شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸

خانه» اخبار ویژه
دسته اخبار ویژه ، تاریخ شنبه : ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷

امریکا؛ محور شرارت گروه هفت


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 چهل و پنجمین اجلاس سران کشور‌های گروه موسوم به “جی ـ ۷ ” امروز در شهر ساحلی بیاریتز فرانسه برگزار می‌شود.

 محور اصلی این اجلاس که سران آمریکا، فرانسه، آلمان، انگلیس، ایتالیا، کانادا و ژاپن در آن حضور دارند، مبارزه با نابرابری عنوان شده است، اما کارشناسان عقیده دارند این نشست عرصه ای برای نمایش اختلافات بین المللی بر سر مسائل تجاری، تغییرات آب وهوایی، جنگ ها و تنش های منطقه ای و دیگر چالش های امنیتی در جهان خواهد بود.

 

این اجلاس قرار است با ضیافت شام امائول مکرون رئیس جمهوری فرانسه آغاز شود و دیدارهای چندجانبه در حاشیه آن نیز، از رخدادهای خبرساز خواهند بود.

 

با وجود اختلاف نظرها درباره نتایج اجلاس و دیدارهای حاشیه ای، اغلب کارشناسان سیاسی و اقتصادی روی یک موضوع اشتراک نظر دارند و معتقدند یکجانبه گرایی امریکا و رویکرد خودخواهانه دونالد ترامپ بطور قطع مانع از اتخاذ تصمیمی مهم در این نشست خواهد شد.

 

ترامپ که در اجلاس قبلی در واکنش به اعتراض کانادا به اعمال تعرفه های گمرکی بر کالاهای کانادایی اعلام کرده بود بیانیه پایانی را امضا نمی کند، برای نشست امسال هم تعیین تکلیف کرده و دستورکار نشست صبح را مسائل اقتصادی و تجاری جهان اعلام کرده است.

 

امریکا قصد دارد با این دستورکار موضوعات دلخواهش از جمله سوءاستفاده از آشوب های هنگ کنگ به عنوان یک برگ برنده در جنگ تجاری با چین، تحریم های اقتصادی علیه ایران و احتمالا تنش های مربوط به خلیج فارس را مطرح کند.

 

تحریم های روسیه، بحران‌های اوکراین و سوریه، طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و مهاجران نیز از دیگر مباحث این نشست خواهند بود.

براساس برنامه‌های اعلام شده رهبران حاضر در نشست گروه جی هفت، در دومین روز اجلاس در نشست‌هایی تحت عنوان ” تعیین تاریخ در زمینه امنیت بین المللی و تجارت و اقتصاد جهانی “، ” مبارزه با عدم تساوی ” و ” شراکت کشور‌های گروه جی ـ ۷ با افریقا ” شرکت می‌کنند و در سومین روز اجلاس نیز قرار است نشست‌هایی تحت عنوان ” اقلیم، تنوع جانداران و اقیانوس‌ها ” و ” تغییر دیجیتال ” برگزار شود.

براساس گزارش‌های منتشره شده علاوه بر رهبران نهاد‌های مهم اروپایی از جمله کمیسیون اروپا و شورای اروپایی، مقاماتی از سازمان ملل متحد، بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، سازمان رشد و همکاری اقتصادی، سازمان تجارت جهانی و سازمان بین المللی کار و همچنین رهبران افریقای جنوبی، بورکینا فاسو، مصر، سنگال، روآندا، اسپانیا، شیلی، هندوستان، برزیل و استرالیا برای شرکت دراجلاس “جی هفت” دعوت شده اند.

این اجلاس روز دوشنبه خاتمه می یابد.

۱۳ هزار پلیس حفاظت از نشست سه روزه سران کشور‌های گروه “جی ـ ۷ “را برعهده دارند. دیروز تجمع گسترده گروه‌های طرفدار صلح در بیاریتز با دخالت پلیس فرانسه به خشونت کشیده شد.


Source link

همتی: ارزش پول ملی روبه افزایش است


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 عبدالناصر همتی در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان بی سی، در پاسخ به این سوال که دولت ترامپ در رسیدن به هدف خود مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران، تا کجا پیش رفته است، گفت: امروز نقل قولی را از آقای ترامپ می‌خواندم که گفته بود «صادرات نفت ایران از حدی که من فکر می‌کردم پایین‌تر است» و این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که صادرات نفت ایران را به صفر می‌رساند، از این رو و با توجه به این صحبت، پس الان باید صادرات نفت ما منفی می‌شد، اما این اتفاق نیفتاد و ما به صادرات نفت خود ادامه می‌دهیم. البته صادرات نفت ما در حال افزایش نیز هست و از روش‌های غیرمتعارف کار خود را پیش می‌بریم.

رئیس کل بانک مرکزی تحریم‌ها را غیرقانونی خواند و افزود: ما معتقدیم که دولت آمریکا و ترامپ نمی‌تواند در دنیا قانون وضع کند و برای سایر کشور‌ها تعیین تکلیف کند، بنابراین زمانی که ما نفت صادر می‌کنیم، روال طبیعی خودمان را طی می‌کنیم، ولی در واقع در حال دور زدن اقدامات آمریکا هستیم.

همتی درخصوص رقم میزان صادرات نفت ایران، گفت: همان طور که ترامپ اعلام کرده، ما صادرات نفت را انجام می‌دهیم، اما اجازه دهید روند و رقم آن نزد ما بماند. معتقدیم اکنون درگیر جنگ اقتصادی با دولت آمریکا هستیم و قطعاً در یک جنگ اقتصادی هیچ‌گاه اطلاعاتِ مهماتمان را به دولتی که در مقابل ما قرار گرفته است، اعلام نمی‌کنیم. ثبات اقتصادی که الان در ایران حاکم شده است، نشان می‌دهد که ما توانستیم آمریکا را در رسیدن به هدفش شکست دهیم.

رئیس شورای پول و اعتبار در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر ارائه نظر خود درخصوص افراد زیادی که در اینجا (ایران) آسیب زیادی از تحریم‌ها دیده‌اند، افزود: مردم ما می‌دانند که فشار تحریم عمدتاً به آن‌ها وارد شده است و این در حالی است که دولت آمریکا می‌گفت ما می‌خواهیم نظام جمهوری اسلامی را نابود کنیم و این امر خود نشان می‌دهد که نتیجه کار آمریکا فشار به اقشار متوسط و طبقات با درآمد پایین جامعه است. این امر موجب شده است که یک شوک تورمی ایجاد شود که عمدتاً طبقات محروم و پایین جامعه که درآمد ثابتی داشتند، ناشی از آن دچار مشکل شدند و البته تمام تلاش دولت هم این است که بتواند این کاهش درآمد را جبران کند.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که چگونگی تهیه و وارد کردن کالا‌هایی که از نظر فنی در فهرست کالا‌های تحریم شده قرار دارند، گفت: ایران، کشور بسته‌ای نیست. سال گذشته براساس آمار صندوق بین المللی پول، ما هجدهمین اقتصاد دنیا از نظر شاخص پی پی پی (PPP) بودیم و این قدرت را داریم که نیازهایمان را از هر جایی که بخواهیم تهیه کنیم.

