلوع و معدوم حزب بعث عراق، به راحتی گذشت. همان دیکتاتوری که به واسطه حمایت های استکبار جهانی به رهبری آمریکا، انواع جنایات ضدبشری را در حق ملت خود و سایر ملل اسلامی همسایه مرتکب شد.

از بمباران شیمیایی شهرهای عراق گرفته تا تحمیل جنگی ۸ ساله به جمهوری اسلامی و نیز، حمله به کشور کویت، همه و همه بخشی از جنایات دیکتاتور نابوده شده حزب بعث عراق بوده است. ولی با پایان یافتن تاریخ مصرف و ماموریت وی ، به بدترین شکل ممکن نه تنها از صحنه سیاست، بلکه از حیات و زندگی نیز خلع و به زباله دان تاریخ سپرده شد.

در ماجرای بیداری اسلامی نیز اتفاقات این چنینی کم نبوده است و اکثر دیکتاتورهای وابسته به آمریکا و دلخوش به خنده های شیطانی او، از بن علی تا مبارک، با اولین اعتراض مردمانشان، عقبه حمایتی خود را از دست رفته دیده و به ناگاه مشاهده کردند که مقامات امریکایی که مصداق عینی و کامل حزب باد و موج سواری هستند، وقتی جریان باد را از سمت مخالف تشخیص دادند، در چشم به هم زدنی، تمام حمایت های قبلی را فراموش و خود را داعیه دار حقوق بشر و مردم نشان دادند و جزو حامیان سرنگونی دیکتاتورهای قبلی مامور قرار گرفتند.

در ماجرای محمد مرسی نیز دقیقا همین مساله اتفاق افتاده است. قفسی که برای محاکمه حسنی مبارک تعبیه شده بود، امروز جایگاه مرگ رئیس جمهوری است که پس از انقلاب مردم مصر، به قدرت رسیده بود اما در حین قدرت، به سمت وعده و وعیدهای آمریکا غش کرد.

اگرچه دیکتاتور مبارک به واسطه ی خشم مردم و انقلابی که در ادامه موج بیداری اسلامی به وجود آمده بود، سرنگون شد اما داستان مرسی نیز دست کمی از آن نداشت. با این تفاوت که میزان حمایت سران کاخ سفید از دیکتاتور سابق مصر دهها سال ادامه داشت اما از رییس جمهوری که به واسطه ی حمایت مردم سر کار آمده بود، چند ماه نیز به طول نینجامید.

مرسی، فقط چندماه به خنده هایی آمریکایی اعتماد کرد که نتیجه اش، کودتا، محاکمه، مرگ در قفس و از دست رفتن اهداف انقلاب مردم مسلمان مصر شد.
و این سریال ناپایان، سرنوشت همه ی دولت ها و روسای جمهوری است که “صداقت آمریکایی” را باور کرده اند و به حریف عهدشکن اعتماد می کنند.

در واقع، سران ایالات متحده از تمام قدرتمندانی که اظهار وفاداری به آنها می کنند، تا جایی حمایت می کند که از آنها کاری برآید و آن زمانی که تاریخ مصرفشان تمام شده به نظر برسد، خود امریکایی ها اولین مدافع برکناری و نابودی آنان می شوند.

نکته قابل ذکر این است که میان مرسی و صدام، تفاوت های بسیاری وجود دارد و آن اینکه محمد مرسی با رای مردم بر سر کار آمده بود و بر همین رای نیز مغرور شد اما صدام به صورت دیکتاتورمآبانه حکومت می کرد اما سرنوشت هردوی آنها، به جهت فاصله گرفتن از مردمانشان و اعتماد بر دشمن، به یک نقطه مشترک رسید.

در جبهه مقابل، دولت ها و حکومت هایی که سنگ بنایشان مقاومت در برابر استکبار جهانی است، با اینکه از سوی آنان در محدودیت و محرومیت های مختلف قرار می گیرند، اما به واسطه ی تکیه و اعتماد قطعی به ملت خود، همواره در کشاکش های سیاسی و غیرسیاسی پیروز میدان بوده و حکومتشان نیز باقدرت پاربرجا مانده است.