همتی درباره اینکه آیا شما (ایران) دوستانی دارید که حاضر به پذیرش ریسک واردات این کالا‌ها باشند، افزود: بله، تجار ما فعال هستند و کشور‌هایی زیادی نیز هستند که با ما همکاری می‌کنند، ما فقط متکی به سیستم بانکی و سیستم‌های متعارف مبادله نیستیم و از طریق روش تهاتر و دیگر روش‌ها، درآمد‌های صادرات غیرنفتی‌مان را به واردات اختصاص می‌دهیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: همان طور که اطلاع دارید در اوایل شروع تحریم به دلیل جو روانی و همچنین انتظارات منفی که در بین فعالان اقتصادی ایجاد شد، احساس ناپایداری نسبت به آینده اقتصاد شکل گرفت، همچنین به کمک رسانه‌های حامی سیاست آمریکا و رسانه‌های متحدشان در منطقه، این تصور به وجود آمد که ممکن است، نرخ ارز غیرقابل کنترل شود.

وی افزود: در نزدیکی‌ها و اواخر شهریور ماه سال گذشته (ماه سپتامبر تقویم میلادی) نرخ ارز به رقم‌های بسیار بالایی افزایش یافت و درست زمانی که مرحله اصلی و نهایی تحریم‌های آمریکا شروع شد، تقویت ارزش پول ملی ما نیز آغاز شد و در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً ۴۰ درصد تقویت شده است. اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است، نتیجه کنترل‌های صورت گرفته این است که طی چهار ماه گذشته، رشد تورم ماهانه در حال کاهش است.

همتی درباره میزان اثرگذاری تحریم‌ها بر ایران گفت: در هر صورت ایران تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفته است. طی دو سه سال گذشته در مرحله اصلاح ساختار اقتصادی و کنترل تورم قرار داشتیم و از رشد اقتصادی مطلوبی برخوردار بودیم به طوری که پیش از تحریم‌ها رشد اقتصادی در حدود ۱۲ درصد را نیز تجربه کردیم. طبیعی است با وضع تحریم‌ها به دلیل اینکه ما ساختار اقتصادی‌مان را به طور کامل اصلاح نکرده بودیم، شوکی به ساختار‌های اقتصادی ما وارد شد. از این منظر، تحریم‌ها روی مردم و اقتصاد کشور تأثیر داشت، ولی ما این نکته را با هدف دولت ترامپ مقایسه می‌کنیم و می‌گوییم هدف آمریکا با شکست مواجه شد.


Source link

روحانی: مشکلات فعلی را دشمنان تحمیل کرده اند

 حجت السلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام خمینی (ره) که امروز شنبه، همزمان با هفته دولت در حرم مطهر امام (ره) برگزار شد، گفت: خدا را شاکریم که در آغاز هفته دولت در شروع کار سومین سال دولت دوازدهم به زیارت تربت امام راحل رضوان الله علیه نایل شدیم.

وی افزود: حضور ما در کنار مرقد امام (ره) یاد از راه و خط و سیره امام است و تعهد چندباره به مسیر و راهی که او برای ما برگزید و معرفی کرد.

روحانی گفت: او از پیشتازی یک نهضت عظیم و بزرگ اسلامی ما را به انقلاب رساند و راهبری آن انقلاب را برعهده گرفت و پس از پیروزی انقلاب به عنوان معمار جمهوری اسلامی ایران مسیر و راه خدمت به مردم را به ما نشان داد.

رئیس جمهور افزود: این سه مرحله نهضت اسلامی، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی در طول یک خط و مکمل یکدیگرند.
روحانی: مشکلات فعلی را دشمنان تحمیل کرده اند
روحانی گفت: گفتمان انقلاب که امام برای ما به وجود آورد گفتمانی توام با سعه صدر و بس فراخ بود. همه اعتقادات، اندیشه‌ها، سلیقه‌ها را در خود جای می‌داد. فضا برای هیچ کس تنگ نبود و ما باید این گفتمان را با همین وسعت ادامه دهیم.

وی افزود: گفتمان انقلاب بیشتر آرمان ها، آرزو‌های کوتاه مدت و بلندمدت مطرح بود. اما در جمهوری اسلامی آن آرمان‌ها تبدیل به راهبرد‌ها برنامه‌ها و حتی اجرا شد.

روحانی گفت: در گفتمان انقلاب اسلامی ایران عمدتا مدیریت یک نظم و نظام اسلامی مطرح است و لذا آن‌هایی که فکر می‌کنند گفتمان انقلاب در برابر گفتمان جمهوری اسلامی است راه اشتباه و خطایی را انتخاب کرده اند. این دو در طول یکدیگرند. در عرض یکدیگر نیستند. البته در بسیاری از موارد جمهوری اسلامی را با معیار‌های انقلاب تطبیق می‌دهیم و اگر اصلاحی لازم آن اصلاح را صورت می‌دهیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: شاید بالاترین مرحله در نهضت و انقلاب و جمهوری اسلامی، مرحله دولت سازی است و بسیاری آن را بعد از فرهنگ سازی و تمدن سازی، مرحله سوم این راه می‌دانند.

روحانی افزود: در دولت همه توان برای اجرای آرمان‌های انقلاب به کار گرفته می‌شود و طبق بیان امام و تاکید امام، دولتی موفق است که خادم مردم باشد و به مردم خدمت کند. دولتی می‌تواند راه را ادامه دهد که از حمایت مردم برخوردار باشد و امام بار‌ها تاکید می‌کرد که این دو در کنار یکدیگر است.

وی گفت: اینکه امام می‌فرمود میزان رای ملت است یک شعار و تظاهر به دموکراسی نبود و نظریه سیاسی و حقوقی و حتی نظریه فقهی امام بود.
روحانی: مشکلات فعلی را دشمنان تحمیل کرده اند
رئیس جمهور افزود: ما نسل اولی‌ها و نسل دومی‌ها باید کم کم خانه را جارو بزنیم و آن را به صاحب خانه که نسل سوم و چهارم است بسپاریم و در این مقطع استفاده از نسل جوان در مدیریت کشور یک ضرورت است.

روحانی گفت: تا زمانی که نظام با رای مردم برقرار است هیچ گزندی نمی‌تواند این نظام را تهدید کند.

وی افزود: ۳۰ سال از رحلت امام گذشت و نظامی که او به ما معرفی کرد و معمارش بود نه تنها در برابر باد و باران مصون ماند که حتی در برابر طوفان و سیل هم مقاوم ایستاد.

رئیس جمهور گفت: البته امروز ما در یک شرایط سخت و پیچیده‌ای قرار گرفته ایم و در یک سال گذشته مردم در رنج و زحمت بودند، اما همچنان مقاوم و استوار در برابر توطئه‌ها ایستادند.
روحانی: مشکلات فعلی را دشمنان تحمیل کرده اند
روحانی افزود: امروز روز حمایت بیشتر از دولت و خدمت بیشتر دولت به مردم است.

وی گفت: انتقاد از دولت بلامانع است و حتی در دولت یازدهم و دوازدهم انتقاد از دولت بی هزینه و توام با جایزه و تشویق بوده است و در این اشکالی نیست و ما از آن استقبال می‌کنیم.