Source link

ترامپ می‌گوید توافق یعنی اراده من و این پیام خطرناکی برای جهان است /نامزد‌های انتخابات مجلس میزان دارایی‌های خود را اعلام کنند/دُم خروس ماجرای نفتکش‌هاشوک اورانیومی به اروپا، کشف پیچیده‌ترین شبکه‌های سایبری سیا در ایران، دستور حجت الاسلام رئیسی برای رسیدگی به قتل در زندان فشافویه، ید طولای انگلیسی‌ها در پرستوسازی، مرگ مشکوک مُرسی در دادگاه سیسی، راز عصبانی بودن ظریف در نشست خبری با وزیر امور خارجه آلمان، ارز ۴۲۰۰ تومنی در جیب رانت خواران، آیا انعقاد مستقیم قرارداد کارگران با دولت امکان‌پذیر است؟ و طغیان برانکو با الاهلی از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.


Source link

عصر جدید قسمت دهم مرحله دوم؛ از اجرای گروه پایتخت و نواندیشان تا اجرای خنده‌دار علی زرگرقسمت دهم مرحله دوم عصر جدید با اجرای گروه پایتخت، گروه نواندیشان، علی زرگر و حامد کارگر همراه بود.


Source link

محمد مرسی در دادگاه درگذشتبه گفته یک منبع آگاه قضایی مرسی بعد از حاضر شدن در دادگاه حدود ۲۰ دقیقه در مقابل قاضی صحبت کرده و بعد از آن از حال رفته است. بنا بر این گزارش او بعد ازانتقال به بیمارستان جان خود را از دست داده است.


Source link

آموزش نیاز اصلی ارتقای فرهنگ دوستی با محیط زیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

محمد درویش کارشناس محیط زیست در تیتر امشب
گفت: باید با راه اندازی مدارس طبیعت به بچه ها بیاموزیم که به
طبیعت احترام بگذارند و به طبیعت به عنوان یک ارث نگاه کنند.

 

او
گفت: بند ۱۴ منشور ۱۵ ماده ای مقام معظم رهبری نیز به صراحت به آموزش
موثر، جذاب و غیر تحمیلی برای تغییر رفتار مردم نسبت به طبیعت تاکید دارد. 

 

او گفت: اگر با فرد ضارب توله خرس صحبت شود او حتما خواهد گفت که فکر می کردم این خرس
می تواند به مزارع من آسیب برساند و برای حفظ مزرعه ام این کار را انجام
دادم.

 

حفظ محیط زیست یک مسئله اجتماعی است 

او
گفت: زمانی هم مجلس از نماینده محیط زیست شکایت کرد که چرا خرس را به
عنوان نماد محیط زیست معرفی کرده اید باید به جای خرس یک آهو معرفی می شد
چون خرس می تواند به طبیعت آسیب برساند. 

 

او گفت: پرسش کلیدی ما این است که مجلس
برای محیط زیست چه کاری انجام داده است؟ واقعیت این است که اگر می خواهیم
شاهد خشونت علیه محیط زیست و حیات وحش نباشیم باید فرهنگ سازی کرد و کار را
ریشه یابی کرد. 

 

کارشناس محیط زیست گفت: واقعیت این است که تفکر حاکم بر محیط زیست اکنون فقط پیاده کردن طرح هاست ولی قوانین زیرپا مانده است.

 

 او
با انتقاد از محیط زیست از انتقال طرح های آب گفت: سازمان حفاظت محیط زیست
با استفاده از حمایت مردمی در مدارس محیط زیست می توانست بیشتر مورد حمایت
قرار گیرد. 

حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اتفاق تاسف برانگیز سنگسار کردن یک خرس در طبیعت احساسات همه ملت ایران را جریحه دار کرد و
این اتفاق نشان داد اگرچه خلاءهایی درباره مسائل فرهنگی محیط زیست داریم اما مسائل محیط زیست
به عنوان فرهنگ عمومی مورد مطالبه است.