روحانی افزود: این یکی از آثار بزرگ دولت یازدهم و دوازدهم است که بسیار سخت است که بعد از این بتوانند این را تغییر دهند و انتقاد بی هزینه از آثار این دولت است که برای همیشه باقی می‌ماند.

رئیس جمهور گفت:، اما انتقاد کافی نیست و ما به دلسوزی نیاز داریم. ما از نقد استقبال می‌کنیم، اما برای اصلاح جامعه باید دست به دست هم دهیم و همدیگر را یاری کنیم تا به مقصد نهایی دست یابیم.

روحانی افزود: امام همیشه می‌گفتند بار اصلی روی دوش دولت است و همه باید از دولت حمایت کنند.

وی گفت: مقام معظم رهبری هم در دیدار اخیر فرمودند دولت در میدان است و همه باید دولت را یاری کنند.

رئیس جمهور افزود: در ماه‌های اخیر احساس آن را داریم که مشکلات کاسته می‌شود.
روحانی: مشکلات فعلی را دشمنان تحمیل کرده اند
روحانی گفت: آمار دو ماهه ما و آمار دیروز نشان می‌دهد که در ماه‌های اخیر هم تورم ماهانه کاهش پیدا کرده و هم تورم نقطه به نقطه این ماه نسبت به ماه مشابه سال پیش کاهش یافته است.

رئیس جمهور افزود: بی تردید در شرایط فعلی ما همه توان خود را برای رفاه مردم برخواهیم داشت.

روحانی گفت: مشکلات گاهی ناشی از قصور و کوتاهی هاست، اما گاهی مشکلات به دلیل ایجاد شرایط ناخواسته از سوی دشمنان است.

رئیس جمهور افزود: ما همه توان خود را برای رابطه خوب با شرق و غرب به کار گرفتیم، اما یک دولت تازه و کار و ناشی باعث شد زحمت فراوانی برای مردم کشور خود و منطقه و مردم ما ایجاد کند.

روحانی گفت: اینجا نه قصور است و نه تقصیر بلکه تحمیل شرایط ناخواسته و سخت از سوی دشمن است و همه باید این ویژگی را توجه داشته باشیم و برای تغییر آن راهی جز وحدت نداریم.

رئیس جمهور افزود: با تضعیف دولت کسی تقویت نمی‌شود و تضعیف دولت مایه خوشحالی و آسان شدن راه برای توطئه دشمنان خواهد بود.


Source link

کاردار سفارت امریکا در بغداد احضار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 محمد علی ا لحکیم، وزیر خارجه عراق با احضار “برایان مک فیترز” که در نبود سفیر، مسئولیت سفارت امریکا را بر عهده دارد، از وی خواست تا واشنگتن به تعهداتش در توافق همکاری راهبری با بغداد پایبند باشد.

این اقدام وزارت خارجه عراق در زمانی صورت گرفت که در هفته‌های اخیر ۴ انبار تسلیحاتی ارتش عراق که حشد شعبی از آنها استفاده می‌کند، هدف انفجارهای مبهم قرار گرفت و ابومهدی المهندس، معاون رئیس سازمان حشد الشعبی نظامیان آمریکایی را مسئول اول و آخر حملاتی دانست که به دست مزدوران یا با هواپیماهای پیشرفته صورت می گیرد.

ابومهدی به هشدار داد پدافند حشدالشعبی از این پس هر پهپاد بیگانه ای را که در آسمان عراق پرواز کند، پهپاد دشمن تلقی کرده و سرنگون خواهد کرد.

کاردار سفارت امریکا در بغداد احضار شد

به دنبال این رخدادها، عباس العیساوی از رهبران جریان حکمت ملی به رهبری سید عمار حکیم، تاکید کرد عراق به حراست از حریم هوایی خود نیاز دارد.

العیساوی در بیانیه‌ای خاطر نشان کرد اختلافات هر چه که می‌خواهد باشد، طرفی که انبارهای تسلیحات را هدف قرار داده، چه آمریکایی باشد و چه اسرائیلی، واقعیت این است که ما به حاکمیت بر حریم هوایی خود نیاز داریم و برای این منظور باید سامانه های دفاعی که قادر باشد از حریم هوایی‌مان در برار هرگونه تجاوزی دفاع کند، در اختیار داشته باشیم.

فاضل الفتلاوی عضو فراکسیون صادقون، وابسته به جریان صدر نیز گفت: هیچ گزینه‌ای در برابر عراق جز خرید سامانه دفاع هوایی از ایران وجود ندارد.

وی افزود: عراق از ایالات متحده آمریکا هیچ رهاوردی جز ویرانی و خرابی نداشته و به همین خاطر نظامیان آمریکایی باید خاک عراق را ترک کنند.

الفتلاوی افزود دولت و وزارت دفاع عراق باید کانال‌هایی را برای ارتباط و گفت‌وگو با روسیه و ایران به منظور خریدن سامانه دفاع هوایی پیشرفته برای حمایت از حریم هوایی عراق در برابر تجاوزات مکرر بگشایند.

نوری المالکی نخست وزیر اسبق و رئیس ائتلاف دولت قانون هم هشدار داد در صورت اثبات دست داشتن اسرائیل در تجاوزات اخیر، عراق با قدرت پاسخ این تجاوزگری‌ها را خواهد داد.

مالکی در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد اگر اسرائیل به حملات خود به عراق ادامه دهد، عراق به میدان نبردی تبدیل خواهد شد که بیش از یک دولت در آن شرکت دارند. وی افزود امنیت منطقه‌ای که عراق محور اساسی در آن را شکل می‌دهد، امنیت مشترک و حمایت از آن، مسئولیت همه کشورهاست و اگر ثابت شود که اسرائیل حاکمیت عراق را هدف قرار داده، امنیت منطقه را به خطر انداخته و معادلات برهم خواهد خورد.

تظاهرات عراقی‌ها در اعتراض به هدف قرار گرفتن مقرهای حشد شعبی

رسانه‌های عراق گزارش دادند که ده‌ها نفر از مردم شهر الرمادی در استان الانبار در اعتراض به تجاوزات اخیر به مقرهای حشد شعبی تظاهرات کردند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات پارچه نوشته‌هایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شد بود مردم استان الانبار حملات هوایی به مقرهای حشد شعبی مقدس از سوی آمریکا و اسرائیل را محکوم می‌کنند.

شیخ رافع عبدالکریم الفهداوی رئیس شورای عشایر ضد تروریسم در استان الانبار، حملات هوایی اخیر به مقرهای حشد شعبی را محکوم کرد.

الفهداوی گفت عشایر الانبار قاطعانه با حملات وحشیانه به مقرهای وابسته به حشد شعبی مخالف است،‌ حملاتی که از سوی هواپیماهای اسرائیلی با حمایت نظامیان آمریکایی انجام شده است.

وی افزود در صورت ادامه این حملات هوایی و تجاوزات آشکار، در صحنه میدانی با نیروهای حشد و دولت با این تجاوزات مقابله خواهیم کرد.

الفهداوی تاکید کرد عشایر استان الانبار برای هر هدف نظامی که دولت عراق برای دفع چنین حملاتی فرمان دهد، آماده خواهند بود.