 

حفظ محیط زیست یک مسئله اجتماعی است 

او گفت: وقتی برنامه های تلویزیونی بر ابعاد تلف شدن یک خرس متمرکز می شود نشان می دهد که رسانه ها در کنار محیط زیست باید برای فرهنگ سازی موثر عمل کنند. 

 

او افزود: مدارس طبیعت نیاز به زیرساخت و چارچوب قانونی دارد، فلسفه آموزش طبیعت از ضروریات است و محیط زیست با این مسئله مشکلی ندارد ولی مجلس معتقد است مدرسه طبیعت باید با تولی گری آموزش و پرورش اجرایی شود.

 

ظهرایی گفت: روز گذشته نیز موضوع ورود محیط زیست به دانشگاه ها و وزارت علوم پیگیری و بررسی شد و از وزیر بهداشت در این باره دعوت به همکاری شد.

 

او با بیان اینکه اعتبار حمایت از محیط زیست در سال گذشته فقط ۶ میلیارد تومان بوده است گفت: اعتبارات در زمینه فرهنگ سازی درباره محیط زیست بسیار کم است.

 

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان محیط زیست به دنبال آموزش درباره محیط زیست است و طرح ۸۰ میلیون محیط بان نیز با همین هدف پیگیری می شود. 

 

ظهرایی گفت: فرهنگ سازی درباره محیط زیست وظیفه همگانی و مجلس است.

 

او گفت: محیط زیست با قوانین صادر شده ضعیف نگه داشته شده است.

 

او افزود: قانون برنامه جامع برای گونه های در معرض خطر انقراض تهیه شده اما برای احیای گونه ها اعتبارات اندکی درنظر گرفته شده است.

 

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان زمانی در اجرای قانون موفق است که نیروی انتظامی و دستگاه های حاکمیتی کنار حفاظت محیط زیست باشد و مجلس نیز حمایت کند.

 

او با بیان اینکه کمتر از یک دهم درصد از سطح مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کم شده، گفت: اما در مقابل نزدیک به یک میلیون هکتار در سطح مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست افزوده شده است.

محمدعلی شاعری نماینده مجلس درباره ضربه زدن و سنگسار یک توله خرس در
طبیعت گفت: علت اینکه این کار موجب جریحه دارشدن احساسات مردم شد.

 فرهنگ غلط موجب سنگسار شدن این توله خرس بود چون شناخت ما از محیط زیست کافی نبوده و رابطه انسان و محیط زیست در جامعه به خوبی تعریف نشده است و رابطه انسان، حیوان و طبیعت نیز به خوبی تعریف نشده است.

 

او گفت: زمانی می توانیم زندگی خوب و پیشرفته  داشته باشیم که رابطه ها با آب، هوا،خاک، گیاهان و حیوانات به خوبی تعریف شده باشد. 

 

حفظ محیط زیست یک مسئله اجتماعی است 

شاعری گفت: خداوند در قران کریم زمین و طبیعت را مهد و گهواره ما تعریف کرده و به درختان قسم می خورد همچنانکه پیامبر
شکستن یک شاخه درختان را به منزله شکستن بال فرشتگان میداند و ائمه اطهار کاشتن درختان را صدقات جاریه می دانند.

 

او گفت: رهبر انقلاب
نیز نسبت به حفظ طبیعت، درختان، جنگل و حیات وحش توصیه کرده اند بنابراین ما باید حفاظت از
محیط زیست و درختان، حیات وحش و آب و خاک را حفاظت از زندگی خود تلقی کنیم.

 

او افزود: این فاجعه که چند روز دیگر اتفاق افتاد در گذشته نیز اتفاق افتاده و بازهم اتفاق خواهدیافت بنابراین نیاز به اصلاح فرهنگ عمومی محیط زیست داریم و قوانین باید سختگیرانه تر باشد تا کسی جرات تجاوز به محیط زیست نداشته باشد.

 

نماینده
مجلس با تاکید بر اینکه حال محیط زیست ایران خراب است و باید به این وضعیت اقرار کرد، افزود:
محیط زیست باید درباره قتل عام هزاران پرنده یا سنگسار یک خرس  پاسخگو
باشد.

 

شاعری گفت: وقتی خرس به وسیله یک قاچاقچی
کشته می شود باید سختگیرانه برخورد شود و مجازات شود چون مجازات در این
زمینه در کشور ما هنوز بازدارنده نیست. 

 

او گفت: فرهنگ همیشه بوده اما قانون به درستی اجرا نمی شود که اینگونه اتفاقات پیش می آید.

 

شاعری گفت: تدوین برنامه عمل به عهده محیط زیست بوده تا به دولت ارائه و در مجلس به قانون تبدیل شود که هنوز انجام نشده است.

 

قانون شکار به محیط زیست اجازه شکار داده اما نه به این معنی که شکار افزایش داشته باشد. 

 

نماینده
مجلس گفت: علت اینگونه اتفاقات این است که قوانین ما اشکال دارد به طور
مثال، انتقال آب خزر به سمنان نیز یکی از اشکالات و ضرر جبران ناپذیر به
محیط زیست است چراکه محیط زیست بستر حیات است و نمی توان از آن استفاده
شخصی کرد. 

 

شاعری گفت: محیط زیست در ایران اقتدار ندارد و ضعیف ترین سازمان است چون
اعتبارات لازم ندارد و با کمترین نیروی انسانی و تجهیزات اداره می شود وی
کی از فقیرترین سازمان هاست.

 


Source link

عصر جدید؛ داوری ایرانیزه‌ی مخاطب آزار!عصر جدید؛ داوری ایرانیزه‌ی مخاطب آزار!


Source link

اهتمام به تامین نیازهای معیشتی مردم و بهبود کسب و کار


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

 

اسحاق جهانگیری ضمن تبیین شرایط اقتصادی کشور در مقطع کنونی، بر اهمیت بهره گیری از سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برای عبور از این برهه حساس تاکید کرد و گفت: عملکرد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال ۹۸ تعیین کننده است و سیاست های اقتصاد مقاومتی باید بیش از گذشته در بخش ها و شئونات مختلف اداره کشور نمایان و متبلور شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تصویر کلی اقتصاد در سال ۹۷ و برخی گزارش ها از رشد منفی اقتصادی کشور، گفت: گزارش عملکردها و اقدامات دولت در زمینه های مختلف نظیر نفت و گاز، رسیدگی به مناطق محروم و روستایی و اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی که در اولویت دستگاه های اجرایی بوده، نشان می دهد که پیشرفت ها و اقدامات انجام شده مناسب بوده است و با توجه به مشکلات و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم ها عملکرد دولت قابل دفاع است.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور در سال ۹۸ با مشکلات جدیدی روبرو شده است و زندگی مردم تحت فشار قرار دارد، بر اهمیت گفتگوی صادقانه با مردم تاکید کرد و گفت: معیشت مردم، رونق تولید و ایجاد اشتغال مهم ترین اولویت های اقتصادی دولت در سال ۹۸ هستند و باید مردم احساس کنند که مسئولین به دنبال حل مسائل کشور و مشکلات معیشتی جامعه هستند تا بتوانند بخشی از آلام و دغدغه های آنها را مرتفع کنند.

جهانگیری با بیان اینکه حل مسائل اقتصادی کشور در شرایطی که دشمنان به تعبیر خودشان جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ملت ایران به راه انداخته اند، نیازمند تمرکز ویژه و ایستادگی است، تاکید کرد: این پیام باید به تمام مدیران کشور ابلاغ شود که سال ۹۸ به لحاظ اقتصادی سالی ویژه است و برای اداره مناسب کشور نیازمند آن هستیم که جدی تر پای کار باشیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این که در سال جاری با محدودیت منابع و بودجه روبرو هستیم، افزود: با وجود آنکه اتکاء بودجه کشور به درآمدهای نفتی کاهش یافته اما بودجه کشور همچنان تحت تأثیر این درآمدها است و باید برای جبران کسری بودجه به دنبال راهکارها و ظرفیت های دیگر باشیم.