Source link

امامی کاشانی: این همه فساد، ناشی از غفلت از خداست

 آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه باید اقتصاد کشور مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت:اگر انسان ذره‌ای دین داشته باشد با احتکار و گرافروشی و انتقال پول‌ها به بانک‌های خارجی کشور را گرفتار نمی‌کند و این همه فساد که می بینید، همه این ها نتیجه غفلت از خداست.
امامی کاشانی: این همه فساد، ناشی از غفلت از خداست
امام جمعه موقت نماز جمعه تهران با اشاره به دیدار اعضای دولت با رهبر معظم انقلاب افزود: رهبری نکات بسیار آموزنده‌ای را از جمله مسئله اقتصاد مطرح کردند و به رونق تولید و نجات کشور از فقر توصیه کردند و گفتند باید به تولید و مسئله اشتغال توجه کنیم و موانع را از مقابل سرمایه گذاران برداریم.

آیت الله امامی کاشانی گفت: نباید سرمایه گذاران یک طرف و فقرا و خاک نشینان نیز یک طرف باشند، با توسعه سرمایه گذاری باید فضای تولید و اشتغال فراهم شود، هرچند که سرمایه گذار به دنبال سود است، اما نکته مهم آن است که این مال و پول صرف کار‌هایی مانند تولید و اشتغال که برای کشور مفید است؛ شود نه آن که برای خرید یا مواردی که برای کشور مضر است، هزینه شود.

امام جمعه موقت تهران افزود: سرمایه گذاران فقط به درآمد نگاه نکنند، به کار نگاه کنند و دولت هم قوانین دست و پاگیر را حذف و مجلس نیز موانع را از سر راه آنان بردارد تا شاهد ایجاد اشتغال در کشور باشیم.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران با پرداخت مالیات و خمس و زکات به کشور کمک می‌کنند، گفت: در این شرایط کشور توانگر و با فقر مقابله می‌شود؛ فقر بلای بسیار بدی است و باید از اقتصاد کشور مراقبت کنیم، جلوی احتکار را بگیریم، فساد مالی ناشی از غفلت انسان از خداست و نباید از آخرت غافل باشیم.

امام جمعه موقت تهران درباره توسعه فرهنگ افزود: برای اینکه فرهنگ اسلام رشد و کمال پیدا کند باید به رصد کردن اخلاق و رفتار‌ها در جامعه بپردازیم.

وی تاکید کرد: مراکز فرهنگی مانند مساجد و دانشگاه‌ها با تهیه آمار و ارائه گزارش خدمات فرهنگی و مشکلات پیش رو مانند نماز و حجاب؛ رویکرد اخلاق در جامعه را رصد کنند و مسئولان فرهنگی و صدا و سیما با ارائه راهکار می‌توانند به حل مشکلات پیش روی فرهنگ و ارتقای سطح آن در جامعه کمک کنند.

آیت الله امامی کاشانی با اشاره به روز صنعت دفاعی کشور گفت: در دیداری که مسئولان این وزارتخانه با رهبری در گذشته داشتند، گزارش‌هایی از فعالیت‌های بخش دفاعی کشور ارائه کردند و روز گذشته با رونمایی از سامانه پدافند باور نیز بار دیگر شاهد قدرت نمایی ایران در بخش دفاعی کشور بودیم.

وی افزود: با قدرت می‌توانیم در برابر دشمن استقامت کنیم و دشمن به خیال خودش فکر می‌کند با جنگ اقتصادی ملت از انقلاب دست برمی دارد، اما باید بداند که ملت با ایثار و فداکاری استقامت می‌کند و دست اندرکاران نیز باید برای مردم فکر و تامل کنند.
امام جمعه موقت نماز جمعه تهران گفت: اقتدار نظامی، علمی و اقتدار در تمام فنون، اخلاق اسلامی و سیاست اسلامی از نکات مورد توجه در جمهوری اسلامی ایران است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره در آرامش بوده و در چهل سال گذشته نشان داده که در برابر دشمنی‌های آمریکا و صهیونیست چه کرده است.
امامی کاشانی: این همه فساد، ناشی از غفلت از خداست
امام جمعه موقت تهران گفت: دشمن امروز استقامت ایران را فهمیده است و می‌داند جمهوری اسلامی ایران با مقاومت به استقامت رسیده است.

آیت الله امامی کاشانی با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا حماقت خود را امروز به دنیا نشان داده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران شجاع و قوی است و با رهنمود‌های امام راحل و رهبر معظم انقلاب این شجاعت در میان همه جوانان و ملت با پیروی از اهل بیت (ع) و ایثار و فداکاری، نهادینه شده است.

وی تاکید کرد: از مشکلات اقتصادی نیز در شرایط فعلی عبور می‌کنیم.

آیت الله امامی کاشانی با اشاره به مناسبت هفته و روز خانواده در بخش پایانی سخنان خود گفت: آیه «هل اتی» درباره خانواده حضرت امیرالمومنین (ع) و اهل بیت (ع) است و به عنوان روز خانواده باید از حضرت علی (ع) و فاطمه (س) بیاموزیم که خانه باید مکانی آرام و امن برای زندگی فرد و فرزندان باشد و از بحث و خلاف گویی‌ها به یکدیگر خودداری کنیم که این موضوع حرام است.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) نیز افزود: داشتن فرزند نیز موجب گرم شدن کانون خانواده می‌شود و در توصیه به بانوان گفت: خانه داری و تربیت فرزند را فدای کار اداری و تحصیل نکنند و این به معنی درس نخواندن نیست به معنی اهمیت والای تربیت فرزند در خانواده است که باید به آن توجه داشته باشند.

آیت الله محمد امامی کاشانی در خطبه نخست نماز جمعه این هفته تهران با تبریک عید سعید غدیر خم و همچنین سالروز ولادت امام هفتم شیعیان به آیه «الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی» اشاره کرد و به تفسیر واژه اکمال دین و اتمام نعمت در این آیه پرداخت.

وی افزود: ولایت نعمتی عظیم است و با آمدن ولایت، دین کامل می‌شود.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به سخن شیخ شهاب الدین سهروردی در خصوص جایگاه نبوت و امامت گفت: وی گفته است که نبوت و امامت یا سنت و کتاب در آسمان یکی بودند و وقتی به زمین آمدند دو تا شدند و از نظر ایشان مسئله ولایت، امامت و نبوت در عالم بالا یک حقیقت است و وقتی به زمین می‌آید پیغمبر (ص)، مأمور ابلاغ وحی و امیرالمومنین (ع) مامور تبیین وحی می‌شود.

آیت الله امامی کاشانی نعمت ولایت را بزرگترین نعمت خواند و افزود: ما باید همه اعمال، اقتصاد، اخلاق و رفتارمان را با سیره امام تطبیق دهیم و همه حسادت ها، کینه ها، بغض ها، بددلی ها، اموال نامشروع خوردن ها، احتکار‌ها و دیگر شر‌ها را از خودمان دور کنیم چرا که این‌ها با سیره امامان هیچ انطباقی ندارد و باید خودمان را دائم با، ولی خدا تطبیق دهیم.