وی با تاکید بر اینکه مسئولین اقتصادی کشور باید در سال ۹۸ جدی تر پای کار باشند و نشان دهند که مرد روزهای سخت وشرایط پیچیده و دشوار هستند، گفت: باید در بخش هزینه ها صرفه جویی جدی صورت گیرد و این جهت گیری به همه دستگاه ها ابلاغ شود تا دستگاه ها مکلف باشند هزینه های خود را کاهش دهند.

جهانگیری با تاکید بر ضرورت توجه به بخش تولید و به خصوص واحدهای تولیدی که نقش پیشران در تولید کشور را ایفا می کنند، تصریح کرد: باید با حمایت از بخش های تولیدی و پیشران نظیر خودرو و مسکن شرایطی مهیا شود تا بخش ها وصنایع پایین دست آن ها نیز فعال تر شده و با رکود مواجه نشوند.

وی با تاکید بر اینکه باید به هر نحو ممکن ارز مورد نیاز بخش تولید را فراهم کنیم، به برنامه دولت برای ممنوعیت واردات کالاهای لوکس با هدف صرفه جویی ارزی اشاره و خاطر نشان کرد: ممنوعیت واردات کالاهای لوکس علاوه بر صرفه جویی ارزی مانع از ایجاد دوگانگی در جامعه و جلوگیری از نمایش شکاف طبقاتی می شود و این در حالی است که ایجاد شکاف طبقانی و نارضایتی اجتماعی یکی از اهداف تحریم کنندگان ایران است که خودشان به این موضوع در کتاب هنر تحریم اذعان کرده اند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به پیشنهاد دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مبنی بر تشکیل کارگروه مقابله با تحریم ذیل دبیرخانه، گفت: وظیفه این کارگروه باید ایجاد فرصت برای تولید داخلی باشد و با برنامه ریزی دقیق، شرایطی را مهیا کند تا با استفاده از ظرفیت های داخلی کمبودهای ناشی از تحریم مرتفع شود.

رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بر تشکیل کارگروهی برای شناسایی محصولاتی که در داخل تولید می شوند تاکید کرد و گفت: دولت از تولید کنندگانی که کالاهای خود را در داخل و بدون وابستگی تولید می کنند حمایت می کند.

وی با اشاره به طرح ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی خاطر نشان کرد: دولت تاکنون ۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات  ارزان قیمت برای ایجاد اشتغال در روستاها پرداخت کرده است و لازم است وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم گزارش عملکرد این برنامه را اطلاع رسانی کنند.

جهانگیری همچنین خواستار تفویض اختیارات بیشتر به استان های کشور شد و بر لزوم هماهنگی هر چه بیشتر میان جانشینان ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان ها با استانداران در جهت اجرای هر چه بهتر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.

 

 

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رییس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، سخنگوی دولت و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) نیز حضور داشتند، نماینده دبیرخانه ستاد گزارشی از عملکرد سال ۹۷ دستگاهها و استانهای کشور در اجرای اقتصاد مقاومتی و نیز عملکرد جانشینان رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و نمایندگان معین دولت در استانهای کشور ارائه کرد.

در این گزارش مهمترین اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی طی ۱۶ جلسه برگزار شده در سال ۱۳۹۷ تشریح شد که اجرای ۲۷ پروژه‌ جدید اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۷ و استمرار اجرای ۱۳۶پروژه اولویت‌دار و برنامه‌ اجرایی اقتصاد مقاومتی سال ۱۳۹۶ در سال ۱۳۹۷ بخشی از این گزارش بود.