وی گفت: معنای عید غدیر و ولادت و شهادت ائمه ما هم همین است که دائم خودمان را با امامان و رفتار آن‌ها مطابقت دهیم.
­
امام جمعه موقت تهران غفلت از نعمت امامت و ولایت را موجب از دست رفتن اصل دین خواند و با اشاره به داستان گفتگوی مسلم بن عقیل با یکی از یاران ابن زیاد افزود: این فرد آنچنان اصل دینش را از دست داده بود که در مواجهه با مسلم بن عقیل، اینگونه ابراز نظر می‌کرد که گویی یزید بن معاویه حجت خداست.

آیت الله امامی کاشانی با اشاره به عظمت سیره مسلم بن عقیل گفت: صدا و سیما که دستش در خصوص فیلم و هنر باز است، باید زندگی این پیشوایان ما را به تصویر بکشد تا مردم بدانند دشمنان چه ویژگی‌هایی دارند و قطعاً اگر صدا و سیما زندگی اهل بیت را به نمایش بگذارد اثرش از صد‌ها مداحی و کف زدن‌ها و سینه زدن‌ها بیشتر است.


Source link

نتانیاهو هم سرشوخی را باز کرد


اعتراف مستقیم رسانه‌های رژیم صهیونیستی، همراه با اذعان غیرمستقیم مقامات این رژیم به حمله‌های پهپادی به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق، اگرچه با ژستی مغرورانه و پیروزمندانه صورت می‌گیرد، اما شباهت این روند به عملکرد اخیر امریکایی‌ها در خلیج فارس و اقدام انگلیسی‌ها در جبل الطارق آنچنان چشمگیر است که ناظر به عاقبت آن اقدامات، می‌توان از هم اکنون سرانجام اقدام صهیونیست‌ها را نیز دید.

حدود ۳ ماه قبل تهدید‌های تند و تیز و قلدرانه دونالد ترامپ علیه ایران و دم زدن از حمله نظامی و اعزام ناو هواپیمابر آنچنان پرتکرار و صریح بود که باور کنندگان ماجرا‌های فیلم‌های اکشن هالیوودی و شیفتگان آرنولد و رمبو تردیدی در اینکه امریکا ظرف ۱۰ دقیقه و با یک بمبش تمام تاسیسات نظامی و هسته‌ای ایران را نابود خواهد کرد، نداشتند و حتی برخی از کارشناسانشان زمان احتمالی اقدام نظامی امریکا را نیز حدس زدند.

همه آن حرف‌ها با سرنگون شدن پهپاد پیشرفته گلوبال هاوک امریکایی به یک باره متوقف شد و نهایت واکنش رئیس جمهور امریکا این بود که گفت می‌خواستیم بزنیم، ولی ۱۰ دقیقه مانده به زدن، بیخیال شدیم.

اینجا بود که بسیاری از جوانان عشق هالیوودی که گمان می‌کردند اگر جنگ شود، فقط آرنولد و رمبو به تنهایی می‌توانند ارتش ایران را نابود کنند، به چشم دیدند و باور کردند که امریکا واقعا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

انگلیسی‌ها نیز که گمان می‌کردند دست ایران هرگز به نفتکش گریس ۱ در آنطرف دنیا نمی‌رسد و قلدرانه و با اعتماد به نفس، دزد دریایی شده بودند، همین چند روز پیش مجبور شدند به امریکا و دنیا دروغ بگویند و ادعا کنند نامه ترامپ به دستشان نرسیده و نفتکش ایرانی را به سمت هر مسیری که دلش خواست، بدرقه کنند.

اصرار عراق و ایران به کاهش تنش‌ها در منطقه باعث شده بود که در مقابل حمله به مقر‌ها و چند زاغه مهمات حشدالشعبی در عراق بردباری و صبر پیشه شود، اما همین بردباری و خویشتن داری باعث شد صهیونیست‌ها توهم زده و گمان کنند که طرف بی دست و پاست و می‌توانند با غرور بگویند که ما بودیم که زدیم و بازهم می‌زنیم.
اما از آنجایی که خود آن‌ها عددی نبودند، حشد الشعبی به بزرگترشان امریکا هشدار داد که هواپیما‌های امریکا دیگر حق پرواز در آسمان عراق را ندارند و اگر یک بار دیگر پهپاد غیر عراقی ببینند می‌زنند و زدند.

در این باره، محمد ایمانی، تحلیلگر مسائل سیاسی نوشت: نتانیاهو گفته است مواضعی را که ایران برای دشمنی اسرائیل در عراق، سوریه، لبنان و یمن ایجاد کرده، هدف قرار خواهیم داد.

او اخیرا به شکلی مبهم عنوان کرد که حمله پهپادی به مقر‌های حشد الشعبی (بسیج مردمی) عراق، کار اسرائیل بوده است. صهیونیست‌ها قبلا هم چند بار مرتکب نقطه زنی در سوریه شدند.

وجه مشترک هر دو اقدام، حمله به کسانی است که هیولای داعش را زیر پا گذاشتند. به عبارت دیگر، رژیم صهیونیستی خود را بازنده بزرگ این جنگ می‌داند. صهیونیست‌ها در عین حال که از سرنوشت جنگ با داعش و بسط ید محور مقاومت در عراق و سوریه و لبنان و فلسطین شدیدا ترسیده اند، می‌کوشند روحیه ساکنان سرزمین‌های اشغالی را با اقدامات نمایشی -اما فاقد ارزش راهبردی- ترمیم کنند.

در عین حال، یک قاعده راهبردی از روند تحولات دهه اخیر منطقه قابل استخراج است و آن این که هر کدام از تحرکات محور «غربی- عبری- سعودی»، موجب شده تا دست فرزندان مقاومت برای تأدیب متجاوزان باز‌تر شود.

پاییز سال گذشته، عملیات تروریستی صهیونیست‌ها برای آدم ریایی در غزه، به هلاکت افسر ارشد اطلاعاتی آن‌ها و شلیک بی سابقه ۷۰۰ موشک و راکت به مناطق اشغالی ظرف ۴۸ منتهی شد و اسرائیل چنان ضربه‌ای خورد که مجبور به واسطه تراشی و پیشنهاد آتش بس شد.

همان زمان، آویگدور لیبرمن وزیر جنگ اسرائیل ناچار شد استعفا دهد. اگر صهیونیست‌ها این حماقت را مرتکب نشده بودند، مجال برای مقاومت فلسطین فراهم نمی‌شد تا سپر دفاعی موسوم به گنبد آهنین را با موفقیت به چالش بکشند و قدرت بازدارندگی روانی اسرائیل فرو بریزد. شبیه همین خبط راهبردی را اسرائیل در جریان حمله به لبنان و درگیر شدن در جنگ ۳۳ روزه مرتکب شد و افسانه شکست ناپذیری رژیم صهیونیستی فرو ریخت.

یا مثلا تصور کنید رژیم سعودی حمله به یمن مظلوم را مرتکب نشده بود. همچنان می‌توانست لاف بزند که ابرقدرت جهان عرب است. آن‌ها با حمله به یمن، مانند رژیم صهیونیستی، مشت بسته خود را باز کردند و تمام قدرت بازدارندگی روانی خود را نابود کردند؛ و این برای یک رژیم متکی بر رعب افکنی، یعنی رفتن به لبه پرتگاه شکست و نابودی.

اسرائیل در ماجرای حمله پهپادی به حشد الشعبی عراق، در مسیری وارد شد که عربستان در اواخر ان است. عربستان با خبط خود، کاری کرد که مقاومت یمن رو در بایستی را کنار بگذارد و بی مضایقه، از زرادخانه موشکی و پهپادی علیه اهداف نظامی و اقتصادی و نفتی در عمق خاک عربستان استفاده کند.

اکنون که اسرائیل سر شوخی را با مقاومت عراق و سوریه باز کرده، باید منتظر غافلگیری‌های جدید از این دست باشد. یعنی مثلا اگر در شب و روز‌های آینده، پهپاد‌های ناشناس به اهداف حساس امنیتی و نظامی و هسته‌ای یا بنادر و مراکز مهم صهیونیستی در فلسطین اشغالی حمله ور شدند، نباید چندان شگفت زده شد. اسرائیل از این به بعد باید منتظر خبر بد نفوذ و حملات پهپادی به دیمونا و حیفا و تل آویو باشد. تکرار کاری که در عمق عربستان و با وجود پدافند آمریکایی شد، در فلسطین اشغالی هیچ بعید نیست.

نمونه بزرگ‌تر این قاعده در بسط ید محور مقاومت، سرشکستگی و تحقیر بی سابقه‌ای بود که در ماجرای توقیف نفتکش ایران و تلافی آن، نصیب رژیم انگلیس شد.

برآیند کلی تحولات دو دهه اخیر در منطقه غرب آسیا، پایایی و قدرتمندی جبهه مقاومت بوده و این در حالی است که صهیونیسم مسیحی ابتدا با اعلام جنگ جهانی چهارم (حمله مستقیم به افغانستان و عراق) و سپس جنگ جهانی سوم (جنگ نیابتی در عراق و سوریه)، قصد داشت مقاومت اسلامی را در ایران و لبنان و فلسطین ریشه کن کند. اما اکنون، همین محور نه به عنوان هلال شیعی بلکه به مثابه بدر اسلامی، چهار گوشه منطقه را فرا گرفته است.


Source link

جهانگیری: راهبرد دولت بی‌اثر کردن تحریم‌هاست


به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری روز پنجشنبه در آئین بهره برداری از استادیوم شهدای نوشهر افزود: یکی از مهم‌ترین اهداف دشمن فروپاشی اقتصاد ایران است و با بهره گیری از همه ابزار‌های رسانه‌ای در صدد است با انعکاس آمار دروغ بیکاری جوانان، احساسات ملت ایران را خدشه دار کند و بذر ناامیدی در دل این مردم بکارد.

وی اظهار داشت: آمریکا درصدد است بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی ملت ایران را که امید است از بین ببرد. همه باید برای زنده نگه داشتن این سرمایه اجتماعی به دولت کمک کنند و یکی از راهکار‌های اساسی آن بنا به تاکید وزیر ورزش و جوانان، کم کردن هزینه برای اجرای طرح‌های ورزشی است.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: از یک سال یش سعی شده تا به تاسی از منویات مقام معظم رهبری با یک برنامه ریزی مدون تا حدودی راهبرد‌های دشمن در زمینه فشار‌های اقتصادی علیه ایران را شناسایی کرده و در پی آن بتوانیم تا حدود زیادی این تحریم‌ها را بی اثر نمائیم.

وی با اشاره به ادامه سازندگی و عمران و آبادانی در کشور با وجود تحریم‌های سخت دشمن، افزود: در تاریخ ایران سابقه ندارد دولت با همه این مشکلات اقتصادی بتواند طرح‌های بسیار بزرگ را اجرا کند و برخی از آن‌ها را به بهره برداری برساند.

جهانگیری گفت: به عنوان نمونه می‌توان به طرح ملی آزاد راه تهران – شمال اشاره کرد که عملیات اجرایی آن طبق اسناد موجود بیش از ۲ دهه پیش آغاز شد و حدود پنج بار نیز از این پروژه بسیار مهم و حیاتی شمال کشور بازدید کرده ام و به لطف خدا روند اجرایی این طرح با تخصص اعتبارات دولت پرشتاب است.

وی اظهار داشت: در سال ۱۳۹۱ میزان تولید بنزین در ایران روزانه ۵۲ میلیون لیتر بود، ضمن آن که تازه تحریم‌ها علیه ملت ایران آغاز شده بود و اجازه واردات بنزین نداشتیم، اما در این دولت نه تنها اقدام به تولید بنزین شد و مقدار آن هم اکنون روزانه به حدود ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسید بلکه صادر هم می‌شود.

معاون اول رئیس جمهوری با قدردانی از حمایت‌های بی دریغ رهبری فرزانه، افزود: دولت با همه مشکلات و محدودیت‌های مالی باید زیرساخت‌ها را برای اجرای طرح‌های بسیار مهم و اثر بخش بویژه در حوزه ورزشی برای مردم مهیا سازد و در این زمینه پیمانکاران نیز باید دولت را همراهی کنند.

جهانگیری مازندران را جزو استان‌های بسیار مهم و کلیدی توصیف و تاکید کرد: راهبرد دولت توجه به توسعه و رونق مسائل کشاورزی، گردشگری و نیز صیانت از محیط زیست و دریای خزر است و خوشبختانه در بودجه ۹۸ دولت اعتبارات قابل توجهی برای موضوع پسماند پیش بینی کرده و اختصاص داده که این نشان از توجه دولت به این مساله دارد.

حجت الاسلام محمود مشایخ امام جمعه نوشهر نیز در این آئین نداشتن راه مستقیم ورودی و خروجی به بندر نوشهر، وجود زندان در مرکز شهر، تامین اعتبار برای زباله سوز و نیز ارتقای سی سنگان به بخش را از خواسته‌های مردم این شهرستان برشمرد.

معاون اول رئیس جمهوری از استاندار مازندران خواست تا این مشکلات را بررسی و برای پیگیری و رفع آن با او مکاتبه کند.

جهانگیری عصر دیروز چهارشنبه به منظور افتتاح و بازدید از چند پروژه در استان مازندران به این استان شمالی سفر کرد.

معاون اول رییس جمهوری دیروز فاز نخست مرکز بین‌المللی تجارت برنج ایران را در شهرستان آمل راه اندازی کرد. افتتاح ورزشگاه شهدای نوشهر هم برنامه روز دوم سفر جهانگیری به مازندران بود.

عملیات نوسازی و بازسازی ورزشگاه پنج هزار نفری شهدای نوشهر از سال ۹۶ با اعتبار مصوب ۱۵ میلیارد تومان شروع و برای بهسازی و مرمت کامل این مجموعه ۱۷ میلیارد تومان هزینه شد که ۵۰ میلیارد ریال از اعتبار مورد نیاز برای مرمت و بازسازی این پروژه از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی تامین شده است.

ورزشگاه شهدای نوشهر علاوه بر ۸۳۰۰ متر مربع زمین چمن مصنوعی و متعلقات، دارای فضای فعالیت‌های پزشکی و داوران، واحد اداری، سکوی صندلی برای تماشاچیان، رختکن تیم مهمان و میزبان، سالن بوکس، سریداری و ۶۰ چشمه سرویش بهداشتی است.