بر اساس گزارش دبیرخانه ستاد برخی از مهمترین نتایج و دستاوردهای پروژه های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۷عبارتند از:

*      افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس
*      تولید گاز خام از  فازهای میدان گازی پارس جنوبی معادل  ۵۸۶٫۵ میلیون متر مکعب در روز
*      تولید ۲۸۰ هزار بشکه در روز نفت خام از میدان مشترک غرب کارون
*      گازرسانی به ۹۲۱۰۶۹ مشترک جدید شهری و روستایی
*      تولید ۱۳٫۴ میلیون تن گندم و خرید تضمینی حدود ۹٫۵ میلیون تن گندم
*      احداث ۲۶۵۴هکتار گلخانه
*      تکمیل و تحویل ۱۳۳۶۴۶ واحد مسکونی مهر در سراسر کشور
*      احداث، تکمیل و بهره برداری از ۵۲۴ کیلومتر خط راه آهن (شامل ۲۲۱ کیلومتر خط دوم و سوم) در کریدورهای شمالی-جنوبی و شرقی-غربی
*      احداث، تکمیل و بهره برداری از ۳۲۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی
*      توسعه و نوسازی ناوگان ریلی کشور با محوریت و مشارکت بخش خصوصی (۱۶ دستگاه لکوموتیو؛ ۴۵ دستگاه سالن مسافری؛  ۹۰۹ دستگاه واگن باری)
*      افزایش ظرفیت ترانزیت مرز به مرز بین الملل از ۱۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه در پایان سال ۹۶ به ۴۴۸۴ گیگا بیت بر ثانیه در پایان سال۹۷٫
*      ارتقاء ۲۰ رتبه ای در شاخص توسعه دولت الکترونیک EGDI
*      تدوین برنامه های تولید و اشتغال ذیل تبصره ۱۸ قانون بودجه با هدفگذاری حدود یک میلیون فرصت شغلی با تأمین منابع مالی حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان
*      آغاز فرآیند ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح
*      واگذاری ۵۵ درصد از دارایی های مازاد بانک ها و موسسات اعتباری
*      افزایش شاخص کل بورس از ۹۶۲۵۰ در انتهای سال ۱۳۹۶ به حدود ۱۷۲۵۲۲ واحد در انتهای سال ۱۳۹۷
*      تامین آب شرب ۱۵۱۱ روستا با جمعیت حدود ۱۱۷۰۰۰۰ نفر
*      آبگیری و یا افتتاح ۸ سد مرزی، با ظرفیت تنظیم آب ۳۲۸ میلیون مترمکعب
*      احداث ۴۸۴۰۵ هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی مرزی و ۱۱۳۳۹ هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی غیرمرزی
*      احداث ۹۳۶۰۰هکتار شبکه فرعی آبیاری و زهکشی
*      اجرای ۱۴۵۷۸۴هکتار سامانه‌های نوین آبیاری
*      پر و مسلوب المنفعه نمودن ۱۵۰۰۰ حلقه چاه غیرمجاز و یا فاقد پروانه مضر به مصالح عمومی
*      نصب ۶۳۴۳ دستگاه کنتور حجمی بر روی چاه‌ها
*      بهره‌برداری از ۱۲۱۵ مگاوات نیروگاه حرارتی، ۲۳۶ مگاوات نیروگاه تولید پراکنده و احداث ۳۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر

 

در ادامه جلسه نماینده دبیرخانه ستاد، گزارشی از برنامه های اقتصاد مقاومتی برای سال ۱۳۹۸ ارائه کرد و گفت: کارگروه هایی ذیل دبیرخانه ستاد در تحقق منویات مقام معظم رهبری فعال شده اند تا موضوع رفع موانع و چالش های مهم اقتصادی کشور(رفع عیوب ساختاری)، موضوع رونق تولید و بیانیه گام دوم انقلاب را با جدیت دنبال کنند.

ساز و کارهای تجهیز منابع مالی برای رونق تولید ملی، تشریح برنامه های در دست اجرا برای تولید و اشتغال و نیز عملکرد اجرایی قانون ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از دیگر موضوعاتی بودند که گزارش آن از سوی دبیرخانه ستاد ارائه شد و اعضای جلسه در خصوص آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.


Source link