Source link

ظریف: آمریکا نمی‌تواند خلیج فارس را ناامن کند


محمدجواد ظریف در موسسه امور بین‌الملل در موضوع خطر جنگ و آینده خلیج‌فارس، اظهار داشت: بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ کشور‌ها باید روابط اقتصادی را با ما عادی کنند، ولی آمریکا به آنان فشار می‌آورد و اجازه این کار را نمی‌دهد.
وی افزود: هدف تحریم‌های آمریکا مردم عادی هستند این نوعی تروریسم است. آنان مردم را تحت فشار قرار می‌دهند تا مواضعشان را تغییر دهند این تعریف تروریسم است.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه امروز آزادی دریانوردی ما را تهدید می‌کنند، تاکید کرد: آنان ادعا می‌کنند کشتی ما را براساس نظر اتحادیه اروپا گرفتند، ولی می‌دانیم قوانین اتحادیه اروپا فرامرزی نیست همه باید به قوانین بین‌المللی متعهد باشند. اگر کشور‌ها به قوانین بین‌الملل احترام نگذارند هرج و مرج می‌شود.
ظریف با بیان ایران با هزار و ۵۰۰ مایل ساحل بزرگترین کشور خلیج فارس است، تصریح کرد: نیمی از تنگه هرمز تحت کنترل ماست کسی نمی‌تواند امنیت هرمز را بدون ایران تامین کند، آنان بدانند نمی‌تواند ناامنی ایجاد کنند اگر کسی امنیت خلیج‌فارس را می‌خواهد باید برای همه کشور‌ها باشد ما آماده تعامل با کشور‌هایی هستیم که در این زمینه علاقه‌مند هستند.
وزیر امور خارجه گفت: چرا کشور‌ها اجازه می‌دهند آمریکا برای آنان قلدری کند، آمریکا زورگو است و ما زیر بار زور نمی‌رویم.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره خطر اصلی خلیج فارس، خاطرنشان کرد: پهپاد آمریکا وارد آب‌های ایران شد و با سلاح‌های ایرانی آن را زدیم هیچ بحثی در اینکه در آب‌های ایران حضور داشت، وجود ندارد.
وی اظهار داشت: نشان دادیم علاقه‌مند به افزایش تنش‌ها نیستیم، دو سال با جان کری مذاکره کردم به سند ۱۵۰ صفحه‌ای رسیدیم ما دو جانبه و چند جانبه صحبت کردیم، اما آمریکا تصمیم گرفت از این توافق خارج شود و سیاست فشار حداکثری و جنگ اقتصادی علیه ایران را ایجاد کرد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: آن‌ها بودند که جنگ علیه ما را شروع کردند ما کاری علیه آن‌ها نکردیم. آمریکایی‌ها فکر می‌کردند ایران هفت روزه فرو می‌پاشد. چنگیز و صدام به ایران حمله کردند همه رفتند ایران ماند و از هفت هزار سال پیش تاکنون آنجا پابرجا هستیم.

ظریف در پاسخ به پرسشی درباره مکانیزم ایران برای ارتباط با آمریکا برای کاهش درگیری‌ها؛ گفت: اگر بخواهیم پیام فوری به آمریکا بدهیم از این طریق سفیر سوئیس در تهران که حافظ منافع آمریکا است اقدام می‌کنیم.

به رغم تحریم آمریکا وظیفه ام را انجام می‌دهم

وی با بیان اینکه به تازگی به اسکاندیناوی دعوت شده است، به سفرش به آسیا در آینده نزدیک اشاره کرد و درباره تحریمش توسط آمریکا، گفت: به رغم اینکه آمریکا من را تحریم کرد، ولی دارم کارم را انجام می‌دهم.
وزیر امور خارجه یادآور شد: هیچ دارایی در خارج از ایران ندارم و تنها چیزی که می‌توانم انجام دهم صحبت کردن است، من یک دیپلمات هستم و سلاح حمل نمی‌کنم و حتی بلد نیستم شلیک کنم.

ظریف درباره بحران افغانستان و سوریه گفت: ایران، روسیه و ترکیه در پایان دادن به بحران سوریه موفق بودند و روند آستانه باعث کاهش تنش در سوریه شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال جنگ ایران و امریکا، گفت: البته کسانی در آمریکا به جنگ علاقه‌مند هستند، ولی همه طرف‌ها باید تلاش کنند به این مرحله نرسند.
رئیس دستگاه دیپلماسی در مورد جزییات سفرش به فرانسه افزود: گفتگو‌ها و پیشنهاد‌هایی با رییس جمهوری فرانسه داریم. ما همیشه آماده ایم با طرف‌های باقی مانده در برجام گفتگو کنیم و آماده ایم پیشنهادات فرانسه را بررسی کنیم.


Source link

پیشرفت‌های صنعت دفاعی در گفتگو با وزیر دفاع

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

امیر سرتیپ امیر حاتمی در شب ولادت هفتمین ستاره درخشان امامت و ولایت، امام موسی کاظم (ع) در گفتگو با تیتر امشب به جایگاه صنایع دفاعی کشور اشاره کرد و گفت: از دو منظر کمیت و کیفیت می توان جایگاه صنایع دفاعی را در کشور ارزیابی کرد. یکی از طریق آثار و پیامدها رشد صنایع دفاعی در دو موقعیت قبل و بعد از انقلاب چگونه است.

 

او گفت: امروز که در شرایط تهدید و تحریم های جدی روبرو هستیم مرز ها مردم در امنیت خوبی برخوردار هستند که نشان از ارزیابی مثبت صنایع دفاعی کشور است.

پیشرفت‌های صنعت دفاعی در گفتگو با وزیر دفاع

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به ارزیابی های موسسات خارجی با ۵۵ شاخص مختلف، گفت: بعضی از سایت های غربی رتبه و قدرت نظامی ایران نظامی ایران در سال ۲۰۱۸ در بین ۱۳۶ کشور از رتبه  ۲۰ به ۱۳ رسیده است. یعنی ۷ رتبه رشد داشته است.

 

امیر سرتیپ امیر حاتمی با بیان اینکه ارزیابی ایمان، انگیزه و اعتقاد از توان موسسات ارزیاب خارجی خارج است گفت: ما مطمئن هستیم این رزیابی های کیفی اثر بخش تجهیزات نظامی را چند برابر می کند.

 

او با بیان اینکه همین موسسات هزینه های نظامی ایران را در رتبه سی و سوم ارزیابی کردند گفت: این رتبه بیانگر این است که ما می توانیم با هزینه کم امنیت خوبی را برای کشور و مردم مهیا کنیم. علت این کاهش هزینه ها نسبت به توان نظامی ناشی از این است که تجهیزات مورد نیاز را خودمان تولید می کنیم.

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به رشد کمی تولیدات تجهیزات نظامی در صنایع دفاع پرداخت و گفت: امروزه محصولات صنایع دفاعی از ۳۱ خانواده قبل از انقلاب به بیش از ۷۷۰ خانواده در بعد از انقلاب رسیده است. صنایع دفاعی با وجود تحریم های مختلف رشد ۲ هزار و ۳۰۰ درصدی را نشان می دهد که قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست.

 

امیر تهدید و تحریم را فرصتی برای استقلال نظامی عنوان کرد و گفت: تحریم ها باعث شد ما در همه تنگناها به توانایی درونی خود تکیه کنیم. فضای کار و مدیریت جهادی در کنار تلاش و اخلاص از جمله نکات بارز خودکفایی در تجهیزات دفاعی  مورد نیاز کشور است.

 

امیر سرتیپ امیر حاتمی به زمان تولید محصولات نظامی از ایده تا محصول پرداخت و گفت: زمان ساخت تجهیزات مختلف بر اساس پیچیدگی ها و کوچک و بزرگی محصول متفاوت دارد. هدف گذاری که در برنامه ۴ ساله صنایع دفاعی پیش بینی شده ۲ و نیم تا ۳ سال است.

 

ما از مهندسی معکوس عبور کرده ایم

او از یک خزانه بزرگ فناوری گفت و افزود: علاوه بر داشتن نیروی انسانی نخبه و مجرب بسیاری از فناوری های مختلف در بانک تجهیزات و فناوری ما وجود دارد. پیش از این به حدود ۷۰ درصد فناوری نظامی احتیاج داشتیم اما الان به ۱۰ درصد فناوری پیشرفته نیاز داریم بنابر این برای ساخت تجهیزات دفاعیبر مبنایع دانش روز به زمان کمتری نیاز داریم. مهندسی معکوس خلاقیت و لبتکار را از ما می گیرد.

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به آخرین دستاوردهای نظامی در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: بخشی از ساخته ها و ابتکارات تجهیزات دفاعی بنا بر ملاحظاتی گفته نشده است اما در مرداد سال گذشته جنگنده بومی ایرانی و خط تولید  “کوثر” با موتور ایرانی “اوج” رونمایی شد. در حوزه موشکی، موشک کروز “هویزه” با برد بیش از ۱۳۰۰ کیلومتر، در حوزه دریایی، زیر دریایی نیمه سنگین “فاتح”، خودرو ارس ۲، رعد۲ و سامانه پدافندی “باور ۳۷۳” که بزودی رونمایی و به نیروی پدافند ارتش جمهوری تحویل می شود.

 

او درباره سامانه پدافندی “باور ۳۷۳” گفت: این سامانه پدافندی ایرانی با برد و ارتفاع بلند است که ایران را جزء ۴ کشور دارای چنین سامانه ای قرار می دهد.


Source link

مزایای درخواست سرویس مدارس از سامانه سپند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

محمدرضا، ولی زاده در گفتگوی ۱۸:۳۰ با بیان این که ثبت نام متقاضیان سرویس مدارس در سال تحصیلی جدید فقط از طریق سامانه سپند صورت می‌گیرد افزود: پیمانکاران، رانندگان، مدیران مدارس و دانش آموزان باید برای دسترسی آسان تر، اطلاعات خود را در سامانه پایش ناوگان دانش آموزی «سپند» به آدرس www.irtusepand.ir وارد کنند.

او با اشاره به اینکه امسال فرایند تائید مراحل امنیتی و فنی سامانه سپند به لحاظ اهمیت و حساسیت آن به طول انجامید و با تاخیر شروع به کار کرد، افزود: خوشبختانه این تاخیر، در ارائه خدمات حمل و نقل به موقع و بهنگام دانش آموزان اختلالی ایجاد نمی‌کند.

ولی زاده ادامه داد: بر این اساس، از طریق سامانه‌های هوشمند به مدیران مدارس ابلاغ کردیم به والدین اعلام کنند با خود اظهاری فرزندانشان را در سامانه سپند ثبت نام کنند.

او افزود: علاوه بر این، آن دسته از والدینی که تقاضای خود را دستی و سنتی ثبت کرده اند نیز می‌توانند اطلاعات خود را وارد سامانه کنند.

18:30
رئیس اداره انجمن اولیاء و مربیان مدارس وزارت آموزش و پرورش افزود: ورود اطلاعات مدارس تا ۱۰ شهریور به اتمام می‌رسد؛ اما والدین تا پایان شهریور ماه مجاز به ثبت درخواست خود در این سامانه هستند.

همچنین شرکت‌های پیمان کار و رانندگانی که متقاضی ارائه خدمات حمل و نقل به دانش آموزان هستند، تا ۳۱ مرداد ماه می‌توانند در سامانه سپند ثبت نام کنند تا مراحل ثبت شرکت و تائید صلاحیت حرفه ای، جسمی، روانی، رفتاری و اخلاقی رانندگان بررسی شود.

وی با اشاره به تعیین نرخ سرویس‌های ایاب و ذهاب دانش آموزی در سال تحصیلی جدید یادآور شد: افزایش نرخ کرایه سرویس مدارس به صورت میانگین ۱۵ درصد در مقایسه با پارسال در نظر گرفته شده که شهرداری و شورای شهر آن را تعیین و اعلام می‌کنند.

ضامنی مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری در گفتگوی تلفنی گفت: در فرآیند ساماندهی سپند، ابتدا شرکت‌های متقاضی تیرماه امسال ثبت نام خود را آغاز و حدود هزار و ۴۰۰ شرکت در این سامانه اعلام امادگی کردند که تا کنون ۵۹۶ شرکت در سراسر کشور صلاحیت و مدارکشان به تائید رسیده است.

او گفت: رانندگانی که قصد فعالیت در حوزه سرویس مدارس را دارند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت در شهر‌های سراسر کشور نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند، در تهران نیز رانندگان متقاضی باید با مراجعه به دفاتر خدماتی تاکسیرانی در سامانه سپند ثبت نام کنند.

او ادامه داد: بعد از اتمام فرآیند ثبت‌نام، اسامی و مشخصات رانندگان به کارتابل شهرداری‌ها ارجاع می‌شود و شهرداری‌های نیز رانندگان واجد شرایط را برای فعالیت در سامانه سپند بررسی و بر اساس نیاز مدارس میزان آن را تعیین می‌کنند، که پس از آن رانندگان مجاز می‌توانند در قالب شرکت‌های مجاز ساماندهی شده و با برچسب سرویس مدارس فعالیت کنند.

او در تشریح ویژگی شرکت‌های واجد شرایط گفت: شرکت‌های حقوقی که در اساسنامه ان‌ها حوزه فعالیتشان حمل و نقل عمومی و سرویس مدارس درج شده باشد و صلاحیت ان‌ها تاییدشده باشد می‌توانند در این قالب فعالیت کنند.

18:30
همچنین خودرو‌هایی که برای سرویس مدارس در نظر گرفته می‌شود باید از نظر تجهیزات و مدارک کامل و دارای برگ معاینه فنی مورد تایید بوده و آرم مخصوص سرویس مدارس نیز بر روی آن نصب شود.

فیض پور افزود: همچنین رانندگان سرویس مدارس باید دارای گواهینامه پایه دو، برگ سوپیشینه و عدم اعتیاد در مرحله اول باشند، سپس سلامت روح و روان و جسم آن‌ها نیز محرز شده باشد.


Source link